DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! BROUWER Haarl.straat 23 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 17 November 1934 BUITENLAND. EERSTE VOLKSBIJEENKOMST. Dp eerste bijeenkomst in het laatste seizoen. Het ls spijtig het te moeten constatee- ren, zelde de heer Van Eecke gisteravond ln zijn openingswoord, maar de Volksbij- eenkomsten zijn blijkbaar uit den tijd. Er is geen of weinig belangstelling meer voor en de commissie ziet zich dan ook genood zaakt haar werkzaamheden te beëindigen. Blijkbaar is het niet langer noodig voor weinig geld bijeenkomsten te organiseeren ten behoeve van hen, die niet of weinig in de gelegenheid zijn zich te verpoozen. Na 81 jaar blijkt de commissie geen reden van bestaan meer te hebben! Spr. vergeleek daarbij de positie van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, welke haar 150-jarig bestaan viert en nog krachtig temidden van ons volksleven staat. Voor het laatst heeft de commissie een reeks van 5 bijeenkom sten belegd met de bedoeling het beste te geven, waartoe de middelen haar nog in staat stellen. Hij hoopt, dat allen de avonden trouw zullen bezoeken en be groet dan in het bijzonder den loco-bur gemeester, den heer Splinter, den voorzit ter der 3-October-vereeniging en den ver tegenwoordiger van de Mij. tot Nut van t Algemeen. Teneinde bij gebrek aan Instrumentale begeleiding het risico van een vocaal fiasco te vermijden, verzocht spr tenslotte ditmaal het traditioneele ..Wien Neer- land's bloed" bij den aanvang van het seizoen achterwege te laten en met hem ln te stemmen met een driefwerf „hoera voor H. M. de Koningin en Mij. tot Nut van 't Algemeen", aan welk verzoek gaar ne werd gevolg gegeven. De verzorging van dezen avond was op gedragen aan het Ned. Kleinkunst-en semble „De Hollanders", beter bekend als het gezelschap van Jan van Riemsdijk Aan den vleugel bijgestaan door zijn echtgenoote en vocaal ondersteund door Xandra van Rhijn, Hans Snel en Robert Lang heeft de zanger van het Veluwsche boerenlied het helaas niet talrijke audi torium de groote Stadszaal was nauwe lijks voor de helft gevuld! wederom een genoeglijken avond bezorgd, waarbij soli, duetten en samenzangen elkaar afwissel den Vooral de geschiedenis van „De Pan- nekoeke" viel bijzonder in den smaak. De wegblijvers .hadden het gisteravond weer aan het verkeerde eind. Is het niet diep-tragisch. dat uitsluitend om die reden dit nuttige instituut van het too- neel moet verdwijnen??.... HET PETITIONNEMENT VAN HET N.V.V. In totaal 16.31? handteekeningen Naar wij vernemen zijn hier ter stede op het petitionnement van het N. V. V. in totaal 16.317 handteekeningen geplaatst dit ls 2.131 meer dan op het petitionne ment voor werkverruiming, waarmede en kele maanden geleden onder auspiciën van den Plaatselijken Raad in onze s*wérd gewerkt. BRAND IN EEN SLAAPKAMER. Gisteravond te ruim 10 uur bemerkte een voorbijganger J. H., dat zware rook wolken opstegen uit de bovenverdieping Jan van Houtkade 37a. bewoond door den heer L. van E. en gezin. Hij waarschuw de den benedenbewoner. den heer Z. en deze slaagde erin zich toegang te ver schaffen, tot het brandende huis, waarvan de bewoners afwezig waren. Op het por taal gekogien, moest de heer Z. evenwel wegens den verstikkenden rook terugkee- ren. De heer H. liet onmiddellijk de brand weer waarschuwen, welke onder leiding van den heer Van Lith het brandje met twee slangen op de motorspuit bluschte. Het vuur bleek te zijn ontstaan in een slaapkamer, welke geheel is uitgebrand. De heer Van E. had kort voordat hij de woning omstreeks halfacht had verlaten, deze slaapkamer nog bezocht om een overjas te halen, doch kon zich niet her inneren of hij daarbij zijn brandende sigaar had medegenomen of deze in de woonkamer had achtergelaten. Vermoed wordt evenwel, dat er een vonk in de kleerenkast is terechtgekomen. Er is vrij veel waterschade. De inboedel was ver zekerd. DE BIOSCOPEN. Roxy-Theater. - Dr. Boris Karlow, alias „Doeter Satan", is met een duivelsche wrok bezeten tegen een Russische adellijke lamilie, welke den dood van zijn dochter op haar geweten heeft. Niet wetend, wie van hen dit misdrijf gepleegd heeft, be sluit hij de heele familie uit te roeien, eerst den vader en vervolgens den een na den ander. De langst over blij venden roe pen de hulp in van een detective en van nu af wordt list met list, geweld met ge weld beantwoord. Ontvoering, revolver- knallen, gifgas enz. zijn er voor noodig om alles weer in het reine te brengen. Hoe? Het zou de spanning wegnemen, dit te verklappen. Warner Oland met zijn geweldig sug gestief Oostersch gezicht, speelt de titelrol en zijn weloverwogen, strak spel steekt met hoofd en schouders boven de rest uit, Fritz Schulz en Ursula Grabley spelen de voornaamste rollen in „Opgepast, de huzaren komen!" een tegenvoeter van „Doctor Satan." Trianon-Theater. - Hoog boven de middelmaat stijgt uit de over tallooze facetten beschikkende créatie van Charles Laughton als Hendrik VIII: de beruchte, ook beroemde heerscher over het Engel- sche rijk, die in de 16e eeuw met voor- uitzienden blik zijn land bestuurde, maar daarnaast door het onthoofden van enkele zijner vrouwen de naam van „Blauw baard" kreeg, door zijn ruwheid en uit spattingen schrik en ontsteltenis ver spreidde. doch ook door zijn groote be langstelling voor kunst en wetenschap en zijn verdienstelijk staatsmanschap een eervolle plaats in de historie heeft weten in te nemen. 't Is een zeldzaamheid wanneer men zulk een veelomvattende karakterteeke- ning te zien krijgt: onwillekeurig maakt men een vergelijking met de prestatie van Emii Jannings uit vroeger jaren, die bij deze treffende uitbeelding geheel in de schaduw wordt gesteld. Hier ls niet ln hoofdzaak het accent op het dierlijk-zinnelijke van dezen vorst ge legd. maar ook en dat is Laughton's grootste verdienste een weergave van den mensch, die ondanks sluwe-siechte neigingen, toch stellig ook voor het goede vatbaar was. Geweldig is deze „mensch" geteekend, die Innig zijn kan wanneer het de liefde geldt, bezorgd wanneer de verwikkelingen van den staat hem drukken, uitgelaten vroolijk als hem een zoon geboren wordt - de Koning lacht en het gansche Hof lacht plotseling mee! en teeder-kinderlijk wanneer hij zich over het kindje buigt: een forsche. enorme gedaante, wijdbeens opgericht, allen overschaduwend door kracht en macht, maar schier hulpeloos, vragend-onschuldig wanneer hij zich door zijn barbier de les laat lezen of zich ln zijn laatste levensjaren, verouderd, vergrijsd en op het kindsche af door zijn zesde vrouw „vertroetelen" laat. ZIJ Is 't. die dan de lakens uitdeelt op een wijze, die hem doet zeggen: „ZIJ is de beste, maar tevens de ergste." Een magistrale, toch sober gehouden film. zooveel mogelijk vermijdend alles wat aanstoot zou kunnen geven: het „liefde leven" op den achtergrond gehouden. Monumentaal de décors, uitkomend ln zeldzame fotografie. Een satyrlsche, kluch tige en rake dialoog, vol subtiele détails en speelsch overgoten van een humor, die een oprechte lach doet opwellen. Men moge het met de historie niet al tijd even nauw genomen hebben, toch is niets ingelascht. dat op uiterlijk sensatio neel effect gericht is. Zoo is dit een ge heel geworden, dat stellig een der belang rijkste gebeurtenissen van dit seizoen ge noemd kan worden. Een Hendrik Vin als die van Charles Laughton is in duizenderlei opzicht emi nent: wat al bespiegelingen zouden hier over zijn te geven! Men moet deze kolos gaan zien en zal. als wij, overtuigd zijn. van Laughton's meesterschap, uitkomend ln de eveneens meesterlijke regie van Alexander KoTda. In het Casino-Theater gaat deze week de première van ..Matrozenliefde", een luchtige amusante Fransche zeemansfilm. Na een roerend afscheid van hun vrouwen kiezen Georget en Marius, twee zonnige kerels, het ruime sop. In de eerste haven, die zij aandoen, Marseille, gaat Georget met het liefje van zijn kameraad Marius op stap. wat een oogenblik verwijdering brengt tusschen de beide boezemvrienden. Dank zij Georget's tact komen zij weer op gelijken voet en is hun vriendschap weer beklonken als zij de terugreis aanvaarden. Door een vervroegde thuiskomst treffen zij hun echtgenooten. die met een paar ma trozen uit zijn, niet thuis. Hevig teleurge steld schieten Georget en Marius een eta blissement binnen. Met eenige glazen bier verdwijnt ook hun slechte bul en zij ko men tenslotte tot de conclusie, dat niet hun vrouwen, maar zij ontrouw geweest gijn. Lichtelijk boven hun theewater gaan zij huiswaarts en vinden hun echtgenooten rustig slapen thuis. Albert Préjean, bekend uit de film „Sans les torts de Paris" met zijn fijne geestig heden en zijn chansons, is in deze film weer geheel op zijn plaats, terwijl ook de verdere medespelenden voor uitbundig ple zier zorgen, zoodat men werkelijk kan spreken van een amusementsfilm van formaat. In het buitenlandsche Journaal noemen wij nog als bijzonderheid den konings moord te Marseille en de nationale begra fenis van Barthou. Hierna volgt een komi sche twee-acter „Lange Vingers", vol dolle situaties, waarna een uitstekend geslaagd revuefilmpje „Welk nummer, alstublieft", een lust voor oog en oor. Moge dit pro gramma de belangstelling genieten, welke het verdient. Luxor-Theater. - Gaven de reeds ver toonde Warner-Bros revue-films een denk beeld van hetgeen te bereiken is met massa-ballet en moderne fotografie „Footljght-Parade" overtrof in machtsver toon tóch weer de vorige films. Zonder één oogenblik het tempo te laten vallen, het rythme van licht en donker, de harmonie tusschen beeld en muziek te verbreken, schiep de regisseur een tot duizelingwek kende hoogte oploopend brok revue-leven, met als sluitstukken, met andermaal de noodige climax, de drie muzikale prologen. Elk dezer is als een kort voor-filmpje te gebruiken. Overweldigend is de prachtige aankleeding, de ensceneering in een nieuw staaltje regie-kunst, en de balletten impo- neeren telkenmale weer door ongekende schoonheid en eenheid van beweging! Welke proloog het meest de aandacht boeide en het oog streelde? Honeymoon- Hotel", „By a Waterfall" of „Shanghai Lill"? Het is moeüijk te zeggen. Voor de pauze draait de film „Lachende Erfgenamen" met ln de hoofdrollen Heinz Rühmann, Max Adalbert, JuUus Falken- stein, Ida Wüst en Lien Deijers. Dat het gelach door de zaal daverde behoeft na deze namen-opsomming geen betoog! RECLAME. lilt Door den burgemeester is met ingang van 1 December tot agent van politie al hier benoemd de heer H. Gokke uit Eind hoven. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd de heer A. H. Huussen (Delft). Bij Kon. besluit is benoemd in het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats Rotterdam mr. H. J. van Nouhuys, advocaat en procureur, waarnemend amb tenaar van het O. M. bij het kantonge recht alhier, plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep (O) te 's-Graven- hage, Alweer een taxi-onderneming! Dit maal heet zij hoe kan het ook anders? de Uivertax en zij wordt geëxploiteerd door den heer Simon Roman, Seringen straat 26. De wagens zien er keurig uit. Op Donderdag 22 en 29 November zal de heer dr. J. Oort in het Leidsche Volks huis spreken over „de Sterrenhemel." Deze voordrachten zijn bedoeld als inleiding tot een excursie naar het planetarium in Den Haag op Donderdag 6 Dec. Het lijdt geen twijfel of hierdoor zal het aanschou wen van de wonderen van 't heelal nog volkomener worden beleefd. Zie voor kaarten enz. de advertentie. CHIEF WHIP DE ALGEMEENE TOESTAND. Schuschnigg te Rome Vloot besprekin gen weer geschorst Engelsch voorstel inzake wapencontrole /uit! - Slavies stap bij den Volkenbond. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg vergezeld door minister Ber ger Waldenegg, is te Rome gearriveerd, waar hy aan het station werd verwelkomd door den Duce. zyn verblijf, zal vier dagen duren. Dinsdag staat een bezoek aan het Vatlcaan op het program. Als motieven voor Schuschnlgg's reis worden aangevoerd: Vooreerst wil hy te kennen geven, dat de vriendschap met ItaUë voortduurt, verder wil hy het economische werk voortzetten, dat ls begonnen met het ItaUaansch- Oostenryksch accoord en de protocoUen van Rome en hy wil de intellectueele ban den nauwer aanhalen. Het belangrijkste doel van zyn reis is evenwel van politieken aard. Italië wenscht nog steeds de waarborgen der onafhankelykheid van Oostenrijk inter nationaal te maken, veeleer door een ver klaring der groote mogendheden dan door een van den Volkenbond of de Kleine Entente. De bespreking zal, hoe belangrijk zy ook ls, evenwel nog een con sultatief karakter dragen. In een interview met het agentschap Stefani, verklaarde Schuschnigg, dat „de politieke en economische betrekkingen tusschen ItaUë en Oostenryk een karakter hebben van zoodanige soUdaritelt en zoo danige vriendschap, dat men geen verras singen moet verwachten". In de Londensche vlootbespreklngen is opnieuw een stilstand ingetreden. De Ja- pansche delegatie had zich met het oog op eenige Engelsche vragen tot Tokio ge wend om nadere instructies. Men had er beslist op gerekend, dat het antwoord gis teren te Londen zou zyn ontvangen. Dit was echter niet het geval. Men neemt aan, dat dit te wyten is aan oneenlgheden in den boezem van het Jftpansche kabinet. Het Engelsche voorstel inzake controle op de wapenproductie, dat Eden de vol gende week te Genève zal indienen, zal, naar verluidt, een veel grootere draag wijdte hebben dan de eerste, door de En gelsche regeering ontworpen redactie. Het eerste plan zou hebben bestaan uit een eenvoudige veralgemeening van het En gelsche systeem van uitvoerlicenties. Het nieuwe plan, dat misschien tot stand is gekomen onder den invloed van de kort geleden te Washington uiteengezette voor nemens, brengt nu de instelling van een verder reikende en effectievere controle ter tafel. Het Engelsche voorstel zou bevatten: 1. De algemeen bindende invoering van een licentiedwang voor alle wapenfa brieken. 2. De algemeen bindende invoering van den licentiedwang voor den uitvoer van wapenen. 3. De verplichting voor alle landen rap porten te publiceeren over hun wapen- en munitieproductie. Dit laatste punt is hoofdzakeiyk in overeenstemming met het door Cordell Huil aangekondigde Amerikaansche plan, zoodat een gemeenschappelyk Ameri- kaansch-Engelsch front te Genève in deze kwestie verwacht kan worden. Het nieuwe voorstel zou het alle staten onmogelijk maken wapenen en munitie te vervaardi gen en op te slaan, zonder dat de Volken bond daarvan ln kennis zou zyn. Gisteren ontving Laval den Zuid-Slavl- schen vertegenwoordiger bij den Volken bondsraad, Fotitsjdie begeleid was door den Zuid-Sla vischen gezant. Met de Zuid- Slavische diplomaten heeft Laval uitvoerig gesproken over het voornemen van Zuid- Slavlë, den Volkenbond een nota te doen toekomen Inzake de Hongaarsche verant- woordeiykheid voor den moordaanslag te Marseille. RECLAME. 1488 VRAAG! M. Kunt U mij een solied adres noemen VOOR UURWERKEN ANTWOORD: kunnen wij U als het soliedst adres aanbevelen en U vindt daar de GROOTSTE KEUZE UURWERKEX. Op het Stationsemplacement aan de Wittepoort alhier is de ladingmeester der Ned. Spoorwegen de W. in een wagon, waarmede gerangeerd werd, tusschen yzeren platen bekneld geraakt, waardoor hij inwendig gekwetst werd. Voor verder onderzoek en behandeling is de heer de W. per auto naar huls gebracht. De plannen voor de Poppententoon- stelling ten bate van Chr. Jeugdhulp al hier, nemen vasteren vorm aan. Velen zegden reeds medewerking toe. Ook ont ving het comité uit verschillende kringen toezegging van Inzendingen, b.v. afzon- deriyke poppen, groepen, enz. Er verluidt dat Laval zich geen bewonde raar zou hebben getoond van den Zuld- Slavlschen stap te Genève, die echter door Roemenië en Tsjecho-Slowakye volledig zou worden ondersteund. De Fransche pers is zeer gereserveerd ln haar oordeel. Eenige bladen verdedigen echter het standpunt, dat Frankrijk dege nen moet helpen, die klaarheid willen ver schaffen in deze zaak, zoodat de Fransche vertegenwoordigers te Genéve zich moeten voorbereiden op een zeer lastig debat. In welingelichte kringen heeft men den indruk, dat de Hongaarsche regeering voornemens ls stappen te doen by den Volkenbond teneinde den aandacht te ves tigen op het feit. dat de Zuid-Slavische regeering door de vervolging van de in de „afgestane" gebieden wonende Hongaren zoowel de bepalingen van het verdrag van Trianon als ook de op zich genomen ver plichtingen ter zake van minderheids- bescherming heeft overtreden Men houdt het in ieder geval voor vaststaande, dat, wanneer de Zuid-Slavische regeering een beroep doet op den Volkenbond de Hon gaarsche regeering onverwyid een stap zal doen eveneens by den Volkenbond. Van offlcieele zyde worden tot dus verre nog geen mededeellngen in deze aangelegen heid verstrekt. In goedlngellchte kringen versterkt zich de indruk, dat de aanstaande stap der Zuid-Slavische regeering by den Volken bond minder tegen Hongarije dan tegen de Italiaansche regeering gericht is. Dit zou ook verklaren, dat in Zuld- Slavlë de berichten over het a.s. bezoek van Laval aan Rome ontstemming hebbèn gewekt. Ook de pers, die anders de Fransche po litiek principieel goed keurt, betuigt haar ontevredenheid daardoor, dat zy slechts uitlatingen weergeeft, die zich richten te gen een ItaliaanschFransche toenade ring, zoolang Italië zyn geschillen met Zuld-Slavfé niet bygelegd heeft. Lavai's reis ls in volle voorbereiding. Laval ontving daarvoor ook de Fransche gezant te Rome de Chambrun, die gister avond naar zijn standplaats terugkeerde om daar de onderhandelingen verder te voeren. Laval heeft nog voor de commissie van buitenlandsche zaken van den Senaat ver klaard, dat zyn reis naar Rome ten doel heeft de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië nauwer aan te halen. Betreffende het Oost-Locarnopact en de betrekkingen van Frankrijk met Polen en Sovjet-Rusland gaf Laval in groote lynen een overzicht over de besprekingen, die tusschen de Poolsche en de Fransche re geering plaats gevonden hebben ter zake van de voorbereiding en eventueele onder- teekenlng van het Oost-Locarnopact. Laval verzekerde, dat deze onderhandelingen een vriendschappeiyk karakter droegen. Hy hoopt te kunnen komen tot een vriend- schappeiyke overeenstemming in t Euro- peesche en zeiis in het Verre Oosten ten behoeve van den algemeenen vrede. De raadscommissie van drie voor het Saarvraagstuk heeft te Rome. onder voor zitterschap van baron Aloisi, de besprekin gen over de financieeie kwesties voortge zet. De Dultsche delegatie was in haar ge heel aanwezig en gaf een algemeen over zicht van de Duitsche opvattingen in deze financleel-technische vraagstukken. De commissie voor de volksstemming heeft de voorloopige kiezerslyst gepubli ceerd, die ongeveer 541.000 namen telt. Van de 46.033 voorstellen tot schrapping zyn er 7217 aangenomen, d.i. 15.6 percent; van de 32.854 verzoeken tot oppneming 18.540 of 56.4 percent; van de 28.258 ver zoeken tot verbetering 28.210. BELGIE. De crisis. Inzake het verrassende besluit van Jas- par, de opdracht tot vorming van een kabinet weer In handen van den koning te leggen, is door het konlnkiyk kabinet een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat Jaspar by zijn bezoek aan den koning verklaard heeft, dat hy by zyn onderhandelingen niet den noodigen steun heeft gevonden en dientengevolge geen regeering kon vormen. De koning heeft daarop den katholieken senator Van Overbergh, die behoort tot den democratlschen vleugel van de katho lieke party, by zich ontboden en hem de vraag gesteld, of hy bereid was de regee- ringsformatie op zich te nemen. Van Over bergh heeft echter, in verband met zyn gezondheidstoestand, het aanbod van den koning afgewezen Daarop is de voorma lige minister-president Theunis, met wien de koning reeds vóór hy Jaspar opdracht gaf, ruggespraak gehouden had inzake de kabinetsformatie, wederom door den ko ning ontvangen en na een uitvoerige be spreking belast met de hervatting van de door Jaspar gevoerde vergeefsche onder handelingen. Bij het verlaten van het koninklijke paleis verklaarde Theunis den journalisten dat hy zyn uiterste best zou doen zyn taak te vervullen, doch dat deze taak niet een voudig was. o FINLAND. socialisten tegen samengaan met communisten. De Finsche sociaal-democratische partij heeft in een resolutie elke samenwerking met de communistische derde Interna- tionale en haar by-organisaties afgewezen. ENGELAND. Sluiting van het parlement. De Lord-Kanseüer heeft gisteren dê zitting van het Lagerhuis gesloten met de voorlezing van een Troonrede, waarin de Koning eyn diepe afschuw uitsprak over de aanslagen op Dollfuss, koning Alexander en Barthou. Deze dramatische gebeurtenissen hebben zonder twyfel een tegenslag doen ontstaan in de pogingen die aan den gang waren om den vrede van Europa beter te verzekeren en ik kan al leen met voldoening vaststellen, dat onze regeering onvermoeid is gebleven met haar pogingen in alle richtingen om ge matigdheld te prediken en vriendschap pelijker verhoudingen aan te moedigen. Ondanks het voortduren der moeilijk heden ln het internationaal handelsver keer, is de koopkracht van ons volk geste gen en de nationale bronnen van inkom sten zijn zoodanig verbeterd, dat tot een verlichting van de zware lasten, die wij drie jaar geleden op ons moesten nemen, kon worden overgegaan. De teruggang van de werkloosheid en de opleving van den uitvoerhandel tengevolge van de met on derscheldene staten gesloten handelsver dragen, stemmen tot vreugde, evenals de uitbreiding van de handelsbetrekkingen met de dominions en koloniën, die op de basis van onderlinge bescherming mogelijk is geweest. De koning hoopt, dat de pogingen van de afgevaardigden der drie naties die te Londen de voorbereidende besprekingen over wyziging der vlootverdragen voeren succes zullen hebben, opdat aan de onge breidelde concurrentie in de bewapening ter zee een einde moge komen, waarmee in de laatste jaren reeds op zoo doeltref fende wyze begonnen is door vrijwillig aangegane onderlinge verplichtingen. De troonrede gewaagt dan nog van de bezoeken zyner zonen aan de dominions van de wet op de hulpverleening aan New Foundland en de aanbevelingen van de commissie uit beide Huizen nopens de toekomstige regeering van Indië. FRANKRIJK. Scherpe circulaire van Flandin tegen de ambtenaren. Minister-president Flandin heeft aan alle ministers het volgende rondschrijven ge richt: „Het herstel van het staatsgezag eischt een nauwkeurig opvolgen der wetten en bepalingen der openbare ambtsbureaux, In de toekomst mag een onberispelijke uit voering van den dienst noch door afzon derlijke, noch door gemeenschappelijke nalatigheden of verlangzaming van liet werk, verstoord worden. Ik verzoek u dus lo. er op te ietten, dat geen vergrijpen worden begaan in de onder u ressortee- rende bureaux, en dat zoo noodig de chefs persoonlijk en disciplinair ter verantwoor ding worden geroepen; 2o. mij Iedere maand een lyst van de onder u ressor teerende bureaux gepleegde vergrijpen en de door u genomen strafmaatregelen te doen toekomen." SPANJE. Samper en Hidalgo afgetreden. De minister van Buitenlandsche Zaken Samper en de minister van Oorlog, Hl dalgo, zyn afgetreden. De redenen zyn de sianvallen, die bet parlement tegen hen gericht heeft wegens hun toegevende houding tegenover de revolutionnaire elementen in den zomer van dit jaar. Minister-president Lerroux deelde nog mede. dat Samper en Hidalgo de beslissing over hun aanblijven dan wel hun aftreden hadden overgelaten aan den president der republiek. De staatspresident heeft met het oog op de byzondere omstandigheden den ministers aangeraden af te treden. Daarop hebben zy hun portefeuilles den minister-president ter beschikking gestéld ROEMENIE. De Troonrede- Gisteren werd het parlement heropend. In zijn troonrede bracht Koning Carol al lereerst hulde aan de nagedachtenis van Koning Alexander van Joego-Slavie en den Franschen minister van buitenland sche zaken, Barthou. De regeering zal er voor waken, aldus vervolgde de koning, dat het Roemeenscne leger ten allen tijde zyn plicht zal kun nen vervullen. Wat zyn buitenlandsche politiek betrei houdt Roemenië vast aan den neelen koers, die gericht is op de hano- having van den vrede. Het Balkan-pact en het herstel van nor male betrekkingen met de sovjet-unie zu veilige waarborgen voor het behoud den vrede. „j Indienzelfden gedachtengang bevestib Roemenië opnieuw zijn vertrouwen m toekomst van den Volkenbond. Onder dè huidige internationale o standigheden blijft Roemenië trouw a zyn verdragsplichten, aan zyn bjMj™. nooten en aan zijn streven naar vne schap met alle volken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2