(666 ELTAX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 8 November 1934 MODERNE MENSEN BELLEN OP RECHTZAKEN. VIS SC H ERIJ BERICHTEN. TELEGRAMMEN. SPORT. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Jaarverslag «ver 1933. Aan bovengenoemd verslag ls het vol gende ontleend: In 1933 werden ondersteund 2112 personen, waarvan 1612 mannen en 500 vrouwen. In 1933 werden ondersteund 2309 personen, waarvan 1659 mannen en 466 vrouwen. In 1932 werden 4 personen ondersteund met losse gillen In 1933 werden 28 personen ondersteund met losse giften In 1932 bedroegen de uitgaven voor ondersteuning Aan huur, kost, Inwoning enz. f. 238 247 66 Aan huur kost. Inwoning enz. voor werkloozen „138.419.30 Aan brandstoffen 9 814.65 Aan brandstoffen voor werk loozen 4.845.05 Aan ondersteuning in losse giften 70.— Aan kleeren en beddegoed 3 468.89 Aan begrafeniskosten 202.47' Aan uitbesteding van verlaten kinderen 776.57 Aan onderstand in natura 4.563.93 Totaal f.400.408.52' In 1933 bedroegen de uitgaven voor ondersteuning Aan huur. kost. inwoning enz. f. 298.220.97' Aan huur. kost. inwoning enz. voor werkloozen ,131.604 09 Aan huur, kost, inwoning enz. voor werkloozen gesteund vol gens Rijksregeling 61.118.39 Aan brandstoffen 16.515.54 Aan brandstoffen voor werk loozen 5.919.67 Aan brandstoffen voor werk loozen gesteund volgens Rijks regeling 2.779.23 Aan ondersteuning in losse gdften 386. Aan kleeren en beddegoed 6 089 80 Aan begrafeniskosten 230.86 Aan uitbesteding van verlaten kinderen 1.202.60 Aan onderstand ln natura 4.941.29' Totaal 1.529.208.45 Het Rijk restitueerde over 1933 f. 31.948.81 van ondersteuningen uitgekeerd aan werk- looze metaalbewerkers, textiel- en bouw vakarbeiders. ln 1932 waren de totale kosten der ver- pleeagelden ln de gestichten f. 24.680.80Vt, in 1933 f. 27.273.66';:. De Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon adviseerde voorts aan den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst aan 984 gezinnen of personen (1932: 7181 een kaart, rechtgevende op kostelooze geneeskundige hulp uit te rei ken; bovendien werd geadviseerd aan 177 vrouwen (1932: 174) kostelooze kraamver- pleging toe te staan. Aan 117 personen of gezinnen (1932: 30) werd kostelooze geneeskundige hulp ge weigerd en aan 26 vrouwen (1932: 7) kos telooze kraamverpleging afgewezen Aan den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst werd geadviseerd in 84 geval len (1932: 54) kostelooze hulp in de huis houding of kostelooze waschbehandeling toe te staan en in 359 gevallen (1932: 312) advies uitgebracht inzake bijdragen in het aanschaffen van orthopaedische instru menten. Over het geheele Jaar 1933 werd in 806 gevallen (1932: 778) advies uitgebracht inzake bijdragen in de verpleegkosten bij opname van patiënten in ziekenhuizen: in 48 gevallen (1932. 45) bij uitzending naar de Leldsche Buitenschool te Katwijk en in 22 gevallen (1932: 30) bij opname in sanatoria. In 190 gevallen werd advies uitgebracht Inzake het uitreiken van akten van onver mogen. Verhaald werd volgens art. 63 der Ar menwet f. 1854.04, terwijl zonder tusschen- komst van den Kantonrechter door onder ling overleg f2081.26 in totaal werd terug ontvangen. In 1932 werd 6 maal de tusschenkomst van den Kantonrechter ingeroepen; toen werd f 2922 40 verhaald en in onderling overleg t 2472.03 terugontvangen. Bij beslaglegging op het loon werd door nagenoeg alle patroons hun medewerking verleend. Het grootste deel der ondersteunden be stond uit oude lieden, weduwen, zieken, verlaten vrouwen, of vrouwen wier man nen gevangenisstraf ondergingen; het kleinste deel der ondersteunden bestond uit werkloozen, in hoofdzaak ongeorgani seerden. De dienst werd in het verslagjaar ge reorganiseerd. I ——o O. L. SCHOOL ZUIDSINGEL B. Ouderavond. Het zag er ongewoon licht en vroolijk uit ln de Gymnastiekzaal van de O. L. S. aan den Zuidsingel. Doch op dat buitengewoon aantrekkelijke komen we straks terug. De Gymnastiekzaal was gevuld met ruim 100 belangstellende ouders, die door den voor zitter. den heer A. van der Hoogt, van harte welkom werden geheeten. Eveneens verwelkomde hij den heer F. A. Schilthuy- zen, rustend hoofd dezer school, den heer Harting, voorzitter van den Centralen Ouderraad en het hoofd en personeel der Benedenschool. Deze avond, zoo ging hij voort, is van bijzondere beteekenis. Tweemaal geduren de zijn hoofdschap heeft spr. hier een ouderavond moeten lelden, terwijl de ver lichting in alle opzichten te wenschen overliet. Deze derde avond vindt ons ln een omgeving, die straalt van licht. Op werkelijk onbekrompen wijze ls een nieuwe electrlsche verlichting tot stand gekomen. Werd er reeds door de vorige functionaris sen steeds gewezen op de zeer ontoerei kende verlichting, tijdens de groote va- cantle ls de nieuwe aanleg op de meest loffelijke wijze tot stand gebracht. Een warm woord van hulde en dank brengt spr. aan Burgemeester en Wethouders van Leiden, die met groote royaliteit op deze wijze de belangen van de school hebben behartigd Dank brengt spr. ook aan het personeel der Lichtfabrieken, dat heel hard heeft moeten werken, om de techni sche verzorging zoo spoedig mogelijk in orde te brengen. Het nieuwe licht geeft niet alleen een vroolljker en zonniger aan zien aan het Interieur ren de school, doch bevordert ook de prettige werksfeer. Per soneel en leerlingtn ondervinden den In vloed ervan en de prestaties worden er door opgevoerd. Nadat de secretaris de heer Van der Hoeven de notulen had gelezen, die onder dankzegging werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede. dat de secretaris zijn functie moest neerleggen, omdat hU geen schoolplichtige kinderen meer heeft, ter wijl me). Kruyt wegens drukke bezigheden zich terug moet trekken uit de Commis sie. Gekozen werden in hun plaats mej. van Bohemen en de heer Ranselaar. die hun fuctie aanvaardden en door den voor- aitter met een vriendelijk woord werden geïnstalleerd. Nadat tijdens de pauze ververschlngen waren rondgediend, nam de voorzitter op nieuw het woord, teneinde de afgetreden Oudercommissie van de voormalige school Maresingel A van harte welkom te heeten. De voorzitter dezer Commissie nam daar na het woord om in herinnering te bren gen, dat de school Maresingel A op 6 Augustus werd opgeheven, waardoor auto matisch ook de Oudercommissie verdween. Evenwel beschikte de Oudercommissie nog over eenige eigendommen. In de eerste plaats het Schoolfonds, waaruit het afge treden schoolhoofd een afschelds-souve- nir werd verleend, terwijl de rest werd bestemd om op eene of andere wijze te dienen voor een doel. dat de O. School ten goede kon komen. In de tweede plaats had men een pro jectielantaarn aan de school geschonken, die nu op non-activiteit kwam. Aangezien deze geen eigendom van de gemeente was. meende men op advies van den heer Ultenbroek deze lantaarn over te moeten dragen aan een school die er voor ln de termen kon vallen. En daarom besloot men de School aan den Zuidsingel dit te gun nen. Vervolgens richtte spreker nog een woord tot de aanwezige ouders om hun nog eens duidelijk doel en wezen der oudercommissies uiteen te zetten. Hierna nam de heer Boom het woord om hartelijk dank te zeggen voor het cadeau, er aan toevoegend, dat de Com missieleden van School Zuidsingel B in hun vrijen tijd zelf het noodlge projectie scherm had vervaardigd. De heer Van der Hoogt bedankte beide Commissies voor hun prachtige cadeaux, die op hoogen prijs worden gesteld en die zoowel op de ouderavonden als bij het onderwijs uitstekende diensten kunnen bewijzen De heer van der Neut, hoofd van School A sloot zich hierbij met een kort woord en een hartelyken handdruk aan. Natuurlijk volgde nu onmiddellijk de attractie, dat een serie mooie lichtbeelden werden vertoond, betrekking hebbend op Zwitserland, welke door den heer Van der Hoogt werden toegelicht. Nadat de heer Schilthuijzen nog even een kort en opwekkend woord had gespro ken, werd de zeer geanimeerde bijeen komst door den voorzitter gesloten. RECLAME. 8914 ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII| iiuiiiiiiiiiiii HET FAILLISSEMENT VAN ATALANTA. Naar wij vernemen zal de Raad van Arbeid te Amsterdam niet in arrest van het Hof berusten, waarbij het faillisse ment van de N.V. drukkerij „Atalanta" werd vernietigd, doch hiervan wederom ln cassatie gaan. Voor het alhier afgenomen examen M.O. akte K4 (delfstof-, aard-, plant- en dierkunde) zijn geslaagd de heeren J. S. Zaneveld te Scheveningen en L. P. Poude- royen te Rotterdam. De inspecteur der directe belastingen enz. E. J H. Volkmaars. toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der Invoerrech ten en accijnzen alhier is toegevoegd aan het hoofd der' inspectie dier middelen te Zaandam en verplaatst naar de sub- inpectie der invoerrechten en accijnzen te Den Helder. De N.V. Technisch Bureau voorheen van Duuren heeft aan haar zaak, geves tigd Mare 74 en in het bijzonder aan haar afdeeling oliën en vetten een belangrijke uitbreiding gegeven door den aankoop van de perceelen Clarasteeg 2 en 4 en Kodde- steeg 11, welke geheel verbouwd en vol gens de nieuwe bestemming werden in gericht. De gezamenlijke lokaliteiten, waar de talrijke olie- en vetsoorten in groote vaten liggen opgeslagen, beslaan een vloeroppervlakte van 460 vierk. Meter. Behalve een verbetering der commer- cieele outillage, heeft deze verbouwing nog het voordeel, dat het aanzien van de Clarasteeg er zeer door heeft gewonnen! Bij de politie afd. gevonden voor werpen zijn twee kano's te bevragen, welke drijvende zijn aangetroffen en waarvan er een gemerkt is met den naam „Sharhy". Hedenmiddag opent de heer J. de Roode in het nieuw gebouwde perceel Kraaierstraat 33 alhier een rund-, kalfs- en varkensslagerij annex fijne vleesch- waren. De plannen voor dezen bouw zijn ontworpen door en uitgevoerd onder lei ding van den aannemer A. H. Volleberg te Zoeterwoude en met medewerking van W. v. Beek (timmerwerk), Gebrs. Pasman (schilderwerk), H. v. d. Zeeuw (lood-, zink en mastlekwerk). J. de Best (stucadoors- werk) en J. v. d. Schoot (electrische in stallatie). De winkelinstallatie van het modern en hygiënisch ingerichte pand geschiedde door de firma van Wisse te den Haag. IJMUIDEN. 8 NOV. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K G. f. 0 64—0.43. Tongen per K.G. f. 1.200.75, Middelschol per kist van 50 K.G. f.23. Zetschol f.25—17, Kleine Schol f.19—6 20. Bot f. 7.50—4.90 Schar f. 14—2.80, Vleeten per stuk f. 3.25—0.59, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.40, Groote Schelviseh f.30, Middel Schelviseh f. 31—22, Klelnmidde! Schel viseh f. 28—16.50 Kleine Schelviseh f. 17.50 3.40, Kabeljauw per kist van 125 K.G. t. 44—30. Gullen per kist van 50 K.G. f. 21 4.40. Lengen per stuk f. 1.710.48. Heil bot per K.G. f 0.80—0.55, Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.201.80, Koolvisch per stuk f. 10.16. Makreel per kist van 50 K.G. f.14—13.50. 1200 kisten versche haring f. 8.507,70 per kist. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM. 48 met f.2630, IJM. 69 met f.1109. IJM. 64 met f.1689. IJM. 78 met f.2730, IJM. 176 met f. 1734; 4 loggers: SCH 266 met f. 419, KW 52 met f- 554. KW 44 met f. 775 KW 162 met f 616 en LT 746 met f. 1286. LT 137 met f.790. PD 377 met f.2248 SCH 102 met f.678 SCH 107 met f.773, KW 169 met f.845 KW 127 met f.1408 voor versch= baring; SCH 102 me* 84 kantjes. KW 127 met 100 kantjes pekel haring voor Katwijk. O.S.P.-VOORZITTER SCHMIDT VRIJGESPROKEN. Er is geen opruiing gepleegd. Het gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest ln de strafzaak tegen den O.S.P.-voorzltter Schmidt, die op B Juni J.l. door den Haarlemschen politierechter we gens opruiing tot drie maanden gevange nisstraf ls veroordeeld en sprak verdachte vrij. Schmidt zou op 16 Maart te Zaandam ln een rede hebben gezegd: „Het proletariaat is momenteel ongewa pend en zou bij een eventueelen opstand staan voor de kanonnen en machines, maar als vandaag het moblllsatlebevel af komt dan is de zaak veranderd, en is het proletariaat niet ongewapend meer. Zij staan dan niet voor de kanonnen, maar ze staan er achter en het kapitaal hier voor. Jullie begrijpt me wel". De procureur-generaal Mr. D. Reilingh achtte de opruiing bewezen en requireerde bevestiging van het vonnis. Het gerechts hof achtte het ten laste gelegde niet be wezen, vernietigde het vonnis van den po litierechter en sprak verdachten vrij. Wèl heeft verdachte de ten lastegelegde woor den gesproken, aldus overwoog het Hof, doch hiermee is geen opruiing gepleegd. HET KABINET DOUMERGUE AFGETREDEN. PARIJS, 8 Nov (Reuter) Het kabinet Doumcrque is afgetreden. In de heden gehouden kabinets-zltting dienden de radicale ministers hun ont slagaanvrage ln. Zij verklaarden niet te kunnen medewerken aan de plannen van Doumerque Hetgeen langzamerhand onafwendbaar was geworden, is dus geschied. Doumerque heeft tengevolge van de weigering der ra dicaal-socialisten niet zijn plannen tot uitvoer kunnen brengen en ls heengegaan. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden den chauffeur N. S. uit Alphen a. d. R., die op 24 Maart j.l. te Voorschoten met een door hem bestuurde veeauto een aanrijding ver oorzaakte waardoor een ander lichamelijk letsel bekwam, tot f.75 subs. 75 dagen. De chauffeur P. H. die mede voor dit feit terecht stond, werd vrijgesproken. De botorhandelaar A J M. te Leiden, tegen wien door het O.M. ter zake van op lichting een geldboete van f. 500 subs. 100 dagen alsmede een voorw. gevangenisstraf van 6 maanden is geëiscbt werd vrijgespro ken. Ter zake van diefstal heeft terecht ge staan de 21-Jarlge los werkman L. van der M„ uit Katwijk, thans gedetineerd. Ver dachte heeft in den nacht van 26 op 27 Juli Jl. ingebroken ten kantore v an de Haagsche Zand-Exploitatie Mij, te Kat wijk, alwaar hij alles overhoop haalde en uit de brandkast een bedrag van f. 52. gedeeltelijk toebehoorende aan den boek houder der Vennootschap ontvreemdde. Voorts pleegde hij inbraak in een tweetal strandtenten te Katwijk, alwaar hij eenlg gereedschap en een fototoestel alsmede een bedrag van f. 3.aan geld wegnam. Verdachte pleegde deze laatste feiten met behulp van den nog jeugdigen G H„ wiens zaak met gesloten deuren werd be handeld. Het O M, waargenomen door Jhr. Mr. van Asch van Wijck, ving zijn requisitoir aan met de mededeellng, dat hij een strenge straf zou vragen, n.l. 3 Jaar ge vangenisstraf. Z.E.A. grondde dezen eisch op het feit, dat verdachte een misdadigen aanleg heeft. In 1932 bedreigde hij een meisje op het strand onder Katwijk door haar een geladen revolver voor te houden. Het meisje kwam er toen met den schrik af, doch liet een ringetje in handen van verdachte achter. Deze bedreigde haar met doodslag indien zij iets zou zeggen. Voor dit feit werd hem een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden ongelegd In December van het zelfde jaar werd hij ter zake van inbraak tot 9 maan den veroordeeld, waarbij tevens de voor waardelijke straf ten uitvoer werd gelegd. De officier wees er op, dat verdachte van het gestolen geld zich een complete mls- dadigersuitrusting aanschafte zooals een revolver, een masker, handschoenen etc. Gedurende dit requisitoir keek verdachte half lachend naar den officier. De verdediger pleitte oplegging van een lichtere straf, op grond van de ongunstige omstandigheden waaronder zijn cliënt was grootgebracht. Op een vraag van mr. van der Boom, antwoordde verdachte, dat hij de lagere school had doorloopen. ..Waarom stond je zoo juist te lachten" informeerde de rechter. „Vindt Je het zoo prettig voor drie Jaar de gevangenis ln te gaan?" „Ik stond niet te lachen" zei verdachte. De rechtbank zal 22 dezer vonnis wijzen. Doumerque. Persoonlijk zal het hem niet rouwen en gaarne keert hij, de 71-jarige, terug ln de rust op zijn bulten te Tournefeuille bij Toulouse, dat hij dit voorjaar slechts noode verliet, gehoorgevend aan den roepstem van president Lebrun om te trachten het parlementzieke Fransche bewind te red den. Niet uit zich zelf ls hij teruggekeerd in de politiek De door hem afgedwongen Godsvrede tusschen de partijen is thans verstoord. Waarschijnlijk zal men wel pogingen aan wenden, om deze Godsvrede verder te I handhaven onder een ander ministerie, 1 doch het is zeer de vraag, of men daarin zal slagen. Het parlement heeft zich tenslotte niet kunnen opwerken tot het brengen van offers in het belang der ware democratie en dat kan Frankrijk wel eens spoedig be rouwen Van llnksche zijde is het voorgesteld alsof het verleenen van het recht tot Ka merontbinding aan den president of pre mier een stap was ln de richting van een dictatuur Maar beteekent Kamer-ontbin ding juist niet een beroep op het volk? Wij vreezen zelfs, dat de huidige gang van zaken juist ln fascistische richting zal werken Een zware verantwoordelijkheid rust op de party, die Doumerque's val heeft te dragen! PARIJS, 8 Nov. (Reuter) Eenige leden van de radicaal-socialistische Ka- mergroep schynen niet tevreden te zijn met de houding van de radicaal-socialis tische ministers tegenover Doumergue en zyn voornemens uit de partij te treden. De afgevaardigde Clero is reeds uit de party getreden. Algemeen vermoedt men, dat president Lebrun geen lange besprekingen zal hou den, doch reeds in den middag den opvol ger van Doumerque zal aanwyzen, welke vermoedelijk Laval zal zyn. PARIJS. 8 Nov. (Reuter) De perma nente administratieve commissie van de socialistische party heeft zich gisteravond eenstemmig uitgesproken voor een even- tueele deelname van de socialisten aan een regeering welke „vast besloten ls de re- publikeinsche kracht te stellen tegenover het geweld van het fascisme." Dit besluit ls genomen door den Invloed van eenige radleaal-soclallsten, die de lel-' ders van de socialisten wisten over te halen deel te nemen aan een eventueele regee ring tot verdediging van de republikein- sche rechten. PARIJS, 8 Nov. (V. D.Volgens de „Echo de Paris" zou Germain Martin als minister van financiën waarschynhjk door Flandin vervangen worden De meeste Fransche bladen zyn van meening, dat de crisis zoo snel mogeiyk moet worden opgelost. De „Excelsior" schryft, dat het buiten land niet de sensatie van een diepgaande interne twist in Frankryk mag beleven, aangezien het daaruit voordeel zou trach ten te trekken De socialistische „Populaire" beschouwt het aftreden van Doumergue als een eerste overwinning tegen het fascisme Volgens het Petit Journal" heeft Her- riot tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat er geen dag voorby gaat waar op hij geen schriftelijke of telefonische doodsbedreigingen ontvangt. Op de vraag, of de Kamer niet over het conflict had moeten beslissen, antwoordde hy: „Zou het werkelyk geschikt en moedig zyn te gen de Kamer een nieuwen storm en een nieuwe anti-parlementaire vloedgolf te ontketenen? Dat kan toch niet aanbeve lenswaardig zyn". PARIJS, 8 Nov (Reuter President Le brun heeft Laval opdracht gegeven een kabinet te vormen. Doumergue heeft ln zyn ontslagbrief heftig het egoïsme der radicalen aange vallen. Laval heeft bedankt, evenals tevoren de Kamervoorzitter Bouisson. WIELRENNEN. DE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Ongemeen felle eindstrijd verwacht. Teneinde ook harerzyds alles te doen om een eerlijken en sportleven eindstryd van den Zesdaagsche te Amsterdam te bewerkstelligen, heeft de directie besloten om den winnaars een contract voor den 4en Amsterdamscheu Zesdaagsche aan te bieden tegen een beduidend hoogere gage, dan zij thans gehad hebben. Reeds liggen de contracten gereed. De winnaars hebben het recht deze onmid dellijk na afloop te doen invullen en onderteekenen. I Verder zal een door Croese Bosman AMY JOHNSON—MOLLISON OP SCHIPHOL. EEN INTERVIEW MET DEZE BEKENDE PILOTE. Amy JohnsonMolllson ls hedenmiddag ruim 12'/. uur met de Pelikaan der KLM. op öchlphol aangekomen, waar haar door vele iwlangstellenden een buitengewoon harteiyke ontvangst ls bereid. Zooals bekend werden de Molllsons op den tocht Londen—Melbourne met hun Comet door pech achtervolgd, zoodat zij van verdere deelneming moesten afzien. Amy Mollison, die blootshoofds was en een lange bruine mantel droeg, stapte kwiek uit. Het allereerst werd zy begroet door den chef der K.L.M. op Schiphol, den heer Thomson. Ook veel vllagersvrouwen waren aanwezig, o.w. mevr. Parmentler en mevr. Smirnoff, die een bouquet rose rozen flsnboodi In het restaurant hadden wy gelegenheid voor een kort interview. Zy verklaarde in Athene aan boord van de Pelikaan te zijn gestapt. Zy had haar plaats in de zwarte Comet van haar echtgenoot geruild met den mechanlcien der Happyland-fabriek, die in Allahabad de machine had gerepa- reerd. De bedoeling was elkaar ln Mar- sellle weer te ontmoeten om vandaar met haar echtgenoot naar Londen door te vliegen. Te Marseille bereikte haar echter bericht, dat de Comet weer met pech te kampen had gehad, tengevolge waarvan Mollison in Rome was geland. Nader nieuws had zy niet meer vernomen, doch zy hoopte haar echtgenoot nu in Amster dam te ontmoeten. Wat de Ulver-vlucht betreft, deelde zij mede, dat zy, hoewel zy de machine niet had gezien en ook de bemanning niet kende, buitengewoon onder den Indruk is geweest over de geleverde prestatie. Deze vlucht heeft aangetoond, waartoe eén ge wone verkeersmachine in den geregelden dienst in staat is Voorts was zy van mee ning, dat de luchtrace LondenMelbourne heeft bewezen, dat een geregelde lucht- dienst op Australië In de naaste toekomst verwezenUJkt kan worden. Op de vraag of zij van plan is een nieuwe vlucht naar Australië te ondernemen, antwoordde mevr. Mollison ontkennend. Dat zy en haar echtgenoot de verdere race hebben moeten opgeven was het gevolg van oververhitting van een der motoren. Ook Smirnoff hebben wij nog enkele oogenblikken kunnen spreken. Hij deelde mede de bemanning van den Panderjager te hebben gesproken en noemde het 'n won der dat allen levend het brandende toe stel hebben kunnen verlaten, want na de botsing met den tractor is het toestel brandend nog 130 Jdeter doorgeloopen Als souvenir van den Panderjager toonde de heer Smirnoff ons een stukje geblakerde motorpyp. GOEPKOOPERE MELK VOOR DE BAKKERSBEDRIJVEN? De Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te 's Gravenhage, heeft zich gewend, tot den minister van Econo mische Zaken met het verzoek om de mo geiykheld te openen dat de bakkersbedrlj ven in Nederland de melk, welke zy behoe ven, tegen goedkooperen prys te kunnen betrekken. Thans zyn deze bedryven aan gewezen op de z.g. consumptiemelk, waar door zij ln het gunstigste geval een prijs te betalen hebben, gelijk aan die, welke aan melkslijters wordt berekend. Adressante betoogt, dat het onjuist is een dergeiyken prys te berekenen aan af nemers, die zeer groote kwanta melk be hoeven en die wellicht ln staat zouden zijn, bij een lageren prys nog grootere hoeveel heden te verwerken. Het Comité van Propaganda voor het gebruik van melkbrood zal ongetwyfeld dit verzoek willen ondersteunen, zegt adres sante, daar vanzelfsprekend bij een lage ren melkprys het gebruik van melkbrood nog meer kan toenemen. VOET AFGEREDEN. Hedenmorgen voor het vertrek van trein 5635. die te 5.55 uur van Zwolle in de richting Leeuwarden vertrekt, kwam een dienstdoend stations-ambtenaar, de 59- jarige De Wilde, op het rangeerterrein te Zwolle te vallen, met het treurig gevolg, dat zijn rechtevoet onder den trein raakte, Dit lichaamsdeel werd zoo ernstig ge kwetst, dat hy dit hoogstwaarschynlilk zal moeten missen. De stationschef en een arts waren spoedig ter plaatse. Na voorloopig verbonden te zyn, is de man naar het Sophiaziekenhuis vervoerd. EX-PRESIDENT MACHADO VERGIFTIGD? NEW-YORK, 8 Nov. (Reuter). Volgens de N.-York Mirror ligt ex-president Machado van Cuba stervende in een hut naby Santo Domingo. Het schynt. dat Machado door zyn Cu- baanschen kok ls vergiftigd in opdracht van een geheim Cubaansch genootschap. Universal Film uitgeloofde premie van duizend gulden voor een der zes leidende koppels, dat in de laatste drie uren een ronde uitloopt er zeker toe bydragen den. eindstryd ongemeen fel te doen zijn, ter- wyi tenslotte het feit, dat voor de sprints van het laatste uur dubbele punten toe gekend worden, vooral gezien den huldi gen stand van den wedstryd, elke voor spelling gevaarlijk maakt. 1 BRAND. Vannacht om 3 uur werd een felle uit slaande brand ontdekt in de vischbakkenj van den heer S. W. de Vries in de Brug straat te Groningen in het hartje van At stad. Voor de vier bewoners van de étage, man, vrouw en twee kinderen, die door het knetteren van de vlammen wa ren wakker geworden, was het niet me» mogeiyk langs de trap naar beneden te komen. zy lieten zich langs aan elkaar knoopte lakens en dekens uit het raam zakken en kwamen over een muur bij de buren in veiligheid. Het gezin van den heer Veerbeek, dat eveneens de tweede étage van het perceel bewoonde, man, vrouw en twee kleine kin deren, kon nog langs de trap in veiligheid komen. Het vuur vernielde de geheele vlschta»' kery, hoewel de brandweer met twee stra len het vuur bestreed. Na drie kwartier was men den brand meester. Reeds gisteren was ln de vischbakkenj tweemaal brand ontdekt. Men was er een- ter in geslaagd het vuur te dooven He! ue-u "x "ul VUU1 IC UVW'v.-, dienstmeisje van de familie De Vries. vlak boven de bakkery sliep, welg»ce echter dien nacht daar te slapen. Men vermoedt dat het vuur ln schoorsteen ls bUJven smeulen. Verzekering dekt de schade. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2