STUKKEN BETER IN KWALITEIT! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 November 1934 BUITENLAND. VERBOUWING VAN HET GYMNASIUM. Een iwmM ran B. en W. Het is bekend, dat het Gymnaslum- gebouw, wat het nauwe trappenhuis betreft, niet aan behoorlijke eischen van brandveiligheid voldoet, dat het gebouw te weinig ruimte biedt en In slecnten staat verkeert en dat reeds geruimen tijd nlan- nen in overweging zijn om verbetering te brengen in de huisvesting van het Gym nasium. Zoo deelden B en W 27 Juli 1932 betreffende de verbouwing van de HBS. voor meisjes, om. mede, dat bi) hen het denkbeeld was opgekomen om, indien de onderhandelingen inzake overneming door de Gemeente van het H. G Weeshuis mochten slagen, in dat Weeshuis, na ver bouwing. het Gymnasium te vestigen Toen dat denkbeeld, in verband met de zeer hooge kosten, moest worden opgegeven, bleef er aangezien in de tegenwoordige omstandigheden niet aan den bouw van een geheel nieuw Gymnasium kan worden gedacht geen andere oplossing over dan de verbouwing van het bestaande gebouw aan de Doezastraat. Nadat verschillende bouwplannen om financleele of andere redenen niet voor uitvoering vatbaar waren gebleken en een bouwplan niet kon worden verwezenlijkt, omdat het Rijk niet bereid was den voor de verbouwing benoodigden grond aan de Gemeente af te staan, hebben B en W. gemeend het bU het rapport van den Directeur van Gemeentewerken van 31 Januari 1934 Ingediende verbouwingsplan te moeten indienen. Dit plan, hetwelk aan redelijke eischen volkomen beantwoordt en dat de instemming van de adviseerende commissies heeft verworven, omvat in hoofdzaak het maken van een nieuw trap penhuis, den aanleg van centrale verwar ming. het bouwen van een gymnastiek lokaal met daar boven twee groote lokalen ter plaatse van het bestaande hulpgebouw, het maken van een nieuw lokaal voor na tuurlijke historie op de eerste verdieping en het grondig opknappen van het gebouw, met dien verstande, dat de in het plan op genomen fletsenkelder vervalt en dat aan het plan wordt toegevoegd een woning voor den claviger, ter vervanging van de vroe ger in het Gymnasium aanwezige woning, welke bij een vorige verbouwing dienstbaar is gemaakt aan de vergrooting van de schoolruimte. Hoewel ook voor de uitvoering van dit plan, waarvan de kosten op f. 92.000 wor den geraamd, de beschikking moet worden verkregen over Rijksgrond en op een te dier zake tot den Minister van financiën gericht schrijven van 1 October j.l. nog geen antwoord is ontvangen, hebben B en W reden om aan te nemen, dat door het Rijk tegen afstand van den voor deze ver bouwing absoluut noodigen grond geen bezwaar zal worden gemaakt. Een bijkomende, doch niettemin groote moeilijkheid, n.l. die van het vinden van een geschikte gelegenheid om het Gym nasium tijdens den verbouw onder te bren gen. werd als alleszins bevredigende wijze opgelost, doordat de Commissie van Opper toezicht en Beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier zich, op verzoek, bereid verklaarde het gebouwencomplex van de voormalige Zeevaartschool aan het Noord- einde. dat zich na het treffen van enkele voorzieningen zeer goed leent voor de tijdelijke huisvesting van het Gymnasium, voor dat doel aan de ge meente voor één jaar te verhuren, tegen een huursom van f6.000, vermeerderd met een bedrag van f. 20 per wekelijksch les uur per jaar voor het gebruik van het gymnastieklokaal, of, naar raming, f. 200 per jaar. De kosten van evenbedoelde voor zieningen worden geraamd op f. 2.500. In totaal zullen derhalve de kosten van ver bouwing van het Gymnasium en die voor de tijdelijke huisvesting naar raming f. 100.700 bedragen. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Er mogen momenteel in Nederland niet vee] Fransche films in circulatie zijn. de weinige, die hier ver toond worden, zijn van zulk 'n bijzonder gehalte, dat men het slechts betreuren moet, niet meer dergelijke kunstproducten te kunnen zien. De verwachtingen, die men van de Fransche super-film „La Matemelle" (De Bewaarschool) koesterde, worden niet slechts ten volle beantwoord, doch glansrijk overtroffen. Madeleine Re- naud als de nieuwe werkster Rose in haar allen troostende liefde voor die grooten- deels verwaarloosde en dikwijls alle ge negenheid ontberende kleinen grijpt, even als het ongekunstelde natuurlijke spel dier achterbuurtkinderen, den toeschouwer aan en maakt op hem een blijvenden indruk. Deze film verschilt zeer veel van andere en het is een verheugend feit. dat de directie van het Casino-theater de Leide- naars andermaal in de gelegenheid stelt dit filmwerk t? gaan zien. Van welke bij zondere opvoedkundige waarde dit film werk is. moge blijken uit de waardeerende artikelen van vooraanstaande paedaeoeen, zoodat deze film naast het genoeglijk element ongetwijfeld ook een nuttig effect levert. Een uiterst verzorgd voorprogramma draait vóór de pauze. Na de beide Journaals en een geestig muzikaal teekenfilmoie noemen wij nog een leuke 2 acter „De gapende bruidevom en een zeer geslaagd revue-filmpje .Twaalf ambachten" met veel zang en dans o.a. van de 4 Eton-boys. Kortom, een top-Drogramma. dat verdient volle zalen te trekken. Luxor-Theater Georg Jacoby ver filmde voor de Ufa de bekende Kalman operette „Die Csardusfiirstin". En hoe prachtig doen het toch nog altijd weer die oude operette's, modern gemonteerd en bewerkt Jacoby heeft hier en daar aan het libretto nog al geschaafdlyrische ge deelten werden zooveel mogelijk geschrapt nieuwe (en vooral grappige i werden in- gelascht De vroolijkheid staat nu op het eerste plan en de vaste bioscoopbezoeker weet wat dat zeggen wil als Paul Hörbiger en Paul Kemp daarin den toon aangeven, uitstekend geassisteerd door Martha Eg- gerth. Hans Sönkker, Ida Wüst e.a. Een dol vermakelijke geschiedenis is het geworden, dat avontuur van de Csardas- fürstini Paul Hörbiger is de oude graaf, nog tintelend van levenslust, die een waardige oom is voor de „Madels vom Chantant" Eenmaal zelf getrouwd zijnde met een revue-ster, die hem sDoedig in den steek liet, poogt hij alle macht aan te wenden om de knampe Csardas-fürstin (Martha Eggerth) af te houden van een huwelijk met den Jongen Drins Weylers- helm iHans Söhnkcr) en zijn vriend Borrl (Paul Kemp»zelf verliefd op het meisje, is het met dat streven volkomen eens. De raadgevingen van den braven boemelaar helpen echter niet en als er dan toch geen andere uitweg is besluit de graaf z'n vriendjes te hulp te komen bij hun moei lijkheden met de ouders van den Prins, die hardnekkig weigeren toestemming te verleenen Een andere verloofde was al uitgezocht, het verlovingsfeest in vollen gang. maar voordat do bekendmaking ge schiedt schaakt Paul Kemp het andere meisje en valt de Ssardasfürstin in de armen van den Prins. Onder goedkeuring waarlijk van de ouders, omdat de graaf ontdekt heeft dat zijn indertijd weggeloo- pen revue-ster en de moeder van den Prins identiek met elkaar zijn! „Dat bom metje laat hij op het beslissende moment barsten" en het vorstelijk echtpaar moet zwichten Onbetaalbaar komisch zijn de beide Faul's in deze film, Martha Eggerth is een knappe Csardasfürstln met een klank volle stem en grappige maniertjes, terwijl Ida Wüst als de moeder van de Prins weer in haar element is en het publiek even eens doet schaterlachen. De hoogtepunten van dol vermaak in deze operette zijn de scène van Kemp en Inge List in de lift, die hangende tusschen twee étages den dienst verder weigert, en de fantasti sche telefoon-scène aan het slot! In het voor-programma gaat de film „Nachtvlucht", een actueel gegeven uit de vliegerswereld, die het groote risico der nachtvliegers in beeld brengt en rijk is aan schokkende gebeurtenissen. Roxy-theater - De groote belangstelling, welke de afgeloopen week voor het Fran sche filmwerk „Canaille" heeft bestaan, dwong tot prolongatie, zoodat men nog eenige dagen deze rolprent kan aanschou wen Met „Canaille" is ook de voorfilm „Het is maar een gigolo" op 't programma gehandhaafd. Trianon-Theater. - „De Wandelende Jood"! Een verfilmde Christus-legende. Het klinkt als een lastering en zou het mis schien ook zijn als niet Conrad Veidt de hoofdrol vervulde! Vol toewijding en over gave, kracht en gevoel speelt hy de van het begin tot het einde enorm zware rol van den Wandelenden Jood en door de vier phasen heen. loopt een enkele draad, de draad van zyn tragiek! Gedoemd te leven totdat God tot hem wederkeert., omdat hy Hem in het gelaat spuwde, doolt hy door de eeuwen, onkwetsbaar, alles en ieder overlevend, zonder doel. Nu eens hier, dan weer ginds opdoemend. levend tus schen de oude Joden, de Kruisridders, de Italianen uit de dertiende eeuw en de Spanjaarden ten tyde der Inquisitie is zyn lot dat van den zwerver, die verder moet steeds verder met achterlating van alles, wat hem dierbaar werd, totdat de verlossing voor hem zal zyn gekomen. Angstaanjagend is soms zyn figuur, zich afteekenend tegen zyn medemenschen, het eeuwige staande temidden van het tyde- iyke En het eenige, wat hem by-biyft is de herinnering, die aangroeit tot een ontil- baren last. Maar ondanks alles houdt hy in zich staande de Jood. die hy temidden van zun rasgenooten was en te loochenen, dat hij een Jood is, werpt hy verre van zich als hij gedaagd wordt voor de Inquisitie in Sevilla. waar hy als dokter de beschermer en redder der armen is. Wel legt het aard- sche gerecht zyn profetische woorden „Het zou Christus moeilijk vallen de zynen te kennen, indien Hu thans terug kwam" ver keerd uit en wordt hy veroordeeld tot den dood op den brandstapel, maar het Hemel- sche gerecht schenkt hem genade en vóór de vlammen hem aantasten, keert Chris tus tot hem terug en is zyn vloek opgehe ven. Onder regie van Maurice Elvey werd deze verfilming tot een meesterwerk, dat niet alleen door inhoud, maar ook door de groote uitbeeldingsgave van den hoofdper soon en de wyze van ensceneering ver bo ven alle andere filmwerken uitsteekt en den toeschouwer nog langen tyd in zijn fascineerenden greep gevangen zal houden. Behalve het binnen- en buitenlandsche journaal wordt voor de pauze vertoond de geheimzinnige film .De moordende Straal" met als hoofdDersonen Edmund Lowe, Irene Ware en Bela Lugosi. Met ingang van heden is door Bur gemeester en Wethouders benoemd tot op zichter der gemeente Plantsoenen de heer A. Galjaard. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zyn geslaagd mej. A. Kugel (Rotterdam) en de heer H. F. Knolle (Rotterdam). Op Donderdag 8 en 15 Nov. zal de heer A. Burger. Künkel's boek: „Karakter, liefde, huweiyk" behandelen in het Leid- sche Volkshuis. Waar Künkel nog steeds in het middelpunt van de psychologisch- paedagogische belangstelling staat, twyfe- len we niet of voor deze avonden zal veel belangstelling zyn. Voor toegang zie advertentie. Aangemoedigd door het succes, dat het vorige jaar werd geoogst met de op voering van Vadertje Langbeen" en waar door een flink bedrag kon worden gestort in de kas der Chr wykvereeniging „Staal- wijk" heeft hetzelfde groepje jongeren het plan opgevat om door een dergelijke actie zoo mogelijk tot een zelfde resultaat te komen Daartoe zal Woensdag as. een too- neelstuk in 5 bedryven worden opgevoerd „Niet van adel", naar een oude Duitsche roman bewerkt door A. W, Mennes. Voor byzonderheden. verwijzen wy naar de ad vertentie in dit Blad Gistermiddag is in de Kettingfabriek aan de Waard een anker van 4000 K.G. omgevallen, waardoor de 57-jarige arbei der J. F. aan zijn rechtervoet werd ge troffen en twee teenen werden gekneusd. Nadat de man in het Academisch Zieken huis was behandeld, kon hy naar zyn woning worden overgebracht. De Gewestelyke Landstormcommissie deelt ons mede. dat de opening van den filmavond van Maandag a.s. wegens ver hindering van prof. mr. A. F de Blécourt, zal geschieden door den heer W. G. Royaards, voorzitter van Zuid-Holland West. RECLAME. p DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Saargebied. Zooals reeds gemeld staat Engeland achter Frankryk inzake de voorzorgs maatregelen met betrekking tot het Saar gebied. Dit komt nog tot uitdrukking in een verklaring van bevoegde Engelsche kringen, dat de maatregelen door En geland goedgekeurd zyn en de toepassing zyn van vroegere Internationale overeen komsten. By de ontruiming van het Saar gebled werd overeengekomen tusschen den Volkenbond en de regeeringscommls- sie, dat deze een beroep zou kunnen doen op de Fransche troepen als de meest naby zynde, wanneer de politie machteloos zou zyn, hetgeen in beginsel geen Brltsche interventie zou meebrengen. Duitschland is zeer verontwaardigd en de pers uit zich vol bitterheid. Als voor beeld citeeren wy de „Deutsche Allgemeine Ztg", die om. schryft: De indruk van de eerste berichten over Frankryks voorbereiding werden aanvan- keiyk eenigszins verzwakt, maar nu wordt uit Parijs openiyk toegegeven, dat groo- tere Fransche troepen gereed staan om op het eerste noodsein van Knox te hulp te snellen met een cynisme, dat zich tevergeefs met een vredelievend masker tooit en dat de stemming in het Saar- gebied moet plaats vinden (of moet wor den verhinderd) m de vuurlijn van gemo toriseerde troepen met den vinger aan den trekker. Het is alles net als in 1923: de wissel op de toekomstige Duitsche tekortkoming; de vreedzame vermomming van het geweld dadige plan en de aankondiging, dat men in één nacht den toestand meester kan zyn. Het vreeselyke is echter, dat ook het andere weer zoo zal zyn: handel en ver keer zullen worden verlamd, militaire rechtbanken zullen op Duitsch grond gebied worden opgericht, botsingen met de bevolking kunnen niet uitbiyven en moeten tot bloedvergieten voeren. Wil Frankrijk een geest van Schlageter oproepen? Wil het de herhaling van de tafreelen gelyk het neerschieten van ar beiders bij Krupp in Essen of de overval van Marokkaansche troepen op vrouwen en kinderen te Frankfort a d. Main? Wil men door zulke gebeurtenissen, welke na een lichtvaardigen inmarsch onvermyde- lyk zyn, de verhouding tusschen Frankryk en Duitschland voor eeuwig vergiftigen en de hoop op vrede voor goed bederven? Eén ding zal nu anders zyn dan in 1923. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft dan een citaat uit de vredesredvoerlng van Ruolf Hess te Koninsbergen, waarin dze o m. zeide: „Men moet maar wagen ons aan te val len: men moet maar wagen in het nieuwe Duitschland binnen te marcheeren. Dan zal de wereld den geest van het nieuwe Duitschland leeren kennen. Het zou strij den als nog nooit een volk voor zyn vrij heid heeft gestreden: ieder stuk bosch, iedere heuvel, ieder huls zou met bloed moeten worden veroverd", enz. De heele zaak is onbegrypelijk, zegt de Deutsche Allgemeine Zeitung dan verder, indien men niet aanneemt dat Frankryk geheel verkeerd is ingelicht. Wil de Fran sche politiek de gewelddadigheid van 1923 herhalen en wil het dulden, dat een enkel mensch, de heer Knox, na 15 jaar het einde van den oorlog in staat wordt gesteld, te beslissen of al dan niet vreem de troepen Duitsch gebied mogen binnen rukken? Wij waarschuwen Frankryk en protes teeren tegen de politiek van geweld, waar van de gevolgen niet afzienbaar zyn, Men ziet hoe fel de gemoederen zyn Gelukkig toont men zich officieel kalmer. De gevolmachtigde van den Rykskanse- lier voor het Saargebied. Bürckel, publi ceerde een proclamatie aan de S A en S.S. van het grensgebied. Frankryk, zegt hy. dreigt met militaire bezetting van het Saargebied. Men probeert u in dat gevaar- iyke spel te betrekken door te spreken van een mogelyken opmarsch van S A en S S. Ik verzet my in uw naam tegen deze on gehoorde beschuldigingen. Ik roep de heele wereld tot getuige, dat gy steeds tucht getoond hebt en dank u voor uw gedlci- piineerde houding, die gy steeds bewaard hebt, terwij! ge dageiyks moest aanhooren, hoe de Leider en de verantwoordeiyke autoriteiten in het Rijk blootstonden aan laster en beleedigingen in de pers en in vergaderingen van de zyde der emigranten en tegenstanders van terugkeer, zonder dat de regeerings-commissie van het Saar gebied daartegen optrad. Op bevel van onzen Leider, die terwille van den Euro- peeschen vrede tot de grenzen van het mogelijke wil gaan, moet ik nog hoogere eischen stellen aan uw discipline, om zoo doende het ongehoorde van de Fransche bedoelingen voor de heele wereld duidelijk te maken. Daarom stel ik vast: le. Van 10 Januari tot 10 Februari 1935 is binnen een zone van 40 km langs de grens van het Saargebied het dragen van elke uniform verboden; 2e Appèls opmar- schen en vergaderingen van iederen aard zyn eveneens verboden Ik zal aan de redacties der bekendste buitenlandsche bladen uitnoodigingen doen toekomen, op dat hun vertegenwoordigers voor. gedu rende en na den tijd van het verbod als gasten van het Ryk in het vroege grens gebied kunnen vertoeven om zich van de onjuistheid de- '-gen de S.A. en SB. ge uite beschuldigingen overtuigen. Wy verklaren plechtig, dat wy nimmer plannen tot een overval gekoesterd hebben. Voor terroristen is in onze rangen geen plaats Wy hebben tot de ongehoorde provocatie van het gereed houden van vreemde troepen tot een opmarsch naar Duitsch gebied niet. de minste aanleiding gegeven Indien ik nieuwe offers van uw houdng vraag, doe ik dat terwille van den Europeeschen wede, dien wy eeriyk na streven Van Fransche zyde blijft men de ver zekering geven, dat een opmarsch van troepen niet zal plaats vinden tenzy deze door de Saarcommissie wordt gevraagd of een Putsch zou hebben plaats gevonden zoodat er geen enkele reden is voor ver. ontwaardlgine. Van eenige poging om in vloed op de stemming te oefenen, is geen sprake, integendeel In de voorbereidende vlootbesprekinigen is thans het stadium bereikt, waarin de bestudeering van de voorstellen, die zyn ingediend door de Japanners, voltooid is door de Britsche en Amerikaansche dele gaties in overleg met de Japansche ver tegenwoordigers en in onderlinge bespre- kinzen. Er zyn nog geen regelingen ge troffen inzake verdere formeele besprekin gen tusschen de drie geïnteresseerde par- tyen. Intusschen houdt men echter nauw contact met elkander, terwyi Informeel de bestudeering der problemen wordt voort gezet. In Volkenbondsfcringen deelt men nader mee, dat Henderson. Simon en Norman Davis geen enkel besluit hebben genomen betreffende de byeenroeplng van het Bureau der Ontwapeningsconferentie, maar het enkel eens zijn geworden over de wenscheiykhetd om daaromtrent alle sta ten te raadplegen, die lid zyn van het Bureau. Deze procedure is geen eenvoudige for maliteit, daar een aantal leden van het Bureau van meening zou zyn. dat een bij eenkomst van het Bureau thans weinig vruchtbaar zou zyn. FRANKRIJK. Naar overeenstemming? Lamoureux naar Rusland. Gisteren is wederom een kabinetsraad gehouden over de grondwetswyziging, na dat diverse ministers tevens onderling overleg hadden gepleegd. Het schynt, dat men zoover is opgeschoten, dat overeen stemming mag worden verwacht in een heden te houden nieuwen kabinetsraad. Herrlot zeide na de vergadering tot een agent van het agentschap Havas: „Wij zoeken naar een formule, die ons in staat zal stellen trouw te blijven aan de prin cipes en nochtans de godsvrede niet ver storen." Doumergue zeide: „De beslissing is nog niet gevallen, wy moeten wachten tot morgen en veel geduld hebben; en dat heb ik." De Fransche minister van handel, La moureux zal gevolg geven aan een ult- noodiglng van de Russische regeering en in den loop van de volgende week naar Moskou vertrekken. In Fransche politieke kringen acht men het waarschynUjk, dat Lamoureux de gelegenheid te baat zal nemen om met de Russische regeering een reeks maatregelen te bespreken ter ver betering van de Fransch-Russische betrek kingen Waarschynlyk zuilen deze be sprekingen zich dan ook uitstrekken tot de vernieuwing van het Russlsch-Fran- sche handelsverdrag, dat 1 Jan. a.s. af loopt. o ZUID-SLA VIE. Het onderzoek naar den moord te Marseille. In politieke kringen wordt verzekerd, dat het onderzoek in zake Marseille thans is gesloten. Het onderzoek zou het internationaal karakter van den aanslag ten volle heb ben bewezen; dat wil zeggen, dat de moord onmogelyk was geweest wanneer de daders niet internationaal politiek waren ondersteund. Op het crimineel onderzoek, dat thans is afgeloopen, zal dan ook een politiek onder zoek moeten volgen, waartoe alleen de Volkenbond bevoegd is. Over de wyze en het tydstip waarop het poiitiek onderzoek zou worden gevoerd zal Zuid-Slavië echter eerst met Frankrijk en zijn vrienden van de Kleine Entente over leg plegen. o VEREENIGDE STATEN. Japansch protest. Officieel wordt medegedeeld, dat op aan stichting van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken de Japansche consul te Los Angeles heeft geprotesteerd tegen de ultwyzlng van Japansche kolonis ten uit Arizona. De bladen deelen mede, dat het aantal uitgewezen families van 30 tot 51 is toege nomen en dat in het geheel 160 Japan ners de mededeeling van de Amerikaan sche autoriteiten de Vereenigde Staten in den zoo kortst mogelyken tyd te verlaten, hebben ontvangen. Voorts wordt medegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken den ambassadeur te Washington opdracht heeft gegeven stappen te doen. ENGELAND. Tegen opruiing onder de gewapende macht - De winst van Labour. Het Lagerhuis heeft gisteren in derde lezing met 241 stemmen tegen 65 het wets, ontwerp aangenomen tot onderdrukking van opruiende propaganda onder de Brit sche gewapende macht. De overwinningen der arbeiderspartij bij de gemeenteraadsverkiezingen in de pro- vtnclën en graafschappen zyn niet vn overweldigend geweest als te Londen, waar een netto-winst is behaald van 402 zetelj, zoodat 15 van de 28 Londensche gemeeiv ten thans een arbeidersmeerderheid be- zitten. In Yorkshire en de Midlands vooral de verschuivingen belangryk. Stoke, BÓN ton en Huddersfield hebben een arbeiders, meerderheid en te Liverpool, Birmingham, Sheffield en Manchester hebben de con. servatieven nog wel hun meerderheid lx. houden, maar zy ls in vele gevallen tot een paar stemmen geslonken. Te Bristol, waar wegens toeneming der bevolking nieuwe raadszetels moesten aangevnll worden, won de Labourparty deze en blot Van enkele landeiyke districten staat di uitslag nog niet vast, maar het resultaat in 100 steden van Engeland is dat de ar beiders in 22 de meerderheid en in 50 een sterke minderheid veroverd hebben. OOSTENRIJK. Poolsche kransen. Naar het Duitsche nieuwsbureau aan dr Reichspost ontleent zyn op AUerzielei kransen neergelegd op het graf van Pla- neta. den moordenaar van Dollfuss, met opschriften op de linten, welke een poli tiek karakter droegen. De politie heeft enkele mensehen, die zulke kransen brachten, in hechtenis genomen. Het vonnissen van deelnemers aan den Putsch gaat nog geregeld voort. HONGARIJE. Communistische agitators gevat. De geheime politie heeft na lange, uiterst moeilyke nasporingen kunnen vaststellen, dat de mynwerkersstaking te Pees (Fiini- kirchen) het werk is geweest van buiten landsche communistische agenten. Aan het einde der afgeloopen week lukte het aan de politie, drie personen t( arresteeren. Dit bleken communistische arbeiders te zyn, die in verschillende lan den reeds herhaaldelyk wegens ernstige misdryven straffen hebben ondergaan, en eenigen tyd geleden door Hongarye naar Moskou zyn teruggezonden. Tydens het verhoor door de politie deel den twee dezer gearresteerde communis tische agenten mede, dat zy door Moskou naar Hongarye waren teruggzonden om de mynwerkersstaking te organiseeren. De leider, Hoffmann, die tegelyk met hen is gearresteerd, ontkende tijdens hei verhoor, iets met de mynwerkersstakins te maken te hebben. Midden in het ver hoor wierp hy zich plotseling met ecu sprong door het gesloten venster op straat waar hij met een schedelbreuk en gebro ken ledematen werd opgenomen. Kort na zyn opname in het gevangenis-hospitaal is Hoffmann aan zyn zware verwondin gen overleden. Op grond van de verklaringen der drie I agenten van Moskou heeft de politie nof elf personen gearresteerd. DENEMARKEN. Voorstel tot afschaffing: van het Landsting. Stauning heeft een wetsontwerp Inge diend tot wijziging van de Grondwet, in dien zin, dat de Eerste Kamer, het Land sting. afgeschaft wordt. Inplaats van het Landsting wil de regeering een vaste com missie van juridische en administratieve deskundigen instellen, welke tot taak zou hebben de wetsvoorstellen aan een nauw keurig technisch onderzoek te onderwer pen, voor zij bij den Rijksdag in behande ling komen. Tevens stelt de regeering voor het Rijks- gericht af te schaffen, daar dit geen reden van bestaan meer heeft, wanneer de Rü« dag slechts één Kamer zou tellen. UIT HET VERRE OOSTEN. De petroleum-kwestie. Volgens de Japansche bladen is er een petroleummaatschappij in Mandsjoekwo opgericht met een kapitaal van vijf mil- lioen yen, waarin de regeering van Mand sjoekwo deelneemt voor een millioen, de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg, die onder Japansch opzicht staat, voor twee milll°en en de Japansche petroleumondernemingen ook voor twee millioen. De president-commissaris van deze nieuwe maatschappij zal tevens president commissaris zijn van de Japansche petro- leummaatschappijdie in Maart is opg«* richt en groote onkosten heeft gemaal1 voor exploratie in Mandsjoekwo. V& maatschappij had de hulp ingeroepen van de regeering van Mandsjoekwo met ne» gevolg, dat zij de betaling van een jaar lij ksch dividend van zes procent garan* deerde. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2