Uit den Leidschen Raad. MOEDER PARMENTIER VERTELT OVER HAAR ZOON yü«<« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 November 1934 Derde Blad No. 22898 De brandstoffenvoorziening der werkloozen - Woningbouw - Verbouwing van het Gymnasium HIJ WILDE „BESTUURDER" WORDEN FAILLISSEMENTEN. de brandstoffenvoorziening. 30o. Voorstel ln zake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking tomende werklooze gehuwde en ongehuw de kostwinners en op zich zelf wonende personen gedurende het winterseizoen 1934 -1935. (2471 De heer v. STRALEN wijst er op, dat de waarde van het verstrekte is gesteld op (.0.95, terwijl f. 1 mag gegeven worden. ZX de prijs der Parelcokes echter te hoog gesteld dan ln den particulieren handel! Ei wel 14 ct. per H.L. Spr. zou gaarne het volle bedrag der werkloozen ten goede wil len laten komen, dus 5 ct. 7 ct. 12 ct. meer. Hij gelooft dat de lichtfabrieken aan deze regeling een goed zaakje hebben. Gaarne ontvangt spr. nadere inlichtingen In dezen. Waar sommige personen geen cokes kun nen stoken, vraagt hij B. en W. een rege ling te treffen ten gunste van dezen. Ten derde vraagt hij nog eenige uitbrei- der verstrekking, n.l. aan degenen, die nog uit de werkloozen-kassen trekken doch later in den steun vallen en aan ge deeltelijk werkloozen, die niet boven het max. bedrag uitkomen, en het veelal even noodig hebben. De heer WILBRINK vraagt, waarom er ;een rekening is gehouden met de moge- ijkheld van verstrekking van alleen ge klopte cokes en hij dringt aan alsnog dit te doen voor 't volgende jaar. vreest practische bezwaren tegen hetgeen de heer v. Stralen opmerkte inzake de parelcokes. Z.l. zal de minister een leve ring tegen en-gros-prijs door de Lichtfa brieken aan de werkloozen niet goedkeu- en. Maar in de toekomst zal toch wel met letgeen de heer v. Stralen zelde, z.i. reke ning zijn te houden. De heer v. WELZEN maakt bezwaar te len het bedrag van f. 1 dat de regeering beschikking stelt. Dat is veel te laag ok waar vele werkloozen thans met brand doffen moeten koken in plaats van op gas. Spr. is voor een bedrag van f. 2 per week, letgeen nog maar gedeeltelijk in de be hoeften zou voorzien. De raad stelle dan nog een bedrag beschikbaar naast de gul- en van den minister! Dat is zi. geheel erantwoord. Wethouder ROMIJN meent, dat er nog vel eenige ontevredenheid is, doch deze is :t meer van dien aard als vorige jaren. Is dan ook ongeveer bereikt, wat bereikt irden kan. De cijfers van den heer v. •len kan spr. niet direct overzien ze :en te zeer de prij zen-politiek der fa- deken. In de commissie voor de steunver lening zal hij deze cijfers echter gaarne au de orde stellen, ln tegenwoordigheid n een vertegenwoordiger der Lichtfa- bieken. Of i. 1 al dan niet genoeg is, doet niet zake. De minister heeft deze som nu inmaal vastgelegd en daarmede is alles ezegd. Om den rijkssteun niet te verliezen, in niet boven dit bedrag worden gegaan. Wie kachels hebben, ongeschikt voor ze- ere brandstof, wordt altijd tegemoet ge lomen. De gevraagde uitbreiding van den heer Stralen heeft de raad steeds afgewezen, ouwens de minister heeft de grenzen angegeven. Kastrekkers zou de gemeente op eigen rekening kunnen steunen, doch gelooft het niet noodig. Niettemin wil ook deze kwestie nog wel in de subcom missie brengen. De heer v. STRALEN kan over 't geheel el genoegen nemen met het antwoord van en wethouder. Het voorstel v. Weizen zou onvervulbare irwachtlngen wekken en daaraan zal de DA.P. niet meedoen. De f. 1 is te laag, toch wijziging is hier er niet in te brengen. De uitbreiding der verstrekking ver- edigt spr. nog nader en hij hoopt in dit pzicht nog op toezegging door den wet- ouder. De heer v. WELZEN repliceerend, hand haft zijn meening betreffende de f. 2. Wethouder ROMIJN kan de consequentie let overzien van de uitbreiding en kan daarom geen toezegging doen. Het voorstel wordt dan z. h. st. aan aard. 31o. Voorstel in zake den aankoop en de onteigening van perceelen, begrepen ln 'et saneeringsplan Lange Bouwelouwen- teeg-Lange Paradijssteeg. (248) Conform besloten. WONINGBOUW. 32o. Voorstel: a. inzake het uitgeven in erfpacht van Pond ten Westen van de Da Costastraat aan de Vereeniging tot Bevordering van «n Bouw van Werkmanswoningen, van Bond gelegen aan en nabij de Kanaal- «raat aan de Woningbouwvereenigtng jDns Doel" en van grond ten Westen van ™n Lammenschansweg aan de Woning- TOwvereeniging „de Tuinstadwijk". ten «hoeve van den bouw van resp 71 27 en woningen en inzake het verstrekken rao. Ixmwvoorschotten aan genoemde ver- aatisingen; tot wijziging van de voorwaarden waaronder aan de Woningbouwvereenl- jptgen ..Eensgezindheid" en ,,de Een dacht" bii besluit van 28 Augustus 1933 jPorsehotten werden verleend ten be- Jfwe van den bouw van woningen door «ereenieineen (2491 "a heer SCHüLLER maakt bezwaar wsan de bouwplannen van Werkmans- 'ineen en Tuinstadwijk; er worden veel Siii woningen gebouwd, uitvoerig "'"t spr dit aan te toonen Z. i. zijn dat SJ? Woningen in het belang der huisves- afgezien van de huur het zijn mo- hon krotwoningen Voor enkele centen Bmi mecr was volgens de directeur van J?" ®n Woningtoezicht voor Tuinstad- Dereiken geweest, n.l voor tsp. 7an f 5.15. Waarom daarop niet In- Spr. zal tegen dit voorstel stem- De heer SCHONEVELD verheugt zich over dit voorstel, al is het type Inderdaad niet bepaald Ideaal. De bouwvereenigingen zijn er echter zelf verantwoordelijk voor! Spr vraagt waarom Ons Belang ln dit voorstel ontbreekt? f. 26 en f 29 voor waterleiding lijkt hem nog al hoog en hij dringt ln dit verband aan op herziening der waterleidingtarie ven. De heer KOOISTRA zegt dat er gebrek is aan deze woningen en in tegenstelling met den heer Schüller ook al keurt hij het gewraakte type af zal hij daarom mee gaan met B en W.. want anders gebeurt er niets. Met tegenzin gaat zijn fractie mede, zulks met het oog op de nadere bouw. Wethouder SPLINTER wijst er op, dat de vereenigingen zelf na rijpe bestudee ring dit plan indienden en handhaafden. Zij zien dus heil in dezen bouw voor kleine gezinnen (ouden van dagen b.v.). En daar mede meenden B en W. te moeten mee gaan. Hij raadt den heer Schüller aan hetzelfde te doen. al is het niet ideaal. Het bouwplan van Ons Belang is pas ingediend en kan dus hierbij niet in be handeling komen. De waterleiding-tarieven zijn eenvoudig gevolgd, zooals ze zijn en kunnen hierbij niet nader worden onder de oogen gezien. Na repliek van de heeren Schoneveld en Schüller, welke laatste zijn meening onge wijzigd handhaaft, tegen de bouwvereeni gingen zelfs in. De heer BOSMAN oordeelt de huren te hoog en wil zoo dure woningen niet bouwen. Het voorstel wordt aangenomen met 313 stemmen. Tegen de heeren Schüller, Bosman, v. Weizen. VERKEERS VERORDENING. 33o Voorstel tot wijziging van de ver ordening op het Verkeer te land. (250) Bij art. XI (verbod om rijwielen onbe heerd te laten staan op door B. en W. aangegeven plaatsen) vraagt de heer GROENEVELD of die plaatsen zullen wor den aangeduid. Anders wordt het een val. En hoe, als we per fiets b.v. boodschappen doen? De VOORZITTER zegt, dat de bedoeling alleen is enkele, bijzonder lastige plaatsen uit te kiezen, anders niet en geenszins den winkelstand te hinderen. Conform wordt dan besloten. Bij art. XIII wil de heer GROENEVELD, in tegenstelling met dit voorstel tot ont heffing daarvan, in ieder geval een stil staande auto 's avonds verlicht zien. par keerterreinen dan uitgezonderd. Zoo goed is de straatverlichting niet. De heer WILBRINK oordeelt in de be bouwde kom verlichting onnoodig. Daar voor is de straatverlichting voldoende, en voor fietsrijdres kan er zelfs gevaar zijn, als de stilstaande auto's verlicht moeten zijn. De heer MANDERS wijst op de last voor de auto-rijders, waartegenover z.i. geen enkel voordeel voor het ander verkeer staat. De heer v. ECK oordeelt verlichtingsge bod, waar voldoende licht is, onnoodig. Men zij echter voorzichtig met de onthef fing. De VOORZITTER sluit zich aan bij de bestrijders van den heer Groeneveld. Na repliek wordt het art. z. h. st. goed gekeurd, evenals de geheele verordening. VERBOUWING GYMNASIUM. 34o. Voorstel inzake verbouwing van het i Gymnasium aan de Doezaetraat en het in verband daarmede huren van het ge bouwencomplex van de voormalige Kweek school voor Zeevaart ten behoeve van de tijdelijke huisvesting van het Gymnasium en tot beschikbaarstelling van de voor een en ander benoodigde gelden. (233) De heer SCHÜLLER wijst er op ,hoe de laatste 5 Jaar aan het Gymnasium voor f. 17.700 is verbouwd, waarbij nog komt f. 4020 voor extra-onderhoud en f. 5801 voor normaal onderhoud. Totaal f27.521. Dit geld gaat geheel teloor door dit voor stel! En steeds wordt op zuinigheid aan gedrongen Deze bezuiniging in den vorm van deze verbouwing (ruim f. 100.000, afgezien van tegenvallers) kan spr. niet aanvaarden. Spr. ziet geen reden voor deze verbou wing, al kan hij de noodzaak van een nieuw gebouw erkennen op andere plaats. En zelfs bij aanneming is er geen zeker heid van uitvoering, daar de minister nog den noodigen grond niet afstond. Spreker dient een voorstel in om B. en W. te verzoeken kostenberekening over te leggen voor het bouwen van een nieuw Gymna sium. De heer GROENEVELD oordeelt deze verbouwing een Leidsche methode: zich zoo lang mogelijk te behelpen. Maar het blijft duur prutswerk. Voor 10 jaar is er ook al voor f. 100.000 aan verbouwd. Al heeft spr. zich aanvankelijk bij het voor stel neergelegd, erkent hij de bezwaren en steunt hij het voorstel-Schüller. Een nieuw Gymnasium kost een half millioen, is gezegd; 'tkan z.i. wel minder. Wethouder GOSLINGA't kost nog een ton meer De heer MANDERS is over 't algemeen geen voorstander van verbouwing, want deze is duur. In de C. v. F. is deze kwestie volledig bezien en de heer Groeneveld noemt dit prutswerk! Spr. durft verzeke ren, dat door deze verbouwing het Gym. voor Jaren gereed is. terwijl desnoods nog gelegenheid voor uitbreiding blijft En spr berekent dat dit voorstel alleszins 't goed koopste is. De heer MEYNEN verwijst naar de Meisjes HBS, die tenslotte schitterend is verbouwd Zoo kan het volgens dit plan ook gaan met het Gym Wij kunnen voor f. 100.000 voor jaren gereed Somen en daarom is het niet wenschelijk ln deze tijden meer uit te geven. Spr. somt uit voerig de voordeelen van dit voorstel op. De heer BOSMAN kiest ook dit voorstel gelet op het verschil in kosten. Maar ook deze kosten zijn hoog. Is de Kweekschool voor Zeevaart niet voor altijd te ge bruiken? De heer SCHONEVELD oordeelt verbou wing in deze tijden de meest juiste en wensohelijke. Eén vraag: kan later nog een verdieping komen op de nieuwe lokalen? Wethouder TEPE ziegt, dat de heer Schüller, pas hersteld, wel nieuwen levens moed toont door een voorstel te doen van minstens f400,000 Dit voorstel van B. en W. is een bezui nigingsvoorstel! Wel is ernstige poging ge daan, om een andere oplossing te vinde», doch tevergeefsch. Eén goede zijde heeft z.i. deze crisistijd: meermalen wordt het bewijs geleverd, dat het eenvoudigste het beste is! Zijn de verbouwingen aan de Centrale School voor het 7e leerjaar, de Meisjes- H.B.S. en UL.O.-school niet prachtig ge slaagd? Een zelfde politiek wordt nu voor gesteld voor het Gymnasium, dat drin gend verbetering eischt; zie b.v. het brandgevaar, gemis aan gymnastiek lokaal, één claviger's woning etc. Gemeentewerken heeft hem hier ter stede bekeerd tot het toepassen van het verbouwingssysteem. Voor uitbreiding blijft in ieder geval gelegenheid, kan spr. ver zekeren. Zelfs wanneer het mogelijk was de be schikking te krijgen over het gebouw der Zeevaartschool - hetgeen niet zoo is zou dit z.i. duurder komen. Laat de raad nu beslissen, dan kan direct begonnen worden, als de beslissing van den minister afkomt. De heer SOHULLER zegt den heer Meynen, dait nieuwbouw ook sober kan zijn! Spr. erkent, dat de genoemde ver bouwingen geslaagd zijn, doch al het bestede geld tevoren ls dan maar ver loren. De heer WTLMER: Bij nieuwbouw niet? De heer SCHÜLLER: Neen, want dan is het gebouw anders te gebruiken of te verkoopen. Spr. ls niet overtuigd, dat dit voorstel bezuiniging brengt. Bij uitgifte van 3 ton kan men zuiniger zijn dan bij uitgifte van 1 ton! De heer GHOENEVELD ls niet zoo tevreden over de plaats gevonden verbou wingen. Dat er voor de f. 100.000 wat ver kregen wordt, is logisch. Stel eens van niet! Spr. is niet voor deze methode van lapwerk. De heer VERWEY meent, dat de wet houder zelf heeft aangetoond, dat we met zijn voorstel op den verkeerden weg zijn. Hij ontkent, dat een nieuw Gymna sium de som zou kosten, door den wethou der genoemd. Laat men dit berekenen en dan daarvan de verbouwingston aftrek ken. En zekerheid van uitvoering is er ook niet. Wethouder TEPE verzekert, dat de door hem genoemde som op realiteit berust, zie naar Utrecht. Het voorstel-Schüller wordt verworpen met 21—12 stemmen. Voor de S.D.AP. en den heer Van Welden. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 258 stemmen. Tegen de heeren Verwey, Kooistra. Schüller, Van Eek, Kuipers, Vallentgoed, mevr. Baart en mevr. de Oler. a. Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein aan de Timorstraat, hoek Sumatrastraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie N. Nis 283 (ged.) en 841 (ged.) aan M. Bink en A. P. Valk q.q. (251) Conform besloten. b. Voorstel in zake het verleenen van vergunning aan den eigenaar van het perceel Langegracht No. 111 tot het leggen en tot wederopzeggens hebben van binten in den muur van den westelijken zijgevel van het aan de gemeente toebehoorende perceel Langegracht No. 113. (252) Conform besloten. c. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van een drietal voetbalvelden op de perceelen in den Stadspolder, kad. bekend gemeente Lelden, Sectie K. Nis 2862 en 3939, bij wijze van werkverschaffing door jeugdige werkloozen. (253) De heer KUIPERS verwijst naar een circulaire van den minister en vraagt een vergoeding voor slijtage voor kleeren etc. van f. 2.40 p. week. Hij dient daartoe een voorstel in. De heer WILBRINK juicht op zich zelf het voorstel toe, maar hij maakt de op merking dat 't niet juist is 'n pas aange legd voetbalveld voor andere doeleinden te bestemmen. De heer v. WELZEN heeft principieele bezwaren tegen dit voorstel, dat neerkomt op loondruk. De heer v. ECK erkent dit laatste, doch aanvaardt dit in deze omstandigheden, want anders gebeurt deze aanleg niet en blijven jonge werkloozen werkloos. Daar om vindt hij geen vrijheid- tot tegenstem men. Er is geen keuze. Wethouder ROMIJN verheugt zich, dat over 't algemeen de wenschelijkheid van dit voorstel wordt aanvaard. Het voorstel Kuipers ontraadt spr. De subcommissie stelde zelf voor f. 0.10 per uur en is daar door ook vrijer. Dat het veld aan de Zijl verlaten moet worden, is jammer, doch was niet te voorzien. Het voorstel-Kuipers wordt verworpen met 2210 stemmen. Voor de S.D.A.P. (behalve de heer Ver wey, die zich vergist) en de heer v. Tol. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aanvaard. De heer v. Weizen wil geacht worden te hebben tegengestemd. Voorstel tot wijziging van de verorde ning regelende de heffing van belastin gen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden (254) Goedgekeurd. DE STEUNNORMEN. Alsdan zou ln behandeling komen de adressen van N.A.S en Leidschen Bestuur- dersbond inzake aandrang op de regeering tot verbetering der steunnormen etc De heer VAN STRALEN wijst er op. hoe het reeds ovei 6 uur is en dus aan dit punt moeilijk meer is te beginnen. Hij wil uitstel bewilligen, mits volgende Maan dag weer wordt vergaderd. K. D. Parmentier. Hoe is Parmentier, de commandant van de Uiver, vlieger geworden? Deze vraag werd den laatsten tijd zoo herhaaldelijk gesteld dat wij een bezoek hebben ge bracht aan zijn ouderlijke woning in de Soembawastiaat te Amsterdam. Moeder Parmentier vertelde daar over haar zoon. Of ik trotsch ben op mijn jongen? En niet zoo zuinig ook, mijnheer! En m'n vijf dochters niet minder op hun eenigen broer! Waar hebt U de berichten over de bemanning van de „Uiver" gevolgd? Hier thuis, mijnheer en ik kan U verzekeren, dat we de laatste uren hevig in spanning en in angst hebben gezeten. Alles leek eerst zoo prachtig Om 2 uur 50 's middags verstonden we door de radio, dat de „Uiver" veilig in Melbourne was ge land. Dat was me een vreugde. Twee van m'n dochter zijn op atelier en een van hen een meisje van 21, had van de directie vrijaf gekregen en mocht niet eerder te rugkomen, dan nadat haar broer veilig en wel in Melbourne was- Nou, toen dat bericht kwam, is ze naar het atelier gerend om het heugelijk nieuws mee te deelen. Het geheele personeel deelde in de feest vreugde en vereerde haar met een gedicht terwijl zij van de directie een bloemen hulde kreeg. U had haar gezicht moeten zien, toen ze thuis kwam en ik tegen haar zei: „God kind, Koene is er nog niet, 't was een fout bericht!" M'n man was toen kort daarop bekend was, dat de „Uiver" nog in de lucht zat, naar het KL.M.-ge- bouwtje op het Leidscheplein gegaan. Hij kwam terug met de boodschap, dat de be manning van het vliegtuig den koers was kwijt geraakt. Toen hadden we het leelijk te kwaad, mijnheer, dat begrijpt u wel! 't Was zeker een opluchting, toen de spanning voorbij was? Niet om te vertellen, mijnheer! Toen 's nachts opeens de muziek ophield en de omroeper meedeelde, dat de „Uiver" veilig in Melbourne geland was, woren we dol van blijdschap. Want 's avonds, toen we wisten, dat het vliegtuig in Albury in den modder zat, was er nieuwe angst onder ons dat Koene en zijn makkers het eind doel niet zouden bereiken. M'n man had 's middags al de vlag uitgestoken, maar hij moest haar weer binnenhalen. Maar 's nachts is-ie weer uitgegaan en kon-ie blijven hangen! We hadden natuurlijk veel belangstelling van vrienden en ken nissen en ookziet u maar eens! Moeder Parmentier is opgesaan en haalt onder allerlei paperassen een brief tevoor schijn, die zij ons vol trots toont, 't Is een hartelijk schrijven met gelukwenschen van den directeur der K.L.M., de heer Plesman. U begrijpt, wat er in ons omging, toert we Koene's stem later door de radio hoor den. 'k Had wel zoo naar hem toe willen vliegen! Wat trilde Uw zoon worden, toen hij. nog in de kinderschoenen stond? Moeder Parmentier lacht eens hartelijk, vóór zij antwoordt: Koene zei altijd, dat hij „bestuurder" wilde worden- 't Kon hem niet schelen of dat op een locomotief zou zijn of op een auto! Meer dan twintig jaren hebben we in de Kattenburgervoorstraat gewoond. Koene was veel thuis. Het was altijd een vlijtige jongen, die graag leerde en tee- kende. En met de jaren groeide zijn be langstelling voor de vliegerij. Hij is na de lagere school bij Fokker op kantoor ge komen. Vier en een half jaar is hij daar geweest; toen moest hij in dienst! Is hij op Soesterberg geweest? Ja mijnheer, hij heeft daar z'n tijd uitgediend, maar niet bij de luchtvaart af deeling! Wat heeft hij geprobeerd, bij den vliegdienst een plaatsje te krijgen; ook heeft hij herhaaldelijk geschreven of er kans was dat hij bij de opleiding ge plaatst kon worden, maar daar is in zijn diensttijd niets van gekomen. Toen hij uit dienst kwam, was hij werkloos, want z'n plaats bij Fokker was door een ander bezet, die er niet voor voelde om zijn be trekking weer af te staan. Door bemidde ling van een zwager van me is Koene toen eenigen tijd in de bouwvakken werkzaam geweest. Veel nachtwerk! Als bouwvakar beider heeft hij eens een klap op z'n hoofd gehad met een voorhamer. Het iitteeken is nog te zien en de dokter, die hem be handelde, dacht, dat hij er een geheugen stoornis uit zou overhouden! 't Was me een vreugde, toen op een goeden dag bericht uit Soesterberg kwam, dat m'n zoon zich daar ln z'n oude uni form, die veel te krap was geworden! melden moest voor de keuring door de luchtvaartafdeeling. Juichend kwam hij thuis met de mededeeling, dat hij goedge keurd was. Van toen af is 't feitelijk heel vlot gegaan Op het eind van November trad hij in dienst en half Maart had hij reeds z'n kleine brevet! Een half jaar later had hij zijn groote brevet en kon hij zich sergeant-vlieger noemen- Twee jaar is hij op Soesterberg geweest hij trouwde in middels en voelde er niets voor om voor de vier volgende reserve-jaren van zes vlieguren per maand te bestaan. Hij heeft toen getracht bij de K. L. M. te komen en dat is wonderwel gelukt. Het overige is U bekend. Heeft u het dadelijk goed gevonden, dat hij vlieger wilde worden? Eerlijk gezegd, neen mijnheer! Ik vond het een gevaarlijke sport, maar Koene zei steeds, dat je op straat ook kon verongelukken. Bovendien dacht ik dat er voor een jongen van eenvoudige ouders bij het vliegwezen geen plaats was, maar daarin heb ik me toch vergist! Ziet U Uw zoon vaak? Gelukkig wel mijnheer, antwoordt moeder Parmentier, En ik weet. dat hij de eenvoudige jongen blijft, die hij altijd ge weest is. Nooit zal hij verzuimen, als hij een vlucht naar Indië gaat maken, af scheid bij ons te komen nemen. Een en kele maal is het voorgekomen, dat hij het te druk had, maar dan stond hij erop, dat wij naar zijn woning in Amstelveen kwa men. Nu wachten we in spanning op zijn terugkomst en niemand zal ons kwalijk nemen, dat wij morgen over een week graag op Schiphol de huldiging zouden willen bijwonen. Velen in de buurt weten niet eens, dat het mijn zoon is, die met Moll en de anderen de „Uiver" naar Mel bourne heeft gebracht. We plaatsen ons niet graag op den voorgrond. Maar bij zijn aankomst wil ik hem op Schiphol in mijn armen sluiten! De VOORZITTER kan dit niet toe zeggen. De heer VAN STRALEN meent, dat de leiding rekening had moeten houden met de belangrijkheid van deze kwestie en des noods om deze af te doen, deze daarom eerder had moeten doen behandelen vóór andere punten der agenda. De VOORZITTER zegt gewezen te heb ben op de wenschelijkheid de debatten te bekorten. De heer WILMER is van oordeel, dat het verwijt aan de leiding onjuist is. Als de S.D.A.P. dit zoo urgent oordeelde, dan had zij, door de discussies te bekorten, behandeling mogelijk kunnen maken. Wat het zwaarste is. moet 't zwaarste wegen. De heer v. STRALEN wil dan als uiter ste termijn genoegen nemen met een zit ting over 14 dagen. Anders zal zijn fractie een spoed-vergaderlng aanvragen. De VOORZITTER zegt. dat er mogelijk heid bestaat voor een zitting over 14 dagen. De heer WILMER vraagt, waarom deze kwestie voor de S.D.A.P. zoo urgent is. De heer v. STRALEN merkt op. dat de Kamer begonnen is aan de behandeling der rijksbegrooting en over 14 dagen on geveer zal men zijn aan die voor sociale zaken. Wie aandrang wil van gemeente wege op het rijk en zelfs uit het R -K. Zuiden geschiedt dit! moet dus spoed betrachten. De VOORZITTER zegt in B en W. een voorstel te zullen doen tot een raadsver gadering over 14 dagen. RONDVRAAG. De heer SCHONEVELD stelt deze vragen: le. Achten B en W het mogelijk over 1934 nog een bedrag beschikbaar te stel len voor arbeiders vallende onder crisis B? 2e. Zoo ja zijn B en W dar daartoe bereid? Wethouder ROMIJN acht dit niet mo gelijk. Hierna sluiting. RECLAME- BOERENVROUW KON NEET MELKEN. Vingers stijf van rheumatiek. Het middel hielp in een maand. Hoeveel last een boerenvrouw kan heb ben van een onbruikbare hand, blijkt uit den volgenden brief: „Ik had rheumatiek in de gewichten: van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo verschrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen. Ik help met het melken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vreeselijke .last. Op raad van iemand kocht ik een' flacon Kruschen Salts en nam eiken morgen voor het ont bijt een halve theelepel in warm water. Binnen twee weken was de vinger minder stijf en minder gezwollen. Ik ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op), en na een maand kon ik weer melken. Ik voel me innerlijk ook veel beter." A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich moch ten hebben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge voelt U weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f, 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voo 'komt 1162 Opgeheven, wegens gebrek aan actief. H. J. Freenen Pzu., te Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9