Dr. Colijn over het regeeringsbeleid De gouden standaard blijft gehandhaafd 75«i« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 November 1934 Derde Blad No. 22888 Aanpassing is een eisch van zelfbehoud. AFSCHEID VAN KATWIJK'S GEMEENTE-ONTVANGER. KERK- EN SCH00LNIEUWS O— O Geen huurcommissies, doch wel bevordering van den bouw van goedkoope woningen. Verschenen ls de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag Inzake de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrootlng voor 1935. De regeering onderschrijft geheel, dat de economische toestand zeer zorgwek kend is. Bijna dagelijks doen zich nieuwe leiten voor. welke een slechter worden van den economischen toestand ten gevolge ebben Men moet echter beseffen dat de rerheid niet bij alles kan helpen en niet i staat ls, alle risico's over te nemen. Het drijfsleven zal in deze tijden alle krach- n moeten inspannen, en niet bij eiken -cnslag bij de regeering moeten aan- ■ppen. Harerzijds zal de regeering alles in het erk stellen, wat in haar vermogen is om et bedrijfsleven te stimuleeren, en het- een getoond heeft levenskracht te bezit- n. in stand te houden. Alle teekenen wijzen erop, dat de con- onctuurcrlsis in het algemeen haar eptepunt bereikt heeft, doch dat met me ons land zich onvoldoende de struc- -eele wijzigingen heeft gerealiseerd. De nomische toestand van voor 1929 zal et terugkeeren; het zou gebrek aan in- cht beteekenen indien men voor dit feit e'oogen sloot. Verdere aanpassing aan het nieuwe billsatievlak is de eerste voorwaarde oor de verbetering der werkgelegenheid b daardoor van de koopkracht. Een kunstmatige stijging in geld van de komsten der bevolking zou niets anders ian een verdere afbraak van de werkgele- enheid en daarmede van de volkswel vaart ten gevolge hebben. De Regeering is van meening, dat de passing over de geheele lijn zal die nen te geschieden. Niet alleen op het ter tio van de loonen, doch ook op dat van de vaste lasten zal aanpassing moeten pbats hebben. De Crisispachtwet heeft een tijdelijk ka rakter. Een nieuwe wettelijke regeling van ce pacht, bestemd om ook ln normale tilden te dienen, zal een anderen inhoud tnceten hebben. Een wetsontwerp ter zake is in voorbereiding. Het vraagstuk eener wettelijke regeling tan het recht van opzegging van hypo theken met het oog op de bijzondere ■tijds omstandigheden is in onderzoek. Een voorstel tot wederinstelling van huurcommissies is van de regeering niet te verwachten Waar noodlg en mogelijk Bi de regeering den aanbouw van goed kope woningen bevorderen ten deele door let verleenen van tweede hypotheken aan de bouwers, ten deele door voorschotten bachtens de Woningwet. Dat de landbouwcrisispolitlek het bewijs sou leveren, dat de regeering practlsch niet veel anders doet dam het herstel af wachten, is ln strijd met de feiten. Ulter- lard wordt getracht de bedrijven op land bouwgebied voor ondergang te behoeden; vendien wordt hier met kracht naar aan- "ing gestreefd Wat de industrie betreft, streeft de re- (eertng eveneens naar aanpassing. In de ->ste plaats en voor het in het leven roepen van niéuwe industrieën zal op Iciioud en uitbreiding van bestaande be drijven de aandacht gevestigd moeten zijn. Geen centrale industriebank. De Regeering is niet bereid een centrale 'ustriebank op te richten. Zij ls van cning dat de particuliere industrieban- n, gesteund door de gewone banken, een "nde outillage op dit terrein geven. De onlangs ingestelde commissie zal ten deze coordineerend en conitroleerend werk- laam zijn. De Regeering kan niet inzien, dat er eenlge reden zou behoeven te bestaan voor de groate onrust, welke volgens verscheiden leden de zinsnede in de troonrede, dat de eendacht der Regeering onophoudelijk gevestigd blijft op verlaging van heffingen uit de crisisregelingen voortgekomen, in landbouwkringen zou hebben gewerkt. De Regeering ziet zeer wel in. dat de tolbouw het in den eersten tijd niet donder steunmaatregelen zal kunnen stel len, Een Ingrijpende, algemeene steun- 'erlaging op landbouwgebied ligt don ook b-et direct in het voornemen van de "peering. Steun aan de scheepvaart. De steunverleening aan de scheepvaart J" een min of meer algemeen karakter st"men dra-=en d°ch de Regeering zal zich fwiljs moeten voorbehouden, de steunver- fonlng afhankelijk te maken van voor- vaarden welke aan de verschillende dotepvaartmaatschappijen zullen moeten Worden gesteld. von jde Kon- HoH- Lloyd is geen steun oor den bouw van nieuwe schepen toe- in 64 Wel ls een desbetreffend verzoek "onderzoek, Met betrekking tot de moeilijkheden dun V00r bedrijfsleven zijn ontstaan llntL„een grooten achterstand in de beta- Dultsche zijde zijn bij de Re- maatregelen in overweging. Zestig millioen-plan. i t a?.e.cn tragen gang van zaken met het 1 >ou rilUioenplan fs geen sprake. Het mig moeite hebben behoeven te kosten het geheele bedrag van dit crediet in korten tijd te besteden voor rijkswerken, ln het bijzonder op het terrein van het departement van Waterstaat. Dit zou ech ter weinig ln overeenstemming zijn geweest met het. doel der instelling van het Werk fonds. Zoo weinig wordt de uitvoering der Werkfondsplannen vertraagd, dat er tot dusver geen voorstel van het fondsbestuur is geweest of de regeering heeft daarom trent op korten termijn beslist, waarbij nog geen enkele afwijzende beslissing ls gevallen. De Regeering moet. dan ook met beslist heid tegenspreken dat het aftreden van den heer Zaalberg zijn rechtvaardiging zou kunnen vinden in een tragen gang van zaken. Geen verkorting werktijd. De Regeering is van meening, dat een verkorting van den arbeidstijd van het overheidspersoneel, met name ten aanzien van hen, die langer dan 48 uur per week werken, niet raadzaam ls. Zij acht het n.l. ongewenscht, thans tot uitbreiding van het personeelsapparaat over te gaan. Steunverleening. Aan den wensch van een aantal leden, om niet van de steunbedragen te doen af trekken hetgeen de gesteunden van parti culieren ontvangen, kan de Regeering tot haar leedwezen in het algemeen niet vol doen. Naar de mogelijkheid van de verstrek king van eenlge goedkoope levensmiddelen (ook groenten) wordt een ernstig onder zoek Ingesteld. Tusschen de departementen van Economische en Sociale Zaken wordt te dezer zake overleg gepleegd. De regee ring vertrouwt spoedig een conclusie te kunnen trekken. De Minister vam Sociale Zaken heeft een andere regeling voor de steunverleening aan diegenen die spaargeld en huizen be zitten. in overweging. Naar mag worden vertrouwd, zal hieromtrent zeer spoedig een beslissing worden genomen. Met. het denkbeeld om het werkloosheids- subsidiefonds te voeden door een heffing ineens ten beloope van l°/o van de ver mogens en door een verhooging der succes siebelasting kan de regeering zich niet vereenigen De gouden standaard. Wat de handhaving van den gouden standaard betreft merkt de regeering het volgende op: Nederland als groot-importeur, niet het minst van grondstoffen, wordt door waar devermindering van de munt zonder eeni- gen twijfel zeer geschaad, daar het zijn Importen duurder moet betalen. Neder land als exporteur wordt door de lagere prijzen die het als gevolg van een deva luatie misschien voor zijn artikelen zou kunnen calculeeren, alleen gebaat voor zoover de afzet dezer artikelen niet door nieuwe of verscherpte contingenteeringen prohibitieve tarieven of beperkingen in het Internationale betalingsverkeer op de buitenlandsche markten zou worden ver hinderd of althans zeer bemoeilijkt. Er zijn tal van Nederlandsche produc ten. waarvan de prijs ook thans reeds gee nerlei beletsel vormt voor den afzet in het buitenland, doch waarvan die afzet door vele beperkende maatregelen wordt verhinderd of belemmerd. Deze moeilijk heden worden door devaluatie niet weg genomen. Nederland als producent voor de eigen markt, zou ln vele gevallen hooger prijzen moeten berekenen op grond van de ver werkte buitenlandsche grondstoffen. Ne derland als scheepvaartland zou bij een devaluatie voordeel hebben, indien men er in slaagde de exploitatie-uitgaven, in gul dens uitgedrukt, op het oude peil te hou den, Maar zelfs dan ls, gelijk buitenslands blijkt, voorspoed voor de scheepvaart nog niet gewaarborgd. Ten slotte mag niet over het hoofd wor den gezien, vooral niet ln een land met een zoo belangrijke geld- en kapitaal markt als Nederland, welk een bijkans onhelstelbaren schok het groot vertrou wen, dat het geldwezen ten onzent terecht geniet, zoowel door dévaluatie als door het loslaten van den gouden standaard, zou krijgen. In de eerste plaats zou het buitenland zijn tegoed overhaast terugtrekken. Voorts zou ongetwijfeld een ernstige kapitaals- vlucht ontstaan. Het staatscrediet waarop thans zoowel het crediet van Nederlandsch Indië als van de gemeenten berust, zou voor langen tijd verdwijnen. Wie dit alles tegen elkaar afweegt, kan niet lang in twijfel verkeeren, welke van belde schalen doorslaat. Ook is de regeering het geheel eens met die leden die opmerkten dat een sluitend budget voor de handhaving van den ga ven gulden slechts een der voorwaarden ls die vervuld moeten zijn, en dat het van den geheelen gang van zaken in het economisch leven van ons volk afhangt, of een everwicht ln onze betalingsbalans en daarmede de gouden standaard kan wor den behouden. Het verwijt dat de aan dacht der regeering teveel op de finan- cleele politiek zou zijn gevestigd, is dan ook geheel misplaatst. Zooals de Regeering reeds herhaaldelijk heeft uiteengezet, acht zij verdere verzwa ring van lasten, zonder den druk op het economisch leven geheel ondragelijk te maken, niet mogelijk. Bij het aanbrengen van besparingen tracht zij de groote belan gen van volkswelvaart, volksgezondheid, volksontwikkeling zoo veel mogelijk te ont zien. Het verwijt van inconsequentie, dat ge grond was op de overweging dat de Regee ring verhooging van belastingen, welke ten bate van het Rijk zouden komen, onmoge lijk verklaart, terwijl zij aan den anderen kant door allerlei maatregelen de gemeen ten zou noodzaken tot belastingverhooging, wijst de Regeering af. De pensioenbijdrage. Ten onrechte wordt aangenomen, dat de regeering de Indiening van een wetsont werp overweegt waarbij een bijdrage voor gezinspensioen ad 5'/!% door de gepen sioneerden zou worden gestort, over hun laatsten pensioensgrondslag tot een maxi mum van f. 3000. Overwogen wordt voor de gepensioneerden die bijdrage te berekenen over hun pensioen en voorts het percentage op minder dan 5'/t te stellen. Opheffing van het bankgeheim zou, zoo lang zij niet internationaal geschiedt voor ons economisch leven zulke ernstige gevol gen kunnen hebben, dat het middel erger zou blijken dan de kwaal. Het is een misverstand dat de regeering zou meenen, dat het totale begrootings- cijfer op het peil van 1913 zou moeten terugvallen: ook zij acht dit onmogelijk Geen salarisverlaging rijkspersoneel. Het denkbeeld om er van af te zien jaar lijks een sluitende begrooting op te stellen en in plaats daarvan 's rijks financiën over een tijdperk van tien of vijf jaar als één geheel te beschouwen, kan de regeering niet overnemen. De laatstelijk gehouden conversie van een belangrijk deel onzer staatsschuld ls gepaard gegaan met een niet onaanzienlijke verlenging van den aflossingstermijn der geconverteerde lee ningen. Het zou dus niet te verantwoorden zijn de aflossing van de staatsschuld, die daar door reeds ln belangrijke mate is vertraagd, nog verder te vertragen. Met het wetsontwerp tot verdere verla ging van 's rijksuitgaven wordt de meest mogelijke spoed betracht. Het komt de re geering niet gewenscht voor omtrent de richting waarin dit ontwerp zich zal bewe gen thans reeds mededeelingen te doen. De regeering heeft een verdergaande al gemeene verlaging der salarissen van het rijkspersoneel overwogen, doch is aanvan kelijk van oordeel dat aan een nieuwe ver laging over de geheele lijn voor het oogen- blik ernstige bezwaren kleven. Daarom overweegt zij, of niet een wijzi ging ln de classificatie der gemeenten in dier voege, dat meer dan tot nu toe reke ning wordt gehouden met den plaatselijken loonstandaard de voorkeur verdient. Verliesgevende spoorlijnen. Wat betreft den strijd tegen spoorweg tekorten, is een volgend voorstel tot naas ting van verliesgevende lijnen eerlang te verwachten. Wat betreft instellihg van een conjunc tuurfonds, verklaart ook de Regeering het daarvoor niet het geschikte oogenblik te achten. Wanneer verscheiden leden aanvoeren, dat van het openbaar onderwijs veel grootere offers worden geëischt dan van het bijzondere, kan dit alleen betrekking hebben op de opheffing van scholen De meening, dat er van afbraak van het openbaar onderwijs kan worden gesproken, moet de regeering als onjuist tegenspre ken. De onderhandelingen over het ophef fen van bijzondere scholen zijn nog gaande. Omtrent een eerste ontwerp van een algemeene wet, tot regeling der grond slagen van de organisatie van het onder wijs ls op 11 April 1934 advies van den Onderwijsraad gevraagd. Na ontvangst daarvan wordt overwogen, wat te dezen opzichte verder kan geschieden, doch in elk geval zal het ontwerp nader moeten worden onderzocht in verband met het algemeene plan tot verlaging van de rijksuitgaven. De weermacht. Reeds bij de installatie van de commis sie Idenburg heeft de regeering te kennen gegeven dat zij zich voorbehield de mee ning of de geadviseerde reorganisatie de weermacht aan haar doel zou doen be antwoorden. De Nederlandsche weermacht behoeft niet te zijn berekend op zelfstan dige verdediging van ons grondgebied tegen een vreemde militaire macht. Wel moet, welke de houding der bij het ontstaan van een Europeesch conflict aan het roer zijnde regeering ook moge zijn, deze daarbij kunnen steunen op een weer macht, welke verhindert dat een vreemde mogendheid ons gebied beschouwt als een zonder eenige kwade kans te kiezen ter rein van doortocht of operatie. Kan zij dit niet, dan doet Nederland bij voorbaat van alle aanspraak afstand, om als onafhan kelijke en neutrale natie te worden be schouwd. Voor de aangegeven doeleinden blijft de Regeering de thans voorziene oorlogs weermacht kwantitatief voldoende achten. Overeenkomstig de commissie-Idenburg ls zij echter van oordeel, dat elke inkrim ping van beteekenis het leger ongeschikt zou maken om buiten de vesting Holland op te treden en derhalve ongeschikt om aan de aangegeven doelstelling te voldoen. Ook een reorganisatie, welke, zonder uit eindelijk tot een verzwakking te lelden, een overgangstoestand zou scheppen van mindere paraatheid, zou de regeering bij den lnternationaal-politieken toestand niet verantwoord achten. Zulks beteekent niet, dat wij in den bewapeningswedstrijd moeten meedoen, Uit vorenaangegeven overwegingen heeft de Regeering ten opzichte van de Konink lijke landmacht de bezuinigingsvoorstellen overgenomen, welke naar het eenstemmig oordeel van de Regeering en de Commis sie-Idenburg de weerkracht niet zullen aantasten, ten deele zelfs zullen verhoo- gen. Dit zijn: de invoering van het capl- tulantenstelsel, de afschaffing van een deel der burgercorveeërs en van het voor oefeningsinstituut. Een ontwerp-capitulantenwet. heeft het Departement van Defensie verin ten en zal zeer binnenkort een punt van bespreking uitmaken ln den Ministerraad. MET DEN HEER G. B. WERTHER GING EEN TROUW EN ACCURAAT AMBTENAAR HEEN. Foto Pander Gistermiddag om 3 uur had ln de Trouwzaal van het Raadhuis te Katwijk onder groote belangstelling het officieele afscheid plaats van den heer G B. Wer- ther als gemeente-ontvanger, na een diensttijd van ruim 40 jaren te Katwijk. Aanwezig waren Staatsraad mr. dr. J. Schokking, oud-burgemeester van Kat wijk; burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d Hoop en echtgenoote; de beide wethou ders J. Dubbeldeman en C, A. Veltkamp; de gemeente-secretaris D, C. O. Boekho ven; de hoofdcommies J. A. Colette en het geheele secretarie-personeel; de inspecteur van politie J. H. v. d. Wijngaart met den hoofdagent P Ruwhof en de politie-agent J. v. d. Luijt; de directeur van de ge meente-bedrijven E. A. van Daalen; de directeur van de gemeentewer ken ingenieur J H. de Bruijn; dr. J. Huetlng; H. W Grimbergen; dr. I. Lod der; D. van Rlessen; J. v. d. Perk, raads leden. Eenige raadsleden hadden bericht van verhindering gezonden. Bovendien wa ren aanwezig de oud-gemeente-secretaris J. W. Kobus; het oud-raadslid dr. H. E. de Ruiter Zijlker; de burgemeester van Rijns burg J. L. Bosschieter; de drie Herv. pre dikanten te Katwijk aan Zee ds. R. P. A. Rutgers; ds. W. M. A. Kalkman; ds. P. Pras; ds. H. Meyering, Geref. predikant te Katwijk a. d. Rijn en ds. E. Warmolts, Herv. predikant aldaar; notaris H. Eerd- beek; dr. J. C. A. Cieveringa; de school arts dr. A. in 't Velt; mr. N. C. Couvée; dr. G. C. A. van Dorp, alsmede vele dames. De heer en mevrouw Werther werden per auto door den w.n. gemeente-ontvan ger den heer F. Tornaro van hun woning afgehaald. Bij den hoofdingang van het gemeentehuis werd aan mevr. Werther een bloemruiker aangeboden door mej. E. M. Lemmerzaal. De heer Boekhoven leidde. Het eerst nam het woord burgemeester Woldringh v. d. Hoop. Deze merkte op dat de tijd voor den heer Werther gekomen was om afscheid te nemen van den ge meentedienst. Wij wilden dit op eenigszins plechtige wijze doen. Van 1 April 1891 tot 1 Maart 1892 was de heer Werther ambtenaar ter secretarie van Hazerswoude. Van 1 Maart 1892 tot 15 April 1914 ambtenaar ter secretarie te Katwijk; van 13 Mei 1892 tot 1 April 1922 secretaris van de K. van K. en Fa brieken te Katwijk; van 15 April 1898 tot 1 November 1934 gemeente-ontvanger van Katwijk; van 1 Januari 1917 tot I Jan. 1921 kassier der gemeentelijke duinwater leiding; van 5 Maart 1914 tot 1 Januari 1924 secretaris-boekhouder der gemeente spaarbank; van 4 Januari 1924 tot 1 Nov. 1934 kassier van het gemeentelijk grond bedrijf. Hedenmorgen, aldus spr., heeft u de kas overgedragen, morgen begint uw ambteloos leven en kunt ge genieten van de rust! In de lange reeks van jaren in Katwijk doorgebracht is het niet altijd gemakkelijk geweest. Gij hebt gehad de 20 rustige ja- ren van 18921914. Het werk werd om vangrijker, maar het ging geleidelijk. Toen zijn de moeilijke jaren van de wereldoor log gekomen, de tijd van „ups en downs", later de crisistijd. Er wordt veel gevergd van den ambtenaar. Wanneer wij zelf nieuw werk moeten beginnen, lukt het niet altijd dadelijk. Gij zijt een ijverig, betrouw baar ambtenaar geweest. Zorgvuldig hebt gij uw ambt waargenomen en dat is op prijs gesteld. De gemeenteraad heeft ge meend u een bewijs van dankbaarheid te geven om met een eenvoudig geschenk uw afscheid te bezegelen. Gij zijt gebleven een man van den ouden stempel, die nog steeds de pen en niet de vulpen hanteert. De duur der eerste oefening wordt verlengd. Het overnemen van de taak van een deel der burgercorveeërs door een even redig uitgebreid contingent dienstplichti gen, hetwelk voor eerste oefening onder de wapenen ls, zal gecompenseerd door een eenigszins verlengden duur van deze oefe ning, de geoefendheid van de dienstplich tigen in geenen deele schaden. Opgemerkt wordt, dat de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken een ontwerp van wet houdend verbod van een deelneming aan particuliere milities voor bereiden. De revolutionaire actie, De regeering is met vele leden van oor deel, dat zonder wijziging van de Grond wet een bevredigende oplossing van het vraagstuk der zoogenaamde revolution- naire volksvertegenwoordigers niet is te bereiken. Zij overweegt, of en in hoeverre het noodig of gewenscht is, een herziening van de Grondwet op bepaalde onderdee- len voor te bereiden. Blijkt inmiddels een tijdelijke noodvoor ziening dringend, dan zal de regeering daartoe overgaan, waarbij van den arbeid der Commissie-Kooien kan worden partij- getrokken. Tegen cumulatie van inkomsten. Een wetsontwerp houdende regeling tot verdere beperking van de cumulatie van inkomsten uit overheidsklassen is in voor bereiding. De regeering acht het afschaffen van den standplaatsaftrek reeds om finan- cleele redenen niet mogelijk. Spr. overhandigde hierop den heer Wep» ther een kristallen Inktkoker met ril vei to deksel waarin het wapen van Katwijk wto gegraveerd. Spr. wenschte, dat hij er lang gebruik van zou mogen maken! Vervolgens bracht de burgemeester den heer Werther dank voor de buitengewone aangename samenwerking met de ambte naren. GIJ hadt altijd een prettige, gelijk matige stemming. Ook in uw ambt als ont vanger heeft die eigenschap het u gemak kelijk gemaakt. Spr. schetste de goede verstandhouding tusschen hem en de ambtenaren en karak- tiseerde die als de verhouding tusschen neven en oom. Zij hebben uw raad en. daad gevolgd en ter harte genomen. De ambtenaren hebben gemeend u een cadeau aan te bieden, een lamp voor uw huls, waarbij gij op gemakkelijke wijze uw krantje bij kunt lezen Spr. eindigde met den wensch, dat hij nog lang van zijn rust zal mogen genieten, waarop de elec- trische schemerlamp met kap werd aan geboden. Tweede spreker was de inspecteur van politie J. H. v. d. Wijngaart. Deze richtte namens hem zelf cn het politiecorps een woord van dank tot den heer Werther voor den langen tijd van samenwerking tusschen politie en gemeente-ontvanger, die steeds van aangenamen aard was. Spr. heeft hem leeren kennen als een goed mensch en als een goed ambtenaar. De politiedeputatie biedt u voor die prettige samenwerking een bloemstuk aan. Spr. eindigde met den wensch, dat hij nog lang van zijn rust moge genieten. Namens de politie werd door agent v. d. Luyt een bloemstuk overhandigd; mej. M. van Tongeren bood een bloemstuk namens directie en personeel van de gemeente bedrijven aan. Dr. J. Huetlng sprak als oudste raadslid. Hij hoopte dat de scheldende nog vele jaren mag terugzien op zijn prachtigen dienst. Hierop bood mej. M. van Riessen namens vrienden en kennissen een bloemstuk aan. Volgende spreker was mr. Schokking, die een vriendschappelijk woord sprak. Gij hebt als gemeente-ontvanger gehoord een trouw en eerlijk ambtenaar te zijn. Gij hebt het den menschen wel aangenaam gemaakt. Spr. heeft nooit iemand zoo accuraat bankjes zien tellen! Gij waart een ouderwetsch man in de goede betee kenis van het woord. Gij hebt het werk lief gekregen; het zal heel wat kosten, als ge niet meer naar het kantoor gaat! Wer ken is een stuk van ons leven, dat we wer kelijk niet hebben gerealiseerd. Er is nu een zekere weemoed. Laten wij zien in het licht van Hem. die het voorrecht schenkt zóó afscheid te nemen. God geve u nog langen tijd van deze rust te genieten en ten slotte de rust die daar Boven over blijft. Dr. H. E. de Ruiter Zijlker schetste, wat de heer Werther als uitstekend mensch en ambtenaar geweest is. Notaris H. Eerdbeek wilde eenige woor den van sympathie uitspreken tegenover den scheidende. Gij waart 'n voorbeeld van nauwgezetheid. Gij hebt nu een mijlpaal in uw leven bereikt. Al gaat ge van een welverdiende rust genieten, er zal nog veel werk voor u zijn. Spr. hoopte, dat hij nog jarenlang tot den vriendenkring zal be- hooren. Ten slotte kwam de heer Werther zelf aan het woord. Spr. had het zich niet voorgesteld, dat hij hier zoo'n schitterende ontvangst zou hebben. Op het ontvangers kantoor heeft spr. alle zaken eerlijk en openlijk met den burgemeester besproken; hij klopte nooit te vergeefsch aan. Spr. bracht voor alle adviezen zijn hartelijken dank, evenals de sprekers. Er is altijd een goede verstandhouding geweest van af den secretaris af tot den jongste. Spr. sprak het liefst van zijn „jongens". Hij bracht dank aan mej. Lemmerzaal en Daan Ha merslag. die hem zoo trouw hebben bijge staan. Eveneens ontvingen een woord van dank de hoofden van dienst met het per soneel. Spr. zou niet graag vergeten den gemeente-deurwaarder C. C. v. d. Schee. Evenzoo dankte hij den gemeentebode van Beelen. Spr. bracht een woord van dank aan den oud-gemeente-secretaris J. Kobus, met wien hij lang heeft samengewerkt, aan den gemeente-secretaris D C. O. Boek hoven en den hoofdcommies J A. Collette. Spreker richtte nog het woord tot den heer W. Lagemaat, oud-gemeentebode, die de eenigste is met wien hij 40 jaar heeft ge werkt. Spr. heeft onder 4 burgemeesters gediend de heeren De Ridder, De Waal Malefijt, Schokking en den tegenwoor dige, steeds met allen in de beste verstand houding. Spr. dankte mr. Schokking voor de genoten vriendschap en allen voor de ontvangen cadeaux. Hij heeft met liefde hier gearbeid, heeft de Katwijkers leeren verstaan en het ging over en weer. Spr. hoopte, dat weer een bloeitijd voor Kat wijk moge aanbreken! Wat spr. gedaan heeft, heeft hij gedaan ln Gods kracht; Hem komt de lof en eere toe! Zijn zoon, de heer M. H. Werther uit Zwolle, bracht dank voor de huldiging aan zijn vader gebracht en voor het feit dat hem het afscheid zoo gemakkelijk was gemaakt. Hierna werd de thee rondgediend en bleef men nog gerulmen tijd gezellig bijeen. PREDIKBEURTEN. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Hedenavond half acht, ds. Chr. Eerhard van Hlllegom. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: Vrijdagnam. half acht, dr. J. de Saint Sévère. o- NED, HERV. KERK. Aangenomen: naar Besoyen A, Hoffman, cand. te Utrecht; naar Midsland (Ter schelling) J. Visser, cand. te Buiksloot. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Rijswijk (Z.H.) dr. W, H. Gispen te Delft en D. Zwart te Aalten. INDISCHE KERK. Beroepen: J. Tjebbes te Vrouwepolder (Zeeland). Bedankt: J. A. de Klerk te Lellens..

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9