J5',e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 November 1934 Darde Blad No. 22903 GEMENGD NIEUWS. I AANKOMST VAN DE UIVER. DIT DE RICHTING LEIDEN IS DE BESTE WEG OVER HOOFDDORP. Er zijn tal van politiemaatregelen ge- I troffen om Woensdag een vlotte verkeers- Kgellng op en bij Schiphol te waarbor gen. Op het vliegveld Schiphol heeft men dt beschikking over 6 hoofdinspecteurs, jl Inspecteurs, 16 brigadiers, 320 agenten te voet, 10 Amsterdamsche politieruiters, 40 bereden marechaussees, 80 man rijks- „ldwacht en 100 man K.L.M.-personeel. Burgemeester Slob van Haarlemmer meer heeft voor de ordemaatregelen op de verschillende wegen de beschikking over de politie van zijn eigen gemeente en verder over 100 man rljksveldwacht, 100 bereden marechaussees en 200 man poli- tietroepen. De meentepolltie van Nieuwer-Amstel en Aalsmeer heeft ook groote versterking van rijkspolitie, terwijl bij de pontonbruggen bet mllltare personeel uit Dordrecht aan wezig is en ook een aantal manschappen van de genie zijn ter assistentie aan wezig- Voor wie uit de richting Leiden per auto of autobus naar Schiphol gaat leidt de beste route vla Sassenheim. Llsse of HUIegom naar Hoofddorp. Het verkeer wordt vandaar (evenals trouwens uit de richting Aalsmeer) geleid naar den Slo- terweg. Rechtsaf bereikt men daarna langs den Spaamwouderweg het vliegveld. Politie regelt overal het verkeer, zoodat men niet verkeerd kan rijden. Wielrijders kunnen dezelfde route volgen, hoewel zij ook de Ringvaart tot Schiphol mogen volgen. Inmiddels ls gisteren de Uiver te Angora ungekomen. pEVOLG VAN H.K.H. PRINSES JULIANA Tijdens haar verblijf te Londen. Het gevolg van H.K.H. Prinses Juliana tijdens haar verblijf te Londen zal be staan uit jonkvTOUwe A. M. baronesse Bentinck, hofdame, en E. H. Juckema van Burmania baron Rengers, dienstdoend [rooimeester. De Prinses zal morgenavond te zeven uur per Batavierlijn van Rotterdam naar Engeland vertrekken. OVERBEVISSCHING DER NOORDZEE. Maatregelen in voorbereiding. Pet ligt in het voornemen, de belang eenden bij de vlsscherij op versche ■evisch te organlseeren in de Ned. Vls- therij Centrale en in samenwerking met Ie belanghebbenden een regeling te trei nt welke kan lelden tot een verbetering m het zeevisscherijbedrijf en in het bij- mder van de trawlvisscherij te IJmuiden. Er zal worden gestreefd naar beperking ra de overbevisschlng van de Noordzee m de vernieling van te kleine visch door, het voorbeeld van hetgeen in het bui tenland en met name in Engeland ge- Khledt eischen te stellen, waaraan de trawlnetten, wat de wijdte der mazen be dt, zullen moeten voldoen, en voorts den unvoer van te kleine visch te verbieden- Ook voor de zoetwatervisschers zullen taatregelen worden getrotfen. Het ligt in (In voornemen om personen uit deze hingen op te nemen in het bestuur der fed. Vlsscherij Centrale en een commis- (e, bestaande uit belanghebbenden bij de BetwatervisseheriJ te betrekken in de rodere uitwerking der regelingen. De verlaging van het invoerrecht op Kelt in Duitschland, welke slechts voor ten jaar is toegestaan, zal tot een punt van bespreking worden gemaakt bij de toekomstige onderhandelingen met Duitschland. Indien de plannen, welke in overweging Bin met betrekking tot het inschakelen tra de Visscherijcentrale bij de steunver- Knlng aan de zoetwatervlsscherij tot uit voering mochten komen, zal ook de moge- üjkheid tot organisatie van de zalmvis- Khers van de boven- en benedenrivieren In die centrale onder het oog moeten korden gezien. De intrekking van het rijkssubsidie ten «te van de vereeniging. „Het Ned. Vis- foherij-Proefstation" heeft ten slotte ge- tot een schrijven van het bestuur van tenoemde vereeniging, waarbij werd mede gedeeld, dat de vereeniging niet wenschte voldoen aan de door de regeering ge welde voorwaarden en het werk zou voort zetten op eigen risico en met van de bij oizr aangesloten vereenigingen en van belanghebbenden. Aan de vereeniging is joen medegedeeld, dat, gelijk door haar verd voorgesteld, het subsidie zou worden verleend tot 1 Mei 1934 en daarna op ver- oe« financieele bijdrage ook in de vol gende jaren niet gerekend mocht worden. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. NIEUWE CLEARINGWET. Thans afgekondigd. "fewve Clearingwet is Zaterdag af- DE AARDAPPELENREGELING. I ^ntrale van Vereenigingen voor den „««appelen-, Groenten- en Fruithandel Viïi f 2l°h tot Zijne Excellentie den Ctn van staat' Voorzitter aer Staten- fendIaal met een UItvoel"iS adres, betref- Vu de cr'sisregeling voor aardappelen, JjhS met groote klem wordt aange- umT11 op buitenwerkingstelling dezer WPelenregeilng tot op het moment, tin 2u"f een regeling gezegd zal kun- I ^k ijorden, dat zij inderdaad noodzake- VERSPREIDE BERICHTEN Hew<?ne audiëntie van den minister t v!5nonilsche Zaken, zal op Donderdag •W 1934 niet plaats hebben. Jaaarvergadering te Amsterdam. Zaterdag is in het gebouw der Vrije Ge meente te Amsterdam de Algemeene Ver gadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder leiding van mr. G. J. Salm. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: De financieele toestand van de Maatschappij geeft ondanks mindere op brengst van quotum, effecten en onroe rende goederen geen reden tot zorg. Haar positie was sedert den oorlog het zwakst in het jaar 1922 toen het kapitaal der Maatschappij was gedaald tot f. 134.77524, waarbij was te voegen het Nleuwenhuyzen fonds ad f. 233.415.84 tezamen f. 368.191.08, per 30 Juni 1933 .beloopen deze bedragen i. 282.564.17'/! en f272.929.88Vi, tezamen f. 555.494 06. De pachters van het vaste goed uit de nalatenschap Ten Oever, welk vast goed bestaat uit eenige kleine boerderijtjes in Drenthe, blijven den druk der tijden sterk voelen, reden waarom het hoofdbestuur ook dit jaar hun aanzienlijke reductie op hun pachtsom heeft toegestaan. In het algemeen blijkt vast goed voor een lichaam als de Mij. een eenigszins bezwaarlijk be zit, maar de tijden zijn er niet naar om dit thans te verkoopen. In den loop van dit werkjaar is het hoofdbestuur zijn aandacht blijven geven aan het werk voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen. In overeenstem ming met de gedragslijn in het vorig dienstjaar getrokken, heeft de werkzaam heid van het hoofdbestuur op dit gebied zich geconcentreerd op de werk- en leer- kampen te Bakkeveen. Onder de voortref felijke en toegewijde leiding van dr. Van der Wielen drs. De Vries Reilingh is het hier begonnen werk ook gedurende het dienstjaar 1933/34 met kracht voortgezet. In dit jaar zijn negen veertiendaagsche kampen gehouden, tezamen met 339 deel nemers. In het nieuwe dienstjaar 1934/35 is men vol energie voortgegaan. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een door dr. v. d. Wielen toege licht voorstel tot continueering van steun aan het werk der Bakkeveensche kampen. Bij de begrooting 1934'35 gaf het hoofdbestuur in een toelichting te ken nen dat de, naar men hoopt tijdelijke, daling van het aantal leden der depar tementen uitteraard haar invloed heeft laten gelden op die belangrijke bron van inkomsten der algemeene kas, welke het quotum vormt Kon men uit dien hoofde in 1933 nog f. 27.500 ramen, de feiten dwongen thans dit bedrag f. 1900 lager te stellen. Op het salaris van den secretaris werd een korting toegepast en door andere kleinere en grootere bezuinigingen werd een vermindering met f. 2398 der uitgaven bewerkt. De begrooting, sluitende op een bedrag van f. 60.524.89, werd goedgekeurd. Tenslotte heeft de algemeene secretaris de heer J. Hovens Greve een inleiding ge houden over de problemen van onzen tijd. PRO REGE EN HET FASCISME. Het geheele bestuur van verband Z.-Holland afgetreden. Gelijk we in ons blad hebben gemeld heeft de uitspraak van de jongste alge meene vergadering van de Nat. Vereeni ging Pro Rege met betrekking tot de vereenigbaarheid van het lidmaatschap van Pro Rege en eenigerlei fascistische organisatie en de houding die het hoofd bestuur derzake heeft ingenomen aan de heeren ds. Jac. v. Nes Czn.; ds. K, K. Troost en W. C. F. Scheps, allen te den Haag, aanleiding gegeven ontslag te nemen als bestuurslid van het Verband Zuid- Holland. Deze ontslagname gaf de redactie van het orgaan van Pro Rege (redacteur de voorzitter, ds. T. J. Hagen te Delft) aan leiding een artikel te schrijven onder den titel: „Moeilijkheden in Pro Rege". Dit artikel heeft om het licht dat het doet vallen op de afgetreden bestuursleden en hun handelingen, zulk een ontstemming en afkeuring gewekt bij de overgebleven 6 bestuursleden dat zij collectief hun ont slag hebben genomen. In hun verklaring 6preken zij uit „dat door de wijze van schrijven het bedanken wordt belicht". Zooals van die zijde nimmer zou kunnen en mogen worden verwacht". Het bestuur ontkent dat de afgetredenen obstructie zouden hebben gevoerd, maar dat be doelde bestuursleden naar hun vaste over tuiging een zaak hebben gediend, die zij naar eer en geweten niet anders hebben mogen bezien Het Verbandsbestuur „keurt ten scherpste dit onchristelijk drijven af en wenscht van harte, dat in alle dingen oprecht gesproken en beleden wordt en ook des naasten eer en goed gerucht naar vermogen voorgestaan en bevorderd worde" De afgetreden bestuursleden zijn mej. W. Los te den Haag: A. W. v. Blitterswijk te Rotterdam; sergt.-maj. Jac. de Moed te Leiden; Jac. de Groot te Boskoop; Luit. J. Reinink te Rijswijk en sergt.-maj. H. de Geus te Leiden. WIJZIGING BEGROOTING WEGENFONDS 1933 Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begTooting van het Wegenfonds voor 1933. Blijkens de Memorie van Toe lichting heeft de ten bate van het Wegen fonds komende opbrengst van de belastin gen in 1933 f. 20.678.471 bedragen. Daar van komt 35 pCt„ derhalve f. 7.237.464.85 aan de provinciën ten goede. Voorgesteld wordt, het betreffende begrootingsartikel 10 te verhoogen met het verschil tusschen de genoemde som en het bedrag voor uit- keering aan de provinciën in de begroo ting geraamd, derhalve met rond f. 587465 De gewone dienst van deze begrooting zal sluiten met een batig saldo van ruim f. 5.900.000 en de kapitaalsdienst met een nadeelig saldo van rond f. 5.360.000. Ten einde de kapitaalverstrekking niet noode- ioos te vergrooten en dus aan het fonds een belangTiJk bedrag aan rente te be sparen, wordt voorgesteld een gedeelte van het batig saldo op den gewonen dienst ten bedrage van f. 5.800.000 aan te wenden tot aflossing van het bereids opgenomen en voor 1933 op te nemen kapitaal, waar toe art- 14, hetwelk voor „memorie" is uit getrokken, met laatstgenoemd bedrag moet gorden verhoogd. RECLAME. 7265 MOOI NEDERLAND. Tentoonstelling in het begin van 1935. Zaterdagmiddag belegde het uitvoerend comité van de tentoonstelling „Mooi Ne derland". die in April en Mei 1935 in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, een persconferentie in het Am- stel-hotel. De bijeenkomst werd gepresi deerd door C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter van de A.N.V.V. Op deze confe rentie werden de verschillende plannen, die ondertusschen nog zeer vaag zijn, be sproken. De bedoeling is het toerisme in ons land te bevorderen en de verschillende uitingen van het volksleven of de schoon heid van bepaalde landstreken onder den aandacht van het groote publiek te brengen. De Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, in den persoon van Baron Krayenhoff en dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam, dr. P. Posthumus Meyjes voor de Nederland sche Spoorwegen, den heer Gaarlandt, burgemeester van Gouda en voorzitter van 't Nederlandsch genootschap voor reclame, den heer A. van der Pauw namens de K. L. M. en de heer Th. M. van Stigt, voor zitter van Horecaf geven, binnen het raam van het uitvoerend comité de moreele steun aan deze onderneming, die gefinan cierd wordt door den heer H. S Engers. directeur en L. Groen. Waarschijnlijk zullen wij over eenigen tijd in staat zijn uitvoerig mededeelingen over deze expositie te doen. Naar de mededeelingen. die ons op deze conferentie werden gedaan lijkt ons deze tentoonstelling van een groot cultureel belang, en kan zij een steun worden voor het vreemdelingenverkeer in vele ge meenten. o DE NOODTOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE. Door den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond is opnieuw een adres aan de regeering gezonden, waarin op den toenemenden noodtoestand in de mijnin dustrie wordt gewezen. Zelfs in de winter maanden neemt het aantal ingelegde ver- zuimdiensten nog sterk toe en zijn boven dien tegen 1 December weer honderden arbeiders ontslagen. In het adres wordt er op gewezen, dat de bespreking met de contingenteerings- commissie teleurstellend is geweest, om dat de belanghebbenden bij voortzetting en uitbreiding der contingenteering van steenkool, onvoldoende gelegenheid is ge boden hun inzicht'kenblar te maken ten aanzien van deze aangelegenheid. In dit verband wordt thans door adres sant verwezen naar een reeks artikelen in „De Werker" verschenen, waarin bezwaren tegen verdere contingenteering worden weerlegd en de noodzakelijkheid van uit gebreider contingenteering wordt aange toond. De adressant dringt er, gegeven den toenemenden nood in de mijnindustrie krachtig bij de regeering op aan om afdoende maatregelen te willen treffen ter bescherming van de mijnindustrie en bij de herziening van het met Duitsch land gesloten handelsverdrag de belangen van den Nederlandschen mijnbouw op den voorgrond te plaatsen. WERKVERRUIMING VAN ZUID HOLLAND. Voorstel aan de Ged. Staten. Een aantal sociaal-democratische leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft bij Ged. Staten een voorstel Inzake werkverruiming ingediend. Aangedrongen wordt op de uitvoering van het provinciaal wegenplan in het snelst mogelijke tempo en daarbij met name aandacht te wijden aan een spoe dige uitvoering van den nieuwen weg door de Krimpenerwaard, met aansluitende brug over den Hollandschen IJssel, den nieuwen weg door de Alblasserwaard medewerking der regeering te vragen voor bespoediging van den aanleg van wegen in Zuid-Holland, zooals de weg Rotterdam Eist, de Gordelweg ten Noorden van Rotterdam e.d., het vraagstuk van de ver betering der tertiaire wegen in behande ling te nemen en met kracht een oplos sing na te streven; voor zooveel het in het vermogen ligt een spoedig terhandnemen van den bouw van een tunnel onder de Nieuwe Maas te bevorderen, het uitbren gen van prae-advies op de motie Ter Laan c.s. inzake de bebossching van duingebie den zooveel mogelijk te bespoedigen, voor stellen in te dienen tot verbetering van de toegangswezen naar de Reeuwijksche plassen en tot verbetering van de vaart verbindingen tusschen de verschillende watersportgebieden, enz. ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Opschorting rentebetaling op obligatieleeningen. Ten gevolge van den toestand waarin de N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij. ver keert niet alleen door de huidige tijdsom standigheden, maar vooral door de onge breidelde concurrentie van autodiensten en de lasten door de concessievoorwaarden o.a. opgelegd, hebben commissarissen moe ten besluiten de rentebetalingen op alle obligatieleeningen dier onderneming op te schorten. De directie heeft zich in verband met art. 1 der wet van 31 Mei 1934 tot den pre sident der arrondissementsrechtbank te Rotterdam gewend, met verzoek haar te machtigen een vergadering te beleggen van de houders dier obligatiën, ten einde tot een vergelijk te komen. DE OPLICHTINGEN IN NOORD EN MIDDEN-LIMBURG. De aangehoudene op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen is de 28-jarige J. A., uit Wijnandsrade, die was aangehouden in verband met de oplichtingen in Noord en Midden-Limburg, gisteren weer op vrije voeten gesteld. Bij de confrontatie met verschillende personen te Horst verklaar den sommige gedupeerden n.1. niet met zekerheid te kunnen vaststellen of A. en de Ordebroeder een en dezelfde persoon waren. Enkelen verklaarden echter per tinent dat een ander persoon bij hen was geweest om gelden voor H. Missen in te zamelen. Het onderzoek naar den pseudo-broeder wordt voorgezet. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den Rijksweg MaastrichtVaals is in den kom van die gemeente de 37-jarige huishoudster van de familie Ploum te Gulpen, mej. Allee Cloubet, door ee nauto. afkomstig uit de provincie Noord-Holland aangereden en ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Maastricht is het slachtoffer overleden. o KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Het 10-jarlg zoontje van den heer Wind te Exlo werd door een auto te Exloërmond overreden. Eeniee uren later is het kind aan de verwondingen overleden. AVONTUREN VAN EEN DRONKEN AUTOMOBILIST. Met 80 K.M. vaart langs den weg! Een dronken automobilist heeft gister avond te.ongeveer 8 uur Overtoom en Amstelveenscheweg te Amsterdam onveilig gemaakt. Met groote snelheid volgens sommige ooggetuigen ongeveer 80 K.M. reed hij, terwijl hij het stuur niet meester was en de wagen hevig slingerde, langs de Overtoom. Een dame, die niet spoedig genoeg voor dezen roekeloozen rijder kon uitwijken, werd aangereden. Zij kwam er nog betrekkelijk goed af: eenige ontvel lingen en gescheurde kleeren waren het resultaat. De auto snelde intusschen voort en reed den Amstelveenscheweg op. waar hij in aanrijding kwam met een andere auto. Ook dit liep wonder boven wonder goed af. De dolle rijder kwam eindelijk tot staan op de Schinkelkade, waar hij tegen een boom reed. Dit redde hem waarschijn lijk het leven, daar hij anders de Schin kelkade zou zijn ingereden. De auto werd geheel vernield. De dronken bestuurder kwam er zonder verwondingen af. De mo torpolitie, die hem reeds achtervolgde, heeft hem veilig en wel opgeborgen in een der cellen van het bureau Overtoom. o ONGELUK BIJ DE JACHT. De gemeentesecretaris van Ubbergen- Beeke de heer G .is gistermiddag het slachtoffer van een jachtongeluk gewor den. Hij had een haas geschoten op de weide De Ooy, en toen hij bij het dier kwam, bleek dit nog niet dood te zijn. De heer G. wilde de haas toen met den kolf van zijn geweer doodslaan, doch ongeluk kiger wijze ging het geweer af en trof de kogel hem in het onderlijf. Hij werd ern stig gewond per brancard overgebracht naar het ziekenhuis te Beek, waar hij on middellijk werd geopereerd. Zijn toestand was gisteravond niet zonder levensgevaar. o BRAND. Gistermiddag is te Apeldoorn het schoenenmagazijn van den heer W. L. Verbeek, gevestigd aan den Arnhemsche- Weg 137, gedeeltelijk uitgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een brandende petroleum kachel. De vrijwillige brandweer uit Apel doorn en uit het buurtschap Eendracht hebben het blusschingswerk verricht. De schade wordt door verzekering gedekt. Gistermiddag brak te Winschoten brand uit in de dubbele behuizing, bewoond door de families v. d. H. en L. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, brandden beide huizen tot den grond toe af. BUITENLANDSCH GEMENGD. MATOESJKA NIET GEESTESZIEK. Over het resultaat van het onderzoek der gerechtsdokters naar de toerekenings vatbaarheid van Matoesjka worden bij zonderheden bekend. De dokters hebben vastgesteld, dat hij een uitstekend ver stand, veel positief weten en een onge wone fantasie heeft, die zich vaak uit in zijn waanzinnig aandoende plannen. De dokters hebben vastgesteld, dat Matoesjka noch in zijn vroeger leven, noch tijdens den aanslag van Bia Torbagy aan een geestelijke stoornis leed. De beleefdheid en de grootheidswaanzin, die hij toonde bij het proces, zijn voorgewend. Echter zijn de artsen er wel van overtuigd, dat zijn geestesgesteldheid sterke excessen vertoont. De motieven tot den aanslag worden door de gerechtsartsen aldus aan gegeven, dat Matoesjka sedert 1913 het plan had door spoorwegaanslagen enorm opzien te verwekken. De artsen rekenen hem tot de groep ernstig gedegenereerden doch niet bij de geesteszieken. HEVIGE TYPHOON TEISTERT DE PHILIPPIJNEN. De Phiiippijnen zijn Zaterdagavond op nieuw door een hevige typhoon geteisterd Volgens de tot nog toe ontvangen berich ten zijn ongeveer 250 personen om het leven gekomen. Het ergst werd het eiland Luzen ge troffen. Op vele plaatsen vonden over stroomingen plaats en talrijke huizen weiv den vernield. Te Manilla zelf werd slechts geringe schade aangericht. De hulpmaat regelen worden van de hoofdstad uit ge leid. BOTSING VAN TWEE GOEDERENTREINEN. Op het Fransche station Albl-Madelelné zijn twee goederen-treinen op elkaar ge- loopen. Een der treinen was van het sta tion van Albi-Orléans plotseling in bewe ging gekomen, zonder dat het mogelijk was, hem tot stilstand te brengen. De trein rolde ten slotte het station Albi-Ma- deleine binnen, van waar juist een andere goederentrein vertrok. De botsing was uiterst hevig. Van den tweeden goederentrein werden ongeveer 15 wagons totaal vernield. Daar de wagens gedeeltelijk met kalk waren geladen, was ten gevolge van den schok, de plaats des oitheils in een geweldige witte stofwolk ge huld. Twee personen werden gewond, n.l. de machinist en conducteur van den tweeden goederentrein. VLIEGMACHINE TEGEN BERG TE PLETTER GEVLOGEN. Tijdens een vlucht door een laag han gende dikke mist is de piloot van een pas sagiersvliegtuig in Californië zonder dit te merken in vollen vaart tegen de helling van een berg aangevlogen, met het nood lottige gevolg, dat de inzittenden, drie mannen en een vrouw gedood werden. MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERBRAND Volgens berichten uit Hankau is in dé hangars van het militaire vliegkamp van Nantsjang, de hoofdstad van de Chinee- sche provincie Kangsi, brand uitgebroken. Een aantal machines van de luchtstrijd krachten werd vernield. In Chlneesche militaire kringen is men van oordeel, dat men met brandstichting te doen heeft. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Van welke nationaliteit deze verdachten zjjn wordt niet meegedeeld. Zooals men zich herinneren zal, zijn op hetzelfde vliegveld einde Augustus van dit jaar twaalf bombardementsvliegtuigen door brand vernield, welke door Amerika aan de Nankingregeering waren geleverd. TWEEDE KERSENOOGST IN BULGARIJE Naar uit Boergas aan de Zwarte Zee wordt gemeld, is daar een merkwaardig verschijnsel waar te nemen. Talrijke ker- senboomen, die anderhalve maand geleden voor de tweede maal in bloei stonden heb ben bij het zonnige en zachte herfstweer opnieuw vruchten voortgebracht, die thans voor het grootste deel rijp zijn en geoogst worden. Ook de oudste bewoners van de streek zoo meldt een plaatselijk blad kunnen zich niet herinneren, dat zich een dergelijk geval ooit eerder heeft voorge daan. 66 DOODEN DOOR EEN BLIKSEMSLAG. Naar uit East-London in Zuid Afrika gemeldt wordt, zijn in de buurt van Kaap de Goede Hoon. bij Clarksbory 66 inlan ders door één bliksemslag gedood. De inlanders hadden zich verzameld in een groote hut, om er hun maal te gebrui ken. De bliksem sloeg in de hut, 66 Inlan ders vielen dood neer; negen anderen zijn zwaar gewond. Hun toestand is critlek. MORRIS HITTLER VERANDERT ZIJN NAAM. Een 23-jarige bewoner van Brooklyn ge naamd Morris Hittler heeft van het Amerlk. hooggerechtshof verlof gekregen, om zich vanaf 14 December te noemen Morris Hilton. De man, die tot het Joodsche geloof be hoort, zeide dat zijn tegenwoordige naam voortdurend het onderwerp was geweest van hoon, spotlust en verwarring. ZES TREINROOVERS TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank van Schistopol (Tartaar- sche republiek) heeft zes leden van een bende, die verscheidene goederentreinen heeft geplunderd, ter dood veroordeeld. Bij de overvallen op de treinen waren tal van beambten gedood en gewond. Tien andere beklaagden kregen gevan genisstraffen, varieerende van één tot tien jaar. S.A.-TROEFLEIDER DOOR INBREKER GEDOOD. Gisteravond heeft een Inbreker gepro beerd binnen te dringen in de woning van den pachter van een bioscooptheater te Oppeln. Een bewoner van een belendend perceel bemerkte den inbreker en maakte zijn buurman op dezen opmerkzaam Toen de Inbreker aan de sommatie „naar be neden te komen" geen gehoor gaf, riep de pachter om zijn pistool. De inbreker trok evenwel zijn wapen en loste eenige scho ten, waardoor de pachter werd gewond. Een hem te hulp snellende SA.-troeplei der uit Czarnowanz werd ook gedood door een schot in het hoofd. De dader zag kans tijdens de verwarring te ontkomen. CHINEESCHE SCHATTEN VERDUISTERD. Bij het transport van de Rijkssschatten van China, van Peking naar Sjanghai, dat in 1933 plaats heeft gehad, is voor meer dan 20 millioen gulden waarde ver duisterd. De Chineesche politie stelt een uitgebreid onderzoek ln. De keizerlijke schatten van het „verbo den land van Peking" zijn eeuwenlang bijeengegaard en de waarde er van is op geen millioenen guldens te schatten. Sinds de revolutie zijn een groot aantal juweelen verdwenen, maar niettemin is de schat nog zeer aanzienlijk. Een voorstelling van de waarde kan men zich eenigszins maken, wanneer men be denkt, dat de keizerin-weduwe, die in 1908 gestorven is, voor een waarde van onge veer 4Q millioen nagelaten heeft.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9