PUROL 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 November 1934 Derde Blad No. 22908 Buitenl. Weekoverzicht. Hef zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen, Hef zijn de domste menschen niet die naar een VELO vragen. LONDENSCHE BRIEVEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT Ruwe RECHTZAKEN, VRAGENRUBRIEK. ONRUST! RECLAME. 9270 De moord te Marseille had tot dusverre ,m directe politieke gevolgen; alle be- notken partijen wisten een groote gere- jtrveerdheid te bewaren en deswege werd Sjt zoozeer gevreesd voor een herhaling na Serajewo! Toch voelde men dat de -houdingen in midden-Europa gespan- jjjh waren en dat deze spanning groeide ,n groeide Deze spanning heeft thans een hoogte mat bereikt, doordat Zuid-Slavië is over gaan tot uitvoering van een reeds lang («oren aangekondigd voornemen, n.l. om jen beroep te doen op den Volkenbond I tot vaststelling van de schuldvraag: wie is verantwoordelijk voor de droeve gebeur tenis in Zuid-Frankrijk. Men wist, gelijk gezegd, dat Zuid-Slavië iets dergelijks vara jan was, doch doordat zoowel de andere eden der Kleine Entente alsook Frankrijk ekend werden bij de uitvoering van het plan, geloofde men, dat Zuid-Slavië wed jeer gematigd zou gaan optreden. In de eerste plaats had h®t immers zelf een bijzonder ingetogen houding aangenomen en bovendien, raadpleging van landen, dte alle, zonder uitzondering, belang hebben Hj rust in dit deel van ons werelddeel, zou toch ongetwijfeld tot matiging aansporen, joo was de algemeene gedachtengang. Vooral op Frankrijk, dat juist met Italië ep het punt staat te gaan onderhandelen iver alle aangelegenheden, die belde lan den nog gescheiden houden waarbij evens behoort het vestigen van een jetete verstandhouding tusschen Italië en Suid-Slavië had men gerekend! De Zuid-Slavische stap is nu gedaan en in zekeren zin tegengevallen Let wel; zekeren zin! De nota ls toch zeer fel isteld en dat beteekent een geduchte «envaller. Maar de felheid keert zich öeel tegen Hongarije, terwijl Italië met sen woord wordt genoemd. En dat ls een teevaller van groote beteekenis. We zou den bijkans willen zeggen, dat zoodoende de scherpste kanten voorloopig aan het [evaarlijke geval zijn afgeslepen. Het is voor Hongarije natuurlijk een zeer dan akelige geschiedenis, doch trots ie groeiende onrust, die merkbaar wordt avele landen, gelooven wij, dat men er in gslaagd ls de woede der Zuid-Slaven in Hl bedding te doen afstroomen, die het Binst gevaarlijk is. Hongarije toont zich aiuurlijk op den hoogsten hooizolder, loeh zal zich wel wachten tot eenlg op- Men. vooral nu de landen der Kleine ir.tente zich volledig achter Zuid-Slavië ïbben geschaard. En waar Zuid-Slavië !t kwestie voor den Volkenbond bracht, !is voor het forum der wereld, is van die ijde een rechtstreeksch optreden evenmin wachten. Zoo ooit het bestaan van den Volken- tnd als instituut van groote waarde tot f. tegengaan van overijlde stappen is elukkig te prijzen, dan is het nu! Dit rhaam moge dan allesbehalve volmaakt ju, integendeel groote leemtén vertoo rn, in omstandigheden als de huidige loet het toch maar goed en groot werk. lit moge men ook wel eens bedenken uast de vele critiek, die doorgaans wordt ïoefend. Tusschen het indienen van de Zuid- Eavische klacht en de behandeling daar in zal bovendien een anderhalve maand men te liggen en in dien tijd is er nog file gelegenheid om de opgewonden ge lederen wat tot bedaren te doen zengen. In dien tusschenttjd zal Laval's Moek aan Rome zijn gebracht, zal veel 01 opheldering kunnen zijn gekomen, iai nu nog verdeelt! De pap wordt niet zoo heel gegeten, als I wordt opgediend, o.l. is dit hier van folledige toepassing. Het vraagstuk, zooals dit naast de felle nnklacht tegen Hongarije tevens in alge- teenen zin door Zuid-Slavië aan de orde li gesteld, is zeker de moeite van een ader onderzoek alleszins waard. Het asyl- K'nt, zooals dit tegenwoordig wordt toe- lepast, gaat ver uit boven de juiste maat levert een Internationaal gevaar op van ■ro eersten rang. Beteugeling daarvan kan techts ten goede werken En Zuid-Slavië >1 zich er wel voor wachten in dit opzicht fi te hoog van den toren te blazen, daar rich zelf op dit punt ook wel iets te kwijten heert. Trots de eerste onrust, door het Zuid- avische optreden gewekt, meenen wij Mn direct gevaar aanwezig, gelooven wij Wfs, dat voor ontlading van gevoelens wraak op de beste wijze ls gezorgd. Te meer is dit gelukkig, waar er overi- Kns reden genoeg voor pessimisme be- Het, bureau der Ontwapeningscon- "tntie is weer bijeen geweest en het mltaat was: een loslaten van het aan vankelijk vastgesteld program! Omdat Inzag, dat een algemeene regeling voorloopig tot het land der droomen be kort, heeft Henderson als voorzitter, om conferentie te redden van een volsla- mislukking, voorgesteld om slechts weken naar een regeling van die bij- J™'Be aangelegenheden, die geen ver- «eidheid opleveren en dit ls aanvaard, wo heeft men tijd om de kat uit den te kijken en dat is al veel gewonnen ™Pt men. J?któeIfde schijnt men nu ook te willen wooeeren met de Vlootbesprekingen te wen, die feitelijk eveneens hopeloos v,,. vastgeloopen. Engeland zou Japan tbaar de z.g. paritiet in theorie wel toestaan, doch Amerika voelt er niets voor. redeneererd. dat een J'i«sch toegestane paritiet van het «oh in de toekomst wel eens kon Z, nmgezet in een practische en li» va!t niet veeI te ze6?en! Dat de paritiet wel op lager niveau zou dus op een verhouding 3—3—3. ï«kt Seen verschil inzake het principe! al dat rekken echter op den duur mS 2a' opleveren? Dat is niet te voor- Wen, -daar dit afhankelijk is van te onzekere factoren Wat de Ontwape nt "v. in algemeenen zin betreft, deze *8ft ;5t(n teller wachten op het weer deel- van Duitschland aan de politiek lyWreld, maar. al willen alle partijen w net welbekende prestige levert zeer Ittï bedenkingen. Daarnevens komt Sb!!,i no? de vrcg naar voren f de Wj andsche mnejlitkheden in Du'tsch- •„.Wowel sis Frankrijk de aandacht 15 veel afleiden. (Van onzen correspondent) AAN DEN VOORAVOND VAN HET HUWELIJK. De Londensche November blijft zichzelf gelijk, met mist en vocht en vale luchten. Maar deze somberte kan zich ditmaal niet neerzetten in de harten der menschen. Want er is een groote en schoone gebeur tenis op til. Een prins en een prinses gaan trouwen en de voorbereiding van dit hu welijk verschaft niet alleen popelende ver wachting en blijdschap aan de bruid en den bruidegom, maar ook aan de mil- lioenen van deze groote stad. die zich altijd zoo doordrongen hebben getoond van het inheemsche spreekwoord dat ,,all the world loves a lover". Wanneer de „lovers" zulke prettige menschen zijn, de eene ..Prince Charming II", de andere een waarlijk schoone Prinses uit den vreemde, die straks in triomf haar nieuwe vader land zal betreden, dan moet het spreek woord dubbel en dwars opgaan. En het doet het. Er gebeurt veel in de wereld, dat onder andere omstandigheden ook aan het Britsche volk diepe ongerustheid zou kunnen geven of dat zijn volle belangstel ling zou kunnen vragen de naderende beslissing over de bestuurshervorming in Indië, de vraag van oorlog of vrede, van bewapening of collectieve veiligheid, het Saargebied en de vlootkwestle Maar individueel noch openbaar bewustzijn kunnen op vele zaken in gelijke mate en met gelijke kracht reageeren. Er moet altijd voorrang zijn. En de voorrang en heel ver ls thans aan het koninklijk huwelijk. Vanwaar deze enorme belangstelling? Vanwaar deze diepe voldoening over het as. groote gebeuren? Het antwoord be hoeft niet ver te worden gezocht. Naar mate de wereld ln haar geheel zich ver ontrustender en verwarrender gedraagt, naar die mate zal er meer vreugde zijn over zulk een luisterrijk bewijs van de on vergankelijkheid van het huwelijk, dat ware cement, dat de maatschappij samen bindt. Zoo lang dit voortgaat ln beproefden stijl kan men met vertrouwen blijven hopen op het durend evenwicht ln de ont wikkeling van het menschdom. En hier zijn dan een geliefde Prins en een lieflijke Prinses, die straks feestelijk en met den grootst mogelijken nadruk van de onver gankelijkheid der meest menschelijke In stelling zullen gaan getuigen, een voor beeld voor de natie, een voorbeeld voor de wereld. De wereld is in de war en eenlge op zich zelf staande personen zijn het met haar. Scotland Yard is er zich van bewust. En een gebeurtenis welke zooveel aantrek kingskracht uitoefent op Londen, moet er menschen van velerlei slag en gevoel brengen. De voorstelling is gegeven, dat buitenlandsche hoofdsteden leeg loopen en dat uit alle richtingen vreemdelingen op de hoofdstad van Groot-Brittamn'ë con- vergeeren. De voorstelling kan wel wat overdreven zijn. Maar dat Londen vo'ler wordt in het vooruitzicht van het ko ninklijk huwelijk blijkt reeds thans, tien dagen voor den grooten dag, uit de schaarschte in hotelruimte en uit de over volle restaurants van het West-End. De politie, indachtig haar bijzondere taak, neemt buitengewone voorzorgen om te voorkomen, dat verdwaasden incidenten scheppen aan of door de ramen langs de route van den huwelijksstoet. Waar parti culieren hun ramen hebben verhuurd, daar hebben zij een lijst moeten verschaf fen van de namen van hen. die aan die ramen naar den stoet zullen kijken Lijsten met vele honderden namen zijn aldus aan de politie verschaft, die ze vergelijkt met de registers in Scotland Yard van perso nen. die op een of andere wijze ln aan raking zijn geweest met de politie hier of elders Aan 5000 stille agenten zijn bij voorbaat plaatsen toegewezen ln de te verwachten dichte gelederen, die langs de trottoirs van de route geschaard zullen staan. De halve politiemacht van de stad. meer dan 8000 man, zal in uniform langs de Mall, Trafalgar Square en Whitehall op de been zijn Ongeveer 6000 leden van de burgerwacht, zoo geheeten „special con stables", zullen op den dag van het hu welijk dienst gaan doen als verkeersrege- laar.s pn zii zullen het druk genoeg krijgen, want het normale verkeer moet miilen in den omtrek worden omgelegd teneinde den weg van den optocht vrij te houden - De dag belooft aanzienlijke inkomsten te ver schaffen aan de vrije ziekenhuizen en andere instellingen van liefdadigheid. Aan speciale tribunes, welke op de beste pun ten van de route en tegenover den weste lijken kant van de Abdijkerk van West minster fwaar de ingang is, waardoor het bruidspaar en de ouders de kerk zullen betreden) zijn opgericht, zullen bezet zijn met belangstellenden, die van 1 tot 10 Dond voor hun plaatsen hebben betaald En al dit geld komt aan de liefdadigheid ten goede Het ziekenhuis van Westminster, dat bijzonder eunstig gelegen is met ramen uitziende op de „Abbey" heeft reeds voor vele honderden pond sterling aan plaatsen verkocht Ook de meeste plaatsen op de tribunes zijn re<"ds weken geleden gereser veerd en het. bliikt dat tegen den tijd van het huwelijk de gelukkige bezitters van plaatsen het dubb-le of drievoudige kun nen bedingen van den prijs, welken zii zelf hebben betaald. Het heet dat opkoopers een gulden tiid tegemoet gaan. En inmiddels wordt de algemeene be langstelling steeds meer eenrikkeld door 't nieuws over de voorbereidingen van het groote feest, dat Lord-m een week lang aan vermaak en vreugd0 belooft over te leveren. Dit is geen huwelijksdag meer. maar een huw'liiksweek. die vol wordt van feestelijkheden, bezield door het begin "an het groote levensavontuur van Prinses Marina en den Hertog van K°nt, Gala- avonden met verlof voor het voortzetten van de vreugde tot dien in den nacht worden aangekondigd En de altijd wak kere en wat opgewonden Daily Èxnress" vindt dat de7° voorrechten voor late ge- zel'lffheid niet tot de voorname hotels en restaurants beperkt moeten blijven, maar TWEEDE KAMER. DE KAMER IS DE REGEERING VOORUIT! In de Tweede Kamer doet zich op het oogenblik een parlementair unicum voor. De dames en heeren zijn namelijk al zoo ver gevorderd met hun begrootings- arbeid, datde agenda uitgeput dreigt te raken. We hebben Buitenlandsche en Binnen- landsche Zaken reeds afgedaan en Econo mische Zaken en Defensie nog onderhan den, maar van geen enkele andere be grooting ls op het oogenblik nog de Me morie van Antwoord verschenen, zoodat we nog slechts voor een paar dagen werk hebben. De voorzitter heeft dan ook in arren moede moeten besluiten, om aan staanden Dinsdag-avond niet te vergade ren; of er Donderdag-avond vergaderd zal kunnen worden, moet nog blijken. In- lusschen, de betrokken ministers hebben in uitzicht gesteld, dat de Memories van Antwoord inzake Sociale Zaken en Justi tie binnenkort zullen verschijnen, zoodat deze hoofdstukken in den loop der vol gende week wel aan de orde kunnen komen. Maar op het oogenblik is de Kamer de Regeering feitelijk vooruit, zoodat ze een beetje moet inbinden. Unicum! VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. Allereerst waren aan de orde o.a. de vol gende wetsontwerpen: 1. Wetsontwerp nadere verlenging van den termijn der opschorting van de beta ling van rente en aflossing ter zake van de Surinaamsche Spoorwegleening. 2. Wetsontwerp machtiging tot het slui ten van een overeenkomst, als bedoeld in artikel 5a der Indische Mijnwet met een door de te 's-Gravenhage gevestigde N.V. „De Bataafsche Petroleum Maatschappij", de mede aldaar gevestigde N.V. „Neder- landsche Koloniale Petroleum Maatschap pij" en de te Amsterdam gevestigde N.V. „Nederlandsche Pacific Petroleum Maat schappij" op te richten naamlooze ven nootschap betreffende de opsnoring en ontginning van aardolie, enz., in terrei nen. gelegen in het gouvernement der Molukken. 3. Wetsontwerp naturalisatie van dr. P. J. Ankersmit en 19 anderen. 4. Wetsontwerp naturalisatie van J.J.M. Bartelen en 20 anderen. 5. Wetsontwerp naturalisatie van K. M. B Asch en 20 anderen. 6. Wetsontwerpen wijziging en verhoo ging van het zevende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1934; wijziging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegroo ting voor 1934 (Uitgaven in verband met de opheffing van het Leeningfonds 1914 en renten Staatsschuld). 7. Wetsontwerp verlenging van den gel digheidsduur van tijdelijke bepalingen be treffende de vaccinatie, vervat in de wet van den llden Februari 1928 (Staatsblad No. 29), zooals zij zijn gewijzigd bij de wetten van 29 December 1928 .Staatsblad No. 5231. van 30 December 1929 (Staats blad No. 589), van 31 December 1930 (Staatsblad No. 518en van 29 December 1932 (Staatsblad No 6591. 8. Wetsontwerp wijziging van het derde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1933 (Verschillende onderwerpen). Bij het tweede der hier genoemde wets ontwerpen is eenig debat ontstaan tus schen den Minister van Koloniën en en kele afgevaardigden, 'die verschillende wenken gaven voor of bezwaren hadden tegen de wijze van exploitatie. De Minis ter. er aan herinnerend dat het ontwerp nog van zijn voorganger afkomstig was, heeft de strekking en bedoeling er van nog eens nader toegelicht. De olie-voor uitzichten in bedoelde streken laten zich niet erg gunstig aanzien, maar eenige particuliere maatschappijen zijn niette min bereid de zaak nader te onderzoeken, omdat het misschien nog wel eens zou kunnen meevallen. Maar juist omdat de vooruitzichten niet gunstig zijn is er voor de Overheid zelf geen aanleiding om tot bedoeld onderzoek over te gaan en het risico daarvan op zich te nemen. In het algemeen is er trouwens geen product, dat voor staatsexploitatie zoo weinig in aan- RECLAME. 1846 gesprongen handen DOOS 30en60ct BIJ apoth EN DROGISTEN moeten worden uitgebreid om er de „pub" van den nederigen burger in te betrekken. De vrouwen van het land spellen de lange kolommen met beschrijvingen van het bruidskleed dat naar zelfs een man kan beoordeelen in elk geval hoogst modern zal uitvallen. Want het is beschre ven als een „stroomlijn"-bruldskleed, in een snit. die moet doen denken aan de stroomiijn-automobielen op de jongste motor-show. Hoe dat stroomlijn-idee zich zal laten verstoffelijken in een japon is een taak, waartegen alleen een ingen'eus mode-kunstenaar opgewassen kan zijn. Een sleep van 15 voet lang, afhoorend van de schouders - zoo onthult men en aan het einde 12 voet breed, zal dan strak.' d't stroomlijn-begrip van onzen tijd vertolken wanneer hij door het schip van de oude abdij-kerk achter de lieflijke bruid aan dwarrelt, een wolk van zilverlamé, thans nog ln de zorgvuldig verwarmde kamer waar het kleed beschermd wordt, teger, de Londensche atmosfeer, opdat het in a) zijn glans op den eedenkwaardigen dag rond de ranke gestalte van een nieuwe Engel- sche prinses zal kunnen prijken. merking komt als de petroleum; op het opsporen van de olie toch moeten de be werking en de verkoop volgen. Daarom heeft de Minister de met de particuliere maatschappijen gesloten overeenkomst nader en in bijzonderheden verdedigd. Het wetsontwerp is tenslotte aangeno men. Ook bij ontwerp No. 7 werd gedebat teerd. Voor de zooveelste maal stelt de Regee ring aan het parlement voor, om de vac cinatie-plicht (bij het onderwijs) weer voor enkele jaren langer op te heffen, zoodat inenting niet noodig zal zijn om tot de scholen te worden toegelaten. De eerste maal is dit geschied bij de wet van 11 Februari 1928, en wel voor één jaar, maar daarna is de termijn telkens met 2 jaar verlengd en thans wordt op nieuw verlenging (tot 1937) voorgesteld. De reden voor de opheffing der verplich ting ligt, zooals men weet, in het feit, dat nog steeds als gevolg van de vaccinatie ziekte- en sterfgevallen voorkomen: de betrokken kinderen werden aangetast door encephalitis-postvacclnalis, en het ls nog steeds der wetenschap niet gelukt, de oorzaken van dit verschijnsel te vinden. Nu zijn de slachtoffers niet talrijk (in 1933 kwamen op de 25.096 inentingen 7 geval len dezer ziekte voor. waarbij nog 2 twij felachtig, met 3 sterfgevallen; in het eer ste halfjaar van 1934 met ruim 8400 vac cinaties kwam nog geen enkel geval voor) maar in leder geval bestaat het gevaar nog en daarom achtte de Regeering, in overeenstemming met het advies van den Centralen Gezondheidsraad, verlenging van de vrijstelling noodig. De heer Kersten maakte van deze ge legenheid gebruik, om definitieve afschaf fing van den dwang te bepleiten, doch de heer Wendelaar, er op wijzend dat het aantal vaccinaties geweldig is achteruit gegaan (vóór 1932: 150 000 per jaar, daar na van 20.000 tot 25.0001, achtte dit een betreurenswaardig verschijnsel en bepleit te een zekere propaganda voor de vrijwil lige vaccinatie, waartegen de heer Zijlstra verklaarde geen bezwaar te hebben, mits men er bij vertelde, dat het gevaar nog niet was geweken. Minister Slotemaker de Bruine verklaar de openlijk, de vaccinatie een zegen te achten, maar de opschorting van den plicht is nog steeds noodzakelijk. Van een propaganda voor vrijwillige inenting stel de de Minister zich niet veel voor, maar niettemin verklaarde hij zich bereid de zaak nog eens met den voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad (van wie het denkbeeld was uitgegaan) te bespreken. Het ontwerp werd aangenomen. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Bij de verdere behandeling der Begroo ting van Economische Zaken heeft Minis ter Steenberghe de afgevaardigden be antwoord, die over de scheepvaart hadden gesproken. Hij heeft erkend, dat de perspectieven, met name voor het passagiers-vervoer, niet gunstig zijn. En is een zware concur rentiestrijd doende, maar daarin kan de Regeering zich niet mengen; evenmin mag zij voor eenlge scheepvaartlijn kiezen. En nu ziet de Regeering, wat den steun aan de Holland-Amerika-lijn voor den bouw van een nieuw passagiersschip betreft, de zaak zoo, dat deze steun een te groot risi co zou vormen: men vraagt crediet, maar het zou wel op steun uitloopen, want de Regeering heeft niet de overtuiging, dat het nieuwe schip met winst geëxploiteerd zou kunnen worden, en dan zou het bij één schip wel niet blijven. Ook ten aan zien van de scheepvaart zei de Minister moet datgene behouden worden, wat voor de toekomst economisch verantwoord is. En als men geld geeft voor scheeps bouw hier, moet men het ook ginds geven. De Minister wees dan ook den steun aan de Holland-Amerika-lijn af; hij verklaar de dat het hier ging om 14 millioen en van zulk een bedrag mag hij „geen gok maken". De Regeering gelooft niet in een groote toekomst voor het passagiers-ver- voer van onze lijnen; zij verwacht meer van het vrachtvervoer en zou dit even tueel willen steunen. De Minister heeft nog verschillende op merkingen inzake de binnenvaart, de in dustrie en den middenstand beantwoord. In de vrachtverdeeiing zal meer concen tratie worden gebracht; inzake steun aan de stroo-carton-industrie zal spoedig een beslissing vallen; een ontwerp inzake het uitverkoop-wezen is zoo goed als gereed, doch een regeling inzake het automaten- en cadeaux-stelsel, eischt nog grondige studie. Bij de replieken bleek, dat 's Ministers redeneeringen inzake de scheepvaart niet allerwege Instemming hadden gevonden. De heer Bongaert sprak zelfs van „défai- tistische beschouwingen": de heer Brauti- gam verklaarde later op den steun aan de Holland-Amerika-lijn te zullen terug komen; de heer Westerman trok de con clusie, dat de Regeering eventueel wel den Kon. Hollandschen Lloyd wil steunen in het vrachtvervoer, als particulieren ook helpen. In zijn repliek bevestigde de Mi nister. dat de Regeering inderdaad inzake het vrachtvervoer belangrijk wil helpen, maar het passagiers-vervoer opent geen economisch perspectief. Op het eind van den middag hebben enkele sprekers nog het woord gevoerd bij de afdeeling „Landbouw". De heeren Ebels Van Koeverden en Hiemstra bespraken het pachtvraagstuk: laatstgenoemde stel de een motie voor om uit te spreken, dat regeling van het pachtvraagstuk urgent is. De heer Van Voorst tot Voorst wees op den kwijnenden toestand van het bosch wezen en de heer Van Dis kwam nog eens op tegen het afslachten van vee. De Mi nister heeft geantwoord, dat inzake het pachtvraagstuk overleg tusschen de ver schillende departementen wordt gevoerd; daarom achtte hij de motie-Hiemstra over bodig. Inzake steun aan den boschbouw kon hij geen toezegging doen. Dinsdag voortzetting. HAGENAAR. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De 36-jarige ijscoventer J. de V. uit Katwijk aan Zee moest voor den Politie rechter verschijnen omdat hij op 9 Sep tember een politie-agent aldaar had be- leedigd. Dit was een gevolg hiervan, dat hij vernomen had, dat zijn broeder doop den agent was medegenomen naar het Politieposthuis en toen te zamen met eenige anderen was komen vragen, waarom, dit was geschied. De agent heeft hem. daarop, volgens zeggen van verdachte, geen behoorlijk antwoord willen geven, hem en de anderen uit het posthuis verwijderd en de deur gesloten. Verdachte zou hem toen, aldus verklaarde de agent als getuige, hebben beleedigd. De officier van Justitie vorderde een geldboete van f. 25 subsidiair 25 dagen hechtenis, wat ook de uitspraak was. Wegens mishandeling van een zekeren M. te Alphen eischte de officier tegen G. C. van D. uit Ter-Aar een geldboete van f. 30 subsidiair 30 dagen hechtenis. Over eenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld. m Wegens een dergelijk feit als hierboven eischte de officier tegen W. R. uit Alphen een geldboete van f. 30 subsidiair 30 dagen hechtenis. Verdachte had een zekere T. uit Ter-Aar eenige klappen gegeven en nog bovendien getrapt toen getuige op den grond lag. De Politierechter veroordeelde verdachte tot f, 25 subsidiair 25 dagen hechtenis. De 24-jarige rijwielreparateur P. H. T. B. uit Rotterdam stond terecht wegens heling van door misdrijf verkregen rijwielonder - deelen, welke verdachte van een zekeren D. G. L. uit Boskoop had gekocht, wetende dat deze van diefstal afkomstig waren. Ge tuige zal binnen korten tijd voor die ver duistering terecht moeten staan, merkte de officier van Justitie op. De Politie rechter veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch tot f. 50 subsidiair 50 dagen hechtenis. In de verdachtenbank nam plaats dei 40-jarige Th. W. uit Nieuwkoop. Verdachte had de 11-jarige Marietje Kranenburg te Nieuwkoop, toen deze daar eenige donzen pluizen op het goed van verdachte, liet waaien, uit boosheid in een watering ge gooid. De officier eischte een geldboete ge combineerd met een voorwaardelijke ge vangenisstraf, namelijk f. 30 subs. 30 dagen hechtenis en 2 maanden gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De Politierechter ver oordeelde verd. tot f. 30 subs. 30 dagen hechtenis. In de verdachtenbank nam plaats J. Kr. uit Nieuwkoop, van beroep veekoopman, wien ten laste was gelegd mishandeling en het opzettelijk weg maken van een heerenrijwiel ten nadeele van een zekeren A. de B. uit Noorden. Getuige werd aan gehouden en door verdachte werd om een sigaret gevraagd Verdachte heeft getuige op zijn witte badschoen getrap, waardoor deze werd bevuild en getuige pijn had. Bo vendien heeft verdachte het rijwiel in een watering gegooid. De officier herinnerde er aan, dat er voortdurend in die plaats ongeregeldheden plaats vinden. Dergelijke gevallen moesten nu maar flink aangepakt worden Hij eischte een maand gevange nisstraf De politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f. 50 sub sidiair 50 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht de metselaar J. van P. uit Leiden, die onder den invloed van sterken drank ten huize van zijn a.s. schoonouders, de familie A. van K. aan den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude was gekomen en K. had bedreigd omdat deze zijn dochter, waarmede Van P. was ver loofd is, zou hebben mishandeld. Getuige Van KI. verklaarde dat deze verloving niet met zijn toestemming is geschied, daar verdachte niet betrouwbaar is. Doordat Van KI. ten slotte de vlucht naar den zolder nam. bleef dit incident beperkt tot vernieling van eenig huisraad en een vensterruit. Van P was na het incident gevlucht. Daar uit de verklaringen van de a.s. schoonouders niet kwam vast te staan, dat de a.s. schoonzoon zich hieraan had schuldig gemaakt (verdachte beweerde niets te hebben gedaan) kon de officier niets anders dan vrijspraak vragen en daarmede ging de politierechter, mr. Van den Boon, accoord. Terzake van mishandeling stond terecht J W. R. uit Alkemade. Verdachte had H. J. R. op 20 Sept. een klap in het gezicht gegeven, waardoor diens neusbeen is ge broken. De officier eischte een geldboete van f. 25 subs. 25 dagen hechtenis. De po litierechter veroordeelde verdachte tot f 15 subs. 5 dagen hechtenis. Terzake van diefstal van druiven ten nadeele van den tuinder v. d. Z. uit Zoe- termeer stonden terecht Th. A. v. L. en A. J. v. d. H. en A. W„ allen uit Stomp- wljk. De schade is door verdachten ver goed De officier eischte tegen ieder der verdachten f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verdachten ieder tot f. 5 subs. 5 dagen hechtenis. Wegens heling in deze zaak werden J. W G. P. en Chr. C. v. d H allen te Stomp- wijk, eveneens veroordeeld tot f. 5 subs. 5 dagen hechtenis. Den heer F. H. te L, en J. S. te H. Geschikte werkjes zijn- Handleiding tot het Schaakspel door NeumannSchelf hout f. 0 90; Inleiding tot het Schaakspel door dr. M. Euwe f 0.45: Practische Schaaklessen, 4 deelen, den Hertog Euwe f. 7.90. alle uitgegeven bij van Goor en Zonen te Gouda. Ook: Hoe leer ik Schaakspelen door D. Noteboom f. 1.25. bij Meulenhoff, Amsterdam, is goed. Den heer J. V. te K. Als de Koning alleen is overgebleven en geen zet meer kan d' en zonder in schaak te komen, is hij pat. De partij eindigt dan als remise (onbeslisti. N. J. te L Secretaris dier commissie is de heer Th. J. van der Heijden, Hooge- Rijndijk 109, alhier.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9