Het 300-jarig bestaan van het Remonstrantsch Seminarium Het Remonstrantsch Seminarium bestaat 300 jaar. 75,te Jaargang DINSDAG 30 OCTOBER 1934 No. 22886 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Herdenking in de Pieterskerk en de Lakenhal. AFSLACHTING VAN 150.000 STUKS MELKVEE. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cte. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 van Bureau Noordeinélsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcb&qHp- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,:] Voor Lelden per 3 maanden Z. 2.35; per week ..'5Ti... f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd per „OjMj Franco per post f. 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. HET JUBILEUM VAN ZUSTER LOUISE. Het bestuur van bet Diakonessenhuis alhier, deelt mede. dat er as. Donderdag 1 November, tusschen 34 uur gelegenheid zal zijn Zuster Louise van den Brink geluk te wenschen met haar 25-jarlg jubileum. Toegang Zusterhuis naast het Diakones senhuis. WINKELSLUITING. De Commissaris van Politie brengt ter kennis van belanghebbenden, In verband met de wijziging van artikel 4 der Winkel sluitingswet 1930, welk artikel als volgt luidt: en op 16 October JJ. in werking Is getreden: d. winkels, waar uitsluitend of ln hoofd zaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren: brood, ban ket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptle-ljs, ten verkoop In voorraad zijn, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tus schen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den ver koop onderscheidenlijk van visch, van fruit, en van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs, en onder voorwaarde, dat ln den winkel, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennisgenomen, is bevestigd een door of vanwege den Burgemeester gewaarmerkt geschrift of drukwerk, waarop duidelijk Is kennis ge geven, van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is ge opend en waarop tevens duidelijk is aan- iegeven. op welken winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft. Het waarmerken zal kunnen geschieden aan het politiebureau Zonneveldstraat No. 10, afdeeling Bijzondere Wetten, eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur, waar tevens alle Inlich tingen zijn te bekomen. Opgemerkt wordt nog, dat de reeds bij de banketbakkers in gebruik zijnde kaar ten, ook gewaarmerkt moeten worden. EEN UIVER-MARSCH. Van een stadgenoot. De heer Han Zirkzee, alhier, heeft een „Uiver-marsch" gecomponeerd (met re- irelntekst van B. Stephan) en deze opge dragen aan de bemanning van de Uiver. Hedenochtend kreeg hij van de K. L. M, een dankbetuiging, met vermelding, dat de compositie bij aankomst van de beman ning den heer Parmentier zal worden aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig doctoraal «amen Indologie de heer S. Th. M. Hooy (Haarlem); voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer J. B. F, Sarto- nus (Den Haag); voor 't doctoraal examen Indisch recht de heer Soedarman Ganda- soebrata (Leiden)doctoraal examen ge neeskunde de heeren W. Nanning (cum aude. Den Haag) en L. T. Rhemrev ILeiden). ONTHULLING VAN EEN ARMINIUS-GEDENKSTEEN. Na de gisteren reeds vermelde herden king ln de Universiteit, begaf het gezel schap zich naar de Pieterskerk. De minis ters Kalff en Slotemaker de Bruine keer den evenwel terug naar de Residentie. In de Pieterskerk. Namens vroegere en tegenwoordige seminaristen heette dr. A. H. Haentjens de aanwezigen welkom. Onze gedachten gaan in dit oogenblik uit naar Hem, Die in den loop der eeuwen het werk der kweekschool heeft bekroond en Die haar moge leiden op den verderen weg. Gezongen werd Evang. Gez. 2 vers 1, „Den hoogen God al leen zij eer" enz. Dr. Haentjes wees er daarna op, dat er thans een daad van dankbare piëteit staat te worden verricht jegens den man op wiens beginselen de Remonstrantsche Broederschap is opge bouwd, maar ook tevens een daad van eerherstel. In 1926 werd het plan voor een gedenksteen het eerst geopperd en het vond grooten bijval. Spr. dankt de commissie der Ned. Herv. Gem. voor haar medewerking, voorts den ontwerper en den graveur. De gedenksteen Is ontworpen volkomen in overeenstem ming met het karakter van hem. dien wi] gedenken. Arminius' figuur ls geheel sa mengevat ln het opschrift „Hij was een man, dien degenen, die hem hebben ge kend, niet genoeg hebben kunnen waar- deeren en dien degenen, die hem niet heb ben gewaardeerd, niet genoeg hebben ge kend". De vrucht van zijn moeilijk en kortstondig leven is eerst na zijn dood ge plukt. Onze waardeering zij de trouw aan de door hem gestelde beginselen van ver draagzaamheid en eenheid. Spr. onthulde vervolgens den gedenk steen, waarbij kransen werden gelegd door de studenten van het Seminarium en de Ver. van Vrijz. Hervormden in Nederland. De voorzitter van de Rem. Broederschap, jhr. ir. G. de Graeff, wees op den grooten invloed, welke ls uitgegaan van de leerlin gen van het seminarium in den loop van drie eeuwen. Spr. wees voorts op de tra giek van Arminius' leven, dat slechts strijd, miskenning en teleurstelling kende. Zijn beginselen waren uit God, Die hem tevens de kracht gaf om zijn belagers te weerstaan. Geen grafsteen wijst de plaats aan waar hij begraven ligt. Spr. prijst daarom het initiatief der seminaristen en oud-seminaristen, die dit gedenkteeken aanboden en dat spr. gaarne aanvaardt. De heer P. J. Mulder, voorzitter van de Gem.-commissie der Ned. Herv. Kerk, wees er op hoe in den tijd van de gelijkheid (1795) vele gekleurde wapenschilden langs de wanden moesten verdwijnen en wa pens op de graven werden gesloopt, door hen, die zelf geen wapen konden voeren. Tegenwoordig is er gelukkig meer waar deering voor elkanders standpunt. Spr. >to Bleuzé. j- ,er^P genoodigden bij de plechtige onthulling van den Armlnius-gedenkstee en m e^rs^erk. Op de eerste rij van links naar rechts: mr. P. E. Briët. curate mr van -e Sanc'e Bakhuyzen, president-curator der Leidsche Universiteit er a Van R°yen' oud-voorzitter der Broederschap; mr. Ed. Jac bicn, voor ij e Remonstr. Gem. te Rotterdam; dr. van Hille, rector van het Gymnasium en Haag en curator van het Rem. Seminarium en prol. dr. G. J. Heerlng. hoopt, dat de gedenksteen de herinnering levendig zal houden aan den man, die zich groote verdiensten heeft verworven van de Leidsohe Universiteit in het algemeen en van het Remonstrantsch Seminarium in het bijzonder. Dr. Haentjes sprak vervolgens een slot gebed, waarna werd gezongen Evang. Gez. 96. „Halleluja! eeuwig dank en eere", enz. Voor en na de plechtigheid bespeelde de heer Leo Mens het orgel. In de Lakenhal. Na afloop van de plechtigheid in de Pieterskerk had in tiet Stedelijk Museum „De Lakenhal" de opening plaats van een tentoonstelling betreffende de geschiede nis der Remonstrantsche Broederschap. Het gezelschap werd eerst ontvangen in de Papezalen en toegesproken door den bur gemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die namens het ge meentebestuur zijn vreiugde er over uit sprak thans wel onder geheel andere om standigheden als driehonderd jaar geleden toen de overheid immers eer vijandig dan vriendschappelijk tegenover het Remon strantisme stond, in deze stadsreceptie- zalen, de Remonstrantsche Broederschap te kunnen tegemoet treden. Het deed spr. genoegen, dat hij thans niet meer de dienaren der politie er op uit moet sturen om de remonstranten op te sporen in hun woningen, in de boomgaarden te War mond of op den dijk nabij Leiderdorp. Spr. bracht tenslotte hulde aan het nut dat door de Remonstrantsche Broederschap is gesticht en waarvan ook Lelden de vruch ten heeft geplukt. Ds. G. J. Slrks uit Amsterdam sprak een woord van dank tot allen die medege werkt hebben bij het organiseeren der ten toonstelling. in het bijzonder tot dr. H. C. Diferee, die het hoofdaandeel in de organi satie heeft gehad. Spr. hoopte dat men rustig bewust op den drempel van het heden, deze tentoonstelling die een her innering is aan het verleden, zal be zichtigen. Men begaf zich daarna naar de tentoon stellingszaal, waar dr. H. C. Diferee een kort overzicht gaf van het geëxposeerde. De tentoonstelling is onderverdeeld in vier perioden: le. Rond Episcopius en Van Lemborch; 2e. van Clericus tot Paulus van Hemert, 3e. rond Des Amorie van der Hoe ven met de viering van het tweede eeuw feest, en 4e. het Leidsche tijdperk met Tiele en het 250-jarig bestaan van het Seminarium. Uit de eerste periode vindt men, naast de geschilderde portretten van Arminius en Uitenbogaert ook de beelte nissen van Oldebarnevelt, Hugo de Groot en Echtgenoote, en de fraaie kopergravure van Tanje van Louise de Coligny. Wat de tweede periode betreft wees spr. speciaal op de geschilderde portretten van Vossius en Vondel, de fraaie afbeelding van Frederik Hendrik en de fijngevoelde aquarellen van het kerkje te Bleiswijk. Als inzending van de Historische Verzameling van de Universiteit te Amsterdam is aanwezig het geschilderde portret van Episcopius en de fraaie gedenkpenning op zijn dood. Be halve nog tal van andere merkwaardige schilderijen en gravures omvat de tentoon stelling een uitgebreide collectie hand schriften, isografien en lijkreden, terwijl bovendien de geschiedenis der Remon stranten door de voornaamste historische werken is vertegenwoordigd. Met enkele woorden van dank voor de ondervonden medewerking, besloot spr. zijn uiteenzet ting. Tenslotte had in de bovenzaal van het Museum, waar het interieur van 't oude Remonstrantsche kerkje te Bleiswijk be waard staat, de slotbijeenkomst plaats, waarin prof. dr. L. J. van Holk, staande op den ouden kansel, na het lezen van en kele verzen uit Efeze 4, er op wees. dat door deze herdenking het beeld van het verleden als een scherpe lijn door de histo rie getrokken, in herinnering is gebracht. De herdenking van de afgeloopen 300 jaar kenmerkte zich door drieerlei sfeer, dk op drieerlei wijzen een beeld gaven van de wording van het Armlnanisme. In de eerste plaats: de verbondenheid van het godsdienstig leven met de univer siteiten; 2o. dat zij Christus en de cultuur in hun onderlinge spanning als een sa menhang willen handhaven; 3o de v bondenheid en onze broederschap met de geheele kerk van Christus, als een kleine groep van Christenen een groot oeoum misch geheel. Prof. Van Holk ging dar ma voor in dankgebed, terwijl tenslotte door ae wezigen staande werd gezongen Gezang 230 1 en 3. MAATREGELEN DER REGEERING VASTGESTELD. Heffing op rundvleesch gehalveerd. De minister van Economische Zaken heeft thans maatregelen vastgesteld voor afslachting van 150.000 stuks melkvee. Al leen jong vee zal worden overgenomen. Het goede vleesch wordt ingeblikt. De hef fing op rundvleesch wordt met ingang van I November van 20 tot 10 pCt. ver laagd, doch deze heffing zal nu nog twee in plaats van één jaar moeten duren. Slechts een gedeelte van de melk zal voortaan worden gesteund. Voor 1935 zul len verder 50.000 stuks kalveren minder worden toegewezen. Voor nadere bijzonderheden zie men het 4e Blad. NED. CHR. REISVER. Feestavond der afdeeling Leiden. Gisteravond heeft de Ned. Chr. Reis- vereeniging, afd. Leiden, een feestavond gehouden in de zaal van „Oud-Hortus- zicht". Daar op dezen avond de uitslag bekend zou worden van de verloting ten bate van het Jubileumfonds, was, zooals te begrijpen ls, de belangstelling zeer groot. Om 8 uur werd de bijeenkomst geopend met het zingen van Gez. 22 1 en 2, en gebed, waarna de voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, een hartelijk welkomst woord tot de aanwezigen richtte. Spr. wees er op dat deze avond op een andere leest geschoeid was, dan de leden gewend waren, maar vertrouwde dat men zich niettemin wel zou amuseeren. Hierna volgde de verloting, waardoor menig eigenaar van een lot, de gelukkige bezitter van een prijs werd. Het verdere gedeelte van den avond werd met diverse gezelschapsspelen doorgebracht. Dat deze in den smaak vielen bewees de opgewekte stemming, welke er heerschte. Een der leden gaf nog een toepasselijk puntdicht ten beste, terwijl verscheidene anderen het muzikale gedeelte verzorgden. 't Was al met al een buitengewoon geanimeerde vergadering. De commissie voor het Jubileumfonds kan ongetwijfeld met voldoening op het bereikte resultaat terugzien. VER. GRONINGEN. De Jaarvergadering. Gisteren hield de Ver. Groningen voor Leiden en Omstreken in „Centraal" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer H. A. Vriend. Na een kort wel komstwoord en na goedkeuring der notu len, bracht de secretaresse, mevr. W. J. MenkhorstSwart een optimistisch jaar verslag uit. De vereeniging is langzaam groeiende en gezond doch nog te veel Gro ningers blijven afzijdig. Op hen werd een warm beroep gedaan om toe te treden. Onder hartelijke dankzegging werd het jaarverslag goedgekeurd, waarna de pen ningmeester, de heer J. A. W. van Kluy- ver. eveneens onder warmen dank op voor stel der kascommissie werd gedechargeerd voor zijn gevoerd beheer. De uitgaven bedroegen f. 358.46, de inkomsten f349.75, zoodat er een nadeellg saldo is van f 8.71. Het financieel verslag was weer op gees tige wijze Ingekleed. De voorzitter bracht verslag uit van de alg. vergadering der hoofdvereeniging. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Van Kluyver en J. F. de Ren. ter wijl ln de plaats van den heer W. Koops Azn., die zich niet herkiesbaar had ge steld, werd gekozen de heer G. J. Riks. Aan den heer Koops werd dank ge bracht voor hetgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan, terwijl deze zij nerzijds de leden dankte voor het hem geschonken vertrouwen en de bestuursle den voor de ondervonden medewerking. Besloten werd tot instelling van een propaganda-commissie die zal bestaan uit mevr. Bauer, mevr. Klunder, mej. Boom stra en den heer G. Neuteboom. Na sluiting der geanimeerde en in uiterst aangename sfeer gehouden verga dering bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. HANDELSREGISTER aAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Comm. Venn. J. van Schouwen en Co.. Dorpsstraat 326. Warmond. Jachthaven en watersportbedrijf. Beh. venn.: J. v. Schou wen. Warmond. (HuweliJksche Voorwaar den Aantal vennooten bij wijze van geldschieter: één. Opheffing: Antiloop - Antiloopen. Jan Livenstr. 2, Leiden. Taxi-onderneming. Wijziging N.V Nederlandsche Schoen- en Leder- fabriektn Bata-Best i filiaal)Haarlem merstraat 67, Leiden. Hoofdzetel: Kalver- straat 110/112. Amsterdam. Vestiging filiaalv. Mandersloostraat 96, Alphen a. d. Rijn. BINNENLAND. Het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Engeland zal 12 a 14 dagen duren. (Laatste Berichten, le Blad). De Uiver wordt Donderdag te Soerabaja verwacht. (Sport, le Blad). Het derde eeuwfeest van het Remon strantsch Seminarium te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Minister Marchant over de laatste spel lingsronde. (3e Blad). Nieuwe regeeringsmaatregelen inzake onze zuivel- en vleesch-positieeen onder houd met minister Steenberghe (4e Blad). De wijziging der L.O.-wet aangaande de beroepsgelijkheid tusschen man en vrouw (Kerk en School, 3e Blad). Een tweede slachtoffer van het auto ongeluk te Elburg. (Gemengd, 3e Blad). Een interview met de Ui ver-bemanning te Melbourne. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Londensche vlootbesprekingen. (Buitenland. 4e Blad). Weer een rede van dr. Schacht. (Buitenland, 4e Blad) Verdediging der Engelsche nationale regeering. (Buitenland, 4e Blad). VERBLINDENDE VERLICHTING VAN RIJWIELLANTAARNS. De Commissaris van Politie vestigt er, voorzoover noodig, de aandacht op, dat ook wielrijders niet mogen fietsen met ver blindende verlichting. Dit komt vrij veel voor, met alle nadeelige gevolgen daaraan verbonden voor het tegemoetkomende verkeer. Een eenvoudige methode om het euvel te verhelpen is het geven van een zooda- nigen stand aan den lantaarn, dat de lichtbundel een tiental meters voor het rijwiel op den grond is gericht, dus de lantaarn iets meer voorover. Ten over vloede wordt er op gewezen, dat men fiet sende met verblindende verlichting niet alleen een gevaar op den weg voor anderen is, doch dat zulks ook een strafbaar feit oplevert. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. In de geheel gevulde Stadsgehoorzaal heeft de Tooneelvereeniging „Door Oefe ning Beter" gisteravond in samenwerking met het dubbel-mannenkwartet „Sempre Avanti" en het Show- en Dansorkest „The Roto-Colour Players" een ontspannings avond voor Leidsche werkloozen gegeven. Het programma, dat door de medewerking van het dubbelmannen-kwartet eenigszins overladen was, moest helaas te ongeveer half twaalf onderbroken worden, omdat de afwerking zeker nog een uur in beslag zou nemen; daarenboven kon een deel van het publiek zich niet langer rustig houden! Wat de uitvoering zelve betreft, zoowel „D. O. B." als het kwartet en het orkest hebben zich van hun beste zijde doen kennen- Het spel der tooneelvereeniging in het reeds door haar voor leden en dona teurs opgevoerde tooneelspel „Hun Kind" was onder de regie van den heer C. J. van Bemmelen zeer bevredigend, al was meer actie voor enkele rollen niet overbodig. Onder leiding van den heer Van der Broek maakt „Sempre Avanti" nog steeds vorde ringen. Helaas deed het rumoer in de zaal af breuk aan tooneel spel en zang en zoo heeft de eerste ontspanningsavond voor werkloozen georganiseerd in samenwer king met het Leidsch Crisis-Comité niet dat succes gehad, wat er van verwacht mocht worden; al dient uitdrukkelijk ge zegd dat de schuld hiervan niet bij de medewerkers, doch bij een deel van het publiek lag. AANBESTEDING. Namens B. en W. dezer gemeente is hedenmorgen aanbesteed het dempen van slooten en het uitvoeren van grond- en verhardingswerken tot verbetering van den Zoeterwoudsche-Singel tusschen de Van Disselbrug en de Wasstraat. Er waren 13 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: H. C. Heemskerk f 8668; N.V de Geruischlooze Weg Heemstede f.8400; N.V, Aannemings- en Wegenbouw maatschappij P. C. Zanen. Haarlem, f 7750; H. Bax en H. Steenkist, Haarlem, f.7300; P. J. Visser, Wassenaar, f.7200; H. Veld f 7196; C. Godschalk f.6750; H. Bunscho ten f.6595; Gebrs. Vermeer, Hekendorp, f. 6490; fa. De Later en Meyers, Oegstgeest f.6143; Th de Winter en C. J. var Weeren f. 6100; N.V. Mij. tot het maken van wegen Hom iwewa, Voorburg, f. 5945: E. v. d Berg f. 5050 De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze alhier

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1