(666 ELTAX N.V. LEIDSCH DAGBLAD LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 6 November 1934 BUITENLAND. MODERNE MENSEN BELLEN OP SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. MEDISCH CONSULTATIEBUREAU ▼OOR ALCOHOLISTEN. Jaarverslag 1933. Aan bovenstaand Jaarverslag van de hand van dr. A. H. Oort .ontleenen wij dat 1933 voor het Bureau een goed Jaar was De Instelling wordt nuttiger en ls bezig de haar toekomende plaats te ver overen onder de instellingen, die zich de soeiale nooden van Leiden en omstreken ter harte nemen en trachten te bestrijden. „Maatschappelijk Hulpbetoon beweegt zich reeds gedeeltelijk in de door ons ge- wenschte richting. Zoo werden aan 24 personen via ons Consultatiebureau door Maatschappelijk Hulpbetoon uitbetaald I 2562.45 (ln 1932 aan 5 pers. f 485 501. Het aantal bezoekers aan het Consultatie bureau nam toe. Dit was voor 1933: 50 nieuwe patiënten. 89 behandelde patiënten 599 bezoeken van patiënten. 1303 huisbe zoeken en 50 zittingen. De huisbezoekster me) A C. van Nes. ontving op haar af zonderlijk spreekuur 269 bezoeken. De samenwerking tusschen beide leiders laat niets te wenschen over; de gewone gang van zaken ls, dat de maatschappe lijke leider de gegevens over de maat schappelijke positie van den alcoholist verzamelt en daarna een gemoedelijk praatje met hem houdt en raad geeft, terwijl de medicus zich meer bemoeit met het opzoeken van de oorzaak van het al- kohollsine. met de wilze waarop de patiënt op den alkohol reageert, met zijn toleran tie, de lichamelijke gevolgen van het mis bruik. enz. Herhaaldelijk werden ook pa- tienten naar de psych. polikliniek te Rhijngeest gezonden of door den medi- schen leider zelf aldaar onderzocht. Een derde van de hulpzoekenden kon werkelijk geholpen worden. De gunstig verloopen gevallen, waarin men de patiënt ziet opleven en het gezin in levensvreugde en welstand gestadig ziet vooruitgaan, ge ven groote voldoening. Wat de geldmiddelen betreft het vol gende: 1 Januari 1933 ln kas f. 183.41. ontvang sten in 1933 f. 141.25. Totaal f. 324.66. Uitgaven in 1933 f. 226.80 1 Januari 1934 in kas f. 97.86. Het resultaat is bedroevend; wij zijn f.90 ingeteerd en op dezen voet kunnen wij niet blijven voortgaan. Toch is de toe stand niet hopeloos Alleen: wij kunnen niet voortgaan met het ultkeeren van een vergoeding aan een der leiders van ons Bureau. Wij zijn er dus op aangewezen om den geheelen arbeid aan ons Bureau als liefdewerk te beschouwen. Of wij op den duur kunnen toelaten, dat onze huisbezoekster b.v., die haar oplei ding aan de School voor Maatschappelijk Werk heeft gehad, in de hoop daardoor in haar onderhoud te kunnen voorzien, al haar tijd en kracht aan dezen sociaal noodigen arbeid geeft zonder eenige be looning dat ook de maatschappelijke leider, die reeds een zeer drukken werk kring heeft, elke week een geheelen avond zonder vergoeding voor ons Consultatie bureau werkt, betwijfelen wij Het is eigen lijk een verkeerde toestand Een verzoek aan den Gemeenteraad in 1932 om ons met een subsidie te steunen, werd afgewezen en dit jaar meenden wij dat ons ver zoek geen betere kans had Wij zullen er dus voorloopig ln moeten berusten en op betere tijden hopen. Gelukkig dat er telkens menschen te vinden zijn, die zich opofferingen voor het Consultatie-Bureau willen getroosten. Zoo zijn wij mej. M., een medisch studente, ook zeer dankbaar voor haar huishoude- ïyken steun op onze zittingsavonden. Dr. Hermanides, die vele jaren aan ons Consultatie-Bureau als maatschappelijk leider verbonden was, moest wegens ge zondheidsredenen dit werk opgeven Voor zijn leiding wordt hem uitvoerig hulde ge bracht. Men vond de heer G H Dirk zwager. directeur van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde" bereid de taak van dr Hermanides over te nemen. Mej. A. M. Smits alhier behaalde het getuigschrift voor spreekonderwijs, uitge reikt vanwege de Ver. voor Logopaedie en Phoniatrie. Bij ministerieele beschikking is de geldelijke vergoeding voor niet in natura verstrekte fourage gedurende het tijdvak van 1 November 1934 tot en met 31 Jal nuari 1935 bij voortdurend of tijdelijk ver blijf in het garnizoen Leiden vastgesteld op 60 cent per dag. Morgen heeft in de Marekerk een Zendingsbijeenkomst plaats, waarin prof. dr. F. W. A. Korff zal voorgaan. Behalve de punten, vermeld onder Gemeentezaken, zullen in de raadsverga dering van Maandag a.s. nog ln behande ling komen diverse voorstellen tot goed keuring van balansen van gemeente- Instellingen etc., de rekening der gemeente over 1933 en eenige voorstellen betreffende kasgeldleeningen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum. Volw. pers. Kind. Totaal. Maandag 29 Oct. 62 62 Dinsdag 30 Oct. 63 63 Woensdag 31 Oct. 64 64 Donderdag 1 Nov. 60 60 Vrijdag 2 Nov 64 64 Zaterdag 3 Nov. 59 59 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIIIUIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIII DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. inuiiuuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiininiuiiiiiiiuiniiiiiiinniiniiiu DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapeningsconferentie - Minister- reizen - De Saarkwestie in het Engelsche Lagerhuis. Naar het Volkenbondssecretarlaat thans meedeelt heeft de voorzitter der Ontwape ningsconferentie, Henderson, in overleg met de voprnaamste belanghebbende re geeringen thans definitief besloten, de bijeenkomst van het presidium der ontwa peningsconferentie op 20 of 21 November, dus gelijktijdig met de buitengewone bij eenkomst van den Volkenbondsraad, vast te stellen. Henderson heeft aan de leden van het bureau der Ontwapeningsconferentie een nota gericht, waarin hij hen met het oog op de aanstaande bijeenkomst van het bureau uitnoodigt een door hem voorge stelde procedure ln overweging te nemen, waaromtrent de onderhandelingen op het oogenblik reeds voldoende gevorderd zijn, namelijk de reglementeering en fabricage van den wapenhandel, de instelling van een permanente ontwapeningscommissie en de bekendmaking van de budgetaire bewapeningsuitgaven Henderson dringt voorts nog aan op een urgente behandeling van de kwestie der luchtbewapening. Men zal begrijpen, dat Henderson's voor stellen. die het resultaat zijn van de laatste besprekingen te Londen, een poging zijn om de conferentie te redden door tijdelijk van de groote richtlijnen der conferentie af te wijken en in afwachting van een betere politieke atmosfeer ten minste reeds eenige tastbare resultaten vast te leggen. Het eindoel blijft echter onveranderd! De Hongaarsche premier Goemboes ls te Rome gearriveerd, waar hij door Mussolini werd begroet. De Roemeensche minister Titulescu ver toefde te Sofia, waar hij met den minister van Buit. Zaken. Batolof, en minister-pre sident Georgief heeft geconfereerd, om daarna door Koning Boris in audiëntie te worden ontvangen, die voor dit doel opzet telijk uit Wama was gekomen 's Avonds gaf Batolof een diner, waar aan ook de hoogste regeeringsambtenaren deelnamen. Gisteren ls de Saarkwestie ter sprake gebracht in het Engelsche Lagerhuis. Sir John Simon zeide, dat de verantwoorde lijkheid voor de handhaving der orde al daar berust bij de regeeringscommissie van het Saargebled en deze verantwoor delijkheid wordt nog steeds met succes gedragen. Een toestand, waarin de regeering van het Saargebied zich zelf onbekwaam zou vinden om de orde te handhaven, behoort niet voor te komen Reeds in 1926 verklaarde de regeerings commissie aan den Volkenbondsraad, dat zij zich zelf gerechtigd zou achten in ge val van absolute noodzakelijkheid een beroep te doen op de troepen, die buiten het Saargebied en in de nabijheid van zijn grenzen gelegerd zijn, teneinde de orde te handhaven. De Volkenbondsraad heeft van dit rap port nota genomen. Er is nooit eenige sprake geweest van het gebruiken van Britsche troepen. Alle Fransche beschik kingen in dat gedeelte van Frankrijk, dat grenst aan het Westen van het Saar gebied zijn van zuiver voorbehoedenden aard en er kan geen sprake zijn van het gebruik maken van troepen van buitenaf voor de handhaving van de orde, tenzij de Saar-regeerings-commissie niet in staat is de taak, die haar opgelegd is, ten uitvoer te leggen en gedwongen wordt bijstand te vragen. De Duitsche ambassadeur heeft mij op mijn verzoek een bezoek gebracht en heeft mij bevestigd, dat de Duitsche regeerings- autoriteiten een order hadden uitgevaar digd aan de S A. en S S.-formaties aan den Duitschen kant van de Saar-grens, waarin voor een breede zone en tijdens een periode, waarbinnen de datum van het plebisciet valt. het dragen van uniformen, het houden van parades, optochten of ver gaderingen van welken aard ook. worden verboden en dat deze autoriteiten tevens de plechtige verzekering hebben gegeven, dat er geen gevaar bestaat voor een in vasie van het Saargebied. Ik heb zoowel tegenover den Duitschen als tegenover den Franschen ambassadeur de voldoening tot uiting gebracht van de Engelsche regeering over deze mededeeling en heb terzelfdertijd van den Franschen ambassadeur de verzekering ontvangen, dat de Fransche maatregelen van zuiver voorbehoedenden aard waren. Onder deze omstandigheden hebben wij het recht te verwachten dat de taak van den Volkenbondsraad ln goede orde en op behoorlijke wijze ten uitvoer zal wor den gelegd". De Saargevolmachtlgde van den Duit schen Riikskahseller, Bürckel en de lega- tieraad in het departement van buitenl. zaken, dr Volgt, zijn te Rome aangeko men. om bij gelegenheid der tegenwoor dige vergadering der commissie van drie van den Raad. die zich met de voorberei ding der stemming ln het Saargebied en andere Saaraangelegenheden bezighoudt, haar het Duitsche standpunt ln de bespro ken kwesties uiteen te zetten. Een decreet der Zwltsersche regeering verbiedt alle voordrachten van bulten- landsche sprekers in Zwitserland over de Saarkwestie. met het oog op den nade renden datum van de volksstemming. -o- RUSLAND. Zuivering der partij. Volgens berichten uit Moskou is weer een groote zuiveringsactie begonnen onder led»n der Communistische partij, o.a. zijn in het Wolga-gebied honderden leden uit de partij gestooten. Tegen 51 leden is een rechtsvervolging ingesteld wegens verduisteringen en schen ding der staatswetten. In andere deelen van het Wolga-gebied wordt de zuiverings actie nog voortgezet. DUITSCHLAND. Een prijs.controle-commissaris. Het Horst Wesscl-proces. In een gistermorgen onder voorzitter schap van rijkskanselier Adolf Hitler ge houden zitting van het rijkskablnet ls een wet goedgekeurd, waarbij tot rijks-com- mlssaris voor de prijs-controle wordt be noemd de opperburgemeester van Leipzig, dr. Goerdeler De rijkscommissaris staat direct onder den rijkskanselier. Zijn be voegdheden strekken zich uit tot publiek rechtelijke lichamen en organisaties, die op grond van bepaalde wetten of veror deningen gevormd zijn. Dr. Goerdeler heeft naar aanleiding van zijn benoeming verklaard: Ik zal een con trole op de prijzen uitoefenen, die zich richt naar redelijke economische wetten. Ik zal meedoogenloos optreden tqgen al len, die deze wetten in den wind slaan en door ongerechtvaardigde prijsopdrijving aan de gemeenschap schade toebrengen. Te Leipzig is het hooger beroep behan deld van Peter Stoll, die wegens mede plichtigheid aan den moord op Horst Wes- sel tot 7'/t jaar tuchthuis is veroordeeld, en van Sally Eggsteln en Hangs Ziegler, die wegens medeplichtigheid ter dood ver oordeeld zijn bij vonnis van de Berlijnsche rechtbank van 15 Juli 1933. De advocaat van beklaagden ontwikkel de als cassatiemiddel, dat de eigenlijke moordenaars van Wessel ln 1930 slechts tot tuchthuisstraffen veroordeeld zijn en dat het derhalve niet opging om de drie beklaagden, die van medeplichtigheid wer den beschuldigd zwaarder te straffen dan de eigenlijk bedrijvers van den moord. De procureur-generaal verzocht na een kort juridische uiteenzetting den Senaat het hooger beroep te willen verwerpen en de vonnissen te bekrachtigen. Nadat de Senaat slechts kort ln raad kamer was geweest verkondigde de voor zitter, dat het hooger beroep verworpen was. o FRANKRIJK. Doumergue's plannen De oud-strijden achter den premier. De voorzitter van den ministerraad heeft besloten, dat het debat over de drie voor- looplge begrootingstwaalfden Donderdag namiddag zal beginnen, ln plaats van morgen. Doumergue zal dan de beteekenis nader omschrijven van de uitspraak, die hij van de Kamer verwacht. Het parlement zal heden besteden aan een rouwbetooglng voor Koning Alexander. In financieele kringen en in de omge ving van den minister van Financiën ver klaart men het ontwerp van Doumergue inzake de voorloopige twaalfden ais een procedure, bestemd om de geldmiddelen te verzekeren, welke het mogelijk zullen maken een raadpleging van het land af te wachten, indien deze noodig blijkt: men brengt ze in direct verband met het voor nemen van Doumergue. om tot grondwets herziening over te gaan.. In bevoegde kringen voegt men hier aan toe. dat. Germain Martin (de minister van Financiën), die de actie van Doumergue niet wenscht te hinderen, zich bij den wensch der regeering zal aansluiten. Hij heeft daarom het ontwerp der voorloopige twaalfden opgesteld in de hoedanigheid van agent voor de uitvoering der algemèè- ne politiek en het is Doumergue, die per soonlijk het ontwerp bij de Kamer za! in dienen en toelichten De socialistische groep heeft besloten de drie voorloopige twaalfden en de grond wetsherziening te verwerpen. De radicalen beslissen heden. Minister-president Doumergue heeft gis teren een delegatie ontvangen van den nationalen bond van oud-strijders, bene vens de vertegenwoordigers van talrijke organisaties uit industrieele. vakvereeni- gings, handels- en landbouwkrlngen. welke delegaties in totaal 3'/i mlllloen leden ver tegenwoordigden. Afgevaardigde Goy over handigde namens de oudstrijders een schrijven, waarin de delegaties verzekeren, dat zij gevolg zullen geven aan den oproep van Doumergue Zij vragen een staatsher vorming. die de regeeringsautoriteit meer aanzien en vastheid verleent en zij sluiten zich aan bij de eerste urgente maatregelen, die de minister-president in zijn oproep aangegeven heeft. Zij verlangen het in het leven roepen van een wettelijke mogelijk heid voor ordening van het economische leven volgens beroepen benevens de reor ganisatie van den economlschen raad. De krijgsraad te Belfort heeft kapitein Frogé, van wien men wel heeft gezegd, dat •liij een tweede Dreyfus was. wegens spion- nage ten gunste eener vreemde mogend heid veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 10 jaar verlies van burgerrechten. -o- JAPAN. Begrootingscijfers. De door het ministerie van Financiën goedgekeurde ontwerp-begrooting loopt over een totaal-bedrag van 2.042.890.000 yen, waarbij is inbegrepen een bedrag van 604.780.000 yen, dat zal worden verkregen door uitgifte van obligaties en een bedrag van 7.000.000 yen, dat als overschot van de begrooting 1934 op de begrooting 1935 zal worden geplaatst. Voor het Koninklijk Huis is op de be grooting 1935 een post uitgetrokken van 4.500.000 yen, voor Buitenlandsche Zaken 27.860.000 yen, voor Binnenlandsche Za ken 119.560.000 yen, voor Financiën 480.080.000 yen. voor Oorlog 451.106.000 yen voor Marine 490.040.000 yen, voor Justitie 37.950.000 yen, voor Onderwijs 144.720.000 yen, voor Verkeer 188.560.000 yen. voor overzeesche aangelegenheden 22.160.000 yen, voor Land- en Boschbouw 63.590.000 yen en voor Hand. en nijverheid 12.720.000 yen. RECLAME. 8914 ■IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIf minimin ENGELAND. Vragen over Egypte. De inijnwerkersloonen in Wales. Op vragen betreffende de recente ge beurtenissen in Egypte, verklaarde Sir John Simon in het Lagerhuis, dat den derden October de Egyptische premier Abdel Fat- tah Yehla Pasja, op het oogenblik, dat de Koning van Egypte ernstig ziek was, met den fungeerenden hoogen commsisarls pro blemen besproken heeft, die voortkwamen uit den politieken toestand, waarbij hij er op wees. dat een crisis de gezamenlijke verantwoordelijkheid van Egypte en het Britsche Rijk zou raken. De Engelsche re geering is het met deze opvatting eens. Zij heeft ernstige verantwoordelijkheden in Egypte en is o.m. verplicht buitenlandsche levens en eigendommen ln dat land te be schermen. Als resultaat van deze bespre kingen duldde de hooge commissaris den eersten minister eenige stappen aan, waar van verwacht kon worden, dat zij de posi tie van het bestuur ten opzichte van de Egyptische openbare meening, zouden ver sterken. Zijn actie heeft den vollen steun van de Britsche regeering en het advies, dat hij gegeven heeft aan de Egyptische regeering is door de Engelsche regeering volkomen goedgekeurd. De drie onafhankelijke leden van het door den minister van arbeid en den minister voor het mijnwezen benoemde scheidsgerecht ter oplossing van het loon- conflict in de mijnindustrie van Zuid- Wales, Lord Bridgeman, Sir David Shackle- ton en Warner hebben hun rapport uitge bracht waardoor het minimum percentage der grondloonen met 2'/: percent wordt verhoogd, terwijl voor andere categorieën de verhooging van twee tot acht pence per dag bedraagt. o SPANJE. De regeering voor de Cortes. Twee doodvonnissen worden voltrokken. De zitting van de Cortes werd gisteren geopend met een rede van minister-presi dent Lerroux, die rekenschap gaf van de houding van het Kabinet tijdens den jong- sten opstand, waarbij feitelijk niets nieuws aan den dag kwam. Het eenige, dat de aandacht verdient, is de verzekering, dat de regeering alle maatregelen treffen zal om een herhaling van den opstand te voor komen. De minister van oorlog diende daartoe een wetsontwerp in betreffende de oprich ting van: een geheel gemotoriseerde divisie, welke uitgerust zal zijn met compleet artil leriemateriaal, teneinde een herhaling van de jongste revolutionnaire troebelen te voorkomen. Gil Robles, de leider der Katholieke Volkspartij, die bij de bestrijding van den opstand aan de zijde der regeering stond, verklaarde, dat zijn partij haar vertrouwen zal uitspreken ln het Kabinet Lerroux. Daardoor is het voortbestaan van het Ka binet verzekerd. Over de kwestie van ver trouwen zal eerst gestemd worden op het einde der zitting. De regeering deelt voorts mede, dat twee doodvonnissen zullen worden uitgevoerd en dat aan een en twintigl personen, die ter dood veroordeeld waren, door den president der republiek gratie is verleend. De regeering heeft besloten bij decreet een selectie toe te passen onder het politie personeel van Barcelona en een hulpcorps der civiele garde op te richten, dat uit motorrijders, mecaniciens en telefonisten zal bestaan. UIT HET VERRE OOSTEN. Het petroleum-monopolie. Het Japansche departement van bin nenlandsche zaken heeft aan de Britsche en Amerikaanschi ambassadeurs een ant woord gegeven op de tweede demarche inzake de petroleumcontrole in Mand- sjoekwo. In dit antwoord zou, naar verluidt, ver klaard worden, dat men te doen heeft met een binnenlandsche aangelegenheid van Japan en Mandsjoekwo en dat er dientengevolge geen nadere inlichtingen over kunnen worden verschaft. Volgens de inlichtingen van de Japansche regeering, aldus wordt verklaard, past noch de pe- troleummaat-schappij in Mandsjoekwo, noch de wet volgens welke deze werd op gericht dlscrimeerende maatregelen toe tegenover andere nationaliteiten. De Japansche regeering raadt de Engelsche en Amerikaansche petroleumbelangen aan, in directe onderhandeling te treden met de petroleumbelangen ln Mandsjoekwo en herhaalt, dat er geen sprake is van in breuk op het beginsel van de open deur. De navolgende schepen zljif morgen radlotelegraflsch te bereiken via het kust- statlon Scheveningen Radio Aldabi. Alphacca Alpherat. Alwaki, Ba- loeran. Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Johan de Witt Johan van Oldenb., Kota Agoeng Kota Baroe, Kota Gede, Kota Pinang Mam. van St. Aldegonde, Orania, Poelau Bras. Poelau Laut. Poelau Tello, Van Rensselaer, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens vla Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. DOUMERGUE'S GRONDWETS- WIJZIGING. PARIJS, 6 Nov (Reuter). De national* raad van de „Fédération Républlcaine it France" heeft vergaderd onder voorzitter schap van Marin, minister van openbare gezondheid. Besloten werd, dat de alge- vaardigden van deze groep in het parle ment aaneengesloten zullen stemmen voor de hervormingsplannen van Doumergue, Een motie werd aangenomen, waarin gewezen wordt op de gevaren voor de binnen- en buitenlandsche politiek, in dien de politieke Godsvrede werd ver stoord en Doumergue kwam te vallen. (De „Fédération Républlcaine de Fran ce" is een belangrijke rechtsche party met drie mlllloen kiezers en veertig afge- vaardigden ln de Kamer). o AMERIKAANSCHE STAP TE BERLIJN. WASHINGTON, 6 November. (Reuter) Het departement van buitenlandsche zaken kondigt aan. dat het een diploma tieke stap te Berlijn zal ondernemen, be treffende twee Amerikanen, die sinds eenige maanden ln Duitschland gevangen worden gehouden. o VERKIEZINGSWEE IN AMERIKA. NEW-YORK. 6 Nov. (Reuter). Aan den vooravond der Amerikaansche verkiezin gen is in het mljnplaatsje Kelayres (Penn sylvantë) een bloedig incident ontstaan. Een verkiezingsoptocht van de Demo cratische Party werd plotseling uit een woonhuis van twee verdiepingen met een machinegeweer beschoten. Veertien per sonen werden geraakt en drie hunner waren op slag dood. Twee anderen wer den in stervenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd, terwijl nog negen waaronder vyf vrouwen, lichter gewond werden. De politie had moeite de opge wonden menigte in bedwang te houden, daar deze dreigde het huis, waaruit ge schoten was, met dynamiet te laten springen. Daar men onlusten vreesde, kreeg de politie versterking uit het na burige Hazleton. o HET DEFICIT DER AMERIK. BEGROOTING. WASHINGTON, 6 Nov. (Reuter). - Op den vooravond der verkiezingen vertoont de financieele positie der Vereenigde Sta ten voor de eerste twintig msianden van het bestaan der huidige regeering, een tekort van 5600 millioen dollar. Thans is nog besloten minstens zes mil liard dollar te besteden om de depressie te bestrijden. Er wordt een licht econo misch herstel geconstateerd. Het zilvergeld komt, hoewel karig, weer ln de circulatie. De zware Industrie blijft echter nog stagneeren. De landbouw opbrengst zal de betrekkelijk zwakke van 1934 overtreffen. De toestand in de katoen-industrie blUft verontrustend. o PANAMA EN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 6 Nov. (Reuter). Tue schen de Vereenigde Staten en Panami zün onderhandelingen geopend over een nieuw verdrag voor de Panamakanaa! zone. Dit verdrag zou o.a, de afschaffinï moeten inhouden van het huidige recht der Vereenigde Staten om militair in te grijpen. ORGANISATIES IN BRITSCH-1NDIE ONWETTIG VERKLAARD. BOMBAY. 6 November (V.D.) - De regeering heeft vyf plaatselyke organi saties onwettig verklaard, aangezien zij communistische actie en propaganda zou den voeren. o ENGELSCH-NOORSCHE VISSCHERIJ- OVEREENKOMST. LONDEN, 6 November. (V.D.). Giste ren is alhier de Noorsch-Engelsche vis schery-overeenkomst, waarby o.a. een gemengde visscherij-commissie en een scheidsgerecht in elk land worden inge steld, onderteekend. BESLAG GELEGD OP KINGSFORD SMITH'S VLIEGTUIG. LOS ANGELES, 6 Nov. (Reuter). - He vliegtuig, waarmee sir Charles Kingston! Smith, onlangs den Stillen Oceaan heeft overgestoken, is in beslag genomen, op in stigatie van een persoon, die beweert, dat de beroemde vlieger hem 2750 dollar sehul dig is. Een deurwaarder heeft op het toestel beslag gelegd, en vlak daarby een leuning stoel geplaatst, om het in de gaten te kun nen houden. Kingsford Smith zal een waarborgsom van 5500 dollar moeten storten, indien bi) weer de vrije beschikking over zijn machine wenscht te krygen. o BOTSING VAN TORPEDOBOOTJAGERS. LOS ANGELOS. 6 Nov. (Reuter). Tij dens nachtelijke oefeningen raaby de bocM va/n Magdalena aan de kust van Califoriw waaraan 26 schepen deelnamen zijn torpedobootj agers in botsing gekomen waardoor een lek werd geslagen, zoodat be water in de machinekamer liep Twee sleepbooten biyven in de nabob™ om het vaartuig zoo noodig weg te sleepeu o MISLUKTE POGING TOT ONTVLUCHTING. ANGOLA (Louisiana) 6 Nov. (Reuter) Vijftien gedetineerden uit de strafgera°' genis alhier, die op een aardappelveld aa het werk waren, hebben plotseling ee posing tot ontvluchten gedaan. Een hunner werd door de beamuw doodgeschoten, vier anderen werden er^ stlg gewond De overigen konden weer e grepen worden j aatui I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2