N.V. LEIDSCH DAGBLAD 75i,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 November 1934 Derde Blad No. 22893 I PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. fysiif* en \Lwcis ItUiHlraccU's Vxtcdecs INGEZONDEN. ÜII1HIIWIHIHHIIIIIHIHHHIHIHIIIIIIIIIID tllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TWEEDE KAMER. algemeen debat over de rijksbegrooting. H«t «pel ls begonnen het groote debat, I het algemeene, over de Rijksbegrootlng 119». I van nu af tot aan Kerstmis zitten we |ln de begrooting-discussie: Londen—Mei- I bourne is er niets by. Ir. Albarda. De eerste, die in zijn (roode) vlieg- ichlne opsteeg, was de heer Albarda, de jordvoerder der Sociaal-Democraten, HU ■ende te moeten constateeren, dat het i der Regeertng in breeden kring geen temming vond. Men was een beetje ont- wchterd. Ten deele het gevolg zei de Igevaardigde van de overdreven ver- ichtlngen, die by het optreden van dit ibinet zijn gekoesterd, vooral van den remier. Met de monetaire politiek van kabinet verklaarde hy zich eensge tod: in. inflatie zag hy geen heil, al lient de Regeering zich voile vryheid voor t behouden. De .aanpassings-politlek' :hter vond hy onvoldoende, zoolang ze 'i alleen toonde in loonsverlaging en t ook in verlaging van pryzen en vaste «ten. In het algemeen betoogde de heer 'arda. dat loonsverlaging op zich zelf Rn voldoend geneesmiddel is in Crisis- te minder waar zy de koopkracht ieniyk doet dalen, en niet vergezeld Jgegaan van compenseerende maatrege- Breedvoerig heeft de afgevaardigde gd. dat op het personeel in overheids- veel te zware lasten zyn gelegd, en tin dit opzicht ongeoorloofde dwang de Regeering op de lagere besturen Ntgegaan. Iltrngszins uitvoerig heeft de heer llbarda ook over de financieele maatrege- gesproken. Hij bleek van oordeel, dat de werkloozen kier dan op het oogenblik geholpen loeten worden en dat het geld daarvoor gronden moet worden. Het aangewezen iddel daartoe achtte hy een heffing ras van de vermogens: als men 1% '1 en deze heffing desnoods over ele jaren verdeeld krygt men een Irag van 100 millioen gulden voor een richten werkloosheidsfonds. Ook de ssle-belasting zou ten behoeve van l ionds kunnen worden verhoogd. Ten uien van de voorgenome nadere be- nlging gaf de heer Albarda eveneens schillende wenken. De vitale volkshe iligen moeten worden ontzien. In dit band critiseerde hy scherp de onder- nis-bezuiniging, met name het opheffen p openbare scholen, terwyi daarnaast t feit staat dat het byzonder onderwys it tot medewerking aan de bezuiniging- teid is Deze weigering van het byzonder Herwijs is in stryd met de geiykstelling i strijd met de pacificatie, althans met i geest van die beide. Vond hy de be rging op het onderwys te ver gaan, die »e defensie achtte hy totaal onvoldoen. e en in stryd met vroegere beloften dér peeringde zuiver-militaire uitgaven zelfs hooger dan verleden jaar. Van «genomen maatregelen ais invoering het capitulantenstelsel en opheffing vooroefeningen wilde ir. Albarda niet ten. Ernstige critiek oefende hy ook op het «omen tegen de toelating van Rusland 1 den Volkenbond. ifÏÏ waardig pleidooi hield hy over "emiiming. In verschillende bedry- fl volgens hem, de arbeidstijd ver- h kunnen worden, om een aantal werk- aan arbeid te helpen: hun loon zou J® gevonden kunnen worden door een BWilige loonsverlaging der anderen, kwas de leider der sociaal-democraten fcliti iJan °°rdee'. dat de economische Et van de Regeering onvoldoende en I'^"istructief was, ook het staatkun st, kon zUn instemming niet ver- T Verschillende punten bracht hy Litu daarmee ter sprake: hij be- l enquête naar de particuliere rvra-iabricage, vermindering van straf I»»J „veroordeelde bemanning van „De tnrtL c'®n", opheffing van de uit- i„ e™gs-maatregelen voor militairen bciaiifrZvn Tan S.D.A.P. en andere ususche organisaties. De conclusie lat iYede was: dat we moeten groeien khiv. socialisme, door middel van een vaardige en constructieve politiek. toot,:®11 kanvoerder van de op een na Psn-iin. j ct'e sprak een parlementaire latirmoi heer Westerman, van het ptiek u herstelHy was boordevol kim té beleid van het kabinet was totden 0,)portuun. de principieele zaken "at in Jefdoezeld, de nationait zaak toioten Hedrang. Ons volk is bezig zyn h™ iiquideeren: daarom meet alt? worden geheschen". Er dient l"tworn«i^een welvaartplan te worden °h*orrf onze in" en uitvoerpolitiek te»»* gewijzigdin het algemeen Is Wu»iTE ^ort geschoten in haar fiSirmi! Politiek: ook kwam de heer rbctkino ^vaobtig op tegen een verdere 1 s onzer weermacht. GEEN LOONSVERLAGING VAN GEMEENTEFERSONEEL TE ROTTERDAM. Alle voorstellen verworpen. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteren een beslissing genomen op de voorstellen tot verlaging van de loonen en salarissen van gemeentepersoneel. De mo- tle-Dutilh tot toepassing van een uniforme korting van 4 pet. werd verworpen met 35 tegen 8 stemmen. Vóór de liberalen en de heeren Reeser (V.D. en v. d. Lugt (C.H.) De motie-van Dis om een grootere korting toe te passen op de hoogere salarissen werd verworpen met 42 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren van Dis en van Burink. Het voorstel van B. en W. werd verwor pen met 25 tegen 19 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, de liberalen en de heeren Reeser, van Burink. Menist en Reuderink. o EISCHEN VOOR HET RIJBEWIJS. Nieuwe instructies aan de adviseurs. Het Centraal Bureau tot afgifte van rU- vaardigheidsbewijzen houdt thans in elke i provincie by eenkomsten met zyn adviseurs 'ter bespreking van de exameneischen, om daarin zooveel mogelijk uniformiteit te brengen. De beoordeeling van de candi- daten door de adviseurs is soms zeer ver schillend, en het aantal ongunstige ad viezen loopt o.a. daardoor zeer uiteen. Aan iederen candidaat zal door het Centraal Bureau in het vervolg een over zicht worden gegeven van de nieuwe voor schriften, betreffende verkeersborden en verkeersteekens, zoodat kennis daarvan ook verplichtend wordt. De instructie voor de adviseurs wordt toegelicht en daarbij wordt vooral gewe zen op het feit, dat de adviseur de candi- daten niet mag mededeelen, dat hy ge slaagd is of niet geslaagd. Het Centraal Bureau beslist, en bericht deze beslissing aan de candidaten. De adviesformulleren voor de adviseurs worden belangrijk ge wyzigd. Voor landbouwtractoren en andere zich langzaam voortbewegende motorvoertuigen zal een ander ryvaardigheidsbewysstuk worden afgegeven. Evenals voor b.v. een driewielige bakfiets met motor een bewys kan worden verkregen met een geperfo reerde 3, zal thans ook een nieuw ry be wys met een geperforeerde 7 worden in gevoerd. De candidaten mogen alleen rijproeven afleggen in de kringen, waarin zij min of meer permanent wonen. De rijproeven moeten worden afgenomen in een wagen, waarin de adviseur de beschikking kan hebben over een rem. TERUG VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES. De „Flandria" te Amsterdam. Met het mailschip „Flandria" van den Kon. Holl. Lloyd zyn gisteren de deel nemers van het Internationale Eucharis tische Congres te Buenos Aires in ons land teruggekeerd. Tot hen behoorden de Aartsbisschop van Utrecht Mgr. J. H. G. Jansen, de Bisschop van Roermond dr. J. H. G. Lemmens en Mgr. dr. P. Eras, vertegenwoordiger van het Nederiandsche Episcopaat te Rome. Te IJmulden, vanwaar het mailschip te ongeveer haiftien was opgevaren, hadden zich ter begroeting van de geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders aan boord begeven de vicaris-generaal van Utrecht, Mgr. Huurdeman, de beide secretarissen van Mgr. Jansen, alsmede een der secre tarissen van Mgr. Lemmens. Op het terrein van den Kon. Holl. Lloyd aan de Oosteïyke Handelskade in de hoofdstad bestond voor de aankomst groote belangstelling. Wy hebben gelegenheid gehad, vlak na de aankomst van 't mailschip „Flandria" te Amsterdam, den heer L. A. P. M. van den Broeke, een der deelnemers aan het Eucharistisch Congres te Buenos Aires, naar zyn indrukken te vragen. De heer Van den Broeeke gaf in de eerste plaats uiting aan zyn groote erken telijkheid voor de buitengewoon welwil lende, vriendschappelijke en offervaar dige wyze, waarop de Nederiandsche con gressisten door hun landgenooten in Ar gentinië ontvangen en onthaald zijn. Wat het leven aan boord van de „Flandria" betreft, zoowel de heen- als terugreis was voor de passagiers een waar genot ge weest. Kapitein Van Noppen en niet minder de eerste officier Braun hadden zich beyverd dat het den deelnemers de geheele reis aan niets zou ontbreken. Zelfs de godsdienstoefeningen konden met medewerking van de scheepskapel aan boord worden gehouden. Op de terug reis werd op de genoeglijke stemming een schaduw geworpen door het ziek- worden van den Aartsbisschop van Utrecht, die door een hartaandoening aan het bed werd gekluisterd, doch gelukkig enkele dagen voor de terugkomst in het Vaderland weer hersteld was. Het congres zeide onze zegsman is van buitengewoon stichtenden aard geweest; de millioenen-stad Buenos Aires heeft op buitengewoon enthousiaste en ingetogen wijze met de deelnemers aan dit congres meegeleefd. Een andere eenling, de Christen-demo craat van Houten, sloot den dag. En: Ook by hem was de toon zeer critisch. Hy was van oordeel dat de regeering een eenzijdig-kapitalistische politiek voert, waar do r op de minder-bedeelden veel te zware lasten worden gelegd. Dit komt, volgens hem, vooral uit in de salaris- en werkloozen-politiek. De afgevaardigde ver dedigde de bekende theorie van het z.g. „ethisch loonminimum", dat de Regeering volgens hem verwaarloost. Waarom wordt er geen winstbelasting ingevoerd? vrceg hy; waarom wordt het bankgeheim niet opveheven? En hy noemde een heele reeks maatregelen, die verlichting zouden kunnen brengen: een nieuwe pachtwet, verlagin" van hypolhek-rente kortere arbeidstijd vervroegd stant-nensioen. Hiermede eindigde deze weinig-belang- ryke eerste dag. HAGENAAR. WERKLOOSHEIDSBESLUIT 1917. Commissie van Advies. De Minister van Sociale Zaken heeft, gelet op de artikelen 22 en 23 van het Werkloosheidsbesluit 1917, voor het tijd vak 1 Januari 1935—31 December 1937 be noemd tot voorzitter van de Commissie van Advies voor de werkloosheidsverzeke ring de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum; tot plaatsvervangend voor zitter mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg. Voorts tot leden de heeren W. Drees te 's Gravenhage, A. Folmer te 's Gravenhage, mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen te Haar lem, mr. dr. A, M. Joekes te 's Gravenhage. H. Lindeman te Amsterdam, H. J. van den Bom te Amsterdam, J. Th. Nijkamp te Utrecht, J. A. Schutte te Utrecht, H. Kruithof te Utrecht, J. J. Jeronimus. Tot hun resp. plaatsvervangers de hee ren mr. J. J. de Waal Malefyt te Arnhem, dr. ir. Th. v. d. Waerden te Laren (N.-H.i, dr. H. J. Lovink te 's Gravenhage, J. Schouten te Rotterdam, mr. F. W. R. Wttewaal te Deventer, O. L. P. v. d. Loo te Venray, W. van der Hoeven te Amster dam, L. van der Wal te Amsterdam, A. B. ter Huurne te Utrecht, C. Roestenberg te Kaatsheuvel, H. Amelink te Utrecht en J. G. Valkenburgh te Oegstgeest. INVOERRECHTEN NED.-INDIË. Bestendiging der tijdelijke opcentenheffing. Verschenen is een nota van den minister van Koloniën naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp bestendiging voor 1935 van de tJjdeiyke opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. Er wordt aan ontleend, dat er teekenen zyn, welke erop schynen te wyzen, dat de teruggang van de opbrengst der invoer rechten tot staan is gekomen. Tegenover een ontvangst van ruim 47 millioen in 1932 en 1933 kan. op grond van de laatstbekende gegevens, voor het loopende jaar een op- brengstcyfer van rond 51 millioen worden verwacht. Voor de benoeming van een commissie, die, zooals de door den Volksraad aange nomen motie Kan es. beoogde, den belas tingdruk in zyn vollen omvang in studie moet nemen, ook met het doel. de econo mische krachten vain het land te stimu- leeren, verwacht de minister, evenmin als de Indische regeering. heil. Zulk een com missie zou over den geheelen Archipel een diepgand onderzoek moeten instellen, waarmede eenige jaren gemoeid zyn. Haar rapport zou noodzakelij kerwijs achter de feiten aanloopen. Aan de belangen van de Nederiandsche ny verheid wordt by de hanteering van het Indisch tarief van invoerrechten steeds groote aandacht gewyd. Daarvan getuigen o.m. de by de wet van 20 Juli j.l. inge voerde tariefsverlagingen, zoomede een onlangs door de Indische regeering ge troffen maatregel met betrekking tot het recht op jenever. NEDERLANDERS NAAR HET SAARGEBIED. Als voorzitters van stembureaux. Naar wy vernemen aldus het Hbld. is by de Nederiandsche regeering een ver zoek van den Volkenbond ingekomen om een voordracht in te dienen met namen van Nederlanders die eventueel benoemd zullen worden tot voorzitter van een stem bureau tydens het Saarplebisciet. In elke gemeente in het Saargebied zal een stem bureau worden gevestigd, terwyi in de groote gemeenten méér stembureaux in functie zullen zyn Dr totaal zyn ongeveer 800 voorzitters noodig. Hiervan zou Neder land er een paar honderd mogen leveren, Op het oogenblik is overleg gaande tus- schen het departement van Buitenlandsche Zaken tot. het opmaken van de gevraagde voordracht. In de eerste plaats zullen die Nederlanders in aanmerking worden ge bracht, die op dit gebied ervaring hebben, GEEN VERSCHE KIPPENEIEREN MEER NAAR DUITSCHLAND. Besluit van Nederiandsche Coöp. Veilingen. Van bevoegde zyde verneemt de „Tel." dat de export van versche kippeneieren naar Duitschland ernstige stagnatie on dervindt door het opgezegde clearingver- drag NederlandDuitschland. De groote coöperaties hebben reeds besloten geen versche kippeneieren naar Duitschland te exporteeren alvorens zy een afdoende be talingsgarantie hebben ontvangen. De particuliere exporthandel heeft al zooveel bevroren kapitaal op Sonder- en Zwischenkonto staan, dat men meer dan huiverig is ook nog bevroren clearingbe- dragen te kry'gen, zoodat er ook van die zijde zeer ernstig over een stopzetten van den export naar Duitschland wordt ge dacht. Hoe zonderling het ook moge klinken, het mag niettemin in deze omstandighe den als een gunstige factor worden be schouwd, aldus werd gezegd, dat wy thans een ongedacht kleine productie hebben, zoodat het binnenland veel zal kunnen opvangen, hetgeen een instorten der pry zen kan voorkomen. Bovendien vertrouwt men, dat de impasse, waarin onze export- handel op Duitschland is geraakt, juist door dezen alarmeerenden toestand van niet te langdurigen aard zal zyn. De export van koelhuis- en versche eendeieren blijft voorloopig nog doorgaan. Naar de Roermondsche correspondent van het Blad van officieele zyde verneemt is inderdaad in verband met de clearing- moeiiykheden met Duitschland de uitvoer van versche eieren geheel stopgezet, In afwachting van de beslissing der Neder iandsche regeering. Deze stopzetting houdt verband met de nieuwe regelingen en be palingen tegen 16 November e.k. Het is echter goed mogelyk, dat de uit voer weer binnen enkele dagen nog vóór 16 November weder wordt voortgezet. De koelhuiseieren worden nog dagelyks in bepaalde kwantums uitgevoerd, evenals de eendeneieren, waarvan echter het kwan turn zeer gerng is in verband met den geringen aanvoer. De beslissing omtrent den uitvoer van versche eieren word» door het bestuur der Coöp Roermor.'ijche Eiermyn dagelyks tegemoet gezien. DE UIVER IN INDIK. Een radio-interview met Parmentier. Morgen zal de „Uiver"-bemanning, al thans de gezagvoerder Parmentier, voor de N.I.R.O.M.-mlcrofoon in Batavia een vraaggesprek voeren ten behoeve van de A.V.R.O. De zenders van den Indischen P.T.T.-dienst zullen voor de doorzending op de ultra-kortegolf naar Nederland zorg dragen. De verbinding met Parmentier wordt verwacht, tot stand te komen op een tyd- stip liggende tusschen 11.50 en 13.20 uur. In het avondprogramma van de A.VJR.O. wordt het gesprek op gramofoonplaten herhaald. o DE HERCLASSIFICATIE VAN DE BAAN? Naar uit zeer betrouwbare bron aan de „Nieuwe Tilb. Crt." wordt medegedeeld, wil de regeering haar herclassificatie- voorstel terugnemen en de thans bestaan de classificatie laten bestaan. Het groote verzet dat tegen de herclas sificatie by de groote politieke party be staat, is wel de grootste, zoo niet de eenige reden daartoe. Er zou dan op een andere wyze moeten worden voorzien, om het bedrag, dat de regeering door die herclassificatie wilde bezuinigen, te kunnen besparen. De Msb. teekent hlerby aan: Wy wyzen erop, dat de regeering het herclassiflcatie-voorstel in het georgani seerd overleg heeft gebracht en dat de besprekingen daarover nog niet zyn be ëindigd. Het is duldelyk, dat, indien by dit overleg overwegende bezwaren biyken, de regeering daarmede rekening zal hou den, alvorens haar standpunt definitief te bepalen. DE AFSLACHTING VAN RUNDEREN. Het hoofdbestuur van den Ned. Slagers- bond heeft in een adres aan de regeering er op aangedrongen de nieuwe afslachting stop te zetten indien mocht biyken, dat de boeren geen drang hebben om vee in te leveren. o BEDRIJFSRADENWET. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden, bedoeld in artikel 8 der Bedryfsradenwet, de navolgende per sonen als tydelyke leden toegevoegd: W. C. van As, te Sommelsdyk; C. J. Nootenboom de Bruyn, te Roosendaal; C. Plomp te Ryswyk (Z.-H,); G. D. Hoek stra te Leeuwarden; A. J. Dooyes, te Am sterdam; J. Andriessen, Utrecht: J. Ter- wey, Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van een advies omtrent de wenschelyk- heid van het instellen van een bedrijfs- raad voor het schildersbedryf. Voorts heeft de Minister van Sociale Zaken aan de vaste leden, bedoeld in bo vengenoemd artikel der Bedryfsradenwet als tydelyke leden toegevoegd: J. A. de Moet, 's GravenhageJ. B. Sche len, 's Gravenhage; A, Poptie, 's Graven hage; L. Voorkam, Utrecht; J. Veldwyk, Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van een advies omtrent de wenschelyk- heid van het instellen van een bedryfs- raad voor het stucadoorsbedryf. J. P. RUNSINK t Te Groningen is op 88-jarigen leeftyd overleden de heer J. P. Runsink, van 1901 tot heden voorzitter van de afdeeling Gro ningen van de Vereeniging Volksweerbaar heid, en sedert 1906 lid van het hoofdbe stuur dier vereeniging, welke functie hij nog altyd vervulde. Hij is lid geweest van verschillende staatscommissies, o.a. van de staatscommissie Coiyn tot bevordering der weerbaarheid, van de commissie van Heutsz, tot oprichting van een standbeeld voor Juliana van Stolberg. Hij was eerelld en lid van den eereraad van de Oranje- vereeniging Oranje Nassau te Groningen, oprichter van de Schietvereen. Groningen en van den Vrijwilligen landstorm in 1915. Herhaalde malen had hy de leiding van de feesten ter viering van Koninkiyke ge denkdagen. By de herdenking van het 25-jarig bestaan van Volksweerbaarheid werd hy benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. RECLAME. eo« VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is te rekenen van 1 October 1934 benoemd tot lid van de Commissie van Advies „Crisisinvoerwet 1931", prof. dr. J. F. de Quay te Tilburg. By K. B. zyn benoemd: tot voorzitter van den Hoogen Raad van Adel jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, thans lid van dien Raad, wonende te 's-Hertogenbosch; tot lid van den Hoogen Raad van Adel mr. F. F. baron de Smeth, hofmaarschalk van Hare Majesteit de Koningin, wonende te 's-Gravenhage. Met 1 November is eervol ontheven van de functie van gedelegeerde van den minister van Defensie by de Nederiand sche Centrale Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek de generaal-majoor der genie M. Raayma- kers, die met dien datum op zijn verzoek eervol is ontheven van zyn functies van hoofd der Ve afdeeling van het departe ment van Defensie en van inspecteur der genie, onder benoeming tot luitenant- generaal en is voor alle drie genoemde functies aangewezen de kolonel der genie G. C. Beltman. Met 26 November zyn eervol ontsla gen H. A. Romswinckel als lid en J T Furstner en H. van Nie als plaatsvervan gende leden van den Marineraad, en zijn benoemd tot lid de kapitein ter zee J E Meijer Ranneft en tot plaatsvervangende leden de kapitein-luitenant ter zee H. Spits en de gepensionneerde kapitein tér zee J. M. J. Gregory Op verzoek is met 1 November eervol ontslagen jhr. mr R Sandberg van Boe lens te Wassenaar als secretaris van het hoofdbestuur van het Nederiandsche Roode Kruis. De Uiver-bemanning zal te Rotter dam gehuldigd worden op 24 November. zijn spoedig verdreven met Per stuk 8 ct. Doos IS ct. Bij Uw drogist (Bulten verantwoordeiykheld der Red.» Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE BLOEDTRANSFUSIE-DIENST. Mynheer de Hoofdredacteur. 't Is reeds geruimen tyd geleden, dat in Uw blad mededeeling werd gedaan van de oprichting van den Leidschen Bloed transfusie-dienst. Sindsdien meldden de bladen daarover niets en 't zou den schyn kunnen hebben, dat 't een zaak betrof, welke met veel reclame werd opgezet, maar die verder niets te beteekenen had. Inderdaad is 't geheel anders. Maar van wat er zich in Ziekenhuizen afspeelt, hoort de buitenwereld maar weinig en terecht; want mededeelingen over behan delingen zyn veelal misplaatst of onge oorloofd, als strijdig met de plichten van den geneeskundige. Toch kan 't in bepaalde omstandigheden nuttig zyn. eens een klein tipje op te lich ten van het goedsluitende scherm, waar achter tal van vrouwen en mannen als verpleegster of als arts samenwerken om 't leven van een patient te redden. En dat is thans het geval. Een der methoden, welke de laatste jaren een steeds meer gewaardeerd hulp middel bleek in den stryd tegen ziekte en dood, is de bloedtransfusie, Hierby wordt een bepaalde hoeveelheid bloed aan een volkomen gezond persoon ontnomen, het geen voor hem geen enkel nadeel mee brengt, en dit bloed wordt onder tal van voorzorgen by den patient direct in diens bloedsomloop gebracht. Niet iedere gezonde persoon kan, ook al wil hy dit nog zoo gaarne, zyn mede werking verleenen. Immers, 't is gebleken, dat de menschen in „bloedgroepen" te verdeelen zyn. Alleen zij, die tot eenzelfde groep behooren, kunnen elkander helpen. In 't tegenovergestelde geval zou de bloedtransfusie geen voordeel, maar zelfs een groot nadeel voor den patient kunnen beteekenen. Het kennen dus van den bloedgroep van volkomen gezonde personen is van het allergrootste belang, en verder is het noodig dat de geschikte persoon, die zich bereid verklaarde eoo noodig wat bloed af te staan, zoo snel mogelyk te bereiken ls. Dit alles te regelen en, als een brandweer st :eds paraat te houden, is de taak van den bloedtransfusiedienst. Nu denke men niet, dat deze dienst dagelijks moet functioneeren, integen deel, de noodzaak komt niet zoo heel dik- wyls voor, er is dan ook wel gelegenheid om in te dutten. Dat dit hier niet het geval is, bleek zeer onlangs. Lang niet altyd moet een beroep gedaan worden op den transfusiedienst als er een transfusie noodig is. Er zijn my in de laatste 14 maanden een zestigtal transfusies bekend, welke zonder de hulp van den dienst tot stand konden komen, omdat er familieleden van den patient genegen en geschikt waren om wat bloed af te staan. Nu kwam t onlangs voor, dat een patient wat bloed noodig had. Hy had maar één familielid, stond overigens alleen op de wereld. Dat ééne familielid wilde gaarne wat bloed geven, maar bleek tot een andere bloedgroep te behooren. Nu wilde 't noodlot verder, dat deze patient behoorde tot die groep onder de vier bloedgroepen, welke zeer zeldzaam is. Niemand uit de omgeving van den patient, noch de doktoren, noch de verpleegsters, niemand behoorde tot zyn groep, niemand kgn dus helpen. Toe;, werd de bloedtransfusiedienst gealarmeerd en 't is juist 't geen nu volgt wat vermeldenswaard is. Toen Dr. Maas, de directeur van het Academisch Ziekenhuis, die den bloed transfusiedienst regelt, was opgebeld met de mededeeling, dat er tevergeefs naar een bloedgever was gezocht, volgde binnen de minuut de mededeeling, dat er onder de personen, die dezen dienst helpen, er één, zegge en schryve één, was die tot de ge vraagde bloedgroep behoort. En 't aardige van 't heele geval is nu wel dat die ééne binnen vijf minuten ter plaatse was, waar zyn hulp en medewerking zoo noodig was. Dit bewyst eenerzyds hoe goed deze dienst is georganiseerd, doch anderzijds ook hoe nuttig en noodig 't is. dat velen hun medewerking die meestal slechts in bereidverklaring bestaat geven. De zeldzame groepen zullen ook zeldzaam noodig zyn, maar 't kan voorkomen. Daarom eindig ik deze mededeeling met een opwekking om aan dezen zoo voor- treffelyk georganiseerden dienst mede te werken door zich daarvoor op te geven by den Directeur van het Academisch Ziekenhuis alhier. Dr. J. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uui 's morgens tot 4 uur 's middags -t Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9