De laatste spellings-ronde 75,te Jaargan* LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 October 1934 Dei de blad No. 228M Minister Marchant over den brief van prof. Huizinga DE VRIES EN TE WINKEL IS CONFECTIE. GEMENGD NIEUWS. VERKADE'S Minister Marchant heelt gisteravond feen radiorede gehouden over de nieuwe spelling, onder den titel: „de laatste ronde" Na een korte inleiding zelde de minister: Ik acht het noodlg, aan te toonen, dat de indruk, hier en daar gemaakt, met name door den bekenden brief van profes te, Huizinga, gevolg is van zijn positie, niet van zijn argumenten. Indien men een herziening van de schrijfwijs zou moeten achterwege laten, zoo lang nog wetenschappelijke mannen en vrouwen zich daartegen verzetten, zou geen herziening ooit tot stand komen. Ner gens. Dat verzet is nooit opgegeven, niet tegen Siegenbeek en Weiland, en ook niet tegen De Vries en Te Winkel. De fout is deze: men houdt het correct schrijven van De Vries en Te Winkel voor een kenmerk van hooge geestelijke bescha ving. Men is bevreesd, dit kenmerk te ver liezen en dan zich zelf geestelijk gedeclas seerd te zien. Die vrees is ongegrond. Op het gebied van het taalgebruik is maatstaf het Juist, kort en niet gemaniereerd weer geven van de gedachten, is maatstaf de rijkdom van woordenschat, de krachtige, fonetisch en rhytmlsch aantrekkelijke stijl. Men moet, al schrijvende, hooren wat men schrijft, precies als de componist. De schrijfwijze is hiervoor onverschillig. Laten wij allen deze onbruikbaren maat staf voor hoogere beschaving terzijde leg gen. Met de vereenvoudiging zijn wij in twee maanden verder dan de nieuwe De Vries en Te Winkel is gekomen in tien jaren. Eerst na tien jaren, in 1875. had Te Winkel het onderwijs veroverd; nog niet eens tot het laatste bastion van verzet. En eerst na achttien jaren, in 1883. aanvaardden de ministers Te Winkel officieel. Zoo maar, alsof zij dictator waren. Zonder wet niet alleen, maar zelfs zonder Koninklijk Be sluit, achttien Jaren hadden buiten offi- cieele stukken en wetten, die aan Siegen beek onderworpen bleven, In onderwijs en het maatschappelijk leven Siegenbeek en Te Winkel naast elkaar geleefd en met elkander in strijd. Dit moge hier worden herinnerd aan hen, die dit systeem in onze dagen hebben gebrandmerkt als het dwaas te, wat de regeering kon doen. Aan hen ook, die niet uit het feit, dat de regeering het voorschrift voor het onderwijs maar niet meteen aanvaardt voor de officieele schrijftaal, de conclusie trekken, dat zij voor het onderwijs voorschrijft, wat zij voor zichzelf verwerpelijk acht. Aan hen eindelijk, die uit het leven van twee schrijfwijzen naast elkaar, gedurende nog geen twee maanden, tot mislukking concludeeren. De nieuwe spelling is er in gegaan. Wij lijn aan de laatste ronde. De aanleiding voor mijn spreken is voornamelijk het ad vies van professor Huizinga. Begrijp ik het goed. dan is het advies uitgebracht aan de regeering, het strekt om toch maar bij het onderwijs tot De Vries en te Winkel terug te keeren. Hij schrijft: handhaaf indien terugkeer nog mogelijk is. Hij bedoelt dus: Keer terug. Omdat professor Huizinga in de wereld Ier wetenschap terecht een man van gezag is en dientengevolge daarbuiten een in- rloed kan hebben, waardoor het verder snel doordringen van de nieuwe schrijf wijze zou kunnen worden belemmerd, is er reden om te onderzoeken, of zijn betoog hout snijdt. Prof. Huizinga zal niet licht gelooven, dat de publicatie van zijn brief mij heeft verheugd. Toch is het zoo. Niet alleen door den onderhoudenden vorm, doch vooral omdat zijn brief vol is van misverstand. Het eerste misverstand heeft een formeel karakter. De geleerde openbriefschrijver verkeert in de dwaling, dat de minister van onder wijs, dien hij ziet, als een pas bij ongeluk bekeerd dilettant, binnen zijn.ambtskring van het onderwijs zekere maatregelen heeft genomen, die niet zijn te verant woorden. Prof. Huizinga treedt nu op als de man van gezag met een beroep op den Raad van Ministers, om den minister van onder wijs van de dwalingen zijns weegs terug te brengen. Hij schrijft: „Gaan ministerraad en groote dagbladen voor, dan zal het pleit ten gunste van de mlnisterleele beschikking beslecht zijn". De geleerde schrijver maakt hier een te genstelling tusschen den minister en den ministerraad, die niet bestaat. Hij had be ter kunnen weten, want wat geschied ls, is gepubliceerd. De minister van onderwijs heeft, met in stemming van den ministerraad, bevor derd, dat voor het onderwijs een vereen voudigde schrijfwijze zou worden inge voerd. Teneinde dit doel te bereiken met een minimum van bindende voorschriften, zijn bij Koninklijk besluit wijzigingen ge bracht in de examenprogramma's, die bij Koninklijk besluit zijn geregeld. De regee ring meende zich daartoe te kunnen be perken, omdat dan vanzelf het onderwijs zich daarnaar zou richten. Er is derhalve geen sprake van niet meer dan een „mlnisterleele beschikking". Er is ook geen sprake van „omgaan van den ministerraad". Wie zijn de deskundigen? Het tweede misverstand ligt in het be antwoorden van de vraag, wat in de rege ling van de schrijfwijze de beteekenis moet ,!|n van de deskundigen, en wie deskundig z0n. wie zijn de deskundigen, wier advies v?8eering noodig heeft? Voor betwisting v,, i? m« toch niet vatbaar, dat dit taal- r™'?en moeten zijn. Men dient aller eerst te weten, welke schrijftaal taalkun dig juist is. bestrijders hebben alleen hierin ge- j5fs.dat dit niet het eenige element is. Er vervolgens bij elke wijziging van de nj, l'taal, een element van opportunisme, ern. omdat elke wijziging voor het Irf.vaP de taalgebruikers aannemelijk zbn. Is zij dit niet, dan zal m-an bij TotTeJlng slaSen- fphï beoordeelen van ül„ ooportunistl- zin. - Jmen' zi)P de taalkundigen geens- zï oegd- Zii z«n 00k taalgebruikers; denten p de taa'Sescbtedenis, de prece- shïtiV^'kPPd6 's bet voorwerp van hun schriifmif" daarmede de functie van de zihjfwijze van de taal. Maar de stelling is juist, dat men ver standig handelt door ook de gezindheid van deskundige taalgebruikers te ver kennen. Als autoriteit van het beperken van de schrijfwijze zijn, in onzen tijd althans, de woordkunstenaars niet bruikbaar. Zij zijn als zoodanig niet bruikbaar omdat zij, hoe grooter kunstenaar zij zijn, zich des te elgenmachtiger toonen in de schrijfwijze. Een regeling van de schrijfwijze eischt uni formiteit. De kunstenaars voegen zich daarnaar nooit. Daarom is het zoo curieus, dat zij de handhaving van De Vries en Te Winkel propageeren. Zij zijn doortrapte zondaren tegen De Vries en Te Winkel. Zij storen zich aan geen regel van gramma tica, als hun dit in woord- en zinsvorming niet te pas komt. Zij zouden zich wel wachten, zich onder sanctie trouw te ver klaren aan De Vries en Te Winkel. Hun verzet tegen het nieuwe is zuiver negatief: zij zijn tegen elke uniformiteit. Wanneer men aan de hier gestelde etschen het beleid van de regeering toetst, zal niemand in redelijkheid kunnen ont kennen. dat zij daaraan heeft voldaan. Zij heeft aan deskundige taalgeleerden gevraagd naar de eischen der wetenschap. Zij heeft vooropgesteld, dat hiernaast ook met opportunistische factoren moest wor den rekening gehouden; zij vroeg om voor lichting omtrent een te bereiken com promis. Dat in de commissie van voorbe reiding de vereenvoudigers in de meerder heid waren, is gevolg van het feit, dat de taalgeleerden in meerderheid vereenvoudi gers zijn. In deze commissie was het trou wens niet te doen om beslissingen, bij meerderheid van stemmen genomen, doch om het afwegen van de verschillende ar gumenten. Een compromis kwam tot stand, waartegen achteraf één lid bezwaar maakte. Hij heeft, bij het vaststellen van de methode, die thans is ingevoerd, op dat hoofdpunt van de buigings-n volledig zijn zin gekregen. Alleen ter zake van de uit gangen -elen en -eren, waarin men tot Siegenbeek is teruggekeerd, had hij de dubbele e willen handhaven. Men kan dus zeggen, dat de ingevoerde schrijfwijze is de schrijfwijze van Ginneken. De continuïteit is gehandhaafd door de handhaving van De Vries en Te Winkel, waarop alleen afwijkingen zijn ingevoerd, die bestaan in het schrappen van over bodige en wetenschappelijk niet te verde digen letters. De regeling wijkt in hoofdzaak niet af van de regelingen, die sedert 1912 zijn voorgesteld door de deskundigen. Men kan u reeds, nog geen twee maan den sedert de invoering, vaststellen, dat de nieuwe schrijfwijze bij het overgroote deel van het onderwijs is aanvaard. De argumenten, door de verzetslieden aange voerd, geven geen aanleiding om te ver wachten. dat het overgroote deel van het volk niet zal volgen. Ik heb goeden grond om aan te nemen, dat ook naar het oordeel van prof. Hui zinga, uit wetenschappelijk oogpunt op de wijziging geen aanmerking is te maken. Maar hij meent, dat de wetenschap hier niet beslissend is. Dit is het tweede mis verstand. Het goede, dat verloren gaat. Het goede, dat verloren gaat, bouwt prof. Huizinga op in vieren. Ie. Het schriftbeeld wordt onduidelijker. De vlugge lezer kan het gelezene niet meer bij geheele zinsneden tegelijk opnemen. Door de dubbele e en o en de ch in sch weg te nemen, „maakt men het schrift beeld eentoniger en daardoor minder licht toegankelijk." Hier rijst de vraag: Hoe weet hij dat? Heeft prof. Huizinga ervaring van het le zen? Hij beroept zich op die ervaring niet. Ik vrees, dat hij de proef niet heeft ge nomen. Evenmin bewijst het feit, dat prof. Hui zinga in de nieuwe schrijfwijze niet zonder de weggevallen letters goed Nederlandsch vermag te schrijven, dat een ander het ook niet kan. De bewijzen voor het tegen deel liggen voor het grijpen. De goed ge- styleerde geschriften in de vereenvoudigde schrijfwijze zijn talloos. 2. Door „Duits naast Pruisisch" zal het gevoel voor den bouw der taal. toch al be treurenswaardig zwak ontwikkeld en on voldoende gekweekt, schade lijden. Hij bepaalt zich tot dit ééne voorbeeld. Over de andere niet genoemde gevallen kan ik dus niet spreken. Maar de betee kenis van dit eene voorbeeld is dan toch ook wel buiten elke redelijkheid over dreven. De schrijver vindt i e s afschu welijk. Dus had het moeten blijven Duitsch en dat, om deze reden: „Het ge voel voor de functioneele gelijkwaardig heid der uitgangen sch en isch sterft daarmee af." Ik kan erkennen, dat het handhaven van de uitgang-isch, geschiedt ter eere van het aesthetische gevoel van prof. Hui zinga en anderen, de nieuwe methode niet opluistert. Men zou van een Schönheits- fehler kunnen spreken. Maar dat hier door het gevoel voor den bouw der Neder- landsche taal zou worden afgestompt, is overdreven. 3e. „Allerkostbaarste taalmiddelen wor den roekeloos prijsgegeven. Weer beperk ik mij". Over andere „allerkostbaarste taalmiddelen, die roekeloos worden prijs gegeven", kan ik dus niet spreken. Ik ken ze niet. Maar hier schrijft prof. Huizinga alleen over het gebruik van den genitief der. Hij schrijft er echter niet juist over. Juist is, dat men bij het gebruik van de vorm zich zal hebben te richten naar het beschaafde taalgebruik. Niet juist ls, dat het beschaafde taalgebruik der alleen kent in staande uitdrukkingen. Dat is in de regels niet te vinden. In staande uit drukkingen vindt men der bijvoorbeeld in „in der minne". Het is geen genitief, maar het blijft gehandhaafd, als staande uit drukking. De genitief „der" daarentegen kan men blijven gebruiken over de ge heele lijn. In het meervoud zal het gee nerlei moeilijkheid opleveren; de vorm is voor deze zelfstandige naamwoorden ge lijk. Wil men der blijven gebruiken in het enkelvoud, dan is ook dit geoorloofd Punt 3 met zijn gevolg: stijlverslapping, is dus een vergissing. En eindelijk 4. Het Nederlandsch wordt DOM-CARILLON DOOR DE RADIO. De omroep, die de klok te vlug af was. De A.V.R.O. aldus het U. D. ls sinds enkele weken bezig het Zondagsche middaguur in te luiden met het klokken spel van zingende torens in den lande. Zoo was na Amsterdam, Groningen en Rotterdam de Dom van Utrecht aan de beurt. Er heeft zich daarbij echter een eigen aardig geval voorgedaan. „Toen door de radio de eerste kloksla gen van de twaalf werden gehoord stond in Utrecht de Dom nog lustig te carillonneeren Dat klopte dus niet. En toen door de radio de laatste der twaalf klokslagen verstorven was en de A.V.R.O.-omroeper annonceerde dat thans het woord werd verleend aan den heer Jordaan voor diens film-causerie.... stond in Utrecht de Dom nog lustig te slaan i Dat klopte dus al evenmin. Menigeen heeft waarschijnlijk raar staan kijken bij deze ervaring. Volgens de radio-uitzending moest de Dom al kant en klaar zijn met z'n twaalf-uurs-verkondi- glng maar volgens de werkelijkheid was de brave Dom daarmee nog in volle actie! Er klopte nog méér niet. Toen de radio met de twaalf-uurs Dom- uitzending begon, zweeg de toren zélf als 'n mof. Geen wonder, want het uurwerk wees aan, dat het nog drie minuten vóór twaalf was en dus kon de Dom nog niet het middaguur spelen! Er was nog meer, dat niet klopte. De radio-uitzending werd hinderlijk ge stoord door het gebrom van een vlieg machine, die in de lucht zat. Maar de wer kelijkheid wees uit, dat er geen vlieg machine in de lucht was te bekennen. Daar kwam verder nog bij, dat óók de klokslagen van den Dom niet overeen stemden met de werkelijkheid. Zooals de A.V.R.O. Zondag den Dom liet slaan, zoo slaat hij niet op de heele uren. Het viel verschillende luisteraars direct op: hé, de Dom slaat nooit in dit tempo! Met die typische verrassingen hebben velen eergisteren geen raad geweten. Wie weet, hoe velen zich suf hebben gedacht aan een oplossing voor al deze merkwaar digheden. Wij wisten, zoo vervolgt het blad. er zelf óók geen weg mee, al hadden wij wel ver moeden. Hebben ons toen gewend tot den tech- nischen dienst van de Rijkstelefoon met de vraag of men ons omtrent de moeilijke punten ook een verklaring kon geven. De puzzle was toen gauw ontward. Er was. naar men ons verzekerde, Zondagmiddag van Utrecht uit geen uitzending voor de A.V.R.O. geweest over de telefoonlijnen, waarvan men- noodzakelijkerwijs gebruik had moeten maken, wanneer er inderdaad sprake was geweest van opname van caril lon en klokslag op het moment waarop deze klonken. De conclusie lag voor de hand: er had geen A.V.R.O. radio-uitzen- dlng plaats gevonden van het Utrechtsche torenspel terzelfder tijd van het Zondag middaguur van twaalf, maar carillon en klokslag waren gegeven op.een plaat! De opname voor dle:plaat was gemaakt op een gewone door-de-weeksche-dag, toen er wél een vliegmachine door de lucht gons de, welk zoem-geluid Zondag zoo zonder ling aandeed, maar waar men bij de op name blijkbaar geen aandacht aan heeft geschonken. In de A.V.R.O.-studio heeft men de Domplaat-bovendien nog te vroeg opgezet óf de beroemde A.V.R.O.-klok heeft afgeweken van den tijd. dien de Utrechtsche Dom aangeeft. Zoodoende ontstond er een déraillement tusschen de plaat, die de A.V.R O. afdraai de en het heusche Dom-carllllonspelen zoo is het kunnen geschieden, dat men bij de A.V.R.O. al bezig was met de aankondi ging van de filmcauserie van Jordaan. toen de Utrechtsche Dom nog pas één slag van de twaalf had uitgegalmd. Een eigenaardig geval. Dat zich een week tevoren ook te Groningen heeft voor gedaan. Red. L. D.t. Waaromtrent de duisterheid dan nu is opgeheven, zij het nog niet geheel, want de kwestie van de afwijking in het tempo van de klokslagen is nog niet volkomen duidelijk geworden. Er waren er. die de veronderstelling maakten, dat de opname voor de A V R.O-plaat op een ander uur was gemaakt dan te klokke twaalf en men in de studio na het carillonspel van den Dom twaalf slagen liet volgen van een anderen toren". HET AUTO-ONGELUK TE ELBURG. Een tweede slachtoffer overleden. De heer J. van Maris uit Utrecht, die Zondagmorgen bij een auto-ongeluk onder Elburg ernstig werd gewond en naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle is vervoerd, is aan de bekomen verwondingen overleden. (dit is natuurlijk een bijkomstig argu ment) minder belangrijk voor vreemden. Tot nu toe kon de vreemdeling met eenige kennis van het Duitsch uit onze geschre ven taal meer of min wijs wordej.i Met voor de hand liggende voorbeelden is aan te toonen, dat bedoelde vreemdeling er niets aan heeft. Hij kan er wel door in verwarring komen. De strijd is gewonnen. De minister besloot zijn rede aldus: Dit is de laatste spellingrede. De strijd ls gewonnen. Het onderwijs is veroverd. In een be langrijk deel van de publieke dienst is de nieuwe schrijfwijze ingevoerd. In 't maat schappelijk leven dringt zij verder door van dag tot dag. Dagbladen hebben haar aanvaard en tallooze periodieken. Dage lijks komt de vereenvoudiging van de pers. De adverteerders in de nieuwe schrijfwijze nemen snel toe. Ja, dat wil men nog, nu Plesman met zijn K.L.M., zijn Pelikaan, zijn Uiver, in zijn voornaamste afdeeling. de vliegdienst vereenvoudiger is gebleken? Nu hij de roem van Nederland in vereenvoudigd Nederlandsch weet te vertolken? Nu wij straks Parmentier en de zijnen in vereen voudigd Nederlandsch gaan huldigen? Nu de mannen van de daad de ballast van e's en o's, ch's en n's hebben over boord ge gooid? Niet zoo, maar zo! Als het millicen schoolkinderen op 17 November hun cent. komt brengen dan komen de kinderen huldigen de d?' •'e Nederlandse daad" zonder ch. RECLAME- 2ie Een lOafetlje wel Franschc chatme EEN WINKELJUFFROUW OVERVALLEN. Brutale diefstal met bedreiging in een winkel aan de Hillelaan te Rotterdam. Gistermorgen is in het filiaal van de firma de Gruyter aan de Hillelaan te Rot terdam een diefstal gepleegd, waarbij de winkeljuffrouw werd bedreigd. Omstreeks half acht is deze juffrouw, de 30-jarige H. P. uit de Steven Hoogen- dijkstraat ln genoemd filiaal gekomen, waar zij de functie van chef bekleedt. Zij is dadelijk naar het achter den winkel ge legen magazijn gegaan, waarvan een ge deelte ls ingericht tot kantoor. In dat kan toor staat een kast, waarin zü haar hoed en haar mantel heeft opgeborgen, en waaruit zij de sleutels van de brandkast heeft genomen. Op dat oogenblik kwamen twee mannen den winkel binnen. Het waren een man van ongeveer 50 jaar en een van omstreeks 20 jaar. De oudste zei: Morgen juffrouw, en hij liep haar meteen voorbij, in de richting van de brandkast. De jongste man greep de juffrouw beet en trachtte baar een doek in den mond te duwen. De juffrouw begon te schoppen en te slaan, waardoor het den man niet gelukte den doek in haar mond te krijgen. De oudste man kwam zijn kameraad te hulp en hij zei, dat zij haar mond moest houden, want anders zou hij haar doodslaan. De juffrouw werd toen zeer bevreesd en op zijn vraag heeft zij den oudsten man de sleutels van de brand kast gegeven. De jongste man bleef in dreigende houding vlak bij haar staan, terwijl de oudste probeerde de brandkast te openen, hetgeen hem niet is gelukt. Hij vroeg haar toen de kast voor hem te openen, aan welk verzoek de juffrouw heeft voldaan. In de brandkast lagen vijf zakjes met geld. in totaal ongeveer een bedrag van f. 800. De mannen hebben drie zakjes uit de kast genomen, welke bij elkaar ruim f. 340 bevatten. Vervolgens gelastten zij de juffrouw op een stoel te gaan zitten, achter ln het kantoortje, waarna zij heel bedaard den winkel verlieten. Zoodra de juffrouw van den schrik was bekomen, is zij de straat opgesneld. De beide mannen bleken reeds verdwenen te zijn. Ongeveer vlak voor den winkel liep een havenarbeider te wachten; aan hem vertelde de juffrouw wat er gebeurd was. De man had de beide dieven uit den win kel zien komen en hij wist te vertellen, dat zij op hun gemak naar den Hilledijk waren gewandeld, In het gedrag van de beide mannen had hij niets verdachts gemerkt. Op verzoek van de winkeljuffrouw heeft de havenarbeider toen dadelijk de politie gewaarschuwd, welke een uitgebreid on derzoek heeft ingesteld, maar men is er nog niet in geslaagd de beide mannen of hun buit op te sporen. De winkeljuffrouw en de havenarbeider wisten nog te vertellen, dat de oudste man een jekker en een bolhoed droeg en dat de jongste een bruine alpinomuts op had. Het onderzoek wordt voortgezet. Vad. KOOPT GEEN SWEEPSTAKE LOTEN- De justitie waakt. Zaterdagmorgen publiceerden wij een officieel bericht, waarin houders van en handelaren in sweepstakeloten werden gewaarschuwd, daar het bevorderen van deze buitenlandsche loterij in welken vorm dan ook is verboden. De justitie heeft, toen de nieuwe sweep- stake-Ioterij werd aangekondigd, op de postkantoren circa acht honderd brieven in beslag genomen, waarin sweepstake loten of geld voor de sweepstakeloten was geborgen. Tegen enkele personen werd proces-ver baal opgemaakt. De grootste handelaar in deze loten heeft een vervolging weten te voorkomen door een boete van f. 1000 te betalen, de overige handelaren kregen hun geld terug onder nadrukkelijke waar schuwing, dat de justitie den tweeden keer niet zal aarzelen tot vervolging over te gaan. Intusschen komen de houders van sweepstake-loten in angst en vreeze te verkeeren, daar de justitie tot inbeslagne ming der prijzen gerechtigd is, terwijl bij een eventueele vervolging het gebeuren kan, dat de houder van het lot wordt veroor deeld en de rechtbank het gewonnen geld verbeurd verklaart. Ofschoon dus iedereen gewaarschuwd wordt, niet aan de sweepstake mede te doen, is het niet waarschijnlijk, dat de Justitie, behoudens in groote gevallen van overtreding, tot vervolging zal overgaan en zij nog even geduld zal oefenen. Bij een volgende loterij is deze clementie als uit gesloten te beschouwen, men is nu vol doende op de hoogte gebracht en gewaar schuwd. De Msb had een kort onderhoud met mr. dr. J- A. van Thiel, officier van jus titie te Amsterdam, die de zaak van de sweepstakeloten behandelt. Behalve het bovenstaande deelde hij nog mede. dat het geld, dat nu naar een vreemd land wordt gezonden om daar de hospitalen te steunen ook best in Neder land gebruikt kan worden vooral in dezen tijd. EEN HOOFDIGE BOER Men schrijft uit Barneveld aan het Vad. Van den heer H. G„ landbouwer en Raadslid te Barneveld, die weigerde lid van de Rundvee-Centrale te worden, is de geheele rundveestapel in beslag genomen. ZWEEDSCH ZEEMAN- OVERREDEN. Gisteravond 11 uur is in de Brielsche- laan te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Drie Zweedsche zeelieden, thuis behoorende op het in de Maashaven lig gende stoomschip „Indianic" die aan het passagieren waren geweest op den Schie- damschendljk staken in de Brielschelaan ter hoogte van de Graansilo plotseling den rijweg over. Zij hadden blijkbaar niet be- mertct dat een tram achter hen naderde. Hoewel de trambestuurder dadelijk krach tig remde, kon hij niet voorkomen, dat twee van hen werden aangereden. H. N. geraakte daarbij onder den wagen. Nadat deze was opgevijzeld bleek een been totaal te zijn afgereden. De man is door den G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De ander, H. S.. heeft slechts lichte kwetsuren bekomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN „LIEFDEVOLLE" DIEF. Uit Lissabon wordt gemeld: Jodo Esteves, een 23-jarige zwerver, werd gearresteerd, omdat hij voor een be langrijk bedrag bloemen had gestolen. Hij gaf toe zich aan dit misdrijf schul dig te hebben gemaakt, maar voerde als verdediging aan, dat hij ze op zijn moe ders graf had gelegd, omdat hij geen geld had om bloemen te koopen. De politie-rechter. die de zaak behan delde was zeer geroerd en besloot hem vrij te spreken. Hij wilde zulks juist doen, toen een oude vrouw de rechtzaal binnentrad. Het was Esteves' moeder, die clementie wilde vragen voor haar zoon OP WONDERLIJKE WIJZE GERED. Een 9-jarige jongen, die te Genua op het balkon van zijn op de vierde étage ge legen woning speelde, kwam door onvoor zichtigheid over de ballustrade te vallen. Een voorbijganger, een zekere Augusto Cagliani, zag den jongen vallen en had de tegenwoordigheid van geest met uitge spreide armen toe te loopen en de han digheid, den jongen op zijn armen op te vangen, waardoor deze als door een won der ongedeerd bleef. VREESELIJK MISDRIJF TE THÜRINGEN. Bij Gornsdorf in Thüringen heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. De 30- jarige Hermann Pabst, vader van zes kin deren, bracht een buurvrouw met een re volverschot een ernstige verwonding toe, om zich vervolgens met twee zijner kin deren en een 14-jarigen huisgenoot in den kelder te barricadeeren. Toen de politie hem wilde arresteeren. loste hij door de kelderdeur ettelijke schoten, waarbij hij zijn vrouw trof. Nadat men er in geslaagd was de kelderdeur t" forceeren, bleek Pabst de drie kinderen te hebben ver moord en vervolgens de hand aan zichzelf te hebben geslagen. Voor het leven dei- twee gewonde vrouwen bestaat geen ge vaar. o DE VLUCHT VAN KINGSFORD SMITH. Kingsford Smith heeft op zijn vlucht van Australië naar Noord-Amerika gisteren om circa 20 uur (M.E.T.) Honolulu bereikt. Hij verklaarde, dat het afleggen van de ge vaarlijkste etappe van circa 6000 K.M. in 25 uur ,hem tot de overtuiging had gebracht, dat het mogelijk is een regelmatige lucht- verbinding tusschen Australië en de Ver- eenigde Staten te onderhouden. Hij verklaarde nog, dat indien hij zijn toestel niet aan de Vereenigde Staten ver kocht, hij zou trachten, het record in de LondenMelbourne-race behaald, te ver beteren. BENZINETANK ONTPLOFT. In de Japansche stad Asahigawa is een benzinetank in de lucht gevlogen, waarbij 11 personen om het leven kwamen. Het on geluk zou te wijten zijn aan het roekeloos omgaan met vuur. DR. ECKENER IN AMERIKA. Dr. Eckener, die op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering op het oogenblik te Washington vertoeft, heeft de betrok ken overheidsinstanties nauwkeurige in lichtingen gegeven over zijn ervaringen in het internationale luchtscheepsverkeer en over de instelling van een Noord-Atlanti- schen vliegdienst. Hij heeft een reeks be sprekingen gevoerd met den minister der Posterijen, den minister van Handel en vertegenwoordigers der admiraliteit. Gis termiddag is dr. Eckener door Roosevelt op het Witte Huis op een tea ontvangen, waar besprekingen zijn gehouden over de luchtscheepvaartproblemen, waarvoor Roo sevelt zich interesseert. Gistermorgen heeft dr. Eckener een bezoek gebracht aan de Amerikaansche luchtvaartcommissie. Hij sprak als zijn meening uit, dat het vlieg verkeer over den Noordelijken Atlanti- schen Oceaan niet alleen uitvoerbaar, maar ook volstrekt ongevaarlijk en vol komen veilig was. EEN BENDE DIEVEN GEARRESTEL..J. De New Yorksche politie heeft elf jonge lieden gearresteerd en daardoor een ge vaarlijke bende van New Yorks onder wereld onschadelijk gemaakt De leider der bende de 24-jarige Walter O'Leary, gaf zijn bevelen vanuit een luxueus ingerichte woning te New York. De bende wordt, ervan beschuldigd meer dan honderd diefstallen te hebben ge pleegd ten nadeele van kleine winkeliers en in totaa' is door hen een bedrag van 75 000 dollar buitgemaakt waarvan OXeary een derde gedeelte in zijn zak heeft ge stoken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9