LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 6 November 1834 UIT RUSLAND. HISTORISCHE FIGUREN. Elke cent, besteed Mijnhardt's laxeertabletten VRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. AGENDA. OP JACHT NAAR VALUTA. (Nadruk verboden) Er was een tyd, dat de bolsjewiki het geld geheel wilden afschaffen. Die tijd behoort echter reeds lang tot het ver leden. Zoodra de oude voorraden waren opgebruikt en de overheid aan den op bouw moest gaan denken, werd de nood zakelijkheid Ingezien van het herstel van het geldwezen Dat werd toen een beken den Russischen financier uit de oude school opgedragen, die de zaak op ge zonde basis wist op te bouwen. Hadden de sovjet-regeerders zich aan zijn prin cipes gehouden, dan beschikte Rusland nog steeds over een behoorlijke valuta, den gouden tsjerwonets (10 roebel). Dit Is echter niet gebeurd. De verleiding, om door allerlei manipulaties met de eigen valuta nieuwe „rijkdommen" te scheppen, was te groot, en de sovjet-regeering be zweek. Sindsdien begon de achteruitgang van den door Koetier herstelden roebel, die tegenwoordig slechts een denkbeeldige waarde heeft. De daling van de intrinsieke waarde van den roebel maakte de behoefte aan goed buitenlandseh geld (in Rusland tegen woordig kortheidshalve met „valuta" aan geduid) steeds grooter. Zoo ontstond de jacht op valuta die sindsdien ongekende afmetingen heeft aangenomen. Om valuta te krijgen opende de sovjet-regeering de grenzen van het land voor vreemdelingen, die over voldoende geldmiddelen beschik ken. Terwijl in de eerste jaren van het be staan van het sovjet-regime de vreemde lingen geweerd werden, begon men ze daarna te lokken. Er werd zelfs 'n speciale instelling in het leven geroepen, de „In- toerist" genaamd, die overal in het buiten land toeristen moet zoeken. De „Intoerist" ls uitgegroeid tot een groote organisatie met talrijke af deelingen, vertegenwoordi gers, agenten enz. Ook Nederland heeft agenten van die organisatie. Voor die toeristen het zijn uit den aard der zaak welgestelde menschen. „kapitalisten" dus, dat wil zeggen een soort menschen, die ln Rusland zelf uitgeroeid worden worden allerlei vermakelijkheden georganiseerd, worden speciale hotels met moderne ge makken, worden drijfjachten e. d. Inge richt. Voor de vreemdelingen zijn speciale café's, dancings enz. opgericht. Daar de uitvoer en de verkoop van de sovjet-valuta verboden ls, moeten de vreemdelingen eigen geld, „valuta" dus. meebrengen In het begin ging het zoo, dat de vreemdelingen hun goede geld tegen roebels konden Inruilen volgens een phan- tastischen koers. Later werd eenvoudiger gevonden hen in staat te stellen in vreemde valuta te betalen. Om te voor komen, dat de buitenlandsche kapitalisten en welgestelde toeristen in de winkels de havelooze Russische bevolking ontmoeten, werden voor de vreemdelingen afzonder lijke wankels Ingericht. Daar konden de vreemdelingen alles krijgen, wat zij maar wilden, zoowel Russische als buitenland sche producten. Zoo ontstond een net winkels voor de vreemdelingen. Later wer den de winkels vereenigd en onder de leiding van de organisatie „Torgsin" (Han del met buitenlanders) gesteld. Den Rus. Was de toegang tot de winkels van de „Torgsin" ten strengste verboden. Daar de „Torgsin" steeds veel betere waren had dan de winkels, die voor de eigen bevol king bestemd waren, ontstond in Rusland het streven, door tusschenkomst van vreemdelingen iets in de winkels van Torgsin te koopen. Doch in het begin werd dit op alle mogelijke wijze tegengegaan en de „schuldigen" werden gestraft. De valuta van den Rus. Intusschen werd de behoefte aan „va luta" steeds grooter. Toen kwam de leiding van de Torgsin op het volgende denk beeld: waarom zouden wij de eigen bevol king weren, indien zij valuta bezit? Doch het was den Rus ten strengste verboden valuta te bezitten, die hij al lang aan de overheid hebben moeten ingeleverd. Daarom werd de volgende regeling ge troffen: de Russen, die in het buitenland familieleden hadden, konden van deze laatsten valuta krijgen. De valuta werd hun niet uitgereikt, maar zij kregen het recht voor dat bedróg in de winkels van de Torgsin goederen te koopen. Wel was dat in flagrante tegenspraak met de leer stellingen van het communisme, met de principes, waarop het regime opgebouwd is enz., doch daar trok de sovjet-overheid zich weinig van aan. Als zij maar valuta bemachtigen kon. Zelfs het feit, dat de menschen, die de valuta uit het buiten land zonden, vrijwel allen „witten" waren, d.w.z. tegenstanders van het sovjetregime, sommigen zelfs die persoonlijk, met de wapenen in de hand, tegen het sovjet regime hadden gevochten, veranderde niets aan de zaak. Als zoo'n „witte" zich in Rusland had vertoond, dan was hij on middellijk neergeschoten, maar het door hem via de Torgsin overgemaakte geld werd graag aangenomen, zijn familieleden en kennissen konden van de omstandig heid profiteeren, dat zij een „bourgec. een „witte" in het buitenland hadden, die hun dollars, guldens, francs of ponden zond. Typisch is het volgende: de commu nisten en de andere bewonderaars van het sovjet-regime in het buitenland zagen het onlogische, stuitende van deze handelwijze der sovjet-regeering niet in. Integendeel, zij namen er vaak zelf deel aan door agent van de Intoerist te zijn. door rijke toeristen aan te werven enz. Inruilen van kostbaarheden. Later werd nog iets gevonden om de entvangsten van de Torgsin uit te breiden. Iedere Rus kreeg de gelegenheid zijn gouden en zilveren voorwerpen, zijn dia manten en andere juweelen bij de Torgsin te brengen en ze voor goederen in te rui len. Dat was alweer in strijd met de be ginselen van het bolsjewisme, omdat op deze wijze „bourgeois" zekere voorrechten kregen, doch de principes waren reeds lang overboord gegooid. De eigen wetten kwamen daardoor ook in het gedrang. De sovjet-regeering had herhaaldelijk gede creteerd, dat alle inwoners van Rusland verplicht waren hun gouden, zilveren ed. waren alsook alle juweelen ln te leveren Wie dit niet deed. stelde zich bloot aan allerlei vervolgingen. Velen gehoorzaam den en leverden hun kostbaarheden in, waarvoor zij waardelooze papiertjes kregen. En nu werden de ongehoorzamen beloond. RECLAME- aan buitenlandsche in plaats van minstens even goede Nederlandsche preparaten, is verlies voor onze nationale welvaart. Denk hieraan bü behoefte aan een laxeermiddel en neem dan de sedert jaren deugdelijke beproefde Werken aangenaam en zacht, zonder kramp of pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Handel in menschen. Het verlangen, zooveel mogelijk valuta te bemachtigen, heeft de bolsjewiki ook tot andere eigenaardige daden verleid. Het meest stuitende middel was: een soort handel in menschen De zaak was deze. Stel u voor, dat u in Rusland een moeder, een broer of zuster hebt U weet, dat zij daar honger lijden, voortdurend aan al- ierlei gevaren bloot staan, U zult bereid zijn groote offers te brengen om hen uit dat „paradijs" te verlossen Het verlaten van dat „paradijs" ls echter vrijwel on mogelijk gemaakt. Een buitenlandsche pas, d w z. het recht om één reis naar het bui tenland te maken, kostte eerst pl.m 300 gulden, zulk een pas werd zelden uitge reikt en daarbij slechts na langdurige wandelingen door de ontelbare sovjet- bureaux. waar u telkens weer van het kastje naar den muur werd gezonden. Later werd ook deze mogelijkheid afge schaft. Wie zijn oude moeder naar het buitenland wilde laten komen, moest er een zeker bedrag voor aan de Intoerist be talen. Ik weet uit ervaring, dat er in zulke gevallen te marchandeeren viel. Op echt Oostersche wijze vroeg de Intoerist een veel te hoogen prijs eenige duizenden guldens doch na veel loven en bieden lukte het wat af te pingelen. In het decreet van de sovjet-regeering, die dezen handel ln oude moeders, grootmoeders, broers, kinderen enz. regelde, werd be paald, dat alleen bepaalde categorieën van menschen „uitgevoerd" mochten wor den. Voor alles mochten het in geen geval menschen zijn, die door de sovjetoverheid wegens anti-sovjet-daden gearresteerd of verbannen waren e.d. Nu was het een klein kunstje tijdens de onderhandelin gen. tijdens het Oostersche marchandeeren over den prijs, het object van dien handel te arresteeren. De G.P Oe„ die tegen elke reis van Russen naar het buitenland ge kant is (die Russen kunnen in het bui tenland dingen vertellen, welke voor de sovjet-overheid minder prettig zijn), maakte vaak gebruik van deze mogelijk heid om een bijna beklonken transactie in de war te sturen. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat de G.P.oe. eenvoudig weigerde toestemming te geven tot het verleenen van een buitenlandschen pas. De Intoerist raakte daardoor in een moei lijk parket: de zaak was beklonken, het geld in valuta natuurlijk was gestort, alles was geregeld en plotseling kwam de G.P.Oe. roet in het eten gooien. Soms wei gerde de Intoerist de zoo begeerde valuta terug te geven, hetgeen begrijpelijkerwijs tot allerlei onverkwikkelijke tafereelen leidde. Uit angst voor schandalen moest de Intoerist tenslotte het geld teruggeven, al werd dit lang niet altijd gedaan. Er ontstond herrie tusschen de Intoerist en de G.P.Oe. De strijd werd door de hoogste leiding van den sovjet-staat be slecht. De leiding zag ln, dat het voor het sovjet-regime veiliger is, Russen binnen de grenzen van den sovjet-staat en onder het bereik van de G.P.Oe. te houden. Om echter van den anderen kant de Intoerist en Torgsin in staat te stellen de zoo be geerde valuta te bemachtigen, werd be paald, dat de „witten" ln het buitenland het recht hebben, tegen betaling in va luta. hun familieleden ln een sovjet-sana torium te plaatsen en daarbij in een hooge klasse (in Sovjet-Rusland bestaan klassen van sanatoria, net als in de zondige bur gerlijke landen)De ervaring met den „ex port" van moeders en grootmoeders was echter van dien aard. dat niemand meer in de sovjet-overheid vertrouwen stelde. Inderdaad: stel u voor, dat u een tamelijk hoog bedrag hebt gestort om uw moeder, vader, broer of zuster in een sanatorium te doen opnemen. Welke garantie hebt u, dat dit werkelijk geschiedt? De betrok kene bevindt zich in de macht van de G.P.Oe. en zal natuurlijk elk stuk onder teekenen, dat hem voorgelegd wordt. Deze poging om valuta te bemachtigen is dus mislukt. Intusschen wekte het feit, dat men schen. die in het buitenland, onder de „witte bandieten" en „kapitalistische haaien" familieleden of kennissen had den, bij de Torgsin inkoopen konden doen, ontevredenheid bij de massa. De Rus heeft een onuitroeibaar verlangen naar nivelleering. Daarbij kwam de volkomen begrijpelijke verontwaardiging: wij, die steeds het sovjet-regime hebben gesteund, die allemaal in het land zijn gebleven, geen „vijanden van den sovjet-staat" in de familie hebben, worden tenachterge- steld bij hen, die tot de tegenpartij be- hooren! Op den duur was een dergelijke toestand natuurlijk onhoudbaar. Tenslotte werden de protesten zoo algemeen en zoo luid, dat de sovjet-regeering zich genood zaakt zag toe te geven. De winkels van de Torgsin worden voor hen gesloten. Alleen vreemdelingen zullen in de over gebleven winkels goederen mogen koopen. De Russen moeten allen in de gewone winkels koopen en in roebels betalen. De mogelijkheid zijn familieleden ln Rusland geld te sturen, blijft bestaan, maar in meer bedekten vorm. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Abonné Als het een pachtovereen komst betreft, aangegaan vóór 1 Jan. 1932, kunt u zich bij verzoekschrift wenden tot het kantongerecht ten einde een geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling van en pachttermijn te verkrijgen (Crisis- pachtwet 1932.) Ter zake van elk verzoekschrift stort de vereoeker ten kantongerechte een be drag van f. ten behoeve van den Staat. P. W. J„ te L. Per dag 75 ct. is ruim voldoende- Mej. L. te L- Met benzine of tetra. J. v. L. te L. Week maken met een weinig slaolie, dan wasschen met zeepsop. De POPULAIRE KONING. Hoe zou ik den vorst noemen, over wien ik sedert eenigen tijd gegevens verzamel voor een korte reeks schetsen? Hoe hem in een enkel bij voeg Lijk naamwoord aandui den? Hij had vele goede en kwade eigen schappen. Hij was een figuur op den voor grond der historie van zijn tijd; een man aan wien zijn land en ook andere landen dan het zijne veel zijn verplicht. Toch was hl) niet een dier groote figuren, die als het ware alleen staan in haar grootheid, noch een dier gestalten die door lijn en karakter een groot, imponeerend. eerbied afdwingend aspect vertoonen. Hij was er te veel mensch voor, te veel onderhevig aan menschelijk-zeer verschelden gevoelens. Hij had wenschen mooie, nobele wenschen, die hij gaarne wilde vervullen. Of hij een ideaal had, een ideaal, waarvoor hij leef de; een Ideaal, waaraan hij om het te verwezenlijken alles zou willen en kunnen opofferen, zou ik evenmin durven bewe ren als ontkennen. Hij was geen man van diep karakter; opgewekt was zijn aard, robuust zijn gezondheid zoowel als zijn ge zond verstand schijnbaar gemakkelijk te doorgronden, maar tevens in sommige oogenblikken een onbegrijpelijke, van wien men verrassingen kon verwachten, verras singen, die dan toch wel weer op het be zit van een ideaal schenen te dulden. Maarwat hij dan was of niet was, één ding was zeker: hij was een levend mensch vol liefde voor het leven, vol begeerte naar het leven. Dat leven was hem langen tijd vijandig geweest; zijn Jeugd en jongeling schap waren voorbijgegaan onder beloften teleurstellingen en gevaren. Het lot en zijn eigen persoonlijke kracht neigden het ten goede en toen de groote zwenking dafir was. die, naar het oog van de wereld, hem de overwinning bracht, kon hij met greti- gen levenslust den wellust van de macht en den wellust van het rijke leven genieten in de frissche oprechtheid van een man, die zich zelf was en zijn hart openzette voor alles, wat menschelijk was Ik bedoel met deze inleiding de lijnen te schetsen van den populairsten koning van Frankrijk, van den man op wien de zeer bekende dichtregel genaakt werd: Le seul roi dont le peuple alt gardé la mémoire, (ll den man, van wien enkele uitspraken door de eeuwen heen tot ons zijn gekomen en die ln den volksmond leeft als de goed hartige, de joviale, de ridderlijke kroon drager Had hij niet, begaan met des volks nooden, den wensch uitgesproken, dat elk Fransch gezin des Zondags „zijn kippetje op schotel" had en vergeet men ooit dat eenigszins luchthartige, sceptisch klin kende. maar toch begrijpelijke en ten tijde dat het gesproken werd verlossende woord van hem: „dat Parijs wel een mis waard was"? Zeker, felle geloofsgenooten hebben zich wellicht smartelijk getroffen gevoeld bij een dergelijke uitspraak, maar de ge volgen eener politiek met een dergeüjken luchthartigen bodem waren zoo weldadig voor het beproefde land van Frankrijk, dat het volk den gemakkelijken overgang van den Hugenoot Hendrik van Béarn naar het katholicisme zegende En zoo werd Hendrik IV de populairste koning van Frankrijk, de eenige, aan wien het volk zonder kritiek, zonder bitterheid en met dankbaarheid terugdenkt. Zoo kwam ik er toe, dat deel der Fran- sche geschiedenis ter hand te nemen, waarin Henri IV op den voorgrond treedt; ik las veel over Philips' tijdgenoot en tegenpartij der, telkens getroffen door het felle contrast tusschen die twee: den Spaanschen heerscher in zija autoritaire vereenzaming, met zijn tot fanatisme ge worden geloofsijver, zijn sombere groot heid. zijn door krankheid bezocht lichaam en Hendrik IV. wiens bonhomie spreek woordelijk, wiens levenslust onuitputtelijk was en zich naar allo zijden van het leven ontplooide. Philips n doorleeft het leven, waarin hij zich een groote niet te vervul len van die taak. maar tevens in angst voor den dood en vreezend voor de ge strenge rechtvaardigheid van een God. die den zondaar zal doen boeten voor zijne overtredingen Hendrik IV daarentegen ls open voor alle genot des levens; hij zal dezelfde verleidingen hebben als de Spaan- sche koning en, evenals deze, daarvoor be zwijken. maar dit laat bij hem geen ver slagenheid, geen angst, geen vrees voor vergelding achter. Zijne indrukken zijn in het goede en in het kwade minder diep. Hij is wat men noemt een gemakkelijk, een beminnelijk man. Hij is noch de groote kunstlievende vorst, noch de -groote ver dediger van het geloof, noch de groote tragische mensch, die Philips n was, maar in zijn veel kleinere afmetingen, in zijn eenvoud, zijn bonhomie, zijn gezond ver stand. zijn bruisende levenslust, die ook een zekere kunstzinnigheid en ook een zeker verdraagzaamheid verdedigend ge loofsbegrip omvat, is hij een vorst naar het hart van het Fra-nsche volk en brengt hij het na de verdeeldheid, die aan zijne regeering voorafging, de zegeningen van een vredelievenden geest. Dan wordt hij, door de natuurlijke dispositie van zijn aard. een verstandig, energiek, geduldig, consequent regeerend vorst, wiens plan nen, gesteund door wijze raadsleden, voor Frankrijk en Europa van de grootste be- teekenis moesten zijn en ten doel hadden op het vaste land van ons werelddeel een toestand te scheppen, waarin de over- heersching van het Recht in stede van de heerschappij van het Geweld zou gel den. Doch een sluipmoord maakte een eind aan zijn arbeid en zijn ver strek kende plannen bleven onuitgewerkt. De dolkstoot van den fanaticus Ravaillac be roofde Frankrijk van zijn „bon roi". van zijn „goeden koning". „De populaire koning" van Frankrijk was populair geworden door teel dingen, doch waarschijnlijk bovenal door zijn ge weldigen levenslust. Van hem straalde uit de begeerte naar het leven; het land. waar hij regeerde, de tijd, waarin hij den scep ter voerde, wist dat te waardeeren: er was een forsche drang naar genot en een koning die niets menschelijks vreemd van zich achtte, die het leven genoot en dit duidelijk deed blijken, kon rekenen op waardeering en navolgin" De vijand'rhip tusschen de katholieke Jigue". door den hertog de Guise tegen het Calvinism lr, beweging gesteld, en de Hugenooten was verminderd. Satirische liedjes in weer Fransch geworden verzen hadden aan die verandering krachtig medegeholpen Het „chanson", het populaire levenslied, de „gezongen emotie" van het Fransche volk, begon zich minder te bewegen op het ge bied der politiek De liefde als motief om bezongen te worden keert veelvuidlger terug en de Jconing, de koning zelf. zeer gevoelig voor vrouwelijke bekoring en de liefde plukkend, waar ht1 haar vindt, is op zijn tijd dichter en bezingt het geluk der liefde, dat grooter is dan dat der overwin ning en verovering Aan Gabrlelle, d"Estrées. eene zljneir favorieten, draagt hij de volgende ritmen op. Je n'al pu dans la guerre Qu'un royaume gaigner, Mals sur toute la terre Vos yeux doivent rég-ner Moment digne d'envie. Heu-reux retour, C'est trop peu d'une vie Pour tant d'amour! Dit versje kenschetst hem: één leven ls voor hem, voor al de liefde, die hij kan geven, niet genoeg! Trouwens alles, wat de aarde geeft, ls zoo veel! Hij kan het met al zijn gulzlgen levenslust niet op; het leven is voor hem: met alle vezelen van zijn bestaan ls hij er aan verbonden Hij verbergt het niet. hij spreekt het uit in woord en daad. met het. drukke gebaar van den man uit het Zuiden, met de luld- klinkende stem van den Béarner. Nog eens, welk een contrast tusschen hen. Hendrik TV en Philips II! Misschien herinnert de lezer zich nog de ernstige, moedelooze klacht van dezen laatste, eveneens in poëzie uitgedrukt, over de vreugde, die op aarde niet te vinden ls: O vreugde, waar verbergt ge u? Niemand kan u bezitten. Zoo men meent u vast te houden, Verdwijnt gij en niemand weet hoe, en met de merkwaardigste conclusie: Niets bevredigt mij; dat de wereld het hoore: Daar ik u niet heb, o vreugde. Kan niemand u bezitten. De vreugde op aarde te zoeken is. vol gens den Spaanschen machthebber, „even dwaas als in den hemel de smart te den ken, of blijdschap in den afgrond of vloei baar vuur tusschen sneeuw". Men ziet. die twee levensopvattingen, die twee levensbeschouwingen, loopen ver uit een. Toch heeft de man van de realiteit, maar wiens materialistische neigingen een tegenwicht vonden ln zijn levendige be langstelling ln de zaken des lands en ln zijn voortdurend ln de bres stellen van zijn eigen persoon. Frankrijk beweld-adlgd, terwijl de regeering van Philips n de dalende lijn van Spanje's verzwakking in zette. De populaire, levenslustige Hendrik de Vierde wint de harten van zijn volk. Zelfs zijn zwakheden worden in het oog zijner onderdanen tot eereteekenen Zijn naam is op ieders lippen, ln aller lied, en vrooHjk klinkt, als de koning al de vijftig gepas seerd is. langs de Parijsche straten het zoo huiselijk getinte liedje: Vive Henri Quatre! Vive ce roi valllaht! Ce diable quatre A le triple talent De bolre et de battre Et d'etre un vert galant. O) Gelukkig had hij nog andere „talenten" dan die, waarover het liedje spreekt. Daarvan zal wel iets blijken in de aan- teekeningen. die ik mij voorstel over hem te geven en waartoe dit korte artikel tot Inleiding moest dienen. A J. BOTHENIUS BROUWER. (i) De eenige koning aan wien het volk de herinnering heeft bewaard. (t) ik heb ln den oorlog slechts een koninkrijk veroverd, doch over heel de aarde moeten uw oogen heerschen. O benijdenswaardig oogenblik, waarop lk gelukkig terugkeer. Eén leven ls te kort voor zóóveel liefde. (s) Leve Hendrik de Vierde! Leve deze dappere vorst! Deze drommelsche kerel heeft het drie voudig talent van te drinken, te vechten en een oude snoeper te zijn. VOOR KLEINE TUINEN. Brusselsch witlof, andijvie en late boonen. Een bekende wintergroente, het Brus selsch witlof, vraagt nu onze aandacht. De wortels worden gerooid, waarbij het loof op een paar c.M. boven den wortelhals wordt afgesneden. Tevens snijden we van de lange penwortels de dunne uiteinden af. Het loof kan zeer goed dienen als veevoe der. De gerooide wortels moeten tegen vorst worden beschermd. Daarvoor worden ze ge woonlijk ingekuild of op een koele vorst- vrije plaats opgestapeld; Om al spoedig te kunnen oogsten wordt direct al een ge deelte der wortels opgezet en geforceerd. Dit kan zeer goed in een leegen bak plaats hebben, al of niet met een raam gedekt. De wortels worden op een paar c.M. afstand in de aarde gegraven, waarbij we hebben te zorgen dat de wortelhalzen gelijk staan. De wortels mogen niet in het grondwater komen te staan, daar hierdoor de ontwik keling te veel zou worden belemmerd. Boven de wortels brengen we een aardlaag aan ter dikte van 25 a 30 c.M, waarin de kropjes zich zullen ontwikkelen. Hiervoor gebruiken we fijne grond; inplaats van grond kunnen we ook fijne turfmolm of zaagsel gebruiken. Om een snelle groei der kropjes te bevorderen kan de bak nog wor den omgeven met een laag blad of versche paardenmest, en indien we er geen raam overleggen kan ook over de aardopper vlakte een laag blad ter dikte van 30 tot 50 c.m. worden aangebracht. Ook kunnen de wortels in een kist met aarde geplant en in een kelder of andere donkere ruimte worden geplaatst. We zullen hiervan ech ter geen vaste kropjes maar slechts losse blaadjes kunnen oogsten. Om opvolgend te kunnen oogsten planten we onze wortels met eenige tusschenruimte. Men houde er wel rekening mede dat de groei der krop jes gedurende de wintermaanden zeer langzaam gaat. Late andijvie wordt nu, voor zoover ze nog niet kan worden opge bonden, met kluit opgenomen en onder glas geplaatst. Opbinden doen we alleen HEDEN. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie 8 uur nam. Pniël: Vragenavond ds. Rlemens. 8i/i uur nam. Stadszaal: Volkszang-avond te 81/4 t nam. Katwijk aan Zee: (Stengelinstri) Spr- de heer Slegelaar. 8 uur nam. Woensdag. Nutszaal: Verkooping „Een kwartiertje! Bond."- 25 en 7—9 uur nam. Stadszaal: Staalwijk-avond: „Niet van adel". 8 uur nam. Donderdag. Nutszaal: Verkooping „Een kwartiertje» Bond." 1012 en 25 uur. Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. Vroeg. in-de-Wey van Zegveld. 8 uur nam. Volkshuis: Spr. de heer A, Burger van de Vonk. 81/4 uur nam. Zaterdag. Voorschoten (De Vink)Tooneelver. .Dj Vriendschap", 8 uur nam. MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge opend Dinsdag en Vrijdag van 10—12'/,e 25 uur. Kosteloos. Stedelijk Museum de Lakenhal, Oud< Singel, Geopend in Januari, November e December van 103 uur, in Februari Maart, April, Mei en October van 10—4 uu en ln Juni, Juli, Augustus en Septembe van 105 uur. Op de Zondagen, de tweede Paasch en Pinksterdagen, den Hemelvaartsdi en de beide Kerstdagen van af één uur. Het Museum ls gesloten op den da» waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en Feestdagen bovei genoemd kosteloos, 's Maandags f,01 overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenbo 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur, 1 Feb tot l April van 104 uur, I April—1 Ot van 10—5 uur, 1 Oct.—1 Dec. van 10- uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maar dags f. 0.25. overige dagen f. 0.10. Ethnographisch Museum, Rapenburg —69 en Breestraat 18. Op werkdagep i 104 uur Entrée Maandags f. 0.25. overig dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat, Hist., v. d. Werf! park Werkdagen 8.3012, 1.30—5. Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks 812,30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. werkdagen van 1 April1 Oct. van f en l'/«6 uur. Zaterdags tot 5 uur. Van Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/«—4 uur. 0 Zondagen van 1 April—1 Oct. van 10-41 's Winters des Zondags gesloten. NederL Hist. Natunrwetenschappdi! Museum (Stationsweg): Alle werkdag! behalve 's Maandags van 10—4 nor 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) opend op werkdagen van 1.30—4.30 m nam. Zondags gesloten. Rijksmuseum voor geologie en mine" logie (Garenmarkt): Op werkdagen n 9—12 en l'/i4 uur. Kosteloos, Nat. Hist. Museumte bezichtigen dal lijks van 9—12 en IV»5; Zaterdags 9- DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve GeneS kunde: Consultatiebureau voor moeuM kinderen. Halfdrie tot halfvier. Inentlr tegen diphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve neeskunde: Consultatiebureau voor Alca holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Gea kunde. Consultatiebureau voor Berr keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur na) „Csardas-Fiirstln." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 ooi Trianon Theater, Breestraat, 8 uur na»j „De Wandelende Jood." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 W Roxy-Theater, Haarlemmerstraat NM 8 uur nam. Zondag van 2 uur si dof loopende voorstelling: „Canaille". Casino-theater, Hoogewoerd 49.8 u. nA „La Matemelle". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dï apotheken wordt van Maandag 5 tót el met Zondag 11 Nov. a.s. waargenomen dooi de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe w*- 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wllheuuio park 8, Oegstgeest, telef. 274. |U De apotheek Hooigracht 48 is dag nacht geopend voor leden v. h. ziekenio „Tot Hulp der Menschheid", echter nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen spoedrecepten. wanneer de planten droog zijn daarinojj ten toestand opgebonden andijvie spe* gaat rotten. l Van Iaat gelegde sla- en snvW®»* plukken we nog steeds. We laten 1 langer dan noodig is aan de struikjes. ™.J het is half October geweest en elke na kan ons vorst brengen, waartegen J "I boonen niet bestand zijn. De laatste ra a ten worden van buiten geplukt e„ial]i nog niet geheel rijp is leggen op een P achter of onder glas, om na te njpe^j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6