[de behouden thuiskomst van de „uiver". Tooneelen van ongekende geestdrift Schiphol herschapen in een kijkarena voor tienduizenden. 15* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 November 1934 Derde Blad No. 22909 DE DUNfGE BEMANNING DER P. H—A, J. U. Irecteur Plesman en het dappere I (iermanschap ontvingen de zilveren medaille der gemeente Amsterdam Directeur A. Plesman. geestdrift, waarmede de kranige be ding van de „Uiver" tijdens haar useis op verschillende landingsplaatsen gangen is, bereikte haar climax toen ®«lddag de groote, sierlijke Douglas- '!l ?P het eigen nest neerstreek en de «uitenden, die naar Schiphol waren talen, de lucht deden trillen van hun ®ch. Gezagvoerder Parmentier, eerste- Wr Moll, radio-telegrafist Van Brug- tn de boordwerktuigkundige Prins j®*» voor hun prachtige daad, die de "Wering van de geheele wereld heeft pkïongen en nieuwe mogelijkheden F'tiet wereldluchtverkeer heeft geopend "dunk en de hulde van het vaderland, "«zen dag tot een nationale feestdag "Semaakt, in ontvangst genomen. Dank buide, waarin ook de Koninklijke baart Maatschappij, die door haar ttt organisatie aan de onmisbare barden voor het welslagen van deze "khe vlucht ten volle heeft kunnen °"i, op verdiende wijze heeft gedeeld De legioenen rukken op ïder"-dag op Schiphol! Het dagen- leklop en gehamer aan tribunes en l^u heeft plaats gemaakt voor het ge- if dei massa De Amsterdamsche lucht- lNa dat immer interessante, intens -:e plekje grondgebied in de eenzaam- yan het polderland, moet vandaag Jusd zijn geweest over haar eigen Zij heeft men weet het! kgen gekend, waarop de belang stelling van autoriteiten en publiek in de pers werd omschreven met het stereotype zinnetje: „Schiphol bood reeds in de och tenduren een levendigen aanblik!" Heden zijn alle records op dit gebied met stukken geslagen en zou zulk een zinnetje min of meer lachwekkend heb ben aangedaan Reeds in den vroegen morgen begon, uit Amsterdam en uit gansch Nederland, de intocht der legioenenDe burgemeester van Haarlemmermeer, die het in zijn ge bied het zwaarst te verantwoorden had, had een politiemacht op de been gebracht, die gedachten opwekte aan een leger, dat den strijd had aan te binden met een vele honderden malen sterkeren vijand, die den polder binnen viel met auto's en autobus sen; per rijwiel, per boot en zelfs te voet. Een beeldspraak overigens, die dadelijk dient losgelaten te worden,, want de dui zenden en nog eens duizenden, die van heinde en verre optrokken met Schiphol als einddoel van hun tocht, waren in over- groote meerderheid gewapend met een flinke dosis verkeersorders en dus volko men op de hoogte van hetgeen zij doen en laten mochten. Getallen spreken hun eigen taal en dies heeft het zin te ver melden, dat genoemde ambtsdrager, be halve over zijn eigen gemeentelijke poli tie, de beschikking had ov.er honderd rijks veldwachters, honderd man marechaussée en tweehonderd man politietroepen. Dat de medewerking van de Amsterdamsche verkeersbrigade zeer gewaardeerd werd, spreekt wel van zelf! Uiteraard had ook de hoofdstad, voor de toegangswegen naar Schiphol, alsmede de gemeenten Amstel veen en Aalsmeer, een geducht aantal manschappen „in het geweer geroepen". Amsterdam in feestgewaad. De hoofdstad had zich aan het natio nale karakter van dezen dag aangepast. Alle gemeentelijke scholen waren gesloten; de winkels mochten tot tien uur heden avond geopend zijn en de café's ontvingen vergunning om tot twee uur 's nachts mu ziek te maken Van de openbare gebouwen, in de win kelstraten in het centrum en in de bui tenwijken was de driekleur uitgestoken. Ook de haven had haar feestgewaad aan getrokken en zoo was Amsterdam gereed om het dapper viermanschap op waardige wijze te ontvangen. Extra treinen kwa men aan. extra tramdiensten waren inge- lascht. De lijnen 1, 16 en 23 onderhielden in de richting naar en van Schinkelkade een vier minutendienst; de buslijnen G en H waren zwaar belast, terwijl in het par ticuliere asverkeer een ongekende hausse yiel waar te nemen. Eén-richtingverkeer naar Schiphol. Dank zij een geniaal plan om voor de smalle wegen rond Schiphol een complex van verkeersmaatregelen te scheppen, voor namelijk gebaseerd op een systeem van éénrichtingswegen en dat, wat de te vol gen routes en uitstappunten" betreft, on derscheid maakte tusschen particuliere auto's autobussen taxi's en rijwielen, vol trok zich de intocht der legioenen hij bereikte tusschen 11 en 12 uur zijn hoogte punt op voorbeeldige wijze, waarbij de vier speciaal geslagen pontons één voor j het dorp Sloten; een hulpbrug voor wiel- I rijders en voetgangers in het verlengde Jaagpad, een ponton ongeveer tegenover den Burgemeester Colijnweg en nummer vier nabij Schiphol, tegenover den Schin- kelweg, hun onmisbare diensten verleen den. Er ontbrak aan dit alles alleen nog een auto-giro in de lucht, waarvan de be stuurder draadloos zijn aanwijzingen gaf... Ook het verkeer te water was enorm; boot na boot meerde aan de daartoe spe ciaal ingerichte landingsplaatsen en ont scheepte daar haar menschelijke lading. Op Schiphol. Op Schiphol- fungeerde de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart als gastvrouwe en het aantal uit- noodigingen, dat zij verzonden heeft aan degenen, die uit hoofde van hun functie voor een eere-plaats in aanmerking ko men; beliep reeds in de honderden. Die uitnoodigingen golden regeeringspersonen, hooge militaire en civiele autoriteiten, als mede persoonlijkheden uit kringen van lucht- en scheepvaart, handel en bank wezen. Voor de ontvangst van de officieele genoodigden was het douane-lokaal Inge richt; voor het overige deel was 't restau rant met het voor-terras, dat een speciale uitbreiding had ondergaan, alsmede het dakterras geresserveerd en tenslotte nog de uithoek van tribune A. Wij ondernamen eenige malen een speurtocht en ontdek ten telkenmale weer voorname persoon lijkheden. Daar waren behalve de offi cieele sprekers onze minister-president Dr. H Colijn, die niet als regeeringsper- soon, doch gewoon als belangstellende ge komen was. Verder de minister van Binn. Zaken, Z.Exc. Mr. J. de Wilde, met zijn ambtgenoot van Waterstaat officieel aan wezig, En ook onze minister van defensie, de heer Deckers was present. Wij zagen voorts oud-minister van Dijk, het college van B. en W, van Am sterdam, tal van raadsleden, den comman dant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. W, Roëll, den chef van den generalen staf. generaal-majoor I. H. Reynders, den chef van den marine-staf, vice-admiraal J. de Graeff, den commandant van de Marine te Den Helder, schout bij nacht T. L. Kruys, den commandant van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg, luitenant-kolo nel P. W. Best, den onder-commandant der Marine te Amsterdam, kapitein ter zee Meyer Rannelt, den directeur van het Luchtvaartbedrijf, den heer K. Oudendijk, den commandant van het vliegveld De Kooy, kapitein ter zee H. Ferwerda. Men concludeere uit deze opsomming niet dat het militaire element bij dit bur gerlijk festijn den voorrang had; de civiele autoriteiten wonnen het in aantal doch het vermelden van hun namen zou een kolom druks vullen. Er waren o.a. de com missarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland, resp, jhr. mr. dr. A. Röell en jhr. mr, dr. H. van Karnebeek en verder nog burgemeesters van verschillen de gemeenten. De tribunes! Zij waren het die aan deze omgeving een wonderlijk aspject verleen den. Twee groote tribunes, loodrecht op het restaurant en stationsgebouw, in één lijn op het platform liggend; aangeduid door de letter A. en B. Vier kleinere, C, D, E. en F, eveneens in één lijn, evenwijdig aan genoemd gebouw en daarvan op een afstand van ongeveer 250 M. verwijderd. Ruim vijfduizend personen vonden hier een zitplaats. Het was of twee elftallen het veld zouden betreden. Maar het veld was van beton met in het midden een getimmerte, twee meter hoog en door bloemen, palmen en tapijten her schapen in een sierlijk podium, thans nog leeg, straks het middelpunt van duizen den oogenparen. De tribunes door het stadion afgestaan waren onder de leuze: „Safety first!" met zwaar hekwerk afgesloten. Geestdrift werd gewaardeerd, maar liever zonder een mogelijke bestor ming van het veld Tribune No, 7 was ook een groote knaap; zij besloeg met haar duizend zitplaatsen een gedeelte van het z.g.n. publiek terrein binnen de bestaande ijzeren afsluiting. Daarvóór lag het terrein voor de eerste rangsstaanplaatsen, dat zich schuin naar voren voorzette in twee kijkfronten met een lengte van resp. 200 en 250 M. en een diepte van 50 M„ tezamen de tweede- en derde-rangs-staanplaatsen vormend. Ook hier was zwaar hekwerk ter afsluiting. De open vakken tusschen de tribunes wa ren gereserveerd voor het personeel der K.L.M., voor de Nationale Luchtvaart- school en voor de Amsterdamsche en Rot- terdamsche Aeroclub. Vóór de militaire loodsen aan de Noordzijde vonden de jeugd-luchtvaartclubs hun kijkfront. Het weer, wel de belangrijkste factor voor het welslagen van dezen dag, kon in 't vroege morgenuur zeker niet gunstig worden genoemd. De nevel verdichtte zich allengs tot een sombere natte mist, die zich urenlang deed gelden. Maar gelukkig om 8 uur was er reeds een kentering in getreden. Goed licht in de stad en kort daarna het zonnetje, dat al zijn best deed den nevel aan flarden te scheuren. Hier en daar vertoonde zich al een plekje blauw dat de optimisten reeds deed zeggen, dat alles goed zou worden. Wij voor ons hiel den het op den weel-berichtendienst van Schiphol, welke berichtte, dat Parijs open was, Brussel en Antwerpen dicht zaten en de situatie in Rotterdam en Schiphol op klarend was. Om half elf baadde de luchthaven in een heerlijke zonneweelde. Van den vroegen morgen af trok Ne derland de kijkarena binnen. Het was als een rivier met vele vertakkingen. Maar Schiphol was paraat Niet voor niets had den de organisatoren van dezen dag uren lang beraadslaagd, gewikt en gewogen. De menschelijke stroom werd opgevangen en afgedamd naar de daarvoor bestemde plaatsen. De tijd verstreek en van liever lede verdwenen de leege plekken op de tribunes. De randen van de kijkfronten waren reeds vroeg ingenomen door be- 'angstellenden. die zich een goede plaats wilden verzekeren, maar ook hier werd net open veld langzaam aan opgevuld door de massa's. De orde-maatregelen waren streng en afdoende. Commissaris J. W. Haarman van het hoofdbureau van politie te Amsterdam, was hier met de algeheele leiding belast. Volgens officieele opgave had hij tot zijn beschikking 6 hoofd-inspecteurs, 17 inspecteurs, 16 bri gadiers, 320 agenten, 4 ruiters, 40 man bereden marechaussee, 80 rijksveldwach ters en 100 man personeel van de K.L.M., de laatsten gekleed ln overall waarop het kenteeken van de maatschappij. Het geheel vormde een machtig schouw spel van zeldzame bekoring. Waar men den blik wendde, zag men menschen en vlaggen. Menschen, van wie velen door het koopen van een „Uiver"-speld bijdroe gen aan de versterking der geldmiddelen van het Nationaal Luchtvaartfonds. Het doffe gegons, dat zich altijd hooren doet, waar een volksmassa bijeen is, werd nu en dan overstemd door het zware geronk van motoren. Vliegtuigen kwamen en vliegtuigen gingen; de strakke regelmaat van het verkeer der internationale lijnen laat zich door niets beïnvloeden, zelfs niet door een beroemdheid als de „Uiver". 't Moest wel een buitengewone gewaarwor ding zijn om ln deze oogenblikken Schip hol en omgeving in vogelvlucht te kun nen zien. De persarbeid In de voor de pers bestemde lokaliteit tijdelijke uitbreiding van de tot schrijf kamer bevorderde bagageruimte ter zijde van de hall ratelden de telefoon-toe stellen. De stenografen aan het andere einde van de lijn legden zoo de dicta- foon deze taak niet had overgenomen nerveus-haastig gedicteerde stemmings beelden of meer zakelijke mededeelmgen vast. Havenmeester Dellaert moge zich af en toe het voorhoofd afwisschen, stations chef Thomson moge zijn zorgen hebben het pad der journalisten ging in deze contreien ook niet bepaald over rozen! Zij merken nauwelijks het verschil tusschen de koude buiten en de genoeglijke warmte in de hall van het stationsgebouw. Tel kens weer snelden langs de telefoondraden indrukken naar de redacties der bladen. Zoo werden genoteerd: de spanning, waarmede drie echtgenooten en een ver loofde de landing van de „Uiver" tegemoet zagen; de aanwezigheid van vader en moeder Parmentier, de duizenden liters snert, die in de consumptietenten bij de verschillende rangen in groote veldketels te trekken stonden en hun weg vonden naar de duizenden hongerige magen; de ontvangst van de regeerings-autoriteiten en van generaal Snijders, de aanwezigheid van ambulance-auto's op het terrein en van een ambulance-boot voor den steiger tegenover den hoofdingang van Schiphol; van een politiebarkas en een politeboot verderop; de muzikale marschen langs de tribunes en kijkfronten van de KorJnkl. Militaire Kapel onder leiding van kapi tein C. L. Walther Boer en van de Post- Harmonie onder leiding van den, heer Too- renspits, die zich ook op hun standplaats in de omgeving van het podium, zeer tot genoegen van de duizenden, voortdurend deden hooren; de al maar pratende radio- omroepers, wier reportage gretig werd aangehoord in honderdduizenden kamers, in ons land en in de overzeesche gewesten; de betrekkelijke genoegens van eenige uren staan en honderd-en-een andere dingen Een luchtfestijn. De klok van elven was nauwelijks koud toen de omroeper van het veld, de heer E. Smits, chef van de propaganda-afdee- ling der Fokkerfabriek, die reeds eenige malen hartgrondige waarschuwingen tot het publiek had gericht om de afzettingen niet te verbreken en en passant de massa over het afrijden na de huldiging en over de standplaatsen van taxi's en autobussen had ingelicht, den aanvang aankondigde van de door de Nationale Luchtvaart- school te geven demonstraties. Dank zij op tal van plaatsen aangebrachte luid sprekers drong zijn stem tot in alle uit hoeken van het veld door In de richting van de vliegweide klonk zwaar motorgeronk en even later stormde een sierlijke KoolhovenF K. 46, bemand met de instructeurs De Mul en Postmaa, den hemel tegemoet voor het demonstree- ren van een aantal lessen en kunstvluch- ten. De duizenden op den grond kregen, wat het eerste gedeelte betreft, zelf een lesje in de kunst van het sportvliegen, want de stem op den verkeerstoren maakte het publiek attent op de fouten, die met opzet door den zoogenaamden leerling werden gemaakt. Krasse fouten waren er bij en vooral het behoorlijk ver tegenwoordigde jeugdige element onder de toeschouwers genoot er hoorbaar van. Ook de kunstvluchten vielen zeer in den smaak en een hartelijk applaus weerklonk toen het vliegtuig landde. Maar reeds deed zich opnieuw het ge ronk van motoren hooren. Thans was het een escadrille C. V.-vliegtuigen licht grijze machines van het marinevlieg kamp „De Kooy", dat onder commando van den officier-vlieger 1ste klasse Th. J. van Midde aanstormde en alvorens te lan den een serie met bewonderenwaardige bekwaamheid uitgevoerde luchtexercities te zien gaf. Nog was het applaus niet be daard of een nieuwe en buitengewoon in teressante afwisseling van het programma werd gebracht door den bekenden zweef vlieger Van Nijenhoff. die zich in Neer- land's grootste zweefvliegtuig, de „Ade laar", door zijn trouwen helper, den in structeur Sluyter van de NL.S met een sleepvliegtuig tot eenige honderden meters liet optrekken Kort daarna demonstreer de de heer Nijenhoff op prachtige wijze hoe men zoo'n motorloos vliegtuig, mits men de knepen van het vak kent, ook zonder sleepkracht in de lucht kan hou den en er zelfs veilig loopings en andere toeren mee kan uithalen. Maar vóór het zoover is. vroegen twee Koolhoven-lestoestellen. bestuurd door de instructeurs Somer en de Mul en luide bijvalskreten stegen mede omhoog! de aufeo-giro. waarin de chefinstructeur der N.L.Sde heer Schmidt Crans had plaats genomen, de aandacht voor een formatie- vlucht. die, nadat de Koolhoventjes ge land waren gevolgd werd door een bijzon der interessante demonstratie van het Giro-toestel alleen, waarbij duidelijk werd aangetoond dat snelheidsverlies voor zulk een machine van geen beteekenis is Een serie uitgevoerde kunstvluchten met een Tiger Moth, wederom door den heer Schmidt Crans bestuurd, de aankomst en een demonstratie van de beroemde „vijt vingers aan één hand" een escadrlll# jachtvliegtuigen van de Luchtvaartafdee- llng Soesterberg onder commando van den kapitein-vlieger Van Weerden Poelman en lesdemonstraties met drie schoolvlieg- tuigen van de Nationale Luchtvaartsohool besloten dit uitnemend geslaagde lucht festijn, dat bovendien om het eens zoo te zeggen rijkelijk „besprenkeld" was geworden met de opwekkende muziek van de Koninklijke Militaire Kapel en de Amsterdamsche Post Harmonie. „Daar is ief* Intusschen had zich van da duizend koppige menigte de talrijke autoritei ten niet uitgezonderd een nerveuze spanning meester gemaakt. Uit de door den omroeper op gezette tijden verstrekte mededeelingen was gebleken, dat de „Uiver" met de laatste etappe Parijs Amsterdam uitnemend weg weet! Een deining ging door de massa, toen bekend werd. dat het vliegtuig zich boven Neder- landsoh gebied bevond en met groote snel heid naar Schiphol koers zette. Vader Tijd tikte met volmaakte onbewogenheid de minuten weg en na iedere minuut werd de spanning grooter. Op de tribunes en op het eere-terras verhieven velen zich van hun plaatsen en dit voorbeeld werd door allen gevolgd toen de sirene be gon te loeien, ten teeken dat de „Uiver" in zicht was. En op hetzelfde oogenblik klonk uit honderden kelen de kreet: „Daar is ie!" En waarlijk: daar kwam de trotsche vogel pijlsnel aanschieten. Nog enkele seconden, dan daverden de motoren hun lied van kracht en durf boven het veld en scheurden zij, mét het gejuich van de tienduizenden, de lucht aan stuk ken.... Tweemaal maakte het groote, glanzende vliegtuig met ingetrokken lan dingsgestel een eere-ronde boven Schip hol, daarna staakten de motoren hun lied en .verrichtte de „Uiver" het landings gestel was zichtbaar geworden in prach tige glijvlucht een volmaakte landing op het grastapijt. Weer klonk veel zwak ker nu het geluid van de motoren, toen de machine haar neus naar het platform richtte en langzaam kwam aanrijden. Het werd overstemd door de daverende kre ten der massa. „Parmentier! Parmentier!" klonk het op tribunes en staanplaatsen. Gezagvoerder Parmentier en de zijnen wisten wat hun te doen staat. De „Uiver" taxiede langs het front van het publiek, de glundere gezichten van de bemanning en van de passagiers, van wie de heeren Gilissen en Dominie de gansche vlucht heen en terug hebben meegemaakt, wa ren duidelijk te zien. Men kon er van op aan dat de oogen van vier dapperen zoch ten naar haar, die hun het liefst zijn. En men voelde, wat er omging in de harten van vier vrouwen en in die van de ouders en verwantenHet publiek, dol van vreugde dat het lang verbeide oogenblik werkelijkheid was geworden, roerde zich geweldig. Het gejuich zwol tot een orkaan toen de „Uiver" tot rust kwam op korten afstand van het podium, waarop de offi cieele sprekers ook Z.Exc. dr. Colijn bevond zich daar bijeen gekomen wa ren en bemanning en passagiers het toe stel verlittenè Het viermanschap, vier rid ders in de Orde van Oranje Nassau, die de „Uiver" op zulk een schitterende wijze over drie werelddeelen naar het einddoel hebben gebracht, was zichtbaar onder den indruk van de ontvangst, die hen bereid werd. Het Wilhelmus klonk en duizenden zongen ons volkslied mede. Het waren momenten van groote ontroering. Dan trad de directeur der K.L.M., de heer Plesman. vergezeld van den heer Thom son, chef dezer maatschappij op Schiphol, op hen toe en drukte hen met warmte de hand. Maar ook mevrouw Parmentier, me vrouw Moll, mevrouw Prins en mejuf frouw Geudeker de verloofde van Van Bruggen, waren op het appèl. Dan begaf zich het gezelschap de heeren Gilissen en Dominie, wien ook een hartelijke begroeting ten deel was geval len, incluis naar het podium, waar de ordonnans-officier van H. M. de Konin gin de eerste-luitenant Römer, de beman ning in een korte toespraak namens de Landsvrouwe gelukwenschte met haar be houden thuiskomst. Zijn. incognito ten spijt heeft ook onze minister-president alle vier krachtig de hand geschud, ter wijl ook de andere autoriteiten dit voor beeld hebben gevolgd. Inmiddels waren reeds maatregelen genomen voor het uit laden van de post, Minister Kalff spreekt. Minister Kalff. De duizendkoppige menigte, die de woor den van den vertegenwoordiger der Ko ningin met groot enthousiasme had aan gehoord, nam weer een gepast stilzwijgen in acht toen de vertegenwoordiger der re geering, z.exc. ir. J. Kalff, minister van Waterstaat, het woord nam en het vier manschap als volgt toesprak: „Na de door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin tot u gerichte woor den, wil ik namens de regeering u harte lijk welkom heeten bij uw terugkeer in hel vaderland. Maar niet alleen uit naam van de re geering; ik weet te spreken namens ge heel ons volk. Geheel Nederland heeft u met geest drift gevolgd op uw vlucht, een geestdrift, die niet plotseling oplaaide om even snel,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9