Verdwijnende Korenmolen te Nieuwveen. J5,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 November 1934 Derde Blad No. 22911 UIT DE RAADZAAL. GEMENGD NIEUWS. CORRESPONDENTIE. KUNST EN LETTEREN. IEN IN-DROEVIGE ZITTING. Zoo'n zitting met hindernissen als van «nasdag hebben wij, gelukkig, nog nooit p(afgemaakt In de Leldsche vroedschap a wj hopen van harte, dat zich iets der ails niet meer zal voordoen. De demo- Jrjtie ls opnieuw een geduchte trap toe- «bracht! Het begin was al direct weinig belovend. Huwelijks geopend, werd de openbare ■Ktlng geschorst, doordat de heer Man iés een droef geval, waarin de wet maar te duidelijke taal spreekt, ging naplui- ko. Het einde was dan ook een z. h. st. navaarden van het voorstel van B. en W. En toen volgde het hoofdpunt der Utnda: de vraag, of al dan niet bij de egeering moest worden gerequestreard anke den steun aan de werkloozen. De jolltieke hartstochten hebben daarbij «er eens hoogtij gevierd met het arm- ilig gevolg, dat aan het prestige van den ad een kaakslag is toegebracht, die linkt als een klok. Wij hebben reeds nermalen betoogd, de democratie ver- joordt zich zelf. Maandag is opnieuw een ewljs daarvoor toegevoegd aan de keten in bewijzen, reeds eerder geleverd. In plaats van de bewuste vraag onder oogen te zien en daarom ging het wezen alléénmoesten de partijen ïtaar te lijf. blijkbaar reeds ter voorbe- tiding van de verkiezingen voor Prov. iaten en Gemeenteraad in 1935. Als dit •en voorproefje beteekent voor de be- jootlngsdebatten Laat ons de gansche kwestie volkomen bjectief trachten te stellen. Wij zien dan olgend beeld: Vrij algemeen wordt erkend, dat inzake in steun aan de werkloozen niet zoo ver pordt gegeven als men wenscht. Van alle ilden blijven er wenschen ter verbetering. zooverre ls er dus eensgezindheid en de beschuldiging over en weer van Kn gevoel te hebben voor de ellende, die deden wordt, er a priori naast. Eveneens ordt algemeen ingezien, dat de gemeente achteloos staat, daar de regeering de fjeling geheel aan zich heeft getrokken. Itgezonderd dan de communist, die nu aimaal geen rekening belieft te houden iet de werkelijkheid. Verschil van meening is er echter over methode, die gevolgd moet worden ter wezenlij king van de diverse wenschen verbetering. Is het nu zoo onmogelijk se kwestie volledig zakelijk te bekij- n? Het verloop van zaken in de jong- zitting heeft dat blijkbaar inderdaad zoodanig doen erkennen. De S.D.A.P., breed uitmetend den nood werkloozen, staat op het standpunt, de raad deswege moet requestreeren de regeering, gesteund door communist vbrijz.-dem., van oordeel dat de plaat- [ke overheid dichter staat bij de be- Iking en dus meer bekend is met hun iden en verlangens; de rechtsche par en, gesteund door den Vrijseidsbond, zien niets daarvoor. Daarom gaat het en alleen daarom. Laat ons nu op den voorgrond stellen, it wij in deze materie staan aan de zijde it hen, die niet voelen voor een ingry- a van het gemeentebestuur in wat al- ra ter competentie is van regeering en element. In de eerste plaats zijn alle irtijen uit den raad vertegenwoordigd in S parlement, zoodat iedere partij, voor dicht ook door de plaatselijke leiders, tar voor zijn denkbeelden kan uitkomen deze verdedigen; in de tweede plaats hetgeen verlangd wordt niet nieuw, is algemeen bekend en reeds parlementair liundeld of op het punt van behande lt. Door adressen uit de kringen van danghebbenden of anderszins kan men nendien ruimschoots ter bevoegder laatse kennis geven van de gevestigde pinie in zekere kringen. Er is voor een meeateraad dus o. i. geen enkele deug- dijke reden om voor-parlementje te gaan Kien en zich te bemoeien met landsbe ken, verre uitgaande boven plaatselijke slangen, landsbelangen die bovendien latselijk niet te overzien zijn. Zoo is o. i. het zakelijk geschilpunt, 'ur slechts nog is bij te voegen, dat een ées aan de regeering in deze materie tinig minder is dan het intrappen van open deur en slechts verwachtingen m opwekken, die gedoemd zijn in rook l te gaan. Zoo had het vraagstuk behandeld kun- ra worden en had het behandeld moeten orden. Edoch de zakelijkheid, aanvankelijk stracht door de heeren v. Stralen, Wil- 'er en Eikerbout, werd plotseling in een «h getrapt door den heer Beekenkamp, le (niet in een opwelling van vuur-vatten 1 geïrriteerd door interrupties, integen- eel in een geprepareerd betoogeen poli tie propaganda-speech tegen de S.D.A.P. *'d. al of niet van pas in een politieke ftlng, doch geheel misplaatst in den hd. En daarmede was plotseling in den ttd geworpen de sfeer, die er niet thuis tort. Natuurlijk spreekt ook in den hd ieder lid naar zijn politieke overtui gt en voert hij dus in zekeren zin pro banda voor zijn politieke denkbeelden, jaar hoe te oordeelen over een beschul- 'Mg van den heer Beekenkamp 'een Raadszitting uitgesproken aan het f"es der S.D.A.P., die feitelijk neerkomt TO, dat de S.D.A P. de werkloosheid •ejtj in den raad brengt terwille van wiek gewin, dus louter en alleen ter ■Wganda is een grievende beschuldiging van tegenstander. die geen enkele partij in een Raadszitting zou laten welge- S® en dat de S.D.A.P.-fractie bitter, boos was, het zij haar vergeven, het is begrijpelijk, betreuren is slechts dat die boos- dch liet verleiden tot een soort ob- «tctie, die niet door den beugel kon. ^weemaal toe moest de zitting worden ™rst. doordat de heer Kooistra ver gaderen belette. ''grievend de beschuldiging ook was, leiding was er geen reden tot in- Van een persoonlijk feit was geen '«.van een uitdrukking, in strijd met Wde zeden evenmin. In hoeverre ech te' politiek fatsoen, dat meer nog dan meeting Jammer, dat het daar ■*iS w°rdt overschreden In den Ita «hoort te worden hoog gehouden. ■-- neergehaald, we zullen dit niet 'kn uit te meten Dit beoordeele ieder I kf™ zelve 1(2 Werd een warwinkel in den raad ki* schorsing op te lossen. Het is '(•«omen met het parlementaire stel- JUFFROUW DOOR FIETSER AANGEREDEN. Beiden ernstig gewond. Gisteravond om tien uur reden in de Spaarnwouderstraat te Haarlem drie jon gens op race-fietsen in snelle vaart. Ter hoogte van Koralensteeg, stak een Juf frouw de straat over. Zij werd aangereden door een der fietsers, die niet tijdig ge noeg kon stoppen. Beiden werden tegen de straat gesmakt en bleven bewusteloos liggen. De jongen, de 16-jarige De V., bloedde uit verschillende wonden en had een sche delbasis-fractuur bekomen. De juffrouw heeft waarschijnlijk een hersenschudding opgeloopen. Beiden zijn per ziekenauto naar de Ma- riastichting te Haarlem overgebracht. De toestand van den jongeman is levensge vaarlijk. AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Een visschcr verdronken. Omstreeks halfacht gisteravond heeft op den Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats gehad, waarbij een visscher ls ver dronken. Een visschersbootje, bemand met twee opvarenden, kwam In botsing met een veerboot Maassluis-Rozenburg. Het vis schersbootje sloeg om, terwijl de opva renden te water geraakten. Een van hen wist zich aan het bootje vast te houden tot hy door een havenboot van de firma Dirkzwager werd opgepikt, de andere. P. Sijst uit Maassluis, verdronk jammeriyk. ERNSTIG ONGELUK MET BENZINE. Een huis afgebrand en verscheidene personen gewond. Gistermiddag heeft ln de Vriezenveen- sche wyk te Vriezenveen in de woning van A. M. een ernstige brand gewoed, waar door verscheidene personen zyn gewond. A. M. was in het achterhuis bezig de benzinetank van zyn motorrywiel bij te vullen, by welke bezigheid zyn 9-jarig zoontje hem met een petroleumlamp bij lichtte. Plotseling vloog de benzine in brand en binnen enkele oogenblikken stond het achterhuis en weldra de ge- heele woning in lichter laaie. A. M. en zijn zoontje sprongen in de langs het huis loopende vaart om het vuur dat hun kleeren had aangetast te blus- schen. Hun toestand was evenwel zoo, dat onmiddellyke opneming in het ziekenhuis te Almelo noodig was. Ook de overige bewoners van het huis konden slechts met groote moeite in vei ligheid worden gebracht. Een zuigeling liep eveneens letsel op. De woning en de geheele inboedel, welke niet verzekerd waren, gingen verloren. VERDRONKEN. Gistermorgen zagen eenige schippers aan den havenkant te Eemnes een hee- renrywiel liggen. Aanvankeiyk schonken zy hieraan geen aandacht, doch toen zy iets verder een das op het water zagen drijven stelden zy den heer P. die naby de Haven woont van het geval in kennis. Deze ging met een boothaak aan het dreggen en haalde na eenigen tyd het lyk op van een jongeman. Dr Gribling, die de lijkschouwing ver richtte, constateerde dat de dood reeds geruimen tyd was ingetreden, zoodat de jongeman reeds 's nachts te water moet zyn geraakt. Uit papieren, welke 't slacht offer bij zich droeg bleek het de 17-jarige J. S. uit Laren te zyn. RECLAME- 2080 Ik damp Gij dampt Hij/Zij dampt Wij dampen Gij dampt -dampen -dampen - dampen -dampen 0- dampen Zij dampen Dgwi|^0-dampen sel.Het was een oogenblik een chaos, waarbij diverse kopstukken, heftig gesti- culeerend. hun meening ten beste gaven, doch tot een bevredigende oplossing is het niet gekomen. Weliswaar is na een half uur de zitting hervat en ongehinderd ten einde gebracht, maar bevredigend was dit verloop toch niet. De heer Beekenkamp ging even hef tig door en van geen enkele zijde behalve de S.D.A P. werd aanmerking gemaakt op de overschryding van het politiek fatsoen. Dat stemt treurig. Wy hadden ons zoo gaarne voorgesteld, dat iedere partij, los van meer of mindere sympathie voor een andere, zou willen waken voor hooghou den der politieke moraal, onverschillig wie het betreft. Het is blykbaar te mooi gedacht. Integendeel trachtte men den heer Bee kenkamp te sauveeren door aanhalingen uit een plaatsehjk S.D.A.P.-blaadje als anderszins, aanhalingen die zeker niet getuigen voor de gegrondheid van de S D A P.-verontwaardiging over de beschul diging van den heer Beekenkamp. doch gaat men vrij-ult als men zich schuldig maakt aan een zelfde fout als de ge wraakte? En vooral in bestuurslichamen? Het is hard hard noodig, dat juist in politicis alle nadruk wordt gelegd op na leving van uolitleke moraal' Laat ons hopen, oat dit droeve incident zal werken als een baken in zee en voor herhaling zal behoeden! BUITENLANDSCH GEMENGD. BRANDEN. Gisternacht is een steenfabriek welke werk gaf aan zeventig man in Forberge bij Riesa in Saksen afgebrand. In Anholt ln het district Rudolfstadt is gistermorgen een brand ontstaan tenge volge waarvan 5 boerderijen in vlammen zyn opgegaan. Door de vonkenregen raak te tevens een op 100 M. afstand gelegen boerdery in brand, die ernstig beschadigd werd. o SPOORWEGONGEVAL IN ENGELAND. De machinist en de stoker van de ex pres van Cambridge naar Londen zyn gisteren om het leven gekomen tengevol ge van het feit. dat op den overweg te Wormley in Hertfordshire een motorlorrie werd aangereden, die juist overstak. De locomotief kantelde door den schok en de twee inzittenden van de lorrie ontkwamen als door een wonder, weliswaar gewond, doch overigens niet ernstig gedeerd, ter- wyl hun wagen volkomen verwoest werd. HET HUWELIJK VAN PRINS GEORGE EN PRINSES MARINA. Reusachtige tribunes, met blauw-wit- gouden vlaggen en guirlandes in de Brit- sche en Grieksche kleuren versierd, zyn reeds, zooals gemeld, opgericht in de na- byheld van de Westminster Abdy en op andere geschikte punten langs den weg, dien de trouwstoet van Prins George en Prinses Marina zal volgen. De groote verkeersaders in het Westend en in de omgeving van Piccadilly en Bondstreet zyn byzonder artistiek versierd met enorme klokken, kransen en schilden met de monogrammen van Prins en Prin ses. Zelfs de clubs ln het Westend, die er altijd even traditioneel-somber uitzien, zyn versierd en doen haar uiterste best, iets by te dragen tot verhooging van het algemeen aspect. Ook de kinderen zullen in de algemeene feestvreugde deelen. Morgen zullen name lijk alle scholen gesloten zyn. In het St. James Palace zyn reeds bijna duizend huweiykscadeaux tentoongesteld en aanhoudend komt nog een stroom ge schenken binnen. Eén zaal bevat alleen gouden en zilveren vaatwerk, glaswerk en alle soorten ornamenten. Na het huwelyk zullen alle geschenken voor het publiek tentoongesteld worden tegen een matige vergoeding, welke bestemd ls voor liefda dige doeleinden In de particuliere kapel van het Buc kingham Palace, waar de Grieksch-ortho- doxe huweiyksinzegening zal plaats vin den, heeft gisteren een repetitie van de ceremoniën plaats gevonden, waaraan o.a. door de acht bruidsmeisjes werd deelge nomen. De kronen, welke voor het bruidspaar gebruikt worden, bestaan uit kransen van oranje-bloesem en bladeren van zuiver goud. Prinses Marina was voornemens de kronen in Parys te laten maken, doch de Russische kerk heèft aangeboden, haar twee kronen voor de plechtigheid te leenen. Het gemengd koor van de Grieksche kathedraal heeft in het paleis verschil lende gezangen gerepeteerd. De bruid en de bruidegom geven ge durende de plechtigheid geen antwoorden op de zegeningen, ontnomen uit het Oude Testament welke door den archimandriet, aartsbisschop Germanos, zullen worden uitgesproken. Ook in de Westminster Abdy heeft een algemeene repetitie van de plechtigheden plaats gehad. De Koning en de Koningin hebben zich naar de abdy begeven, ten einde deze laatste voorbereidingen voor de huwelyksplechtigheid persooniyk te inspecteeren. Gisteravond is in Buc kingham Palace een groot feestdiner ge houden, gevolgd door een receptie, waar toe achthonderd gasten waren uitgenoo- digd. HUWELIJKSZWENDELAAR TE HAMBURG GEARRESTEERD. Berlynsche beambten van de crimineele politie zyn er in geslaagd, in Hamburg den beruchten oplichter en hijwelykszwende- iaar Eduard Schroeder te arresteeren, die reeds sedert geruimen tyd wegens ver scheidene misdaden werd gezocht. Schroeders loopbaan als oplichter is reeds in 1910 begonnen. Vóór den oorlog slaagde hy erin, onder den naam van „baron von Prittwitz", een dame voor 50.000 Mark op te lichten Na den oorlog maakte hy, in het jaar 1924, als een zoogenaamde villa-eigenaar kennis met een dame, die hy voor 6500 Mark oplichtte. Na eenige vonnissen wegens huwelyks- zwendel te hebben uitgezeten, maakte Schroeder opnieuw kennis met een dame, die hy wys maakte, dat hy een riddergoed in Mecklenburg wilde koopen. De dame stelde hem tenslotte 20.000 Mark in goud pandbrieven ter hand, die hij voor haar bij een bank in Dresden wilde beleggen. Kort daarop kocht de zwendelaar een groote auto en nam ook een chauffeur in zyn dienst. Te zamen met de dame onder nam hy een tocht door het Rijnland. Langzamerhand begon de dame echter argwaan te koesteren en stortte haar hart by een kennis uit. Op diens raad werd tenslotte aangifte gedaan en gelukte het de politie den zwendelaar in Hamburg te arresteeren. Van de 20.000 Mark werden slechts twee duizend Mark teruggevonden. M. J. van St. te L. Wy hebben onzen correspondent opdracht gegeven voortaan in zyn overzicht ook de gemiddelden prys te vermelden of de soorten te omschryven E. W V d. B. te L Daar het geen V.A.R.A.-avond was. is er voor plaatsing geen reden Een fabrikant te L. Ongeteekend ku nen wij uw stuk niet opnemen Foto JONKER, Nieuwveen. Een prachtig stuk landelyk schoon zal binnenkort te Nieuwveen verdwynen. De alom bekende korenmolen zal n.l. afgebro ken worden. De eigenaar de heer P. C. Walraven heeft nog geconfereerd met de vereeniging „De Hollandsche Molen", doch deze onderhandelingen hebben helaas niet tot het gunstige resultaat geleid, dat deze mooie molen behouden kan worden. De kosten van een grondige restauratie zyn tef hoog. De molen werd ln plm. 1800 ge bouwd. Het zal voor de Nieuwveeners vreemd zyn deze fraaie molen niet meer aan de Ringsloot te zien. Menig doortrek kend toerist stapte hier af om een foto van het mooie landschap te maken. „Sic transit gloria".... IN DE LAKENHAL. Frederika Broeksmit. Johan Windhorst. n. De heer Windhorst schildert vooral twee genre's: oude architectuur en bergland schap, waarbij men, ofschoon schaarsch vertegenwoordigd, het Hollandsche land schap zou kunnen noemen. Uit het eerste genre neem ik als No. 1 „Visschershuizen te Gaeta". De rechter- party hiervan doet met zyn arkaden en balcons denken aan de achterzyde van een vervallen paleis of burcht. In de midden en links verheft zich het hooge huizen blok met zyn verweerde en door den tijd veelvoudig getinte steenblokken, waarover het felle licht en de sterke schaduwen van het Zuiden zich scherp afteekenen. De compositie is forsch en het geheel doet coloristisch heel mooi. Typisch is de sterke beslotenheid dezer woningen, die op dit doek een stille getuigenis zyn van het leven, de zorgen en het moeizame bestaan veler geslachten. In dien geest is ook het Oude klooster te Amalfi, een byna vestingachtig bouwwerk met zijn zware buitentrap,, plompe bogen en kleine vensters in de massieve muren, die in nog hoogere mate van beslotenheid en kracht getuigen. Dit soort oude archi tectuur met zijn krachtige massawerking, die in welsprekende taal rept van het ver leden, van daden of droomen en van strijd heeft voorden schilder groote bekoring. Zijn oog gaat te gast aan het zonnespel over het oude barsche muurwerk, dat in duizend tonen zindert in het licht van den zuidelijken hemel en zelfs uit de diepe schaduwen blyft spreken. En niet minder de binnenplaatsen van dergelyke oude gebouwen trekken aan, of de smalle hoogbemuubde straatjes, die biina aan rotswanden doen denken. Zoo byv- het binnenplaatsje in Tunis met een paar ge bukte Oostersche figuurtjes. Ik noem ver der in dit verband nog Achter de Moskee (8), Huizen te Les Beaux (16). Moskee Noord-Afrika (5). Bij het laatste werk is het palet wel bijzonder genuanceerd, ter wijl de Oostersche hitte gesuggereerd wordt door het felle, doorzonde blauw van de lucht. En dan moeten we nog even onzen aan dacht wijden aan de binnenplaats van een Hofje te Leiden, het Bartholomeus van Assendelft hofje, dat inderdaad, zooals Ik vroeger reeds in een Bouwkunstig artikel heb opgemerkt, een typische beslotenheid en schilderachtigheid vertoont. By verschillende dezer werken valt de eigenaardige techniek op. een techniek, die men een pointilleerend kubisme kan noe men. waaruit men allerminst moet afleiden dat de heer Windhorst kubist is. De kubist bouwt de voorstelling op uit groote geome trische vlakken en werkt decoratief. Hier is de voorstelling geheel of ten deele ont staan, uit kleine vierkante kleurvlakies, die ieder op zich ze.if ook geenszins vlak van kleur zyn, doch allerlei nuances van den hoofdtoon vertoonen., waarby dikwijls ook nog de ondergrond van het doek een rol speelt. Want sommige werken zijn zeer dun in de verf. Dit alles verraadt een ge degen techniek, een precies weten, op welke wyze bepaalde effecten kunnen worden bereikt. Deze blokies-pointille ook deze woord verbinding Is niet volkomen juist heeft Windhorst consequent doorgevoerd in zyn landschap bij Sassenheim. Er staan hier een paar schuurtjes en een paar boompjes in het wyde veld Vermoedelijk is het ge schilderd tusschen den Warmonderdam en den overweg. Doch zeker weet ik het niet want dan moet men toevallig de streek daar wel heel goed in zich opgenomen hebben. Het doet er ook weinig toe. waar het precies geschilderd is. Doch de ruimte, de wydte, de sfeer is typisch Hollandsch. Schuren en boompjes zijn van blokjes ge bouwd liet veld en de lucht zijn dit even eens En die lucht is vol parelmoerflikke ring vol tintelende opaalglansen De toon van die lucht, dat trillend bewogene. door- tinteld van een fijnen nevel, dat is ner gens zoo als ir. Holland. En hier is het juist de meesterlijke toepassing van die blokjestechniek, waardoor Windhorst zyn overtuigend effect bereikt. Het schilderen van berglandschappen is altijd eer. gevaarlijk werk Zoo menigmaal heb ik exposities gezien, waar het ge- sch'lderd berglandschap niet anders was dan een kleurige vlakke prent. Door de toepassing van zyn geheel eigen techniek heeft Windhorst deze klip omzeild. Daas- voor maak ik u opmerkzaam op No. 19 „De Jungfrau van Interlaken gezien." De zien op den voorgrond 't diepspiegelende meer tusschen hooge blauwe rotsen en daarach ter de macl tige berg bedekt met eeuwige sneeuw. Dit werk is buitengewoon mooi van kleur en van coloristische nuances. Het panorama verdiept zich tot den hoo- gen statigen sneeuwkruin. Het schilderij! tintelt. Er zyn trouwens meerdere fraaie berg- tafreelen, zooals de eenzame Matterhom, wiens statie te meer spreekt door de berghutten op den voorgrond; verder „Hooggebergte" (12) en dan noem ik als werk dat tegelyk wijdte, ruimte en fyn- heid van toon openbaart, het „Meer van Zug" (8.) Bijzondere aandacht vraag ik ook voor eenige kleurige en expressieve olieverfstudies als Gezicht op Monte Carlo, Vruchtenkoopman te Tunis, Poort te Tunis en meer dergelyke, alle in eigen toon, soms kleurig en altyd frisch van stem ming. Er is natuurlijk nog meer, doch we mogen niet nalaten, ook even uw aandacht te vragen voor het grafisch werk. Daar zyn een aantal drogenaald etsen als Duinlandschap (44) en.„Duintop" (47) mooi van compositie, fijntjes van lynen- samenstel en tegelykertyd vol stemming. Heel mooi 's ook het bruggetje over een stroom in het Gebergte (50) en een echt Hollandsch slootje met polderdyk en hek ken in de buurt van de Kaagpiassen. Met groote gevoeligheid en tevens met groote zekerheid zyn de lijntjes over de etsplaat gekrast. En jen slotte noem ik van de etsen nog als heel mooi voorbeeld een Brug te Voorhout. Ook de linoleumsneden getuigen van beheersching der techniek, van smaak volle verdeeling van wit en zwart, kortom van kundig vakmanschap en artistieke visie. Ik behoef u slechts opmerkzaam te maken op Hooggebergte (58) en op „Ro- meinsche Brug" (43) beide krachtig van structuur- In zijn geheel genomen doet al het grafisch werk sympathiek aan. wy meenen het hierby te moeten laten. Hoe opgetogen wij allen zyn over de pres taties van de Uiver, hoezeer een feeste- lyke stemming van nationale trots ons allen beheerscht, toch zou ik deemoedig willen vragen, vergeet ook onze kunste naars niet en wijdt ook eenigen tyd uw belangstelling aan de expositie in de La kenhal. Zij is het waard. C. A. LION CACHET. Vandaag viert de heer C. A. Lion Cachet te Vreeland, bekend sierkunstenaar, zyn 70sten verjaardag. De heer Lion Cachet behoort tot de laatstovergeblevene van het gezelschap Colenbrander, Mendes da Costa, Diisselhof en Nieuwenhuis, dat zoo veel heeft gedaan voor het nijverheids kunst- en ambachtsonderwys. Aanvanke iyk opgeleid aan de Amsterdamsche Kweekschool voor onderwijzer was hy 3> jaar als zoodanig werkzaam, zyn in aan raking komen met Isaac Israels en Deys- selhof deed hem den weg kiezen van de schilderkunst. Veel kunstwerk heeft de 70-jarige tot stand gebracht en tal van onze Ned. zeekasteelen hebben betimme ringen van de hand van den heer Lion Cachet. o NIEUWE UITGAVEN. Binnenvaart-Almanak 1935. Verschenen is de Binnenvaart-Almanak 1935. het bekende Jaarboekje van het On- derwysfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam. (Binnenkant 22). De Binnenvaart-Almanak, die uitgege ven wordt ter bevordering van het vak- onderwys en het lageronderwys aan schip pers en schipperskinderen, is dit jaar, zooals uit het voorwoord van den heer G. de Jong, den directeur van het Onder wijsfonds blijkt, weer uitgebreid. Behalve de gewone rubrieken bevat het 144 pagi na's tekst beslaande boek alle gegevens omtrent hoogwatergetyden, sleepvaartta- rieven. stormseinen, de evenredige vracht- verdeeling. enz en bovendien twee uitvoe rige artikelen over het Juliana-kanaal en Twente-kanalen met complete gegevens voor de scheepvaart met bybehoorende kaarten. Wy twijfelen niet of dit jaar zal de Binnenvaart-Almanak, die na inzending van 25 cent aan het Onderwijsfonds fran co wordt toegezonden, duizenden direct en indirect belanghebbenden by de scheep vaart goede diensten bewyzen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9