IDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 9 November 1934 KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. VISSCHERIJBERIDHTEN. DAMMEN. BOEKBESPREKING. I Gootje Pink", humoristische roman Hitcr Pkt Bakker, uitgegeven bij Schel- ■Ls en Glltay Amsterdam. Prijs lngen. HT|90 en geb. f. 2.50. ■'iditentwlntig hoofdstukken aangekon- Hj'de „oorspronkelijke" humor! Aan het Kinde van hoofdstuk 7 zegt de schrijver: het Cootje verder verging? Lezer, ik Hnet he' n'et- u moogt kiezenmoet K trouwen met de dochter van Van Slog- Beren? opvolger worden van Kröller! ■olkscommlssaris in Rusland? haremhan- Bflaar in de Oriënt? 't Is mij om 't even. ■vet u wat? Laten we hem maar jour- Kjlist makenen Cootje Pink begaf zich K ie journalistiek, waarschijnlijk omdat Kt zijn schepper toch niet heelemaal om Kezen was, die als journalist daarmede Hp voor hem bekend terrein komt. Plet Bakker lijkt ons een beetje cynisch, ij heeft geen respect meer voor autori tten en voor datgene waar de wereld rti nog altijd met open mond naar tatert en hij vindt het volkomen onbe- ngrijk tot de in- en voorlichters van ft groote publiek te behooren, omdat hij at publiek nogal weerzinwekkend vindt, ao ongeveer beschrijft hij een journalist t het boek en misschien lijkt de auteur K wel op dien journalist. Daarbij houdt iet Bakker nog iedereen voor den gek [its aan het slot zijn eigen held en fles sentrekker. En ook zijn lezers. Best, nar wij protesteeren tegen een overdaad n humor. Eén Cootje Pink om een goed- tind en goedlachsch publiek te bedu ien, gaat er nog mee door, maar de nkondiging van een nummer twee van etzelfde caliber, die weer zijn carrière zal iken met 14 cent in de zakken van zijn leende smoking en een hoofd vol op- Sterspraktijken, is wel bedenkelijk veel zergd van het goedgezinde publiek. Ook n de journalistiek, die, wij gelooven t graag, „lèf" gebruiken kan, maar die :h niet steunt op ontslagen bank-em- oyeetjes met een achterbuurtmentaliteit i vocabulaire. Piet Bakker hoede zich overdrijving en houde zich bij wer- lijken humor, als hij zoo noodzakelijk in gal over collega's en de rest var. de reld, moet uitspuwen! Van weerzinwekkend gesproken: Cootje uk blijft dat tot de laatste letter van t laatste hoofdstuk toe, al komt hij nog goed op zijn brutale pootjes terecht. ut misschien is dat ook des schrijvers ioeling en beteekent dat juist de humor n het boek. De illustraties van J. Funke ippers passen zich aan 't bovenstaande Ikomen aan. jBilja" door Frans Eemll Sillenpaa, uit teren bij Scheltens en Giltay, Amster- m. Prijs ingen. f. 3.50 en geb. f4.50. De geschiedenis van Silja, een boeren- eisje. Op een Finsche boerderij heeft een eenmeid voor den boer en de boerin d veel meer waarde dan het vee, dat t goed verzorgen moet wil men er pro- I van trekken. Men voedt de dienst- a»d sober, met roggebrood, haring en overgebleven ondermelk, die de zwijnen kalveren ook krijgen en men geeft b loon opdat ze werken zal, zooals s de koeien voedert en in een warmen zet, opdat zij melk zullen geven. H:.ar werk is ruw, haar taal is grof, de iige ontspanning dansen en drinken op adagavond met de jongens uit het hi, voor wie ze alleen maar vogelvrij M beteekent. Zoo leeft ze haar eentonig ren van meid op een hoeve en als het over is, trouwt ze met een kleinen keu ter, die niet naar het verleden van 0 vrouw vraagt. Eigenlijk staan deze Finsche boeren met n ruwe zeden en gebruiken zeer ver van 1 af. Een uitzondering hierop, en de irijver laat ons terdege voelen ho egroot 1 uitzondering is, vormt de kleine ia, die ontroerend rein en droomend or het leven gaat en met een stillen imiach haar noodlot, draagt. Silja. die thts haar innerlijke leven leeft, langs de grofheid van haar omgeving af- jdt en die onberoerd blijft door de Herheid van haar vereenzaming. Het tuurkind in haar zoekt het geluk op n eigen primitieve en open wijze en als t eindelijk komt, is het voor Silja zoo lens en zoo overweldigend, dat zij er «i sterven zal. Met hoeveel liefde voor- en kennis van J Finsche volk zijn deze boeren be dreven. met een realisme dat nergens 'itend is, dat men integendeel als nood- relijk voelt in de beschrijving van deze roitieve menschen, die in hoofdzaak or hun ongebreidelde oerinstincten wor- "1 geregeerd. Het verhaal bereikt zijn hoogtepunt in 1 jaar 1918, als eindelijk in het hartje a Finland de afzetting van den Russi an Czaar bekend wordt en de revolutie - tot daar doordringt. Rooden en Wlt- a wisselen elkaar af de politiek wordt benut om moord en wraak te be itelen. vonnissen te voltrekken. In »n onbarmhartigen tijd, tusschen on- raihartige menschen verleeft Silja haar 'rtstondig geluk, afwezig, ontoegankelijk 1 met een glimlach. Het is deze glimlach bet onwezenlijke ervan, die de groote larme van dit Finsche boerenkind en lotgevallen uitmaakt, oulanpaa is een groot schrijver, die het Ww1 candidaat voor den Nobelprijs Wij kunnen slechts dankbaar zijn de vertaling van Maria Kllunl, waar- te dit werk ook bekendheid in ons land il knjgen. .De Bron", door Charles Morgan, uitge- rt bij Scheltens en Giltay Amsterdam, naald door J. van Reensema, met een RJvan Carel Scharten. Prijs ingen. geb. f. 4.50. 'ehier een roman van het oude slag. r Jbbhef zegt het reeds: „Op een middag ,anbbri 1915"en zoo is het geheele "yk Er is een inleiding, misschien wat ..„ïtoakig hier en daar en daarbij "tog, om ons bekend te maken met de "Personen: er zijn gebeurtenissen en tllngen, die een logische voorberei- 1°, v°rmen tot het hoogtepunt van de medenis en dan is er "het slot. LrEar> Is ongetwijfeld een sterk ■2* 'n b'ih Benre. rhet een psycho- i? Inslag, al hebben wij nu niet "ie groote bewondering voor dit 'o Welke Scharten in zijn voorwoord t, rrblocmd te kennen geeft. Er is 'srhaai cl,max een verslopning in het Lr eer> dood punt, waar de schrijver 0 met looden schoenen overheen AALSMEER. Propaganda-avond der S. D. A. P. De afdeeling Aalsmeer der S.D.A.P. en de Besturenbond belegden een propagan da-vergadering in hotel „!De IH Kolom men", De heer Tuinhof de Moed opende waarna de heer Paul Kies sprak over: „Geen Fascisme, doch sociaal Eenheids front" en begon met te constateeren, dat de komende winter hoogstwaarschijnlijk de beslissing zal brengen voor het verdere lot van geheel Europa- Dat het Fascisme sterk in zijn groei is verstoord, stelde spr. op rekening van de activiteit van S.D.A.P. en Vakverbond, welke door hun intensieve propaganda hiertegen een dam hebben opgeworpen. Spr. gaf een opsomming van hetgeen in Duitschland onder het Fascis tisch regime was bereikt, om tot de con clusie te komen, dat, ondanks alle mooie voorspiegelingen van die regeering, het land er economisch veel ongunstiger voor staat dan anderhalf jaar geleden. Ook be sprak Kies den toestand in Oostenrijk, waar thans de chaos heerscht; hij zou zich niet verwonderen, gezien dat de soc.- democraten, daar ondanks alle verdruk king, intact zijn gebleven, weer in dat arme verdrukte land den boventoon zou den gaan voeren. Voor ons land constateerde Kies. dat z.i. de Mussert-beweging eer achter- dan vooruit gaat. Ondanks dat spoorde spr. toch aan om waakzaam te zijn tegen het Fascisme, omdat de voedingsbodem aan wezig blijft door de economische ontwrich ting der maatschappij. Spr. teekende voorts de politieke situatie hier te lande en gaf de lijnen aan waar langs men z.i. zou te gaan hebben, om tot een betere samenleving te komen. Spr.'s overtuiging was, dat het dezen winter in principe zou gaan om de vraag, welke richting men diende te gaan. De groote historische keuze, welke uiteindelijk zal leiden tot een betere en gelukkiger ge meenschap, „Kunst en Strijd" verleende medewer king en bracht ter afwisseling eenige zangnummers ten behoore* Na gedachtenwisseling sloot de heer Tuinhof de Moed de bijeenkomst. De Accordeon-vereen. „Aalsmeer" gaf een concert in „De Oude Velling." Een mooi programma werd onder leiding van directeur G. J. den Boer afgewerkt, terwijl de 13-jarlge J. de Vos en de directeur zelve op verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore brachten. Medewerking ver leende „The Accordeon Harmonists"- Een openings- en propagandawoord is gespro ken door den voorzitter der vereeniging, de heer C. Wegman Bzn. o HAARLEMMERMEER. ERNSTIGE BOTSING. 22-jarige wielrenner zwaargewond opgenomen. Hedenmorgen reed de 22-jarige wiel- renneer Jan Stroet uit Hoofddorp op den hoofdweg nabij Nieuw Vennep achter de auto van den heer K. Doordat de auto plotseling stopte, botste S. er met zooveel komt, hetgeen niet evenredig is aan dat gene wat de roman belooft te geven. Zijn oplossing is wel wat goedkoop en in den door den schrijver geschapen gang van zaken zielkundig niet verantwoord. Dat neemt niet weg. dat deze society-roman zeer zeker bij veie lezers in den smaak zal vallen, vooral bij hen, die van oen breed opgezet en uitgewerkt boek in den ouden stijl, met een motto bij den aanvang van elk der zeven deelen. houden. De geschie denis speelt ten tijde der mobilisatie in ons land, onder Engelsche officieren, bij ons geïnterneerd en inderdaad Scharten zegt het reeds, Morgen neemt de Holland- sche officieren niet geheel au sérieux; overigens is zijn ironie nogal goedmoedig. Er is na 1915 veel gebeurd, ook in de literatuur en men heeft wel het gevoel, dergelijk soort boeken ontgroeid te zijn, zooals ook 1915 met zijn Engelsche lnter- teering zeer ver achter ons ligt. Er is reeds een geslacht van jongeren, voor wie dat „de oude tijd" beteekent, hetgeen aan de goede kwaliteiten van dit boek niets behoeft af te doen. „Rapaille" door Tatiana Tchernavin, uitgegeven door de Noord-Hollandsche Ui tgevers-Maatschappij In dit verslag over de jaren van haar verblijf in Sovjet Rusland en haar vlucht naar Finland, vertelt Tatiana Tchernavin ons niet veel nieuws. Het is bekend, dat Rusland niet de ideaalstaat is, die het be oogt te worden: wij weten ook dat de intellectueelen uit de voor-revolutionnaire bourgeoiskringen, het zeer zwaar te ver duren hebben gehad. Van de terugge keerde Fransche émigrés na de groote revolutie werd gezegd, dat zij niets ge leerd en niets vergeten hadden. Wij voe len hier dezelfde geestesgesteldheid, ten minste wat het „leeren" aangaat, want het is opmerkelijk hoe weinig deze uitge wekenen begrepen hebben van wat ze hebben moeten doormaken, hoe weinig ze tot vruchtbare overpeinzingen komen van de diepere beteekenis der revolutie in hun land, die de oude Russische samenleving zoo radicaal omver heeft geworpen. Het boek, dat volgens het voorwoord een getrouwe weergave is van hetgeen de schrijfster en haar gezin beleefd heeft, is natuurlijk, daaraan behoeft men niet te twijfelen, een oprechte getuigenis van hetgeen zij en haar man persoonlijk on dergingen, maar daarom is het nog geen objectieve geschiedschrijving. Curieus is bijvoorbeeld, dat de schrijfster ons niets vertelt over het leven van haar zoontje op school tusschen Sovjetkinderen. Alles wat daarvan naar voren komt is, dat de ouders zeer in het onzekere verkeeren, hoe dit kind, dat dol is op zijn vader en moeder, op hun voorgenomen vlucht naar Finland zal reageeren; dat hij gelukkig bleek te zijn op school en goed gevoed, En 't zal bij de schrijfster waarschijnlijk niet opkomen, dat een dergelijk punt 'n zwakke plek vormt in haar verhaal voor den critlschen lezer. En zoo is er meer. Zeker is, dat er niemand zal zijn. die dit boek zonder diepe deernis met deze ongeluk- kigen zal ieezen. De vertaling is vlot van R. H. G. Nahuys. kracht tegen aan dat hij achterover tegen den grond sloeg. Zwaargewond en met een schedelfractuur werd hij opgenomen en op dokters advies per ziekenauto naar de ouderlijke woning vervoerd, alwaar de laatste sacramenten werden toegediend. De politie stelt een onderzoek in. Brand in graanschelf. Gistermiddag ontstond bij den landbou wer J- Visser aan den Spieringweg nabij den Bennebroekerweg alhier, brand in een schelf ongedorschte tarwe en haver, staande op het erf in de nabijheid van vier andere schelven. De brandweer van Hoofddorp werd gealarmeerd, verscheen spoedig met de autospuit ter plaatse en ving het blusschingswerk direct met zoo veel kracht aan, dat ze het vuur spoedig meester was en er in slaagde den brand tot één schelf te beperken. Deze schelf, die de opbrengst van ongeveer 2'/s hectare be vatte, ging geheel verloren. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door kinderen. Verzekering dekt de schade. Gemeentelijke brandweer. Aan den heer J. F. R. Gevers, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend ais commandant van de gemeentelijke brand weer, onder dankzegging van B. en W. voor de in deze betrekking gedurende bijna 20 jaren bewezen goede diensten- Als ziin opvolger werd aangewezen de heer H. Jelsma, Inspecteur van Politie te Hoofd dorp, waardoor dus voortaan bij event, brand de leiding van de brandweer en het houden van politietoezicht in één persoon zal zijn vereenigd. Verder hebben B. en W. eenige wijziging gebracht in de samenstelling van de vrij willige brandweer en daarbij het stand punt ingenomen, dat het als regel wen- schelijk is dat ais brandweercommandant, opperbrandmeester en brandmeester op treden personen, die den leeftijd van 50 Jaar niet hebben overschreden en overdag niet veel van huis plegen te zijn, Als ge volg daarvan is aan enkele personen eer vol ontslag verleend en zijn anderen in hun plaats benoemd. Wegaanleg gegund. Door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer is gegund aan de Gebr- H. A. en G. de Graaf te Halfweg, het ver lengen van de Marialaan te Zwanenburg alhier van de Friedalaan af tot de Zwem inrichting en de Wielerbaan voor de som van f. 6829. In verband met de ongesteldheid van den heer H. Werkman, hoofd van de openbare lagere school No. 1 aan den Hoofdweg nabij den Spaamwouderweg alhier, is tot waarnemend hoofd benoemd de heer Bolman uit Amsterdam. o LISSE. De Gemeentebegrooting 1935. Verschenen is de begrooting dezer ge meente voor het dienstjaar 1935. De in houd is in overeenstemming met het uiterlijk kleed een somber grijs omslag waarin deze begrooting is gestoken. Ver schillende cijfers toonen aan, dat de grootst mogelijke soberheid is betracht. Wanneer wij er op letten, dat voor steun- verleening aan werkioozen een ton gelds is uitgetrokken, dan spreekt dit wel vol doende van den economischen druk, waaronder onze gemeente nog steeds ge bukt gaat. Wij cntleenen er het volgende aan: Algemeen Beheer Ontvangsten totaal f 88615,61. Uitgaven totaal f. 32562,91. Ba tig saldo f. 56052,70. Enkele voornaamste punten der ont vangsten (de tusschen haakjes geplaatste cijfers kwamen voor op de begrooting '34): Gemeentefondsbelasting f. 82883,71 (v.J. f. 92089.19); Secretarie-leges en rechten van den Burg. Stand f. 750 (v.j. f. 750). Uitgaven: salarissen burgemeester, wet houders, secretaris, gemeente-ontvanger, Secretarie-beambten f. 25780.21 23486.13). Andere diverse kleine uitgaven f. 6782.70. Openbare Veiligheid. Jaarwedden poli tiecorps f. 8650.(f. 8150.idem Idee- ding f. 746.(f. 746,idem telefoon f. 180.(f. 180.brandweerloonen f. 750.(725,onderhoud brandweer f. 295."straatverlichting f. 7023. (f. 8598.Totaal der uitgaven f. 20808 84 totaal der inkomsten f. 1089.35, nadeelig slot f. 19.719.49. Volksgezondheid Keuringsdienst naar vleesch f. 9275.76 (f. 9475.76): Keurings dienst Warenwet f. 861.01 (f. 906.34); sub sidie Ziekenauto Scheepmaker f. 300. bijdrage aan den Schoolartsendienst f. 862.69 (f. 907.91). Voor den Keurings dienst van Vleesch wordt terug ontvangen aan keurloonen en slachtloonen f. 6400 en aan bijdrage hierin door andere ge meenten f. 3900.—. Openbare werken Jaarwedde Gem. Opzichter en loonen werklieden f. 14599.75 (f. 13388.onderhoud straten en plei nen f. 4347.20; herbestraat zullen worden: Princessestraat. Nassaustraat, Kanaal straat (van Driesprong tot Tulpenstraat) en eenige andere gedeelten van straten; onderhoud plantsoenen f. 523.Gemeen tereiniging f. 3426.50. Deze dienst sluit met een nadeelig slot van f. 49.368.05. Onderwijs etc. - Openbaar gewoon lager onderwijs f. 7258,70; de ontvangsten be dragen f. 6606,90 (7749,50); nadeelig slot f. 651,79. Voor Uitgebreid Lager Onderwijs wordt aan de gem. Hillegom vergoed f.175. Openbaar voorbereidend lager onderwijs f 2190.96; ontvangsten f. 249,50; nadeelig slot f. 1941,46. Bijzonder lager onderwijs totaal uitga ven f. 49.428.40; ontvangsten f. 10.850; na deelig slot f. 38.578,40. De vergoeding voor de R.-K. Jongens- en Meisjesscholen bedragen elk f.4000; de Geref. en Herv. School elk f.2800 en de R.-K. school Beekbrug f. 3000. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs; f. 10.489,73. Bijzonder voorbereidend lager ondeiwijs f. 2610. Ondersteuning aan behoeftigen en werldoozen. - Verpleging van arme krank zinnigen f. 16.705: 23" personen worden in de verschillende gestichten verpleegd. Voor subsidie aan het Burg. Armbestuur is uit getrokken een bedrag van f. 18.000. De on dersteuning in natura aar werkioozen zal zeer beperkt worden en zijn dus aange- wpzen op het Crisis-Comité. Strunverleening. - Jaarwedden beamb ten f.3575.—. werkverschaffing aan werk ioozen f.5000; steun aan crisis-werkloozen f. 90.000; andere werkioozen f. 10.000; vorig jaar resp. f. 75.000 en f. 8000. Handel en Nijverheid. - Subsidie werk- loozenkassen f. 13.000; subsidie aan de bloemententoonstelling „Flora" 1935 f 250. Belastingen - De opcenten op de hoofd som der grondbelasting op de gebouwde eigendommen f. 12.000; 20 opcenten op on gebouwde eigendommen f.1520; 200 op centen op de pers. belasting f.60950: 75 opcenten gemeentefondsbelasting f 42067 met nog eenige andere belastingen een totaal van f. 154.396,57. Voor onvoorziene uitgaven is een post gereserveerd van f. 10.192,86 (24 790.991. De gemeentebegrooting voor den dienst 1935 sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f. 464 881.76. Op 1 Januari 1934 werd het zielenaan tal gerekend op 8844 zielen. o OEGSTGEEST. De Gemeentebegrooting 1935. B. en W. hebben den raad de gemeente-- becroot:ng 1935 aangeboden. De gewone dienst sluit in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f. 393.54i.96. De kapitaai- dienot wijst aan in inkomsten f54.357.80 en uitgaven f. 51.682.80, aizoo een batig slot, van f.2675. Op een en ander komen wij nader terug. Vergadering Vrijz. Dem. Bond. In „Het Witte Huis" hield de afd. Oegstgeest van den Vrijz. Dem. Bond een ledenvergadering. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren goedgekeurd, gaf de secretaris een verslag van de in Rotterdam gehouden vergadering van de Provinciale Federatie, waaruit o.a. bleek dat een der bestuursleden de heer C. J. Coster, in de kieskring Leiden candidaat zou worden gesteld voor de Provinciale Staten. Hierna deed de secretaris mededeeling van een besluit van de kiesver. „Gemeen tebelang" alhier, om ook minderheids can. didaten bij den a.s. Gemeenteraadsver kiezing een goeden plaats op de lijst te geven. Hij wees hierbij op de verandering in houding vergeleken bij het vier jaar geleden door hem en die kiesvereenlging gedane voorstel om de Vrijz. Democraten een goede plaats te garandeeren. Hij meende hierin, evenals destijds, fascisti sche invloeden te herkennen. Een bestuursvoorstel om den heer Bouman, secretaris van den Nationalen Woningraad, uit te noodigen tot het hou den van een lezing over arbeiderswoning bouw, werd na eenige discussie goedge keurd. Inplaats van mr. C. J. Goudsmit werd als voorzitter gekozen de heer C. J. Coster. Tot afgevaardigden naar het te houden Partijcongres werden gekozen de heeren mr. C J. Goudsmit en C. J. Coster. De vergadering behandelde vervolgens de beschrijvingsbrief voor dit Congres. Hierbij kwam tot uiting, dat men niet voldaan was over de gevolgde methode bij de bezuiniging op Onderwijs. De kwestie der „Jeugdwerkloosheid" en de bezuiniging op Defensie werden be sproken. Met alg. st. werd besloten ad- haesie te betuigen aan een motie van de afd. Gouda, waarin de Kamerfractie wordt uitgenoodlgd de, het vorig jaar in uitzicht gestelde bezuiniging op Defensie onver minderd te blijven verdedigen. Hierna volgde sluiting. De laatste dag van den bazar voor het Orgelfonds van de Ger. Kerk is zeker niet de slechtste geweest! Er was door loopend veel bezoek. De laatste avond heerschte er onder de bezoekers (sters) een feestelijke stemming. Zooals op de meeste soortgelijke instellingen de ge woonte is, is ook hier tegen het einde van den laatsten avond een verkooping bij opbod gehouden, waarbij het grootste gedeelte van de overgebleven goederen in andere handen is overgegaan. Naar wij vernemen is deze bazar, voor zoover bekend, in alle opzichten uitste kend geslaagd! VEURLEIDSCHENDAM. Teraardebestelling van den heer F. Rabeling. Onder groote belangstelling had op de Alg. Begraafplaats te Voorburg de ter aardebestelling plaats van wijlen onzen plaatsgenoot F. Rabeling. Bij het viaduct aan het Oosteinde sloten zich een 30 tal conducteurs en wagenvoerders van de N.Z.H.T.M. aan van welk personeel de overledene, vóór een hem overkomen on geval deel uitmaakte. Rondom de groeve hadden zich eveneens een groot aantal personeelleden, van allerlei richting opge steld. evenals de heer v. d. Vijver namens de directie van de N.Z.H.T.M. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten. sprak ds. Vermet woorden van afscheid en troost tot de nagelaten betrek kingen. Een zwager van den overledene dankte voor de bewezen eer. De kist was gedekt door verscheidene bloemstukken o.a. van de Directie zoowel als van het personeel der N.Z.H.T.M. IJMUIDEN, 9 November. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f. 0.750.44; Griet per kist van 50 KG. f.34—16; Tongen per KG. f. 1.200.85; Zetschol per kist van 50 KG. f.17; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 188.30; Schar per kist van 50 KG. f. 8.50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.35; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 3125; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG f.215.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.5040; Gullen per kist van 50 KG. f. 146.50; Wijting per kist van 50 KG. f. 2.40. 1979 kisten versche haring, f. 4.803.90 per kist. Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM. 94 met f. 1802; IJM. 159 met f. 1399. KW. 97 met 374; KW. 110 met 377; KW. 67 met 323; KW. 141 met 86; KW. 32 met 425 kantjes. En de loggers: SHV. 242 met f. 383; SHV. 210 met f. 614; SHV. 341 met f.971; SHV. 196 met f.522; MA. 5 met f.996; KW. 97 met f.638; KW. 110 met f 585: KW. 167 met f.572; KW. 67 met f.711: KW. 141 met f.314; KW. 32 met f 957: KW. 159 met f.1210; KW. 173 met f.113; KW. 135 met f.176; KW. 122 met f. 202; KW. 33 met f. 258 versche haring. Alle correspondentie betreffende des» rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Storten bekerstraat 176, 's Gravenhage. Oplossin gen binnen drie weken na publicatie. PROBLEEM No. 1041. Auteur: H. F. Antonisse, Santpoort. Zwart 13 sch. op: 5, 7, 8, 9,11, 13, 17, 18, 19, 21, 22, 26 en 27. Zwart. 1 2 3 6 46 47 48 49 60 Wit. Wit 12 sch. op: 25, 29, 30, 33, 34, 36, 37, 39, 40, 42, 46 en 49. PROBLEEM No. 1042. H. F. Antonisse. Zwart 8 sch. op: 7, 8, 9, 17, 19, 29, 36 en 40. Zwart. 1 2 3 4 6 46 47 48 49 60 Wit. Wit 8 sch. op: 27, 31, 37, 38, 43, 48, 43 en 49. Wit begint en wint. HET DAMSPEL VOORHEEN EN THANS. De match KeilerRaiehenbach. Te Amsterdam in het Carlton Hotel wa ren voor een drie weken terug aanwezig J, de Haas, H. Hoogland, Keiler en de 19- jarige Fransche dammer Raiehenbach, de twee laatste voor het spelen van een match om den titel wereldkampioen, de twee eersten als belangstellenden. Wan neer men daar terug denkt aan van Emden den vader van het damspel in Nederland, dan ziet de ingewijde dammer in den geest de historie van het damspel en stelt zich de vraag: wordt de geschiedenis van het damspel hier vervolgd? Ten tijde van v. Emden was de theorie der openingen en spelsystemen beperkt doordat, zooals reeds is geschetst, aan stu diemateriaal veel is verloren gegaan door gebrek aan organisatie enz. In de voorlaat ste dertig jaar verschenen damliteratuur, o.a. van de Haas en Battefeld, Broekkamp, Hemmes, Meyer enz., kan men kennis ne men van de verbeterde theorie der openin gen, midden- en eindspelen. Hoewel de Haas en Battefeld ook eenlgszins vasthiel den aan hetgeen v. E. al had aangegeven, voornamelijk in het centrumspel de aanval op den korten vleugel van wit en veel aan dacht hebben gevestigd op het tientje uit den hoek halen. Met het tientje wordt be doeld volgens oude notatie schijf 45, vol gens notatie van thans. In den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1912 ver baasde I. Wets de Hollanders met zijn op sluitingspartijen hetgeen nieuw studie materiaal verschafte en in een volgenden wedstrijd om het wereldkampioenschap was het H. Hoogland die de Haas versloeg met een door hem bestudeerd systeem in de centrum partij op het z.g. kerkhof. De Haas die hier vreemd tegenover stond wist niet direct de juiste weerlegging; zoo ont stond een nieuwe mijlpaal in de damge- schiedenis: nieuw studiemateriaal betref fende de centrumpartij. Keiler als verte genwoordiger van hen die het sterkste centrumspel spelen naar studie van de laatste jaren: wordt nu verslagen en staat verbluft tegenover de taktiek van den jeugdigen Franschman die schijnbaar niets moest hebben van het positiespel van Kei ier op het centrum, en op bekwame wijze de partij steeds in het onregelmatige leidde doch wel zoo theoretisch onderlegd blijkt te zijn, dat hij op bewonderenswaardige wijze niet alleen de strategische punten van het bord wist te verdedigen, maar ook gelijkertijd aanvallenderwijs opbouwde In deze match is Keiler de mindere gebleven omdat ook hij vreemd tegenover deze tak tiek stond, met dit spel van Raiehenbach zou vermoedelijk ook Springer met. zijn variantenrijk sDel zich moeten wijzigen. Een nieuwe mijlpaal op den weg in de ge schiedenis van het damspel is hiermede geplaatst: verdere onderzoekingen en stu die zullen moeten aantoonen of deze tak tiek houdbaar is of weerlegd kan worden. (Wordt vervolgd). Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. S2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7