KNIPSELPRIJSVRAAG 75,te Jaargang WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 No. 22893 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Twee Honderd Gulden aan prijzen Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.M Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE N. Z. H. T. M. DE LOONSVERLAGING VAN 10 IS VOLGENS DE DIRECTIE ONAFWENDBAAR. Ontslagen voorloopig ingetrokken. Gistermiddag werden door de Directie der Noord-Zuid-HollandBChe Tramweg Maatschappij N.V. de besprekingen met de vakorganisaties omtrent de te nemen maatregelen ln verband met de slechte bedrij fsuitkomsten voortgezet. Twee hoofdmaatregelen kwamen daarbij sterk naar voren, t.w. de vervanging van een 80-tal oudere door jongere krachten en de loonsverlaging van 10 Na ampele besprekingen zegde de Direc tie toe den eerstgenoemden maatregel te sullen temperen en dezen voorloopig alleen te zullen toepassen bij normale af vloeiing, welke laatste zoo mogelijk op eenige wijze zal worden gestimuleerd. De geldelijke toestand van de Maat schappij laat volgens de Directie niet toe, om hoe gaarne ook ten opzichte van de tienpercentsloonsverlaging eenige wij- siging aan te brengen. Wel is zij bereid, om voor de gehuwden het minimumloon, hetwelk na genoemde verlaging f. 23.85 soude bedragen, te bepalen op f. 24.30. VOLKSZANGAVOND VAN HET „LEIDSCHE VOLKSZANGKOOR." De Stadsgehoorzaal was gisteravond uitstekend bezet met een schare belang stellenden om den eersten avond mee te maken, die gegeven zou worden door het in Maart J.I. onder leiding van mej. Tilly Leening opgerichte Leidsche Volkszang- koor. In navolging van de bekende bijeen komsten, waarvan langen tijd Arnold Spoel het alleenrecht scheen te bezitten, kregen wij onlangs het optreden van Ex Animo met een zoodanigen avond en nu was het de beurt aan dit nieuwe koortje, waarin de dames verreweg in de meerder heid zijn, om te toonen wat het op dit gebied presteeren kan. Méér nog moest mej. Leening een vuurproef ondergaan: sij die weten, wat er aan het slagen van een volkszangavond vast zit, beseffen maar al te goed, welke eischen daartoe gesteld worden. Men dient naast dirigent, een goed conférencier en paedagoog te zijn, men moet over veel „flair" beschik ken en overwicht op zijn auditorium hebben. Vóór alles moet de leider, in dit geval leidster, contact zoeken met het gehoor, met hier en daar een kwinkslag te plaat sen, zich de sympathie zien te verwerven en dan kan het er op los gaan, waarbij allereerst het accent gelegd moet worden op het opvoedende element: naast Arnold Spoel's „Durf te zingen" kome er, gelijk de voorzitter de heer C. Plomp in zijn ope ningswoord opmerkte, „Meer en beter zin gen" en wel in eigen taal. Daaraan zou den wij speciaal willen toevoegen ..edeler zingen", want daar ontbreekt het dikwijls aan, wat ook gisteravond nog te merken was. Wij konden echter constateeren, dat het echte zangersvuur er al aardig inzat, aan gemoedigd als men werd door de leidster, die zich voor 't eerst van haar niet ge makkelijke taak naar beste krachten kweet en door de zang van haar koortje, waarmee zij in korten tijd verschillende nummers instudeerde. Dat alles nog niet volkomen slaagde, spreekt vanzelf. Lang niet ledereen is een Arnold Spoel en dat hoeft ook niet. Het streven van een avond als deze mogen ®ij op zichzelf al waardeeren: alleen zou den wij willen waarschuwen tegen het te veel laten optreden van zangers en zan- geressen uit de zaal, die weliswaar met vrijmoedigheid het podium betraden, doch toch niet altijd konden toonen, hoe men ku wèl een lied goed moet zingenOok zal er op den duur meer gezocht moeten Worden naar liederen, die het publiek nog niet kent: daaraan valt tenminste te wérken! Zoo zouden wij bijv. een lied als „Lim- "Hg, mijn vaderland", dat men met ..Eikenhout is Eikenhout" vereenvelzigt w te veel op de straat gehoord wordt, "c? laten: dat kan moeilijk tot de „ver deling" van den volkszang meer bijdra- fcn. Bekende liederen te brengen is na tuurlijk, speciaal in het begin, heel goed, maar dan moet er ook aan gevijld en ge- J'l'd worden, wil zulk een bijeenkomst vol- ™ien aan haar doel beantwoorden, al kordt het dan ook voor het publiek mis schien een beetje vervelend. m met al heerschte er een prettige giming; soms waren er wel eens moei- Ukheden met toehoorders, die door mej. «ening uj|. zaaj wer(jen 0pgetrom- ®cid om zich te laten hooren en aan die Z°eP maar liever geen gehoor gaven, c™ dan deden wij het allemaal tezamen In ons Blad van heden drukken wij in het DERDE BLAD anderhalve pagina af, bestaande uit 132 genummerde drie hoekjes, geknipt alléén uit die advertenties, welke gisteren op de pagina's onder het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG in ons Blad verschenen. De nummers staan BOVEN iederen driehoek. Hierbij een voorbeeld: Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertentie's de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij ditmaal een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs f. 25. 2e prijs „20. 3e prijs „15. 4e en se prijs 10. 6e, 7e, 8e en ge prijs 5. ioe t/m 29e prijs 2.50 30e t/m 79e prijs1. Deze prijzen worden niet uitbetaald in contanten, doch in BONS ter waarde van f. 0.50, welke t/m 26 November '34 in betaling worden aangenomen door de zaken welke in het KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van 6 NOVEMBER '34) onder het hoofd „KNIPSELPRIJS VRAAG" een advertentie plaatsten. Indien er meer goede oplossingen zijn dan prijzen beslist het lot. Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk MAANDAG 12 NOVEM BER a.s. 5 uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. De namen der prijswinnaars zullen uiterlijk V R IJ D A G 16 NOVEMBER a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. of het zangkoor gaf het juiste voorbeeld, wat misschien nog wèl zoo goed was! Solistische medewerking verleende mevr. E. Seis—De Roode, die evenals de leidster en mej. Verwer, die zich een betrouwbare en krachtig aangevende accompagnatrlce betoonde, met bloemen gehuldigd werd. De voorzitter sprak nog opwekkende woorden, om zich bij het koor aan te sluiten of zich als donateur op te geven, terwijl onze sladgenooten na afloop huiswaarts keer den met het blijde gevoel frank en vrij gezongen te hebben, zonder dat zij er zich voor behoefden te geneeren, wat al een héél ding is! Moge men zoo voort blijven gaan: de zang mits er véél goede raad gevingen worden gegeven kan er slechts wèl bij varen! ALG. NED. GEHEELONTHOUDERSBOND. Feestavond van de afdeeling Leiden. De afd. Leiden van den Algemeenen Nederl. Geheelonthouders-Bond heeft haar eerste propaganda-feestavond gege ven in een der zalen van het Volksgebouw De zaal was tot in alle hoeken gevuld; velen die geen zitplaats konden krijgen, moesten zich met een staanplaats tevre den stellen. Medewerking verleende het Mandolinegezelschap „Steeds beter", dat zich op een verdienstelijke wijze liet hoo ren. Ook eenige Haagsche A.N.G.O.B.-ers verleenden medewerking door het opvoe ren van een paar tooneelstukjes en voor drachten, welke alle zeer in den smaak vielen. Als spreker was aan Frits Wever- ling de taak opgedragen om de aanwezi gen duidelijk te maken, dat er veel leed in deze maatschappij opgeheven kan wor den als men slechts breekt met de alco- holsleur. Het was een prachtig geslaagde avond, waarop de afd. Leiden trotsch kan zijn. Rest nog te vermelden, dat van verschei dene zuster-organisatles afgevaardigden aanwezig waren. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren C. H. Bool (Hilversum) en J. A. de Ranitz (Den Haag) en de dames: A. J. van der Willi gen (Rotterdam), E. C. Kok (Den Haag), C. van Harreveld (Den Haag), en I. J. Th. Olivier (Den Haag); voor het candidaats examen Wis- en natuurkunde letter A de heer P. M. Stofberg (Rijswijk); idem let ter E. de heer P. A. van Zutphen (Den Haag); idem letter J, de heeren F. Harto- gensis en H. Hartogensis (Den Haagi; id. letter L de heer C. J. van Boxtel (Leiden), voor het doctoraal-examen wis- en na tuurkunde, hoofdvak pharmacie, de dames E. A. Boesema (Oegstgeestl en J. Th. E. van Oordt (Leiden) en de heer O. P. van Leeuwen (Lelden); candidaatsexamen ge schiedenis de heer J. J. Poelhekke (Den Haag). 0 HET 11e NATIONAAL MANDOLINEFEEST. Het nationaal mandolinefeest, dat elk jaar uitgeschreven wordt door het tijd schrift „De Mandolinegids", zal in 1935 voor de elfde maal plaats vinden De orga nisatie is in handen van het Leidsche mandolinegezelschap „Krebustlipo", welke vereeniging ook in 1926 heeft zorg gedra gen voor een keurige regeling van het 6e mandolinefeest De Stadsgehoorzaal ls reeds voor den 2en Paaschdag gehuurd Evenals andere jaren zullen de vereeni- gingen, welke in de eere-afdeeling uitko men, om den W. J. Wesseling-wisselbeker moeten kampen. Algemeen secretaris van het concours is de heer Nic. v. d. Loef Jr., Kanaalstraat 11, alhier. DE KERK DER REMONSTRANTEN TE LEIDEN. 1684 - 9 NOVEMBER - 1934 Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames: E. van Helden (Overschie), A. ten Hooven (Schiedam) en G. Ph. Trupp (Den Haag). De 300-jarige herdenking der stichting van het Seminarium der Remonstranlsche Broederschap is op 29 October j.l. op plechtige wijze gevierd. Thans staat de Leidsche Remonstrant- sche Gemeente voor het feit, dat 250 jaar geleden haar Kerk door de stedelijke overheid in rechte werd erkend. Na hetgeen onlangs in dit blad is mede gedeeld, moge met een herinnering wor den volstaan. Na de Dordtsche Synode van 1618-1619, in welke de Remonstranten waren „ge wogen en te licht bevonden", zet de ver volging ln. De Staten van Holland staan achter de Contra-Remonstranten. Zij vaardigen de beruchte plakkaten uit met de bekende gevolgen. Remonstrantsche predikanten worden uit hun ambt ontzet, verbod van prediking, verbod van gods dienstoefening op straffe van hooge boete, verbeurdverklaring, verbanning. Men kon zeggen: De Remonstranten zijn vogelvrij verklaard. Te Leiden wordt na een gods dienstoefening op Zondag 21 April 1619, ten huize van Jan Adriaansz. Knotter, deze als schepen dezer stad om zijn Re monstrantsche beginselen afgezet, aan diens woning op het Rapenburg hoek Doe lensteeg worden niet alleen de binnen- gaanden gemolesteerd, doch tijdens de preek ook de ruiten ingeworpen en na afloop het huis geplunderd en „geraseerd". De burgemeester van Leiden kondigt boe ten aan van honderden guldens, voor het geval de Remonstranten het wagen hun godsdienstoefeningen voort te zetten. De Leidsche schout Bout, die met zijn „rak kers" de ketterij als het ware ruikt, zorgt, behalve voor het inrekenen der Remon stranten ook voor het Inrekenen der boe- tegelden en verheugt zich over het kost bare goudleeren behang in zijn woning, waartoe voorheen zijn middelen niet toe reikend waren. Vele Remonstranten wor den in de vunze kerkers van Graves teijn opgesloten; zonder overdrijving kon Von del in deze benauwde dagen getuigen: „Men hoort op 's-Gravesteyn de Christen zielen zuchten (J. J. van B. „Ons Orgaan" 1932: Het ontstaan der Remonstrantsche Gemeente te Leiden). Met korter en langer tusschenpoos gaat het zoo voort, op den duur wat minder heftig, doch waar men steeds in overtre ding blijft, (de plakkaten tegen de Remon stranten werden eerst na 150 jaar opge heven) blijft ook gevangenschap, ver beurdverklaring, verbanning. In 1679 is het, dat men van „Het Pak huis der Remonstranten" aan den Middel weg een Kerk durft maken, zij het „in alle stilligheid". Vijf jaren later, den 9den November 1684 worden „opsienderen en regenten" door de stedelijke overheid eindelijk als recht matige eigenaars van het Remonstrant sche kerkgebouw erkend. Schuilkerk is dit gebleven tot op den huldigen dag. Nog altijd is Nederland het oord der vele godsdienstige sekten, al is haar openlijke strijd niet meer zoo heftig als in die dagen der 17e eeuw. Zou deze ooit weer op zoo verbitterde wijze gestreden worden? En is de met zooveel zorg en strijd verkregen vrijheid een fundament geworden, een bezit, waar, als uit een nimmer opdrogende bron, geput kan worden, ook en vooral, wanneer moeilijker tijden mochten aan breken? Nag altijd wordt de autonomie der persoonlijke consciëntie het recht der zelfbeschikking in vragen van geloof en confessie aangevochten door personen of groepen, die mogelijk de stem eener bestaande orde vertolken, doch daarbij verzuimen te bedenken, dat een „voort gaande ordening" den gang der wereld be paalt. Aangevochten ook door anderen, die voorvechters zeggen te willen zijn eener nieuwe orde. welke echter van deze vrije consciëntie een aanfluiting maakt. De herdenking onder leiding van dr. P. D. Tjalsma van Rotterdam, welke de ge meente van Leiden Vrijdagavond a.s. in haar kerkgebouw hoopt te houden, staat in dit teeken: Dankbaarheid en Bezinning Dankbaarheid voor wat die oude Remon stranten hebben getoond aan voorbeeldige ijver en kracht om des geloofs wille. Be zinning op die waarden van vrijheid en verdraagzaamheid, voor welke eens de Vaderen leven en goed in de waagschaal stelden en welke waarden de Remonstran ten van heden en morgen, als geloofsge meenschap, welke is geworteld in het Evangelie van Jezus Christus, mede op nieuw op de bres zal vinden, indien deze, zij het wellicht in anderen vorm dan voorheen, in gevaar komen. Zij zullen zich gelukkig mogen achten als zij het fiere woord, dat het sterke ge loof hunner 17e eeuwsche voorgangers teekent, „Onder geen praetext iemand anders dan Gode subject", als rechtsnoer voor eigen geloof en daad zullen kunnen handhaven. Dan zullen zij den eerenaam „Protestant" - was de Remonstrantie niet een protest van den hoogsten graad? zuiver hou den en door den tijd meedragen met al degenen, die worstelen om vast te staan in die geestelijke vrijheid, waarmede Christus menschen vrijmaakt. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Blijkens een door een stadgenoot ont vangen schrijven is de Spaansche schat graver weer aan het werk. Men zij dus op z'n hoedel BINNENLAND. De loonsverlaging bij de N.Z.H.TJVI. (Stadsnieuws, le Blad). Huldiging van de Uiver-bemanning te Soerabaja; Parmentier vertelt uit het logboek van de Uiver. (Laatste Ber., Ie BI.), Algemeene beschouwingen over de rijks- begrooting begonnen. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Voorstellen tot loonsverlaging voor het gemeentepersoneel te Rotterdam ver worpen. (Binnenland, 3e Blad). Uitvoer van versche kipeieren naar Duitschland stopgezet. (Blnnenl., 3e Blad), De laatste spellingsronde; antwoord van prof. Huizinga op de radio-rede van mi nister Marchant. (2e Blad). Broedermoord te Hoogland, bij Amers foort. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Engeland zal een bemiddelingspoging doen ter Vlooteonferentie. (Buitenland, 4e Blad). Fransch-Duitsche bespreking over het Saargebied. (Buitenland, 4e Blad). Zal in Frankrijk het kabinet Doumergue ten val worden gebracht? (Buitenland, 4e Blad en Tel., le Blad). Overwinning van Roosevelt bij de ver kiezingen in Amerika. (Buitenland, 4e Bk en Tel., le Blad). De parlementen van Polen en Tsjecho- Slowakije bijeen. (Buitenland, 4e Blad). Lerroux krijgt een votum van vertrouwen in de Spaansche Cortes. (Buitenl., 4e Blad) Duitsch Postvliegtuig verongelukt. Vijt dooden. (Tel. le Blad). DE JONGSTE OPGRAVINGEN IN HET OUDE PERSEPOLIS. Lezing van dr. VV. D. van Wijngaarden. Gisteravond hield dr. W. D. van Wijn gaarden in het Rijksmuseum van Oud heden een lezing over dit onderwerp. De ruïnen van Persepolis hebben sinds de 17e eeuw de aandacht getrokken van reizigers en onderzoekers. Wetenschappe lijke opgravingen hebben er eerst sinds 1931 plaats onder leiding van prof. Herz- feld. De stad, gelegen in het Zuidwesten van Perzië werd door Darius I gesticht als hoofdstad van zijn rijk. De paleizen van hem en zijn opvolgers zijn voor een groot deel bewaard gebleven. Centrum dezer paleizen vormde een zuilenzaal; zuilen en poorten daarvan staan nog overeind. Groote, monumentale trappen geven er toegang toe. Deze paleizen vormen de klas sieke monumenten der oud-Perzische kunst. BedangAljke ontdekkingen hebben er sinds 1931 plaats gehad. Evenals de muren der paleizen bleken ook de trap- wanden van reliëfs en beeldhouwwerk voorzien te zijn. Telkens weer wordt daar op de koning voorgesteld bij oeremonieele en symbolische handelingen: het verleenen van audiëntie en het in ontvangst nemen van de schatting der onderworpen volken, het dooden van een eekhoorn en het. in de gedaante van een leeuw, aanvallen van een stier. Zoo beschrijven deze reliëfs de heerlijkheid en de macht des konings. De rijkdom der oud-Perzische reliëffcunst komt er op tot uiting. Wij leeren er de verschillende volken van het rijk. hun kleederdracht en bewapening op kennen. Als schepping van een koningsgeslacht was deze kunst geen volkskunst, maar een echte hofkunst; zij is ontstaan onder in vloed van andere gebieden van Vóór-Azië, vooral van Egypte, maar het ontbreekt ook niet aan eigen nationale elementen. Zij verdwijnt bij den ondergang van het oud-Perzische rijk. Wat aan de ruïnen van Persepolis een bijzondere bekoring geeft is de omstan digheid, dat toevoegsels uit jongere tijden ontbreken. Slechts 200 jaren heeft Perse- polis bestaan. Het ging onder in den brand, die in 330 vóór Chr. door Alexander den Groote met eigen hand in de paleizen werd gesticht. Nog heden ten dage vor men haar ruïnen een der wonderen van de oude wereld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Haagsche Vleeschhouwerij, Steenstraat 31, Leiden; rund- en varkensslagerijfijne vleeschwaren. Eigenaar T. J. Heetvelt, Leiden. Wijzigingen Gebr. P. en D. Brieër, Hoogewoerd 71, Leiden; winkel in bedden, dekens, ledikan ten, beddenmakerij. Door uittreding van den vennoot P. Brieër is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt het be drijf voortgezet door den overblijvenden vennoot D. Brieër, als eenlg eigenaar, onder den ouden naam. Firma L. van Dam. Lange Koppenhink- steeg 6, Lelden; groothandel in kaas. Ves tiging filiaal Noordeinde 28 Delft, o/d naam „de Betuwe".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1