Ambtsaanvaarding van prof. dr C. J. van der Klaauw. 75,te Jaargang VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 No. 22901 Als gewoon hoogleeraar in de Zoölogie. HET WEER OP ZONDAG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ots. Bureau Noordeïndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week f.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 1.2.35 -|- portokoeten. 0.18 r- fljt nummer bestaat uit VIER blao'en EERSTE BLAD. geloof EN WETENSCHAP. Prof. Carp tot voorzitter benoemd. (Gisterenavond vergaderde „Geloof en ■etenschap" in de Burchtzaal- De op- Imst was. In verband met een door den jer Antoon van Duinkerken te houden ong, dermate, dat de Burchtzaal geheel ■s gevuld. De voorzitter, de heer Guljé, opende de rgadering met den Chr. groet en heette ïen, in het bijzonder den Zeereerw. icr Pastoor Beukers en den heer Antoon ii Duinkerken, hartelijk welkom. Nadat de penningmeesteresse haar Uverslag had voorgelezen en de kascom- Issie gerapporteerd had alles in de beste jje te hebben bevonden, werd tot be- lursverkiezlng overgegaan. De voorzitter d gemeend om bijzondere redenen te neten bedanken. Bij enkele candidaat- elling werd prof. Carp in de plaats van n heer Guljé tot voorzitter gekozen, [of. Carp's verzekering, de benoeming te tnvaarden, werd met applaus begroet. Bij i periodieke verkiezing van den secreta- s werd in de plaats van den aftredende hoemd de heer Wilbrink, die de benoe- lng eveneens aanvaardde- De heer Antoon van Duinkerken hield rvoigens over het onderwerp „De bewe eg der jongeren" een vlotte lezing, welke et gTOOte aandacht door de aanwezigen trd gevolgd. De voorzitter dankte de heer stoon van Duinkerken voor diens leer- |k betoog. Een lezing over de beweging tr jongeren, door één der beste onder En, noemde de voorzitter het door den eer van Duinkerken gebodene en spr. .tte den wensch, dat vele het rijke werk >r jongeren waardeerend zullen benutten dat zij het begrijpen. Hierna sloot de voorzitter de vergade- hg met den Christelijken groet. Dr. W. C. MEISS. bij beschikking van den minister van fderwijs, Kunsten en Wetenschappen is W. C. Meiss gedurende de ziekte van ii privaat-docent dr. Murk Jansen toe- aten als privaat-docent in de faculteit geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Ier, om onderwijs te geven in de ortho- edie. o fü. GEM. ZANGVER. „HALLELUJAH". Viering van het 23-jarig bestaan. bovengenoemde Zangvereeniging kwam het gebouw Nathanaël bijeen, om haar ite jaarfeest te vieren, hetgeen In ver- nd met de deelname aan het concours Overschie eenige maanden was uitge lid. Om kwart over acht was de zaal geheel iet met leden, donateurs, genoodigden belangstellenden, waaronder wij aan- iffen den eere-voorzitter ds. Groot En- rink, en den voorzitter van den Ring fden en Omstreken den heer G. Goed- «t. De voorzitter, de heer C. B. v. d. euw, opende met allen een welkom toe roepen, waarbij hij zijn blijdschap uit- tak. dat men in zoo grooten getale aan lig was. Hij sprak verder den wensch t, dat deze feestavond weder zal toonen, ft „Hallelujah" vermag. Veel is in het feeloopen jaar door deze vereeniging ge citeerd en vele lauweren zijn behaald. Dp dezen avond kwam weder 't verzoek b met Kerstmis medewerking te ver- fnen en aan het a.s. zangconcours van |U Ring te strijden naar de eerepalm. or het eerst werd het programma voor »n avond door de leden zelf uitgevoerd; i, declamatie, voordrachten en een too- ilstukje wisselden elkander af en oogst eeën hartelijk applaus. 'erschlllende dames zorgden voor de Btaties. Het middernachtelijk uur was *is aangebroken toen allen, dankbaar jtemd. huiswaarts keerden, tenslotte werd nog besloten, dat binnen rien tijd een commissie gevormd zal Men om voorbereidende maatregelen te I'en om het 25-jarig bestaan dezer teeniging op waardige wijze te vieren. rste leidsche e.h.b.o.-brigade. r°°r het eindexamen der derde dames- Jtep der Eerste Leidsche E.H.B.O-brigade ■louden Woensdag jl., hoofd-examinator J. M. Boonacker, bij-examinator dr. J- G. Renaud. zijn alle candidaten ^Paa€d, n.l. de dames: W. de Haan. R. I0-Ende, J. n. v. d. Ende v. Driest, F. t^ouy.er, m. v. Velzen, A. Caspers, D. «rshoff, j. c. Snel, C. v. Leeuwen, M. Fjmenburg. c. v. Zuilen, F. de Wit, M. yrust, C. M Bender, A. J. Ie Poole, N. enmer, c. C. Kalkhoven en H. Hensmg. poorts kunnen wij berichten, dat het Puur dr. E. Renaud nogmaals bereid gevonden met ingang van Januari «en cursus te doen geven, zoowel voor als heeren. Pjngezlen de belangstelling voor beide Fessen nu reeds groot is, kunnen nog l/* enkele dames en heeren zich op- O Prof. dr. C, J. van Klaauw benoemd tot hoogleeraar in de algemeene zoölogie aan de rijksuniversiteit alhier, heeft heden middag zijn ambt aanvaard met een rede over: Uitwendige doelmatigheid en eind doel bij Kant en in de moderne biologie. Prof- van der Klaauw koos dit onder werp, omdat bepaalde gedachten welke Kant aan de uitwendige doelmatigheid vastknoopt in uitgebreiden kring bekend zijn en een toetsing aan de moderne bio logie van waarde is. Ook op het gebied der uitwendige doelmatigheid heeft Kant een eigen geluid laten hooren en zijn stand punt is van belang voor het groote pro blemen-complex van mechanisme en vi talisme. Spr. gaat uitvoerig na, wat bij Kant de uitwendige doelmatigheid is en tot welke gedachten zij hem voert. Voor de anorganische wereld is die doelmatig heid uit de natuurkunde te verklaren, voor de verklaring der organische wereld is deze onvoldoende. Biologen grepen naar de oplossing van het annemen en invoeren van doelbewerkende oorzaken. Kant maakt echter onderscheid tusschen doelmatig heid, natuurdoel en het bestaan van iets als doel van de natuur of schepping. De mensch als zedelijk mensch zonder be paling en beperking is te beschouwen als einddoel der schepping. Deze buiten-na tuurwetenschappelijke beschouwing vormt voor Kant den grond om binnen de na tuurwetenschap een systeem van doelein den te erkennen en hij knoopt daaraan een vijftal gedachten vast. In de eerste plaats doet de natuur niets zonder doel- De natuur is een systeem van doeleinden geschakeld in een reeks van met elkaar verbonden leden, aan elkaar gesubordi neerd. Ten derde komen vele reeksen van zulke doelverbindingen op den mensch af In de vierde plaats is de uitwendige doel matigheid een toevallige en geen doelma tigheid op zich zelf. En tenslotte is vol gens Kant het geheel der natuur met alle door uitwendige doelmatigheid verbonden leden geen organisatie in dien zin, waar in een plant of dier zulks is. Wat zegt nu de moderne biologie over deze dingen? De moderne biologen zijn in hun meening niet eensgezind. De biologie aldus spr. is de wetenschap van be paalde verschijnselen van het leven, niet van „de levensverschijnselen.", maar van „levensverschijnselen." De biologen zijn het er over eens, dat bepaalde verschijnselen van het leven niet tot het gebied der bio logie behooren, o m- het menschelijk ken vermogen en het redelijke. Daarom kan in de moderne biologie ook de mensch als zedelijk wezen geen uitgangspunt zijn voor de erkenning van een reeks van doelma tigheden. Voor de biologie is alleen het tweede en voor hem bijkomstige principe van Kant geldig, volgens hetwelk wij van uit het begrip organisme met de inwen dige doelmatigheid van zijn leden er toe komen, om ook de geheele natuur te be schouwen als een systeem van doeleinden en in verbanden tusschen individuen on derling van dezelfde of van verschillende soort te zien een doelmatig verband van leden, vereenigd tot een hooger geheel. Kant heeft dus in de moderne biologie ongelijk gekregen met zijn lijnvormige rangschikking der uitwendige doelmatig heden, terwijl er voor zijn toekenning van een uitzonderingspositie aan den mensch geen plaats is in een biologische be schouwing- In een vrije biologie, die los is van menschelijke economische overwegin gen behoort de mensch als lid van de na tuur mee opgenomen te worden. Dan is de mensch geen einddoel in den zin van Kant, maar toch wel iets aparts, ook in een zuiver biologische beschouwing. Spr. gaat dit na aan de hand van enkele voorbeelden. Spreker keert dan terug tot de vraag over de beschouwing van het geheel der natuur als een systeem van doelmatig heden, waarvoor het tweede en voor hem bijkomstige principe van Kant uitgang is. Daarbij wijst hij op verschillen, die Kant zelf heeft gemaakt en waarmede de bio logie ten zeerste is gediend. Naast de ver schillen zijn er ook punten van overeen komst en men kan in de moderne biologie organismen en boven-individueele ver banden ais geheelheden beschouwen. Uit voerig gaat prof. van der Klaauw daarna de eigenschappen van den „Ganzheiten" na- De boven-individueele verbanden zou den evenals de organismen geheelheden of gestalten zijn. Hierdoor zouden wij met de kenschetsing als geheelheid blijven buiten het begrip van doelmatigheid. Doelmatig heid en doel zijn begrippen aan ons men schelijk kunnen en willen, aan de psycho logie ontleend. Spr. haalt in dit verband Ungerer aan en zegt, dat het vragen zijn van organisatie, waarmede de moderne biologie in de quaesties van boven-indivi dueele verbanden en van levensgemeen schappen zich in hoofdzaak bezig houdt. Voor biologen zou de vraag kunnen lul den: Hoe is de verhouding der wetmatig heden in de processen in deze boven-indi vidueele verbanden en in die der levens- gemmenschappen tot die van de natuur kunde. Drie oplossingen zijn mogelijk. De eerste is die van het terug voeren van de bijzondere wetmatigheid in de biologie op die der physica. De tweede oplossing is die, welke de onafleidbaarheid van biologie en physica uit elkaar stelt- De derde oplos sing is die, welke onbevredigd door de re sultaten der beide eerste standpunten op haar program heeft de afleiding van het physische ais vereenvoudiging uit de meer complexe biologische wetmatigheid. Het interesse, dat tijdenlang op het individu alleen bepaald was, keert zich eerst in de laatste jaren ook naar de boven-indivi dueele banden. Hier wacht de biologie een groote taak. Inzicht is eerst mogelijk na herhaalde analyse en daarna pas syn these. Wij moeten daarvan beginnen en bovenal wij moeten weten, wat belangrijk is om te weten en daarbij kan Kant ons ook nog in dezen tijd een leidsman zijn. Spr. besloot met de gebruikelijke toe- i spraken. HET LIDO-THEATER. Openingsvoorstelling. In tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden, w.o. burgemeesters uit omliggende gemeenten, wethouders, raads leden, hoofden van gemeentediensten heeft gisteravond de gala-openingsvoorstelling van het Lido-theater plaats gevonden. Al vorens deze een aanvang nam, heette de heer B. C. Hartman alle autoriteiten en verdere genoodigden hartelijk welkom. Het is thans 26 jaar geleden, dat spr. hier ter stede het eerste en hier te lande het vijfde bioscoopbedrijf stichtte in de buitensocle- teit „Amicitia". Vandaar werd het ver plaatst naar den Rijnsburgersingel en na aankoop van de panden aan den Stations weg verrees daar het Luxor-theater In 1914, kort na het uitbreken van den oorlog, toen de Leidenaars volgens spr. f. 7 per week verdienden en het vleesch f. 2 per pond kostte, deed spr. de zaken over aan de heeren de Regt en de Jong en vertrok naar Haarlem, waar hij het vorige jaar zijn 25-]arig jubileum als bioscoop-exploi tant heeft mogen vieren. Eigenlijk heeft spr. al 20 jaar lang met begeerige oogen naar dit vebouw uitgekeken Twee jaar lang hebben de onderhandelingen geduurd, maar eindelijk is dan toch zijn harte- wensch in vervulling gegaan. Spr. verzocht vervolgens het publiek in te stemmen met een eerbiedigen groet aan de nagedachtenis van ziln moeder, aan wie hij. ook in zake lijk opzicht, ontzagliik veel verschuldigd is. Sor. besluit met woorden van hulde en dank aan den architect den heer Kraan, aan de aannemers de vebroeders Crev en verder aan allen die hun beste krachten hebben gegeven om dezen bouw zoo snel en zoo goed mogelijk te voltooien Onmiddellijk daarop werd een aanvang gemaakt met het gevarieerd voorprogram ma. dat reeds direct de gelegenheid bood om te constateeren, dat zoowel het gepro jecteerde beeld als het geluid van uitste kende hoedanigheid zijn. Behalve een wetenschappelijk en een trucfilmpje werd nog een tweetal kluchten vertoond, welke een goede introductie vormden tot het lachsucces, dat de vertooning der hoofd film „Pechvogels" met Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen, zou worden. Nog even zij de aandacht gevestigd op het aardige Winaris prentenboek, dat dit maal eenige liedjes van Louis Noiret in toon en beeld bracht. Stan Laurel en Oliver Hardywie dit tweetal in .Pechvogels gezien heeft, zal glimlachten, wanneer hij in het vervolg hun namen leest. Maar gisteravond is het niet bij glimlachen gebleven; er is gegierd, gebruld van het lachen om de kostelijke avonturen van Stan en Oliver in hun creatie van Zonen der Woestijn. Reeds hun intrede in de vergaderzaal deed het eerste lachsalvo losbranden en het is daar na een ononderbroken trommelvuur van vroolijkheids-explosies geworden, dat ook den meest verstokten Nurks af en toe tot een schaterlach dwong. De eerste voorstelling in het nieuwe theater was een volkomen succes Na afloop volgde in de gezellige foyer voor bevriende relaties eer. genoeglijk samenzijn, waarbij vele vriendelijke en waardeerende worden aan het adres van den heer en mevrouw Hartman zijn ge sproken. Een grootsche bloemenschat. welke ge deeltelijk in de hall stond opgesteld legde op andere, maar niet minder welsprekende wijze getuigenis af van die waardeering. WINTERACHTIG WEER BLIJFT VOORLOOPIG HEERSCHEN. De weerstoestand heeft zich den laat>- sten tijd in een groot deel van Europa, waartoe ook ons land behoort, tot een winterachtigen toestand ontwikkeld. Dit verloop was reeds eenigen tijd aan den gang. Over het Noordelijk gedeelte van Skandinavië' vormde zich een krachtig ge bied van hoogen druk, dat weliswaar eerst weer in be teekenis afnam maar de laatste dagen opnieuw is uitgebreid, zoowel naar het Zuiden als naar het Westen. Inmid dels verloor het gecompliceerde depressie- gebied o\Vr West- en Midden-Europa aan beteekenis, terwijl de voornaamste kern ervan over Spanje vrijwel stationair werd. De algemeene verdeeling der luchtdruk- king over Europa is daardoor zoodanig ge worden, dat het middelste gedeelte van het vasteland voorloopig onder den in vloed komt te staan van een Oostelijke luchtstroomlng. In het midden van den winter zou dit de beteekenis hebben van een periode van vriezend weer, maar waar het thans in het Oosten nog niet koud is, hebben wij van deze wending in de alge meene weersgesteldheid noe geen vorst te verwachten, doch vermoedelijk wel vrij koud weer. Daar over Zuidwest-Europa de depressie tegen het einde der week nog wel niet ge heel verdwenen zal zijn en er vermoedelijk nog een neiging zal bestaan tot de vor ming van kleine secundairen, is het niet zeker, dat het weer niet nu en dan regen achtig zal zijn, afgewisseld door mist, die ten deele wordt aangevoerd door den vochtigen Oostelijken luchtstroom, ten deele wordt veroorzaakt door aanraking van dezen luchtstroom met een anderen, die uit het Zuiden komt en die eveneens veel waterdamp bevat. Over het algemeen zal de luchtdrukvefV deeling in hoofdtrekken tegen het einde der week niet veel veranderd zijn, maar plaatselijk kunnen zich kleine onregelma tigheden ontwikkelen, die het weer voor loopig een ongestadig karakter zullen geven. Cnklaring eerst tegen het einde der week. Bij helderen hemel kans op zeer lichte nachtvorst. (Nadruk verboden) VER. VAN DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. De taak van de Kamers van Koophandel. Gisteravond had bovengenoemde veree niging een vergadering in „In den Ver gulden Turk" belegd, waarbij de heer D. ten Cate Brouwer, algemeen voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, daartoe door het bestuur uitge- noodigd, een causerie hield over het on derwerp: „Organisatie, taak en bevoegd heden van de Kamers van Koophandel." Nadat de voorzitter, de heer Cor A. Mulder, de aanwezigen en in het bijzonder den spreker van dezen avond, de leden van de zustervereenigingen en den secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rijn land, den heer dr. Knibbe, het welkom had toegeroepen, begon de heer Ten Cate Brouwer zijn met groote aandacht ge volgde en interessante lezing. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat hij in de ge legenheid was gesteld, eens een en ander over de Kamers van Koophandel te kun nen mededeelen, aangezien er over dit onderwerp vaak groote onbekendheid, zelfs bij middenstanders, te constateeren valt. Hij betoogde, dat het instituut als zoo danig reeds in 1650 in Frankrijk bekend was en onder Franschen invloed in 1802 in Nederland werd gebracht. Deze instellingen zijn ontstaan uit den wensch van de regeering, om handel en industrie te bevorderen en uit het ver langen van deze kringen, om de regeering makkelijker te bereiken. De K. v. K. te Leiden dateert al van 1816 en omvat sinds 1920 ook tal van om liggende genieenten. Zij behoort tot de tien grootste in den lande, met 13 leden voor de afdeeling Grootbedrijf en hetzelfde aantal voor de afdeeling Kleinbedrijf. Zij beweegt zich op een zeer uitgebreid terrein: alles, wat in verband staat met handel en industrie, heeft haar volle be langstelling. De Kamers werken nationaal en inter nationaal samen, waardoor zij dikwijls zeer veel bereiken kunnen. Spr. wekte de aanwezigen dan ook op, met hun moeilijkheden op zakelijk gebied steeds bij de Kamer aan te kloppen; zij zal in vele gevallen veel kunnen doen, om die moeilijkheden uit den weg te ruimen. De heer Ten Cate Brouwer besprak nog uitvoerig de organisatie van het instituut, waarvan hij reeds tal van jaren voorzitter is; met vele voorbeelden toonde hij aan. hoe nuttig en veelzijdig de arbeid is, welke door de Kamers wordt verricht. Nadat hij enkele vragen, hem door de vergadering gesteld, naar aller genoegen beantwoord had. sloot de voorzitter onder dankzegging aan den spreker voor zijn aangename en interessante causerie, waar mede de vergadering hartelijk instemde, deze goedbezochte bijeenkomst. ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 3802 (v. j. 3128) werk zoekenden ingeschreven. BINNENLAND. Ambtsaanvaarding van Prof. Dr. C. J. van der Klaauw. (Stadsnieuws, le Blad). Het wetsontwerp tot ontslag aan de hu wende onderwijzeres door de Tweede Ka mer aangenomen. (Pari. Overzicht, 2e Bi.) Algemeene vergadering van de Vereeni ging voor Chr. Werkgevers. (Binnenland, 3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Stijgende kansen op een overeenkomst inzake de vlootbesprekingen. (Buitenland, 3e Blad). De Belgische kabinetscrisis; Jaspar is niet geslaagd, hoewel hij reeds een volle dige lijst van ministers had samengesteld. (Buitenl., 3e Blad en Tel., le Blad). Dalende werkloosheid in Spanje. (Bui tenland, 3e Blad). Moeilijkheden in het Spaansche kabinet. (Buitenland, 3e Blad). De Nobelprijs voor Scheikunde toegewe zen aan Harold Clayton Urey, van de Uni versiteit te Columbia. (Wetenschappen, 3e Blad). CHR. GEREF. ZONDAGSCHOOL „HET MOSTAARDZAADJE". Ouderavond. In de boven-consistoriekamer der Chr. Geref. Kerk aan de Steenschuur is de eerste ouderavond gehouden. Na het zin gen van Psalm 25: 6 en het lezen van Lucas 16 vs. 1931, opende de voor zitter, de heer v. Booren, met een kort, maar hartelijk welkomstwoord deze bij eenkomst, in het bijzonder zich richtend tot de ouders, die voor het eerst dezen avond bijwoonden. Hierna hield de voorzitter een beschou wing over het gelezene uit Lucas 16 en liet speciaal uitkomen, dat het zoowel voor oude als jonge menschen zoo noodig is, terwijl ze nog in het heden der genade leven, zich tot Hem te wenden, die alleen kan zalig maken. Het dameskoor der Zondagschool bracht eenige liederen ten gehoore, waarna ge pauzeerd werd, terwijl door eenige dames een versnapering werd rondgediend. Tevens werd den ouders gelegenheid gege ven aan het onderwijzend personeel vragen ta stellen. Na de pauze hield de penningmeester, de heer Sleijser een beschouwing over den gang van zaken op de Zondagschool en riep de medewerking in der ouders om de vaak niet lichte taak der Zondagschool onderwijzers zooveel mogelijk te steunen en verlichten. Nadat de dames nog eenige liederen ge zongen hadden en mej. Laman iets verteld had" van het werk der naaikrans, welke nu reeds druk in de weer is voor het a.s. Kerstfeest, sloot de oud-voorzitter, de heer D. Kruit, dezen avond met gebed. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het eandidaats-examen Indisch Recht, de heer J. L. Hamel (Oegst- geest)voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer A. M. I. de Haas (Leiden); be vorderd tot arts de heeren R. F. Wester kamp, (Leiden), J. E. Karamoy (Leiden); Geslaagd voor het doctoraal-examen In disch Recht, de heer J. G. Overbeek (Rijs wijk Z.-H.) VERONTREINIGING VAN OPENBAAR VAARWATER. Onze grachten worden bij herhaling verontreinigd door het daarin werpen van allerlei soort vuilnis. Vanwege den Reinigingsdienst is er on langs de aandacht op gevestigd dat, stren ger dan tot nu toe het geval was, zal wor den opgetreden tegen het verontreinigen van straten en wegen tengevolge van het plaatsen van open vuilnisbakken. Wij kunnen thans mededeelen, dat met een strenger politietoezicht op het veront reinigen van openbare wateren en wegen is aangevangen. Dit optreden houdt verband met het bepaalde in de artikelen 1, 8 en 9 der ver ordening op de straatpolitie. Men zij derhalve gewaarschuwd! DE LICHTPRIJS ACTIE. De Doezastraat Commissie heeft vanaf heden de onderhandelingen met de Leid sche Middenstandseentrale verbroken en besloten haar actie zelfstandig door te zetten, aangezien lot heden, geenerlei resultaat is bereikt. Als eerste stap is een onderhoud met B. en W. verzocht. Na dit onderhoud zal zij naai- bevinden handelen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1