LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 15 November I934 Moeten wij onze kinderen de waarheid over St. Nicolaas vertellen? VISSCHERIJBERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 14-20 NOVEMBER 1934, 20 tl .MT. Vele ouders houden zich In deze dagen met de vraag bezig of zij hun kinderen thans de waarheid omtrent de St. Nico- laas-legende moeten vertellen of dat zij weer opnieuw moeten trachten hen in het aloude sprookje te doen gelooven. Deze vraag ls inderdaad niet zoo gemakkelijk te beantwoorden: zelfs de kinderpsychologen zijn het er nog niet over eens. Het lijkt ons verstandig om in dit be stek beide standpunten eens onder de loupe te nemen. Volgens de meeste psycho logen moeten wij den kinderen in alles de strikte waarheid vertellen. Want, zoo re deneeren zij, een kind moet in zijn ouders het goede voorbeeld zien in alle opzichten. Nu zijn ouders wel geen heiligen, maar ze moeten toch zooveel mogelijk hun best doen hun kinderen op den goeden weg voor te gaan. Een kind moet er tan over tuigd zijn dat zijn ouders hem nooit een leugen opdisschen en alleen dan zal het kunnen leeren zelf ook altijd de waarheid te betrachten. Als een kind eens jokt, moet moeder kunnen zeggen: ik jok toch ook nooit tegen jou! En nu gaat zoo'n moeder dat heele St. Nicolaas-verhaal vertellen, dat van het begin tot het einde toch eigen lijk één groote leugen is. Natuurlijk heeft ze niet bewust het voornemen om het kind nu eens wat op de mouw te spelden, doch dit doet aan het feit niets af Volgens deze mannen en VTOuwen van de wetenschap is het daarom zoo verkeerd om de St. Nicolaas-legende te vertellen, omdat het kind zijn vaste vertrouwen in de waarheidsliefde van zijn ouders zal gaan verliezen, zoodra het tot de ontdek king komt, dat het geheele verhaal was verzonnen. Het is daarom nog niet noodig om dit heele feest te negeeren. Om ze toch iets te vertellen, kan men b.v. zeggen, dat St. Nicolaas een oude bisschop was, die in vroegere tijden leefde en heel veel aan de armen gaf, zoodat de menschen nu nog ieder jaar zijn verjaardag herdenken door het geven van kleine geschenken aan ken nissen en familieleden. Zoodoende kunnen de kleintjes ook meehelpen bij het maken der surprises, waarbij ze natuurlijk nooit een geheimpje kunnen bewaren! Doch laten wij nu diegenen eens aan het woord, die de kinderen wel in het St. Nicolaas-verhaal willen doen gelooven. In de eerste plaats, zeggen zij, getuigt het van weinig zin voor poëzie, om een kind van alle dingen de nuchtere waarheid te vertellen. Het is zoo prettig om dat naïeve kindergeloof te zien en de kinderen wor den zoo gauw oud en wijsneuzig, als zij in alles al met de volwassenen meedoen. Die nuchtere waarheid zal hun in het latere leven nog genoeg zorgen berokkenen- Bo vendien herinneren wij, volwassenen, ons heelemaal niet ooit het vertrouwen in onze ouders verloren te hebben door de ont dekking van de waarheid omtrent het St. Nicolaas-verhaal. Wij hoorden deze waar heid meestal op een leeftijd, dat we het wel gewichtig vonden om tegenover onze jongere broertjes en zusjes nu ook eens net te doen „alsof" en wij dachten er dan heusch niet dieper over na, dat onze ouders ons niet naar waarheid hadden in gelicht. Een andere reden om den kinde ren niet zoo gauw alles te vertellen, is hierin gelegen, dat zij het dan ook weer aan andere kinderen overbrieven, wier ouders daar heelemaal niet op gesteld zijn. Dit is ook een van de problemen, waarvoor de onderwijzeressen in de laagste klassen zich zien geplaatst. Zij staan daar voor dertig of veertig kleuters, waarvan 't eene deel door de ouders is ingelicht, terwijl het andere deel nog in 't verhaaltje gelooft. De meeste onderwijzeressen lossen 't vraag stuk zoo op, dat zij 't-verhaaltje als waar heid opdisschen en mochten er dan eenlge kinderen bij haar komen om te zeggen, dat het niet waar is, dan nemen zij die heel gewichtig in hun vertrouwen, doch zij krijgen op het hart gedrukt, dat zij vooral niets tegen de anderen mogen zeggen. Uit kinderpsychologisbh oogpunt bezien ls er dus alles voor om de waarheid te vertellen en volgens Ligthart, Montessorl en anderen ls er in de ons omringende dingen zooveel werkelijke schoonheid en poëzie, dat wij die niet in gefantaseerde verhalen behoeven te gaan zoeken. Doch ook de andere opvatting telt veel aanhangers en deze aanhangers zijn voor het overgroote deel geen psychologen en paedagogen, doch heel gewone ouders, die van oordeel zijn, dat zij in hun jeugd ook in St. Nicolaas hebben geloofd en dat zij er niets minder om zijn geworden ZIJ vra gen zich dan ook af: waarom onze kin deren ook niet? Nu is op deze redeneering wel een en ander aan te merken; zij mist een loglschen ondergrond. ZIJ loopt pa rallel met de opvattingen van sommige vaders, die zeggen: ik ben met slaag groot geworden, dus mijn jongens krijgen ook zoo nu en dan voor hun broek Wij zijn van oordeel, dat het niet erg is om de kinderen tot het vierde of vijfde Jaar in het sprookje te doen gelooven, doch maakt het vooral niet te mooi en laat ook die arme Zwarte Piet niet altijd voor boeman spelen. Wie zijn kinderen niet kan opvoeden zonder dreigementen met roe of zak, moet noodzakelijk zijn opvoedings systeem eens grondig herzien Het ls hee lemaal niet aardig, als de kleinen doods bang zijn, wanneer St. Nicolaas komt en de feeststemming is er dan al gauw uit. De verhouding tot de kinderen moet zoo zijn, dat, als er twijfel rijst zij direct met hun vragen bij u komen Als 't eenmaal zoo ver ls, laat hen dan niet langer in de waan verkeeren en het geloof van de kinderen in de waarheidsliefde der ouders zal heusch niet hevig geschokt zijn. Wij hebben groote achting voor datgene, wat de kinderpsychologen reeds aan het licht hebben gebracht, doch men kan ook te diepzinnig worden! IJMUIDEN, 15 November. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.750.68; Tongen per KG. f. 1.250.75: Middelschol per kist van 50 KG. f. 23.50: Zetschol per kist van 50 KG. f. 2215; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 25—6.50; Schar per kist. van 50 KG. f.91.40; Roggen per 20 stuks f.96; Vleeten per stuk f. 0.750.70; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f.6.40— 4.50; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 3222.50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.29—21; Klelnmiddel Schelvisch p. kist van 50 KG. f. 23—15; Kleine Schel visch per kist van 50 KG. f. 146; Kabel jauw per kist van 125 KG. f. 5422; Gullen per kist van 50 KG. f145.20; Lengen per stuk f. 1.70—0.50; Heilbot per KG. f. 0.90— 0.62; Wijting per kist van 50 KG. f. 3.80— 2.30; Koolvisch per stuk f. 0.800.09; Ma kreel per kist van 50 KG. f. 107.50. 1530 kisten versche haring, f. 5.502.70 per kist. Aangekomen 5 stoomtrawlers: IJM. 38 met f. 4820; IJM. 196 met f. 3925; IJM. 97 met f. 1780; IJM. 183 met f.2395; IJM. 147 met f .1425; de Deensche kotters E. 436 met f.1533; E. 541 met f.1162; E. 157 met f. 633 En de loggers: KW. 51 met f. 1188; RO. 1 met f. 881 en de MA. 5 met f.615; KW. 96 met f.374; KW. 110 met f.745; KW. 141 met f.743; KW. 144 met f.266; KW. 3 met f. 195; KW 4 met f.213; SHV. 341 met f.570; SHV. 95 met f.711; IJM. 149 met f. 1049; LT. 1174 met f.421; LT. 133 met 304 voor versche haring. AARLANDERVEEN. Een Winkelweek. In een daartoe gehouden vergadering werd besloten, dat de winkelweek alhier zal worden gehouden van 29 November tot 8 December a s. Het geheel belooft voor het publiek zeer interessant te worden. Bijeenkomst der IJsclub. In een door de IJsclub „Aarlanderveen" gehouden vergadering onder leiding van den heer Th. Cocx, werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. Uit de financleele verslagen van de afd. werkverschaffing en Ijssport bleek dat het batig saldo resp. was f. 89.48 en f. 176.40. Boeken en bescheiden van den penning meester waren volkomen in orde bevonden. Tijdens de pauze werd een verloting onder de aanwezigen gehouden in den vorm van bonnen voor levensmiddelen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Als nieuwe leden werden nog 22 personen Ingeschreven zoodat de vereeniging thans bijna 250 leden telt, De belangstellling voor deze bijeenkomst was zeer groot; zij werd door 120 personen bij gewoond. ALPHEN. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad ls bepaald op a.s. Maandag middag 2 uur. De agenda bevat de navol gende punten; 1. Behandeling van de gemeentebegroo- tlng, dienst 1935 2. Voorstel B. en W. Inzake verkoop van een perceel bouw grond aan de van Boetzelaerstraat aan den heer W. Brouwer alhier 3. Voorstel B en W. inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Velzenstraat aan de heeren M. en M. E. Verschuur alhier 4 Voorstel van B. en W. Inzake onder- handsche vergunning der Gemeente-relnl ging voor 1935 5. Voorstel van B. en W. inzake het adres van den Alphenschen Besturenbond, om de Regeering te verzoe ken om verschillende verbeteringen in de steunregeling aan te brengen 6. Rege ling van de vergoeding voor extra diensten aan z.g. crisis-werkloozen door de ge- meente-geneesheeren A. J. Groen en W. v. d. Wind 7. Tijdelijke aanstelling van den heer L. W. Hildernisse als gemeente geneesheer in de vacature-Groen 8. Ontwerp-besluit tot wijziging van de ge- meentebegrooting 1934 Ontslagaanvrage van den heer K. Salverda. Met Ingang van nader te bepalen datum heeft de heer K. Salverda, gemeente secretaris, wegens gezondheidsredenen eer vol ontslag aangevraagd. De heer Salverda trad alhier als gemeente-secretaris in dienst op 1 Juli 1918 en was voordien ge meente-secretaris te Wonseradeel. De kwestie der doktoren. Aangaande de kwestie tusschen de ge meente en de geneesheeren omtrent de ge neeskundige verzorging van crisis-werk loozen, vernemen wij-dat de doktoren zich bereid hebben verklaard de kwestie der door hen ingediende rekeningen te onder werpen aan een commissie van arbitrage, zooals door ons de vorige week in het raadsverslag medegedeeld. Kolendampvergiftiging. Hedenmorgen toen mej. de wed. S. en haar dochter, wonende in de van Dijkstraat ontwaakten, namen zij een sterke kolen damp in hun slaapkamer waar. Hoewel bijna reeds geheel beneveld, hadden zij nog de tegenwoordigheid van geest de balcon- deuren van de slaapkamer te openen en om hulp te roepen aan hun buren. Enkele omwoners kwamen direct naar binnen en troffen toen de dames bewuste loos aan. De woonkamer en de kamer daarnaast bleken geheel met kolendamp gevuld. Dr. N., die inmiddels was gewaarschuwd, verleende de eerste hulp en slaagde er in de slachtoffers weer tot bewustzijn te brengen. Hun toestand ls redelijk. De oorzaak moet vermoedelijk toege schreven worden aan een defect aan de schoorsteen. Raadsstukken, Gemeente-reiniging - B. en W. schrijven hieromtrent aan den raad: Van den tegenwoordigen aannemer der gemeente- reiniging, M. van Essen alhier, kwam het verzoek in om hen ook voor het jaar 1935 dat werk weder op te dragen. In verband met hetgeen daaromtrent vroeger met hem is besproken, deelt adressant mede, dat hij van de huidige jiannemlngssom geen mo derne vuilnisauto kan aanschaffen. Indien zulks als elsch gesteld zou worden, moet volgens hem, die som ten minste f.6500 bedragen en zou het werk hem althans voor vijf achtereenvolgende jaren moeten worden gegund. Voorts vraagt adressant om, in verband met de gestadig toene mende uitbreiding der werkzaamheden, de aannemingssom in elk geval met f.200 te verhoogen en te brengen op f. 6000. Met betrekking tot dit laatste deelt de Direc teur van Gemeentewerken mede, dat thans het vervoer per Jaar ten minste l'/« maal zooveel bedraagt als eenige jaren geleden. Hoewel wij, met de commissie van bijstand voor de openbare werken van oordeel zijn, dat het gebruik van een moderne vuilnis auto bij de gemeente-reiniging wel zeer te verkiezen zou zijn boven de thans ge bruikte, meenen wij toch, dat, gelet op de huidige tijdsomstandigheden, welke nopen om af te zien van het doen van alle niet strikt noodlge uitgaven, voorshands nog genoegen moet, worden genomen met de vuilnisauto, welke de aannemer tot heden gebruikt. Wel achten B. en W. het met het oog op de inderdaad niet geringe uit breiding der werkzaamheden, billijk om de aannemingssom met f.200 te verhoogen en te brengen op f. 6000 per jaar. Ook dit keer zouden wij het werk voor niet langer dan één Jaar willen opdragen, alzoo alleen voor het jaar 1935 en met inachtneming van de thans geldende voorwaarden. B. en W. stellen den raad voor overeenkomstig het vorenstaande te besluiten. Steunverleenlng aan werklooze arbeiders - Naar aanleiding van een door den Al phenschen Bestuurdersbond d.d. 6 Nov. 1934 aan den raad Ingediend adres betref fende steunverleening aan werklooze ar beiders, schrijven B. en W. aan den raad: Het zenden van een adres aan de Regee ring,als hier wordt gevraagd, moet door ons worden ontraden uit deze overweging, dat zij niet minder dan de gemeentebe sturen op de hoogte is van de behoeften van de steuntrekkende gezinnen eri de werkloozen; maar ook met de elschen, welke in verband daarmede aan de pu blieke kas kunnen worden gesteld Wij hebben de stellige overtuiging, dat binnen de zooeven genoemde begrenzing en reke ning houdende met de tegenwoordige loo- nen in de bedrijven, waarin de steuntrek- kenden werkzaam waren, de Regeering doet wat mogelijk is en verantwoord. Ook al zou op een bepaald punt een meer be vredigende regeling mogelijk zijn en wij denken met name aan de punten 4 en 5 van het adres dan nóg ls daarin, gelet op de van Regeerlngswege gedane toezeg ging in de zitting van de Tweede Kamer, meer bepaald in antwoord op het daar ge sprokene door den heer Aalberse. voor aandrang op de Regeering van de zijde van den Raad geen aanleiding. B. en W. adviseeren dus den Raad op het gedaan verzoek afwijzend te beschikken. Bij de gehouden verkiezing tot nota belen der Ned. Herv. Kerk Oudshoornsche- weg werden uitgebracht de navolgende stemmen: J. J. de Looy vrljz. 307 st.J. J. Anker rechtsz.. 235 st.; H. v. d. Boom vrljz. 304 st.H. v. Dam rechtsz. 233 st. Gekozen zijn dus de heeren J. J. de Looy en H. v. d. Boom. o BODEGRAVEN. Botsing. Op de Noordzijde had door het onvoor zichtig oversteken van een wielrijder een ernstige botsing plaats tusschen dezen en een snelrijdende auto. De bestuurder van de auto probeerde door krachtig te hem men een ongeluk te voorkomen, maar het was reeds te la,it De fietser werd over den weg geslingerd en kreeg een hevig bloe dende wonde aan den slaap. Onmiddellijk werden politie en geneesheer gewaar schuwd. Dr. Weeder nam den man. die af komstig was uit Hilversum mee naar huls. Hij verloor spoedig het bewustzijn en kon eerst later gehoord worden. Toen bleek hij hier een zuster te hebben, waarheen hij kon worden vervoerd. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. De bestuur der van de auto treft geen schuld. De rem men waren uitnemend in orde. Opvoering van „In een blauwgeruite kiel". Voor de stampvolle zaal van Hotel van Rossum voerde de Chr. Oranjevereenlglng uit het spel „In een blauwgeruite kiel", in niet minder dan 10 tafereelen uit het leven van Michiel de Ruijter. Het was de eerste maal dat de Vereeni ging iets dergelijks deed en waar men in het geheel niet over geoefende krachten beschikte was het een moeilijk werk. Men deed een goede keus door als spelleider te engageeren de heer H. Vis. alhier, die kans zag met een groot aantal oudere en jon gere lui als spelers een goed geheel te ma ken Het zeer afwisselende spel, dat de geheele levensgeschiedenis,van den groo- ten Hollander weergaf is In maandenlange zorgvuldige voorbereiding ingestudeerd en werd heel goed gespeeld. Men was gfelukklg in de bezetting van de hoofdrollen, die in de jeugdjaren van den Vlisslnger Michiel werden ingenomen door knapen en voor diens latere jaren door ouderen. Vooral de Jongen, die in het eerste gedeelte de hoofd rol vervulde vervulde was buitengewoon op dreef. Met eere noemen wij eveneens den zwaren Jan Compagnie uit een der laatste bedrijven. Ook de hoofdrol in de latere be drijven was goed en werd levendig ge speeld Andere medespelers stonden daar soms vrij ver achter. Het spel volgde de levensjaren van Michiel van de schoolbanken, waarvan 3 interessante tafereelen, zijn werk aan de lijnbaan, zijn klim naar den toren, zijn zeereizen, de gevangenschap enz, Het werd besloten door een drietal episoden uit het admiraalleven, waarvan de twee laatsten verreweg de besten waren De spelleider gaf telkens een inleidende toelichting. Bijzonder geslaagd was men in de keuze der decors en costuums. Het talrijke publiek was dan ook zeer voldaan en toonde dat herhaaldelijk. Ten slotte werd aan de voor het voetlicht ver schenen spelers nog een warme hulde ge bracht. De voorziter der vereeniging de heer I. Hoogendoorn sprak een openlngs- en slotwoord. BOSKOOP De Boskoopsche Veiling. Door het bestuur van de Boskoopsche veiling is besloten met ingang van 19 No vember de tusschenveilingen op Dinsdag en Donderdag te doen vervallen, terwijl de bloemenveilingen dan zullen aanvangen te 9 uur. Verkiezingen notabelen. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren D. Lankhuyzen en G. Bogaards. Dierenmishandeling. Door den Rijksveldwachter is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren R. we gens dierenmishandeling. R. gebruikte een trekhond die aan een poot verwond was. Een schadepost. De melkverkooper D. alhier kwam aan den ZIJdeweg met zijn transportrijwiel te vallen en bezeerde zich ernstig, terwijl een hoeveelheid melk verloren ging en het rij wiel beschadigd werd. Voor Zondag 18 November zal de Zondagsdienst worden waargenomen door A. 8. Kater, telef. 38. o HAZERSWOUDE. Nadat het geheele bestuur van de R.K. Middenstandvereeniging de vorige week was afgetreden, ls een nieuw bestuur gekozen, en is de samenstelling als volgt: F. J. Kouwenhoven, voorzitter; L. van Ben- nekom, secretaris; P. Brugman, penning meester en M. Scheel en H. Koot, bestuurs leden. BIJ de gehouden verkiezing voor 4 ge machtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. werden de aftredende leden, dc hoeren V. J. Dekker, C. W. Oppelaar en C. Patljn herkozen en ls gekozen in de i vacature H. Verheul, de heer M. Jansen. HEDEN. Burchteaal: Leldsche Chr. Besturenbond 8 uur nam. Leger des Heils: Samenkomst te 8 u. n.m, Nutsgebouw: Verhuurdersband T0W Lelden en omstreken. 8'/< uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Soloviollst Sam Swaap. 8 uur nam. Volkshuls: Spr. de heer Burger. 8.15uur nam. VolkshulsTentoonstelling van speelgoed en weefwerk. 7'/i9'/i uur nam. K a t w IJ k-a a n-Z e e (Gemeentezaal)' Spr. ds. Bieshaar van Den Haag. 8 uur nam. Vrijdag. Nutsgebouw: Bijbellezing J. N. Voorhoeve (Den Haag) 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Eerste Volksbljeen- komst. Gezelschap Jan van Riemsdijk. 8 uur nam. Volkshuls: Tentoonstelling van speelgoed en weefwerk. 7'/»9»/» uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Crolx, Rapen burg 9, telef. 807; E. B. de Metz, Korevaar- straat 61, telef. 3553 en C. van Zijp, WU- helmlnapark 8, tejef. 274, Oegstgeest. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Wijziging Begrooting 1934 Verkoop van grond Bespreking inrichting Raadhuis, De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Alle leden aan- wezig. Voorzitter, de burgemeester, de heer K. Brug. Deze opende met gebed. Hij deelde mede. dat de agenda slechts enkele spoed- elschende punten bevatte. De voorzitter bracht het eerst in bespreking een wijzi ging van de begrooting voor 1934 Van den minister was bericht ingekomen, dat niet goedgekeurd kon worden het besluit van den raad om met Ingang van 1 Juli 1934 de tijdelijke korting op het salaris van den veldwachter op te heffen. De voorzitter deelde daarbij mede. dat de raad dit be sluit Indertijd had genomen, omdat voor den betrokkene het pensioenverhaal op dien datum op 10 van het salaris was gesteld en dit met de bestaande tijdelijke korting een te groote achteruitgang werd geoordeeld. Nu de minister dit besluit tot opheffing van de tijdelijke korting niet kon goedkeuten, zagen B en W geen kans meer om hieraan te ontkomen en gaven den raad derhalve In overweging deze po te wijzigen, zooals gewenscht werd. Teve gaf de voorzitter in overweging ln verbat met een ingekomen goed gemotiveerd sohrijven van het B.A. deze post met f. 600 te verhoogen, welk bedrag alleszins noodlg zou zijn. De raad ging hierop met de voor gestelde wijzigingen accoord. Kwam aan de orde: „Verkoop van grond aan A van Muljen". Deze heeft gevraagd van de gemeente te mogen koopen een per. ceel bouwterrein ter grootte van 830 Ml. aan de Kalkwaitering ter hoogte van de eventueel te verlengen Kastanjelaan, tegen den prijs van f. 7.50 per M2. B. en W. von den den geboden prijs redelijk en stelden daarom den naad voor tot dezen verkoop over te gaan. Na discussie, waarbij werd opgemerkt, dat de stand hier wel zeer goed zou worden, werd de geboden prijs tccb wel aannemelijk geacht en werd vervolgen! conform besloten. De voorzitter deed mededeeling van een pas ontvangen schrijven van de plaatselijke ijsclub, houdende dank voor de ontvangen subsidie. Het nu volgende punt betrof de inrich ting van het raadhuis. De voorzitter zei, dat het hier -betrof de vloerbedekking. Te dezer zake kwam men voor de keus te staan, óf vloerzeil en kleeden, óf een an dere bedekking der vloeren te nemen B. en W. hebben den architect geraadpleegd. De aandacht was gevestigd voarzooveel ver schillende vertrekken betreft op z.g. rif- vloer. Deze bedekking zou kunnen dienen voor de comm. kamer, de publ. tribune in de raadzaal, de secretarie en een dienst vertrek. Voor de raadzaal was een aanbie ding ingekomen om deze uit te voeren met een restant van het materiaal, dat ook gediend had voor de raadzaal te Enschede. De voorzitter gaf hierbij te ken nen. dat de kosten ongeveer f. 100 a i- hooger zouden loopen, docht dat de uit voering veel duurzamer was dan vloerzeil en kleeden. HU vroeg daarom den raaa machtiging in deze richting verder voor- looplge maatregelen te mogen treffen. Na een korte bespreking vond ook de raad een vloerbedekking van zeil en kleeden minder gewenscht en verleende daarop B. en W. de gevraagde machtiging. Betreffende de uitvoering van het glas in lood deelde de voorzitter mede, dat dit werk zou warden uitgevoerd door de ia Bogtman te Haarlem. Met den aannemer van het raad,huls was deze zaak aldus ob" gelost, dat de gemeente een bedrag w» f, 150 aan meerdere kosten zal krijgen. BU de rondvraag gaf de heer de Gra»' te kennen gaarne, met name in den winter ite willen vergaderen in den voormiddag- De voorzitter was hier ook wel voor. mj wilde echter ook in dit opzicht met net belang van de andere leden rekening houden. De heer Klaver vestigde nog®34» de aandacht op de Doeslaan. Hij was van meening, dat de gemeente wel verplicht1 tot het onderhoud van de straat, omdat Bl ook de eigenaars der perceelen straatDe- lasttog laat betalen. De voorzitter deerne mede, dat wanneer zooals ln casu net oa der-houd ook maar ten deele door de gr meente geschiedt, deze straatbeastlng m» heffen. HU gaf den heer Kaver in oie weging den eigenaren te adviseeren. zy zich tot de gemeente hebben te den. Als eerst de grond eigendom der s meente is kan over straataanleg onderhandeld. De heer Klaver w3S jl, mee tevreden gesteld, waarna de verga ring werd gesloten. „j Ster 3'grootte, kwi»u Ster Vj 2' grootte. Ster.-/^Kgr" TIJ Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij het Bureau */d lodustrieelcn Eigendom onder Na 6422^ ©CEttSIE ©VOLLE MAAN Ck LAATSTE KVAETIER MOVE MAAN Bterretijd 23 h. 33 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn ln schrijfletters geteekend. Drie maantjes op dit kaartje: bU den Waterman, ln de Visschen en bU den Stier Er zijn van 1316 Nov. vallende ster ren waar te nemen, de zgn. Leoniden Hun straalpunt ligt ln den Leeuw (Leo.) Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het OosteD rechts en het Westen links van den toeschouwci is, wanneer deze met den rug naar 't dulden en het gelaat naar 't Noorden gewend VENUS MACS JUPITECQ) SATUBNUS® staat; men pleegt echter bU sterrekaarten dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorlzon waar OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer ls afgewend men zal dan voor het NO-Ujke vierdepart van de Kaart de sterrenbeelden zien juist zoo als zU aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand Kaartje die oen gekartelden rand hebben zijn van de ie grootte of helderder: de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere kleine stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6