TWINTIG JAAR GESCHIEDENIS EN GEESTELIJKE GROEI! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 17 November 1934 19 Buitenl. Weekoverzicht De Volkenbond boekte succes met zijn methode INGEZONDEN. POSTZEGELS EEN WERELD VOL ONZEKERHEDEN. Vol onzekerheden blijft de wereld! Het •ijkt er werkelijk op, dat geen enkel vraag stuk meer tot een oplossing kan worden gebracht, laat staan dan een bevredigende oplossing! Met de Londensche vlootbespre- kingen b.v. gaat het op en neer; zoo heet iedere mogelijkheid van een resultaat best bereikbaar, den volgenden dag is het pre cies omgekeerd. Laten we aannemen, dat de waarheid in het midden ligt. doch dan blijkt daaruit reeds lmpleclet dat er in ieder geval weinig verschot te Londen is waar te nemen. En daarvan getuigt nog scherper het vaste voornemen van Amerika om de vloot uit te breiden tot het maxi mum van het verdrag van Washington! Of moeten we in deze geste zien een Amerikaanse he poging tot pressie op Japan, gelijk ook bij de besprekingen te Washington" Het zou in ieder geval een argument zijn. waarvoor Japan gevoelig is! Gelet op de Amerikaansche maat regelen, die reeds een begin van uitvoering ondergingen, zijn we er echter nog niet zoo gerust op thans met een loutere be dreiging te doen te hebben. Amerika gaat immers nieuwe vliegvelden aanleggen, die kennelijk tegen Japan zijn gericht, het brengt zijn vloot in hoofdzaak over naar den Stillen Oceaan enz. En, bovendien, ter bestrijding der werkloosheid schrikt Ame rika niet terug voor de uitgave van een milliard meer of minderDaartegen over staat juist, dat Japan onder zware finantieele zorgen gebukt gaat, die nog ernstig zijn vermeerderd door de natuur rampen, die het land van den Mikado heb ben geteisterd! Dat Duitschland genoeg heeft van zijn Isolement, het ls duidelijk tot uiting ge komen door het bezoek van von Rlbben- trop aan Londen Heette het aanvankelijk, dat het slechts een persoonlijk bezoek be trof om te voldoen aan jacht-genoegens langzamerhand de geijkte term om be sprekingen te verdoezelen! toen hjj zoo wel Eden als sir John Simon op het Foreign Office opzocht was alle twijfel wel verdwenen Duitschland zou gaarne tot den Volkenbond en zijn organen terug keeren, doch zoo eenvoudig gaat dat niet. Zonder een zekere formule Inzake rechts gelijkheid zal Hitier moeilijk bakzeil kun nen halen, doch zal hij deze voldoening weten los te krijgen? Voorloopig ziet het er o.i. nog niet naar uit! Het Duitsche wegloopen uit Genève heeft de sovjets daar gebracht en dat is den Franschen momenteel alles waard. De strijd om het Saargebled blijft la tent voortwoekeren. De Sa ar commissie heeft een voor het Duitsche front zeer bezwarend memorandum uitgegeven, dat prompt beantwoord is met een van die Es 1st nicht wahrs", zoo goed bekend uit den oorlogstijd. Bij vergelijking valt het pro van het memorandum toch zeker ver boven het contra van de Duitsche ontken ning te stellen door meer zakelijkheid, be wijsmateriaal als anderszins. Maar, geluk kig, heeft het Derde Rijk het gevaar inge zien en dit tot een minimum teruggebracht door een soort grensgebied van 40 KM. te trekken rondom het Saargebled, waar binnen SA. en SjS. zich niet mogen be wegen. En de moord te Marseille heeft nog niet uitgewerkt! Integendeel schfjnt thans deze droeve daad pas in haar gevolgen te zullen aanvangen, daar de Zuid-Slavische minis ter van buitenl. zaken Jeftitsj naar Genève is vertrokken met het voornemen van den Volkenbond een nauwkeurig onderzoek te eischen Inzake de politieke verantwoorde lijkheid voor dezen aanslag. Vooral tegen Hongarije schijnt deze actie gericht en zoo voelt men het daar ook reeds bij voorbaat, zoodat een scherpe toon wordt gehoord tegen de buren uit het Zuiden De Hon- eaarsche premier. Goemboes. zal bij zijn bezoek aan Rome den Duce er wel over gesproken hebben en ongetwijfeld zal Mus solini ook met den Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg er naast al 't andere wel een woordje over laten vallen. Rome wil ln het mldden-Europeesche vraagstuk blijkbaar de eerste viool blijven spelen en vandaar al die bezoeken aan Italië's hoofd stad! Daarnevens schijnen echter de prell- minairen voor een bezoek van Laval weer te zijn aangevangen en met kans op suc ces, zoodat daaruit al is op te maken, dat Italië niet noodeloos Zuld-Slavie. Frank- rijk's vriend, zal prikkelen De Fransche crisis is zeer snel opgelost, gelijk bekend, en Flandin heeft zich tevens gehaast, om van het parlement een votum van vertrouwen te verwerven. Hij heeft dit votum verkregen met groote meerderheid en te verbazen ls dit zeker niet! Het Fransche joarlement voelde wel degelijk, hoezeer Doumergue feitelijk de sympathie van breede lagen achter zich had en toen Flandin zich tot het uiterste inspande, om den Godsvrede te handhaven met conces sies aan het parlement, toen begreep het met die concessies, die het parlement voor loopig veilig stelden, tevreden te moeten zijn. Oogenschijnlijk is er niet veel ver anderd. behalve dan dat Doumergue plaats heeft gemaakt voor Flandin doch dit is werkelijk: schijn bedriegt! Stond Doumer gue boven de partijen. Flandin doet dit niet en dientengevolge is moeilijk reeds te pellen, of dit Fransche kabinet een langer leven zal zijn beschoren dan in Frankrijk gewoonte was geworden. Laval schijnt echter de buitenlandsche politiek van zijn voorganger ongewijzigd te willen voortzetten en zelfs de kwestie van 't Oost-pact komt weer naar voren. Vooral de sovjets schijnen daarop weer te tam boereeren! Hoewel niet geheel onverwacht maar toch vrij plotseling staat België ook voor een crisis. De regeering de Broqueville is afgetreden tengevolge van meeningsver- schlllen ln den boezem van het kabinet en in de Dartijen die het steunden. De libe- Talen kennen oud- en jong-liberalen. de R.K. vallen ln nog meer nuanceeringen uiteen om van de Vlaamsch-Fransche tegenstellingen maar te zwiiven Tenge volge van al deze ee-chihen heeft, de Broqueville ook niet voldoende gebruik kunnen maken van de hem verleende volmachten Doch de oplossing der crisis wordt er ook niet door vergemakkelijkt, al ls over een zeer voornaam punt overeen stemming: handhaving van den gouden (Door Salvador de Madarlaga, vroeger embassadeur van Spanje te Parijs) Twintig Jaar zijn verloopen, de eene aanslag volgde op den andere, en terwijl de slachtoffers vielen door de politieke hartstochten die ons kleine Europa ver- deelen en opjagen, hebben wij een ande ren strijd en verschillende revoluties be leefd: den strijd om den oorlog uit te ban nen, en de revoluties om de volkeren te redden. En toch De wereld besteedt tegenwoordig meer aan bewapening dan ln 1914 en zij schijnt in het geheel niet in staat de noodlottige charma ervan te breken, die haar naar den ondergang leidt. De revoluties bebben de naties niet het geluk gebracht, zooals zij zich dat hebben gedroomd. De moord op koning Alexander en minister Barthou (die ondanks ztjn gevorderden leeftijd nog zóó levenskrachtig was, dat wij ons moei lijk kunnen voorstellen dat hij is heenge gaan i, deze dubbele moord doet ons weer eens beseffen, hoe de geheele wereld en Europa in het bijzonder, te lijden heeft onder de bloedige beslechting van mee- nlngsverschillen. En toch.... Gedurende deze twintig jaren hebben wij allen gedroomd, en de Westerlingen vooral, van het tijdperk van het recht. Wie herinnert zich niet den geest die de geallieerden bezielde, hun strijd om recht, het recht en de vrijheid? De bittere teleurstelling die de anderen hebben gekend, zij die den oorlog „ver loren" hebben, hoeven toch geen oorzaak te zijn dat zij deze ware en ernstige be zieling. die ondanks alles toch in een groot oogenblik van den oorlog is ontstaan, niet zouden kunnen voelen. Want uit dezen geest is immers ook de Volkenbond ge boren 1 In den eerster, tijd leek het ons dat, (ondanks de afvalligheid van de Vereenig- de Staten) zijn opstanding en werking 'n troost en een vergoeding zouden zijn voor alles wat er geleden was in de verschrik kelijke jaren, die eraan vooraf zijn ge gaan. Tenslotte zou een geschiedenis, waardig aan het wezen van het verstand, begin nen!.... Men voorspelde den Volkenbond echter een sombere toekomst. Toch heeft hij zich er tot nog toe beter doorgeslagen dan ve len van zijn vijanden wel hadden gewild, maarook is hij veel levenloozer dan velen van zijn vrienden hadden gewenscht en gehoopt. Hij groeit terwijl hij zachtjes voortsukkelt. Hij is klein en bescheiden, opdat hij nooit zal omkomen. Hij heeft twaalf jaar gewacht met de voorbereidin gen van de Ontwapeningsconferentie en hij heeft haar gedurende twee en een half jaar weten te rekken, waarbij hij een werkzaamheid ontplooide, die in kracht op en neer ging. In deze tusschenpoozen van verdoovlng konden de oorlogsbudgets herademen, want.... de internationale verhoudingen zijn moeilijk en zij maken elke volgende étappe nog moeilijker. Duitschland treedt toe; Japan vertrekt, Duitschland vertrekt; Rusland treedt toe. De horizon rondom Genève wordt donker, het scepticisme woekert voort.... Geven wij toe aan deze zwartgalligheid? Beamen wij dat ons niets anders over blijft dan dat elk land zich maar weer her-bewapent, opdat „wat komen gaat" niet onverwacht zal zijn? In geen geval! Zelfs heden, zelfs ln omstandigheden die zoo ongunstig lijken als nu het geval is (zij zijn het ongunstigst sedert het Ver drag van Versailles), zelfs nu zijn de re denen om met geloof en vertrouwen de Internationale samenwerking voort te zet ten, sterker dan de beweringen van hen, die zich aan zwartgalligheid hebben over gegeven. Wel is een optimisme dat de werkelijk heid niet ziet en in den ongunstigen zin van het woord idealistisch is (een opti misme bij voorbeeld, dat de gevaren niet wil zien, die ontstaan door bepaalde inter nationale tendenzen en zekere nationale situaties, die den vrede bedreigen), zoo'n optimisme is belachelijk en verderfelijk. Daarvoor moet men doof zijn, evenals voor een systematisch pessimisme. Helder heid van ziel en een klare geest zijn te genwoordig meer dan ooit onmisbaar. Er is geen sprake van een échec dat de Volkenbond geleden zou hebben, integen deel. Ondanks de schijnbare slechte gevol gen van het werk der laatste twee jaren doet het succes der methodes van den Volkenbond ons verbaasd staan. Ik wil hier niet in herinnering brengen de tal rijke gevallen, waar door de bemiddelng van den Volkenbond een oorlog ls verme den. Daarvoor zouden de voorbeelden van Griekenland-Bulgarije, Joego Slavië-Alba- nië, Peru-Columbia enz, kunnen dienen. Maar er is iets belangrijkere te noe men, iets dat het groote succes beter toont dan deze, ongetwijfeld ook belangrijke overwinningen, die helaas maar al te snel vergeten schijnen te worden. Er is de gra- dueele hervorming van de weerspannigste nationale opvattingen tegenover bepaalde Internationale Ideeën, die moeilijk op het eerste gezicht zijn te aanvaarden, vooral door de groote mogendheden, die meer nog dan de andere, gewend zijn hun op permacht te laten gelden. Want het is goed zich eens rekenschap standaard, in geen geval devaluatie. De eerste poging om de crisis tot een oplos sing te brengen is reeds mislukt; Jaspar, aan wien opdracht was gegeven door ko ning Leocold, heeft deze opdracht weer neergelegd, daar de koning blijkbaar be zwaar had tegen enkele door hem voor gedragen ministers. Of nu een outsider aan de beurt komt?. Er is tusschen de volkeren meer eenheid dan men vermoedt. te geven van de verborgen zielkunde die in de internationale politiek schuilt. Als eer ste heeft men de souverelnltelt, die alle naties bezitten, voor zoover zij een Juri disch kenmerk ls van haar onafhankelijk heid en nationaliteit en, ten tweede is er de uitoefening van die souverelnitelt, die de naties ln het spel brengen, wanneer en als zij het kunnen: de groote met veel meer gemak dan de kleine. Het ls met de souverelnitelt der naties als met de vrijheid der burgers in een land. dat de gelijkheid onder hen wenscht. De wensch eenigen tijd in heerlijke vrij heid door te brengen ls het bescheldenste recht dat elke burger in een democrati- schen staat bezit, evengoed als het de wensch ls van den rijksten bankier van zijn land. En toch geldt bij het fijne, Ingewikkelde spel, dat politiek heet, de stem van den bankier meer dan die van den gewonen onbekenden burger.... VROEGER TEGEN, NU VOOR!' Geen wonder ook, dat de vooruitgang van de Internationale organisatie bij de kleinere naties, wier souvereiniteit meer theorie dan practijk is, meer weerklank vindt dan bij de grootere. Maar voor klei ne, zoowel als voor groote, is het moeilijk zich door een tijdsgeest in een betere or ganisatie te laten inlijven. De hoofdzaak is echter dat zij zich laten inlijven I Wie herinnert zich niet de voortduren de oppositie van Engeland tegen elk plan van controle op de bewapening? Gedu rende de eerste besprekingen, nu ongeveer tien jaar geleden, was het woord „con trole" genoeg, dat de Britsche delegaties haar houding geheel veranderden en haar leden gezichten trokken, als dachten zij aan het golfspel en alsof de besprekingen kleinigheden betroffen en aardigheden, die hun niet aangingen1 Nu is Engeland vóór bewapeningscon trole en het idee van een voortdurende, automatische controle met alle goede eigenschappen ervan, schijnt Engeland zelfs zeer aanvaardbaar. Wie anders dan juist de Amerikaansche waarnemers waren de felste tegenstan ders van reglementeering van den inter nationalen wapenhandel en wapenfabrl- cage? Alle argumenten bestreden zij en zij aarzelden ook niet om zoo noodig hun toe vlucht te zoeken bij de federale grondwet. Als het maar erom ging de plannen te be strijden, die reeds bestonden van 1923 afl Tegenwoordig geven de Vereenlgde Sta ten in gunstlgen zin de leiding, als het de bewapeningsvermindering door controle en openbaarheid betreft, en het gevaar dezen brutalen en gevaarlijken handel en de niet minder gevaarlijke Industrie te be strijden. Men zou kunnen opmerken dat het hier slechts gaat om plannen en nog eens plannen maar niet om werkelijkheden. Doch zie dan de werkelijkheid! De we zenlijkste van .alle: de facultatieve bepa ling in de overeenkomst van Den Haag die aan het Permanente Hof voor Inter nationale Justitie een bevoegdheid ver leent, die haar rechterlijke uitspraken bindend doen zijn, (welke bepaling aan de opstellers zelf een schier niet te verwezen lijken ideaal leek!), deze bepaling ls te genwoordig voor een groot aantal landen een wet geworden, die hen vereenigt Deze feiten geven blijk dat de publieke opinie over de geheele wereld een lang zaam groeiproces doormaakt. O, zender twijfel schijnt de epidemie van nationa listische econonomische maatregelen, die de wereld teistert, op het eerste gezicht aan alles een einde te maken, maar dat is ook alleen maar op het eerste ge zicht. Laten wij twee dingen onder oogen zien: als eerste moeten wij dan erkennen dat alle regeeringen, die ultra-protectionisti sche en beschermende maatregelen ne men, dit eigenlijk met tegenzin doen en zonder overtuiging, en gedreven worden door het verlangen de economische crisis, die hun levensrythme verstoort niet nog erger te laten worden. Ten tweede moeten wij constateeren dat dit verschijnsel alge meen ls, Deze twee feiten gecombineerd zouden doen vermoeden, dat wij niet te maken hebben met een internationaal ver schijnsel, dat nationale karaktertrekken heeft, de symptomen yan een economische ziekte, die over de geheele wereld ligt. Zelfs op dit terrein, hoe ongaarne we het ook betreden, vinden wij der wereld een heid, ondanks alle verscheidenheid. Wij zouden hieruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat de beschaafde wereld een geestelijke en economische crisis doormaakt, die wel zeer ernstig is, maar die de eenheid der wereld Devestïgt. Ongetwijfeld: men richt tolmuren op, droomt van autarkie, vermeerdert de be wapening. maar de wensch naar vrede is, ln tegenstelling tot 1914, geen simpele formule van offlcleele voorzichtigheid, niaar eer, diepe en ernstige gedachte, die alle regeeringen beheerscht, als gevolg van de groeiende Internationale solidari teit en van de heilige vrees voor revolutie. Laten wij hopen, dat de vrede onder ons zal kunnen regeeren, beschermd door een positief en een negatief element, als symbolen en getuigenissen van de dubbele r.atuur der menschen, opdat wij onder de bescherming van dien vrede, op de fun deeringen der rechtvaardigheid, de We reldstad kunnen bouwen, (Nadruk verboden). (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN LIED VOOR HOLLANDSCHE JONGENS. De wereld in. Onze stadgenoot, de heer N. J Swler- 8tra, onderwijzer aan de school Zuidsingel zond ons onderstaand, door hem vervaar digd lied, dat door de leerlingen van xijn klas met enthousiasme wordt gezongen. Wijze: Sarle Marais. Wij Hollandsche jongens, wij blijven [niet thuis. Wij kiezen maar lucht of zee. Wij dragen een moedig hgrt onder 't buis Als vroeger Oud-Holland dee. Refrein. Komt jongens, niet suffen, de wereld fis groot. Hoort naar de motorstem. Naar Australië of de West. niemand Cblijve ln zijn nest. Wij gaan met de K. L. M- Wij Hollandsche jongens, zoo frisch [en zoo blij, Wij willen de wereld zien Te voet, met de flets of per automobiel, Doch liever per vllegmachien. Refrein. Komt jongens, niet suffen, enz. Wij Hollandsche jongens, wij zeilen [door de lucht Met Ulver, Pinguïn of Snip, Pelikaan of Oehoe voor een wereldvlucht En zijn dan terug in een wip. Refrein. Komt jongens, niet suffen, enz. MORGENKINDERVOEDING „JERUEL". Geachte Redactie. Mogen we nog eens een plaatsje vragen in uw blad? Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Sinds geruimen tijd hebben we niets vermeld omtrent de kindervoeding. Dit be- teekent evenwel niet, dat deze op non- actief is geweest. Gedurende den geheelen zomer is de voeding op volle kracht door gegaan. Maar nu staat de winter voor de deur en ls de kindervoeding niet minder noodig. Daarom vragen we nog eens bij den aanvang der wintercampagne drin gend om de medewerking van de burgerij, die ons nog altijd in staat heeft gesteld, dit mooie werk te doen. Eiken ochtend om 8 uur komen er onge veer 80 kinderen, die gevoed worden voor dat de school begint en dit aantal wordt ln den winter steeds grooter en van alle ge zindten. Komt u toch eens kijken, het is zeer zeker de moeite waard. Wie het een maal gezien heeft, vergeet het nooit weer. En wanneer onze collectrlces langs de hulzen gaan om uw gaven ln te zamelen, bedenk dan eens, welk een voorrecht het is,, ln dezen tijd met een goed gevulde maag aan het werk te kunnen gaan. Laat hen niet vergeefs bij u aanbellen, maar geeft, wat u missen kunt. Ook bijdragen op ons gironummer 150753 zijn van harte welkom De kinderen krijgen alleen boterham men en warme melk. Zijn er ook leveran ciers, die bereid zijn om ons voor de kin deren een versnapering te verschaffen ln den vorm van een meubileering op de boterham? U kunt zeker zijn van de dank baarheid der arme kleinen. Tevens zouden we langs dezen weg gaarne onzen dank betuigen aan de ons onbekende geefster, die verleden winter ons elke week gortepap verstrekt heeft voor de kindervoeding. Wij hopen, dat zij langs dezen weg onze dankbaarheid voor haar sympathiek medevoelen in ons kin derwerk wil aanvaarden. Door dit werk komen we natuurlijk her haaldelijk ln aanraking met de aller armsten en ons bereiken dan ook zeer vele dringende verzoeken om kleeding- stukken en schoeisel, dekens, enz. Allicht zijn er onder de lezers van dit blad wel, die kleedingstukken kunnen missen, die zij zelfniet meer gebruiken. Wanneer u dan ons telefoon no. 1743 opbelt, zullen we die graag laten afhalen. Wij vertrouwen, dat ook dit beroep op uw aller medewerking niet tevergeefs zal zijp, opdat veel leed gelenigd worde. Met dank voor de plaatsing, J. VERKERK, Middelstegracht 3. DE DECEMBERMAAND OP DE BUITEN SCHOOL. Half NovemberDruilig, donkei weersombere dagenMaar met rode neusjes en koude handjes studeren de kleintjes der Buitenschool ijverig op de dierbare oude bekenden: „Zie ginds komt de stoombooten meer moderne feestliederen. Lezer, aarzelend kom ik u herinneren, dat het binnenkort Sinterklaas en Kerst mis is. AarzelendNiet omdat ik het eens ben met die pessimisten, die beweren dat dit geen tijden zijn om feest te vieren. Kinderfeesten, ze zijn even noodzakelijk voor een gezond kinderbestaan als brood en melk. Zouden ze er andere zo verlan gend naar uitzien? Ze doen het bij ons heus niet om de geschenken, die kleinig heden vormen slechts een onderdeel van de algemene vreugde, maar hoofdzaak is: de feestdag met vrolijke, zingende kin deren, de sfeer van de goede heilige, de kerstboom met zijn vele lichtjes en het mooie, oude verhaal.Horen de kleinen thuis nog over tets anders dan over werk loosheid en gebrek? Ik zou er u droeve staaltjes van kunnen noemen. Bedenk dan eens wat een paar dagen van echte, zon nige blijdschap voor hen betekenen. Om tót de zaak te komen lezer want ik mag niet te veel plaatsruimte vragen van het blad, dat zo vriendelijk is deze regelen op te nemen mijn aarzeling komt voort uit de teleurstellende ervaring die we de laatste jaren opdeden. Het aan RECLAME. Uit Zwaar werken? geen nood, eet slechts Standaard's brood tal giften ls zo klein, het getal odm trouwe vrienden loopt terug. Ach bezint u nog eens goed of het werkelijk niet kan misschien kunt u toch nog wel iets missen' Leldenaars het zijn uw stadskinderen, dié hier hun genezing zoeken en zo heel vaak vinden. Vrees niet dat uw geld niet nuttig gebruikt zal worden. De som, die we voor de feesten uittrekken is maar klein, maai ik zou de Sinterklaas, en Kerstgav'en dit jaar zo graag gebruiken voor nog een ander doel: noodzakelijke aanvulling van' onze reservekast. De kleding der kinderen ls zo vaak onvoldoende. Verschillende! malen verzuimden de kleinen de school wegens gebrek aan schoenen aan mantel of Jas. Ook aan de ultzetjes der internen ontbreekt dikwijls het hoognodige. Tot nu toe kon dit bijna steeds worden aan gevuld uit een reservevoorraad, door vriendelijke handen ons geschonken, maar nu gapen de planken van onze kast akelig leeg. Moeders kijkt de kasten uwer kinderen eens na. Stuurt ons de kleren waar ze uit groeiden, stuurt ons het speelgoed, waar- voor de uwen te groot zijn geworden, stuurt ons uw geld om er nuttige en warme dingen voor te kunnen kopen. Als u ons even een berichtje stuurt komen we het ook heel graag halen. We hebben 75 kin deren van 6 tot 14 jaar. Ons gironummer is 62435. Adressen te Leiden, waar goederen be zorgd kunnen worden zijn: Mej. E. Glanner, Hoogewoerd 142 en de heeren J. W. F. Verwer, Roodborststra&t en B. Schippers, Nieuwe Rijn 99. G. C. DE VERLICHTING IN NOORDELIJK KATWIJK AAN ZEE. Geachte Redactie! De Katwijksche bestuursmolen maal) langzaam. Daarom moet er nu en dan voor aanvoer van wat fermen wind ge zorgd worden. Het gaat eenerzijds ten minste geweldig op z'n elf-en-dertigste. Doch dit moet óók gezegd de open baring van de offlcieele Katwijksche ge meente op publiek terrein (gem.bedrijven); is naar verschillende zijden zéér, zéér uit- eenloopend. Het heeft wat van de eclips tegenover de volle maan. Hiermee is, zoo als het Katwijksche bestuur zich in zijn publieke werkzaamheden openbaart, tvel eenigermate juist getypeerd. Eenerzijds een nieuwe, moderne Boulevard, 500 Meter lang, geheel modern verlicht en bestraat, doch onbewoond. Een nieuw zuidelijk ge deelte, des avonds schitterend groote stads verlichting. Een nieuwe wijk in het cen trum, volkomen up to date in aanleg en aankleeding. Tip-top in orde. Dit alles kan gebeuren doch een paar lantaarns meer in Noordelijk Katwijk aan Zeedie zouden de flnancleele Instorting van gem. Katwijk na zich sleepen. O sancta simplicitas! Aan den eenen kant alzoo een uitdeeling der gemeentelijke gaven op uiterst royale wijze, terwijl anderzijds een schrielheid wordt betracht, die een Shy- lock in 't gevlei zou komen. Is Noordelijk Katwijk aan Zee dan van alle beteekenis ontbloot? Laten er in 't seizoen niet tal- looze gasten hun anker neer? Heeft het geen uitgebreid net van ruime straten? Toch moet blijkbaar dit dorpsgedeelte geheel in z'n oude doén voortsukkelen. De tegel voor trottoirbestrating schijnt et contrabande te zijn Een heliend trottoir, een hoek van plm. 30 gr. met het wegni- veau makend, als in de Donker Curtlus- straat, blijft nog immer de aangrenzende bewoners ln de bewegingen hunner onder danen tot voorzichtigheid manen. En dan, als gezegd, die verlichting. Als zwarte schimmen doemen op onderschelden plaat sen des avonds bij donkere maan de voor bijgangers in den grauwen, valen nevel op. Tegenover verschillende zeer onaan zienlijke straten en stegen moeten onder scheiden straatgedeelten ln Noordelijk Katwijk aan Zee het, wat helderheid van verlichting betreft, volkomen afleggen. Blijft deze toestand van achterstelling voortduren en het is al weer midden November, de kortste dag nadert snel dan raakt men allengs aan deze ongelijk heid gewend. De indruk, dat in het dorp met twee maten gemeten wordt, en aan bestaande wijken beslist onvoldoende aan dacht besteed wordt, verstompt, terwu1 toch hier even goed en even zwaar op het altaar van gemeente en vaderland geof ferd moet worden. Andermaal wijzen daarom ondergetee- kenden de Katwijksche autoriteiten op de urgentie ten opzichte van het noordelijk zeedorp, om ook hier de bestrating op hooger peil te brengen en de achterstel ling in verlichting zooveel mogelijk op te heffen. w.g. Namens vele bewoners der Borgerstraat, JAC. v. DUYN. N. VAN RIJN. J. SCHAAP. D. v. DUYN. JAC. KETTING. E. OUDEMAN. H. VARKEVISSER. M. v. DUYN Hzn. JAC. HOEK. RECLAME- 7550 Groote sorteering Seri# Pakketten en Postzegel* per stuk. Ka-Be alban^ nieuwste uitgave. C. V. LEEUWEN Lokhorststr. - Te1-1931

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10