75ste Jaargang WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 No. 22887 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTij oor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18' Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. BEGROOTING 1935. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1935 benevens je verschillende bedrijfsbegrootingen voor jat jaar, aan den Raad zijn aangeboden, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in druk. tegen betaling der kosten algemeen terkrijgbaar zijn gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, teiden, 31 Ocober 1934. 331 LEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Liefdadigheidsvoorstelling van „Die Fledermaus". Met genoegen maken wij melding van het feit, dat het Leldsch Studententooneel besloten heeft om in samenwerking met het Fritz Hirsch-gezelschap behalve in Den Haag, Haarlem en Amsterdam ook in den Leidschen Schouwburg een liefdadig heidsvoorstelling ten bate van het plaat selijk crisis-comité te geven van de be kende operette „Die Fledermaus" van Johann Strausz. De hoofdrollen worden bezet door leden van het Frit-z Hirsch-gezelschap; de bij rollen, balletten en koren door leden van het L. S. T. en de V. V. S. L. De décors zijn van eigen ontwerp. De voorstelling vindt plaats op Dinsdag 20 November. KRACHTIGE PROPAGANDA VOOR „VEILIG VERKEER". EEN WANDELING DOOR PITTORESK LEIDEN. HERVORMINGSAVOND. Rede van ds. Van Hoogenhuyze. In de zeer goed bezette Marekerk was psteravond door „Protestantsch Neder- |l»nd" en door de Evangelische Mij. een I hervormingsavond belegd. I Dr. J. Riemens, voorzitter van de afd. I Leiden van den Evang. Mij. sprak een kort I Weidend woord om, na orgelspel en zang I ran mevr. J. RenaudSchot, het woord te I geven aan ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, I Herv. pred. te Amsterdam, die als onder- I werp voor deze samenkomst gekozen had I .Waarom Protestant? De hervorming in I bet licht van Gods Woord". In het begin van zijn rede teekende spr. I ieherp protest aan tegen het telkenmale verbieden van zijn radiorede, welke hij had 1 niien houden ln het belang van het Pro- I astantisme in Nederland. Het protestan tse, aldus spr., mag in tegenstelling met I set Roomsche geloof, door een radio niet meer verbreid worden. Hiertegen past een scherp protest! Tot zijn eigenlijke rede komende, wees J spr. er op, dat men Nederland wil ver- I roomschen. Men ziet dit zoowel op gees- T lelijk als op staatkundig terreiin. I Veel mystiek en symboliek doen velen I saar de R.K. kerk terugkeeren. Hiertegen- I «ver zal de vastheid van het Protestan- I ïsme gesteld dienen te worden. I Spreken wij over de hervorming, aldus I spr., dan gaan onze gedachten allereerst I naar Luther, alhoewel wij de andere her vormers geenszins willen voorbij zien. In verscheidene bijeenkomsten der laatste jaren is uitvoerig stil gestaan bij de groote I daden van Calvijn, Zwingli, Gustaaf Adolf en een Prins van Oranje. Wil Rome alle landen der wereld onder baar ijzeren scepter brengen, wij alle I protestanten, die ons door deze macht niet I willen laten knechten, zullen ons hiertegen stellen. Maar niet alleen hierom zullen wij pro testant zijn, maar ook en dit beteekent nog veel meer omdat het protestan- ons den Bijbel heeft teruggegeven, I ons uit de onschriftuurlijke dogma's der I Roomsche kerk heeft verlost en tenslotte I ons vrijheid van geweten heeft gebracht. Uitvoerig werden voorts door ds. Van I Hoogenhuyze de verschillende tegenstel- I togen tusschen de Roomsche leer en het protestantsche geloof geschetst waarbij hij nadrukkelijk vast stelde, dat de groote fundamenteele waarde van het pro testantisme: is dat, zij is een godsdienst van het geweten. Alleen rechtvaardigma- I tong door het geloof, belijdt het protestan- I tisme in tegenstelling met Rome. I Met een enkel woord waarschuwde spr. I tegen het onschriftuurlijke van de Maria- 'ereering bij Rome. Dit wijzen wij als I proestanten evenals het instituut van het Pausdom en de instelling van het priester schap, sterk af. Tenslotte zijn wij protestantsch omdat I de Roomsche kerk een onschriftuurlijke I «acramentsleer geeft, hetgeen door spr. 1 bader werd aangetoond bij de bespreking tan de biecht,, het huwelijk, de priester wijding en het laatste oliesel. Lijnrecht taan deze sacramenten ln tegen de leer tan het protestantisme, die de sacra- bientsleer weer in bijbelsche banen heeft geleid. Aan het einde van zijn rede wekte spr. °P als protestanten te zoeken naar dat- tcne wat vereent en terug te keeren tot öc wet en tot de getuigenis. Wij zullen Protestanten zijn, niet alleen in naam, ®aar ook in wezen en de Banier der Krui- ses omhoog heffen en bij voortgang van Jb- en bijgeloof ons geloof in de wereld belijden Indachtig aan het woord, dat de toekomst in Gods hand ligt. Ds. J. de Wit, voorzitter van de afd. widen van „Prot. Ned." sprak, nadat zang en orgelspel zich nogmaals hadden laten booren, een kort slotwoord waarna twee coupletten van het Lutherlled werden ge- tongen. Hedenavond, om kwart over acht heeft ra de Pieterskerk vanwege de Ned. Herv. G"b. een officieele herdenkingsdienst Plaats, waarin zullen voorgaan ds. Locher tn ds. Kuilman. DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1935. De Gemeentebegrooting is thans in druk Rbhenen. De voornaamste cijfers daaruit nebben wij echter reeds gegeven bij het tovoerlg vermelden van den geleidebrief, TOlijk met een overzicht der diverse "boldstukken. Lezing van den heer N. J. Swierstra. Met smaaklooze sloopwoede zijn in een geestelijk armen tijd onze vaderen langen tijd bezig geweest aan het vernietigen van hetgeen door den kunstzin van vroegere dagen was tot stand gebracht. Ook in onze stad zijn zij geducht aan het „opruimen" geweest en op die manier is er ontzaglijk veel verdwenen, dat gemakkelijk te behou den ware geest. Toch is er in Leiden ge lukkig nog veel overgebleven, dat de Sleutelstad het karakter van een oude eerbiedwaardige stad deed behouden. Op een wandeling door Leiden komt men allerlei zaken tegen, straten, grachten, hofjes, gebouwen, gevels, bruggen, door kijkjes die uit aesthetisch, bouwkundig en historisch oogpunt van belang zijn. De heer N. J. Swierstra heeft gister avond voor de plaatselijke af deeling van de Ned. Reisvereeniging over de merkwaardig heden van de eigen stad een lezing ge houden. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, leidde hij de aanwezigen door onze goede stad rond en met een groote kennis van zaken wees hij hen op de merkwaardigheden van de oude bouwstij len en op de tvpische schoonheid van vele stadsgezichten. De heer Swierstra moest dit door de uitgebreidheid der stof in een luchtig en vluchtig tempo doen. Nergens kon hij lang stil staan en dikwijls moest hij het bij een enkele aanduiding laten, maar het is hem toch gelukt de aandach tig luisterende zaal een indruk te geven van de schoonheid van de eigen omgeving. Het bleek duidelijk uit een korte bespre king. welke aan het eind van den avond gehouden werd, dat deze schoonheid voor velen weinig minder dan een openbaring was Men is aan de bekoring van de dage- lijksche omgeving reeds zoo gewoon ge raakt. dat men ze nauwelijks meer ziet. Wij kunnen natuurlijk den heer Swier stra op zijn wandeling door de stad in dit verslag niet volgen Slechts een paar grepen willen wij doen. Geruimen tijd stond spr. stil bij Gravenstein dat naar zijn meening de oudste gevangenis van Holland is. Als dit merkwaardige gebouw werd gerestaureerd en ingericht als mu seum, zou het de Gevangenpoort te Den Haag in belangrijkheid aanmerkelijk voor bij streven Ook bij de Pieterskerk en de Hooglandsche kerk stond spr. een oogen- bllk langer stil om te wijzen op de myste rieuze schoonheid van de gothiek, die in beide kerken op verschillende manieren tot uiting komt. Bij het plaatje van den toren van de vroegere Saaihal (thans Lodewijks- foerkj wees spr. er op, dat deze toren dui delijk aantoont, hoe de gothiek zich in de renaissance heeft vernieuwd en zich hand haaft tot diep in de achttiende eeuw. Ons volk is en visueel volk, dat houdt van hot schilderachtige. Bij verschillende gebouwen vond spr ook gelegenheid aan te toonen, dat de bouwkunst van de oude bouwmees ters in alle opzichten verantwoord was. Geen detail is er m die oude gebouwen, dat niet logisch in de constructie past. De heer Swierstra had een zeer aan dachtig gehoor, dat hem bij het einde van zijn lezing met een langdurig applaus dankte voor zijn interessante causerie. De voorzitter der afdeeling. de hcer J. F. Hardeweg. zette namens allen dezen dank in hartelijke woorden om en deelde onder veel bijval mede, dat de heer Swierstra z.ch bereid had verklaard de gids der af- deeUng te zijn. bij een echte wandeling door Leiden die binnenkort, op het pro gramma zal kernen. Nadat nog enkele vragen aan den spreker waren gesteld, werd de vergadering gesloten SERENADE AAN GOUDEN BRUIDSPAAR. In verband met het feit, dat gisteren onze stadgenooten Bartholomeus Zwaan en mej. Teuntje de Groot hun gouden huwelijksfeest herdachten, heeft gister avond de muziek- en mondaccordeonver- eeniging „Bravo", dirigent de heer Van der Reijden, het krasse echtpaar een serenade gebracht. Te ongeveer 8 uur stelde zich de vereemging met ontplooid vaandel op bij het vereenigingsgebouw en werd met muziek langs de Groenesteeg, Haarlemmerstraat en Morschweg naar de woning in de Hertzogstraat gemarcheerd. Nadat eenige muzieknummers waren uit gevoerd, wenschte de voorzitter der vereeniging, de heer Rietbergen, het gou den echtpaar van harte geluk. Nadat eenige ververschingen waren rondgediend en nog eenige muzieknummers ten ge- hoore waren gebracht, werd de terugreis aanvaard. Een en ander trok veel belang stelling. I Bijeenkomst voor onderwijzend personeel. Gistermiddag vond in den foyer der Stadsgehoorzaal een bijeenkomst plaats voor het onderwijzend personeel aan de openbare en bijzondere scholen, uitgaan de van de Verkeersonderwijscommissie te dezer plaatse. De vergadering werd geopend door den heer H van Slooten, directeur der Ge meentelijke Kweekschool en voorzitter der Verkeersonderwijscommissie, die in het bijzonder welkom heette den burgemees ter mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den wethouder van onderwijs mr. Tepe, den inspecteur L. O. den heer Baak, den voor zitter der Plaatselijke Schoolcommissie, den heer Boot, den commissaris van poli tie den heer Meyer e.a. Het openings woord werd, wegens verhindering van den burgemeester van Koudekerk, den heer M. J. E. Kwint, voorzitter van de Ver. Veilig Verkeer uitgesproken door ir. W. J. Mod derman, chef van exploitatie der N.Z.H. T.M. Deze achtte het spreken een genoe gen, omdat hij zoodoende kan medewer ken aan de veiligheidsgedachte. Hij wees op het schrikbarende toenemen der ver keersongevallen. Met enthousiasme is de vereeniging „Veilig Verkeer" opgericht, doch hoe moeilijk is het, ondanks veler medewerking, werkelijk nuttig werk te doen. Spr. spoorde sterk aan zich bij de vereeniging „Veilig Verkeer" aan te slui ten. Allereerst moet de jeugd bewerkt worden door middel van het verkeerson- derwijs, want aan haar is de toekomst! Het woord was hierop aan den Burge meester mr. Van de Sande Bakhuyzen. Spr. was getroffen door het groote aan tal aanwezige onderwijskrachten, dat gekomen is om het een en ander over het verkeersvraagstuk te beluisteren. Hij uitte voorts zijn waardeering voor hen. die deze samenkomst hebben geor ganiseerd. De gemeente heeft in het ver keersvraagstuk niet stilgezeten. Bij de tal rijke kwesties betreffende aanleg en ver betering van wegen, bruggen enz. komen steeds nieuwe verkeersproblemen naar voren, die om oplossing vragen. Ook op het gebied van de wetgeving (verkeers- verordeningenl kwam reeds veel tot stand Spr. hoopte, dat de nieuwe verkeersver- ordening met Januari in practijk kan worden gebracht. Het gemeentebestuur heeft gemeend ook de afd. „onderwijs" niet buiten de verkeerskwestie te kunnen laten; diverse onderzoekingen zijn reeds ingesteld. Wat tot nu toe geschiedde, was echter be scheiden. Nu doet de commissie voor ver- keersonderwijs een beroep op de leerkrach ten, teneinde de jeugd in de verkeersre gelen in te wijden. Van de onderwijs krachten kan ten deze meer invloed uit gaan dan van ouders of andere catego rieën. Spr hoopte dat het streven van de com missie met goed succes bekroond zou worden. De leerkrachten moeten de kin deren op de hoogte brengen, op verkeers gebied; spr. vertrouwde, dat zij daaraan hun beste krachten zullen wijden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den inspecteur van politie, den heer D. W. van der Wal, die op het verschil van snelheid en omvang van het verkeer wees tusschen vroeger en nu. De ontwik keling is enorm geweest. Men moest zich hieraan aanpassen; ook de weggebruikers. Nog steeds zijn helaas de resultaten van de vereenigingen die veilig verkeer pro- pageeren, bedroevend. Spr. vermeldt diverse cijfers betreffende het aantal verkeersongevallen, dat in onze stad in 1933 1041 bedroeg en illustreerde met talrijke voorbeelden de oorzaken daarvan. Niet het minst zijn het de wiel rijders. die het verkeer in gevaar bren gen. Aller medewerking tot opheffing daarvan is noodig. Onderricht van de weg gebruikers in de verkeersregelen is hoogst noodzakelijk. De jeugd wordt percentsge wijze het meest door ongevallen getrof fen; zij moet gewennen aan het gevaar en het drukke verkeer, dat zich nog steeds zal uitbreiden. Het ligt nu in de bedoeling van de po litie binnenkort cursussen te openen voor de onderwijskrachten ter verbetering van het verkeersinzicht. Spr. wekte de aanwe zigen op, zich hiervoor op te geven, waar toe dezen middag gelegenheid bestond. Nu sprak de heer Th. M. J. Donkersloot, hoofd eener school te Haarlem over het onderwerp „Het verkeersvraagstuk in het algemeen en het verkeersonderwijs in het bijzonder." Spr. herinnerde aan het woord van een Engelsch minister: „Ieder weg gebruiker is thans mogelijk een slachtof fer". In bulten- en binnenland is er iedere week een lange lijst van hen. die aan het verkeersmonster. ten offer vallen. De weggebruikers hebben zelf vermin dering hiervan in hun macht De onder wijskrachten deden echter tot nu toe nog niet voldoende voor een systematische verkeersopvoeding, terwijl toch de „ver keersongevallen de ergste besmettelijke ziekte van dezen tiid zijn. Met 't leeren van dc verkeersregeltjes alleen komt men er niet; men kan langzamerhand van een verkeerswetenschap spreken, zóó ingewik keld zijn de problemen. Zelfs de eenvou digste begrippen van „rechts" en „links" worden door de jeugd niet begrepen; ja renlang moet haar dit uitgelegd worden De kinderen moeten het „verkeersgevoel" krijgen; het „frappez, frappez toujours" zij het parool. Gelijk de dieren krijgen de kinderen ook wel „verkeersinstinct", maar dit moet uitgroeien tot verkeersintellect. De „angstneurose" voor den weg is de grootste belemmering om te komen tot veilig verkeer. Het verkeersbegrip is nog maar bij weinigen ontwikkeld. Vindt men bij de rijpere jeugd niet veel belangstel ling voor het verkeersonderwijs, bij de leerlingen der lagere scholen is dit daar entegen geheel anders. Hun interesse moet aangewakkerd worden; laten wij, aldus spr. met vreugde dit onderwijs voor de practijk op de school, waar over het alge meen irrieel onderwijs wordt gegeven, bin nenhalen. Dezelfde stof moet steeds ge varieerd opgediend worden. Slechts op een cursus van de politie zal de onderwijzer dit kunnen leeren. Spr. wekte uitvoerig op tot een syste matische behandeling der vraagstukken, waartoe reeds een leerplan is verschenen. Alle kinderen, ook van de eerste klas, zullen van het verkeersonderwijs moeten profiteeren. In den breede zette spr. de in het leerplan vervatte lessen uiteen, als mede den gang van zaken, zooals deze tegenwoordig te Haarlem geregeld is, ver wijzend naar de in de zaal opgestelde „verkeerstafel" naar het ontwerp van den heer Donkersloot en die te Haarlem reeds bij het onderwijs de nuttigste resultaten afwerpt. Door den inspecteur Van der Wal was een zoodanige verkeerstafel naar het voor beeld van den heer Donkersloot op buiten gewoon geslaagde wijze ontworpen; hier op had hij het moeilijke kruispunt Kort Rapenburg-Breestraat-Rapenburg-Noord- elnde in beeld gebracht. De agenten Teunissen en Slot van de verkeersafdeellng hebben deze maquette vervaardigd, terwijl de trams, auto's enz. in bruikleen werden afgestaan door de firma Vroom en Dree'smann. Spr. eindigde zijn rede met een opwek kend woord en de waarschuwing „Het gaat om menschenlevens!" Na afloop van de bijeenkomst, die door den heer Van Slooten beëindigd werd, gaven zich ruim 150 personen op voor de politiecursussen en bewonderde men de uiterst practische verkeerstafels, die zeker bij het onderwijs schitterende diensten zullen doen. Moge een en ander bijdragen tot een aanmerkelijke vermindering van het aan tal verkeersongelukken, dat nog steeds en in voortdurend hooger mate de gemoe deren verontrust. EX ORIENTE LUX. Prof. Dr. Joh. Friedrich „Griechen und Hethiten." Prof. Dr Joh. Friedrich uit Leipzig heeft gisteravond op uitnoodlng van het Voor- aziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" in samenwerking met de Vereeniging voor wetenschappelijke voor drachten te Leiden in het Rijksprenten kabinet een tweede voordracht gehouden en wel over het onderwerp Grieken en Hethiten. De hethitische teksten brengen ons kennis bij over de geschiedenis van Klein-Azië, al dus spr., in 't bijzonder over de 15e tot de 10e eeuw voor Chr., derhalve over een tijd waarin bereids Grieksche kolonisten aan de zuidkust van Klein-Azië tot Cyprus doordringen. Het was dus waarschijnlijk, dat men vermeldingen van Grieken in de hethitische teksten kon verwachten en het scheen geheel en al geloofwaardig, toen in het jaar 1924 Forrer inderdaad de Grieken in de hethitische teksten meende te hebben kunnen vaststellen. In een bij de Hethiten vaak voorkomende lands naam Achijawa zou de naam van de Achaërs schuilen en Griekenland zou in die tijden groot-koninkrijk zijn, gelijk waardig aan dat van de Hethiten. Forrer wilde in de hethitische teksten aan griek sche koningsnamen, den naam van An dreus van Orochomenos en dien van zijn zoon Etheokles, evenals wellicht die van Atreus terugvinden; ook Troja en Lasbos zouden in deze teksten vermeld zijn. De stellingen van Forrer zijn in de weten schap menigvuldig besproken geworden, het beslissende werk is Sommers boek, „Die Ahhijavafrage und Sprachwissen- schaft iMünchen 1934), een werk dat aansluit op „Die Ahhaljava-Urkunden" (München 1932) van denzelfden schrijver. In het eerstgenoemde boek bewijst Som- mer met een onweerlegbare nauwkeurig heid, dat geen enkele van Forrers Griek sche namen op vasten bodem staat en dat meerdere van deze namen zelfs zeker niet Grieksch. maar Kleinaziatisch zijn. Wij moeten daarom met het bevreem dende feit genoegen nemen, dat er in den hethitischen tijd wel Grieksche kolonisatie aan de Zuidkust van Kle>n-Azië is, doch dat deze door de Hethiten blijkbaar niet vermeld wordt. BINNENLAND. Bezwaren van den Kon. Ned. Midden standsbond tegen de toepassing van de wijzigingswet inzake de winkelsluiting. (Binnenland, 4e Blad). Het 25-jarig bestaan der Fed. van Werk gevers in het boekdrukkersbedrijf. (Bin nenland, 4e Blad). Te Den Haag is overleden, 55 jaar oud, ds. C. Ferguson, Ned. Herv. predikant aldaar. (Kerk en School, 3e Blad). BUITENLAND. De Londensche vlootbesprekingen. (Bui tenland, 3e Blad). De kerkstrijd in Duitschland. (Buiten land 3e Blad). Het petroleummonopolie van Mandsjoe- rije. (Buitenl., 3e Blad). Avontuur van den Bulgaarschen koning (Buitenl. Gemengd 4e blad). ADRES AAN DEN RAAD. Verhooging der steunnormen gevraagd. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, respectievelijk Voorzitter en 2e Secretaris van den Leid schen Bestuurdersbond, domicilie kiezende ten kantore van genoemden Bestuurders- bond, Heerengracht 34, alhier; dat zij zich in opdracht van het bestuur van bovengenoemden Bestuurdersbond tot Uw Raad wenden met het nadrukkelijk verzoek, er hij de Regeering op te willen aandringen, in den steun aan de werk- loozen eenige noodzakelijke verbeteringen te brengen; dat deze verbeteringen zouden dienen te bestaan ln: 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2. Verhooging der percentages, in het bijzonder voor de arbeiders met lage loo- nen en groote gezinnen. 3. Verstrekking van een toeslag op de uitkeeringen gedurende de wintermaanden 4. Maatregelen, ten einde de werkloo- zen op ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien. 5 Ruimere beschikbaarstelling van goedkoope boter en beschikbaarstelling van gcedkoope aardappelen. 6. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun; dat, indien bovengenoemde maatrege len door de Regeering, zouden worden ge troffen, ln de ergste nood, waarin de werkloozen op dit oogenblik verkeeren en die ontstaan is door den langen duur der crisis en de verslechteringen, die met 1 Juli J.l. zijn ingevoerd, eenige verlichting zou worden gebracht; dat deze verbeteringen ook bovendien zeer gewenscht zijn, omdat sommige on misbare levensmiddelen thans reeds voortdurend in prijs stijgen en het winter seizoen voor de deur staat, dat hoogere uitgaven voor levensonderhoud met zich brengt; dat adressanten de overtuiging hebben, dat ook Uw Raad de billijkheid van hun verzoek zal inzien en dat zij de verwach ting hebben, dat, indien Uw Raad en andere Gemeenteraden, tot welke eenzelf de uitnoodiging zal worden gericht, aan dit verzoek zouden willen voldoen, de Regeering daarvoor niet ongevoelig zal blijven. redenen, waarom zij meenen te mogen verwachten, dat Uw Raad zijn volle mede werking in deze zal verleenen. 't Welk doende, enz. (w.g.) A. SASBURG. Voorzitter. J. A. N. DEN TONKELAAR, 2e Secr. LUCHTPOST VOOR INDIË. De directeur van het P.T.T.-kantoor alhier maakt bekend, dat met ingang van morgen en voorts eiken Woensdagnacht te 23.45 uur de bus aan het hoofdkantoor voor het laatst wordt gelicht voor de luchtpostverzending Amsterdam-Bandoeng De bijbussen worden Woensdagsavonds gelicht voor bedoelde verzending uiterlijk op het boven de bussen aangegeven tijd stip van de vóórlaatste lichting. VVERKLOOZE MONTEURS. De Sub-commissie voor ontwikkeling en ontspanning van het Crisis-Comité is voornemens een cursus te beginnen voor werklooze monteurs. Behandeld zal worden: de ontwikkeling en toepassing van de verbrandingsmotoren. Leider is ir. dr. Duivendak. Deze cursus begint 6 November a.s. in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk 33. Aanmelding voor dezen cursus ln het Leidsche Volkshu's op 1 en 2 November e.k., des voormiddags tusschen 1012 uur. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren L. H. M. F. B. Bosch van Rosenthal (Den Haag), L. A. Brouwer (Den Haag), J. v. d. Berg (Alphen a. d. Rijn). P. Groenewegen (Leiden) en Th. v. d. Poel (Rijswijk, Z.H.), en de dames M. C. van Leeuwen (Scheveningen), L. S. de Lange (Bergen, N.H.), en P. A. van Dijk lOegstgeest)voor het candidaatsexamen theologie de heeren W. H. Sorber (Leiden) en L, Lagerberg (Scheveningen) en voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde letter K, de heer F. M. M. Smolders (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1