75,te Jaargang WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 No. 22899 DER DE HULDIGING „UIVER"-BEMANNING. 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD e— DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Ct«. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau NoortJeinckplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER GOURANTs Voor Lelden per 3 maanden (.2.35; per week (.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd ziijn, per week „018 Franco per post (.2.35 portokosten. |oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. [ONZE GOEDKOOPE REISGELEGENHEID NAAR SCHIPHOL. Reeds velen hebben zich aan 0113 Bureau «gegeven voor onze goedkoope reisgele- nheid en kaarten voor bijwoning der her-huldiging. Zij, die alsnog gebruik illen maken van de door ons geopende gelegenheid, hebben daartoe nog de gele- [enheid tot UITERLIJK MORGENMIDDAG l uur. Na dien worden er door ons geen iatsbewijzen voor autobus of vliegveld jneer verstrekt. Wij wijzen er intusschen op dat de tri- ine-kaarten van f. 3.50 en f. 3.uitver- icbt zijn. DE DIRECTIE. AFSLUITING REMBRANDTSTRAAT. (Burgemeester en Wethouders van Lelden lengen ter algemeene kennis, dat de ibrandtstraat, ln verband met het uit eren van rloleerlngswerken, met Ingang Donderdag 15 November 1934 tot idere aankondiging voor alle rijverkeer 1 zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. I Lelden, 14 November 1934. 1258 LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Het korte-golf-amateurisme. I De club-avond van deze week was ge bild aan het korte-golf-amateurisme. Ten- leinde te komen tot de instelling van een |kern van K.G.-amateurs in de Vereeni- Eing, had het bestuur besloten door cau serie en demonstratie propaganda te ma- pen voor dit streven. De heer H. M. v. d. Bos, de bekende Leidsche K.G.-amateur en -zender, was zoo telwillend geweest om zich hiermede te belasten. Alvorens het woord te geven aan |ien spreker, richtte de voorzitter nog eerst enkele woorden tot het lid den heer P. J. Nieuwenhuizen, die zoo juist geslaagd was 'oor het zend-examen en als roepletters ™d gekregen P.A.O.N.L. De heer v. d. Bos begon met een ge schiedkundig overzicht van de opkomst der Ismateur-radio-ontvangst, aanvankelijk nog ■uitsluitend telegrafie, terwijl het uitge- Iwndene in hoofdzaak uit persberichten ■«stond. Al de moeilijkheden, waarmede |de amateurs in dien tijd, ongeveer 1916— l"". te kampen hadden, werden be- I sproken. I Langzamerhand legde men zich ook toe |op het zenden, den eersten tijd in hoofd taal: met vonk-zenders. De resultaten wa- IKu matig, het overbruggen van den af- Istand Leiden—Katwijk was een schokken- Ije gebeurtenis. Als we dan hooren dat l'Cgenwoordig vele amateurs W.A.C. zijn, I" w. z. dat ze met alle werelddeelen ge- werkt hebben, dan geeft dat wel een beeld l'an de enorme ontwikkeling dezer mooie I sport. De radio-lampen brachten het ama- I 'euhsme weer een stap verder en zoo werd l«e zender van Idzerda in 1918'19 reeds I??..' Seheele land gehoord. Ook de op luchting der N.V.V.R., waardoor de ama- IÏÏrs,met elkaar in verbinding kwamen, I,ende een flinke stap vooruit. Zoo «We zich het zendend en ontvan- I t I? ,amateurisme nu heel snel en de 1 e amateur Jesse mocht het genoe- I i ,smaken de eerste verbinding met Amerika tot stand te brengen. a de pauze behandelde de heer v d. K G.-amateurisme meer als zoo- I m t en beschreef uitvoerig het interes- I q5t ,systeem van rapporten sturen en I r ("'!aarten ontvangen. m!t was laa' geworden, toen de spreker ïïe' «n krachtige opwekking voor het I "-amateurisme zijn met aandacht ge- I I?'8<ic. causerie besloot Een hartelijk ap- plaas beloonde hem. Maandag 3 December zal eveneens "ur den heer v. d Bos een ontvang- en v.n ra°Belijk een zend-demonstr'atie gege- worden. academische examens. I voor doctoraal-examen Iea natuurkunde hoofdvak pharmacie, I bet a P v' d Po' 'Rotterdam); voor wnvuuingsdoctoraalexamen wis- en I H»?kunde de beer dr. C. P J van daatSF6 <Den Haag): voor bet candi- F wis" en natuurkunde letter iiiini J bf L. 's-Gravesande (Kijk- 'zam. V00r het economisch doctoraal- tyj" Indologie de heer G IJsselstijr rRu!;riaar,: voor het candidaatsexamen eerc,heid mei. N E Llssauer 'Der Pn de 'neeren A D. Vas Nunes (Rot- en E. R. de Vries (Den Haag). HET NIEUWE LIDO-THEATER. Een aanwinst voor uitgaand Leiden. 't Is nog maar enkele maanden geleden, dat de architect, de heer Kraan uit Oegst- geest, namens zijn principaal, onzen oud stadgenoot, den heer B. C Hartman, aan de firma Crey uit Rosmalen de verbou wing opdroeg van het voormalige concert gebouw „Concordia" tot het bioscoop theater ,,Lido". Hiard is er in die afgeloopen maanden gewerkt; van het oude „Concordia" bleef nauwelijks één steen op den anderen; dag en nacht was het werkvolk bezig met het afvoeren van puin en het aanvoeren van nieuwe bouwmaterialen, maar ondanks alle pessimistische voorspellingen van „hij haalt het nooit", door ettelijke belang stellende voorbijgangers uitgesproken, hield de heer Hartman woord en morgen avond, precies half November, vindt de openingsvoorstelling plaats. Wanneer straks alle-het-aanzicht-belem- merende obstakelen zullen zijn wegge nomen, zal men door de resultaten der verbouwing aangenaam verrast worden; een verbazing, welke nog wordt overtrof fen wanneer men via de gezellige hall met zijn fraaie indirecte koepelverlichting het eigenlijke theater betreedt. In het midden van de hall is een zwart- wit-marmeren fontein opgesteld, waarvan het bassin uit frisch-kleurige tegels ba- staat. Ter rechterzijde vindt men de hoofd- kassa, links een loket, waar bij buiten gewone drukte de besproken plaatsen kunnen worden afgehaald. Achter de hall is in een afgescheiden ruimte een garderobe gebouwd, terwijl breede banken langs de wanden gelegen heid bieden tot een rustig zitje. Hierachter bevindt zich de eigenlijke theaterzaal, in clusief de loges en het balcon, plaats bie dende aan 650 personen. Ten behoeve van het optreden van variété-artlsten is een tooneel gebouwd met een speelruimte van 60 vk. Meter, benevens een ruime orkestbak. Voorts vinden wij gelijkvloers nog een bar, waar tegen zeer matige prijzen con sumpties verkrijgbaar zijn en de keurig- ingerichte toiletten voor dames en heeren. De eigenlijke groote foyer is gelegen op de eerste étage en ziet er met zijn veel kleurige glas-in-lood-verhchting bij avond recht feestelijk uit. Ook hier vinden wij een aparte garderobe en toiletten. De betimmering is overal uitgevoerd in Engelsch mahonie, de vloeren zijn alle parketvloeren. Al-met-al kunnen wij getuigen, dat onze stad een fraai ingericht bioscoop-theater rijker is geworden. 0 HET GEVAARLIJKE PORTIER. Toen hedenmorgen te halfnegen een stadstram uit de richting Hooge Rijndijk op de Breestraat even moest stoppen maakte de chauffeur van den Alphen- schen Moda-dienst, die achter hem reed, van de gelegenheid gebruik eenige passa giers te laten uitstappen. Hoewel hij niet bij een halte was en de autobus midden op straat stond werd het portier met kracht opengeworpen, met het gevolg dat een passeerende wielrijder getroffen werd en over den kop duikelde. Het geval liep met enkele lichte kwetsuren en een be schadigd rijwiel nog goed af. Evénwel is het voor ons een aanleiding er nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat het gevaar lijk en daarom ook verboden is een auto portier te openen zonder zich vooraf te overtuigen dat het verkeer er niet door in gevaar zal worden gebracht. 0 VERHOOGING VAN MAXIMUM-HUUR- TOESLAG. Tot op heden kon aan ondersteunden, die gehuwd of ongehuwd kostwinner zijn, een huurtoeslag worden verstrekt, overeen komend met 2/3 gedeelte van hetgeen de huur méér bedraagt dan f. 3.50 per week, tot een maximum van f. 2.per week. Door den minister van Sociale Zaken is thans dit maximum op f. 2.50 vastgesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Pension Klein du Rhln, Waaigat 2. Bou levard 37. Katwijk aan Zee Eigenaar: C. van Rijs, Katwijk a. Zee. Bloemibollenbedrij f L. en H. Bisschops 1 Beperkende Bepalingen). Molenstraat 5, Sassenheim. Vennooten: L. A. Bisschops en H M Bissohops. Sassenheim. Wijzigingen Firma Kroon Co., Waalgat 2, Katwijk. Café-restaurant; manufacturen. De ven nootschap onder firma is dd. 1 November 1934 ontbonden. Het cafébedrijf wordt voortgezet door den vennoot C. J Kroon en het pensionbedrijf door den vennoot C van Rijs, elk voor eigen rekening Algemeene Verzekering Maatschappij „De Rijnstreek" N.V., Hooftstraat 73, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Commissarissen Ph. van Dien, Alphen a. d. Rijn en N van Dien Dzn. Alphen a d Rijn 0 Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd mej. E. H A. Eldering 'Oegstgeestl Wij herinneren er aan, dat morgen en Zaterdag hier ter stede gecollecteerd zal worden ten bate van de Toevlucht Chr. Jeugdhulp. gevestigd Utrechtsche Jaag pad 20 Men houde dus zijn bijdrage vast gereed om dit goede doe! te steunen' Tot onderwijzer aan de Chr. School aan de Driftstraat alhier, is benoemd de heer J. D. de Rijk te Bleiswijk. KUNSTKRING VOOR ALLEN. GEORGE VAN RENESSE. FERDINAND HELMANN. HENK VAN WEZEL. Een ensemble, waarop wij als Nederlan ders trotsch mogen zijn, presenteerde zich op het tweede Kunstkringconcert: het trio George van Renesse (piano), Ferdinand Helmann (viool) en Henk van Wezel (cello). Zij vormen sinds betrekkelijk kor ten tijd een verbond, waarvan wij na eerste auditie mogen hopen, dat het een lang bestaan beschoren zij! Wij kenden twee van hen reeds als solist en waren wel nieuwsgierig hoe nu hun samenwer king zou uitvallen. Want lang niet altijd vormen individueel knappe musici een Ideale combinatie. Zoo hoorden wij zelfs eens de persoonlijkheden Friedman-Hu- berman-Casals, wier samenspel aan de verwachtingen, gewekt door enorme solis tische prestaties, toch niet voldeed. Daar voor waren zij te veel „solist". Doch hier over zou een aparte beschouwing te schrij ven zijn. En nu dit trio: in Beethoven, Mendels sohn en Tsjaikowsky: een opgave, die veelzijdige kwaliteiten belichten kan. Zoo ln het aan vorst Liehnowsky opgedragen en van geestesadel doortrokken opus I van den jongen, onstuimig-aanstormer.den Ludwig, die hierin, ondanks Haydn-in- vloed, toch reeds duidelijk een eigen, sterke zieletaal spreekt. Of in de zoet vloeiende, maar toch warm-levende ro mantiek van den hier vitaal en nobel, in prachtig-opgevoerde stijgingen zich uiten den Felix of in de brandende passie van den geëmotioneerden Peter Iljltsch Eigenschappen en verdiensten van hoog staand samenspel werden reeds ontplooid, al is rijpere groei en grooter evenwicht natuurlijk denkbaar. Over het geheel ech ter een vlekkelooze homogeniteit, een zorg vuldige afgewogenheid van klankverhou dingen en coloristische schakeeringen, een muzikale, doorleefd-geestelijke repro ductie. Ja zeker: aanmerkingen zouden te ma ken zijn. Zoo was voor ons gevoel in het echte Beethovensche Es-dur. waaraan di lettanten, die dit werk zoo goed kennen, hun hart konden ophalen, de violist te dikwijls aan den scherpen, harden kant een mooier instrument is denkbaar! en bleef de cellist ook daardoor te beschei den op den achtergrond. Maar was 't niet, alsof Van Wezel zich in Mendelssohn re vancheeren wilde? Hier kon men plotse ling constateeren, welk een fijnbesnaard, gevoelig kunstenaar, beschikkend over een sonoren, zacht-fluweelen toon, zijn prachtig instrument hanteerde, waartoe overigens de compositie alleszins gelegen heid bood. En dan George van Renesse: sinds wij dezen 't laatst hoorden, heeft hij een ge weldige evolutie ondergaan. Een verbluf fend zekere virtuositeit, een ongemeen betrouwbare stuwkracht, een opmerkelijke rust en overgave gaan van dezen jeug digen, uiterlijk onbewogen pianist uit, die wij ongetwijfeld als de „creator spiritus" van dit drietal mogen beschouwen. Naarmate de avond vorderde, leek ons de concentratie dieper: steeds intelligen ter, nauwlettender scheen men in elkan der op te gaan, steeds vrijer, losser werd de uiting, zoodat een welluidend klankge heel opbloeide, een expressieve, suggestie ve weergave, gedragen door het innerlijk enthousiasme, dat de groote kunstenaars stempelt. Leek Helmann ons aanvankelijk niet die hoogte te bereiken als zijn partners, daar nog de geroutineerde vakman domineerde, bij wien alles glad, maar zonder diepe in nerlijke bewogenheid scheen te verloopen, in Tsjaikowsky's herinnering aan diens grooten leermeester Nlcolaï Rubinstein werd het anders. Daar wedijverde het sa menspel met dat in Mendelssohn, be- heerscht tot in détails zonder overgevoe ligheid, ondanks de „schwung" en het wel oppervlakkige, pathetisch-smartelijke ka rakter, dat het a-moll van dezen Rus ken merkt. De Tsjaikowsky der symphonieën is ons overigens liever. Daar was 't, alsof de vioolklank al haar telkens onverwacht aan den dag treden de scherpte had verloren: een warme, volle toon onstond, die gepassioneerd sa- menzong met Van Renesse's glasheldere aanslag, die rond bleef in het sterkste forte en vederlicht in het variatiespel. Doorgloeid van temperament werd dit een spel. waarin allen de volle mate hun ner krachten konden geven: bezield, spon taan, geïnspireerd en van groote expan- siviteit. Geboeid werd men, vooral ook door de edele opvatting van den cellist, wiens geestelijke beleving met die van v. Renesse fijnzinnig samensmolt. Dit trio mag zich hier gerust nog eens laten hooren: het resultaat dezer combinatie getuigde reeds van zorgvuldige voorbereiding, die zeker na langere instel ling nog nauwsluitender afgestemd zal worden. Maar mogen wij dan ook eens nieuwere of nieuwste kunst verwachten: een trio van Pijper bijv? Of is Leiden niet vooruitstrevend genoeg om met modern oeuvre te durven komen? Wij hebben 011s op veelal wondere, doch bekende klanken laten drijven: stimuleerend, animeerend op hoorders van een nieuwe generatie zou evenwel ongetwijfeld een opus van dezen tijd kunnen inwerken. Het talrijke auditorium betoonde zich steeds erkentelijker: geestdriftig zelfs was de dankbaarheid na het verstilde slot van dit recital. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Von Ribbentrop is gistervoormiddag wederom op het Foreign Office ontvangen, ditmaal door Sir John Simon, den Brlt- schen minister van buitenlandsche zaken, die Maandag verhinderd was bij het be zoek van Von Ribbentrop tegenwoordig te zijn. Bij het verlaten van het Foreign Office verklaarde Von Ribbentrop aan de wach tende journalisten, dat hij geenerlei ver klaring had af te leggen nopens zijn on derhoud met Simon, dat 45 minuten had geduurd. In Britsche officieele kringen worden de talrijke conjecturen, welke in verband met Von Ribbentrop's visite worden gemaakt, tegengesproken De Ver Staten hebben de hoop opge geven op elke onmiddellijke algemeene overeenkomst betreffende de ontwape ning. verklaarde Huil gisteren te Washing ton: hij bevestigde, dat de Amerikaansche regeering streeft naar een aparte overeen komst voor de internationale controle op den handel in wapens. Hul! hoopt dat deze overeenkomst gesloten zal kunnen worden, zonder dat men behoeft af te wachten, dat zij opgenomen kan worden ln een eventueel algemeen accoord over de ontwapening. De regeering der Vér. Staten heeft aan Hugh Wilson opgedragen, om de Europee- sche en Aziatische mogendheden te polsen om te vernemen of zij bereid zouden zijn hun medewerkte: te verieenen voor hel sluiten van een dergelijke ovpreenkomsi betreffend' d: 'role op den handel in wapens Huil legde deze verklaring af na met Roosevelt te hebben geconfereerd over de ontwapening, evenals de vlootkwestie, de petroleumaangelegenheid in Japan en Mantsjoekwo en eindelijk de vraag der deelneming van de Ver. Staten aan de pogingen om een oplossing te vinden van het conflict, in den Gran Chaco. Men verklaart, dat de Ver. Staten hun samenwerking met den Volkenbond hand haven voor de regeling van deze kwesties. „Ik hoop de bewapeningen te vermin deren; dag en nacht ben ik aan 't werk en ik zal geen nederlaag in dit opzicht aanvaarden", verklaarde MacDonald gis teren in een rede te Southampton. Wat aangaat de particuliere wapen- fabrlcatie, verklaarde MacDonald. dat dit een gevaarlijke industrie is en de regee ring zou zeker een plan moeten hebben om dit probleem aan te pakken en dien handel zooveel mogelijk te beperken. De wijze om de zaak ter hand te nemen, is het stelsel der vergunningen uit te breiden en het internationaal te maken. Wij zul len trachten er zoo spoedig mogelijk een begin mee te maken te Genève. De eerste-minister zei eveneens: „Ik heb bij de jongste plechtigheid voor de ceno taaf opnieuw de belofte afgelegd, dat wij een der werktuigen zouden zijn om van den oorlog Iets uit het verleden te maken." Het grootste gedeelte van de rede was gewijd aan de verdediging van de vorming en de voortzetting der nationale regeering. VEREENIGDE STATEN Staking in de zijde-industrie. Volgens eer. bericht uit Patterson (New Yersey verwaoht men, dat tegen 19 No vember een staking zal worden afgekon digd van 15.000 arbeiders in de zijde industrie. De staking zou de geheele zijde industrie in dit gedeelte van het land verlammen, omdat de productie reeds beknot is in de jongste drie weken door een staking van 25.000 arbeiders uit de kleurindustrie. BINNENLAND. Minister Oud over den financieelen toe stand. (Pari Overzicht, 2e Blad.) Het vertrek van de onderzeeboot EL 18; toespraak van minister Deckers. (Binnen land, 3e Blad en Laatste Berichten, le BI Jaarverslag van Van Berkel's Patent; veel betore bedrijfsresultaten dan het vorige jaar. (Financiën, 3e Blad.) BUITENLAND. Rondom de Ontwapening. (Buitenland, le Blad.) Het Kabinet Flandin krijgt met groote meerderheid een votum van vertrouwen. (Buitenland, le Blad.) Arrestaties in Tsjecho-Slowakije en Bulgarije- (Buitenland, le Blad.) Het aftreden van het Belgische kabinet de Broqueville. (Buitenland, le Blad.) BELGIE. Het aftreden der regeering. In de kamer, die gistermiddag voor een. nieuwe zitting bijeen is gekomen, heeft de premier, de Broqueville een uitvoerige redevoering gehouden, welke hij besloot met de verklaring, dat het huidige kabinet het economische en financieele wederop bouw program, dat het op grond van de door de Kamer in den zomer goedgekeur de speciale volmachten, op zich genomen had uit te voeren, niet kon voltooien, aan gezien onder de ministers in den laatsten tijd meeningsverschillen zijn ontstaan over de verdere voortzetting van het program. De minister president verklaarde, dat de beide ministers zonder portefeuille, van Zeeland en Ingenbleek, reeds de vorige week hem hun ontslag hadden gevraagd. Onder deze omstandigheden heeft hij be sloten den koning het ontslag aan te bieden van het geheele kabinet. Na de rede van den premier die door de Kamer met opvallende onverschilligheid werd aangehoord, verlieten alle ministers de zaal. De voorzitter van de Kamer hief daarop de zitting op. De Koning heeft direct overleg gepleegd met den voorzitter van Kamer en Senaat en de leiders der drie groote partijen. DUITSCHLAND. Eere-soldy voor nagelaten betrekkingen van N.S.D.A.P.-ers. Bepaald is. dat de nagelaten betrekkin gen der op de eerelijst van gevallen strij ders der N.S.D.A.P. voorkomende dooden een eere-soldy zullen ontvangen. Het be treft echt-lieden. kinderen of ouders. Het eere-soldy wordt vastgesteld voor een jaar, te beginnen met 1935. De uit- keering geschiedt maandelijks. Te allen tijde kan wijziging worden gebracht in het bedrag Men kan eeen aanspraken laten gelden op eere-soldy. Het eere-soldy ls onvervreemdbaar. ROEMENIE. Tegen prijsopdrijving. De autoriteiten hebben geconstateerd, dat bij enkele artikelen een prijsverhoo- ging is ingetreden, die economisch op geen enkele wijze Is te verdedigen. De regeering wil daarom nauwkeuriger dan tot dusver de orijsvormlng op de goe derenmarkt controleeren. In alle gevallen, dat een prijsverhooging ongegrond is en slechts een speculatief karakter draagt, zal direct worden ingc- grenen. om een door niets gerechtvaar digde opdrijving van den levensstandaard te verhinderen. BULGARIJE. Arrestaties verricht. De leiding der politie deelt mede, dat de politie dezer dagen in de stad Kustendi en eenige naburige plaatsen, alsmede in de woning van een Macedoniër te Sofia huiszoeking heeft gedaan. Daarbij zijn een aantal wapenen, een hoeveelheid munitie en ontplofbare stof fen, alsmede een deel van het archief van de ontbonden revolutionnaire Macedoni sche organisatie gevonden. Er bevonden zich stukken bij, die in den tijd na de in stelling van den nieuwen regeeringsvorm in Bulgarije waren opgesteld. De politie arresteerde talrijke personen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1