|75,te Jaargang VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 No. 22889 V. STADSNIEUWS. HET WEEHOP ZONDAG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DÈR ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel yoor advertentiën uit Lelden en plaatsen waax agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week „ffl... 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijp, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. nummer bestaat uft ZES bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HEER J. VERHOOG ALS BRANDWEER COMMANDANT. Van spuitgast tot commandant. De heer P. J. Verhoog. I Gisteren heeft de heer P. J. Verhoog, |ien met ingang 1 Nov. j .1. op zijn verzoek frvol ontslag als commandant der Leid- brandweer is verleend, na een ■-jarigen diensttijd zijn functie neer- (egd. heer Verhoog trad op 18-jarigen ijd toe tot de Leidsche Vrijwillige landweer en doorliep achtereenvolgens rangen van spuitgast bij spuit 6, ad- mct-brandmeester en brandmeester bij i groote stoomspuit en opperbrandmees- |r van de kleine stoomspuit, alvorens hij 1 Juli 1919 benoemd werd tot comman- fent. Zijn eerste onder-commandant was Me lieer N. de Zwart, die later werd opge- T»lgd door den heer D. van Lith, die deze nctie thans nog bekleedt. |Toen de jonge Verhoog zijn loopbaan bij brandweer begon, bestond het vrijwil- personeel uit 23 kaderleden, 122 spuït- isten en 4 vaste brandwachts; het mate- al uit 3 stoom- en 3 handspuiten. De Jtbreiding der gemeente maakte sneller voer noodzakelijk, zoodat een autospuit ierd aangeschaft, eenige jaren later ge bigd door een tweede, uitgerust met een Idder. [Een en ander maakte de inrichting van jen hoofdpost aan die Garenmarkt nood- tolijk. Toen op verzoek van de regenten het Weeshuis aan de Hooglandsche srkgracht de spuit aldaar werd opgehe- werd de brandweer meer en meer een Ustandige tak van dienst met eigen ad- istratie, controlediensten, spreekuren, Door afschaffing van twee stoom- en jie handspuiten is het vrijwillig personeel ingekrompen tot8 kaderleden en geveer 30 spuitgasten. De heer Verhoog |ond bekend ais uiterst streng in het ma nen der opgelegde voorwaarden, vooral ar waar de veiligheid van het publiek er de gemoeid was. Hij heeft steeds ge ien voor een goede watervoorziening p brand en herhaaldelijk met klem van aangedrongen op het maken van bndkranen en -putten, zoaals thans bij len aanleg van nieuwe straten trouwens pk altijd geschiedt. Voorts was hij een lTstander van een vrijwillige brandweer vaste kem en bad hij zitting in de commissie voor beveiliging van het Jkmuseum van Oudheden. Met zijn per sei ging hij op zeer vriendschappelijke om, mits het materiaal steeds per- in orde was en bij brand alles vlug i stapel liep 'eskundigen uit andere gemeenten spra- fen er meer dan eens hun verwondering fer uit, dat hij met de hem toegestane |»den en het beschikbare materiaal nog 1 wist te bereiken. Branden van dus- ligen omvang als in ons Stadhuis en de jruskerk mogen per slot van rekening I f als maatstaf gelden voor de capaciteit onzer brandweer. Zoomin als iedereen, die aan den weg timmert, is de kritiek hem plaatste jaren bespaard gebleven. ^^jaar als wij ons de laatste brandblus- ""6 in de herinnering terugroepen, onder zijn leiding plaats vond, n.l. pamapluiefabriek „PluvLus" aan de ogewoerd, dan weten wij, dat dit één de vele gelegenheden was, waarbij zi] het kranig en snel optreden van [^brandweer, erger werd voorkomen. heer Verhoog wenschte geen offi- F'o afscheidsreceptie te houden en had i te voren aan kader, hoofden van dienst [anderen, waarmede hij als commandant in aanraking kwam, schriftelijk me- Fe™8 gedaan van zijn aftreden en "bedankt voor de ondervonden mede van het college van B. en W. en de amb tenaren van secretarie en financieele af- deellng. Nu de brandweer eerlang bij de politie zal zijn ondergebracht, mag bij het heen gaan van dezen trouwen ambtenaar een woord van dank namens de Leidsche bur gerij voor alles wat de heer Verhoog gedu rende meer dan veertig jaar, deels vrij willig, deels als bezoldigd ambtenaar, voor haar heeft gedaan, niet ontbreken. Wij wenschen hem van harte toe, dat hij nog vele jaren van zfjn rust en pensioen moge genieten. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". —o heeft hij afscheid genomen i net personeel, dat hem als aandenken hlti6011 ruim 15"iariSe prettige samen- ung en goede verstandhouding een E aanbood. "teren heeft hij ook afscheid genomen Uitslag van den tuintjes-wedstrijd. Onder groote belangstelling van de zijde der deelnemers aan den tuintjes-wedstrijd had gisteravond in een der zalen van den Theetuin „Oud-Hortuszicht", de uitreiking der prijzen plaats. De voorzitter der commissie, de heer Joh. Ph. v. d. Bosch, opende de bijeenkomst met een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder het be stuur van de woningbouwvereeniging, de jury: de heeren Jonker, Mater en Lagen dijk, genoodigden van de tuintjes-commis sie „Ons Doel" en de belanglooze muzikale medewerkers voor dien avond mej. Annie de Roo, en de heeren J. Zonneveld, J. W. Harting en H. A. J. Franken. Hij bespreekt in 't kort de werkzaam heden van de commissie in het afgeloopen jaar, o.m. de met succes gehouden excur sies en de welwillende medewerking van de jury. De secretaris, de heer W. J. Wittenaar doet, aan de hand van het rapport, mede- deeling van het aantal punten en knoopt hieraan vast een beschouwing over doel en streven der commissie en spoort de deel nemers aan te zorgen, dat het aantal grooter wordt (momenteel 49 deelnemers), wijzende op de gezonde tak van tuinar- beid en het aankweeken van liefde voor de natuur. Daarna liet de heer J. Zonneveld zich hooren. Met 'n drietal muziekstukken be wees hij de aanwezigen 'n bekwaam accor deonbespeler te zijn. Een dankbaar applaus gewerd hem hiervoor. Hierop volgde een samenspel van viool en piano, resp. door de heeren Harting en Franken. Ter inleiding van de prijsuitreiking hield de heer Jonker een krachtig propa- ganda-speechje, erop doelende, dat ieder bewoner (tuinbezitter) ook deelnemer aan den wedstrijd moet worden. Al krijgt men nu direct geen prijs. daarom be hoeft men niet afkeerig te worden en te blijven van deelname. Het is zoo lang zamerhand 'n goede gedachte geworden van de bewoners, dat bij een geriefelijke woning een mooie tuin past. Vooral van vóórtuinen is dit op z'n plaats. Het ver hoogt het aspect- van de woningen. Daarom juicht spr. de samenwerking tusschen het bestuur van de woningbouwvereeniging en tuintjes-commissie, van harte toe. Ten slotte wekte hij met kracht op propagan- dis te worden voor het tuinieren. Allen moeten hieraan medewerken, dan zal een volgend jaar de deelname grooter zijn, wat direct de woningbouwvereeniging en indirect de stad onzer inwoning ten goede komt. Een hartelijk applaus was de belooning voor dit met overtuiging uitgesproken woord, Mej. Annie de Roo liet daarna een twee tal klassieke stukjes op de piano hooren, waarna de heer Jonker andermaal 't woord nam omnam om tot de prijsuitreiking over gaan. Hieronder volgen de prijswinnaars: Groote achtertuinen. Drie eerste prijzen: 1. v. d Berg 55 p.. A. Wendt 54 p.. 3 A. Cornet 53 p. Vier tweede prijzen: M. M. 52 p.. Ruis 52 p., H. W. Wittenaar 50 p., C. D. J. Janssen 50 p. Vier derde prijzen: H V. d. Wijngaard 49 p., S. Kokkedee 48 p., B Brandt 47Vj p.: Jae. de Tombe 46 p. Zeven vierde prijzen: J. Janssen 45 p., Hundersmarck 45 p., D. Pelt 44 p., J. Dreef 43 p., Jac, v. d. Mark 43 p., A. de Water 43 p., H. v. Donselaar 42 p. Zeven troost prijzen: Joh. v. d. Bosch 41 p., T. Pet. 41 p., H de Graaf 41 p., W Poelijoe 40 p., N. Stikvoort 40 p., J. P. Óuwerkerk 39 p., J. Gerritsen 39 punten. Kleine achtertuinen: Eerste pr.: D. Galjaard 45 p„ tweede pr.: Brouwer 44 p.. derde pr.: Joh. v. d. Bos 42 p. Drie troostprijzen: v. d. Meer 41 '/a p., J. v. Es 41 p., W. Verhoogt 41 p. Voortuinen. Eerste prijs: A. Wendt 49 p., drie derde prijzen: M Bol 44»/! p., S. Kok kedee 44 p., Abspoel 43 p. Drie troostprij zen: D. Pelt 39 p., Paats 39 p., C. D. J. Janssen 38 p. De heer Jonker complimenteerde alle prijswinnaars en hoopte, dat op dezen nut tigen avond met dezelfde ambitie voort gebouwd zal worden en daardoor het pun- tenaantal hooger zal komen. De voorz. van de woningbouwvereeni ging. de heer J. Gerritsen, wilde ook gaar ne, namens het bestuur zijn dank bren gen aan de commissie, de jury en deelne mers en sprak o.m. over de goede verstand houding tusschen comm en bestuur. Spr. verheugde zich over de groote ommekeer ten goede van verschillende tuinen en zeide, dat dit zeker het aanzien van de woningen verhoogt. Nog memoreerde spr. den gevoerden strijd tusschen Gemeente Werken en het bestuur van de woningb.-vereen. ontstaan door het dempen van een sloot in 't Haag- wegkwartier, waardoor de tuinen verlengd werden en de noodzakelijk geworden op hooging daarvan nu niet bepaald ge schied is met grond die geschikt is voor tuingrond. Spr. hoopte in een dergelijk geval, vooral als het een woningboüw-ver- eenigmg betreft, op een betere samenwer king tusschen Gemeente Werken. De heer J, Zonneveld gaf hierna een 3- tai stukjes muziek, gevolgd door piano en viool door de heeren Franken en Harting. Aan het einde gekomen, sprak de heer H. W. Witenaar namens de deelnemers dank aan de jury en commissie voor hun belanglooze arbeid en het bestuur van de woningbouwvereen. voor den geldelijken steun, waardoor het de commissie ook weer dit jaar mogelijk is gemaakt haar werk zaamheden voort te zetten. Spr. wijdt nog in den breede uit over de onderlinge sociale verstandhouding, door b.v. bij een teveel aan planten te denken aan hen in 't bijzonder aan de werkloozen die niet kunnen koopen en het hen daardoor mogelijk te maken, dat ook niet-financieel krachtigen des zomers hun ledigheid in nuttigheid kunnen omzetten. Voorz. v. d. Bosch sloot deze gezellige bijeenkomst met een woord van dank. DE SOC. DEM. VROUWEN PROPAGANDA- COMMISSIE. Een geslaagde propaganda-avond. In de zoowel beneden als boven tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal or ganiseerde de Leidsche Sociaal-Democra tische Vrouwen Propaganda-Commissie gis teren een propaganda-avond met mede werking van de Arbeiderstooneelvereeni- ging „D.O.S.", terwijl als spreekster optrad mevr. StraalmanKremer uit Hilversum "en een 4-tal werklooze musici de entre- acte muziek verzorgden. De presidente, mevr. C. P. Braggaarde Does opende de bijeenkomst met een har telijk welkomstwoord. De groote opkomst o.a. uit Sassenheim, Wassenaar en Alphen aan den Rijn en de tegenwoordigheid van het bestuur der Leidsche S.D.A.P.-afdeeling verheugden spr. ten zeerste. Met nadruk wees spr. er op dat de S.D.A.P. voor de werkloozen doet, in dezen tijd nu vrijwel geen huis niet bezocht is door deze plaag. Vooral de vrouwen hebben er steeds naar gestreefd de oude krotwoningen door ge rieflijker huizen te vervangen; thans vallen de betere woningen door de werkloosheid en de salarisverminderingen weer terug in den ouden toestand. Daarom en om het streven de vrouwen terug te dringen in haar oude, vernederende positie uit het openbare leven weerstand te bieden is het noodig, dat alle vrouwen zich achter de S.D.A.P. scharen. Nadat de „Internationale" gezongen was, verkreeg mevr. StraalmanKremer het woord, die haar rede aanving met te herin neren aan het groote wonder, dat in de laatste dagen aller aandacht heeft geboeid. Het groote wonder, dat de techniek de grenzen heeft vervaagd, het begrip afstan den ook al gaat het om wereiddeelen heeft te niet gedaan. Tevens leert men, dat de kunstmatige grenzen hoe langer hoe meer de volkeren van elkaar vervreemden en door dezelfde techniek nog niet konden worden overbrugd. Het is thans mogelijk in enkele etmalen naar het andere einde der wereld te vliegen, in den korten tijd van enkele minuten met de bewoners der verst verwijderde landen te telefoneeren De wereld dreigt echter aan dezelfde tech nische knapheid ten onder te gaan; iets wat we vrijwel dagelijks vergeten is deze knapheid in dienst te stellen van de ge- heele menschheid. We leven thans in den tijd van teruggang naar oude, lang ont groeide toestanden. Wanneer we weten, dat de aarde dreigt ten onder te gaan onder haar eigen overvloed, terwijl honderd-dui zenden menschen er op van honger dreigen om te komen dan is het duidelijk dat het geheele systeem van productie en con sumptie foutief is. De nood in dezen tijd beteekent onherroepelijk de geboorte van een nieuwen tijd, waarin er niet meer over doch met de arbeidersklasse zal worden beslist. Iedereen moet daarvan door eens gezinde samenwerking het zijne bijdragen om de herovering van hetgeen afgenomen werd en nog afgenomen zal worden. Overal ook in ons land heerscht ellende en honger, de ondervoeding viert hoogtij en toch pijnigt een minister er zich het hoofd over hoe dezen winter zoo weinig mogelijk melk te doen produceeren. Het aan de werkloozen geven kost geld en daarom be hoeft men er geen hoop op te koesteren; er is maar één ding waarvoor men zich in Den Haag bezorgd maakt en dat is wat te doen om de belastingen niet te moeten verhoogen en te voorkomen, dat de buren onze grenzen overtrekken. Wat men enkele jaren terug niet mogelijk achtte dreigt thans meer en meer, een nieuwe oorlog! In het werkplan voor dit jaar is geen enkel woord besteed aan de werkloosheid, hiermee gaat het als met een langdurigen zieke. In den beginne informeert elkeen naar den toestand, het einde komt echter voor ieder onverwachts. Steeds vaker wordt aangedrongen met steeds meer klem op bewapening, de oorlogsjaren van 19141918 en de daarop volgende jaren hebben de menschheid nog niets geleerd. Het prole tariaat van rechts en links hebben één ding gemeen: hun eigen ellende! Door zich allen als één man aaneen te sluiten kunnen zij het dreigend gevaar afwenden Het feit dat de Chr, en Katholieke arbeiders met vreugde bij duizenden op het petitionne ment der N.V.V. teekenden geeft reden tot NOG KOUD WEER MET EEN LICHTE VERBETERING TE WACHTEN. Sedert de vorige week is de algemeene weerstoestand in West-Europa wel zeer veel veranderd. Toen werd het geheele groote gebied tusschen Groenland en het Vasteland overstroomd door warm-voch- tige lucht, die o.a. hier te lande bijzonder hooge temperaturen had veroorzaakt. Er lag een diepe stormdepressie over Noord west-Europa en er woei dientengevolge bij ons en over de Noordzee een stormachtige Westenwind. Voor een sterke afkoeling bestonden toen nog geen duidelijke aan wijzingen- Kort daarna is er een groote verande ring gekomen doordat de depressie in Oostelijke richting begon weg te trekken en in het gebied tusschen Oost-Groenland en IJsland een krachtige Noordelijke luchtstroom doordrong, die zeer koude luchtmassa's uit het poolgebied naar het Zuiden voerde. Daardoor ontwikkelde zich over den Atlantischen Oceaan een krach tig gebied van hoogen druk. De toevoer van warme lucht uit het Zuiden werd af gesneden en de warm-vochtige lucht stroom, die eerst over West-Europa vloeide werd naar het Oosten afgeleid. Dit had weer tengevolge, dat zich over het Noord- zee-gebied en de omgeving kleinere de pressies vormden, die buiig weer uit het Noordwesten onderhielden. De koude polaire luchtstroom drong als NW- en W-wind geleidelijk tot het Vaste land door en veroorzaakte een sterke af koeling. Met dezen nieuwen algemeenen weerstoe stand gaan wij 't einde der week tegemoet. Veel goeds is daarvan niet te verwachten hoewel wij rekening hebben te houden met eenige verbetering en een verminde ring van den wind. die beiden niet on waarschijnlijk zijn. Daarbij zou dan de temperatuur waarschijnlijk iets milder zijn In hoofdzaak zal de algemeene vérdeeling der luchtdrukking aan het einde der week dezelfde zijn als in het midden, n.l. hoog over den Oceaan ten Westen der Britsche Eilanden en over Zuid-West-Europa, laag over Noord-Oost-Europa, waarbij de toevoer van koude lucht uit het hooge Noorden nog niet ophoudt en het weer voor den tijd van het jaar nog te koel zal zijn. Daarbij blijft de kans op buiig weer tengevolge van de ontwikkeling van nieuwe secundaire depressies over de Noordzee nog groot. Des nachts kan al lichte vorst optreden. (Nadruk verboden blijdschap en geeft hoop op het uiteindelijk succes van den strijd. De honger is sterker dan alle geboden en verboden en zal een weg aanwijzen, die der regeering niet aan genaam zal zijn. De moeilijkheden zijn echter niet alleen in ons land zoo groot, de geheele wereld gaat er onder gebukt en zoo dwaas, dat een nieuwe staatsvorm den toe stand op eenmaal in een idealen zou ver anderen is de S.D.A.P. niet! Ook de sociaal democratie zal de menschheid geen gouden bergen kunnen brengen maar zij zal ze zich kunnen veroveren, door vol vertrouwen de toekomst in te gaan. Een vooral voor de vrouwen buitengewoon zware taak, die meer dan moed vraagt, nu velen hunner de kinderen niet meer kunnen kleeden, voe den of verwarmen Maar de loop der jaren heeft haar heel veel geleerd evenals de mannen. En al worden ze thans terugge drongen eenmaal zullen ze heroveren wat thans verloren is en met ongekende energie en groote hardnekkigheid, want socialisme leeft in het binnenste van den mensch en dit kan geen ander mensch hem ontnemen. Wanneer naar de buren gekeken wordt dan moet niet gelet worden op den om vang van hun bewapening maar den toe stand waarin ze leven opdat het ons niet eender gaat. De Duitsche vrouwen zijn tot het uiterste vernederd, zonder eigen wil of eigen gevoelen en dan beseft de Nederland- sche vrouw eerst goed wat ze heeft en wat ze behouden moet en zal, want ze hebben zelf geleerd te denken en behoeven geen mannetje uit de maan om dit voor haar te doen. Dit groote pand moeten ze bewaren en ze moeten niet alleen naar de stembus gaan om „ja" te zeggen omdat ze het „nee" niet durven uiten maar om haar aandeel te volbrengen in den algemeenen strijd: waaraan allen van hoog tot laag moeten deelnemen, sprekers, denkers en leden door het uitdragen en verspreiden der beginse len in de naaste omgeving en in het huis gezin en het socialisme niet alleen te pre diken maar ook en vooral is dit de taak der vrouwen te beleven. Man en vrouw zullen samen de nieuwe wereld moeten op bouwen elk met een eigen thans zeer zware taak maar in de toekomst zal we der een brug geslagen zijn over wereid deelen en landen maar dan niet. door ron kende vliegmachines maar door het eens gezinde proletariaat aller landen; een brug van naasten liefde en broederliefde: dan zal er voor ieder menschenkind vrijheid, arbeid en brood komen. Na deze krachtig toegejuichte rede voer de de tooneelvereeniging „D O.S." op de dramatische episode in één bedrijf van Herman Heyermans „Ahasverus". Zoowel in dit de Jodenvervolgingen in Rusland be handelende, sterk dramatische stiik als in „De wijze Raadgever" van C. de Dood. dat na de pauze werd opgevoerd gaf D.O.S, blijk van grooten vooruitgang. Met groote aandacht werden beide stukken gevolgd en een krachtig applaus dankte speelsters en spelers voor het gebodene. BINNENLAND. De heer Ed. Gerzon tegen devaluatie. (Binnenland, 3e Blad). Prof. van Rijnberk, te Amsterdam, ge huldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoogleeraar. (Kerk en School, 6e Blad). De roofoverval te Amstelveen; tegen verdachten is tien jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad). Het reisplan van de UIver vastgesteld. (Sport, 6e Blad). Vlaardingsche stoomlogger „Comelis" wordt vermist; er zijn 17 personen aan boord. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Spoedig weer beslissingen inzake de Ontwapeningsconferentie te wachten. (Buitenland, le Blad)! Labour-winst bij de Engelsche Ge meenteraadsverkiezingen. (Buitenland, le Blad). In Egypte dreigt een kabinetscrisis, (Buitenland, le Blad). Roosevelt stelt een raad van urgentie in. (Buitenland, le Blad). Bijzonderheden over het Duitsch- Engelsch handelsverdrag. (Financiën, 6e Blad). ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Gemeenteraad van Leiden, is onderstaand adres verzonden: Ondergeteekenden, voorzitter en secre taris van het Werkloozen Strijd Comité (W.S.C.) domicilie kiezend ten huize van R. Pet le Haverstraat 18 stellen het vol gende aan uw raad voor: le. om tijdens de wintermaanden aan de werkloozen f. 2 kolengeld te verstrek ken; 2e. het verstrekken van kleeding, schoei sel en dekking; 3e. het verstrekken van goedkoopere boter en aardappelen; 4e. een dubbele uitkeering met de Kerst dagen; 5e. tariefverlaging van gas en electrici- teit aan alle arbeiders en kleine midden standers. w.g. G. v. d. HOOGT, voorz. w.g. R. PET, secretaris. LEIDSCH UNIVERSITEITS-FONDS. Met groote erkentelijkheid wordt mede gedeeld, dat het Fonds een legaat van tienduizend gulden, vrij van successie rechten. heeft ontvangen. De erflater heeft gewenschit, dat zijn naam niet vermeld zou worden. o BLOEMEN-BERTHA JUBILEERT. Bertha Gerritsen, bij ieder lid van een studentencorps en bij iederen roeier wel bekend als „Bloemen-Bertha" vierde gis teren haar 30-jarig jubileum als zoodanig. Ter gelegenheid van dit feit bood zij gis termiddag aan de besturen van alle stu dentencorpsen te haren huize te Den Haag een maaltijd aan. Onnoodig te zeggen, dat er aan tafel 'n zeer geanimeerde stemming heerschte o DE ARBEIDSBEURS. Op den lsten November 1934 waren 3681 (v. j 2959) werkzoekenden ingeschreven. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: „A la Station", Vijverstraat 5 Alphen a. d. Rijn, hotel en lunchroom. Uittredend Eigenaar: P. J. B. Grossat, Alphen a. d. Rijn. o REMONSTR. TENTOONSTELLING. Wij brengen nog even in herinnering, dat de Remonstrantsche tentoonstelling in de Lakenhal tot en met Zondag 11 dezer gratis toegankelijk blijft en dat, voorzoo ver de voorraad strekt, gratis catologi wor den uitgereikt. o ALLERHELIGEN OPTOCHT „DE GRAAL". Zooals de laatste jaren gebruikelijk, hield de vrouwelijke jeugdbeweging voor Katho- liekae Actie „De Graal" ook dit jaar ot> den avond voor het feest van Allerheiligen een optocht. Na het Lof in de Hartebrug- fcerk werd de stoet op de Mare opgesteld, waar hij zich te circa half negen met ver lichte lampions en fakkels in beweging stelde. Langs de singels en het Plantsoen trok de zwijgende, mediteerende stoet naar de St. Leonarduskerk waar door de Graal- leden een gedeelte uit het „Koninklijk Paaschkruis" in spreekkoor werd uitge voerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1