ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 November 1934 TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! IIIIIHIIIIIHIIIIIIIIIillilllllllllllllllllllllllll MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Igütermiddag 3 uur: T48. 1 Hedenmiddag 3 uur: 753. telegrafisch weerbericht t Kon. Ned. MeteoroL Inst. te De Blidt. Hoogste sbamd: 766.9 te Haparanda. luagste stand: 745.3 te Berlijn. Irwchtlng tot den avond van 8 Nov.: [zvakke tot matige wind uit Noordelijke lilting. Gedeeltelijk bewolkt Aanvanke- weinig of geen regen. ,Iets kouder. bmtenlandsch weerbericht. hiegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. be veranderingen in de luchtdrukver- Liing draagt nog een tegenstrijdig ka- Jtter. ■dc voortgezette daling op IJsland en l atnemen van de hooge drukking in I Westen zou tot een Westen-wind-pe- Eie kunnen voeren, maar de ontwlkke- van de hooge drukking In Scandina- Ven de telkens opnieuw in Frankrijk [vormde depressie, wijst voorioopig nog een Noordoostelijken toevoer die tot ii zou kunnen leiden. Ir, Noord-Scandlnavlë is het vorstgebied Benomen, ook in Ierland en Engeland g-oonde zich lichte vorst. Iln Frankrijk daalde de temperatuur en I: opnieuw plaatselijk zware regen Iun 1 Golf van Biscaye waalt een Noord ster storm, overigens is het bijna overal trig geworden, terwijl op de Britsche panden en in Scandinavië de lucht be- gn: op te klaren. [in Duitschland valt nog veel regen. luchttemperatuur. Iuur voorm.: 7 gr. C. (44 gr. F.), Iuur 'smidd.: 9 gr. C, (48 gr. F.). Iuur nam.: 9 gr C. (48 gr. F.). watertijden te katwijk ZEI. Voor Donderdag. lis. te 4 uur; nn. te 4 u. 19 min. UCHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 4.51 n.m. tot 6.37 v.m. MAANS- op- en ondergang. llNov.: op: 7 u. 45; onder: 15 u. 50. iar wederom grepen andere krachten in" We hadden nog voor twee uur benzine V boord, want we hadden zoo zuinig Heüjk gevlogen, Voor ongerustheid was feu redenmeer wel voor teleurstel- pr omdat we Melbourne niet zouden tanen halen." lik besloot toen maar eerst terug to Tan naar de plaats waarvan we waren gegaan, want lk wist nu dat het Albury Dat wist ik uit de intusschen ont togen radiobevestiglng. Het was mijn fan om dan van daaruit naar Cootamun- te vliegen. Moll was het heelemaal met t eens, want dit plan was immers in ereenstemming met het motto van onze iattcbappij: „Veiligheid voor alles". [We werden nu gehinderd door een he te slagregen en door die watergordijnen •reikten we opnieuw Albury. Op onze part vonden we waar het noodlandlngs- rrein gelegen was- Toen we Albury dan [fier ons zagen bleek ons dat uit dit 'atsje zonderlinge signalen werden ge- (tven. De stad, die alleen te onderscheiden s door de verlichting verdween plotse- pg en dan kwam de heele verlichting Effls weer te voorschijn. We begrepen op eensEr werd met alle stadslichten feind. Toen we boven Albury aankwamen lgen we bovendien nog een heele reeks po's die langs het raceterrein stonden (gesteld en een vloed van licht uit hun Nampen daarop wierpen. Maar nog feeds hadden we geen weerberichten en jfdat we zorgvuldig hadden overlegd over kansen van Cootamundra besloot ik pen te onderzoeken of dat race-terrein •schikt was voor een landing, Om daar F'ter te komen heb ik toen parachute- fkkels uitgegooid, dat zijn fakkels die Mddellljk ontstoken worden zoodra de htachute zich ontplooid; en eerst toen m Ik dat we inderdaad te doen hadden F' het raceterrein. Allereerst had ik nu I1 w gaan vanuit welke richting ik hier |t' beste landen kon. Naar beneden kij- ■n™ zag ik opeens dat de bevolking let 's van vuur aan het schrijven was door izme op den grond en waarachtig daar Ainii 'n eens 'n vlammen het woord "Usury onder mij. En zoo kon ik dan al Iff n,adat 'k eerst nog wat van die para- tat els had neergelaten veilig op Ea1'k'e-terreln landen. Precies tusschen F .toornen door scheerden we en net over l„1 «scheidingshek van het race-terrein. »ii taalf'en den grond en ik voelde dat 1" wielen slipten doordat het terrein glad was. maar m'n toestel kwam tot J,' .and op nog 100 meter voor den rand ™tiet terréin." Te Albury um ï?tvangst daar in Albury" zegt "was aeer enthousiast. De I ter ons begroette was de burgemees- let'.n n °P krukken, die in den slag veld» ons ha(i staan wachten- Hij ver- |o». ff'an de angsten die men beneden I off bad uitgestaan." bad dan toch ook S. O S.- l Jï» ,eezonc,en" vroeg de Anetaman. I dat J1 zeker". zeide Pannentier, „maar alleen maar om die andere sta tions het zwijgen op te leggen en daar zijn we dan ook in geslaagd." Dan vertelt Parmentler hoe Australië had gewerkt en hoe oud en jong waren op gebleven dien nacht op de landing van de Diver af te wachtenhoe iedereen daar had meegeleefd met die zoekende vliegende Hollanders in den nacht, ook die 20.000 menschen die te vergeefs ston den te wachten op het vliegveld van Mel bourne. Parmentler vertelde hoe de menschen in Albury zelf zooveel hulp en initiatief da delijk hadden verleend, dat hij t' Austra lische volk via de radio had kunnen toe spreken van daaruit, en bedanken voor alles wat ze hadden gedaan; hij vertelde van de maatregelen, die er genomen wa ren, waardoor zijn passagiers konden worden overgebracht naar een hotel, hoe hij contact kreeg met zijn familie te Am sterdam, en hoe hy had kunnen rekenen op een goede politie-bewaking van zijn Uiver. „Ik probeerde, aldus Parmentler, na al die uren van spanning een oogenblik den slaap te vatten, maar lk kon maar niet in slaap komen, want boven me hoorde ik den regen maar kletteren en kletteren en dat deed de vrees bij nüj opkomen, dat 't toestel gedurende die uren in den mod der zou wegzakken. Den volgenden mor gen, toen het daglicht was aangebroken, ging ik naar mijn toestel en daar zag ik dat mijn vrees was bewaarheid Het toe stel was heelemaal tot de wielassen in den modder weggezakt en het veld stond vol water. Hoewel de lucht weer was op geklaard, leek de algemeene toestand mc nog weinig rooskleurig toe. Heel Albury was op de been en hielp mee. Het toestel werd met lange touwen uit den modder gesleept en onder dat werk zakte het tel kens en telkens maar weer weg, totdat het eindelijk op een plaats was gesleept waar de grond wat vaster was en van waaruit een startbaan beschikbaar was van een 300 Meter. Ik heb toen besloten het toestel zoo licht mogeiyk te maken en myn passagiers en de post met twee leden van de bemanning achter te laten." Mislukte startpoging „Onder die omstandigheden deed ik myn eerste startpoging." „Die mislukte. En weer ging heel Albury aan het werk. Weer startte ik en dank zy het leit, dat we de omheining van het race-terrein aan de overzijde hadden ge sloopt .slaagde ik er in weg te komen." „Nog net hoorde ik gejuich onder me en „Daar gingen we om 10 uur 's ochtends „Daar gingen we om 10 uuh 's ochtends de lucht in voor de laatste etappe naar de eindstreep". De laatste minuten van dit langdurige interview waren nog gewyd aan een alge meen overzicht, waarbij werd vastgesteld, dat de geheele Albuxyhistorie op den eind uitslag tenslotte geen invloed heeft gehad. Sir Mac Pherson Robertson, de organi sator van dezen wedstryd, die een rond vlucht met de Uiver heeft gemaakt, gaf daarvan een treffende typeering toe hy verklaarde: „Juist dit had ik my bij het uitschryven van de race voorgesteld, dat met post en passagiers zou worden bewe zen welke commercieele mogelükheden tusschen Europa en Australië door middel van het luchtverkeer zyn te verwezen- ïyken". Uiver-bemanning zeer vermoeid. Even voor het afsluiten van dit verslag ontving de hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. te Batavia het volgende telegram van Parmentler: „In verband met het overstelpend en thousiasme op Darmo verzoek ik u drin gend om speciale ordemaatregelen te Se- marang, Kalidjati en Tjililitan. ter voor koming van ongelukken. De bemanning van de Uiver is zeer vermoeid en heeft weinig gelegenheid tot rusten. Wy waar- deeren deze belangstelling ten zeerste, doch moeten in verband met de voorbe reiding van onze terugvlucht aandringen dat wy alleen de hoogst noodzakeiyke ultnoodigingen aannemen." DUITSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. VIJF DOODEN. BERLIJN, 7 November. Gisteravond is het Duitsche postvliegtuig „D-Avan" van de iyn Koningsbergen—Berlijn veronge lukt. Nadat het toestel Danzig was gepas seerd moest het door tot nu toe onbekende oorzaak in de nabyheid van het plaatsje Gross-Rakitt op ongeveer 20 K M. ten Zuidwesten van Luxemburg, een noodlan ding uitvoeren. Deze noodlanding mislukte evenwel en het toestel werd vernield. De uit vyf personen bestaande bemanning is om het leven gekomen. De gezagvoerder was de piloot Erb Een commissie van onderzoek heeft zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven. DE ONZEKERHEID IN FRANKRIJK. OVERWINNING VAN ROOSEVELT. NEW-YORK. 7 Nov. (Reuter), Volgens de „New-York Daily News" is de laatst be kende uitslag van de verkiezingen in het Huis van Afgevaardigden 167 democraten, 33 republikeinen en in den Senaat 8 de mocraten en 3 republikeinen. Vermoedeiyk zullen de democraten een meerderheid van twee derde hebben, in beide regeerings-lichamen. NEW YORK 7 Nov. (V.D.). Bij de verkiezingen zijn in den Senaat tot dusver gekozen: 17 democraten en 3 republikeinen zoodat de democraten reeds meer dan 60 vertegenwoordigers in den Senaat hebben tegen 59 tot dusver. Zij hebben dus reeds de meerderheid. In het Huis van Afgevaar digden zyn tot dusver gekozen 186 demo craten en 45 republikeinen. Uit 204 districten moet de uitslag nog bekend worden. In Californië heeft Upton Sinclair zyn nederlaag tegen Merriam toegegeven, deze verklaarde dat de uitslag bewijst, dat Californië geen bodem voor het communisme is. PARIJS, 7 Nov. (Reuter). In de gisteren gehouden zitting van de radicaal-socialis tische Kamergroep, heeft de minister van blnnenlandsche zaken, Marchandeau, zich uitgesproken vóór het handhaven van den Godsvrede ter voorkoming van mogelyke onlusten in het land. De minister betwyfelde of het mogeiyk zou zyn om in geval van een regeerings- crlsis, de rust ln het land te handhaven. Om op alles voorbereid te zyn, zelde Mar chandeau, dat hy reeds aan de Kamer de noodige volmachten had gevraagd, doch deze zyn nog niet alle verleend. By de Februarl-onlusten te Parus is ge bleken dat ln de bestaande wetten eenlge onvolledigheden voorkwamen. Toentertyd heeft men op grond van de bestaande wetten zekere arrestaties, die noodzakeiyk waren, niet kunnen hand haven. Naar verluidt zouden de verklaringen van minister Marchandeau op de radicaal- socialistische Kamerfractie grooten indruk gemaakt hebben, daar men den toestand biykbaar niet zoo pessimistisch beoordeeld had. PARIJS, 7 Nov. (Reuter). De socialisten zoowel als de neo-soclalististen hebben den eisch van den premier inzake de bewilli ging van voorloopige twaalfden als onge rechtvaardigd bestempeld, terwyi ook de republikeinsche socialisten zich voor stem ming over het geheele budget hebben uit gesproken. Daarentegen heeft de fractie van de volksdemocraten een manifest gepubliceerd waarin zy een beroep doet op alle repu blikeinen: „den wil tot handhaving van den godsvrede te plaatsen boven hun ge voeligheden of doctrinaire voorkeuren". Voorts heeft de republikeinsche linkerzijde der Kamer met algemeene stemmen een motie van vertrouwen in Doumergue aan genomen, terwyl ook de radicale llnker- zyde haar vertrouwen ln den premier heeft betuigd. PARIJS, 7 Nov. (Reuter). De bladen zyn van oordeel, dat een regeerlngscrisis on- vermydeiyk is; reeds gisteren hebben de radicaal-socialistische ministers hun ont slag ingediend, doch op verzoek van presi dent Lebrun hebben zy een definitieve uit spraak opgeschort tot Donderdag. Twee mogelijkheden tot oplossing van de crisis worden genoemdhet ter elfder ure bijleggen van het conflict of wel een nieuwe minister-president, Laval, Flandin of Petaln. PARIJS, 7 Nov. V.D.) Over het verloop van de besprekingen der Ministers meent de „Matln" te kunnen bereiken, dat Her- riot heeft verklaard: „De loyaliteit ge biedt my en mUn collega's U. meneer de Minister-President ervan ln kennis te stel len, dat wy onmogeiyk kunnen medewer ken aan de procedure Inzake de voorloo pige twaalfden." „Onder deze omstandigheden," aldus luidde het antwoord van den Minister- President, „kan ik U 'feven duidelijk ant woorden, dat het U-jV plicht is te gaan", waarop Herrlot uitgeroepen zou hebben: „U jaagt ons dus weg(" De opwinding moet zeer groot geweest zün. De President der Republiek is daarna bemiddelend opgetreden. LABOUR WINT IN SCHOTLAND. LONDEN, 7 Nov. (Reuter). Bij de ge meenteraadsverkiezingen in Schotland behaalden de Labour-candidaten over het algemeen de meerderheid. De Labour kreeg 65 zetels, de gematig den 46 en de Protestantsche Liga 5. In Glasgouw won de Labour 6 zetels, waardoor zy in den gemeenteraad een meerderheid van 14 zetels heeft. NIEUWE ENGELSCHE LUCHTBASIS. LONDEN, 7 Nov. Reuter). Naar de „Daily Herald" meldt, heeft het Britsche ministerie van Luchtvaart besloten op een dun bevolkt eiland by Portsmouth een nieuwe vlieghaven op te richten, die een sleutelpositie moet innemen in de verde digingslinie van Groot-Brittannlë. Hiervoor is een bedrag van ongeveer 1/4 millioen pond sterling uitgetrokken. Het betreft hier het eiland Torney, naby Chi chester. Uit een strategisch oogpunt is het eiland volgens het blad buitengewoon be- langrijk. Het eiland beheerscht den in gang van den Solent, de zeeëngte tus schen de Zuidkust van Engeland en het eiland Wight. Bü uitvoering van het plan zal het eiland voorioopig slechts een steunpunt voor landvliegtuigen vormen. Waarschijn- lyk zullen er twee k drie esquadrllles ge vechtsmachines en een esquadrille bom menwerpers worden gestationneerd. Deze machines kunnen zonder meer met de groote vliegbooten samenwerken, die in het op 16 kilometer afstand verwijderde Calshot gestationneerd zyn. DE MOORD TE MARSEILLE. PARUS, 7 Nov. (Reuter). De alge meene controleur van de Sureté. Sistorin heeft zich gisteren voor den disciplinairen raad der politie moeten verantwoorden wegens onvolledige maatregelen genomen by de ontvangst van koning Alexander te Marseille. Aan Sistorin wordt verweten dat hij zeer onverantwoordeiyk heeft gehandeld, door een afdeellng rijwiel-agenten, die te zij.ner beschikking stond, niet te gebruiken. De disciplinaire raad sprak zich uit voor ontslag van Sistorin. Dit besluit, werd ter kennis van het ministerie van Blnnenland sche Zaken gebracht. DE crisis in EGYPTE, CAIRO, 7 November (V.D.). Twelik Nes sim Pasja heeft van den Koning opdraeht tot vorming van een kabinet gekregen op voorwaarde, dat hy de tot dusverre ge voerde blnnenlandsche politiek blijft vol gen. Hy heeft tot morgen beraad ge vraagd, het is echter waarschijnlijk, dat hy de opdracht zal afwyzen. In den afgeloopen nacht omstreeks halfvler is een personenauto, komende uit de richting Utrecht en bestuurd door den heer P. van S. uit Den Haag, op de Bree- straat geslipt en in volle vaart tegen de voorpul van den banketbakker H. dichtby den hoek van de Vrouwenst. gereden. De groote étalageruit werd verbrijzeld, terwyl ook de auto zwaar werd beschadigd. De bestuurder bekwam, wonderUjk genoeg geen letsel. Door B. en W. is met Ingang van 1 Januari 1935 bevorderd tot adjunct-Com mies by den Gem. Dienst voor Sociale Zaken alhier, de heer P. A. Cornet, thans klerk le klasse aldaar. Gisteravond heeft dr. K. Pr. Bemet Kempers, privaat-docent aan de Univer siteit te Amsterdam, hoofdleeraar aan de stichting Amsterdamsch Conseryatorium en hoofdleeraar aan het Kon. Haagsch Conservatorium alhier zyn eerste voor dracht gehouden van den cursus over de geschiedenis der muziek, welke onder de auspiciën van de Maatschappy voor Toon kunst aan de Muziekschool der Maat schappy wordt gegeven. Een talryk publiek heeft zUn boeiend betoog met be langstelling gevolgd. wederom inbraken te oss. Ondanks het feit. dat door de Gemeente politie van Oss de hand is gelegd op een jeugdige dievenbende, welke een groot aantal kleine inbraken in den laatsten tyd had gepleegd, en dit aantal arrestaties is aangegroeid tot circa twintig Jongelui, is in den afgeloopen nacht nog op verschil lende plaatsen van Oss ingebroken. O.m. is een inbraak gepleegd bij de firma Hes, al waar op het kantoor een aantal sigaren zijn ontvreemd. Tevens is ingebroken in de volksbazar van de firma Oppenhelmer in de Klaphekkenstraat te Oss, waar een groot aantal diverse winkelvoorraden zyn ontvreemd. Voorts ls nog ingebroken in de beide Frater-scholen in de parochie Maria Onbevlekte Ontvangenis, waar in alle klassen de Missie-busjes zyn geledigd. BROEDERMOORD TE HOOGLAND. De dader gearresteerd. In de woning van de weduwe Botter- bloem ln de buurtschap Zeldert te Hoog land bij Amersfoort heeft in het midder nachtelijk uur een moord plaats gehad. De 29-jarige zoon, Hendrik van de weduwe Botterbloem maakte by zyn thuis komst een opmerking over het feit, dat een gezelschap, w.o. zich zyn 22-jarigen broer bevond, aan het kaartspelen was. Dit moest volgens hem maar eens uit zyn. De 22- jarige zoon van de weduwe Botterbloem ontstak hierover zoo in woede dat hy een broodmes greep en zün 22-jarige broer ln de zyde stak. De 29-jarige H. Botterbloem werd zoo ernstig gewond, dat hy na korten tyd overleed, De politie heeft den dader gearresteerd. MOTORRIJDER VERDRONKEN. Gisteravond reed de 63-jarige sigaren handelaar H. O. Heynen uit Overschie op zyn motor op den 's Gravenweg te Rotter dam. De straat was opgebroken en H. is over een één M. breed voetpad gaan ryden, waarlangs een sloot loopt Hij kwam te vallen en geraakte onder de motor in den sloot. Een voorbijganger zag het ongeluk gebeuren haalde hulp en slaagde er in met 2 mannen de motor op te halen en spoedig den man op het droge te brengen. Heynen was echter reeds overleden. HET UIVER-SCHOOL-COMITÉ. Dit comité meldt dat de plannen vaster vorm aannemen. Een ontwerp voor een biyvende herinnering, aan te bieden aan de K.L.M., is bereids ontvangen en in principe door het Comité aanvaard. Ook ten opzichte van de huldiging der bemanning van de Uiver zyn de plannen ver gevorderd. Eveneens is het ontwerp voor een uit te reiken herlnneringskaart in principe goedgekeurd 't Wachten is nu op de bü dragen. UIT NED. OOST-INDIE. DE SAMENVOEGING VAN MEESTER-CORNELIS EN BATAVIo. BATAVIA, 7 Nov. (Aneta). Bü den Volks raad zijn ontwerp-ordonnanties ingediend, resp. tot kwytschelding van de door het land aan Meester Cornells voor den aan koop van particuliere landerijen verstrek te voorschotten, tot een bedrag van f. 1.943.738 en tot de opheffing van de gemeente Meester Cornells en samenvoe ging dezer gemeente met die van Batavia op 1 Februari 1935. De leden van den Gemeenteraad van Meester Cornelis zullen by het inwerking treden dezer ordonnantie naar den Ge meenteraad van Batavia overgaan. Ge vraagd is een beslissing van den Volks raad vóór eind November. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat by deze ordonnanties is overwogen dat, met het oog op den finanoieelen toestand van Meester Cornelis, deze voorschotten prao- tisch toch reeds als verloren moeten wor den beschouwd. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. FAILLISSEMENT VAN DE N.V. „ATA LANTA" DOOR HET HOF VERNIETIGD. Het Gerechtshof te Amsterdam, arrest wyzend inzake het faillissement van de NV „Atalanta", in welke zaak door ge noemde N.V. hooger beroep was aangetee- kend verklaarde den aanvrager, den Raad van Arbeid, niet ontvankeiyk in zyn ver zoek tot faillietverklaring en vernietigde het vonnis der Rechtbank, waarby de N.V. Atalanta" de drukkery van de „Tri- bune", failliet is verklaard. AMSTERDAM, 7 Novembe» Goed pryshoudende markt. Industr. fond-» sen prijshoudend. Petroleums en Rubber iets vaster. Cultuurfondsen verwaarloosd. Goudaandeelen gedrukt. Amerlk. fondsen en Ned. beleggingsmarkt weinig veranderd. Duitsche obligaties gedrukt. De verkiezingen in de Vereenlgde Staten hebben een groote overwinning voor Roo sevelt en dus voor de New Deal opgeleverd, althans de tot dusverre ontvangen berich ten wyzen geheel in die richting. Met be langstelling wacht men thans af, welke gevolgtrekking Roosevelt uit den verkie zingsuitslag zal trekken. In de voorbe schouwingen ln de Amerikaansche bladen werd er dezer dagen op gewezen, dat Roo sevelt, Indien hy de iets conservatiever politiek van de laatste maanden zou willen voortzetten, zich op een moeiiyke periode moet voorbereiden, aangezien vele extre mistische leden van de democratische par ty een radicaler optreden van Roosevelt verlangen. Het valt dus met geen mogeiyk- held te zeggen, hoe de economische politiek in de Vereenigde Staten zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen en dit vormde een nieuwe factor van onzekerheid. De politieke situatie in Frankryk, die gisterenmiddag iets beter werd beoordeeld, schynt thans kritiek geworden en men noemt reeds de namen van degenen, die als kabinetsformateur in aanmerking zou den kunnen komen. Deze ontwikkeling is voor de beurs een groote teleurstelling, om dat juist op het oogenblik een sterk kabi net wenschelijk ls. De gebeurtenissen ln Frankryk geven maar al te veel aanleiding tot kapitaalvlucht uit het land, waardoor een druk op den franc wordt uitgeoefend, waarvan de valuta's van de andere goud landen ook te lijden hebben. Hieraan was het dan ook te wyten, dat het p. st. op de Amsterdamsche wisselmarkt tot boven f. 7.40 verbeterde, terwyl ook de vastge- stemd was en tot f. 1.48 aantrok. De Fran- sche franc was daarentegen slechts een fractie beneden de vorige slotkoersen. Het is niet onwaarschynlük te achten, dat de druk op den franc nog in ernstiger mate zou worden gevoeld, Indien niet de Engel- sche en Amerikaansche wisselkoersautori teiten besloten zouden hebben, de koers té steunen voor welk doel en werden af gegeven. Zelfs hebben de Amerikaansche autoriteiten de laatste dagen geen goud aan de Banque de France onttrokken, hoe wel de stand van den wissèlkoers daar toch aanleiding toe gaf. Hieruit blykt wel, dat men in de Angelsaksische landen tracht zoo min mogeiyk onrust te veroor zaken en dit is ongetwijfeld een lichtpun tje in de duistere situatie. De handel was geheel onbeteekenend hetgeen wel wordt gedemonstreerd door het feit, dat reeds de helft van den beurs- tijd was verstreken, voor de eerste trans actie in H.V.A.'s plaats vond. De onzekere politieke situatie in Frank ryk remde de ondernemingslust terwyl men wilde afwachten hoe Wallstreet zou rea- geeren op de machtsversterking van Roosevelt. De stemming was niet ongunstig. Van de Industr. fondsen openden Phi lips l°/o lager, doch later trad een volledig herstel in. Aku's zetten beneden de koersen van gisteren in; het slot was onveranderd. Unilevers waren een fractie beter, dank zy de vaste houding van het pond. Petroleums lagen goed prijshoudend. De Amerikaansche soorten waren aan den vasten kant. Suikerwaarden onder gingen weinig verandering. Rubbers waren verdeeld, doch iets vaster voor A'dam Rubbers. Tabakken lagen verwaarloosd. Goudaandeelen verkeerden in reactie. Redjang's daalden ruim 2 pet. Amerik. fondsen waren goed pryshou- dend. De Ned. en Ned. Indische Staats fondsen werden op kleine schaal verhan deld. De noteeringen waren weinig veran derd. Duitsche obligaties ongeanimeerd met weinig wijziging. wisselkoersen. Engeland 7.39 3/4 (7.36'/i); Duitschland 59.48 (59 48); Frankryk 9.74 (9.74); België 34.57 (34.55); Zwitserland 48.15 (48.13'/») Denemarken 33.05 (32.92'/»)Zwed. 38.22»/» (38.05): Noorwegen 37.20 (37.05); NewYork 1.48 (1.47 7/8); Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Trambestaurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar- schuwingssignaal en geen slag werk is. AMSTERDAM, 7 Nov. Veemarkt. Aange voerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 254 vette kalveren: le kw. 52—58, 2e 40—50, 3e 32—38 p. K.G. levend gewicht. 18 nuchtere kalveren 36.50 per stuk. 389 varkens. Vleeschvarkens, wegen de van 90—110 K.G. 38—39 p. K.G slacht- gewicht. Enkele hooger, zware varkens 36 —37. vette varkens 3536 Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, handel slepend en prUshoudend. Varkens behoor lijke aanvoer, handel stug met vaste pry- zen. NIEUW-VENNEP, 5 Nov. - 4250 kipeieren f.56.20; 1120 kuikeneieren f. 3.905.00; 348 eendeieren f. 2.70—2.90. Oude kippen f. 0 30—0,55; Hanen f. 0.180.45; Eenden f. 0.350.40: Duiven f 0.050.07; Konijnen f. 0.10—1.20. WOERDEN, 7 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 309 partyen kaas. Met ryksmerk le kw. 22—25 gld. Idem 2de kw. 1921 gld, Zware 34 gld. Handel traag. 5-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3