M de voordeligste -schoonmaakster VVVVVvvVVvv\ IT5EK vak het VHTE Charles Laughton in Hendrik VIII Stan Laurel en Oliver Hardy 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 November 1934 Derde Blad No. 22902 Het Hollandsche Hollywood. FINANCIEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité RECLAME. 1431 STANDAARDBUS NU15 CIS REUZENBUS NU 271h CTS BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBUS HEBBEN DUBBELE WAARDE i wie en wat ik in een duivendrechtsche studio zag. (Van een redacteur). De eerste Indrukken waren vreeselijk!, I zag nlet-s.hoorde muziek, maar kon „iet ontdekken vanwaar ze kwam Jt„g klanken op van een bekend Hol- undsch liedje en meende de stem van een onzer beste kleln-kunstenaars te her- jeunenmaar was verblind door het (fle licht. Een onderdeel van een seconde mis- ■cbien toefde Ik op de bovenste trede van jet kleine trapje, dat me van Hollandsch Hollywood scheidde en dit kleine moment leek me toe te zijn de absolute rust welke den Hitsenden duik van den arend, waar mede hij zich met nimmer falende zeker heid op zijn toekomstig prooi werpt, voor staat. En nauwelijks was ik gewend aan het schelle llchtvan achter, boven, opzij en yoor, óf ontgoocheling maakte zich van mij meester. En toch ook weer niet; wat ik gedacht had te zullen zien, zag ik niet; maar desondanks voelde ik me er thuis. Ik was er heen getogen met de gevoelens van een jonkman, die voor het eerst het buis zijns beminde zal betreden slechts ie bos bloemen, waarmede je dan geen raad pleegt te weten, ontbrak me die lich daar dagenlang op voorbereidt en dan plotseling tot zich zelf komt in een angeving, zooals hij thuis verliet! Deceptie en geruststelling Wie er waren. De muziek werd voortgebracht door vazallen van Max Tak, het Hollandsche leidje bleek „Naar de Artis" te heeten en de kleine klein-kunstenaar was natuurlijk louis Davids! Het betrof dan ook een ttudio-dag der N.V. Nationaal Film, die onder regie van Ernst Winar (enkele jaren terug mochten wij reeds een onderhoud met hem hebben) een serie korte voor- filmpjes vervaardigt „Het Nederlandsche Cabaret-album" geheeten! En wie ont- denkte ik op den camera-wagen? Henk van Alsum. die zich met zijn „Rawana"- film een blijk van kunnen gaf, dat het binnenhalen van onbekende en het typisch-Hollandsche niet aanvoelende bui. talandsche operateurs zwaar logenstrafte! Natuurlijk er waren ook buitenlanders, tn met name Duitschers aanwezig. Maar tie zal in Nederland dr. Jacobi kunnen vervangen, hebben wij een deskundige op filmgebied, die zijn naam door overvloed tan energie, temperament en verborgen bacht zooveel eer aandoet alsPulver, die aan alles denkt, voor alles een oplos- ting weet en Amsterdam schijnt te ken nen als een rechtgeaarde Mokummer? Evenmin bezitten wij een kracht ln het uitdenken en toepassen van trucs als de goedmoedige Claunigk. Op drie omgangen stonden ontelbare schijnwerpers en parabolen opgesteld, ten behoeve van den camera-man en te be dienen door een aantal lichtmannen onder aanvoering van en met een zonneklep en een fluit gewapenden chef. Met de zon neklep tracht hij het felle licht te weer staan en op de fluit worden de signalen gegeven. Verder ls een goede studio en dat is de Duivendrechtsche bevolkt met camera-lui met assistenten en hulp assistenten tot in den derden graad! Ook dê architect met een staf van timmerlui ontbreekt niet en deze afdeeling ls het, die in korten tijd het speelterrein van een krot-woning tot een paleis omtoovert, de Artis een volkstuintje doet zijn of omge keerd; kortom met ons gezichtsveld de raarste sprongen maakt. Maar er waren er nog meer, die niet direct tot de vaste troep gerekend konden worden! Breed uit met een echten ruiker anjers op den schoot, dropjes etend van wege den „kriebel in haar keel" en het verbod eenig geluid te maken, zat daar Henriette u weet wel aan wier voeten Den Haag vroeger lag te luisteren naar broerlief en te wachten tot het oogenbllk van kleeden en schminken zou zijn aan gebroken Een man met één oor als een varken en één als een volgroeid mensch zat een eindje verder broederlijk met den zeeman met het ringbaardje en een je koude rillingen bezorgenden aap siga retjes te rooken, met het gemak een modernen Adonis waardig. En temidden van het licht, het alziend oog der camera en den elk ademtochtje ln een klank omzettenden microfoon aan een gedachten-associaties van gtraffenhals en hengelstok ln vijf deelen opwekkenden arm boven-vóór zich zong „de kleine man" van weleer zijn Artis-avonturen van thans. Onvermoeid werd gerepeteerd, dan weer een stomme opname om de camera-instelling te controleeren, dan weer een met een vervaarlijk geclaxonneer aangekondigde proefopname om de har monie tusschen den band van Max en Louis te beluisteren. Doodsche stilte heerscht dan alom; een stilte die tenslotte verbroken wordt door den claxon, van den geluidsingenieur Weiss, die met één stoot seint „slecht", met twee „goed" en met drie „zeer goed". Bij Amalia Potatentsja. Ter voorlichting diene. dat Amalia Po- tatensja „Tafcsche" spelling is; dat wil zeggen de in deze taal gebruikelijke af korting voor Cornelia! Amalia Potatensja dan zetelt boven ln bet gebouw ln en achter een ruime can- tine, met futuristische muurbeschilderin gen betrekking hebbend op onderdeelen en eigenaardigheden van het filmbedrijf en waarbij zich de hard-oranje geschilderde vrouwelijke figuranten met groote. haast niet te torsen steenen aan een ring om een vinger, schitterende armbanden en hals kettingen, zich uitstekend aanpasten. Amalia voorziet daar de hongerigen in minder dan geen tijd van kostelijke erwtensoep en knappende broodjes, de dor- stigen van dampende koffie enz. Wat een oase is ln de Sahara ls Pota tentsja ln de studio. En hier vond ik gelegenheid weer eens rustig te praten met Max Tak, voor zoo ver in een drukbevolkte cantine en met Max als gezelschap tenminste van rust sprake kan zijn! Hij de knapste onzer j azz-leiders, de Mengelberg der klein-mu- zlektounst is innerlijk en uiterlijk volkomen in overeenstemming met het geen hij brengt: jazz. Hij verandert steeds en blijft in wezen steeds dezelfde, 'k Ont dekte hem 's morgens in een half los vest, at met hem toen hij gekleed was in een bjj zijn ietwat peper-en-zout-kleurig. niet al te dik haar prachtig afstekend, zacht groen geruit pak en zag hem eenige uren later als dirigent voor de film optreden in een „Amerikaansoh uniform" een smet teloos en schitterend passend overhemd met een niet te opvallende stropdas zon der dat hij een oogenbllk in een kleed kamer had getoefd en ondanks het feit. dat hij van 's morgens negen af had gerepe teerd met zijn band en Davids! Een tikje ij-del, juist genoeg om er om gewaardeerd te worden - hij mag het immers zijn - vol grapjes en jool. zonder ooit uit den toon te vallen: zoo is Max, die Cornelia voor het gemak Amalia Potatentsja noemt, al diri- geerend eiken bezoeker der studio bestu deert en tevens steeds nieuwe variaties bedenkt. Als Fientje zingt. Na de middagpauze was de beurt aan Fientje de la Mar. onze onbetwist grootste oabarettière met haar donker stemgeluid, en voordracht die weliswaar herinneren aan Mariene Dietrich, Sophie Tucker. Con nie Boswell en Greta Keller zonder dat wij daarbij denken aan imitatie; deze gedachte zelfs niet gedogen, omdat hetgeen wat zij zingt of zegt ons te na ligt, dan dat wij het buitenland daarvan de primeur zou den geven. Gehuld in een wolk van poeder en verscholen achter een batterij poeder- doozen, lippenstiften, wenkbrauwpenseelen en voor de bijzondere eischensteilende- film „make-up" nu eenmaal -noodzakelijke andere hulpmiddelen van Moeder Natuur vertelde ze me, dat de 3-Qctober-kwestie met Loutje nog niet is opgelost en zij voegde er aan toe; „Dergelijke dingen ko men in ons vak zooveel voor!" In weerwil van het aan natuurlijke gratie grenzende gemak, waarmede zij zich later op de twee vleugels van Han en Wout of Beuker en Denys nestelde om haar liedje „Hollandsch Hollywood" te zingen en de lichtenhatterlj en de camera trotseerde, vertrouwde zij mij toe zich nog niet vol komen Ingesteld te hebben op film en filmen; de bevrediging van het kunst gevoel, dat een goed geslaagde tooneeluit- voering, een vlot verloopen cabaretavond geven, bracht de rolprent haar nog niet. Maar helaas het tooneel is dood! Dood gedrukt door de film en door het publiek. Vol verwachting voor de Hollandsche film werkt zij met alle energie mede; als de leidende personen tenminste het Inzicht hebben mogen.of anders zonder al te groote mislukkingen krijgen mogen, dat wij van knappe buitenlanders slechts lee- ren kunnen en hen daarom noodlg hebben Vol ijver weerde ze zich, knipoogde tegen den microfoon, smeekte het camera objectief en zong en declameerde met een eindeloos geduld. Zoo zag ik meter voor meter een tweetal cabaret-filmpjes ontstaan, opgebouwd met een zorg een groote film waardig; maar immers ook het kleine moet goed zjjn. En ongeveer 12 uur nadat hij geschminkt was kwam „het oor met den man" aan de beurt om gefotografeerd te worden; voor hem beteekent filmen wachten: voor an deren hard werken en voor mij was het iets nieuws, dat al je aandacht gespannen houdt, zelfs tot 's avonds half tien zooals nu het geval was! NEDERL.-INDISCHE LEENING 1934. Belangrijk overteekend. Naar wij vernemen is de inschrijving op de nieuwe Nederlandsch-Indische con- solidatieleening dermate geslaagd, dat een zeer belangrijke reductie zal moeten wor den toegepast. o DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in October, ongerekend de directe belastingen f. 33.040.000 opgebracht of f. 3.400.000 meer dan verleden jaar, welk accres even wel geheel te danken was aan de nieuwe omzet- en couponbelastingen, die tezamen f. 5.419.000 opleverden. WIE IN OCTOBER GEBOREN IS, MOET ALS FIMSTER ONGESCHIKT ZIJN! De Meimaand brengt meer geluk! „Wanneer ge het ongeluk hebt in Octo ber te zijn geboren, laat dan alle hope op een film-carrière varen!" zoo luidt de tonclusie van een gehouden enquête in de Warner Bros' studio's. Deze uitspraak, die als raadgeving be doeld ls. berust niet op astrologische gron- dtn, doch is gebaseerd op feiten. In geheel Hollyw-jod schittert, de in October geboren filmheld of -heldin door afwezigheid, en rouden wij dan mogen twijfelen aan den loeden raad dien wij in de aanhef van ons artikel ten beste geven? Van de 44 sterren en hoofdrol-vertol- kers die bij Warner Bros empiooi vinden, komt er niet één op de lijst voor die in do maand October geboren is Dit zegt toch wel Iets, zoo veronderstelt men en, ofschoon wij zeer sceptisch staan tegen over eiken vorm van occultisme, geeft het lelt hen toch te denken. üever dan onze toevlucht te nemen tot onvruchtbaar ondtizoek naar oorzaak en gevolg van dit vreetr.de verschijnsel, wer- Pen wij een blik in de statistisch vergaar- de gegevens en ontdekken dan, dat de sterren aan het film-firmantene het tal- tflkst, en ook het helderst schijnen, in de Maand Mei. Om dit te bewijzen, noemen wij namen als Mary Astor en Aline MacMahon, die beiden op 3 Mei geboren zijn, Richard Barthelmess die 9e en Al Jolson, die den 26en Mei geboren zijn, waarmede wij wel de meest schitterende „sterren" van deze maand noemen. Dan volgen Ruth Don nelly, die den 17e, Patricia Ellis, die 20 Mei geboren zijn en tenslotte Arthur Hohl, die 21 en Frank McHugh, die 23 Mei werden geboren. De beide zomermaanden. Juli en Augus tus bieden u ook nog een kans om car rière te maken in filmland, ofschoon deze maanden aan de hand van het onderzoek, naar de tweede plaats worden gedirigeerd. Toch leveren zij ieder nog een zestal ster ren op in de Warner Bros gelederen. In juli aanschouwde Ricardo Cortez de zevende van die maand het levenslicht, Barbara Stanwyck de 16e, James Cagney de 17e, Joe E. Brown de 28e en William Powell de 29e terwijl de nieuwe Russische aanwinst, Katryn Sergava de 30e van de maand Juli werd geboren. Ofschoon dus in aantal geringer, behoeven zij in capa citeiten niet worden ten achter gesteld bij hun kunstbroeders, die in Mei ter we reld kwamen. Augustus bracht Ann Dvorak op den 7en van de maand, Ruby Keeler den 25ste, Joan Blondell de 30ste, de bekende Hugh Herbert werd de 10e, Theodore Newton de 4e en ten slotte Henry O'Neill eveneens de 10e van de maand geboren. November en December, de laatste maan den van het jaar, brengen ieder vijf ster ren en komen als derde op de lijst voor van dit onderzoek. Pat O'Brien werd 11 November geboren. Gordon Westcott de 6e, Dick Powell, de 14e, Phillips Faversham de 26ste en Genevieve Tobin, de 29ste van deze maand geboren. Ruth Chatterton viert haar verjaardag op den eersten Kerstdag, Warren William den 2e Decem ber, Hal Le Roy de 10e. Edward G. Robin son de 12e en de mooie Claire Dodd den 29en December. Februari, April en September zijn ver tegenwoordigd door slechts drie sterren en hoofdspelers. In Februari werd Lyle Tal bot den 8sten, Jean Muir den 13en en Adolphe Menjou de 18e geboren. De maand April vermeldt Bette Davis als geboren op den 5en. Allen Jenkins de 9e en Leslie Howard, de eminente Engel- sche acteur, als de 24ste geboren. September is de geboorte-maand van Margaret Lindsay, die de 19e en van Paul Muni en Hobart Cavanaugh, die beiden den 22sten van deze maand zijn geboren. Januari en Maart brengen slechts Kay Francis, die op 13 Januari geboren is en Bebe Daniels, die den 14en Januari haar verjaardag herdenkt. Guy Kibbee en Geor ge Brent werden resp. den 6e en den 15en Maart geboren. De maand Juni levert slechts één candidate, maar dan ook een bijzondere uitblinkster. Deze ster is Glen- da Farrell wier verjaardag valt op den 30sten van de maand. October? geen! Hun, die aspiraties heb ben om bij de film, carrière te maken ter wijl ze in die maand geboren zijn, raden wij dus nogmaals aan, zoek liever een an der baantje! Doch misschien bent u een uitzondering op den regel? o STUDIO'S TE WASSENAAR. Zooals bekend mag worden veronder steld. bestonden er reeds geruimen tijd plannen van den heer Loet C. Barnstijn, tot het bouwen van eigen film-studio's op het bekende buitengoed „Oosterbeek" te Wassenaar. Het gemeentebestuur van Was senaar heeft zijn toestemming verleend, dat er op deze terreinen de noodige ver bouwingen mogen worden aangebracht, teneinde een up to date filmstudio te kunnen inrichten. Binnenkort zullen wij omtrent deze voorgenomen studio-bouw, waarvan de plannen door de verleende ver gunning veel vasteren vorm hebben aan genomen, nadere bijzonderheden publi- ceeren. DE FAMILIE VAN MIJN VROUW. Ergens in het Gooi, een der mooiste plekjes van Holland, staat een villa die den naam „Vredenoord" draagt en als achtergrond werd gekozen voor de derde Nederlandsche film, die in het afgeloopen jaar door Loet C. Barnstijn werd gepro duceerd. Het gegeven dezer film „De Familie van mijn Vrouw" is van Alfred Duprez en A. Milo Bennett, welk gegeven door den inmiddels overleden scenario schrijver dr. Alfred Schirokau in samen werking met. Cor Hermus op komische wijze in de Hollandsche sfeer werd ge transformeerd. De buitenopnamen van deze film werden vervaardigd in Bussum, Soest en Laren, terwijl de werkzaamheden binnenshuis in voornoemde villa werden verricht. Hier pan valt het toe te schrij ven, dat deze film in een vlot tempo kon Charles Laughton Als er één film is, waarover men reeds veel heeft hooren spreken en die ten lan gen leste ook onze stad binnenkwam, dan is het wel „Het Liefdeleven van Hendrik VIII", de Engelsche film, waarmee Enge land met één slag de aandacht op zich wist te vestigen. Men kent den regisseur Alexander Korda, men kent de hoofdpersoon Charles Laughton (bekend o.a. uit „Het teeken des Kruises") en men kent het historische ge geven. dat alleszins spanning doet ver wachten. Deze „blauwbaard" onder de koningen wordt in dit filmwerk gezien met zijn vrouwen: alleen over de eerste, Catha- rina van Aragon wordt gezwegen. Van de geschiedenis der tweede ziet men het slot: de terechtstelling. Deze Anna Boleyn vindt in Merle Oberon een opmerkelijke vertolk ster. De derde vrouw Jane Seymour (Wende Barrie) was onbeduidend en dom, hoewel zeer schoon. Het contrast tusschen haar en de leelijke, maar verstandige vierde echtgenoote Anna van Cleef (Elsa worden vervaardigd. Zoo langzamerhand heeft zich binnen onze grenzen een kern gevormd van menschen, die tot de promi nentste figuren van de Nederlandsche film zijn gaan behooren Hiertoe mogen zeer zeker Johan Kaart Jr. en Sylvain Poons gerekend worden, dat zij een „begrip" ge worden zijn. Deze twee acteurs vervullen de hoofdrollen in „De Familie van mijn Vrouw". De regie was in handen van Jaap Speyer, productieleider was Leo Meyer, de muzikale leiding berustte wederom bij Max Tak terwijl de camera werd gevoerd door Akos Farkas. Naast. Johan Kaart Jr. en Sylvain Poons worden belangrijke rol len vertolkt door Gusta Chrispijn-Mulder, die in „Malle Gevallen" debuteerde, Tilly Périn Bouwmeester, Loesje Bouwmeester, Mary Smithuyzen, Adolf Hamburger, als Hendrik Vin. Lanchester) was opvallend: de vrouw van Charles Laughton speelt deze rol. De grootste vrouwenrol in deze film is die van de vijfde echtgenoote Kathryn Howard, ge speeld door Binnie Barnes: zij was de eenige, die in het veelbewogen leven van Hendrik Vin een waarlijk bijzondere figuur is geweest. Tenslotte de laatste ge malin: Katherine Parr (Everley Gregg), die weer van veel minder belang was. In het centrum staat echter Hendrik de achtste: robust en vaak grof, in wien ondanks alles ook veel goeds school. In de eerste helft van de 16e eeuw nam men zelfs niet aan 't Engelsche hof geen blad voor den mond. De manieren van Hendrik VIII waren van ons stand punt bezien weinig verfijnd, dikwijls onkiesch. Maar hij is een der origineelste vorsten geweest, wiens leven in deze film, met haar pikant-vroolijke inslag, op een wijze is geteekend, die alom de hoogste aandacht heeft getrokken. Cruys Voorbergh, van wien men onlangs ten onrechte beweerde, dat hij naar Hol lywood zou zijn vertrokken en tenslotte door Cissy van Bennekom, bekend als „Doortje" uit „De Jantjes". Al deze artis- ten zijn in deze film leden der „Familie van Sylvain Poons zijn vrouw", de familie waarvan de vreemdsoortige geschiedenis op uitvoerige wijze wordt behandeld. Een der belangrijkste rollen wordt tevens nog vervuld door de jongste Nederlandsche filmartist, onze eerste „nationale film baby," die oorzaak wordt van alle intri ges en verwikkelingen in „De Familie van mijn Vrouw". De première kan binnen kort tegemoet worden gezien. o trouwe vrienden, zoowel van elkaar, - Stan Laurel en Oliver Hardy: hun komi- wn het filmpubliek, dat hun grollen che gaven zijn bekend Wij schreven reeds Merkwaardige invallen altijd weet te meerdere malen in deze rubriek over hen, 'bieeren, zullen met hun vroolijkheid waarom wij een verdere aanbeveling over- ?°"ffloristischen geest stellig deze week j bodig achten, d® doen daveren.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9