LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 November 1934 BRIEVEN UIT BERLIJN. RECHTZAKEN. SPORT. LAND- EN TUINBOUW. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 7-13 NOVEMBER 1934, 20 h MT. C EEÏtSTl V01IE HMN 3 LAATSTE KVKBI1ER NIEUWE HAAN zmp ROOSEVELTs OVERWINNING. HEW YORK, 9 Nov. (Reuter) De be kende senator Borah heeft gezegd, dat de republikemsche party ten doode ts opge schreven tenzij z(J geheel gereorganiseerd wordt De verkiezingscampagne van de republikeinen, aldus Borah, was gericht op de verdediging van de Constitutie, maar er werd den stemgerchtigden niets gebo den. dat in de plaats kon komen van de „New Deal". En het is nu eenmaal zoo, dat de menschen niet kunnen leven van de Grondwet. De minister voor de posterijen Farley, (Van onzen correspondent). Berlijn, 3 November. ZORGEN VOOR DEN WINTER De winter ziet er vrooüjk uit! Dat moet gezegd worden! Al dadelijk: het schijnt, dat we het hier in Duitschland bitterkoud zullen krijgen, ditmaal. Ik weet wel, dat heel West-Europa heeft voorspeld, dat de Republikeinsclie 2ok, klaa£t. dat het in Engeland, in Ne- Farty in 1936 niet meer zal meetellen, en °erland en ln Frankrijk al gesneeuwd 1 heeft (by ons trouwens ook, al was 't maar dat de herkiezing van Roosevelt in 1936 vrijwel met algemeene stemmen zal ge schieden. Van de 7 staten waarin gestemd werd over de vraag „droog of nat", zijn er 6 „nat" geworden. Alleen Kansas dat in de meerderheid republikeinsch stemde, be sloot „droog" te blijven Voor de eerste maal sinds de Vereenigde Staten de pro hibitie Invoerden zou in het Witte Huis bij recepties en banketten voortaan lichte Amerikaansehe wijn worden geschonken, waarvan elke tafelgast echter niet meer dan twee glazen krijgt. WEDEROM OPSTANDIGE BEWEGING OP CUBA. HAVANNA, 9 Nov. (V.D.) Per vliegtuig zijn gisteren zwaar gewapende troepen van Santiago de Cuba overgebracht naar Guantanamo nabij het Cunaira-gebergte, waar een opstandige beweging zou zijn uitgebroken. De militaire autoriteiten weigeren echter elke mededeeling van nadere bijzonderheden. o JEUGDIG BANKROOVER GEPAKT. NEW YORK, 9 Nov. (V.D.) Een jonge man. die verklaarde te werken ln opdracht van den als „Baby Face" bekenden gang ster George Nelson, roofde gisteren van de spaarbank te Carpenter in den staat Iowa een bedrag van 400 dollar, doch kon reeds een uur later gearresteerd worden. GOEMBOES' REIS. WEENEN, 9 Nov. (Reuter). Minister Goemboes zal zyn verblijf op den Semme- ring rekken tot hedenavond. Hij zal deel nemen aan een gemzenjacht in de Stier- marksche Alpen, waarbij hy tevens gele genheid zal hebben tot politieke bespre kingen. Dr. Schuschnigg heeft gisteravond op den Semmering een langdurige bespre king gehad met Goemboes. waaraan ook de Hongaarsche minister van landbouw deelnam. HAAGSCHE RECHTBANK. In hooger beroep stond gistermiddag te recht van een vonnis van den Kanton rechter te Den Haag, waarbij hy was ver oordeeld tot een geldboete van 2 x f.15 subs. 2x3 dagen hechtenis, de 28-jarlge J. C. C. uit Leiden. Hem wa sten laste gelegd dat hy op 16 Maart j.l. des n.m. om 7.50 uur met zh auto in de Fahren- heitstraat te Den Haag het verkeer in gevaar heeft gebracht en op het trottoir is gereden. De officier van Justitie vond dat verd. er bij het Kantongerecht nog al schappe- lyk is afgekomen. In dergelyke gevallen wordt een verd. zwaarder gestraft. Spr. requireerde, dat het vonnis zou worden bevestigd. Vonnis 22 November. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voortgezet werden de zaken tegen Arie en Albert H. (vader en zoom beiden uit Katwyk aan Zee, die op 12 Oct. j.l. te recht hebben gestaan wegens mishande ling van den groentehandelaar N. K. te Katwyk. Alsnog werd gehoord de getuige Gl. De officier van justitie eischte tegen ieder f. 15 subs. 5 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde den vader tot f. 3 of 3 d. en den zoon tot f.5 of 6 d. hechtenis. b Voortgezet werd de zaak tegen den café houder J. D. B. St. uit I/eiden, die op 12 October terecht heeft gestaan wegens be- leediging van den heer B., kellner aan het café „De Vink" te Voorschoten. Thans werd als getuige gehoord de eigenaar van het café „De Vink", de heer Baily. De officier eischte f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verd. tot f.4 subs. 2 d. hechtenis. Terzake van het opzettelyk niet vol doen aan het bevel van een ambtenaar moest terecht staan C. K. uit Noordwyk. Verd. had op 8 Aug. by de controle der rywielbelasting door den majoor der ryks- veldwacht Eshuis uit Noordwyk, niet vol daan aan de order om te stoppen. De of ficier eischte f. 25 subs. 25 dagen. De po litierechter veroordeelde verd. tot f. 10 subs. 10 dagen hechtenis. Terzake van verduistering van gelden die verdachte J. de L. uit Alphen onder zich had i namelyk de opbrengst van een aantal goederen, o.a. veters, dweilen, knoo pen e.a.. die verd. in commissie had van j. v. S.), eischte de officier 6 maanden gev.straf De politierechter veroordeelde verd. overeenkomstig den eisch. Terzake van het geven tot gelegenheid voor hazardspel stonden terecht P. G. B. en L. H., uit Amsterdam. De verdachten hadden op 8 Augustus te Stompwyk deze overtreding begaan. De Officier eischte 6 maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde P. G. B. tot 6 maanden, waarvan 4 maanden voor waardelijk en 2 mananden onvoorwaar- delyk met 3 jaar proeftijd en L. H. tot 6 maanden Onvoorwaardelijk. Terecht stonden Fr. F. en G Z. uit Rynsburg, wegens dierenmishandeling Als getuige werd gehoord de veldwachter Van Veen. Beide verdachten hadden een paard met het achterste gedeelte van de zweep geslagen. De Officier eischte tegen ieder der verdachten f. 15 sub. 15 dagen hech tenis. De Politierechter veroordeelde bel den overeenkomstig den eisch. even). Maar ons klimaat hier, in het by zonder Centraal-Pruisen en nog meer: West- en Oost-Pruisen, kennen toch over het algemeen heel wat lagere temperatu ren dan de landen, die den warmen golf stroom mogen tutoyeeren. Ik herinner my nog een wintertje, zeven jaren geleden, met om myn Berlynsche woning heen 32 tot 34 gr. Celsius onder nul En daarby stormwind Dat was om te huilen. En zoo iets belooft men ons nu weer voor 1934 1935! Ja en toch zouden we ons nog geluk kig achten, als 't by zulke zorgen bleef! Voor zoover we nog over een behoorlyk inkomen beschikken kunnen we immers stoken, tot we van 30 gr. minus buiten tot 20 gr. plus binnen geraakt zyn. En voor de armen kunnen we geld, warme kleeren en voedzame maaltyden ter beschikking stellen, geiyk dat in Hitler's Derde Ryk ook met pryzenswaardige yver en naasten liefde geschiedt. Maar hoe beschermen we ons tegen de ellende der politiek? Spreekt men hier met de menschen, dan merkt men al heel gauw, dat ze niet meer als in tyden vóór den wereldoorlog hier meer daar minder blymoedlg, maar over het algemeen toch met een zekere levens vreugde, in allerlei dingen belangstellen, maar dat ze gebukt gaan onder zware zor gen, ook dan wanneer zy zich hoopvolle en overtuigde aanhangers van den nieuwen dictoriaal geregeerden staat voelen. En dat ze eigenlyk andere menschen geworden zyn, meer onpersoonlyk. meer onderdaan dan vrij burger, meer object dan subject. DageUjks in onzekerheid levend, zich af vragend of de wereld nu eigenlyk een zie kenhuis geworden is, de krant wegleggend met een zucht, die fatalisme en ergernis vertolkt. Nu, die tatalisme is natuurhjk geen ty- plsch-Duit-sch verschynsel en het ware onbiliyk, het den natlonaal-socialisten in de schoenen te schuiven. De eerlykheid gebiedt zelfs te erkennen, dat in 't Ryk van Hitier de pessimistische stemmingen minder op den voorgrond dringen en wel licht ook werkelyk minder overheerschend zyn dan in andere door de algemeene ma laise geplaagde landen, waar de zichtbare misère niet een tegenwicht vindt in meer of minder gegronde hoop op een betere toekomst als gevolg van een nationale her leving. Maar even onjuist en misleidend zyn de oppervlakkige indrukken, welke men als buitenlander naar Duitschland komend, in dit land thans pleegt op te doen. Ook van Nederlandsche reizigers kan men steeds weer hetzelfde hooren: ..Ik ben eeriyk verrast over dit Derde Ryk, na alles wat ik er in de Nederlandsche pers over gele zen had. Hier heerscht voorbeeldige orde. De menschen zyn beleefd en goed geluimd Steden en dorpen zien er keurig uit. Het verkeer is uitstekend geregeld. De fabrieks schoorsteenen rooken De werkloosheid is is enorm afgenomen. De mannen in uni form maken een prachtigen indruk. Over al discipline, overal blijmoedigheid, over al een gezond nationalisme. Wat willen die krantenschryvers toch? En hoe reageeren daarop dan die kran tenschryvers? Ja, om u de waarheid te zeggen: ze zyn een beetje verbaasd. Verbaasd al dadelyk over het feit, dat de Nederlander, in eigen land beroemd om zyn voorzichtigheid, zyn kat uit den boom kyken, zyn niet over één nacht ys gaan, zoodra hy over de nationale grenzen komt al die goede eigenschappen schynt afgelegd te heb ben en zich op grond van eenige dagen van uiterlyke observatie over een geheel ander volk. dat onder uiterst gecbmpli- ceerde omstandigheden leeft, zoo maar een oordeel vormt en dat met den noodi- gen nadruk ook overal rondbazuint. Nu zal het er wel ten deele daaraan liggen, dat vele van die vrienden uit Nederland hier binnenkomen met sterke sympathieën voor het nationaal-soclallsme in het algemeen en den Hitlerstaat in het byzonder En zulke menschen zyn dan natuuriyk nauwelyks vatbaar voor nuch tere feiten en argumenten. En gedeelte- hjk hebben ze ook wel gelijk. Want het Hitlerregime heeft enkele groote en vele kleine ten deele moreele, voor een ruimer deel organisatorische successen te boeken, die voor het volk als geheel ontegenzeg gelijk een belangryk actief beteekenen. En het mag hier ook niet verzwegen worden, dat we Nederlanders uit andere mentaliteitssferen gesproken hebben, die de situatie in Duitschland naar onze over tuiging weer te zwart zagen zonder in Nederland nu juist tot de sociaal-demo craten, de communisten of de vrijzinnig- democraten te behooren. Nuchtere koop lieden, die meenden te kunnen voorspellen dat. het Derde Ryk nog in dezen winter tot puin vervallen zal en dat een burgeroorlog zonder weerga Midden-Europa dan in een chaos veranderen zai. Neen daaraan gelooven we niet. Terzake van mishandeling stond terecht J. J. J.K. uit Zevenhoven. Verdachte had een zekeren K. mishandeld. De Officier eischte f. 5 subs. 5 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. dien overeenkomstig. Tegen den niet verschenen G. K. uit Nieuwkoop eischte de Officier wegens vernieling van eenige ruiten en een twee tal kroezen in het arrestantenlokaal een maand gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verd. tot 14 dagen gevangenisstraf. Tegen den niet verschenen 21-jarlgen G. K. uit Bodegraven eischte de Officier een geldboete van f. 10 sub. 10 dagen hechtenis wegens mishandeling van den winkelbediende C. H. aldaar. Overeenkom- I stig den eisch werd verdachte veroordeeld. Maar we meenen, dat we goed doen ook hier den gulden middenweg te bewande len De komende winter zal voor Duitsch land een uiterst moeiiyke en gevaariyke periode worden. Met de nobele beginselen van naastenliefde, broederiykheld, gehjk- held en solidariteit, die Hitler predikt en die zyn volgelingen ln de practyk trachten door te zetten, is hoe kon het ook an ders? voorloopig slechts een betrekke- lyk gering deel van de bevolking bereikt. Het beginsel „gemeenschappeiyk welzyn gaat boven persooniyk voordeel" is schoon het is ook niet door den heer Adolf Hitler of door de nationaal-soclallstische of fascistische idee uitgevonden. Maar het is en blyft een utopie, een ideaal voor altruïstisch aangelegde menschen In Duitschland is men nu al byna twee jaren bezig, deze idee in de bevolking te stampen met letteriyk alle middelen, welke een dictatuur in het jaar 1934 ten dienste staan. Over die middelen moet men niet gering denken! Radio, pers. boek, tydschrift, tienduizenden redevoeringen, bevelen, bestraffingen, overreding, school, plakaat, teekening, film. Inderdaad, slechts de zuigelingen en de gestichtsverpleegden onder deze 70 millioen zielen zyn van deze propaganda vry gebleven. Maar is er een zichtbaar, een indruk wekkend resultaat? De „nazi's" zeggen natuuriyk: Ja. Maar hier heeft hun woord geen gezag. De ob jectieve waarnemer zegt niet. „neen", maar „nauwelyks." De Duitsche mensch is de aardsche mensch gebleven. Dat wil dus zeggen: egoist in alle graden van kinderlykheid voor zichzelf en zyn medemenschen. De nood is algemeen en wordt ook als zoo danig niet ontkend- Maar in breede lagen der producenten en van den tusschen- handel wordt een zoo storende pryspoll- tiek gedreven, dat juist gisteren minister Goering tegen de reeds dreigende prijs- stygingen gewaarschuwd heeft met de woorden: „geen straf is streng genoeg om deze schande te lyf te gaan." Dat is één practisch resultaat van de altruïstische paedagogie. Men predikt de totale afschaffing van het standsverschil en den standshoog- moed. Is het na 2 jaren ook maar één sikkepit beter geworden? Het ïykt er niet op Aristocratische en kapitalistische in beelding zyn gebleven. Het verschil tus- schen „meneer" en „arbeider" is nog even scherp als vroeger, ondanks nobele voorbeelden, die hooge regeeringsambte- naren geven, ondanks tallooze wyze les sen in de pers en in openbare vergade ringen. Het nationalisme valt niet weg te praten, het socialisme, geiyk de „echte nazi's" dat willen, is vrijwel nergens te vinden. En zelfs heeft zich een nieuwe „Herrenkaste" gevormd uit die elementen, die van niets tot iets gekomen zyn. dank zy de vaak toevallige omstandigheden, dat zij reeds tien en meer jaren geleden ln de gelederen van Hitier meeliepen en daar door, vaak tot hun eigen verbazing, „hel den der beweging" geworden zyn (den werkelyken helden, die dagelyks hun leven waagden, niet te na gesproken!) Is de werkloosheid werkelyk zoo enorm verminderd? Of is de werkverschaffing slechts in hoofdzaak gereorganiseerd ten koste van hen, die wel werk hadden? Is die werkverschaffing productief of on productief? Heeft de onproductieve werk verschaffing de tegenwoordige misère ln de invoer- en uitvoer-kwesties, het gebrek aan ruwe grondstoffen, het uitsterven van den deviezenvoorraad, het sty gen der bin- nenlandsche prijzen, de toenemende on gerustheid in breede lagen der bevolking, de sterke vermindering van de koop kracht. de algemeene verarming in krasse tegenstelling met een krampachtig volge houden „feeststemming" op haar geweten, Ja of neen? Heeft het overwegend pro- testantsche Duitschland met zyn 20 mil lioen r.-katholleken vrede gesloten of wordt ook hier de rancune dagelyks drei gender? Zal het Saargebied werkelyk aan Duitschland terugvallen, of zal het natio- naal-sociallsme straks ondervinden, wat het beteekent internationaal geïsoleerd te zyn, joden, marxisten, liberalen, vrijmet selaars en wie al niet meer tegen zich in het harnas gejaagd te hebben, zichzelf uit en het marxistische Rusland in den Volkenbond te hebben gemanoeuvreerd, met het tragl-comisch sloteffect, dat straks in het voorjaar 1935 de Volkenbond onder een Sovjet-Russischen voorzitter de resultaten van de Saarstemming zal moe ten beoordeelen Zulke overwegingen zijn schering en in slag bij de millioenen Duitschers, die on danks alles in hun hart nog heel anders over den Hitlerstaat denken dan die geestdriftige mannen in de bruine uniform die ook heden nog bereid zijn „links- omkeert" te maken, als de dictator dat beveelt. ROLAND. DAMMEN. P.D.L.V. (LISSE). De uitslag der 7de ronde van den bor denwedstrijd van P.D.L.V. (Lisse) is: Eerste Tiental. A. Wijnhout—C. Gastelaars1—1 G. BalkenendeW Mohlmann afgebr. D. VergunstC. Blom 11 J. C. HoboS. van Duin 11 K. v. Essen—G. v. d. Meulen 2—0 Gastelaars wist het niet verder te brengen door tot remise en zoodoende moest hy 1 puntje aan wynhout laten. De partyen VergunstBlom en Hobo—Van Duin eindigden beide onbeslist. Op beide borden werd een spannende partij ge speeld, waarin de tegenstanders niet voor elkander onderdeden. Van Essen wist op gemakkelijke wyze van v. d. Meulen te winnen, Tweede Tiental. C. BouwmeesterD. Algera11 S. de JongP. Boogerd 20 Y. de Jong—H. Baartman Jr11 S KleinC. v. d. Leede afgebr. Th BoodenJ. G. Snel 02 Bouwmeester en Algera deelden de puntjes samen; Y. de Jong en Baartman speelden een spannende partij, welke ech ter onbeslist eindigde. Snel wist wederom 2 puntjes ln de wacht te slepen door thans te winnen van Booden. HET KWEEKEN VAN VIOLEN. Een lezeres vraagt mij te willen mee- deelen, hoe ze mooie violen moet kwee ken. Er wordt aan de vraag toegevoegd: „als men ze koopt, zyn het altyd dikke bossen, terwyi myn planten ln het voor- Jaar meestal dun en hoogopgescholen zyn." Allereerst stelleh we vast dat hier sprake is van (je bekende één-jarige violen; in de pryscouranten vindt men het zaad aan geboden onder den naam Viola Tricolor maxima. Men koope goed zaad: vele kleu ren kunnen worden geleverd, en dan liefst van reuzebloemlge soorten. Elk jaar zelf zaad winnen is niet aan te bevelen. We noemen deze viool één-jarig omdat ze in het voorjaar gezaaid, nog hetzelfde jaar bloeit, zaad vormt en afsterft. Toch wordt ze meestal tweejarig gekweekt, omdat deze violen hun waarde ontleenen aan de vroege bloei: deze bloemen zyn als voor- Jaarsbloeiers gewild, in den zomer vallen ze niet op door de groote verscheidenheid van ander bloemmaterlaal. Om veel succes met deze violen te heb ben moet men er op rekenen dat ze veel voedsel noodlg hebben. De plaats, waar ze moeten groeien moet flink gemest zyn, liefst met natuurmest, door kunstmest aangevuld. Behalve dat deze planten voor de vorming van groote bloemen veel voed sel noodlg hebben, stellen ze hooge eischen aan den grond wat betreft de waterhou dendheid. De grond moet derhalve veel humus bevatten, waarin zich veel water verzamelt. Tevens moet de bodem goed doorlatend zyn, opdat de planten geen water te veel hebben. Nergens zagen we mooier violen dan in Aalsmeer, een van nature voedzame, vochtige streek, zonder bepaald te vochtig te zyn Bloemvakken, waarop men gewoon is elk jaar dit gewas te kweeken dient men om het andere jaar een steek diep uit te graven en te vullen met goede tuingrond, gemengd met oude mest. Een gevaariyke periode maken deze gewasjes in het voorjaar mee. Meestal worden de violen van den winter op de plaats gezet, waar ze moeten bloeien. Volgt na dit planten aanhoudend droog, schraal weer, zooals dat in de maanden Maart en April zoo vaak kan zyn, dan ïyden deze planten gebrek, niettegenstaande ze op zeer voedzame aarde zyn geplant. Vooral is er dan gebrek aan gemakkeiyk opneem bare stikstof. Men kan de planten dan niet beter helpen dan door ze Chilisalpe- ter te geven, opgelost in water. Voor 10 vierk. Meter oppervlakte heeft men noo- dig 2 ons Chilisalpeter, hetwelk ln byv. 2 gieters water (van 10 Liter inhoud) wordt opgelost. Dit tusschen de planten gegoten zal de uitwerking niet missen. Over het zaaien en het opkweeken het volgende: Men zaaie half Juli, op een vochthoudende grond. Een leege bloembak is daarvoor zeer geschikt. In elk geval moet men zorgen dat by aanhoudende zon de zaaiplaats geschermd kan worden met jutte, met schermmatten, e.d. Het zaad mag n.l. nooit in droge grond Hm- Niet te dicht gezaaid, byv. op rijtjes c.M. uiteen, heeft men bij een goede be handeling (regelmatig gieten en scherm- zoo noodlg), half Augustus kleine plant, jes, welke op een voedzame, waterhouden" de grond worden verspeend, dit ls atzon'. deriyk geplant. Men plant op rijen c.M. uiteen en geve op de ry 10 c.M.'a,- stand. Wanneer men hier ook zorgt dat dê plantjes ln den aanvang niet in de bran, dende zon staan en geregeld bij drooj weer van water worden voorzien, zulla de violen zich tot mooie plantjes ontwik, kelen. By aanhoudend mooi herfstweer gaat er zelfs een enkele bloeien, maar da hindert niets. De aldus verkregen planten kan men li het najaar, eind October, op de plaat zetten waar men ze in 't voorjaar wil ia ten bloeien, maar ook kan dat ln 't voor jaar worden gedaan. In dit laatste geval heeft men nog het voordeel, dat men b strenge vorst de planten met wat blad dennetakken, welke er tusschen wordt' gestoken, tegen de scherpe wind te be schutten. Op deze manier gekweekt krijg men mooie, bosslge planten .Het bovei beschreven mesten met Chilisalpeter la t elk geval aan te bevelen. Men zal genie ten van de groote bloemen aan stevig» steeltjes. Maar vooral flink stalmest gt ven. Deze violen bloeien van April tot Jul wanneer ze ln de schaduw staan nog wei langer. Hoe of het komt, dat de bloemisten de» plantjes ln April met zooveel bloemen ti op, verkoopen? Men houdt gedurende dt: winter deze planten in een koude bak, du onder glas. Dit bevordert de groei in ht voorjaar sterk, vandaar de vervroegd bloei. Toch zyn deze planten gewoonlij voldoende afgehard, d.w.z. aan de buiten lucht gewend, zoodat ze, in den tuin ge plant, gewoon door groeien en bloeien. Deze violen komen niet, voor lOO'/i ui zaad zuiver terug. Wie vakken van éf; kleur wil kweeken dient reserveplanten t hebben om, zoo noodlg, te kunnen i wisselen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Red onder motto „Tuinbouw". De navolgende schepen zijn morgts radiotelegrafisch te bereiken vla he kust station Scheveningen-Radio. Aldabi, Alpherat, Alwaki, Baloetap Costa Rica, Crynssen, Dempo, Johan d Witt, Joh. van Oldenbarnevelt, Kot Agoeng, Kota Baroe, Kota Pinang, Marot van St. Aldegonde, Orania, Poelau Bru Poelau Tello, Stuyvesant, Volendam, Zee landia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zyn de meeste Nederlandse!» vrachtschepen eveneens via Schevenlngeo Radio te bereiken. By verzending van een radiotelegrao vla Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 et. per woord. grootte, bl kitlnt Ster"i%3> Ster "/i 2* grootte. Ster y/é 1* gr. TI- Melkweg VENUS MARS JUPITER SATURNUS® Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tyd, geiyk aan 23 h 5 min- Sterretijd In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer getee- kend. Dat is by sterrekaarten noodzakelyk en gebruikelyk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden ver- schynen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen naar het Zuiden stygen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het W. naar het O. N. O., door de sterrenbeelden Slang Zwaan, Cassiopeia, Wagenman, een ge bogen stippeliyn, zy duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zyn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schryfletters geteekend. De middaghoogte van de zon vermindert deze maand van 24 gr. tot 16 gr., de dagboog de tijd dat zij boven de ho rizont staat), neemt af van pj'i ruim 8 uur. De schyngestalten der maan zyn: NM.: 7 Nov.; E.K.: 14 Nov.; V.M.: Nov.; L.K.: 29 Nov. De zuivere Nieuw Maan zit vlak by de zon en is dus nim- mer op onze avondsterrekaartjes te tee- kendn. Het E.K. van omstreeks den 13en staat nabij Saturnus in den SteenW DE PLANETEN, Op onze kaartjes volgen wy den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,5), zy staat te dicht bij de zon voor ons. Mars (m 1.6) is morgenster in den Leeuw. Jupiter (m —1.2) is morgenster ln de Weegschaal. Saturnus 0.9) is de eenige planeet welke deze maand op onze kaartjes r«» voorkomen; hy ls avondster ln den Steen bok. Zyn plaats verandert van 21 n. min. R. K. en 15 gr. 42' Zulder deelman aan het begin van November tot 21 n. min. R. K en 15 gr. 21' Z. decel. Avondster planeet gaat na de onder. Morgenster komt vo°r zon op. (m magnitude helderheid, leken met een ster van de le grootte, m 1,0 heeft.)

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2