LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 8 November 1934 BUITENLAND. TELEFUNKEN VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN, AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootbesprekingen Goemboes' bezoek aan Rome Het Saargebied. De bilaterale vlootbesprekingen zijn gistermiddag voortgezet met een fonneele ontmoeting tusschen de Britsche en Ja- pansche delegaties onder voorzitterschap van MacDonald. Na de zitting werd een kort communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de discussie over de Japansche voor stellen voortgezet werd Deze voorstellen zijn tot dusverre zoowel voor de Ameri- kaansche als voor de Engelsche delegaties onaanvaardbaar geweest. In het huidige stadium bedoelen de besprekingen de drie mogendheden nader tot elkander te bren gen. Het vertrouwelijk karakter van de besprekingen wordt echter streng in acht genomen en er wordt niets medegedeeld omtrent de vorderingen die hierbij ge maakt worden Voor het oogenblik staan geen verdere formeele ontmoetingen tus schen de delegaties op het programma, maar de individueele leden der delegaties houden nauw contact met elkander Een gunstig kenmerk van de gedachtenwis- selingen is. dat alle partijen het eens zijn in het verlangen een terugvallen in een opnlijken ongeregelden bewapeningswed strijd te voorkomen. Niettemin blijven de Japanners echter nan hun voorstellen vasthouden. Omtrent de besprekingen, welke ge voerd zijn tusschen Mussolini en den Hon- gaarschen minister-president Goemboes, die gisteravond weer is vertrokken, uit geleide gedaan door den Duce, is een offi cieel communique gepubliceerd, waarin o.m. wordt verklaard: Minister-president Goemboes en Musso lini hebben op 6 en 7 dezer in het Palazzo Venezia twee langdurige besprekingen gevoerd. Tijdens deze besprekingen heb ben de beide regeeringschefs op de basis en in den geest van het Italiaansch-Oos- tenrijksch-Hongaarsche protocol van Maart jl. de kwestie der algemeene politiek en daarenboven ook de problemen, welke in het bijzonder Italië en Hongarije betreffen, bestudeerd. De richtlijnen van beide re geeringen zijn ongewijzigd gebleven. Het in Maart j.l. tot stand gekomen protocol functionneert tot tevredenheid. Tenslotte hebben Mussolini en Goemboes ook de cultureele betrekkingen tusschen Italië en Hongarije besproken. Men tam tot de zienswijze dat deze nog nauwer moeten worden aangehaald. Besloten werd cc daartoe noodzakelijke maatregelen te treffen Binnenkort zullen de Italiaansche en de Hongaarsche minister van Onder wijs een bespreking voeren, waarbij een overeenkomst tusschen beide landen zal worden aangegaan. Goemboes is ook nog door den Paus ontvangen! Na hem komt nu Schusshnigg tusschen 1520 dezer naar Rome. De reis van minister-president Goem boes naar Rome wordt door de Hongaar sche regeeringsbladen een volkomen suc ces genoemd. Het blad „Pesti Hinlap" geeft de op vatting weer van een niet genoemd hoog geplaatst Italiaansch persoon, volgens welke Italië op geen enkel deel van Joego slavië aanspraak maakt, en evenmin streeft naar een uitzonderingspositie op den Balkan. Italië zal ook hij een Itali aanschFransche toenadering Hongarije nimmer in den steek laten. Bij de onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk bevindt men zich thans pas in het stadium van de vastlegging der punten van onderhandeling. De Italiaan sche regeering zal zich echter in geen ge val de handen laten binden. De Duitsche diplomatieke vertegenwoor digers te Londen. Parijs, Rome en Brussel hebben Instructie ontvangen stappen te doen tegen een mogelijk gebruik maken van Fransche troepen in het Saargebied en tevens opdracht gekregen het Duitsche standpunt in de Saarkwesties nog eens uiteen te zetten. De ..Landeszeitung", het groote katho lieke dagblad in het Saargebied schrijft in een beschouwing over de volksstemming van katholiek standpunt o.a De volks stemming beteekent niet het belijden van een bepaalde politieke richting, maar van Duitschland zonder meer. Wrijvingen zijn tijdelijk en van voorbijgaanden aard. maar Duitschland is eeuwig Tot dat Duitsch land behooren wij. Wij hebben deel aan Duitschland's verleden, heden en toe komst Voor ons Saarlanders beteekenen Duitschlands bisschopzetels Triers en Spiers het oude en diep met ons samenge groeide kerkelijke vaderland. Kamers van Koophandel, Handwerks- kamer en andere economische organisa ties uit het Saargebied hebben een ge meenschappelijk memorandum aan de commissie-Aloisi van den Volkenbond ge zonden, waarin betoogd wordt, dat Duitschland de voornaamste afnemer is van de fabrikaten van het Saargebied. Daarentegen daalt de afzet naar Frank rijk dagelijks, aangezien de Fransche koo- pers de Saarlandsche producten weigeren. Wanneer nu, aldus wordt uiteengezet, Frankrijk va ^gevroren clearinggelden niet ter beschikking stelt en wanneer Fransche banken het normale handelscrediet voor het Saargebied niet in stand wenschen te houden moet daaruit de consequentie ge trokken worden op douane-politiek gebied. Hieruit blijkt op dwingende wijze, aldus gaat het memorandum verder, dat de Saarlandsche grens met Duitschland voor het betrekken van Duitsche goederen ge opend moet worden en wel in een omvang die een in evenwicht zijnde handelsbalans tusschen het Saargebied en het overige Duitschland waarborgt. SPANJE. Twee opstandelingen geëxecuteerd. Gisteren zijn twee personen, die in ver band met de recente troebelen ter dood warer. veroordeeld, geëxecuteerd. Beiden zijn op „ridderlijke wijze" den dood tege moet gegaan. De door de anarcho-syndicalisten ge proclameerde proteststaking is mislukt. In Catalonië zijn eenige personen gearres teerd. FRANKRIJK. VOOR DEN VAL VAN DOUMERGUE? De minister van financiën. Germain Martin, van wien beweerd was, dat hij het niet eens was met de houding van Doumer- gue, om voorloopige twaalfden tan te vra gen. heeft het wetsvoorstel, waarbij deze twaalfden worden aangevraagd, gecontra signeerd. Minister-president Doumergue had gister verscheidene besprekingen, o.a. met de ministers Laval, Lemery, Rivollet en La- moureux. Voorts ontving hij een afvaardi ging van senatoren. De afgevaardigden der democratische alliantie hielden een vergadering, waarin een motie werd aangenomen, welke het volle vertrouwen in Doumergue uitspreekt. Verklaard wordt, dat de godsvrede door den naam van Gaston Doumergue tot stand is gekomen, die het land voor den burgeroorlog heeft bewaard en van den financieelen chaos heeft gered. Zij, die de crisis ontketenden, moeten ook de verant woordelijkheid aanvaarden. Voor het geval het tot een crisis mocht komen, moeten de radicalen alleen met de oplossing van de moeilijkheden belast worden. Ook gingen er in de vergadering stem men op, die wezen op de toenemende onte vredenheid over het parlement bij het volk. De radicalen houden echter vol. De radicaal soc. Kamerfractie heeft be sloten, haar besluit van Dinsdag onveran derd te handhaven. Toen aan Doumergue deze beslissing of ficieel werd medegedeeld, verklaarde hij, op het verzoek der radicaal-socialisten om concessies, dat hij aan zijn eischen moest vasthouden, waarop de radicaal-socialisten hun zooeven genoemd hernieuwd besluit namen, ofschoon de radicaal-socialistische minister van blnnenlandsche zaken, Mar- chandeau, gelijk gemeld, in de fractiezit ting der radicaal-socialisten zijn partij leden dringend verzocht had, geen crisis uit te lokken. Zelfs deed hij nog een ver zoeningsvoorstel. Dit voorstel komt hierop neer, dat de radicale fractie aan de radicale ministers bij de Stemming over de voorloopige twaalfden volledige vrijheid laten. De mi nisters zouden dan niet verplicht zijn af te treden en de regeering kan dan homo geen voor de kamer verschijnen aan wie dan de beslissing over de voorloopige twaalfden blijft. Onder deze omstandigheden zal de re- geeringscrisis vrij zeker hedenmorgen in de zitting van den ministerraad uitbreken, wanneer de rad. soc. ministers de ultnoo- diging van Doumergue, om voor het voor stel tot goedkeuring van drie voorloopige twaalfden te stemmen, met hun aftreden beantwoorden. Minister-president Doumergue heeft gis teravond nog aan journalisten verklaard: „Thans is de toestand tenminste duidelijk. De verantwoordelijkheid staat vast. Ik weet, wat ik doen moet en ik zal het doen. Ik zal om 10 uur naar den ministerraad gaan, even kalm als ik thans ben. Wanneer de ministers mij in den steek laten, zal ik mij niet aan het parlement voorstellen. Op de vraag, of de premier van alle grondwettelijk hem ten dienste staande middelen zal gebruik maken, antwoordde Doumergue: „Om Kamerontbinding voor te stellen, is een kabinet noodig. Ik wil geen minderheidsregeering vormen; want dan zou men mij van dictatuur beschuldi gen". Op de verdere vraag, of hij geen radio rede zou houden, antwoordde Doumergue: Men mag daarvan geen misbruik maken. Ik zal mijn motieven in mijn demissie- schrijven bekend maken". De vraag, wat er gebeuren zal, als Dou mergue heengaat, blijft open. Genoemd wordt vooral als opvolger de Kamervoorzit ter Buisson, doch t is alles nog vaag. En of het publiek in actie zal komen? Ten aanzien van de mogelijke regee- ringscrisis verklaarde kolonel de la Roque, de leider van de Croix du Feu, dat de par lementsleden zich de gevaren van het oogenblik bewust moeten zijn. De regee ring moet aan den anderen kant haar ge zag handhaven en de volgende maatrege len nemen: 1. het Marxistische front opheffen; 2. energiek optreden tegen prijsopdrij ving en speculeeren straffen; 3. het geheele regeeringsapparaat zuive ren en reorganiseeren. Veraer verklaarde, hij, dat zijn volge lingen gereed staan, na een alarmsein op het juiste moment in te grijpen.... BELGIE. Zitting der Katholieke Unie. Het bestuur van de Belgische Katho lieke Unie kwam bijeen onder voorzitter schap van burggraaf Poullet. Talrijke Katholieke persoonlijkheden woonden deze bijeenkomst bij, met name graaf de Broqueville. premier, en van Cauwelaert, minister van economische zaken. Het bestuur heeft vastgesteld, dat men het algemeen eens was over de volgende drie punten: 1. De regeering is vast besloten, haar taak ten einde te voeren. 2. Handhaving van den franc op de tegenwoordige goudpariteit. 3. Wat er ook gebeure, er zal geen terug keer plaats hebben naar het drie-partijen regime. Vervolgens werden besprekingen gehou den over de regeeringspolitiek. Men heeft met algemeene instemming besloten aan de regeering te vragen, een loyale politiek te blijven voeren ten aan zien van de groote gezinnen. Het bestuur heeft besloten er bij de regeering op aan te dringen, dat deze voor prijsverlaging opkomt, met name voor verlaging der prijzen voor vervoer en electriciteit. UIT HET VERRE OOSTEN. Mandsjoekwo's keizer in 1935 naar Tokio. Aan het keizerlijke hof te Tokio worden voorbereidingen getroffen voor de ont vangst van den keizer van Mandsjoekwo, die in April 1935 een bezoek zal brengen aan Japan. Hierbij worden de Japansche dignitarissen ter zijde gestaan door den vice-minister van de Mandsjoernsche kei zerlijke hulshouding, die tot dit doel uit Hsinklng naar Tokio is gekomen. DUITSCHLAND. De strijd in de Evangelische Kerk. In een te Berlijn—Neukölln gehouden herdenking van de Hervorming door de Duitsche Christenen heeft ook dr. Muller, de evangelische rijksbisschop, gesproken. Hij gaf te kennen dat hij niet aan aftre den denkt. „Als bewust nationaal socialist ben ik ten strijde gegaan; ik voel me nog steeds als Duitsch strijder en zal dat blij ven zoolang ik leef en adem." Voorts sprak de rijksbisschop als zijn overtuiging uit. dat het „kerkvolk" de tweespalt reeds lang moede is en dat in de kerk beslissend moet zijn, wat het volk wil en niet wat de theologen denken en meenen. De tweede woordvoerder, ds. Tausch po lemiseerde tegen de Belijdenissynode, welke hij zoowel „reactionair" als „libera listisch" noemde. Ook verweet hij haar, de kerk met den geest van het Jodendom te willen vervullen. De tegenstellingen tusschen de twee groepen zijn thans scherper dan ooit te voren en aan beide zijden wordt de strijd met de grootste Verbittering voortgezet De strijdende partijen pogen in groote ver gaderingen voor haar opvattingen propa ganda te maken en aanhangers te winnen. Hedenavond vergadert de oppositie in de tentoonstellingshallen, waar praeses Koch, Pfarrer Niemollér en Jacobl zullen spreken terwijl de Duitsche Christenen een bij eenkomst aankondigen op 19 Nov. in het Sportpaleis, waar rijksbisschop Müller het woord zal voeren over het onderwerp: „Voor Christus in het Derde Rijk." ENGELAND. Vragen in het Lagerhuis De hertog van Kent in het Hoogerhuis. In het Lagerhuis is aan Sir John Simon gevraagd, of hij kon mededeeien, of de Japansche regeering zich nog hield aan 't beginsel van de open deur. wat betreft Mandsjoekwo en of de Britsche regeering van meening was, dat de instelling van een petroleum-monopolle ln dat gebied een in breuk beteekende op genoemd beginsel. Sir John antwoordde, dat de Britsche rgeering haar opvatting hieromtrent aan de autoriteiten ln Mandsjoekwo en de Ja pansche regeering had medegedeeld. Hij had het antwoord op die stappen nog niet ontvangen en gaf er de voorkeur aan. in den tusschentijd geen conclusie te trekken. De minister was niet in staat bijzonder heden mede te deelen over stappen, die andere regeeringen genomen zouden heb ben. Op een andere vraag zei Simon, dat met het oog op het strikt commercieele en niet politieke karakter van de missie der Fede ratie van Britsche industrieën naar Mand sjoekwo en Japan de vraag of de Britsche regeering met deze missie instemde, niet aan de orde was gekomen De houding van de regeering ten aanzien van de er kenning van het tegenwoordige regime in Mandsjoekwo bleef bepaald door de reso lutie van den Volkenbond van 24 Febru ari 1933. Een voorstel tot invoering van een staatsloterij werd na bestrijding door de regeering verworpen met 21947 stem men. Met groot ceremonieel heeft gisteren prins George als hertog van Kent zitting genomen in het Hoogerhuis. Aanwezig waren bijkans alle lords, MacDonald, Baldwin en Sir Simon, evenals de prins van Wales en de hertog van York. EGYPTE. Tewfik Nessim Pasja aanvaardt premier schap onder voorwaarden. Tewfik Nessim Pasja heeft het premier schap aanvaard op voorwaarde, dat koning Foead direct het parlement en hem de vrije hand laat in het voeren van de buitenlandsche politiek. Het is niet waar schijnlijk, dat koning Foead in deze voor waarden zal toestemmen. Het is mogelijk, dat dan opdracht zal worden gegeven aan Aly Maher Pasja. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's overwinning. Gisteravond was de stand der verkiezin gen aldus: Huis van Afgevaardigden met 435 zetels: gekozen 304 Democraten, 105 Republikei nen, 4 vooruitstrevenden en 3 onafhanke- lijken. Van 19 zetels is de uitslag nog twijfelachtig, aangezien nog enkele veraf gelegen bureaux binnen moesten komen en de partijen elkaar zoo weinig ontliepen, dat weinig stemmen den doorslag konden geven. s De Democraten hadden 312 zetels in het oude Huis en zullen dat aantal ongetwij feld weer bereiken. De Democraten hadden van de zetels ln den Senaat, waarover gestemd wordt, gisteren reeds 25 veroverd, hetgeen met de zetels die zij reeds in dit lichaam hebben, 68 maakt, wat meer dan twee derden is; de Senaat bestaat uit 93 leden. Voor het eerst hebben de Democraten in den Senaat een meerderheid van meer dan twee derden. Men schat, dat de Democraten in totaal in het heele land 10.200.000 stemmen heb ben verworven en de Republikeinen 7,600.000. In 21 staten zijn Democratische gouver neurs gekozen; in 6 Republikeinen; in de 5 overige staten lelden de Democraten. Onder de verrassende tegenslagen van de Republikeinen behoort de nederlaag van den vloot-deskundige Britten in Illi nois. Britten is steeds voorstander geweest van een krachtige vloot en heeft 22 jaar lang deel uitgemaakt van het Huis van Afgevaardigden. Ook het niet herkiezen van de senato ren Reed (Pennsylvania), Robinson (In diana) en Fess (Ohio) beteekent, dat de ruggegraat van de Republikeinsche partij in het nieuwe congres gebroken schijnt te zijn. Bij het totale resultaat zal echter nog een belangrijk aantal Republikeinsche stemmen te constateeren zijn. De conservatieve kringen in Wallstreet, die twijfelen aan de politiek van Roose velt, erkenden, dat met de nederlaag van den Republikeinschen senator Reed en RECLAME. 866 GOEDKOOPSTE Vroagi mtïchtinqen bij dj? Tp/pfunken Service Stations J. G te O. Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Haarlem, Velsen, Castricum, Egmond, Ber gen, Schoorldam, Schagen. Oude Sluis, Anna Paulowna. van Ewijcksluis, Den Oever Totaal 113.5 K M. N. N. te L. Het adres van den secre taris van het Nieuw Leidsch Tooneel is ons niet bekend. Misschien wil hij zich even aan ons bekend maken. KANTONGERECHT ALPIIEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen: Wegens overtreding van Art. 314 wetb. van strafrecht: M. B. v.d. N. te Boskoop f. 2 subs. 1 wk tuchtschool; Overtreding Motor en Rijwielwet: J. P. te Deventer f. 20 subs. 5 dg. civiele vordering ad f. 26.20 toegewezen aan N. E. te Hoogland; L. J. S. te Delft f. 4 subs. 2 dg.; G. de J. te Hazers- woude 2 x f. 1 subs. 1 dag; J. de B. te Voorburg f.3 subs. 2 dg.; J. K. f. 3.50 subs. 2 dg.; L. A. f. 10 subs. 5 dg.; L. A. f. 5 subs. 3 dg.; A. P. te Gouda f. 3.50 subs. subs. 2 dg.; D. M. te Bodegraven f.2 subs. 1 dg.; Overtreding Landbouw Crisiswet: J. v. T. f. 4 subs. 2 dg. met verbeurd verklaring aardappelen; Overtreding Arbeidswet: L. O. te Wageningen 5 x f. 1 subs. 1 dg.; J. v. J. te Moordrecht f.5 subs. 3 dg.; Overtre ding Leerplichtwet: L. D. te Woubrugge f.2 subs. 1 dg.; Overtreding Visscherijwet: A. J. M. Den Haag f. 4 subs. 2 dg.; C. A. M. S. te Delft 2 x f. 4 subs. 4 dg. met verb, verklaring van het wargaren; Overtreding der Algemeene Politieverordening der ge meente Hazerswoude: W. H. D. te Leiden f.4 subs. 2 dg.; Overtreding art. 460 wetb. van strafrecht: J. J. l'A. f.2 subs. 1 dg.; Overtreding art. 453 wetb. van strafrecht: W. S. zonder bek. woonplaats f5 subs. 3 dg.J. K. zonder bek. woonplaats f5 subs. 3 dg.; Overtreding der algemeene politie verordening der gemeente Alphen a d. Rijn: C. G. f. 1 subs. 1 dg.; G. K. te Leiden f. 2 subs. 1 dg. Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. KIND DOOR ONDERVOEDING GESTORVEN. Ontslag van rechtsvervolging voor de ouders gerequireerd. Het Arnhemsche Gerechtshof heeft gis teren de behandeling voortgezet van de zaak in hooger beroep tegen den 30-jarigen arbeider J. S. R. en zijn 27-jarige echt- genoote, beiden uit Hasselt en thans gede tineerd, die door de rechtbank te Zwolle waren veroordeeld, beiden tot zes jaar gevangenisstraf in verband met het feit, dat hun zoontje, drie maanden oud, was gestorven aan ondervoeding. Aan de ouders werd de schuld voor dezen dood ten laste gelegd. De beide verdachten gaven zoo goed als geen antwoord op de vragen, die hun ge steld werden. Als deskundige werd ge hoord de Arnhemsche psychiater dr. Sohnitzler, die verklaarde, dat beide te- rechtstaanden verminderd toerekenings vatbaar waren. De procureur-generaal, mr. Cnopius, eischte voor beide verdachten ontslag van rechtsvervolging in verband met hun ab- normalen geestestoestand met plaatsing van den man in een krankzinnigengesticht Uitspraak over 14 dagen. andere republikeinsche veteranen de tijd voor een grondige schoonmaak en verjon ging van de republikeinsche partij geko men is. Wallstreet schept eenigszins ver trouwen in de verdere ontwikkeling. Men gelooft toch te mogen aannemen, dat de president na zijn overwinning betrekkelijk conservatief zal blijken te zijn en radikale reformatoren op den achtergrond zal houden. De National Labor-Relations Board heeft een belangrijke beslissing genomen. Deze raad heeft n.l. den lasschers het recht ge weigerd afzonderlijk te onderhandelen met de United Drydocks Company of New- York in kwesties den werktijd en de loo- nen betreffende. De Raad sprak als zijn meening uit, dat de lasschers slechts een .der 48 bedrijfs groepen zijn, die bij de maatschappij in dienst zijn. De belangen van alle arbeiders der maatschappij loopen zoo nauw ln een dat aparte onderhandelingen van de las schers een groot aantal andere arbeiders zou kunnen schaden. HEDEN. Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. Vroeg. ln-de-Wey van Zegveld. 8 uur nam. Volkshuls: Spr. de heer A. Burger van de Vonk. 81/4 uur nam. Vrijdag. Remonstr. Kerk: Herdenkingsdienst o.l. v. dr. Tjalsma. 8 uur nam. K a t w IJ k-a a nZ e e (Chr. Prot. Belan gen: Geref. Bond. Spr. ds. Leemans, van Delft. 7V« uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Csardas-Fürstin." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „De Wandelende Jood." Woensdag en Zaterdag, nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Canaille". Casino-theater, Hoogewoerd 49.8 u. nm, „La Matemelle". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Nov. as. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelmina- psirk 8, Oegstgeest, telef. 274. De apotheek Hooigracht 48 is dag ea nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. DE LIJN LEIDEN—GOUDA. Nog steeds is het reizlgersvervoer op de lijn Leiden-Alphen-Boskoop-Gouda stij gende. Ook het goederenvervoer steeds vooruit, zoodat vaste goederen treinen op dit baanvak zullen gaan loopen. o ALPHEN. Ds. Kijftebelt over „Vreemd Vuur". Over bovengenoemd onderwerp hield ds. Kijftebelt van Rotterdam een lezing in het .Evangelisatielokaal Hooftstraat, voor de N.-H. Jongel.vereeniging op G. Grond slag „De Heere is onze Banier". De belangstelling was bevredigend. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 4 3, en het lezen van 'n schrift gedeelte uit ps. 51. Spr. ging voor in gebed en had zijn onderwerp ontleend aan Levi ticus 10 1 „En de zonen Aarons, Nadab en Abihu, namen ieder zijn wierookvat en deden vuur daarin, en leiden reukwerk daarop, en brachten vreemd vuur voor het aangezicht des Heeren, hetwelk Hij hun nietgeboden had". In zijn inleiding wees spr. op de zonden in het menschenge- slacht van eigenwillig en eigendunkelijk heid. Geldt discipline voor het aardsche hoe te meer geldt dit voor het Hemel- sche. Het meest hatelijkste karakteriseert den mensch wel hierin, dat men meestal iets anders doet dan gevraagd wordt. Velen denken, dat er wel duizend wegen zijn om zalig te worden en vergeten daar bij de Eere Gods. Groot is echter de toom Gods die rust op de eigendunkelijkheid. Men zou dit met één handomdraai ook kunnen toepassen op de jongelingen en vereeniging. We moeten echter eerlijk zijn en ook zien naar het schoone doel De jeugd toch wordt allerwege gemobili seerd. Zeker is het dan ook ntgxilg, dat de Christelijke jongelingen zich organi- seeren. Ernstig moet men echter waar schuwen voor de zonde van het vreemde I vuur. Spr. sprak over het vreemde vuurl in Aarons dagen; over het vreemde vuur' in onzen tijd en over welk vuur wij hebben te leggen op het altaar des Heeren. Na de wijding van Aarons en zijn zonen Priester te hebben nagegaan en de glo- rieuse beteekenis daarvan, wees spr. op het feit, gememoreerd in bovenbedoelde tekstwoorden. Toen ging een vuur uit va het aangezicht des Heeren, dat de zonen van Aaron verteerde. Ontzettend was di voor Vader Aaron. Treffend vond spr.. da Aaron toegesproken door Mozes. stil w en zweeg. Dat was iets hoogs. Aaron be aamde de daad des Heeren als rechtvaar dig, zóó groot was zijn geloof. Het mees aannemelijke is, dat de zonen het reuk werk hadden ontsoken op een onjuiste tijd tegen de voorschriften in. Dit was dus ook een daad van eigenwilligheid en tegen de ordonnantiën Gods. Het was een miskennen van het Woord Gods. Ditzelfde vuur was echter ook bij den mensch in het Paradijs reeds aanwezig. De mensch is nadien van God afgeweken en steeds emer gezonken. In onzen tijd, is, aldus spr., door de Satan het vreemde vuur overal kenbaar en daarom heerschen zulke wantoestanden in wereld, staat en kerk. Ook in de kerk heerscht vreemd vuur. De mensch is vol vreemd vuur. Ook voor de orthodoxen is het gevaar voor het vreemd vuur aanwezig. Wij hebben te vechten dat de Heere het vreemd vuur wegneemt zoo ook in de bediening des Woords. Er is veel verkeerde werkheiligheid. Het moet niet gaan om het vleesch, doch om de Eere Gods. Groot is het fanatisme en de partijzuchtigheid. De vraag, welk vuur men dan moet bezitten, zegt spr., Jonge menschen moeten vurig zijn, 'anders zlJ" het ademhalende Mummi's. Mogen velen zich dan wenden tot het eenige brand offer, dat altijd brandt door de liefd® Christus, dat gelukkig ook nu nog brandv in de ware Kerk waarvan het reukwers is het verzoenend lijden en sterven van Jezus Christus. Dit vuur is Gode alleen aangenaam. Welgelukzalig de mensch, ai dat vuur begeert. Wij moeten de vuur doop des Geestes eerst ontvangen, God ons dit vuur schenkt, zullen wU I gevoelen, wat wij missen. Want achte het gebroken hart, blijft het vuur dal zj" doorwerken. Jongelingen en ook ouderen, vergeet nimmer dat vuur te vragern*1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6