N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Dinsdag 30 October 1934 BUITENLAND. Valksvenameling om één autowiel. Alt een wiel van een auto loopt en de wagen geen buitengewone bewegingen maakt, Is soo'n miniatuur ongevalletje de vermelding niet waard. Gistermiddag •wilde het toeval echter, dat juist op Wee- resteln, waar het wiel van een vraohauto los raakte en de wagen natuurlijk stil kwam te staan, een belastingambtenaar en een rljksveklwachter bezig waren de auto's op wegenkaarten te controleeren. Er ontstond in een oogehbllk een opstopping van be lang, terwijl dat weer aanleiding voor wielrijders en voetgangers was. om te gaan zien wat er aan de hand was. Behalve de vrachtauto op drie wielen was er niets bijzonders te zien; alzoo ver liep de volksverzameling weer spoedig Loop der Bevolking. Gevestigd: H. P. Buckens, Van Meer beekstraat 3 Th. J. van Dril, Hoofdstr. 55 A. M. J. van LleropHuijsmans. Weeresteinstraat 1 boven M. M van Leeuwen, Krochtstraat 27 B. M. Maas Havenstraat 30 C van der Hulst— Weljers, Leldschestraat 169. Vertrokken: C. Koolman, naar Noord- wijk. WUhelmlnastraat 36 C. J. de Groot, naar Amersfoort, Amhemscheweg 87 K. J. Daudeij, naar Sassenheim, Tijloostraat 9 M. M. Wijngaarden, naar Noordwijkerhout, Delfweg 8 Wede. A. van de Ruit met gezin, naar Zwijndrecht, Julianstraat 24 Wede. M. Kuipersvan Rossum met gezin, naar Heemsteden. Bomeostraat 25 H. C. Rijnbeek met gezin, naar Amsterdam, Joh Franklin- straat 56 n J. It. Telkamp, naar Oegstgeest N. Winkelaar, naar Haar lem, Nasaulaan 34 J beneden. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella Alida, dochter van W. Weljers en E. A. van Rooijen Catha- rlna, dochter van R. Wiebes en C. van der Jagt. Ondertrouwd: J. Kolk en C. F. Noord- hoek Getrouwd: H. J. E. van Es en C. J. de Groot A. G. van de Poll en J. M. Goe- mans. Des nachts zijn weer twee verkeers ongevallen voorgekomen. Eerst reed een auto een lantaarnpaal op Weeresteln stuk, waardoor de natrium-verlichtlng aldaar defect raakte. De politie zette het voetpad af. omdat een gebroken draad onder stroom stond. Tegen middernacht slipte een motorfiets nabij het Postkantoor De duorijdster moest, na verbonden te zijn door een geneesheer en E.H.B.O. per zie kenauto thuis gebracht worden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: huissleutel, moer van auto. portemonnaie met inhoud. o KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Krijn, zoon van P. Guljt en N. Guijt Gilles, zoon van A. den Hollander en W. Jurgens Cornells Arie, zoon van C A. Zulj'derduyn en K- van Duijn Cor nells, zoon van D. van Egmond en M. Hou- waard Maartje, dochter van W v. d. Plas en A. van Rijn Johanna Gijsber- tha, dochter van J. A. van Schle en J. C. Grimbergen Lambertus, zoon van W. M. Bodaan en J. E. Oosterbroek Pieter, zoon van Fl. Keur en M. Zuijderdjjn. Overleden: D- Schaap, oud 77 jaar, wede. van W. Noppe C. v. d. Plas, oud 85 Jaar, wed van A. Haasnoot C. Varkevlsser, oud 89 Jaar, wede. van J. Plug Leven loos aangegeven kind van A. v. Leeuwen en A. van Duijn Ondertrouwd: A. v. d. Meij en N. Vis. Getrouwd: L, Blonk en P Schaap D. J. Bakkenes en M. Dubbelaar A. Parel en C. van Dijk. o KATWIJK AAN ZEE. Arbeidsbemiddeling, Bij den directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 407 werkzoekenden n.l, 20 opperlieden, 52 grondwerkers. 27 timmerlieden, 25 metse laars, 6 fabrieksarbeiders, 3 kuipers, 97 losse arbeiders, 61 landarbeiders 29 vis- schers, 1 autogeen-lasscher, 9 stokers. 6 binnenschippers. 4 varensgezellen. 1 kok, 1 machinist, 4 venters. 7 scheepmakers, 14 schilders. 3 loodgieters. 1 machinebank werker, 3 stucadoors. 1 broodbakker, 1 tuinman, 2 smeden, 1 slager, 1 kistenma ker, 1 molenaar. 1 bloemist.. 8 dienstmeisjes 2 werlcsters. 1 kantoor of winkelbediende 8 jongens, 16 meisjes. Bij de rijkswerkver- schaffing zijn 10 mannen werkzaam. Ge plaatst zijn 1 fabrieksarbeider, 4 losse ar beiders. 2 landarbeiders. Loos Alarm. Zaterdagmiddag tegen 5 uur ging er het gerucht, da' er brand was uitgebroken in de meubel-, tapijt- en beddenzaak in de Voorstraat. Spoedig waren de opperbrand- meester en de politie met minimaxen ter plaatse. Bij onderzoek bleek echter, dat bij aanmaking van een kachel, zich veel rook op de bovenverdieping vergaard had- Ge lukkig behoefde er niet handelend te wor den opgetreden, hetgeen in verband met den straffen wind, maar gelukkig was! In de Nieuwe Kerk heeft ds- R. P. A. Rutgers en in de Oude Kerk ds. W. M. A. Kalkman in de ochtendgodsdienstoefening de Kerkhervorming herdacht. De gewijde muziek door het Dames koor .Looft den Heer", directeur de heer Paul Pul en de orgelbespeling van den heer Nic, van Beelen is bij de uitzending per radio goed overgekomen, evenals de kerkdienst des avonds in de Oude Kerk, geleid door ds. P. Pras. De pas opgerichte dam- en schaakclub heeft in het Jeugdhuis vergaderd om een bestuur te kiezen dat als volgt is samen gesteld: voorzitter H, van Huizen; 2e voor zitter J de Jong; secretaris H de Wit; penningmeester W. Houwaard o LISSE. Door den Bisschop van Haarlem is tot lid van het R.K. Armbestuur benoemd de heer H. v. d. Berk, alhier. Gevonden: Schroevendraaier, boven- gebit. Inlichtingen bij de politie. BIJ de Gem. Arbeidsbeurs stonden in de afgeloopen week 210 werkloozen Inge schreven tegen 251 ln 1933. De heer J, Berbée heeft zijn benoe ming tot lid van den Gemeenteraad ln de vacature Langeveld aangenomen. De heer J. M. v. Til alhier is candi- daat gesteld voor het hoofdbestuur der alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De gemeenteraad vergadert morgen middag om 3 uur. De heer G. Langbroek alhier slaagde te 'a-Hertogenbosch voor het politte- diploma. o NOORDWIJK. Afscheid Pater Verkade. Pater J. Verkade, zoon der parochie, hield onder alle H.H. missen een afschelds predikatie ter gelegenheid van zijn ver trek naar de missie ln Australië. De na deze predikaties gehouden collecte ten bate zijner missie bracht f. 615 op. Gezien de omstandigheden, dat slechts 2 weken geleden Pater v. d. Weyden voor hetzellde doel f. 632 wist te oogsten, kun nen wij het niet anders dan een schitte rend succes noemen. Vergadering van Bloembollencultuur. In de bovenzaal van Hotel Royal kwam de afd Noordwijk van B.B.C. bijeen onder Voorzitterschap van den heer J. C. v. d. Meer. De opkomst was matig; de voorzitter sprak zijn groote teleurstelling daarover uit vooral, nu een zeer brandend vraagstuk voor het bollenvak besproken moest wor den n.l. moeten saneering, teeltbeperking, minimumprijzen en daaraan verwante maatregelen gehandhaafd blijven? Na lezing der notulen, deelde de voorzitter mede, dat door de afd. een zeer gunstige plaats is verkregen op de groote tentoon stelling ln 1935 te Heemstede. Met de plaatselijke tentoonstellingscommissie is besloten om de benoodigde bollen t.w. 35000 VToege tulpen, 3000 hyacinthen en een kwantum narcissen voor groepjes en wildbeplantlng te doen aankoopen uit de tentoonstelllngskas. dit om een zoo goed mogelijke Inzending te verkrijgen. Dank werd gebracht door het bestuur en de commissie voor de spontane en daadwerke lijke hulp hierbij ondervonden van de Ver. Bloembollen-culturen. Met de getrof fen maatregelen kan de vergadering zich vereenigen. Aan een schrijven van de afd. Texel over haar voornemen om bij het H.B. een voorstel in te dienen, inzake de noodzaak om den gouden-standaard te ver laten en deze kwestie nader uit te doen werken, werd na ampele bespreking beslo ten adhaesle te betuigen. Alsnu kwam o.a. in bespreking de beschrijvingsbrief der a s. 174e Algem. Verg.; het voornaamste punt dezer vergadering is: 1. Moeten de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd blijven? 2. Moeten de minimumprijzen gehand haafd blijven? 3. Blijven maatregelen ter controle van den uitvoer noodzakelijk? De voorz. leidde deze besprekingen in door er op te wijzen dat in 1933 de hulp der regeering is Ingeroepen voor een saneering en hulp ln het bollenvak, doch dat men heel iets anders gekregen heeft dan men gevraagd had. Dit is een zware druk voor de kweekers geworden en het is thans wel gerechtigd, nog eens goed te bekijken of de saneerlngsmaatregelen nog langer noodlg zijn. Echter staat het bij spr. vast dat als men niet zorgt, dat het surplus en den voor uitvoer afgekeurde bollen niet op de markt komen, de saneerlngsmaatregelen een sine cure beioven te worden en de handel een groote schade zal berokkenen. Over punt 1 en 2 ontsponnen zich breedvoerige discus- sle's. waaruit bleek dat men van gevoelen was de getroffen maatregelen nog niet prijs te kunnen geven. Na stemming werd met 17—7 en 186 st. besloten het H.B. te adviseeren handhaving der maatregelen. Waar punt 3 aansluit aan de 2 voorgaande werd zonder h. st aangenomen ook tot handhaving te adviseeren. Een schrijven van de afd. Voorhout over minimum contra garantie prijzen, werd voor kennisgeving aangenomen. Tot afge vaardigden werden gekozen de heeren J. Lindhout en W. S. v. d. Meer, secundo C. Hoek en C. Hoogeveen. Na rondvraag volg de sluiting. Tegen zekeren N. te Leiden is door de politie proces-vefbaal opgemaakt terzake van overtreding der IJkwet. Een houten schuurtje van den heer D. alhier is door tot nog toe onbekend ge bleven oorzaak in brand geraakt. Door omwonenden kon de brand worden ge- bluscht. o OEGSTGEEST. Aanrijding. Op de Kanaalbrug had een aanrijding plaats tusschen een personen auto en een zeswiellge vrachtauto, waardoor het rilver- keer werd gestremd. De materleele schade was echter gering, zoodat belden op eigen kracht verder konden rijden Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade weid onderling geregeld Men zij gewaarschuwd. Er schijnen weer zeker soort ..kooplie den" langs de hulzen te gaan met brand stoffen, welke zij trachten aan den man te brengen door allerlei mooie voorspiege lingen o.a.. dat zij een voordeellg koopje gedaan hebben van Iemand die een wagon of schuit anthraciet had gekregen en daar voor geen berging had. Zij prijzen dan de brandstof als ..Wales Anthraciet" aan ter wijl het een zeker soort smeedkolen is. althans een minderwaardige kwaliteit, die in een haard of haardkachel niet te stoken is. Dezer dagen is een bewoner dezer ge meente hiervan de dupe geworden. Ook leveren zij per „zak", waarmede bedoeld wordt een HL.: doch ln werkelijkheid is het vee! minder dan een H.L Men zij ge waarschuwd voor deze heeren Zij komen meestal met een vrachtauto en zijn met hun drieën. Gevonden: 2e triplex platen, een be drag aan geld. gouden broche, autoband, portemonnaie met inhoud, beursje met in houd, rijwiel, dames'nandschoen. sleutel, zilveren potlood belastingmerk en een rozenkrans ln etui. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootbespreklngen. Gisteren hebben te Londen de Japan ners en de Amerikanen een bespreking gehouden binnen het kader van de voor bereidende vlootbespreklngen De bespre kingen duurden 1 uur en 20 minuten. De Japanners gaven nogmaals een uitvoerige uiteenzetting van hun reeds bekende plannen, zonder dat zij er iets nieuws aan toevoegden. De Japanners lichtten hun opvatting toe, dat tot de offensieve wapens behooren de moederschepen voor vliegtuigen, de slag schepen en de kruisers van 10.000 ton Geen enkel cijfer werd genoemd voor de globale tonnenmaat en geen voorstel ge daan om de besprekingen tusschen de drie partijen voort te zetten. De vlootbespreklngen Zijn ln een nieuw stadium getreden, toen de Brltsche minis ters 's middags een eerste onderhoud had den met de Amerlkaansche vlootdeskun- dlgen. Van Engelsche zijde waren aanwezig: Mac Donald. Sir John Simon en Sir Bolton Eyres Mansell. de minister van Marine, die vergezeld waren door den eersten zee-lord, admiraal Sir Emre Ohasfield en vice- admlraal Little en voor de Ver. Staten waren aanwezig: Norman Davis, admiraal Standley en Hugh Wilson, de Amerlkaan sche gezant te Bern. Ook een aantal tech nische deskundigen waren aanwezig. Terwijl de Engelsche en Amerlkaansche delegaties de voorstellen natuurlijk van verschillend politiek en geografisch stand punt bezien, zagen belde de moeilijkheid om den Japanschen wensch naar een ge meenschappelijke opperste limiet met de verschillende verdedigingsbehoeften ln overeenstemming te brengen. Weder rijst de moeilijkheid, welke scheepstypen als van aanvallend karakter beschouwd moe ten worden. De Hongaarsche bladen verzekeren, dat de Poolsche minister van bultenlandsche zaken. Beek, den 15en November a s. een tegenbezoek zal brengen aan Goemboes te Boedapest. o DUITSCHLAND. Weer een beschouwing van dr. Schacht. Tijdens een betooging van den Bond der Mldden-Duitsche Industrie, de Theurlng- sche Kamers van Koophandel en Indus trie en het Dultsche Arbeidsfront te Wei- mar heeft dr. Schacht een redevoering ge houden over actueele problemen van den Dultschen in. en uitvoer. Wij staan thans in het vijfde Jaar van een economische crisis, die niet alleen Duitschland, maar de geheele wereld heeft overvallen, aldus spr. Deze economische crisis is niets anders dan de laatste uit werking van politieke dwalingen, die de wereldoorlog ten gevolge heeft gehad en waardoor hier een schuldensysteem is opgebouwd, dat langs natuurlijken weg niet kon worden uitgevoerd. De waarheid, dat wtj slechts door export onze schulden kunnen afdoen, door een export die grooter moet zijn dan onze import, is thans in de geheele wereld tot duidelijke erkenning gekomen. Maar het buitenland wil dezen uitvoer niet opnemen, aangezien iedere Duitsche export voor een geheele reeks van producten van andere landen een concurrentie beteekent en da probleemstelling draait thans enkel en alleen om de vraag: Wenscht men, dat Duitschland zijn schulden verder betaalt, dan moet men Duitschland een grooteren export toestaan, wenscht men echter de uitbreiding van den Duitschen export ln dezen omvang niet. dan moet men afzien van de betaling der schulden. Het is nog nooit gebeurd, dat een indus trieland een exportoverschot heeft gehad. Exportoverschotten ln het regelmatige goederenverkeer hebben altijd slechts grondstoffenlanden. Duitschland heeft in den vooroorlogstijd steeds een invoerover- schot van rond 1 milliard Mark gehad, dat wij gedekt en betaald hebben door de ons uit het buitenland voor de beleg gingen. die wij daar hadden gedaan, toe vloeiende renten en dividenden en door dat men Duitschland zijn geheele bulten landsche beleggingen heeft ontnomen is ook deze mogelijkheid weggevallen. Daardoor wordt thans het transfer probleem, d.w.z. het verschaffen van bul tenlandsche gelden, zoo buitengewoon moeilijk, aangezien men onze industrie producten niet met baar geld wil betalen. Het is een volslagen onmogelijkheid van een volk. gelijk het Duitsche, van de hoogste cultuur en van de hoogste civili satie te willen elschen, dat het leeft als een Chlneesche koelie. Wij willen een zekeren levensstandaard ln stand houden, wij willen de cultuur, die wij ons in meer dan duizend jaren werken hebben ver overd, ons niet zonder meer door politie- ken buitenlandschen druk weer laten ont nemen. Het is volkomen vanzelfsprekend, dat de herleving van de binnenlandsche markt geleld heeft tot een sterker verbruik van grondstoffen en wanneer men ons thans vermaant, dat wij ons in het betrekken van grondstoffen uit het buitenland toch een weinig moesten beperken, antwoorden wij daarop: Niet meer dan wij absoluut daartoe gedwongen zijn. Maar wanneer 't buitenland ons thans geen grondstoffen geven kan, zullen wij trachten ons elders te helpen. De vergrooting van den Duit schen uitvoer is door een volkomen sys tematische politiek van al onze bulten landsche markten verhinderd, hetzij door tarieven, hetzij door contLngenteeringen, waarboven men geen Duitsche goederen toeliet, ook al waren zij nog zoo goedkoop. Tegenover een dergelijke politiek is ook iedere deflatiepoïltiek in het binnenland zonder het geringste effect. In het buitenland heeft men mij steeds verweten, dat ik dezen eisch te exportee ren ln Duitschland om zoo te zeggen heb gepropageerd met het geld van den bui tenlandschen crediteur, omdat ik van den buitenlandschen crediteur de obligaties iets goedkooper terugkoop, dan hij ze vroe ger heeft verkregen De koers der Duitsche obligaties is ln het buitenland niet bepaald hoor Doch wanneer !k nu eens zuiver zakelijk na ga. wat het buitenland eigenlijk in andere landen heeft verloren dan mag hetgeen het in Duitschland heeft verloren, nog gezien worden. Aan de devaluatie van den dojjar en van het pond hebben b.v. Zwitserland en Hol land een groote som gelds verloren. De geheele politiek, welke wl] thans voeren, beoogt het fatsoen en de eerbaarheid van den Duitschen koopman en het Duitsche bedrijfsleven tegenover het buitenland te handhaven. Ik zal derhalve nistlg verder gaan met den buitenlandschen kapitalisten te zeggen, wanneer je Je Duitsche paple ren. Je Duitsche vorderingen in marken thans goedkooper wil afgeven dan zal ik probeeren, ze van Je af te nemen. Ik wil het voordeel, dat ik dan heb, gebruiken door Je de Duitsche producten wat voor- deeliger te verkoopen. Dit is de politiek der bevordering van den uitvoer, welke wij thans voeren. Spr. deed dan nog eens een aanval op de overige regeeringen om voorts over te gaan tot een verheerlijking van het natlonaal-sociallsme Wanneer mij iets met optimisme voor de toekomst, vervult, is het dat onze Fuhrer er ln geslaagd is de absoluut aaneengesloten wilskracht van handenarbeid en hoofd arbeid te herstellen. Ongetwijfeld zullen wij de riemen nauwer moeten aanhalen. Doch voor versagen bestaat absoluut geen reden. Wij hebben niet veel grondstoffen, doch er is ook geen nood. Onze pakhuizen zijn vol fabrieksartikelen. De deviezen welke wij bezitten en welke wij nog zuilen ont vangen. moeten ln de eerste plaats wor den besteed voor grondstoffen, welke wij nood'lg hebben. De vervaardiging van surrogaten is na tuurlijk zeer veel duurder dan het betrek ken van bultenlandsche producten uit de natuur. Doch wij willen ook thans opnieuw tegenover het buitenland verklaren; wij wènschen met U handel te drijven, wij wensehen met U samen te werken. Zonder wederkeerlgheid gaat een dergelijke han del evenwel niet. Het is duidelijk, dat de betekklngen met het buitenland niet kun nen plaats vinden ten koste van de Duit sche boeren. Men werkt met een bijzondere nieuwe installatie, welke de moderne natio nale economie heeft uigevonden. Dat zijn de z.g. dearingovereenkomsten. De ontwik keling van deze dearingovereenkomsten is zoodanig geweest, dat. zij geen overschot ten gunste van Duitschland hebben ge geven. doch dat integendeel dit overschot van Duitschland steeds kleiner wend. Iedere clearing heeft, de neiging het eigenlijk ruilverkeer tot een minimum te beperken. En wij staan voor de overweging niet alleen wij. maar ook het buitenland of het nog wel doel heeft deze clearing verder toe te passen wanneer resultaat uitblijft. Ik hoop. dat het andere voorstel, dat lk heb gedaan, geleidelllk aan toestemming zal ontmoeten. Ik heb n.l. allen coupons- knippers gezegd: legt de coupons eens rustig ln de lade naast de schaar en laat ze twee. drie laren liggen en oefent in- tusschen eens invloed uit op Uw regeerin gen. opdat de internationale handel weer op gang komtl ENGELAND. Voor de nationale regeering. Minister-president Mac Donald, de leider der conservatieve partij Baldwin en de ver tegenwoordiger der liberalen, minister sir John Simon hebben aan een dejeuner, dat door de commissie der nationale arbeiders partij, den drie leiders ln het nationale kabinet werd aangeboden, het woord ge voerd over de toekomstige regeeringspoil- tlek. Mac Donald hield bij deze gelegenheid zijn eerste politieke rede, sedert zijn terug keer uit Canada. Alle in Londen vertoevende kabinets leden, de onderstaatssecretarissen en de leden van het parlement waren aanwezig. Mac Donald, die hartelijk door de gasten werd begroet, zeide in zijn rede o.a,: Men kan niet ontkennen, dat de arbeid der nationale regeering Engeland, het centrum van het Britsche rijk, meer dan ooit ln eer en achting en aanzien heeft doen stijgen. Men heeft gezien, hoe bij de eene natie na de andere de vrijheid verloren ging. „Ik geloof aan de vrijheid", riep de minister president met stemverheffing uit. „Sommi gen zeggen, dat ik wetten en de orde heb overtreden, om de vrijheid te handhaven. Indien het noodig zou zijn, zou ik het weer doen". Zoolang hij en zijn medewerkers, aldus ging Mac Donald verder, wetten konden maken, welke geen man noch vrouw zou den verhinderen de vrijheid te verdedigen, zou deze regeering zich niet laten verdrin gen, noch nalaten, die stappen te doen, welke zij noodig achtte, om de vrijheid van het geheele Engelsche volk te beschermen. Het land kan zich thans een terugkeer tot de partijpolitiek niet veroorloven. Mac Donald richtte zich tot de jonge generatie, die hij opriep tot medewerking. De jongeren moeten in de nationale re geering de uitdrukking zien van een groot Ideaal, het Ideaal van den socialen voor uitgang. Militaire en organische evolutie zijn de eenige politiek, welke de regeering en de natie vooruit kunnen brengen. De klassenstrijd is een werk des duivels. Na de rede van Mac Donald, voerde Baldwin het woord, die o.a. opmerkte: Welke de meening van het binnenland over de nationale regeering ook moge zijn, ln het buitenland staat zij ln hoog aanzien, vanwege de opdracht, welke zij van het Engelsche volk mocht ontvangen en door de eendracht des volks, die haar schraagt. Voor zoover Engeland betreft en zijn be trekkingen in de wereld, is de zekerste waarborg voor den vrede de sociale en de mocratische koers en het voortbestaan van een regeering steunend op breeden grond slag, samengesteld uit mannen van inzicht. „Ik zie", aldus Baldwin, „in de naaste toekomst geen mogelijkheid van een terug keer naar den partijstrijd van voorheen". Alles moet in het werk gesteld worden, om de eenheid te handhaven, welke thans in de nationale regeering tot uitkomt. Het Engelsche volk moet opnieuw worden opgewekt, andermaal zijn belangen aan de nationale regeering toe te vertrouwen. Ook sir John Simon verklaarde, dat het systeem van politieke samenwerking voort gezet moet worden. In het buitenland be staat geen twijfel, dat de nationale regee ring voor Engeland van groot nut is. Wij beleven een tijd, die niet in twisten moet verloren gaan, maar door samenwerking vruchtbaar moet worden gemaakt. FRANKRIJK. Fetain over Dultschlands effectieve». Maarschalk Pétaln heeft voor de flnan. cleele Kamercommissie het woord gevoerd over het gebruik van de credieten voor de nationale verdediging. Aan de hand van nauwkeurige gegevens wees de maarschalk op de voortdurende stijging der Duitsche effectleven en de uitbreiding der offensieve wapenen van het Duitsche leger en betoogde hij de noodzakelijkheid voor Frankrijk om zijn defensieve wapenmacht soiled te hand haven. ITALIË. De verhouding tot Duitschland. De pers-attaché van het Italiaansche gezantschap te Weenen, Eugenip Morreale publiceert ln het tijd Volkswohl een arti kel over de bultenlandsche politiek van Italië, waarin hU zich grootendeels bezig houdt met de verhouding tusschen Italië en Duitschland. HU spreekt daarbij ook over de bijeenkomst, die indertijd te Stra heeft plaats gehad tusschen Mussolini en Hitier en zegt daarvan: „Het is wellicht geoorloofd aan te ne men, dat Mussolini in Juni te Stra den Duitschen Rijkskanselier er op vriende lijke wijze op gewezen heeft, dat het wen- schelijk zou zijn, dat Hitler zekere bulten landsche politieke inzichten zal opgeven, die op den duur de Europeesche groote mogendheden van Duitschland zouden vervreemden en die een samenwerking steeds moeilijker zouden maken. Ander zijds is het vermoeden gerechtvaardigd, dat Hitler niet buiten den koelen toon van zijn offlcleele taal is gekomen en ook in het particuliere onderhoud voorwaar den heeft gesteld, die een ontoelaatbare inmenging van Duitsfhland ln de bin nenlandsche aangelegenheden van Oosten rijk bevatten. De Italiaansche bultenland sche politiek heeft het Duitsche volk in zijn rechtmatige verlangens gesteund, ook toen het door Stresemann geleld werd. Maar Italië kan het Duitsche volk niet steunen ln verlangens, die door de geheele wereld onrechtmatig worden verklaard, alleen op grond, dat het Duitsche volk door Hitier geregeerd wordt." Hierbij zij aangeteekend, dat Morreale als vertrouwensman van Mussolini in de Italiaansche politiek jegens Duitschland een voorname rol speelt. o— SPANJE. Madrid en Catalonie. Minister-president Lerroux heeft tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat de regeering voornemens is een bijzon deren gevolmachtigde naar Catalonie te zenden met als taak aldaar de politieke vereischten en ln het bijzonder de verdere toepassing van het Catalaansche auto nome statuut te bestudeeren. Lerroux heeft er den nadruk op ge legd, dat ln de toekomst de geheele politie van Catalonie weer uitsluitend zal ressor teeren onder de controle regeering te Madrid. Deze noodzakelijkheid is duidelijk be wezen door de recente gebeurtenissen ln Catalonie. De minister-president bevestigde het ge rucht, dat de vroegere minister Prieto naar Frankrijk is uitgeweken. o TURKIJE. De verjaardag der republiek. Gisteren was het de elfde verjaardag van de stichting van de Turksche repu bliek. Er ls geen officieele ontvangst door Kemal Pasja gehouden, zooals andere Ja ren ln verband met den moord op koning Alexander, maar aan 'n eenvoudig staats banket hebben de ministers van bulten landsche zaken van Roemenië, Zuld-Slaviê en Griekenland aangezeten, die te Ankata vertoeven voor de onderteekening van ds ratificatie van het Balkan verdrag. -o- ZUID-SLAVIE. Onderhoud met Jeftitsj. Een medewerker van de „Echo de Paris" te Belgrado is door den minister van bul tenlandsche zaken Jeftitsj ontvangen, die hem op zijn vraag naar de verhouding tot Italië antwoordde: „Hier moet men voor zichtig optreden. Er is te veel vooroordeel te overwinnen en te veel gegronde arg waan te sussen. Het probleem heeft drie kanten: de Adriatlsche Zee. de Balkan en Midden-Europa, Joego-Slavië verlangt eenvoudig dat zijn bestaan door Rome openlijk wordt erkend, dat Italië zijn terri toriale plannen en zijn eerzucht om een politieke controle op den Balkan uit te oefenen, opgeeft en, tenslotte, dat het er van afziet de eerste viool te willen spelen ln Oostenrijk. Tot dezen prijs zijn wij bereid tot een loyale, oprechte samen werking". De Fransche correspondent, die uitge zonden ls om na te gaan welke stroomin gen zich in Belgrado op het gebied der bultenlandsche politiek voordoen, meldt verder, dat men ln diplomatieke kringen aldaar een groot wantrouwen schijnt te koesteren jegens de regeering te Weenen. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot hplf 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags -• 'ondags den geheelen dag gesloten. 2-4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14