Elke waschmachine draait maar de VELO wascht. OPZIENBARENDE UITVINDING TE WOLVEGA? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 3 November 1934 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN. AGENDA. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem. Voorm. halfelf, ds. R. Foppema van Ouddorp. Eglise Wallone: dix heures at demte (choeurs), M. E. Mlchelln, pasteur a la Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. De Meijere. Geref Kerk In H. V.: Nam. 6 uur, ds. P. van der Vloed. Prediker: Maandagnam. 8 uur, ds. De Groot van Delft. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshulsl Voorm. halfelf, prof. dr. M. C. van Mou- rlk Broekman van Breda. Rem. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, prof. dr. L. J. van Holk. Vrije Kath. Gem. (Vreewijkstr. 19): Voorm. halfelf, Gez. H. Mis. Hoog tan dsche Kerk: Voorm. halfelf (Jeugddienst), ds. Boissevaln. AAR LANDER VEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen en nam. half zeven: Geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. H. Sloothulzen. ALPHEN AAN' DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Jullanastraat)Voorm. half tien. ds. J. Stehouwer; nam. half zeven, ds. Schoneveld. Hulpgebouw (Gouwsluls)Nam. half ze ven. ds. De Bruin. Klnderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer Bos. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur, dr. Cannegleter. (Bed. H.D.) Evangelisatie (Hooftstraat): Voorm. half tien en n m. half zeven, de heer Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur, de heer Schenkeveld, van Koudekerk, nam. 6 uur, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. 10 uur, ds. Mulder: nam. 5 uur. ds. Bosch. Geref Kerk iDe Ruyterstraat)Voorm. 10 uur. ds Bosch; nam. 5 uur. ds. Mulder. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Voors. Chr. Geref. Kerk CVan Reedestraat) i Voorm. half tien, en nam. 6 uur, lees- dlenst. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. HAZERSWOÜDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen, de heer J. W. Fase; nam. hall zeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm, halftlen en nam. halfzeven, de heer Van Arkel van Rotter dam. HBXEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.> en nam. 5 uur, ds. Berhard. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendrlksen. HOOGMADE. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Waardenburg. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Geref. Kerk (Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur. leesdienst. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.l en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam, halfzeven, ds. Dijk LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. halfdrie, ds. Aalders. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref, Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Speelman, Evangelisatie: Voorm. halftlen en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. halfzeven leesdienst. NOORDWDK BINNEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Ned, Prot. Bond: Voorm. hslfêif, ds. Nauta. van leiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D.) en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma Geref, Kerk in H.V.: Nam. 3 uur, d6. P. van der Vloed van Zandvoort. OUDE-WETERING Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. W, van Wijngaarden. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H.A.), ds Broeyer van Woerden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Peter; nam. 5 uur, ds. B. J. van Garderen van Maassluis. Kerkzaal: Voorm. halftien. de heer J. de Bruin van Alphen; nam. 5 uur, ds. Peter. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tlen, ds. van der Loo; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Geref. Kerk (VoorhouterwegiVoorm. halftien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. van der Loo Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. 5 uur, leesdienst. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H.D.) en nam. halfzeven, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. K.D.) en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. RECLAME- £80 VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuls): Nam. 5 uur, leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymn. zaal Raadhuis)Nam. 7 uur, ds. C. B. Bur van Bergen-op-Zoom. ZEVENHOVEN. Ned Herv Kerk: Nam. halftwee. ds. Geerling van Oude-Wetering. Geref. Kerk: Voorm halftlen, dr. Cre- mer; nam. halfzeven, leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. half tlen en nam. halfzeven, leesdienst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen (Bed. H.D en nam. halfzeven, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. halfzeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voor 9 3/4 uur, ds. Cramer va nGouda. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ommelenderwijk-Zuld- wendlng (toez.) G. Lugtlgheld. cand. te Delfgauw. Bedankt: Voor Otterloo N. v. d. Snoek te Veenendaal. VEREENIGING VAN CHRIST. ONDER WIJZERS. Adressen aan den minister. Het hoofdbestuur van de Ver. van Christ. Onderwijzers en onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche Bezittingen heeft een adres gezonden aan den minis ter van binnenlandsche zaken waarin het den bewindsman ln verband met het feit .dat de huidige omstandigheden het voor tal van Jonge onderwijzers niet mogelijk maken hun arbeid in de school aan te vangen, verzoekt ernstig te willen over wegen de mogelijkheid om onderwijzers van 60 Jaar in de gelegenheid te stellen ln het genot van pensioen te worden ge steld, wijl het overtuigd is dat zulk een maatregel ln het belang van onderwijs en onderwijzers zijn zou. Voorts zond het hoofdbestuur denzelfden minister een adres, waarin het, kennis genomen hebbende van het voornemen der Regeering om te komen tot herclas sificatie, die zich vooral manifesteeren zal in het instellen van een vierde klasse en het brengen van verschillende gemeenten in een hoogere klasse, er aan herinnert, hoe het al herhaalde malen zijn bezwaren tegen de classificatie heeft uiteengezet, omdat ze geen parallel kan zien tusschen de hoogte van den levensstandaard en de vlgeerende verdeeling der klassen, waar bij nog komt dat een verscherping van de classificatie de bestaande verschillende nog uitermate vergroot. Redenen waarom adressant er bij de regeering op aandringt, haar voornemen terzake te willen laten varen en geen bezuinigingsmaatregelen te treffen, welke slechts een deel der ambtenaren en onderwijzers zou belasten, terwijl groote groepen daarvan blijven vrijgesteld. Tenslotte verzond het hoofdbestuur een adres aan den minister van binnenland sche zaken waarin het, kennis genomen hebbende van diens schrijven aan de gemeentebesturen, waarin bezwaar ge maakt wordt tegen het benoemen van kweekelingen met acte aan openbare scholen, er den minister op wijst, hoe door het aanstellen van kweekelingen met acte toch inderdaad een bezuiniging verkregen werd. Dat deze bazuinlging metterdaad .wel grooter zou zijn als zulke kweekelin gen met bevoegdheid niet werden aange steld. maar dat daar echter tegenover staat, dat deze jonge menschen voor wie Jeenerlel uitzicht bestaat op plaatsing, als kweekeling mét acte althans een werk kring met geringe beloning verkrijgen en zpo bewaard blijven voor immoreel niets doen en voor uitersten finantleelen nood. Redenen, waarom adressant den minister dringend verzoekt, deze werkloosheidszor- gqn. die èn voor de jonge onderwijzers èn voor het onderwijs belangrijke voordeelen biedt, niet te beperken maar veeleer aan te moedigen. EEN LAATSTE WOORD. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Wlanneer dit woord onder de oogen komt dergenen, die het zullen lezen is de voor bereiding voor de week van gebed, toe wijding en offer ten bate van het Zen dingswerk der Samenwerkende Zendings corporaties voltooid. Ongeveer vier hon derd en zestig duizend manifesten en offereakjes zijn in de gemeenten verspreid. Wij hebben langs allerlei wegen wel zóó veel ruchtbaarheid aan deze zendingsweek gegeven, dat het bijna onmogelijk is, dat iemand, die mee wil doen, vergeten zou hebben zakjes enz. aan te vragen. Mocht dtl schier onmogelijke toch werkelijk zijn hier of daar, dan kan men ook nu nog een aanvrage tot ons richten en er zal aan voldaan worden. Maar wij denken nu aan de talrijke ge meenten, waar het niet is vergeten, aan de honderdduizenden leden dier gemeen ten, die straks een oproep krijgen om geestelijk en materieel het zendingswerk te steunen. Wat zullen zij doen? Ziedaar de vraag, die alle spanning Inhoudt, welke ons bezielt. Zooals vanmorgen iemand ons schreef: als er maar geloovig gebed Is, dan ls God machtig den achterstand weg te nemen. Dit gebed, dit worstelen om de komst van Gods Rijk, waarvoor het zendingswerk een middel wil zijn, is het voornaamste. Want dan zal ook de liefde, waaruit dit bidden geboren wordt, haar tastbaren, ge- kristalliseerden vorm vinden in een wer kelijk offer. Er is véél ln te halen. Er kan ook nog veel ingehaald worden. In Indië en hier ls een sterk gespannen afwachten. Het moge straks in vreugde en dankbaar- 1 heid omslaan. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een 55-Jarlge Inwoner van Noordwljk stond tegenover den politierechter, mr v. d. Boom om zich, ter zake van overtreding van art. 285 W. v. S. (bedreiging tegen het leven gericht) te verantwoorden. HIJ had n.l. een jongeman, die in gezelschap van eenige vrienden vergezeld van hun meisjes in de duinen te Noorwijk ophielden met een knipmes bedreigd. Een van de Jongelui verklaarde, dat de man hem vanaf een duintop begluurde, waarop getuige riep: „kom er maar ge rust bij." Verdachte was toen naderbij ge komen en had het mes getrokken waar mede hij getuige te HJf wilde Een tweetal vrienden bevestigden deze verklaring. De politierechter zeide dat een aantal Inwoners van Noordwljk er een sport van maakte om jongelui ln de duinen te be gluren, hetgeen volgens Z, E. A. een on hebbelijkheid ls die zij nu maar eens moesten afleeren. De verdachte gaf een andere lezing aan het geval en zelde door den Jongen ult- genoodigd te zijn tot vechten, waarbij hem de eer van den eersten klap te beurt viel, waarop de politierechter opmerkte, dat men ln den volksmond wel zegt, dat de eerste klap een koninkrijk waard ls, maar ln de rechtzaal denkt men daarover heel anders. Het O. M„ waargenomen door mr. Cohen Tervaart, achtte een strenge straf ge- wenscht om den Noordwij kers het ver keerde van hun gedrag onder het oog te brengen. Hij vroeg oplegging van 1 week gevangenisstraf. De politierechter wilde het deze keer nog eens aanzien en veroordeelde den ver dachte tot 1 week voorwaardelijk. Trzake van diefstal van aardappelen stond terecht G. K uit Lelden. Verdachte zou nabij het Veilingterrein aan den Hee- renweg op verschilende tijdstippen aard appelen hebben weggenomen die aan een ander toebehoorden. De officier van jus titie eischte een maand gevangenisstraf. De politierechter achtte hetgeen verdachte ten laste was gelegd niet bewezen en sprak hem vrij. Tegen den niet verschenen G. de B. uit Nieuwkoop eischte de officier een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens beleediglng van den aldaar gestatloneerden Rijksveld wachter H. v. S. Overeenkomstig den elsch veroordeelde de politierechter den verd. De officier van justitie eischte tegen de niet verschenen mej. P C. de K uit Leiden een geldboete/: Van f. 5, subsidiair 5 dagen hechtenis wegens beleediglng van een onderwijzer te Leiden. Dienovereen komstig werd verdachte veroordeeld. Terzake van vernieling van een ruit van het gebouw van het Nut van het Al gemeen aan het Steenschuur te Lelden moest terecht staan C. O. Verdachte was niet verschenen. Als getuige werd gehoord prof. D. B. E. De officier eischte een maand gevangenisstraf. De politierechter veroor deelde verdachte tot een week gevange nisstraf. Voortgezet werd de zaak tegen den kaashandelaar H. v. R. uit Leiden, die reeds op 5 October terecht heeft gestaan wegens vervalsching van een concept-over eenkomst. Als getuige werd gehoord de heer S., controleur der Crisis Zuivelcen- trale. De officier eischte 14 dagen gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf. In de verdachtenbank nam plaats de 45- jarige gemeen te-werkman A V uit Bos koop. Verdachte had den 73-jarlgen J. v. d. B. aldaar een klap gegeven. Verdachte bekende. De officier eischte een geldboete van f. 15, subsidiair 15 dagen hechtenis. Verdachte vroeg een voorwaardelijke ver oordeeling. De politierechter veroordeelde den verdachte overeenkomstig den eisch. Terzake van diefstal van een tweetal balen turfstrooisel stond terecht de brand, stoffenhandelaar J. C. V. uR Boskoop. Verdachte bekende. Als getuige werd ge hoord de benadeelde de heer H. Boer. De officier eischte een geldboete van f. 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Verdachte werd veroordeeld tot f. 8, subs. 8 dagen hechtenis. In de verdachtenbank nam plaats de groentenhandelaar L. P. te Leiden. Ver dachte was ten laste gelegd dat hij den agent van politie J. B. beleedlgende woor den zou hebben toegevoegd, toen de agent naar zijn naam vroeg in verband met het uitstalln van groenten zonder toestem ming van B. en W. der gemeente Lelden. Verdachte bekende. De officier wilde rekening houden met de financieele omstandigheden van verd. en eischte ditmaal een geldboete van f. 5 subsidiair 5 dagen hechtenis. Overeen komstig den elsch werd verdachte veroor deeld. Terzake van verduistering van een koeienschaar stond terecht de landbou wersknecht G. de W. uit Warmond. Ver dachte zou van de wed. O. uit Voorschoten de bovengenoemde schaar ten gebruike hebben gekregen. Verdachte beweerde, dat de echtgenoot van getuige O. aan verd. nog f. 10 schuldig was en hij had nu de schaar maar onder zijn bereik gehou den, totdat de familie van O. (v. O. is kortgeleden overleden) hem dit bedrag zou hebben betaald. De officier eischte een geldboete van f 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Over eenkomstig den eisch werd verdachte ver oordeeld. Hierna moesten terecht staan C. v. d. H. chauffeur en M. C. L. R. belden uit Oegst geest Deze verdachten hadden het motor rijwiel hetwelk toebehoorde aan den heer Caspari te Oegstgeest uit een poort ge haald en achter een heining geworpen. Op een vraag van den politierechter, waar om zij dat gedaan hadden, kon verd. H. geen reden opgeven. Verdachte R. was niet verschenen. Als getuige werd gehoord den eigenaar van het motorrijwiel den heer C. Het rijwiel was door dit geval nog al beschadigd. De officier eischte tegen H. die nog nimmer veroordeeld was een geld boete van f. 15 subs 15 dagen hechtenis en tegen R. een geldboete van f. 30 sub sidiair 30 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde belde verdachten tot een geldboete van f. 20, subs. 20 dagen hechtenis. In de verdachtenbank nam plaats L. de K. uit Stompwljk. Verdachte zou zich toen hij onder den Invloed verkeerde van ster ken drank het café van de M aldaar niet hebben willen verlaten. De officier eischte tegen verd. 4 maanden gev.straf waarvan 2 voorw. met een proeftijd van 3 jaar. De Politierechter veroordeelde verd. tot f 25 sub. 25 dagen hechtenis en een maand gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd onder bijzondere voorwaarden. In een bericht van gisteren werd ge meld dat de caféhouder K. uit Oegstgeest wegens beleediglng terecht heeft gestaan. Dit is onjuist. Bedoeld werd de café houder O. DE ZAAK TEGEN DEN EX-CONSUL VAN COSTA RICA. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam eischte heden tegen P., ex- consul van Costa Rica, 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens oplichting, poging tot op lichting en verduistering. HEDEN. Royal iDoezastraat)Tentoonstelling L.M.C. 8—11 uur nam. Schouwburg: Lltterls Sacrum „Rebbe- does", door J. J. Cremer. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst 8'/j uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomst te 6'/i uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Tentoonstellln» L.M.C. 11 uur voorm.10 uur nam. Schouwburg. Ver. Rotterdamsch-Hot- stad-Tooneel. „Boefje", 8 1/4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Revue „Zoo ls 't", van Mie en Ko, 8 uur nam. Trianon-Theater: I. v. A. O. „Tusschen vuur en Ijs." 10 uur voorm. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten t« 10 uur voorm. en 7 uur nami BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Csardas-Fürstln." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 unr. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „De Wandelende Jood." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 unr. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Canaille". Casino-theater, Hoogewoerd 48.8u.n.m, „La Maternelle". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct. tot en met Zondag 4 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telet. 502. D. J. v. Drlesum, Mare 110, telef. 405 en C. van Zijp, Wllhelmlnapark 8, Oegst geest, telef. 274. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond! „Tot Hulp der Menschheid", echter nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Alphen, Van Boeket, Kors, Kortmann en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tele foon 1916. Moter zonder benzine loopt 3 maanden aan een stuk. PLANNEN VOOR GROOTE FABRIEKEN TE WOLVEGA EN AMSTERDAM. Men meldt uit Wolvega aan de „Leeuw. Crt.": Reeds gerujmen tijd deden ln de omge ving van Wolvega fantastische verhalen de ronde omtrent een uitvinding door een plaatsgenoot van een motor, welke met zeer geringe kosten zonder benzine of an der brandstofverbruik zou worden aange dreven en een grooten ommekeer ln de motorwereld zou te weeg brengen. Men sprak van den bouw van groote fabrie ken hier ter plaatse, waar duizenden ar beiders emplooi zouden kunnen vinden, over den bouw van duizenden woningen voor hen, aanleg vliegterreinen enz. enz. We hadden al meer dan eens getracht eenige zekerheid van een en ander te ver krijgen, doch niemand wist iets positiefs en alles bleef in een waas van wondere geheimzinnigheid gehuld, totdat eindelijk een tipje van den sluier is opgelicht. Eergisteren is n.l. de pers ten gemeen tehuize uitgenoodigd, waar in tegenwoor digheid van het dagelijksch bestuur door den uitvinder den heer J. Wardenier, oud 22 jaar, geboren te Steenwijkerwold, constructeur van beroep iets omtrent den door hem geconstrueerden motor en zijn plannen daaromtrent is losgelaten. Inderdaad, zoo deelde de heer Warde nier mede, is door mij een vinding gedaan welke een grooten ommekeer op motorge- bied zal veroorzaken, 't Lag in mijn plan voorloopig nog het stilzwijgen te bewaren en rustig mijn voorbereidend werk voort te zetten, doch het is mij niet meer mo gelijk gebleken de openbaarmaking daar van nog langer tegen te houden Ik heb daarom dan ook besloten enkele alge- meene dingen daaromtrent te publiceeren. 't Is mijn bedoeling omstreeks 1 Januari a.s. een demonstratie te geven met een daarvoor expresselijk gebouwde auto, wel ke zal worden voortbewogen door een mo tor, die noch door benzine, noch door an dere brandstof behoeft te worden gevoed. Op welke wijze wel? Dit kan ik nog niet mededeelen. zulks blijft voorloopig nog mijn geheim. Aan onderhoudskosten zal die motor niet meer dan f. 25 per jaar vragen; in geen geval meer, zulks is ge garandeerd. Reeds 6 jaar ben ik met deze vinding bezig, steeds verbeteringen aan brengend, doch thans heeft zij zoodanigen vasten vorm gekregen, dat daadwerkelijke in bedrijfsstelling met vertrouwen kan ge schieden. Onder toezicht van rijksingenieurs is een proefmotor vervaardigd en daarmede is voor enkele maanden ln Zwolle geëx perimenteerd en met succes. Zooals de motor thans geconstrueerd is zal zij 3 maanden onafgebroken nacht en dag kun nen loopen, zonder dat bijvulling als Ik het zoo mag noemen behoeft plaats fe hebben. Verschillende onderhandelingen omtrent 't in den handel brengen zijn gevoerd en in vergevorderd stadium. Men is thans be zig op een groote chassis een carosserie te bouwen en met 'n motor van mijn vin ding uit te rusten, om daarmede na af loop van de in 't volgend voorjaar te hou den jaarbeurs een demonstratietocht door irelieel Europa te doen, teneinde de vin ding wereldkundig te makeh en de bruik baarheid daarvan te toonen. Ook worden thans verscheidene auto's van de bewuste motoren voorzien, die aan de daarvoor reeds aangewezen maatschappijen voor demonstratie eenlgen tijd ln bruikleen zijn gegeven." „Voorts ligt het ln de bedoeling," co ging de uitvinder verder, „voor de ver. vaardiging der bedoelde motoren voor loopig een tweetal fabrieken te stichten, hoogstwaarschijnlijk één in Wolvega es één in de omgeving van Amsterdam. I» eerstgenoemde plaats zullen hoofdzakelijt de kleinere motoren (voor auto's en der gelijke), ln de andere fabriek de meer stationnaire (voor bedrijven, schepen e.4l worden gefabriceerd. De gedachte fabriek te Wolvega zal tevens worden bestemd voor carosserlebouw, die ln Holland tevens voor ijzergieterij. Van beide genoemde fabriekscomplexen zijn de teekenlngen reeds kant en klaar en omstreeks Januari zal vermoedelijk met den bout worden aangevangen. In iedere fabriek zal volgens 't oordeel van heeren teclinlel plaats zijn voor pl.m. 13.000 arbeiders. Da; Wolvega als fabriekscentrum zal word?: aangewezen is, behoudens eventueels technische bezwaren aangaande bodemge- schiktheid e.d. zoo goed als zeker." „Is voor den bouw van de fabrieken es het op de wereldmarkt brengen van bet product kapitaal beschikbaar?" hebben we gevraagd. Het antwoord daarop zeer beslist. Dertien millioen Hollandsen kapitaal is beschikbaar, aldus de Wardenier. De in den handel te brengen motor heeft volgens den heer Wardenier ni« alleen het voordeel van enorme besparis: van onderhoudskosten, doch tevens s daardoor de constructie van de tegen* woordige voor 90 pCt. vervallen, en da»; door meer bedrijfszekerheid geven. Octroa ls reeds verleend. Tot zoo goed als onbe perkte kracht is vervaardiging mogelijk Bij aanwending van een gelijk aantal M- zal met een aanmerkelijk lager gewicl» dan dat van de tegenwoordige kunne' worden volstaan. Aangaande zijn vinding, deelde hij nog het volgende mede: ,,'k Had op school geen zin om te leerffl. steeds verwijlden mijn gedachten bij »e constructie van machines, zelfs onder lessen was ik zoo eenigszins mogelijk n>« de uitwerking van onderdeelen bezig. Technisch geschoold ben ik niet. de ?e* heele vinding heb Ik in mijn eentje uit gedacht en wat betreft het te bezig® materiaal in overleg met ingenieur» uitgewerkt, 't Idee voor de vinding WB» bij mij gevormd door de wetenschap, «J: reeds verschillende fabrieken in ons IW en 't buitenland trachtten een dusdanig? motor te vervaardigen, doch nimmer w een bevredigend resultaat kwamen. Zoo; gezegd ben ik reeds 6 jaren daarmee ber en nu voor ongeveer 6 maanden kb? zeggen te zijn geslaagd; zulks is Pice ondervindelijk gebleken. Omtrent de technische samenstel®» van mijn vinding wensch ik mij voo®* nog niet uit te laten. Waarschijnlijk daarvoor binnenkort de gelegenheid den gegeven." Tijdens het onderhoud deelde de 1 meester, mr. Maas, nog mede, dat voor" bouw van de fabriek te Wolvega de:r noodigde grond beschikbaar ls. Begrijpelijkerwijze ziet men te "0l de verdere ontwikkeling van deze met spanning tegemoet. zsi)

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6