AKKERTJES HET KABINET EN DE DEFENSIE LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 13 November 1934 BINNENLAND. 'n "Akkertje" beschermt UI CRISIS-BERICHTEN. INGEZONDEN. AANMAAK VAN GESCHUT EN VLIEGTUIGEN DE PRINSES NAAR DUITSCHLAND. TERUGKEER WAARSCHIJNLIJK A. S. VRIJDAG. H.KJL Prinses Juliana is gistermiddag per auto van Het Loo naar Burg Steinfurt vertrokken, voor Haar voorgenomen bezoek aan den vorst en de vorstin van Bentheim en Steinfurt. H.KR. is voornemens Vrij dag as. naar Het Loo terug te keeren. o DE FINANCIERING DER SOCIALE VERZEKERING. Adres van de Mij. voor Nijverheid en Handel. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres met uitvoerige toelichting gezonden aan den Raad van ministers, in zake de financiering der sociale verzeke ring. Afschrift van die stukken is gezon den aan de ministers van Financiën en van Sociale Zaken en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. In dit adres wordt gezegd, dat het hoofd bestuur met bijzondere belangstelling heeft kennis genomen van het door de regeering aangekondigde voornemen om over te gaan tot een ander stelsel van financiering van de Invaliditeitsverzekering, Het des tijds bij de invoering dezer verzekering gekozen stelsel van volledige kapitaaldek king van renteaanspraken dreigt tot toe nemende bezwaren aanleiding te geven. Meer en meer aldus wordt betoogd wint de overtuiging veld, dat, hoe de financiering ook zij, het toekomstige ge slacht toch de toekomstige lasten ten volle zal moeten dragen. Bovendien dringt de nood der tijden nog in het bijzonder tot wijziging van het stel sel, waarbij extra lasten op het heden gelegd worden, waarvan de strikte nood zakelijkheid niet vaststaat. Het hoofdbestuur is van meening, dat het systeem van de voltallige fond vorming zoo spoedig mogelijk dient te wor den vervangen door een ander stelsel van financiering, waarbij geringere kapitaal accumulatie plaats vindt. In beginsel zou het hoofdbestuur de voor keur geven aan een omslagstelsel. Tegen onmiddellijken en volledigen overgang daartoe kan de bestaande regeling der sociale verzekering echter bezwaren op leveren. Zulke bezwaren bestaan niet tegen een vervanging van het stelsel van kapitaal dekking der rente-aanspraken door dat van dekking der toegekende renten, waar van de Mlllloenennota spreekt. Het verdient lntusschen, naar de mee ning van het hoofdbestuur, geen aanbeve ling om, met name in een tijd van onzekerheid als wij thans beleven, zich blijvend op dit stelsel vast te leggen, te meer waar ook het rente-dekkingsstelsel nog altijd zóó groote kapitaal-accumulatie mede brengt, dat de bovengenoemde be zwaren daardoor nimmer ten volle kun nen worden weggenomen. Het hoofdbestuur meent dan ook er op te moeten aandringen, dat: le. op zoo kort mogelijken termijn het geldende stelsel van kapitaaldekking der rente-aanspraken voor de Invaliditeitsverzekering worde verlaten; 2e. de financiering voorloopig geschiedde volgens het rente-dekkingsstel- sel en 3e inmiddels onderzocht worde de mogelijkheid van een reorganisatie der sociale verzekering, die duurzame finan ciering volgens een ontslagstelsel zou toe laten. In de toelichting op dit adres wordt nog gezegd, dat het stelsel van fondsvorming niet alleen In de toekomst velerlei meer dere zekerheid geeft voor de nakoming der verplichtingen jegens verzekerden en rentetrekkers, maar de druk dezer ver plichtingen is in het verleden en het heden door het tot nu toe in de fondsen bijeengebrachte kapitaal ook niet verlicht. Alle practische gronden aldus de toe lichting pleiten dan ook voor een on middellijk stopzetten van verdere kapitaal vorming. Dit wordt temeer klemmend ge acht, nu de nood der tijden de inkomsten van het Rijk sterk doet terugloopen en de uitgaven ingrijpend moeten worden ver laagd. teneinde de kosten der overhelds- huishouding zoo snel mogelijk aan te pak ken en het verlaagde levenspeil der bevol king. Het wordt in dezen tijd minder dan ooit passend geacht en lasten op het heden te leggen tot dekking van toekomstige verplichtingen. Tenslotte wordt in de toelichting ge zegd, dat bij de voorbereiding van een reorganisatie ook de vraag overweging verdient, of zoowel de lnvallditeits- of de ouderdomsvoorziening niet uitgebreid moe ten worden tot andere kringen der bevol king, die economisch in ongeveer dezelfde omstandigheden verkeeren als de arbeiders in den zin der wet. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Afwijzende houding van den Centralen Bond. De gisteren te Utfecht gehouden buiten gewone algemeene vergadering van den centralen bond van spoor-, tram-, A.T.O.- en Van Gend en Loos-personeel, heeft in zake de aangekondigde loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel de volgende motie aangenomen: De vergadering enz. gehoord de mede- deeling. dat de minister van waterstaat slechts één voorstel, waarbij 5 pet. van het totaal loonbedrag van het personeel wordt geëischt. wenscht goed te keuren: betreurt in hooge mate dat genoemde minister een dergelijk gebruik van de hem gegeven be voegdheid maakt; stelt vast dat uit het onderzoek door een paritaire commissie ingesteld, niet is gebleken dat de loonen en salarissen van het spoorwegpersoneel te hoog zijn: overwegende dat de geldloonen van genoemd personeel reeds met onge veer 30 pet. zijn verlaagd en dat de wer kelijke loonen met een nog grooter per centage zijn gedaald als gevolg van ver hooging der prijzen -an alle consumptie artikelen; protesteert tecen houding van genoemden mir.irier tn het vooraf- gaande tot uiting zekomen; besluit met algemeen» stemmen de aan gekondigde looi" 'oglng met 5 pet. niet. te aanvaarden e:i daartezen met alle wettige en toelaat'-ave Tk^'en stelling :e nemen: en •—er*- -:?ze ter kennis te brengen van den minister van water staat. de directie en de pers. RECLAME. 1163 Als '1 gure weer U koud en rillerig doei ihuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doei vreezen, neem dan voor '1 naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkoml dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig opl Ktderlwdscii Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumatiscne pijnen. Zenuwpijnen, Hooidpijn, ent. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje20ct. Volgens recept von Apotheker Dumont i AKKER.CACHETS Product DEVALUATIE ONAANVAARDBAAR. N.ADERE UITEENZETTING VAN DEN HEER ZUYDERHOFF. De heer R Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, verzocht plaatsing van het volgende: In mijn artikel over de economische aanpassing in een notedop gaf ik niet mijn meening over de punten, welke ik van be lang achtte voor de beoordeeling van de vraag of het gewenscht zou zijn den tot nu toe gevolgden lijdensweg te veriaten voor devaluatie. Nu mijn oordeel omtrent die punten mi) gevraagd is. wil ik dit gaarne geven. De bezwaren van den tegenwoordigen weg zijn algemeen bekend. Voot een ver gelijking van dezen met die van den nieu wen stel ik voorop, dat ook bij devaluatie het versobertngsproces zal moeten blijven doorgaan. Als eenig lichtpunt van devaluatie noem de ik het voordeel, dat de uitvoer en de scheepvaart daarvan zouden kunnen heb ben. Afgescheiden van het feit dat zulks niet. het monopolie ls van devaluatie, doch bij elke aanpassing verkregen wordt zij het dan ook minder snel sla ook lk dit voordeel in dezen belemmerlngstijd maar matig aan. Het nadeel, dat bij devaluatie de aan schaffing van importartikelen bezwarender zou worden, is er ook een, dat zich bij elke aanpassing voordoet Doch terwijl dit na deel bi) devaluatie aanstonds in zijn vollen omvang te voorschijn komt, treedt het bij zelfaanpassing geleidelijk aam den dag. De groote moeilijkheid welke aan een overstag gaan verbonden is. t.w. het moe ten raad weten met de reeds uit zichzelf plaats gegrepen aanpassing, acht lk een vrijwel onoplosbare. De bijzondere voor- en nadeelen. welke bij devaluatie personen en zaken zouden ondervinden, voorzoover zij niet eenlgszlns zouden herstellen de abnormale wijze, waarop deze personen en zaken tot nu toe getroffen of begunstigd zijn. acht ik van gewicht, omdat deze onbillijkheden nog zouden worden toegevoegd aan de reeds bestaande. De schok, welke het geld- en credietwe- zen onvermijdelijk zou treffen bij devalua tie. is naar mijn oordeel van zoodanige in grijpende beteekenis. dat die schok niet mag worden veroorzaakt om een mogelijk nog grooteren slag te ontgaan, welke an ders misschien op den duur zou kunnen worden ondervonden. Bepaal ik nu de waarde van de door mij ter sprake gebrachte punten, dan moet ook ik tot de conclusie komen, dat de andere weg nog bezwaarlijker te begaan zou zijn dan de tegenwoordige. Dat lk in mijn artikel geen eigen mee- mlng over devaluatie uitsprak en een be slissing van een bij uitstek deskundige commissie wilde zien uitgelokt, had de be doeling de devaluatie-kwestie voor gioed van de baan te krijgen. Nu mij gebleken is, dat zulks hier en daar tot misverstand aanleiding gegeven heeft, heb ik ook mijn eigen meening niet langer willen verzwijgen. o DE WIJZIGING DER RUIL VER KAVELIN G S WET. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wij ziging van eenige artikelen der Ruilverka- velingswet onderschrijft de Regeering ten volle, dat in den tegenwoordigen tijd ook bij het verkavelen de grootst mogelijke zuinigheid ln acht dient genomen. De juistheid echter van de hieraan in het Voorloopig Verslag toegevoegde stelling, dat ruilverkaveling alleen zou mogen wor den bevorderd, wanneer het algemeen belang zulks ten aanzien van eenig blok van landerijen vereischt, kan de Regee ring niet erkennen. Het is Immers zeer wel denkbaar, dat de eigenaren van perceelen, gelegen in bepaalde blokken, verstandig zouden doen met ruilverkaveling aan te vragen, zonder dat een meer algemeen be lang dit bepaaldelijk vereischt. Bij de vraag of ruilverkaveling in het belang der eigenaren moet worden geacht, spelen uiteraard de te verwachten kosten in de huidige omstandigheden een be langrijke rol. Deze komen echter voor dat deel, hetwelk door ten behoeve van de werkverschaffing beschikbaar gestelde gelden wordt gedekt, niet ten laste van die eigenaren. Hieruit volgt, dat ook het belang der werkverschaffing bij de beant woording van de vraag, of ruilverkaveling in een bepaald geval behoort te worden bevorderd, een woord medespreekt. Dit neemt echter niet weg. dat voor den duur van de thans heerschende crisis 't direct 1 belang van gegadigden tot bijzondere voorzichtigheid maant. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR TSJEOHOSLOW AKJJ E. Zonder daartoe strekkend certificaat verboden. De minister van economische zaken heeft met ingang van gisteren den uit voer van bloembollen naar TJescho-Slo- waklje zonder daartoe strekkend oertlfl- caat verboden. Met het afgeven dezer oertlfloaten is belast mi. M van Toulon van der Koog te Haarlem. De minister heeft het bedrag ter bestrij ding van de kosten, aan het afgeven der certificaten voor den uitvoer van bloem bollen naar Tsj echo-S.owakije verbonden, vastgesteld: voor zendingen tot 10 kg. f. 0.10, boven 10 kg. tot 20 kg. f. 0.20. boven 20 kg. tot 30 kg. f. 0.30, boven 30 kg. f. 0.20, alles per 100 kg., met een minimum van f. 0.40 per certificaat. De minister heeft: 1. Ingesteld een commissie voor den uit voer naar Tsjecho-Slowakije van bloem bollen; 2. benoemd tot leden van die commissie de heeren J. B van der Schoot, te Hille- gom; C. J. Segers. te Lisse: R van TH Jzn., te Hlllegom; mr M. van Toulon van der Koog. te Haarlem: T. M. H van Waveren, te Bennebroek; 3. aangewezen als voorzitter dier com missie den heer mr. M. van Toulon van der Koog. te Haarlem. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „ZO ZINGT HOLLAND". Onder bovenstaande titel maakte een dezer dagen een bekend Café-Restaurant hier ter stede reclame voor een avond van Hollandse muziek welke daar zou worden uitgevoerd. „Zo zingt Holland". Een sug gestive titel, in deze tijd. vol van ont wakend nationaal gevoel En verder luidt deze reclame: „louter Hollandse muziek en Hollandse liedjes". Ach dat geeft den burger moed! En verder gaat het: „Geen enkel goed Vaderlander mag deze avond missen". Nog beter! Maar als goed Vaderlander verwacht men dan natuurlijk ook, dat zulke „Hol landse muziek en Hollandse liedjes" toch wel door een Hollandse kapel ten gehore gebracht zullen worden. Mis burger. Zover mag ons nationale gevoel niet gaan, dat is teveel gevergd. Dat zal ons een buitenlandse kapel brengen. Ik misgun deze buitenlanders hun plaats hier niet, want ik erken de buitenlandse musicus als zodanig, doch het hemd is toch nader dan de rok. Waar hier tien duizenden Hollandse musici zich bij de steunverlening moeten vervoegen voor zelfs hun allernoodzakelijkst levensonder houd, bestaat het feit dat buitenlanders hier „louter Hollandse muziek en Hol landse liedjes mogen brengen. Wel droevig! Wanneer dan de exploitanten van deze Café's buitenlandse orkesten willen enga geren, laten zij dan geen beroep doen op ons nationale gevoel. Dat is stuitend voor die hongerlijdende Hollandse musici en geeft ons het gevoel dat wij bedot worden. Indien eens een specifiek Hollandse avond door een Hollandse kapel zal wor den uitgevoerd, geloof ik dat dit ons meer zal bevredigen dan nu, nu er aan deze muziek honger van onze landgenoten kleeft. J. DE HAAS Jr. Voorzitter van de afd. Leiden van de Bond van Hotelpersoneel ln Nederland. Leiden, 10 November 1934. AMSTERDAM ONDER DWANG. B. en W. moeten zelfstandig overgaan tot herziening van loonen en salarissen. Aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam is een Koninklijk Besluit van 8 November ter kennis gebracht, waarin zij uitgenoodigd worden om binnen een termijn van drie maanden over te gaan tot herziening van de loon- en salaris- regelingen voor de gemeente-werklieden en ambtenaren in den zin als in hun voor dracht van 25 September jJ. is aangegeven De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Zooals men weet heeft de gemeenteraad geen gevolg gegeven aan de aanmaning van de regeering om alsnog de voorstellen van B. en W. tot salarisherziening goed te keuren. DE EERSTE KAMER BIJEEN. (Zitting van gisteravond). De vergadering wordt des avonds te 8.40 uur geopend (voorzitter baron W. L. de Vos van Steenwijk). De voorzitter doet mededeeling van het besluit desr centrale afdeeling om onmid dellijk na de openbare vergadering ln de afdeelingen te doen onderzoeken het wets ontwerp „nieuwe regeling tot afweer van madeelige gevolgen van beperkende bepa lingen Inzake het Internationale betalings verkeer (181)". Voorts deelt de voorzitter mee. dat de Kamer besloten heeft op 17 December a.s. in de afdeelingen een aanvang te maken met het onderzoek van de rijksbegrooting 1935 De vergadering wordt hierna verdaagd tot hedenochtend 11 uur. GEENVERDERE INKRIMPING DER VREDES-ORGANISATIE VERSPREIDE BERICHTEN. De Rotterd. Lloydsrapide in aanslui ting op het mailschip „Dempo" wordt morgen te 8.44 uur te Den Haag verwacht. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de defenslebegroo- ting, wordt ontleend, dat de minister opmerkt, dat voor de vrees van eenige leden, als zou hij zich wijlen losmaken van de kabinetspolltlek en een afzonder lijke minlsterpolltlek willen gaan voeren, niet de minste grond bestaat. De in ver band met de omstandigheden noodzake lijk geachte defensiepolitiek heeft de In stemming van het geheele kabinet, dat ook ln deze volkomen homogeen ls. De minister wijst voorts de opmerkingen af, dat „militaristen" hem zouden aanzetten tot een politiek, gericht op uitbreiding van leger en vloot, en verklaart, dat hij zich bij zijn besluiten slechts laat leiden door wat zijn verantwoorden)kheld voor de hem toevertrouwde belangen hem ge biedt. Met leedwezen vernam de minister, dat de eerst aan het woord zijnde leden zich met zijn beleid niet konden vereenigen, lntusschen schijnt hun standpunt de re geer! ngsopvatting omtrent de doelstelling der weermacht wel dicht genaderd. In wezen heerscht nog slechts verschil om trent de uit die doelstelling voortvloeiende consequenties. Elke Inkrimping van be teekenis zou het leger ongeschikt maken, om buiten de vesting Holland op te treden en dus ongeschikt om aan de doelstelling te voldoen. De minister hoopt, dat deze leden ln de toekomst hun volle medewerking bij de noodige voorzieningen ln 's lands de fensie zullen verleenen. Ook volgens den minister moet het gevaar, dat voor ons land uit een conflict ln Europa zou kunnen voortvloeien, voor de naaste toekomst niet overdreven hoog worden aangeslagen, maar men mag de oogen niet sluiten voor het feit, dat de spanningen tusschen ver schillende volkeren, niet alleen ln Europa maar ook ln andere werelddeelen ln den laatsten tijd zijn toegenomen. De oorlogssterkte van 't Belgische leger is niet zesmaal, maar, naar betrouwbare raming, ongeveer dubbel zoo groot als het Nederlandsche. De sterkte der Belgische lichting is niet 62.000, maar ten hoogste 44.000 dienstplichtigen, dus ongeveer twee maal de sterkte der lichting hier te lande. De minister geeft voorts cijfers nopens Belgische en Nederlandsche officieren en beroeps-onderofficieren en trekt de con clusie, dat ln Nederland de sterkte aan officieren en onderofficieren aanmerkelijk geringer ls, dan ln België, terwijl boven dien in België een groot aantal vrijwillige korporaals beschikbaar is, waardoor o.m. in verschillende instructeursfuncties kan worden voorzien. De actie in het zuiden des lands Is niet, althans niet ln hoofdzaak gericht „op de versterking van de bewapening ln dat deel van het land", maar op versterkte van de mobiele strijdkrachten. Voor de verbetering en modernise*rte van bewapening en uitrusting heeft 4' minister steeds een open oog gehad en niet dan noodgedrongen ls in de laatste jaren het voor het materieel bestemde be drag moeten worden verminderd. Het ij ten zeerste in het belang van 's lands de fensie, dat de vergroote achterstand thans weer, zij het bescheiden, kan worden in gehaald. Indien de toestand daartoe aan leiding geeft, ligt het ln het voornemen te bevorderen, dat voor volgende jaren hoogere bedragen beschikbaar komen voor de verdere aanvulling van de materieel- uitrusting. Onjuist is de meening, dat een groot deel van ons geschut zeer verouderd zijn zou. Behoudehs voor wat betreft de bezul- nigingsmaatregelen, welke ln de ontwerp-1 begrooting werden aangekondigd, acht de minister het niet wel mogelijk, de kos-1 ten van de weermacht aanzienlijk te ver-1 minderen, zonder de waarde daarvan aan te tasten. Van de maatregelen, door som-1 mlge leden aan het rapport der commls-| sie-Idenburg ontleend, wordt de wijziging I in de opleiding der beroepsofficieren na-I der commissloriaal onderzocht. Het desbe-| treffende rapport ziet de minister bin-1 nenkort tegemoet. De vermindering van| het aantal schoolbatterijen per regiment veldartillerie van drie tot twee, heeft de| minister reeds meermalen overwogen,! maar hij heeft zijn aanvankelijk voome-| men laten varen in verband met de ern-| stlge bezwaren, tn de Kamer gerezen. De| compagnie torpedisten heeft een on-| misbare taak. Een wijziging van de dienstplichtwet, vnl. strekkende tot verwezenlijking van enkele voorstellen der commissle-Iden-1 burg, is ln bewerking. Daaruit voortvloel-| ende veranderingen in de vredesorganl-1 satlën zullen uit den aard der zaak niet I worden aangebracht, alvorens de Staten-1 Generaal van hun oordeel over de wi)-| zigingen der dienstplichtwet hebben doen I blijken. De minister stemt in met het wel ge fundeerde oordeel der commissle-Iden-1 burg. dat verdere Inkrimping der vredes-1 organisatie niet aanvaardbaar moet wor-1 den geacht. De regeering ls van oordeel, dat in 1 tegenwoordige omstandigheden het niet mogelijk is, de defensiebegrootlng te ver- minderen. Het advies van den gouvemeur-generail I over de voorstellen der commissie-Iden-1 burg betreffende de marine is blnnengc komen, maar de regeering heeft nog geenI definitieve beslissing daaromtrent geno-| men. Binnen zeer korten tijd kan beslissing echter worden verwacht. HR. MS. „K XVIII" NAAR NEDERLANDSCH-INDIE. REIS OVER KAAP DE GOEDE HOOP. Vertrek morgenochtend te half twaalf Hr. Ms. K XVm, welke vla Kaap de Goede Hoop naar Ned. Indlë zal varen, is, zooals bekend verondersteld mag worden, de nieuwste onderzeeboot der Koninklijke Marine en bestemd voor de verdediging van Ned. Indlë. De boot werd 10 Juni 1931 bij het voor malige etablissement Feyenoord te Rotter dam op stapel gezet en aldaar 27 Sep tember 1932 te water gelaten, waarna zij afgebouwd werd bij de N.V. Wllton-Feye- noord te Schiedam en in dienst gesteld den 23en Maart 1934. De boot heeft een waterverplaatsing van 865 ton bij een lengte van 73,8 M„ een breedte van 6,52 en een diepgang van 39 d.M. De bewapening bestaat uit acht lanceer- inrichtingen, waarvan vier boegbuizen, twee hekbuizen en twee lanceerinrichtin- gen in den bovenbouw, alle voor torpedo's van 53 cM.; verder een artllleriebewape- ning van één kanon van 8,8 cM. en twee mitrailleurs van 40 mM. Met de twee Dieselmotoren van 1600 PK. elk, kan een vaart van ongeveer 17 mijl boven water worden geloopen; de vaart onder water bedraagt ongeveer 9 mijl. Met zuinige vaart kan de boot een af stand van 10.000 a 12.000 zeemijl (1 zee mijl is 1,85 K.M.) afleggen. Het bevel over de boot zal worden ge voerd door den luitenant ter zee der le klasse D. C. M. Hetterschij. Prof. dr. ir. F. A. Venlng Meinesz maakt de reis mede voor het verrichten van zwaartekrachts metingen en het nemen van proeven be treffende de kosmische straling, laatst genoemde proeven ten behoeve van dr. J. Clay van de Universiteit te Amsterdam. De overige opvarenden zyn: luit, ter zee der 2e klasse M. S. Wijtema; lult. ter zee der 2e klasse C. ter Poorten; lult. ter zee der 3e klasse A. J. Marcus; officier van den MB.D. der 2e kl. C. v. d. Linden; officier van den M.SD. der 2e kl. C. B. Leeuwenburg; opperschipper J. Boskamp;I kwartiermeester W. C. ten Berg; matroos! der le klasse J. Weijdert, J. Koldenhof en I W. N. Koch; matroos der 2e klasse G. A.I Heijmen en G. J. C. Stolk; korporaalT konstabel K. E. J. Watz; sergeant-tele-l grafist C. Verstraten; korporaal-telegia-[ fist A. Bauw; sergeant-monteur L. M.I Scharp; sergeant-monteur R. Brouwer;! korporaal-monteur J. Waslander; majoor-f torpedomaker G. A. van Westerop; ser geant-torpedomaker G. Timmens; korpo-l raal-torpedomaker J. H. Hiestand; korpo-| raal-torpedomaker W. A. Wahlers; majoor-f machinist J. K. Valkier; sergeant-machi-l nlst W. Reitsma; korp.-mach. E. J. Ver meulen; korp.-mach. G. J. A. Koning- stein; korp.-mach. A. J. Verhorst: stoker-I olieman A. J. Bannink; stoker-olieman J.I A. Heijdens; stoker-olieman M. Talem; I korporaal-kok F. v. d. Linde; marinier der I le klasse H. Kastanje en korporaal-zieken-' verpleger P. Goossen, in het geheel der halve 35 opvarenden. Het ligt in het voornemen morgen tel half twaalf te vertrekken uit Nieuwediep| te Den Helder. Het is te hopen, dat het overgroote deel I van het Nederlandsche volk de wereld- reis van deze onderzeeboot met de be-1 langstelling, die het feit verdient, zal blij-1 ven volgen. Het reisplan luidt als volgt; 14 Novem-I ber vertrek Nieuwediep; 24 Nov. aankomst! Funchal; 3 Dec. vertrek Funchal; 10 Dec. I aankomst St. Vincent; 14 Dec. vertrek St. I Vincent; 1920 Dec. assisteeren Kerst-1 vlucht Snip van de K.L.M.; 29 Dec. aan-l komst Dakar; 5 Jan. vertrek Daker; 181 Jan. aankomst Pernambuco; 26 Jan. ver-I trek Pernambuco; 2 Febr. aankomst Kiol de Janeiro; 15 Febr. vertrek Rio de Ja-1 neiro; 21 Febr. aankomst Montevideo; I Febr. vertrek Montevideo; 26 Febr. aan- komst Buenos Aires; 7 Maart vertref I Buenos Aires: 22 Maart aankomst Tristan I da Cunha22/23 Maart vertrek Tristan da I Cunha; 2 April aankomst Kaapstad; 23 April vertrek Kaapstad2 Mei aankomst Durban; 13 Mei vertrek Durban; 22 Mel I aankomst Mauritius; 31 Mei vertrek Man-1 ritius; 20 Juni aankomst Fremantle; j I Juli vertrek Fremantle; 11 Juli aankom» Soerabaya. Pc R our E vlü oe ouiVbQor k" 2ü(11l1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10