De regeering en de lagere organen THIJS IJS EN DE KWADE SLANG. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 3 November 1934 FAILLISSEMENTEN. LAND- EN TUINBOUW. POSTZEGELS Memorie van antwoord over „Binnenlandsche Zaken". BIJZONDERE REGEERINGS- BEMOEIING HEEFT EEN TIJDELIJK KARAKTER. Verschenen ls de Memorie van Antwoord betreffende hoofdstuk V (Binnenlandsche Zakeni der rijksbegroottng 1935. Hieraan ls het volgende ontleend: De minister aarzelt niet te verklaren dat naar zijn overtuiging door het wegnemen of verzwakken van de zelfstandigheid der lagere organen, zooals deze in de orga nieke wetten is verankerd, aan een heil zaam beginsel van onze bestuursindeellng geweld zou worden aangedaan. Evenwel mag niet uit het oog worden verloren, dat de zelfstandigheid, op het terrein van het financieele handelen ook volgens onze organieke wetgeving alleen onverkort aanwezig is. indien de lagere organen in staat zijn hun uitgaven door eigen middelen te dekken In de huidige omstandigheden is helaas het aantal or ganen, wier spankracht in deze, door de crisis of andere omstandigheden is lam gelegd, aanmerkelijk grooter dan in nor male tijden. Voor al deze organen het verloren even wicht in eenigerlei vorm te herstellen is een taak, welke van het rijk zware offers vraagt, welke offers met het oog op de moeilijkheden, waarmede het rijksbudget zelf heeft te kampen, alleen verantwoord zijn. Indien de lagere organen het noodige hebben gedaan om de tekorten tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Aldus moet, met het oog op. de groote gevaren, waaraan het algemeene over heidsbudget bloot staat, indien niet het herstel van de zieke deelen zooveel moge lijk werd bevorderd, wel als vanzelf meer samenbinding ontstaan op financieel ge bied dan bij normale toestanden ooit noodzakelijk is geweest. Met het vorenstaande meent de minis ter in het licht te hebben gesteld, dat de houding, welke door het rijk voor de hulp verleening der lagere organen wordt inge nomen, in den financieelen noodtoestand haar rechtvaa rdiging, doch ook haar eeni- gen grond vindt. Elk verlangen of streven naar beknotting van de levensvrijheid en zelfstandigheid van de lagere organen is daaraan vreemd. Steeds wordt in het oog gehouden, dat de bijzondere bemoeiing 'n tijdelijk karakter heeft en moet kunnen worden gestaakt, zoodra de omstandighe den dit wederom toelaten. Het crisiskarak ter blijft in de oogen der regeering het kenmerkende element van haar inmen ging. De Zomertijd. Met de Kamerleden, die zich vóór of tegen den zomertijd uitten, is de minister van meening, dat dit onderwerp thans be ter kan worden besproken bij de behande ling van het ontwerp van wet tot herzie ning van den wettelijken tijd. De Memo rie van Antwoord betreffende genoemd wetsontwerp kan spoedig worden tege moet gezien. Het is reeds eerder betoogd, dat de re geering het minder wenschelijk acht, on der de huidige bijzondere omstandighe den die punten van uiterst gevoeligen aard, ten aanzien waarvan scherpe prin- cipieele tegenstellingen bestaan, zooals de Zondagswet, aan te roeren. Indien daartoe de noodzaak niet bepaald bestaat. De mi nister beijvert zich evenwel er toe mede te werken, dat de thans geldende rege ling tot haar recht kome, voor zooveel hem dat in het licht van het bovenstaan de mogelijk is. Ook het vraagstuk van wettelijke rege ling ten aanzien van het verbranden van lijken ls een van de onderwerpen, waarbij een principieele tegenstelling tusschen be paalde groepen onzer bevolking bestaat. Intusschen kan de minister niet anders dan erkennen, dat ook hem de huidige toestand verre van bevredigt. Hij wil dan ook gaarne toezeggen, dat hij zal overwe gen of een oplossing van de thans be staande moeilijkheid kan worden gevon den, zonder dat te zeer wordt getreden op het gebied van tegenstellingen. Met betrekking tot het tegengaan van zedenverwildering is de minister niet de meening toegedaan, dat voor een centrale, wettelijke regeling bijzondere aanleiding bestaat, noch dat daarvan te groote ver wachtingen moeten worden gekoesterd. Wel bevordert hij zooveel mogelijk dat alsom een scherp toezicht door de verant woordelijke organen wordt gehouden. Een maatregel, als waarop enkele leden opnieuw aandrongen t.a.v. bioscopen en dansgelegenheden, is van de regeering niet te wachten. Bij de behandeling in de Kamer van ae laatste wijziging der Pensioenwet ls er op aangedrongen de garantiebepaling bij de wijziging aan 58-jarigen gegeven, uit te breiden tot hen, die een diensttijd van 40 ^Voorgesteld is toen in het betrekkelijke artikel het cijfer 58 te veranderen in 56. Door deze wijziging zou echter het b<;00?~ de doel, in verband met het bepaalde in artikel 56. eerste lid. c, onder d. dier wet, niet geheel worden bereikt. De leeftijds grens zou daartoe belangrijk lager dan 56 moeten worden gesteld. De minister acht hiertoe geen termen aanwezig. Mannelijke arbeidskrachten verdienen de voorkeur. Naar aanleiding van de door verschei dene leden gemaakte bezwaren tegen den aandrang, die is uitgeoefend op de pro vinciale en gemeentebesturen, om vrou welijke arbeidskrachten, voor zoover het niet speciaal vrouwelijke beroepen betreft, geleidelijk te vervangen door mannelijke, zegt de minister hel niet juist te kunnen achten, dat het te ver zou gaan, in het algemeen de vervanging van ongehuwd vrouwelijk personeel door mannen, onver schillig of het gehuwde dan wel onge huwde mannen betreft, in overweging te geven. Niet alleen dienen de belangen van mannelijke arbeidskrachten, die een gezin hebben te onderhouden, voor te gaan bij die van ongehuwde vrouwen, doch ook ongehuwde mannelijke arbeidskrachten, die later tot gezinsvorming zullen over gaan, zullen om dit reden eerder tot plaat sing in overheidsdienst in aanmerking dienen te komen dan vrouwelijke arbeids krachten. die of nimmer met gezinszorg zullen zijn belast, of hij huwelijk ontsla gen worden. Natuurlijk dient daarbij (gelijk aan Ge deputeerden bericht) in aanmerking te worden genomen, dat de vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten door mannen niet behoort te gelden voor zoover het kostwinners van een gezin betreft. Een persoonlijke circulaire om door druk op verhuurders van zalen te ver hinderen, dat revolutionaire arbeiders ver gaderingen houden, is van het departe ment van Binnenlandsche Zaken niet uit gegaan. Het wil den minister voorkomen, dat het beter is. de vraag, of afschaffing van den opkomstplicht mogelijk en gewenscht is. nader te bespreken bij de behandeling van het aanhangige ontwerp tot wijziging van de kieswet. Handhaving der burgerwacht. Naar aanleiding van de bezwaren door verscheidene leden ook thans te berde ge bracht tegen het handhaven van de vrij willige burgerwachten en den bijzonderen vrijwiiligen landstorm, zegt minister De Wilde: Zij, die bedenking koesteren tegen hetgeen van overheidswege in dit verband wordt gedaan, miskennen den oorsprong en het karakter van bedoelde instituten en beoordeelen daarom de overheidsbemoeiing verkeerd. Zij zien voorbij, dat het hier geldt een kanaüseeren van de stroomingen onder de bevolking, waarvan een deel er aan hecht, zich meer dan van den gemid delden burger wordt gevergd, bereid te ver klaren. het wettig gezag zoo noodig metter daad te steunen. Met nadruk worde er op gewezen, dat de vrijwilligheid het uitgangspunt vormt. De burgerwacht, en de bijzondere vrijwillige landstorm zijn geen instituten van over heidswege in het leven geroepen en ge houden. doch instellingen die spontaan uit kringen der bevolking zelf naar voren zijn gekomen Eerst onder abnormale omstandigheden kan een taak in den zin van daadwerkelijk optreden komen. De nadruk wordt gelegd op het woord ..kan", omdat het er geheel van afhangt, of de bestaande gezagsorga nen der overheid haar hulp inroepen en zoo ja. voor welke taak. Zelfs in dit geval treden de instituten niet zelfstandig op, maar komen zij. als reserve, onder leiding van de overheidsorganen te staan. Te zeggen, dat de overheid ten aanzien van de handhaving van openbare orde en rust haar taak vocir een gedeelte .^verlaat" aan instituten met een min of meer par ticulier karakter, is in strijd met de vol ledig afhankelijke positie en het aanvul lend karakter dezer instituten. Ook den minister is niets gebleken van propaganda voor bepaalde politieke par tijen propaganda voor versterking en bevestiging van het wettig gezag is geheel iets anders, terwijl bestrijding van het revolutionnaire element in de arbeiders beweging niet mag worden verstaan als bestrijding van de arbeidersbeweging zelve. De in liet voorloopig verslag gestelde vraag, of de burgerwachten en de bijzon dere vrijwillige landstorm thans geheel gezuiverd zijn van fascistische elementen, kan in bevestigenden zin worden beant woord op grond van een inmiddels reeds daaromtrent ingesteld nader onderzoek. Bij dat algemeen onderzoek is niet ge bleken van pogingen tot cellenbouw van de zijde der NSB. De minister is bereid ten dezen nog een speciaal onderzoek in te stellen. De vraag of de regeering voornemens is, de totstandkoming van een wettelijke rege ling te bevorderen betreffende het toeken nen van een schadeloosstelling aan leden der 'ourgewachten, indien deze bij de handhaving van de openbare orde een on geval mochten krijgen moet ontkennend worden geantwoord. Ook zonder dat aanspraak op schade loosstelling bij een bijzondere wet is ver zekerd. kan er op worden vertrouwd, dat de regeering aan ten deze bestaande ge gronde verwachtingen zal beantwoorden. Dat aan de commissarissen der Koningin een tegemoetkoming wordt toegekend is te beschouwen als een zeer geringe weder- prestatie tegenover de groote opofferingen van geldelijken aard, welke de vervulling van het hooge ambt met zich brengt. De financieele gevolgen voor het rijk, van het feit, dat de commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen niet de voor hem beschikbare ambtswoning be woont, zijn gering De bij het gebouw be boerende koetsierswoning is verhuurd voor den prijs van f. 180 per jaar, onder ver plichting van den huurder, tegen een ver goeding van f.300 per jaar te zorgen voor het onderhoud der ambtswoning. Samenvoeging van gemeenten za] op de salarissen van burgemeesters secretarissen en ontvangers een besparing kunnen op leveren Dit is echter slechts één factor. Of een samenvoeging, alles bijeengenomen uit een oogpunt van bezuiniging een gunstig saldo zal opleveren hangt af van een aan tal factoren welke niet' in het algemeen kunnen worden bezien, doch slechts geva! voor geval tegenelkaar kunnen worden af gewogen en dan tot zeer uiteenloopende resultaten zullen leiden Sleqhts een diep gaand onderzoek van :1e plaatselijke ge steldheid en geaardheid kan tot een glo bale schatting voeren Met betrekking tot het aangehaalde voorbeeld Valkenburg IL) kan worden medegedeeld dat een plan to' grensrege ling in die omgeving bij Ged. Staten van L bu - in everwering is. Voor de behartiring van speciale belan gen, waarbij meerdere bijeenliggende ge meenten betrokken zijn, kunnen bovendien het streekplan en het Instituut van sa menwerking tusschen gemeenten uitkomst brengen. Ten slotte verzekert de minister dat ook uit een oogpunt van versobering zijn aandacht steeds op de mogelijkheid van samenvoeging is gevestigd. De minister moet met nadruk bestrij den dat burgemestersbenoemingen vooral in kleine gemeenten vaak zouden afhan gen van allerlei aanbevelingen en bij omstandigheden. Van eenzijdigheid in de burgemeesters benoemingen is de ondergeteekende zich niet bewust. Hij tracht zooveel mogelijk de politieke en ook godsdienstige gezind heid van den burgemeester met die van de meerderheid van de bevolking te doen overeenstemmen Benoeming van candi dates die de beginselen der S D.A P zijn toegedaan, levert uit een oogpunt van vol- ledigen waarborg ten opzichte van hun verhouding tot het wettig gezag onder de huidige omstandigheden bijzondere moei lijkheden op. Rijk en Gemeenten. Door verscheidene leden wordt gewezen cp de groote moeilijkheden, welke voor het financieel beleid der gemeentebe sturen voortvloeien uit het feit, dat de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en de regeling van de rijks bijdragen in den werkloozensteun bij her haling wijziging ondergaan, nadat de be grootingen reeds zijn ontworpen of vol gens de voorschriften der wet moeten zijn vastgesteld. De minister onderschat deze moeilijk heden niet. Niets zou hem aangenamer zijn, dan dat de gemeentebesturen de be grootingen konden opmaken aan de hand van zooveel mogelijk vastgestelde ge gevens. Voor normale tijden mag dan ook van de regeering worden gevergd, dat harerzijds het treffen van nieuwe voor zieningen worde aangepast aan de orde regelen, die voor het financieel bestuur der gemeenten gelden. In bewogen tijden echter kan deze gerechtvaardigde eisch niet steeds in overeenstemming worden gebracht met de noodzakelijkheid van het nemen van aanpassingsmaatregelen en moet een starre handhavine van de orde op dit terrein wel eens wijken voor de maatregelen, die zijn gericht op het be houd van het geheel Acht de minister derhalve de totstand koming van de financieele maatregelen, welke noodig zijn, primair wegens 't groote belang dat daarbij op het spel staat, dat neemt niet weg, dat hij zooveel als in zijn vermogen is er naar streeft, de gemeen tebesturen tijdig over concrete bouwstof fen voor het vaststellen hunner begroo tingen de beschikking te geven. Met dit doel voor oogen heeft hij. te zamen met zijn daarbij betrokken ambt- genooten, de indiening van de beide thans aanhangige wetsontwerpen zooveel mo gelijk bespoedigd, en zelfs, toen het uit zicht bestond, dat één van beide eerst later zou kunnen worden ingediend, bij rondschrijven, speciaal met het oog op het opmaken van de begrootingen, het voor nemen van de regeering ter zake ter kennis van de gemeentebesturen gebracht. Naar aanleiding van de vraag, door een aantal leden over de rente-verlaging van de 6 pCt. geldleeningenindertijd door ver schillende gemeenten'1'biet de Rijksverze keringsbank gesloten,-gesteld, deelt de minister mede. dat déze zaak zijn aan dacht heeft en een onderwerp van be handeling uitmaakt De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 225 der Ge meentewet (Rijksoolitiedienst in ge meenten beneden 5000 zielen op verzoek van den gemeenteraad en tegen een gem. bijdrage in de kosten). verkeert in gevor derd stadium var voorbereiding De tot standkoming kan binnen korten tijd wor den verwacht. Inkomsten van P.T.T. Naar het oordeel van den minister valt te vreezen, dat de mogelijkheid niet is uit gesloten. dat als gevolg van conjunctuurs- invloed de inkomsten van het staatsbe drijf der P.T.T, niet datgene zullen bedra gen, waaron bij de samenstelling van de begrootine voor 1935 werd gerekend De arbeidsvoorwaarden van het perso neel voldoen aan redelijke eischen en de minister bestrijdt, dat de hooge winsten van het bedrijf zouden worden verkregen ten koste van het personeel. De mogelijk heid van tariefsverlaging heeft de volle aandacht van den minister. Telkens wan neer de uitkomsten dit toelaten, wordt verlaging overwogen en wordt nagegaan, welke onderdeelen in verband met de maatschappelijke behoefte het eerst in aanmerking komen. Voor verlaging b.v. van het port van brieven en briefkaarten konden nog geen gelden beschikbaar worden gesteld, Zenderbouw. De door den minister ingestelde com missie om het vraagstuk var. den zender- bouw te onderzoeken, heeft dezer dagen haar rapport ingediend. Het ligt in de be doeling van den minister na kennisne ming en overweging van het, verslag een oplossing van dit belangrijke vraagstuk, in den geest, van een door samenwerking tusschen Rijk en omroepvereenigingen te organiseeren gemengd bedrijf, hetwelk belast wordt met aanleg, beheer en exploi tatie van den Radio-omroep, zoo spoedig mogeliik te bevorderen. De noodige wets voorstellen zuilen weldra bij de Staten- Generaal worden ingediend. OVERNEMING VAN RUNDVEE. DE REGEERINGSMAATREGELEN VASTGESTELD. Omtrent de nieuwe regeeringsmaatrege- len voor de overneming van rundvee wordt door de Ned. Veehouderijcentrale het vol gende gemeld: Elke veehouder wien over 1934, in ver band met de. teeltregeling, door één der Provinciale Landbouw-Crisls-Organlsaties twee of meer vaarskalveren en (of) niet geregistreerde stierkalveren zijn toegewe zen, zal kunnen inleveren een aantal voor het eerst drachtige vaarzen en (of) voor het eerst drachtige pinken en (of) vaars- kalveren met een Identiteitsbewijs 1934, gelijk aan de helft van het aantal aan dien veehouder toegewezen kalveren Voor de gevallen, dat een aantal ls toegewezen, hetwelk niet door twee deelbaar ls, zal af ronding naar beneden plaats hebben De veehouders, die niet bereid zijn het gewenschte aantal dieren van de boven genoemde soorten in te leveren, zullen op hun toewijzing van kalveren over 1934'35 worden gekort met een gelijk aantal als dat, hetwelk zij tekort heben Ingeleverd van de gevraagde soorten runderen; daar enboven zullen aan veehouders, wier vee stapels in aanmerking komen voor z.g. er kenning als meerwaardig, geen bovental lige vaarskalveren worden toegewezen. De aangifte voor levering is als bij de vorige levering verplichtend gesteld; for mulieren daarvoor zijn verkrijgbaar bij de districts-secretarissen der gewestelijke Landbouw-Crisls-Organlsaties en moeten bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis- Organisatie, waaronder de betrokken vee houder ressorteert, zijn ingekomen min stens vijf dagen vóór den leveringsdatum. Zij moeten dus niet, zooals het vorige jaar, naar de Centrale zelf worden gezonden. Hierbij zij verder opgemerkt, dat den veehouders de gelegenheid wordt gelaten, eventueel een leveringsplaats buiten hun gewest to kiezen en eveneens om een ander namens, doch voor rekening van hen zelf, to laten inleveren. Voor de eerste maal zal de levering te Leiden geschieden op Vrijdag, 16 Novem ber van 810 uur op de Veemarkt. De aangifte tot levering zal zoo moeten plaats hebben, dat die veehouders, die slechts één rund te leveren hebben, deze doen vóór 1 Januari 1935; de veehouders, die meerdere stuks te leveren hebben moe- ton de aangifte voor minstens de helft van het te leveren aantal vóór dien datum hebben gedaan. Voor de in aanmerking komende dieren zal evenwel bij de klassificatle worden volstaan met klassen: A. B en. C. Klasse A wordt betaald met 25 ets.; klasse B met 22 ets.; en klasse C met 19 ets. per Kg. levend gewicht, eventueel na aftrek van tarra, welke ook na slachting nog zal kunnen worden toegepast, even tueel verhoogd. In klasse A worden geplaatst dieren met volle gebruikswaarde, in klasse B dieren welke niet geheel volwaardig zijn als ge- bruiksdler, in klasse C dieren welke meer afwijken in gebruikswaarde. Dieren welke door de Commissie van Overname minderwaardig worden geacht of to lang drachtig zijn. worden niet over genomen. Eveneens is dit het geval met kalveren, aangeboden met Identiteitsbewijs 1934, welke, eventueel na aftrek van tarra, geen 150 Kg. wegen. De gevraagde drach tige dieren zullen moeten klammen he men-bliekenen indien na slachting blijkt, dat desniettemin een dier niet drachtig is, zal op de uitbetalingssom van een dergelijk dier 30 pet. worden gekort. Een dergelijk dier zal voor de verplichting tot levering niet meetellen. Desgewenscht zal een leverancier bij de aanbieding een bewijs moeten kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat het betrok ken dier van Nederlandschen oorsprong is en dat het nimmer het land heeft verlaten. Bij uitzondering zal het gedurende de eerste maand der levering geoorloofd zijn, inplaats van de runderen der boven genoemde soorten, drachtige runderen te leveren, welke reeds eerder hebben gekalfd, doch nog niet hebben afgewisseld. Voor dergelijke runderen gelden even eens bovenstaande bepalingen en prijzen, doch uit den aard der zaak vervalt voor dit soort de bepaling omtrent de klam- trekken. Nauwkeurig zal evenwel worden gelet op het vierkant zijn van den uier en op een duidelijk te constateeren drach tigheid. Tevens zal de gelegenheid bestaan tot inlevering van vrouwelijke runderen, lij dende aan tuberculose, of para-tubercu- lose. Deze dieren moeten worden aangebo- den gedurende het eerste half uur na den aanvang der overname. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het ls wel zeer merkwaardig hoe weinig of de boer in het algemeen zich „dig maakt" over de genomen en nog te nemen crisismaatregelen die toch wel onmiddel- lijk zijn bedrijf aangaan. Dit wil natuur- lijk niet zeggen dat het hem „koud" laat doch de resultaten zijn tot nog toe zoo nihil, dat men weinig optimisme aan den dag legt, over de verbetering der bedrijfs- uitkomsten. Vooral het resultaat der wer king van de Crlsisvarkenswet is tot heden toe van dien aard, dat de veehouder hei inzake de nieuwe maatregelen, de in- krimping van- den veestapel heel kalm opneemt. Ter oriënteering hebben we gister op de markt hier tor plaatse verschillende melkveehouders gepolst en het eenlge ant woord dat we meestal kregen was, dat het een flinke stap in de goede richting is, dat er de helft van de crisisheffing op rundvleesch af is. De hooge lasten zoo was veelal het oordeel zijn fnuikend voor onze bedrijfsultkomsten. Inderdaad was dan ook reeds de verlaagde heffing van gunstigen invloed op de Slachtvee- prijzen. De slagers, die natuurlijk ook hun bevrediging te kennen gaven dat de hooge heffing tot de helft is gereduceerd, waren even soepeler met bieden. Het gevolg is geweest, dat de prijzen per stuk met in doorsnee minstons f. 5 hooger waren dan vorige week. Een direct voordeel dat in den zak van den noodlijdenden veehouder kwam. Ook de slachtveemarkton te Leeu warden en Zwolle, waren gister iets stijver, Op de gebrulksveeafdeelingen waren de aanvoeren wat minder groot. De koop. lieden leden de laatste weken bij terug, gaande prijzen nogal aanzienlijke verlie zen en dit moet dan ook als oorzaak wor den aangemerkt, dat minder werd aan gevoerd. De handel was over het geheel nog wel lui maar de prijzen niet lager, gfschoon niet alles verkocht werd. In de pinken die toch door de Centrale zullen worden afgenomen, was geen bijzondere handel. Men weet nog niet welke prijzen de Centrale zal geven, zoodat men geen leidraad heeft als zoodanig. De prijzen varieerden van f. 70120, terwijl de ge- schetste graskalveren duur waren en de beste f. 5560 en mindere soorten (geschetste) van f. 4050 per stuk maak ten. Ongeschetste waren moeilijk te ver- koopen. Op de wolveeafdeelingen waren de aan voeren nog niet veel grooter dan vorige week en zooals te verwachten een iets vlugger handel met even vastere prijzen, doch nog niet van veel beteekenis. De varkensmarkt was gister te Leeuwarden ook iets vaster doch eveneens van weinig beduiden. Magere varkens en biggen Iets meer in den handel., VAN DER S. RECLAME. 7550 Groote sorteering Seriei Pakketten en Postzegeli per stuk. Ka-Be albums nieuwste uitgave. C. v. LEEUWEN Lokhorststr. - Tel. 1937 Uitgesproken*J P. Meijers. koopman en winkelier te Leiden Vischmarkt. 19 en wonende Lammen Schanswee 84. te Leiden R.c. mr H Haga Cur. mr. H, F. Moolen- burg.h te Leiden. J. H Savelkoul. te Leiden, Genes-tet- straat 40 R.c mr A. W J van Vrijberghe de Coningb Cur. mr F. K. Reijsenbac'n de Haan te Leiden Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlmdsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Dieren welke nog nimmer hebben ge kalfd, worden van deze overname uitge sloten. Eveneens zullen worden geweigerd runderen welke in een dergelijken voe dingstoestand verkeeren, dat zij zonder bezwaar voor den slacht kunnen worden verkocht, benevens die dieren, welker ver voer met het oog op hun toestand bezwaren oplevert. Elk dier moet worden aangeboden door den eigenaar zelf en vergezeld zijn van een schriftelijke verklaring van een dieren arts met fiat van den betreffenden inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, blijkens welke verklaring het voor den gezondheidstoestand van den veesta pel gewenscht is, dat het betreffende dier wordt opgeruimd. Ook deze dieren worden geklassificeerd naar gebruikswaarde en daartoe verder ingedeeld in vijf klassen, waarvoor in de eerste vier klassen per Kg zal worden vergoed: a. plus klasse 30 cent; a. klasse 26 cent; b. klasse 22 cent; c. klasse 18 cent. In de c. min klasse, waarin afwijkende dieren worden geplaatst, zullen deze per stuk worden getaxeerd. Een taxeering in Kg. zal ook indien noodig, bij de hier- bedoelde levering worden toegepast. Daar het verschil in kwaliteit bij deze runderen grooter is. dan bij het over te nemen jongvee, zijn hier meer klassen gemaakt. 2- Terwijl zij liepen zoo over dat rotsig pad het was heel smal en nog al glad kwam plotseling een rukwind aan; toen was het met he* rustig wandelen gedaan. Want die wind greep onver wacht Sims hoedje beet, zoodat het van zijn spitse hoofd afgleed. Sim greep nog in de lucht, maar kon het niet meer grijpen in zijn vlucht het woei omhoog, snel in een groote boog; naar beneden viel het toen en niets was er meer aan te doen. a—a

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10