Reclame-Cognac! LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 23 November I934 PARLEMENTAIR OVERZICHT KUNST EN LETTEREN. III. IllLeIiI de onmisbare hulp ih IJw huishouding I I UIT DE OMSTREKEN. Twee Gulden per flesch 30 cent per maat. ET PRIMA KWALITEIT "ÜJ I. VAN ENGEL, Hoogewoerd 29 Slijterij. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Minister Steenberghe heeft gistermid dag de sprekers bij de algemeene beschou wingen over zijn begrooting beantwoord. HU heeft er allereerst op gewezen, dat er, gezien het groote, ook nationale be lang (dat vaak in de mlllioenen loopt), hetwelk aan tal van zaken en beslissingen van zijn departement verbonden is. hij moet kunnen beschikken over zeer goede krachten als ambtenaren, over éérste krachten, die af en toe zelf uit parle mentaire functies, waar zü meer verdien den, zijn weggehaald. Voer zulke personen acht de Minister een toelage op het sala ris gerechtvaardigd. Zijn Excellentie ging geval voor geval na. om dit aan te toonen; alleen wat de nieuw te benoemen directeur generaal van landbouw betreft, kon de Minister na overleg met den betrok kene meedeelen, dat hij met f. 10.000 salaris (ln plaats van f. 12.000) genoegen wilde nemen. Inzake de landbouw-politiek stelde de Minister zich op het standpunt, dat hij over verschillende punten beter van ge dachten zou kunnen wisselen bij de be grooting van het Landbouwcrisis-fonds. De Minister verdedigde echter de splitsing van het landbouw-beleid, in dezen zin, dat de directeur-generaal alleen de niet-crlsls. dienst onder zich zal krijgen, terwijl de crisis-zaken meer in het algemeen zullen komen te restouteeren onder den in te stellen Crisis-raad. Alleen door deze splitsing is het mogelijk geweest, een directeur-generaal te vinden. Aan de in stelling van een Hoogen Raad van Land bouw verklaarde de Minister overigens nog niet te hebben gedacht Wat de crisis-diensten betreft zeide hij dat het cijfer van 12 millioen aan salaris, door den heer Westerman genoemd, ten eenermale onjuist was; het goede cijfer zal binnen kort worden medegedeeld De Minister heeft in het licht gesteld, dat ook hij in zijn beleid de lijnen der aanpassings-polltiek met name wat de productie betreft moet volgen. Bij de beperking van teelt en productie zal met de belangen der bedrijven zooveel mogelijk rekening worden gehouden. De vraag van de verlaging van vaste lasten heeft de volle aandacht der Regeering. maar het ds een zaak waaraan nu eenmaal vele moeilijkheden verbonden zijn. Nadere mededeelingen over dit denkbeeld ver klaarde de Minister thans niet te kun nen doen. Zijne Excellentie heeft ook het beleid inzake de handels-politiek verde digd De Regeering beseft het groote be lang van den export, maar is niet op timistisch inzake de mogelijkheid van uit breiding Dit leidt tot de noodzakelijkheid, om veel aandacht te wijden aan de bin- nenlandsche markt. Hetgeen dan ook ge schiedt eoo betoogde de Minister men denke maar aan de contingenteerlngen. Toch staat hij op het standpunt, dat men van dit middel niet alles kan verwachten, hetgeen hij nader ln het licht stelde. Intusschen ls onze export, ook die van den landbouw, nog van beteekenis, hetgeen de bewindman met verschillende cijfers demonstreerde. Bij de landbouw-politiek zal zoo beloofde de Minister ook op de belangen van den doorvoer-handel worden gelet. Verschillende ln het debat opgeworpen denkbeelden heeft hij ln het kort besproken, en van enkele overweging toegezegd; tot een princlpieele wijziging onzer handels-politiek zal de Regeering naar bekend ls echter niet kunnen komen, HIJ deed nog uitkomen, dat met de contlngenteering-politlek ook werkver ruiming wordt beoogd, een doel dat Inder daad wordt bereikt. Voorts streeft de Minister er naar om voor zoover binnen zijn bereik ligt de economische samen werking tusschen Nederland en Indië te bevorderen, en aan Indië compensaties te verschaffen voor uitvoer naar Nederland. De Minister verklaarde verder al het mogelijke te willen doen. om tot een economische, industrialisatie in ons land te komen, doch ook hier speelt de handels politiek een rol. Bij de vestiging van nieuwe industrieën spelen ln- en uitvoer al dadelijk een rol, Bovendien zijn niet alle plannen en denkbeelden rijp voor uitvoering. Maar de Regeering blijft paraat. Evenzeer als zij parr.at blijft inzake de clearing met Duitschland, al kon de Minister in het openbaar geen ge detailleerde mededeelingen doen omtrent hetgeen zich heeft afgespeeld. Wel deelde hij mede, dat de expert-organisatie, welke als uitvloeisel van de crisiswet zal worden opgericht, spoedig tot stand zal komen en ln werking treden. En verder stippen wij nog aan, dat de Minister onder coördina tie van het bedrijfsleven verstaat een sanctloneering door de Overheid van datgene wat, op den grondslag van har monische samenwerking, uit het vorige bedrijfsleven organisatorisch opkomt en groeit. Na een korte repliek heeft de heer Bmeenk bij art. 2 een amendement voor gesteld, om, in gevolge 's ministers mede- deeling. de toelage van den directeur- generaal van den landbouw met f. 2.000 en die van een commies met f. 175 te ver minderen: de Kamer nam dit zonder hoofdelijke stemming aan. De twee toe lage voor twee andere ambtenaren bleef gehandhaafd; blijkbaar had men zich door den Minister laten overtuigen, dat ze gerechtvaardigd waren. Bij de afdeeling „Handel en Nijverheid" heeft de heer Schilthuis een pleidooi ge houden voor steun aan de Holland- Amerika-lijn. Hij herinnerde er aan, dat deze maatschappij, als de vloot helpt, een snel, groot schip wil bouwen (in dit ge val zouden drie oude schepen uit de vaart genomen kunnen worden), en dat door dat nieuwe schip van het type-Statendam het passagiers-vervoer weer loonend zou doen worden, volgens de gemaakte be rekeningen. Xn het andere geval als dit söhlp niet gebouwd zou kunnen worden zou de maatschappij het geheele passa giers-vervoer moeten stopzetten, met als gevolg werkloosheid van ongeveer 2000 personen. Dit betoog van den'heer Schilt huis tot steun aan de HoUand-Amerika- lijn is van verschillende zijden, namelijk door de heeren Brautlgam, van Kempen Westerman en Bongaert ondersteund' Enkelen van hen wezen er on. dat het niet aangaat de Koninklijke Hollandsche Lloyd ln Amsterdam wel te steunen en de Holland-Amerika-lijn niet. De bouw van een nieuw passagiersschip op een Nederlandsche werf zou bovendien een uitstekend object van werkverschaffing zijn De heer Brautlgam, was van oordeel dat de Holland-Amerika-lijn „aan hoogmoed is te gronde gegaan" en heeft bovendien een zeer kracbtlg en zeer sympathiek betoog gehouden over steun aan onze koopvaardij in het alge meen Moet onze scheepvaart, die zulk een glorie-rijke geschiedenis heeft, ineen schrompelen? vroeg hij. Moeten wij dit toelaten? Terwijl andere landen hun vloot op peil hielden, hebben wij het tonnage niet onaanzienlijk verminderd. Het Neder landsche schip moet op de wereld-zeeën blijven! riep hij uit en de Regee ring moet hierbij het hare doen. Dit krachtige woord van den sociaal- democratisehen afgevaardigde maakte veel indruk; zooveel, dat de heer Wester man verklaarde de nationale toon er van moeilijk te kunnen overtreffen. Inderdaad: een zeevarende mogendheid, als Neder land de eeuwen door was. heeft hier haar oude reputatie te handhaven. Vermelden wij nog dat de heeren Ebels en Duymaer van Twist opkwamen voor belangen van de binnenscheepvaart en de heeren Stumpel. Wiellnga en van Dis voor die van den middenstand. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN DEFENSIE. 's Avonds is de begrooting van Defensie aan de orde gekomen. En: de eerste twee sprekers gaven al dade lijk de lijnen van het debat aan. Pro en contra. Pro was de heer van Rappard. Hij be tuigde zijn waardeering voor en zijn ver trouwen in den Minister. De begrooting, zeide hij. kan volstrekt niet als militaris tisch gelden, want terwijl andere kleine landen hun defensie in de laatste jaren hebben versterkt, hebben wij maar steeds bezuinigd Inzonderheid wees hij ook op het zooveel sterkere Belgische leger en op de in België aangelegde versterkingen. Onze weermacht is niet voldoende uitge rust, ln meer dan één opzicht, zoowel het leger als de vloot. Ons leger moet klein, maar goed uitgerust zijn, om aan zijn doel te kunnen beantwoorden. Deze afgevaar digde juichte de opheffing van het voor- oefenings-instituut toe; de nadeelen er van zijn grooter dan de voordeelen en het kazerne-leven is ln latere jaren veel ver beterd. De opheffing is in het leger-belang en zal bovendien aanmerkelijk bezuinigen. Daarentegen hield de afgevaardigde zich zijn oordeel over het capitulanten- stelsel, dat hij een product van vreemde bodem noemde, nog voor. Over de afschaf fing der burger-corveeërs was hij niet geestdriftig. Krachtig pleitte hij voor het op-peil-houden van onze zeemacht in Indië. Tot geheel andere conclusies kwam de heer K. ter Laan De Minister heeft, be toogde hij, in strijd gehandeld met zijn bezuinigings-belofte. Hij vond de begroo ting wel degelijk militaristisch: de mili taire uitgaven zijn gestegen en nu zal het contingent worden verhoogd en de eerste oefentijd verlengd. Hij keurde deze maat regelen ernstig af, evenals de opheffing der voor-oefeningen Op het geheele beleid van den Minister oefende de heer ter Laan scherpe critiek, die inzake een speciaal punt, namelijk de bekende „uitzonderings maatregelen" jegens de S D.A.P., nog eens werd onderstreept door zijn fractie-voor zitter de heer Albarda: hij vroeg een spoe dige opheffing van die maatregelen. De heer Duymaer van Twist heeft be toogd. dat het Nederland niet onverschil lig mag en kan late, dat alom de bewa peningen worden versterkt. Nederland geeft per hoofd der bevolking het minst uit van alle landen WIJ hebben een weermacht noodig, die aanvallers kan weerstaan, maar de afgevaardigde consta teerde achterstand op elk gebied, en vroeg maatregelen om daarin verbetering te brengen. De heer van Twist verzette zidh tegen afschaffing der vooroefeningen en betwijfelde of deze bezuiniging zou brengen Voorts meende hij dat het vraagstukvan de bevordering der onder officieren geregeld moet worden los van het capitulanten-stelsel. Ook de heer Zandt heeft de noodzake lijkheid van een goede weermacht in het licht gesteld: de Overheid is nu eenmaal geroepen om, desnoods met het zwaard, onze onafhankelijkheid te verdedigen. Men vergelijke onze defensie met die van België en men zie het onderscheid Met de afschaffing van het vooroefenings instituut verklaarde hij zlflh accoord. De laatste spreker van den avond was de heer Amelink, die ook van zijn kant op waakzaamheid aandrong ten einde onze weermacht zoo goed mogelijk te maken. Kan er bezuinigd worden, goed. maar de weermacht moet in haar waarde intact blijven. De afgevaardigde verklaarde zich met den politiek van den Minister te kunnen vereenigen en oefende wat critiek op de houding der SD A.P., welke hij nog steeds dubbelzinnig achtte. HAGENAAR. RECLAME. 1131 HET RESIDENTIE-ORKEST. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBUS HEBBEN DUBB1 LI WAARDE I WJST HAARLEMMERMEER. W. Faas f De oude heer F uit Zwanenburg, nabij Halfweg alhier, die door een botsing met de tram op noodlottige wijze om het leven is gekomen, ls WUlebrordus Faas, gehuwd, en 65 jaar oud. De heer Faas heeft van zijn geboorte af in Hoofddorp gewoond en was gedurende tal van jaren op het gebied van den graan handel en het korenmolenaarsbedrijf een bekende persoonlijkheid ln Haarlemmer meer. Hij nam dit bedrijf over van wijlen zijn vader, den heer F. L Faas, die toen na ook ongeveer 12 jaren lid van den ge meenteraad van Haarlemmermeer te z11n geweest naar Halfweg vertrok De windkorenmolen van den heer Faas heeft aan den Zwanenburgerdljk nabij den IJ- weg ongeveer 70 jaren gestaan als een sieraad voor de omgeving. Aanbesteding Weg-aanleg. Vanwege het gemeentebestuur van Haar lemmermeer had ten raadhuize te Hoofd dorp de aanbesteding plaats van het aan leggen van wegen en rioleering met blj- behoorende werken over een lengte van 125 meter op terreinen van de N V. de Laantjes, gelegen langs de Kastanjelaan te Zwanenburg. Er werd als volgt ingeschreven: J. Oldenkamp. Koog a. d. Zaan f.5960; P B Huberts Nijmegen f, 5555; Bax en Steenkist Haarlem f5180; Aannemersbe- drijf Sanders en Werner Rijswijk f4999; L. P. v. d. Geer en A. T H Stuifzand Lel den f. 4840: J. van Wijck, Hoofddorp f 4778 A. Westerveld Amsterdam f.4750: G. Bar- tels Zwolle f. 4720: P J. Visser Wassenaar 14700; J. de Moei. Alkmaar f4700; Bijl en Groeneveld Amsterdam f4690; J. van der Heijden Amsterdam f.4690; J. van Herp Amsterdam f.4680; B. Heersink, Zwanen burg f4609; H. A. van Seters Amsterdam f. 4450; firma Hulsebosch, Bloemendaal f.4200; Boogaard Zwanenburg f3900; C. Grauwelman Halfweg f.3856; Gebrs. van Keulen Zwanenburg f.3843; Gebrs. de Graaf Halfweg f3705: B. van Groningen Nieuw-Vennep f.3694; P, van Essen Half weg f. 3648. Een verlaten Veemarkt. Op de alhier gehouden veemarkt arri veerde één kooper. Wijl echter de aanvoer uit „nihil" bestond, kon de man weer onverrichterzake huiswaarts trekken! De Bietencampagne geëindigd. Het rooien en vervoeren der bieten heeft z'n beslag gekregen De suikerfabriek te Halfweg zal vermoedelijk einde dezer week of begin volgende week worden stopgezet. De campagne is nagenoeg zonder stagnatie verloopen Nu het bietenvervoer per vaartuig is ge ëindigd en het scheepvaartverkeer in dezen polder daardoor tot een minimum ls beperkt,, werden de gemalen van den Polder in werking gesteld om het water weder op laag winterpen te brengen. Naar Hoofddorp zijn overgebracht twee mannen, die aangehouden zijn als verdacht van het feit een meisje in hun auto meegevoerd en lastig gevallen te hebben. Derde abonnementsconcert. Het derde Leidsche abonnementscon cert van het Residentie-Orkest zal plaats hebben Donderdag 29 November a s. Soliste is mevrouw Jo Vincent, zangeres. Het orkest staat onder leiding van dr. Peter van Anrooy. Het programma luidt: Concerto grosso no. 7 in C dur van G E. Haendel (eerste uitvoering), Cantate „Jauchzet Gott ln allen Landen" van J. S. Bach, voor sopraansolo, strijkorkest, obligaat-trompet (den heer H, de Beer) en cembalo en de vierde symphonle van G. Mahler. o HULDIGING ALIDA TARTAUD—KLEIN. Ter gelegenheid van de opvoering van Heyermans' „Schakels", ter herdenking van Heyermans' sterfdag te Rotterdam, ls Allda Tartaud—Klein gehuldigd wegens haar 40-jarige tooneelloopbaan. HILLEGOM. Het nasporen van strafbare feiten Het dep. van 't Nut heeft een avond ge houden, welke behalve door leden ook be zocht was door burgemeester en mevrouw Pont, inspecteur Hensums en eenige agen ten van politie. Hun aanwezighei vond oorzaak ln het onderwerp van den spreker, t. w.: microscoop en camera bij de naspo ring van strafbare feiten. De voorzitter de heer Bijl heette de gas ten welkom, herinnerde aan het 150-jarig bestaan der Mij. tot Nut van het Algemeen, het 10-jarig bestaan van het eigen Nuts- gebouw en de pas opgerichte jeugdcom missie, die eiken Zaterdagmiddag gelegen heid biedt aan Jongens en meisjes om zich in de zaal bezig te houden met spellen, lectuur, enz. Dr. Hessellnk uit Arnhem, politie deskundige, vertelde bl] een groote reeks lantaarnplaatjes over vingerafdrukken, sporen van braak, bloedonderzoek, schrift- vervalsching en vele andere dingen die voor de politie met microscoop en foto- vergrooting langs wetenschappelljken weg onderzocht moeten worden. Voor amateur-detectives om van te watertanden! De bloembollenbeurs was door 187 personen bezocht. De handel was goed. l!?ër^5j3gm8^^a!^i^n?ïnbSüwtëëïtrëg^ llng voor 1935 ls dezer dagen Iets bekend geworden. De bedrijfsgrootte van 1933 is weer als maatstaf genomen hetgeen met instemming vernomen is. De maatstaf naar 1934 zou onbillijkheden scheppen. Al hoewel de voorgeschreven beperking nog niet groot genoemd kan worden, kan toch wel geconstateerd worden dat voor de kleinste bedrijven het percentage het meest verhoogd zien. Een bedrijf b.v. van 2 H A. moest in 1934 5" beperken doch ziet dat percentage voor 1935 verhoogd tot 10"/». Een bedrijf van 8 H A- komt van 32 op 34"/» van 16 H.A. van 42 op 55"/o, van 25 H A. komt. men van 60 op 73"/o beperking. Van een dergelijke beperking zal men in een streek met bijna allemaal kleine bedrijven van 1 tot 3 H.A van een beperking weinig bemerken. Wegens het bedanken door dén heer J. W. Kobus als eere-voorzitter der Chr. Jongellngsvereeniglng Jer 13: 16a ls ln diens plaats benoemd ds. E. Warmolts, die deze benoeming heeft aangenomen. KATWIJK AAN ZEE. De gehouden collecte, onder leiding van den heer A. den Dikken, ten bate van het Chr. Doofstommeninstltuut „Effatha" te Voorburg heeft, met Inbegrip van enkele nieuwe vaste JaarllJksche bijdragen, op gebracht de som van f. 122.15'/», waarvan te Katwijk aan Zee werd Ingezameld f. 97.66Vi en te Katwijk aan den Rijn f- 24.45, Gisteren heeft pastor Rosenberg ge sproken voor de Ver. ter Bevordering der Zendingszaak in de Zaal voor Prot. Be langen, welke bijeenkomst geopend werd door ds. P. Pras, voorzitter, die Het zin gen Ps, S3 vrs 7, waarna hij voorging in gebed. Pastor Rosenberg sprak hierna over „De Joden in het Oosten ln hun sociale en religleuse problemen", waarover wij reeds verslag plaatsten. TELEFOON 3898 1809 Filiaal Katwijk a. Zee, Voorstraat 16. ïarkrügbaar tot es met 1 Januari 1935 KATWIJK. De gasprijs. Naar wij vernemen zal de gasprijs de volgende maand alhier worden verlaagd. o KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. Nu het met bloemkool zoo goed als af- geloopen is, ls waschpeen het hoofdpro duct van den aanvoer. En hiervoor ls nog steeds goede vraag terwijl de prijs voor de goede kwaliteit loonend is. Deze varieerde met kleine schommelingen van f. 0.60 tot f. 0 85 per kist van 20 KG. In den prijs der andere groentensoorten, roode en gele kool, uien, knolselderie kwam zoo goed als LISSE. Opvoering van „Goudmuiltje". Op de groote bovenachterzaal van hotel „De Witte Zwaan" had de opvoering plaats van de kinder-operette ln twee bedrijven „Goudmuiltje" van M. A. Brandts Buys Jr. De zaal van „De Witte Zwaan" was bij zonder gedrapeerd, hetgeen de intieme sfeer heeft bevorderd De operette was in gestudeerd onder leiding van de dames mevr, E. Tol-de Jong en mevr. J. Marcus- Hermanides, Begeleiding van mevr. J. van der Woude-Verduijn. piano; ir G. C. D. baron van Hardenbroek. viool; dr. H. F. ten Hoopen, viool. De rollen waren als volgt vertolkt: „Goudmuiltje". Elly Driehuizen; „De Prins". Jan Krulf; „Elfenkoningin" Tiny van der Nat; „Heksenkoningin", Truus Hoekstra. Dr. Markus zette namens organisatrices het paedagogische doel van dezen avond uiteen. Dank werd gebracht aan burge meester baron van Wijnbergen die dezen avond met zijn gewaardeerde tegenwoor digheid belangstelling wilde toonen. Toen het podium-gordijn weggeschoven werd was het alsof het tooneel ln een sprookje was herschapen. Geslaagd waren de costuums en niet minder de zang der elfen en dwergen. Bewondering en waar deering willen wij uitspreken voor de al- geheele vertolking. De dames en kinderen mochten veel succes oogsten met deze opvoering. Dr. Markus sprak het slotwoord. Loop der Bevolking. Ingekomen: Mej. M. L. Haas van Alk maar, Kapelstraat 10 Mej. J. C. Rlj- gersberg van Haarlemmermeer. Heereweg 248 Mej. C. v. Rooijen van Haarlem, Stationsweg 6 D W Magito van Rotter dam. Wagenstraat 5 Mej. C. Jansen van Lelden. Rooversbroek 19a Mej. F. Coté van Haarlem, Heereweg 103. Vertrokken: M. de RuiterHageman naar 's-Gravenhage H. A. Bosshardt naar Utrecht J. v. Mantgem naar 's-Gravenhage Mej. G. Marseille naar Rotterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: Anthonius Bartholomeus, z. van A. H. v. Schie en van Th. C. Jansen Jacoba Cornelia, d. van Th. G. Onder water en van P. Tulen Anthonius Wil helmus Marie, z. van A. Mosseveld en van M. M. Caspers Dana Marie, d. van L. Goor en van N. Kamerman Marinus, z. van J. Verkerk en van M. F. Duinkerken Jacoba, d. van J. H de Vos en van W. C. de Ridder. Gehuwd: H. A. v. d. Werff en E. Peetoom W. v. d. Berg en M. C. v. d. Meer. NOORDWIJK. Loop der Bevolking, Gevestigd: M. D. Wltteveen, van Den Haag, naar Huls ter Dulnstr, 35/37 C. H. Kipping, dlenstb.. van Sassenhelm, naar Lindenplein 4 H. J. M. Beurze, echtg. 0, J. A. Beuk, van Leiden, naar Kerkstr. 61 Th. Binnendijk, kappersbed., van R'dam naar Voorstraat 40 H. G. Passchler, db, van Amsterdam, naar Egmonderstr. 13 N van der Wiel, hulp 1 ,d. huish., van Olde- kerk, naar Nwe. Zeeweg 6 a G. Wessellnj en fam., tlmmermanskn., van Rijswijk z.H, naar P. Helnstr. 66 C. P. F. Hodes, 1.1, verpl., van Delft, naar Langeveld 29 E, J, Hilgersom, echtg. P. W. van Schie, van Voorhout, naar Boerenburgerweg 13. Vertrokken: G. Buttler, van Lange veil 29, naar Duitschl. G. H. G. Kloostermu 1.1. verpl., van Langeveld 29 naar Dlemen Jullanastraat 21 A. H. Vergouwe, 11 verplvan Langeveld 29 naar Rottehdam W Varkenweg 167 b O. Koemans wed A. Weterings en fam„ van Bronckhorststr, 60 naar Katwijk a. d Rijn, Kerkstr. 10 - Ph. A. Gordijn, beurtschipper en fam. van Lljnbaanweg 17 naar Lelden, Koornhert straat 52 H P. J. Gordijn, van Lijnbaan» weg 17 naar Voorburg, Reedenburgerstr. 1 H. M. J. Engelhard, 1.1. verpl., van Lan geveld 29 naar Den Haag, L. v. Meerder» voort 52 G P. L. M. Smits. 1.1. verpl., var Langeveld 29 naar 's-Hertogenboscbj Koninginneweg 98 J. C. Blom, echtg.' H. van Zeben, van Voorstr. 85, naar Voor burg, v. Taukebergestraat 132. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, z, van J. Verloop M. C. v Klaveren Jourlca, d, van E. I v, d. Werf en A. K. G. Vogt. Ondertrouwd: H Glasbergen en C. Koe mans F, van Beelen en A. A. Esse boon Getrouwd: G. Voordouw en C. J. Koele man W. H. van Zeben en J. C. Blom. Overleden: Teunis Verloop 8 uren, l van J. Verloop en M. C. van Klaveren. NOORD WIJKERHOUT. De werkloosheid. De werkloosheid is hier dagelijks gende: evenals vorige jaren worden p nen beraamd, om wederom drie ontspan nlngs-lokalen voor de werkloozen ln t richten. Van 1 Nov. 1933 tot 1 Nov. 1S3 werd aan RIJkssteun alhier ultgekeer f. 46.119 52; en door de Gemeente f. 2170.7! terwijl de bondskas uitkeerde f. 25.625.F Vergadering der Chr.-Hist. Unie. In „De Gemeentewoning" vergaderde d Chr.-Hist. Klesvereeniging. De heer B. M. Schroder opende i eenige hartelijke woorden, las Ps. 53 ging voor in gebed. De secretaris, de heer P. Reyneveld, 1 de notulen, en de penningmeester, de hd Coenraad Bouwmeester, deed rekening verantwoording, welke sloot met een voor deellg saldo. Hierna werd mededeeling gedaan val een schrijven van de Chr.-Hist. L™ waarin o.m. bepaald wordt, dat de alge meene vergadering ls vastgesteld op S Apn 1935 ln „Bellevue" te Amsterdam; een op gave moet worden gezonden van de can didaten, welke de afd. wil afvaardigen Bij het bestuur van den Kamerknn (district Lelden) kunnen voorstellen voo de algemeene vergadering worden Inge dlend. Tot bestuursleden werden bij acclaim» herkozen de heeren Coenraad Bouwmees ter, J Passchler en P. Reyneveld Hierna volgde sluiting met dankgebed. In café „De Zwaan" gaf de afdeelin Noordw.hout van den RK. Volksbond naa eerste cursusavond voor een flink beaett zaal. Als spreker trad op, de heer M Angenent, bestuurder van het dlstric Haarlem met het onderwerp: „De taaki de standsorganisatie Inzake het ge»n' leven." Druk werd gebruik gemaakt w dé gelegenheid tot het stellen van vragen Onze vroegere dorpsgenoot, kapelaan van Straalen, vertrekt de volgende wee naar de Missie te Trinidad (West-Inme Hij is Ingedeeid ln de orde van de paté Benedictijnen. VEURLEIDSCHENDAM. De tweede Boomplantdag. Aan den Veursche straatweg h*4 tweede boomplantdag in dit jaar p» Ditmaal waren de middelklassen van beide R.K. scholen, de Christ, en opent» school aan de beurt. u-» Aanwezig waren burgemeester m de beide wethouders, de raadsleden e Kaarts, Zuidwijk, Zondewijk en K'a burg. j,i( Burgemeester Keijzer wees er op, o bedoeling is de jeugd liefde en planten bij te brengen en bescna en straatschenderij te voorkom® boom krijgt een nummer, zooaat kind weet wat zijn boom is de zorg van is opgedragen aan de jeugd' Hierna werd door de kinderen ono kundige leiding aan aanvang gema» het planten der jonge lindeboomen. Na afloop werden de kinderen on

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14