Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 17 November Yft\ FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. „Je mag hem wel ln de gaten houden, machinist. Thuis doet hij niet ander» dan zijn locomotieven uit elkaar halen." (Passing Show). Verstandige echtgenoot„Maar natuurlijk, lieve, kun Je niet over zulk een dikken mantel denken, na alle moeite die je hebt gedaan voor Je slanker worden." (Bappy Mag.) Het meisje„Richard, lk heb vader meegenomen om tennis met Je te maken. Probeer nu eens dapper genoeg te zijn om hem van onze verloving te vertellen." (Happy Mag.)J-, „Herman ls aan het oefenen voor dictator T* (Judge); dè man bleef; die niet onder een ladder durfde Coorlodpen. (Frankfurter mustriertefc Mevrouw „Wie was die Jonge man ln de keuken Mietje ,MUn broer, mevrouw." Mevrouw „Zoo Hoe heet hij 7" Mietje: „En.... lk geloof dat hij Plet zei, mevrouw." (Happy Mag.) Nieuwe vrees voor den Belgischen franc - Noodlottige gevolgen van een verstoring van het vertrouwen in het Staatscrediet - Nadeelen van de plaatsing van onders- handsche leeningen - Een beslissing in Duitsche goudclausule processen - Afwis selend koersverloop op de aandeelenmarkt. Het heeft in de afgeloopen week op de buitenlandsche wisselmarkt weer leelijk gespookt. Een krachtige koersstijging van het Pond Sterling ls gepaard gegaan met een flauwe stemming voor den Franschen en vooral ook voor den Belgischen franc. In de offlcleele wisselkoersen is deze niet zoozeer tot uiting gekomen, wèl echter in de termijnnoteeringen voor het Belgische devies, die een aanzienlijk disagio te zien gaven. Het feit, dat men Belga's, te leveren na drie maanden, tot een zooveel lageren koers verhandelt dan de thans geldende, wijst er wel op, dat men de vooruitzichten voor de handhaving van de goudpariteit van de Belgische valuta zeer pessimistisch beoordeelt. Inderdaad geven de politieke en financieele verhoudingen bij onze Zui delijke naburen wel aanleiding, om de verdere ontwikkeling met aandacht gade te slaan. De val van het Kabinet-De Bro- queville behoeft op zichzelf weliswaar geen directe reden tot bezorgdheid met het oog op de valuta te geven. Reeds is officieel medegedeeld, dat het nieuwe ministerie, wat het muntvraagstuk betreft, hetzelfde program als het oude zal hebben, d.w.z. de handhaving van den gouden standaard op zijn huidige pariteit. Wat echter den toe stand zorgelijk maakt, is het feit, dat de financieele struikelblokken, waarover het ministerie-De Broqueville is gevallen, slechts uit den weg geruimd zouden kun nen worden door een krachtige regeering van nationale eenheid en door de bereid heid van alle kringen der bevolking tot het brengen van offers ln het belang van de financieele saneering. Het besef van de noodzakelijkheid hiervan schijnt bij de groote massa in België echter nog niet voldoende te zijn doorgedrongen en dit opent het gevaar op aanhoudende poli tieke verwikkelingen, waartegen de valuta op den duur wellicht niet bestemd zal blij ken te zijn. Van het optreden der nieuwe regeering zal het afhangen of de bezorgd heid te dien aanzien, op de valutamarkt tot uiting komende in het disagio voor termijnbelga's in den eerstkomenden tijd zal luwen dan wel aan kracht zal toe nemen. In de tweede helft der afgeloopen week was reeds een lichte kentering ln de stemming waar te nemen. Het disagio voor termijnbelga's is geringer geworden: tegelijkertijd konden ook Fransche francs, die ten opzichte van het Pond Sterling aanmerkelijk in koers gedaald waren, een verbetering boeken. Bij de voorafgaande koersdaling van den Franschen franc heeft men vermoe delijk slechts te doen gehad met 'n terug werking van de flauwe stemming voor de Belga's. Men ging daarbij uit van de op vatting dat, wanneer het inderdaad tot 'n opheffing van den gouden standaard in België zou komen, ook de Fransche franc niet meer zoo vast zou staan. Deze over weging leidde tot aankoopen van Ponden op groote schaal, die een verklaring vor men voor de koersstijging van de Engel- sche valuta in den Jongsten tijd. Omtrent den politieken en financieelen toestand in Frankrijk zelf is men thans heel wat ge ruster dan bij de eerste berichten omtrent het aftreden van 't ministerie-Doumergue verwacht had kunnen worden. De spoedige oplossing van de Kabinetscrisis en het cptreden van den nieuwen minister-presi dent hebben d» vrees voor een oo handen zijnde nieuwe neriodc van nolitieke on rust vrootendeels do-n verdwijnen Dit neemt niet weg. dat de politieke horizon in Frankrijk evenmin als in België vol komen opgeklaard is. Zoolang ln beide landen niet die politieke stabiliteit is ver kregen, welke de noodzakelijke voorwaarde is voor een gezonde ontwikkeling van staatsfinanciën en valuta, zal de mogelijk heid van nieuwe verwikkelingen een druk blijven uitoefenen, zoowel op de wissel markt als op de fondsenbeuizen. Uit den aard der zaak hebben Fransche en Belgische staatsfondsen den invloed van de gebeurtenissen van den jongsten tijd ondervonden. De Fransche soorten konden in de laatste week een groot deel van het geleden koersverlies inhalen. Voor Belgische obligatlën is de stemming ge drukt gebleven. Ben noteering van circa 90 voor de 4'/« ln guldens luidende Belgische staatsleening, wijst er wel op, dat het staatscrediet van België een heel wat ongunstiger naam heeft dan dat van ons eigen land, dat gemakkelijk op een 4 7o rentebasis kan leenen. Ook ln Frank rijk trouwens noteeren de 4>/i»/o staats fondsen belangrijk beneden pari. Men heeft hierbij ongetwijfeld nog voor een groot deel te doen met de nawerking van het geschokte vertrouwen van beleggers in het staatscrediet tengevolge van de valuta-depreciatie in de na-oorlogsjaren, waardoor de massa der kleine spaarders en renteniers, een belangrijke categorie van houders van staatsfondsen zoezeer gedupeerd is. De mentaliteit van de meeste volken is nu eenmaal niet zooals die van het Engelsche, waarvoor een Pond, ook na de depreciatie, een Pond is gebleven. Men herinnert zich wellicht hoe zelfs Engelsche zakenlieden, toen zij bemerkten, dat zij voor een Pond minder guldens konden krijgen dan vroeger, verontwaardigd wa ren. op den gulden, waarmede vast iets niet pluis was. Deze mentaliteit, tezamen met de omstandigheid, dat de Engelsche staatsbegrooting in evenwicht kon worden gehouden, heeft er toe geleid, dat het Engelsche staatscrediet in het binnenland, ondanks de opheffing van den gouden standaard en de voortdurende waardeda ling van het Pond, ongeschokt is gebleven, en dat de Engelsche regeering tegen ge stadig lagere rente kan leenen, zoodat thans zelfs een conversie van 3°/o kan worden overwogen. Men zou nauwelijks mogen verwachten dat het Nederlandsche publiek, dat zich in het algemeen meer rekenschap geeft van de finantiëele verhoudingen dan het Engelsche, op gelijke wijze op een even- tueele valuta-depreciatie zou reageeren. In zijn algemeene beschouwingen over de begrooting heeft Minister Oud nog eens gewezen op de funeste gevolgen, die een verstoring van het vertrouwen in orts staatscrediet door een devaluatie zou heb ben. Nu heeft men vertrouwen ln ons staatscrediet, en dit stelt de regeering in staat, Ned. Indië en de scheepvaart te steunen. Men doet een beroep op ons staatscrediet voor wie bevroren vorderin gen in Duitschland hebben, voor den mid denstand. Als het staatscrediet verstoord zou zijn, zou de weg voor al dergelijke steunacties reeds van te voren zijn afge sneden. „Als wij de waarde van den gul den verminderden tot tachtig, zal men vreezen, dat wij morgen gaan tot zeventig en overmorgen tot zestig", aldus de Minister, daarmee belichtend, welke geva ren een devaluatie als middel tot bestrij ding van de crisis met zich zou brengen. Of er nog eens een tijdstip zal komen, waarop de regeering toch er over zal gaan denken, een andere pariteit voor den gul den vast te stellen? De Minister van Financiën doelde hierop als een theore tische mogelijkheid, toen hij sprak van „devaluatie als een sluitstuk", voor het geval het Pond en de Doller definitief mochten worden gestabiliseerd en de tegenwoordige goudlanden de goudwaarde hunner valuta's eveneens zouden verlagen. In zoo'n geval zou een devaluatie niet meer een „sprong in het duister zijn en zou de vraag aan de orde kunnen worden gesteld, of het al dan niet wenscheiljk zou zijn, om onze valuta aan de veranderde pariteit der overige landen aan te passen. Voorshands is dit echter slechts een hypo these; een stabilisatie van Pond en Dollar is nog niet in zicht en een herstel van sta biele verhoudingen tusschen de verschil lende valuta's, hoe noodzakelijk ook voor een normale ontwikkeling van het inter nationale ruilverkeer, behoort nog altijd tot de vrome wenschen. Onder deze om standigheden en dit kwam nogmaals duidelijk in de uiteenzettingen van Minis ter Oud tot uiting, kan een devaluatie geen punt van overweging voor de regee ring uitmaken. Dat de beurs zich hiervan ten volle rekenschap geeft, blijkt wel uit de stem ming op de beleggingsmarkt, waarop het vele gepolemiseer van den jongsten tijd over het valuta-vraagstuk niet den min sten invloed heeft gehad. In de afgeloopen week zijn de koersen voor binnenlandsche staats- en gemeenteleeningen weliswaar iets afgebrokkeld en is ook de handel eenlgszins Ingekrompen, maar dit is aan bijzondere factoren toe te schrijven ge weest. Voor een deel houdt het nl. verband met de inschrijving op de nieuwe Indische lee ning, waarvoor, ter belegging beschikbare bedragen, zijn achtergehouden. Daar naast moet de vermindering der bedrijvig heid ook worden geweten aan het hoe lan ger hoe meer ln zwang komende gebruik van geldnemers, om hun behoeften te dek ken door het aangaan van onderhandsche leeningen, die geheel buiten de beurs om gaan. In de meeste gevallen kunnen deze leeningen worden gesloten op voor geld nemers zoowel als geldgevers voordeellger voorwaarden dan bij een openbare emissie zouden kunnen worden bedongen, daar de kosten van bankiersprovisie, van aan maak en zegelen der obligatiën enz. komen te vervallen, terwijl op de onder- hondsche leeningen ook geen coupon belasting behoeft te worden betaald. Toch is het de vraag, of de belangen der geld nemers hiermede op den duur wel gediend zullen zijn. De onderhandsche leeningen worden Immers geplaatst bi) de groote lichamen: de Rijksfondsen, verzekerings maatschappijen, pensioen- en spaarfond sen enz., welke anders hun beschikbare middelen door aankoopen op de open markt beleggen, resp. door inschrijving op openbare emissies. Zonder den steun van de aankoopen voor deze groote portefeuilles zal de kapitaal markt zich op den duur ongunstiger moe ten gaan ontwikkelen, wat weder van in vloed moet zijn op de voorwaarden, waar toe onderhandsche leeningen geplaatst kunnen worden. Ook van de nieuwe In dische leening was, naar men weet, reeds voor de inschrijving twee derde van het totale bedrag bij de Rijksinstellingen ge plaatst tot een ca. 1 °/o lageren koers dan waartegen het restant aan het publiek ls aangeboden. De gemeente Amsterdam heeft met haar Jongste emissie een der gelijke tactiek gevolgd, maar het resul taat is dan ook geweest, dat het. voor vrile inschrijvingen beschikbare bedrag van deze leening naar thans blijkt niet geheel bij het publiek kon worden geplaatst De emissiehulzen moesten zelf ca. f. 6 mlllioen opnemen en dit bedrag kan slechts gelei delijk bij hef publiek worden gesleten. Hierdoor ziet de gemeente zich reeds ge remd ln haar verdere emissie-transacties, ter conversie van de nog uitstaande lee ningen met hoogeren rentevoet in 4 obligatlën. De behandeling van het proces inzake de goudclausule der 6 dollarleentag der ge meente Rotterdam is opnieuw veertien dagen uitgesteld. De hoop op een voor obligatiehouders gunstlgen uitslag van dit proces ls inmiddels versterkt door het von nis. dat het Rijksgerechthof te Leipzig heeft gewezen in processen, welke ln Duitschland aanhangig waren gemaakt en waarin eveneens nakoming van de goud clausule ln leentng-rrmrterten was ge- eischt. Op zich zelf is deze voor obligatie- houders gunstige uitspraak alleen voor Duitschland van belang, ln de eerste plaats omdat het hierbij om een proces van bin nenlandsche schuldeischers ging. Zelfs wanneer het Duitsche gerechtshof zich ten aanzien van dergelijke, door buitenland sche schuldelsohers te stellen elschen op hetzelfde standpunt mocht stellen, zou het nog zeer twijfelachtig zijn, of de devlezen- aiutoriteiten wel hun goedkeuring aan het overmaken der desbetreffende bedragen zouden heohten. Houders van Duitsche dollarleeningen met goudclai^ule zullen derhalve goed doen, zich van de practlsche beteekenis der uitspraak van het Rijks- gerechtshof geen „gouden" bergen te belo ven. Wel wekt deze uitspraak hoopvolle ver wachtingen op ten aanzien van de beslis singen in goudclausule-processen, welke in verschillende landen door diverse instan ties worden gevoerd. In ons land heeft de Ver. voor den Effectenhandel, naar men weet, behalve tegen de gemeente Rotter dam ook een proces aanhangig gemaakt tegen de Bataafsche en de Koninklijke Petroleum My. Op de Amsterdamsche aandeelenmarkt was de stemming ln den aanvang der week ongunstig. Later trad 'n verbetering in, die echter niet kon worden gehandhaafd. Rub- beraandeelen b.v. bleven verwaarloosd, en de meeste noteeringen liepen gestadig te rug. Men geeft er zich rekenschap van. dat er weinig kans is op een verdere verhoo ging van den rubberprijs, zoolang de restrictie wordt toegepast volgens de be doelingen van de Ned. Indische regeering. Bij de vaststelling van de restrictie-percen tage voor het eerste kwartaal van het nieuwe Jaar heeft deze haar standpunt weten te handhaven tegenover dat der Engelsche producenten, die de productie verder hadden willen inkrimpen, De tegen stand der Indische regeering tegen een scherpe verhooging der prijzen heeft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats geeft zij er zich rekenschap van, dat hoogere prijzen het verbruik moeten doen vermin deren Daarnaast moet zij rekening hou den met de belangen der inlandsche rub berproducenten, die bij de tegenwoordige rubberprijzen loonend kunnen werken en die zich terecht zouden verzetten tegen een verhooging van het uitvoerrecht op rubber, als middel om de inlandsche pro ductie verder te beperken. Wat de plan tages betreft, zoo is voor de 'goed geoutil leerde de productie tot de tegenwoordige prijzen weder loonend geworden, al is er geen sprake van groote winsten, en al zullen zelfs vaak de gewone afsohrljvingen nog niet worden verdiend. Onder deze om standigheden ls er dus alle reden voor de gereserveerde houding, die de rubberafdee- ling ter beurze aan den dag legt. Ook de tabaksaandeelen waren flauw, ln verband met de vrees voor een verdere beperking der Duitsche tabaksaankoopen en de terughouding van den Nederland- schen handel, die zijn oude leveranties aan de Duitsche sigarentadustrie nog niet betaald heeft gekregen. Aandeelen Konin klijke Petroleum waren aanvankelijk flauw, maar later nog lets in herstel, op de hoop, dat het toch spoedig tot een ver betering van de situatie op de Amerlfcaan- sche petroleummarkt zal komen, dank zij een krachtig ingrijpen der Amerlkaansche regeering. De passeering van het interim dividend door de Shell en de Koninklijke had een ongunstlgen Invloed op de stem ming, hoewel men evenmin als het vorige jaar een interim-dividend mocht verwach ten. Aandeelen Philips' werden gunstig be ïnvloed door de publicatie der uitvoerclj- fers van radio-artikelen, die voor October met een waarde van f. 6.10 mlllioen tegen f. 5.41 mlllioen in September en f. 4.68 milltoen In October vorig Jaar een record te zien gaven. Ook de export van gloei- lampen is van f. 595.000 ln September tot f. 669 000 in October gestegen. Unilever waren hooger op geruchten omtrent een te verwachten interim-divi dend van 2 H.V.A.'s daarentegen waren op een gering aanbod aanmerkelijk lager. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HERMES, 15 Nov. van Salonica Lefkandi. JUNO, 15 Nov. van Triest naar Flumel ODYSSEUS, 15 NOV. n.m. 11.30 uur VU Amsterdam te Hamburg. ORANJE NASSAU, 16 Nov. van AmstoJ dam naar West Indië. POSEIDON, 15 Nov. van Carthagena I Alicante. SATURNUS, Mlddell. Zee n. AmsterdfU pass. 15 Nov. n.m. 9.50 u. Bevezier. STELLA, Rotterdam naar Middell. pass. 15 Nov. Sagres. SIMON BOLIVAR, 16 Nov. van Amsten naar West Indië. TIBERIUS, 15 Nov. van Cadlx n. Ceutq ULYSSES, Middell. Zee n. Amsterd: pass. 15 Nov. Flnlsterre. TRITON, 16 Nov. van Hamburg te sterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. REGOESTROOM, 14 Nov. van Takorad| naar Asslnië MAASKERK, uitreis, 16 Nov. te Port Bob ROTT. LLOYD. BALOERAN, uitreis, 15 Nov. n.m. 6 UM van Colombo. DEMPO, thuisreis, pass. 16 Nov. vm. 2 Sagres. 6IBAJAK, thuisreis, 16 Nov. v.m. 11 van Singapore. KOTA AGOENG, uitreis, 16 Nov. V.m, 11 van Port Said. KOTA BAROE, thuisreis, pass. 16 Not v.m. 1 u. Gibraltar KOTA GEDE, uitreis, 16 Nov. te Slngap INDRAPOERA, uitreis, 15 Nov. te Sout hampton. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. GAROET, Pacific Kust naar Calcutta, H Nov. nto. 4 uur van St. Lucia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK, 15 Nov, van Mombassa nas Suez. HELDER, thuisreis, 15 Nov. te Duinkerken) vertrekt 16 Nov. n.m. 8 u. n. Antwerpel BOSCHFONTEIN, vertrekt 17 Nov. Vlissingen naar Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DRECHTDIJK, Pacific Kust naar Rotter dam, 15 Nov. v.m. 5 uur van Liverpool DELFTDIJK, Rotterdam n. Pacific Kust, 12 Nov. van San Francisco. BILDERDIJK, 15 Nov. van Rotterdam i New York. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALCYONE, 15 Nov. von Hamburg te Rot terdam. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BATAVIER n, 16 Nov. van Rotterdam te Gravesend. Hieronder volgt een overzicht WD koersverloop: 4 Nederland 10115/16, 1011/4. 2'/. N.WS. 77 15/16, 77 3/16. 4'/e België 90</« 90 3/4. 90. 4Va °/o Frankrijk 84 5/8, 86 1/8. 4 Amsterdam 99, 98 3/4. 6 °/o Rotterdam 75 1/16. 78 7/16. Amsterdam Rubber 89 1/4, 84 3/5, 85 ft. Dell Batavia Rubber 65 3/8, 58. Kali Bakar 123, 126 3/4, 121. Oost Java Rubber 113'/!. 107. Dell Batavia Tabak 133 1/4, 135 1/4. Dell My. 1101/4. lOSVe. Sènembah 120. 115 1/4. <34 Kon. Petroleum 137 5/8 133 1371/». Handelsver. .Amsterdam" 146'/».007/8. Van Berkei's Patent 22 1/4, 30 3/4 Ford Automoblelenfabriek 2191/4 221 3/4 Philips 215, 313'/», 216 3/4, 2141/4- Unilever 71, 74 3/4.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14