NATIONALE LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 5 November 1934 BUITENLAND. m LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Maximum verzorging NATION A AL-TARIEF' CORRESPONDENTIE. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. GoemboM te Weenen. Het Saargebied. De Hongaarsche premier Goemboes is gisteren te Weenen gearriveerd. Hij heeft daar diverse besprekingen gevoerd met de leiders der Oostenrijksche politiek en is gisteravond doorgereisd naar Rome. Officieel verluidt, dat bij het bezoek van Goemboes aan Weenen de algemeene politieke toestand en de economische kwesties, welke voor beide landen van belang zijn, breedvoerig zijn besproken, zoomede de mogelijkheid een verdrag tot regeling der eultureele betrekkingen tus- schen belde landen tot stand te brengen. Nog steeds houdt de pers zich bezig met het Saargebied. Van de Duitsche maatre gel van een S A vrije zone wordt alge meen ontspanning verwacht. Te Gelsenklrchen had een door duizen den bijgewoonde bijeenkomst plaats, waar Julius Streicher, de gouwleider van Fran kenland sprak over den achtergrond van het verraderlijke drijven aan de Saar. Niet het Fransche volk, zoo zelde hij, is onze vijand, maar alleen de zich schuil houdende Jood, die aan de Saar Matz Braun heet. (Matz Braun is de leider der 6ociaal-Democraten in het Saargebied). Thans is de winterhulp der Kerkelijke bonden in het Saargebied toegestaan. Deze winterhulp was eerst verboden, daar de Sociale afdeeling van het Duit sche Front er aan deelnam. BELGIE. Rede van de Broqueville. Minister-president, graaf de Broqueville heeft gistermiddag een rede gehouden, waarin hü de volmachten, welke aan de regeering zijn gegeven, verdedigde. Hij verklaarde, dat de regeering vast besloten is haar program door te voeren. Hij is niet van plan de socialisten aan de regeering te doen meewerken, en wees op de ontbindings-verschijnselen welke zich in de socialistische partij in den laat- sten tijd hebben voorgedaan. In haar hul digen toestand is de socialistische partij niet tot regeeren in staat. Ten aanzien van de economische en fi- nancieele opbouw van de regeering ver klaarde de Broqueville, dat het jaar 1934 niet de opluchting heeft gebracht, welke men hoopte. De strijd gaat verder en de regeering is vast besloten het evenwicht in de staatsbegrooting te herstellen en wel voornamelijk door bezuiniging. Een gezonde financieele toestand is een eerste vereischte voor een staatkundige onafhankelijkheid, voor een handhaven van den standaard en een duurzame so ciale politiek. Ten aanzien van de bijzondere volmach ten verklaarde hij dat de maatregelen welke de regeering bij deze volmachten heeft genomen, wel drie of vier gewone perioden in den gewonen gang van zaken zouden hebben genomen. De minister-president besloot zijn rede met een oproep aan de regeerings-coali- tie om de discipline te handhaven, ten einde het de regeertng mogelijk te maken haar werk tot stand te brengen. SPANJE. Nog steeds onrust. De ministerraad heeft besloten een gou verneur-generaal te benoemen voor het revolutlegebled Asturie. Hij krijgt uitge breide volmachten en tal o.a. een zuive ringsactie moeten doorvoeren onder de onderwijzers, die voor een groot deel com munist zijn en een zeer voornaam aandeel aan den jongsten opstand hebben gehad. Over den wederopbouw van Oviedo is nog geen definitieve beslissing genomen. De kosten daarvan zouden eventueel hon derd dertig milioen peseta's bedragen. De regeering heeft bevolen alle mijnen in Asturie stil te leggen, daar gebleken is, dat het grootste gedeelte van de staats subsidie gebruikt is om de roode garde in Asturie in stand te houden. Verder is voor Asturie iedere verkoop van wapenen alsmede het dragen van wapens, ook voor personen, die in het be zit zijn van een vergunning verboden. De minister-president verklaarde, dat de perscensuur ook voor de berichtgeving over de zittingen van het Spaansche par lement van kracht blijft. Tengevolge daarvan besloten de links- radicale partij, alsmede de soclaai-Uemo- cratische partij niet aan de zitting der Cortes, die heden begint, deel te nemen. Tegen heden worden nieuwe extremisti sche stakingen verwacht, daar, naar ver luidt, een tweetal doodvonnissen ten uit voer zouden worden gebracht. DUITSCHLAND. 28 Duilscliers geen Duitscher meer De Kerkstrijd. Op grond van paragraaf 2 van de Wet op het intrekken van naturalisaties en ontnemen van onderdaanschap heeft rijks minister van binnenlandsche zaken Frlck de volgende rijksburgers van het Duitsche onderdaanschap vervallen verklaard, aan gezien zij door hun gedrag, dat in strijd is met den plicht tot trouw jegens rijk en volk, de Duitsche belangen ten ernstigste benadeeld hebben: Hans Johann Beimler, vroeger Ud van den Rijksdag, communist, ontvlucht uit het concentratiekamp van Dachau, thans ver moedelijk in Rusland en schrijver van ..In het moordenaarskamp van Dachau". Willy Bredei. communistisch journalist, thans te Parijs werkzaam Dr. Alfred Dang, vroeger medewerker van de Vorwaerts. thans lei der van een school ln Buenos Aires, die gesticht is als uitgesproken strijdschool tegen het nieuwe Dultsehland. Leonhard Branck, communistisch schrijver, thans te Praag, medewerker van het. emigranten- tijdschrift „Der Monat". Carola Henske heeft evenals de vorigen den Saaroproep onderteekend. Helmut Herdfeld (John Heard field' communistisch schrijver. Herz- felde, eigenaar van de in Praag gevestigde Maiik-uitgevertj. vertegenwoordiger van de emigranten in het „anti-Duitsche pest- centrum Praag". Karl zu Hohenlohe Blan kenburg. anti-Duitsch propagandist, onder- teekenaar van den Saaroproep, Alfred Kantorowitz. communistisch journalist, medewerker van de anti'-Dultsche Flrele Presse te Amsterdam, onderteekenaar van den Saaroproep Knischzt te Porte Alegro. verantwoordelijk redacteur van het blad „Aktion", dat eruwelberlchten over Duitsch land verspreidt. Hubertus graaf von Loe- wensteln-Scharffeneck. schrijver van ..Ger many. the Tragedy of Nation", richt bo vendien tal van aanvallen op de Duitsche regeering. Klaus Mann, zoon van Thomas aMnn. redacteur van het maandblad „Die Samrr.lung" en een ander opruiend blad, onderteekenaar van den Saaroproep. Hu- bert Marzen te Metz. separatisten-leider tijdens den bezettingstijd die te Trier de ..Rijnlandsche republiek" uitriep, ook thans nog seoaratlstisch werkzaam. Kalden Olden, communist, schrijver van „Hitier de veroveraar" en van den ln het Pariser Tageblatt verschijnenden „Roman elnes Nazi". Max Pfeiffer, journalist, valt de Duitsche regeering aan ln de dagblad pers van Leningrad, onderteekenaar van den Saaroproep. Martin Plettel, vroeger soc.-dem functlonnaris, houdt lezingen in de V. S., belastert Dultsehland: als han dig redenaar schijnt hij bijzonder gevaar lijk. Waldemar Poetzsch. Antwerpen, verspreidt communistische vlugschriften op Duitsche schepen, organisator van marxistische en anti-Duitsche propaganda ln Antwerpen, smokkelt brochures naar Duitschland. Dr. Gustav Regler, auteur, thans in Rusland, schrijver van anti- Duitsche artikelen. Prof. dr. Julius Scha- xel, voormalig Oberregierungsrat ln het Thuringsche ministerie voor volksonder wijs, houdt lezingen te Leningrad en schrijft in de dagbladen aldaar, belastert Duitschland en becritiseert vooral de Duit sche schoolpolitiek. Walter Schoenstedt, Parijs, schrijft anti-Duitsche boeken, bro chures en dagbladartikelen, onderteeke naar van den Saaroproep. Gerhard Seger, socialistisch schrijver, thans in Engeland, gevlucht uit het concentratiekamp, schrij ver van het boek „Oranienburg", dat in bijna alle Europeesche talen in groote op lage verspreid is; bovendien heeft hij opruiende artikelen geschreven in ver schillende buitenlandsche bladen. Jakob Simon, medewerker van de „Ostseebeo- bachter", een dagblad, dat tegen Duitsch land opruit. Dr. Otto Strasser. thans te Praag, leidend agiator tegen het nat.-soc. Duitschland, leider van een comité van actie, dat zich „de Duitsche tegenregee- ring". noemt, hoog- en landverrader. Bodo Uhse, auteur, verblijfplaats onbekend, i onderteekenaar van den Saaroproep. i Gustav von Wangenheim, acteur, thans vermoedelijk te Parijs, onderteekenaar van i den Saaroproep. Erich Weinert, auteur, thans te Forbach ln Frankrijk, treedt op als spreker in emigrantenvergaderingen en schrijft in emigrantendagbladen, onder- teekenaar van den Saaroproep. Max Brauer, Marxist, vroeger eerste burge- meester van Altona, ls als adviseur voor i gemeentebestuur in Chineeschen dienst getreden, waaruit hij echter na diploma- i tieke stappen is ontslagen. Heeft geen ge volg gegeven aan den oproep naar Duitschland terug te keeren. 1 Tienduizenden protestanten hebben te Neurenberg den terugkeer toegejuicht van den „afgezetten" landsbisschop Dr. Meiser. De menigte negeerde dat de nazileider voor het Frankenland, Julius Streicher, de demonstratie verboden had en verbrak de politie-afzetting. De Rijksweer beslechtte het geschil tusschen Streicher en de Pro testanten en zond een muziekcorps ln de afgezette zone. Te Stuttgart hebben duizenden bisschop dr. Wurm bejubeld, die eveneens ln vrij heid is gesteld. RECLAME. Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per jaar/258.— Hij overleed op 33-jarlgen leeftijd. In totaal betaald: ƒ774.- Zijn gazin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. Totale uitkeering: /32.400.- Hij was verzekerd volgens het 19 met Opvoedingsrente ESTLAND. Het verdrag der drie Baltische landen in werking. Zaterdag zijn te Riga op plechtige wijze de ratificatieoorkonden gedeponeerd van het op 12 September te Genève ondertee- kende verdrag betreffende de vriendschap pelijke samenwerking tusschen de drie Baltische landen. Van Letlandsche zijde waren hierbij ver tegenwoordigd de ministerpresident en (minister van buitenlandsche zaken Ulma- nls. van Estlandsche zijde de gezant dr. Mennlng en van Llthausche zijde de ge zant ir. WiUeischis. Op grond van artikel 8 van het verdrag ls hiermede het verdrag van kracht geworden. Het Baltische verdrag voorziet een nauw contact tusschen de drie Baltische landen op bultenlandsch politiek gebied. Tot dit doel zullen niet alleen de buiten landsche vertegenwoordigingen van de drie staten nauw voeling met elkander houden maar zullen ook voortdurend en minstens tweemaal oer jaar besprekingen worden gehouden tusschen de ministers van bui tenlandsche zaken. De eerste beraadslaging van dien aard zal te Reval worden gehou den op 29 en 30 November a.s. De groote Evangelische Vereenigingen en Bonden hebben de volgende verklaring ge publiceerd: In de Duitsche Evangelische Kerk is overeenstemming en rust noodzakelijk. In verschillende vertrouwelijke bespre kingen hebben wij ons als leiders der Ver eenigingen en Bonden ervan overtuigd, dat de hinderpalen kunnen uit den weg wor den geruimd en dat vrede mogelijk is. Het is thans de plicht van allen, die met de leiding der Kerkelijk politieke groepen belast zijn, om zich gezamenlij-k uit te spreken. Waar de vredeswil zou ontbre ken, wordt de eenheid en de zending der Gereformeerde Kerk in on sVolk en onzen Staat in gevaar gebracht. BULGARIJE. Nog een oud-minister gearresteerd. De vroegere minister van justitie, dr. Djld.r is gearresteerd, wegens intrigeeren tegen de regeering. Djidr ls socialist en was jarenlang voor zitter van de Macedonische Federatie. FRANKRIJK. De grondwetswijziging. In een radiorede, die Doumergue Zater dagavond gehouden heeft, zei de Fransche minister-president o. a„ dat het herstel van de regeeringsautorlteit het eenige middel ls om tot economisch herstel te kunnen komen. Die autoriteit ls echter zoo goed als niet voorhanden. Wanneer de te genwoordige toestand voortduurt, zal er spoedig overal anarchie heerschen. Er be vinden zich in het parlement ongetwijfeld belangrijke figuren, maar deze kunnen te midden van de verwarring der partijen en den partijstrijd niet tot hun recht komen De partijen verknoeien den tijd met elkander te bestrijden om de macht te veroveren, waarmede zij echter niets verstandigs weten te beginnen. Als dus nu bewezen ls, dat de onzekere positie van de regeering op een goeden dag doodelijk voor het democratische regime zal zijn, moet men zich afvragen of de oorzaak daarvan niet ln de gebreken van de grondwet ligt. Doumergue is daarvan overtuigd, daarom ls staatshervorming door weloverwogen grondwetsherziening noodzakelijk. Men heeft mij persoonlijk, zei Doumer gue, wel niet verweten, dat ik de dictatuur wil, maar men zegt, dat lk daartoe voor anderen den weg baan- Als eenige candl- daat voor de dictatuur, aldus de minister president, komt echter slechts het mar xistische front ln aanmerking. Spreker wenscht weer uit het politieke leven naar de rust van zijn geboorteland terug te keeren, maar eerst zal hij de taak, die hij zich gesteld heeft volbrengen, en daartoe zal hij, Indien noodlg, een beroep op het land doen. Dit beroep ls niet in den vorm van een volksstemming moge lijk, die de Grondwet niet kent, doch al leen door nieuwe verkiezingen. Spreker wenscht niet tot de Kamerontbinding over te gaan, maar hij zal er niet voor terug schrikken als men hem er toe dwingt. Er moet op het oogenblik snel gehandeld worden. De tocht naar Versailles kan niet lang uitgesteld worden. Daarom zal hij van de Kamer het besluit vragen een aan tal Grondwetartikelen te wijzigen. Dit kan snel geschieden, Indien er geen obstructie plaats heeft. De regeering zal dadelijk bij het bijeenkomen van de Kamer een aantal voorloopige twaalfden vragen teneinde ln afwachting van de tot stand- koming van de staatshervorming de staats huishouding te kunnen voortzetten. Mocht het parlement deze voorloopige twaalfden weigeren, dan zal de regeering dit niet alleen opvatten als een bewijs, dat het parlement op dit tijdstip tegen de her vorming is. maar tevens dat het den minister-president niet de mogelijkheid wil verschaffen om zijn hervormingen tot stand te brengen. Het gevolg zal zijn, dat buitengewone verkiezingen worden ge houden om de kiezers gelegenheid te geven hun stemmen alleen op candidaten uit te brengen, die bereid zijn zonder uitstel de hervormingen tot stand te brengen, welke het democratisch karakter van de Grondwet zullen versterken. Het volk zal door deze hervormingen een betere controle over zijn parlementaire vertegenwoordigers krijgen. In een werkelijk democratische staat moet niet een parlementaire vergadering het recht van ontbinding hebben, maar het staatshoofd, die daarvan slechts ge bruikt maakt op voorstel van de regeering. Van het ontblndingsrecht mag geen mis bruik gemaakt worden. Dit zou het geval zijn, indien de ontbinding van de Kamer reeds in het eerste jaar van een wetge vende periode mogelijk was. Want ln dit eerste jaar moet zich in de nieuwe Kamer nog een stabiele meerderheid vormen. Daarom wordt bij de in te dienen her vormingen een termijn van één jaar vast gesteld. Slechts door het scheppen van een per- soonlijke regeeringsmacht kan de dicta tuur voorkomen worden, aldus besloot Doumergue. Men mag niet verwachten, dat ik tot eenig compromis bereid ben tusschen wat ik goed en slecht acht. Ik denk uitsluitend aan het algemeen wel zijn. De ministerraad nam Zaterdag met meerderheid van stemmen het wetsont werp tot hervorming van het staatsbe stuur aan, hetwelk door den minister president was ingediend. Staatsminister Herrlot legde aan de pers ln naam van de radicaal-socialistische ministers de volgende verklaring af: „De radicale ministers hebben zich hun vrijheid van stemmen over het wetsont werp voorbehouden." Naar verluidt, bevat het ontwerp vol gende vier punten: lo. Het aantal mlnlstrs wordt vastge steld op maximaal 20, waarin niet ls be- gTepen de voorzitter van den minister raad, die den titel kriigt van eerste mi nister zonder portefeuille. 2o. De president van de republiek word' gemachtigd de Kamer, vóór afloop var den wettelijken termijn, te ontbinden doch gedurende het eerste zittingsjaar mag die ontbinding slechts plaats hebben op advies van den Senaat. 3o. Ongerechtvaardigde, gemeenschap pelijke staking van het werk brengt ver breking van het contract tusschen staat en ambtenaren met zich mede. 4o. Bulten het Initiatief van de regee ring om, kan geen enkel voorstel tot het doen van uitgaven ln behandeling worden genomen, indien beide Kamers niet tevens de overeenkomstige dekking goedkeuren. Als de begrooting niet ls aangenomen vóór 1 Januari van het Jaar, waarvoor zij bestemd is, zal de president der republiek voor het geheele jaar, of een gedeelte daarvan, de begrooting van het vooraf gaande jaar var» kracht kunnen ver klaren. Het Nationale Congres van het roode eenheidsfront, dat te Lyon vergadert, heeft een motie aangenomen waarin verklaard wordt, dat, in geval van oorlog alles op het spel moet worden gezet om de oorzaak van het kwaad, het kapitalisme, te vernie tigen. en een motie waarin de nadruk wordt gelegd op het verschil tusschen or ganische eenheid en eenheid van actie en waarin wordt betoogd, dat het eenheids front slechts tot organische eenheid kan geraken als de eenheid tot stand komt onder een parool dat alle elementen ver- eenigt, die noodzakelijk zijn, om aan de macht te komen. RUSLAND. Ongeregeldheden bij verkiezingen. In verschillende deelen van de Sovjet- Unie hebben bij de verkiezingen der dorps sovjets kleine ongeregeldheden plaats ge vonden. Zoogenaamde „rijke" boeren trachtten de verkiezingen te doen misluk ken door de kiezers te weerhouden naar de stembus te gaan. Verschillende boeren heb ben de communistische candidaten zelfs aangevallen en geslagen. Nadat de auto riteiten hadden ingegrepen, hadden de verkiezingen verder een rustig verloop. ZUID-SLA VIE. De moord te Marseille. De Joego-Slavische pers doet nog steeds aanvallen op de regeering te Boedapest, welke zij verantwoordelijk stelt voor den moord van Marseille. Zelfs worden „sanc ties" tegen Hongarije geëlscht. Naar verluidt zijn de autoriteiten thans begonnen met Hongaarsche staatsburgers welke in Joego-Slavië kwamen voor zaken uit te wijzen. De „Vreme" schrijft, dat de In Frankrijk gearresteerde terroristen Fospetsjil, Rajitsj en Kralj hebben samengewerkt met den Hongaarschen generalen staf. Men noemt zelfs de namen van de officieren die met hen zouden hebben onderhandeld Het blad noemt de moord te Marseille thans opgehelderd. De leider van de ter roristen-organisatie, welke het bevel heeft gegeven tot den moord is PaweleitsJ, die in Italië is gearresteerd Verder heeft de te Weenen gearresteerde luitenant Pertsje- witsj te Janka Poesta drie man door het lot doen aanwijzen, terwijl de hoofdda ders Georgieff, door Pawelltsj is aange wezen. Georgieff ls in gezelschap van Kvaternik naar Zuerich gegaan, waar ge wacht werd op de mannen uit Hongarije. Kvaternik heeft geld en wapens uitge deeld, de wapens zijn gekocht te Triest bij de firma Angelini en Bernardon, het geen door de Italiaansche politie wordt bevestigd. Deze firma heeft reeds Jaren in verbinding gestaan met Pavelitsj voor de levering van wapenen aan de Joego-Sla vische terroristen. Na afloop van het on derzoek zal, volgens de „Vreme", de Vol kenbond aan het woord komen, om den polltleken achtergrond op te helderen. Joego-Slavië zal met Frankrijk en de Kleine Entente raadplegen wanneer de Bond bijeen zal worden geroepen. Ook de „Politika" schrijft, dat de op dracht tot den moord van Pavelitsjo, welke in Italië vertoefde, is gekomen, ter wijl de voornaamste organisator luitenant Pertsjewifsj was. Het blad beschuldigd verder in dit verband de Habsburgsche legitimisten in Oostenrijk die met hem nauwe betrekkingen zouden hebben on derhouden, o VEREENIGDE STATEN. Wijziging in het bewind - De code voor de auto-industrie - Morgen verkiezingen. De instelling van den nationalen urgen- tiraad, heeft Ingrijpende gevolgen voor 't regeeringsbewind in de Ver. Staten, In de eerste plaats is Richberg, die reeds op- lerste leider van de nationale herstel- imimstratie is, thans eveneens vice-pre- dent geworden, waarvoor Roosevelt hem rer groote uitvoerende machtsbevoegd- hedn heeft gegeven. Hij mag zelfs orders geven aan alle leden van den nationalen raad. Wel ls waar ls Indertijd Garner tot vice- president gekozen en kent de grondwet geen tweeden vice-president, doch Roose velt heeft Garner nooit gevraagd als zijn plaatsvervangen op te treden, zelfs niet tijdens zijn reis op den Stillen Oceaan. Een ander gevejg van den nieuwen raad ls, dat het oude kabinet er mede wordt samengesmolten, zoodat de raad eigenlijk een nieuw ministerie is gewor den. De directeur van de Federal Reserve Board, de directeur voor de begrooting, de voorzitter van de federale handelseom- mlssie worden ln feite ministers, daar zl) aan de uitwerking van de algemeene po litiek met dezelfde bevoegdheid zullen deelnemen als de ministers van oorlog en handel. President Roosevelt heeft besloten de code voor de automobiel-Industrie zonder wijziging te verlengen tot 1 Februari 1935. Roosevelt verklaarde, dat hij de kwestie van arbeidstijd en loonen in deze industrie zou bestudeeren, teneinde de tewerkstel ling te stabiliseeren op een basis van een behoorlijk jaarlijksch inkomen voor de ar beiders. De vakbonden hebben zich fel tegen deze verlenging verzet, aangezien in deze code onder leiding van den vroegeren ad ministrateur der N.R.A., generaal Johnson, een clausule was opgenomen, waardoor de werkgevers het recht hadden arbeiders zonder eenig overleg met de vakbonden aan te nemen of te ontslaan, wat ln de practijk een geweldige belemmering voor de ontwikkeling der vakbonden onder de arbeiders der automobiel-industrie bleek te zijn. Morgen zullen 1420 candidaten elkaar 33 gouverneurs, 34 senaats- en 432 volki- vertegenwoordigers-zetels bekampen. Er zijn 135 candidaten voor de senaats zetels en 1147 voor de volksvertegenwoor diging. 80 vrouwen hebben zich candidaat ge steld, hetgeen een record aantal beteekent Z. Noordwijkerhout Uw stuk kan ongeteekend niet geplaatst worden. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegraphlsch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio: Aldabi, Alphacca, Alpherat, Alwaki, Baloeran, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kote Gede, Kota Pinang, Marn. van St. Aldegonde, Orania, Poelau Bras, Poelau Laut, Foelau Tello, Van Rensselaer, Volendam Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram vla Scheveningen Radio bedragen de total' kosten 44 cent per woord. RECLAME- 580 Er moet in dit blad een nieuwtje staan speciaal voor de moderne vrouw. 1» ga eens op blz i-3kijken...

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2