Onze zuivel- en vleeschpositie 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 October 1934 Vierde Blad No. 22886 Nieuwe regeeringsmaatregelen getroffen heffing op rundvleesch van 20 tot 10 verlaagd. de minister aan het woord. Een interview met minister Steenberghe Minister Steenberghe. De Minister van Economische Zaken heeft een beslissing genomen inzake de maatregelen, welke ten behoeve van onze luivel- en vleeschpositie genomen zullen moeten worden. Er is besloten tot een drietal middelen. In de eerste plaats tot het In de toekomst iteunen van slechts een gedeelte van de melk, waarmede echter gepaard zal moe ten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeperking en in de derde plaats af slachting. Slechts door toepassing van deze drie maatregelen meent de Minister en voldoende verbetering der positie te tonnen bereiken. Alleen jong vee zal door de Regeering torden overgenomen, terwijl daarbij mede meer in het bijzonder aan vee zal worden gedacht, dat lijdende is aan tuberculose. De Regeering verwacht dat op deze wijze 150,000 stuks melkvee opgeruimd zullen kunnen worden terwijl voorts voor 1935 opnieuw 50.000 stuks kalveren minder zul len worden toegewezen. Overwogen wordt Toorts ook nog de verplichting op te leg gen aan hen die niet inleveren, tot het inleveren van een of meer kalveren met schetskaart 1934 of inhouding van een of meer schetskaarten 1935 in plaats van het aanbieden van jong vee. Het goede vleesch zal opnieuw worden Ingeblikt. De Regeering heeft ernstig over wogen of het niet mogelijk was 't vleesch in verschen toestand beschikbaar te stel len, maar hiertoe is mede op het eenstem mig advies van de vertegenwoordigers der «agelijksche besturen van de 5 groote ge meenten, met hun technische adviseurs, niet besloten, aangezien de practische moeilijkheden dusdanig groot bleken te zijn, dat dit onuitvoerbaar moest worden geacht. Getracht zal worden in het blik- rleesch eenige variatie te brengen en zoo mogelijk ook gehakt beschikbaar te stellen. Daarnaast heeft de Minister het be langrijke besluit genomen de heffing op het rundvleesch met ingang van 1 No vember a.s. van 20% op 10% te verlagen, waardoor aan een herhaaldelijk, vooral ook van slagerszijde, kenbaar gemaakt verlangen wordt tegemoet gekomen. Even wel zal de heffing daardoor langer moeten turen en wel in plaats van ongeveer 1 laar nog 2 jaar. Evenwel kunnen door een verlaging van den accijns de vleeschprij- ten dalen en het verbruik toenemen. .Naar aanleiding van vorenstaand be- hcht heeft een vertegenwoordiger van het «ederlandsche Correspondentie Bureau oen onderhoud met den Minister van Eco nomische Zaken, mx. M. P. L. Steenberghe. Het nemen van een beslissing in deze toak, aldus de Minister, behoorde tot de moeilijkste, waartoe ik tot heden gerc-- Wn werd. Intusschen ben ik met vo overtuiging ertoe overgegaan, omdat ik na "JP beraad en een zoo uitvoerig moeilijke voorlichting tot de conclusie ben gekomen "ut het zóó moet en niet anders". Onze Zuivel- en Vleeschpositie is ernstig. ..Is onze Zuivel- en vleeschpositie dan 'Merdaad zoo ernstig?" »Ja, ik kan het niet anders zien. Terwijl vOb'ge tijd geleden de vooruitzichten op «port nog niet zoo ongunstig waren, is ooar de laatste maanden een groote wij- aSing ten nadeele in gekomen. fk behoef u slechts te herinneren aan uo betalingsmoeilijkheden met Duitsch- aan het feit, dat Belgiè en Frankrijk exportlanden voor onze boter allengs IjJWel geheel verloren zijn gegaan als ge- gvan de eigen productie en de moge- "Jtheld dat andere landen, eveneens in '■'band met de uitbreiding van eigen pro- in den loop van het volgend jaar P contingenteering ook van den boter- ti-M zu'len overgaan. Voorts dient te 2™ben bedacht, dat onze boter-uitvoer Ver verschillende landen tegen zeer lage. tai.w ?evende prijzen geschiedt, zoodat JPr beperking van deze export moet wor- "'b gestreefd. Het aantal stuks melkvee. Met eenige cijfers kan worden geïllu streerd, waarom wij een teveel aan melk vee hebben. Het aantal melk- en kalfkoelen bedroeg in 1930: 1.298.736, in 1933: 1.452.311, in 1934: 1.467.000. terwijl als wij niets zouden doen dit aantal in het najaar van 1935: 1.670.000 zou bedragen. Deze uitbreiding van den veestapel, die tusschen de tellin gen van 1930 en 1933, niet minder dan 21.60 pet. was. was des te ernstiger, omdat hieronder juist de toename van het jonge vee, ouder dan 1 jaar, zelfs 45.80 pet. be droeg. En dit is juist het vee dat ons in de toekomst de meeste melk zou leveren. Wanneer men nu aangaat, dat onze vee stapel in de jaren toen onze export nog normaal was ongeveer 1.250.000 stuks be droeg, dan zal men begrijpen dat bij de zoozeer gewijzigde omstandigheden wel zeer drastische maatregelen genomen moesten worden, wilde niet onze geheele zuivel en vleeschpositie ineenstorten. De afslachting in 1933/34. „Wat denkt u van de in het vorig najaar en dit voorjaar plaats gehad hebbende af slachting?" „Deze afslachting heeft zeker zijn be- teekenls gehad", antwoordde de Minister. „Indien deze achterwege zou zijn geble ven was de toestand nog zooveel ernstiger geweest". „Zij werd stopgezet, omdat de inleve ring van vee, na een aanvankelijk goed begin, later niet meer zoo voorspoedig ging, terwijl verder gedurende de toen komende zomermaanden een gering aan bod te verwachten viel en de Regeering op dat oogenblik het tijdstip nog niet geko men achtte om tot gedwongen levering te besluiten. Daar kwam nog bij, dat onze zuivelpositie op dat tijdstip, vooral ook door het sluiten van verschillende overeen komsten met andere landen, van dien aafd was, dat het stop zetten der afname moge lijk was, aangezien toen de geheele pro ductie kon worden geplaatst, zij het ook tegen onbevredigende prijzen. Reeds toen werd echter de mogelijkheid voorzien, dat in het najaar opnieuw met afslachten van vee met name van drachtige pinken en vaarzen zou moeten worden voort gegaan". Het nieuwe plan. Bij het vorige plan stond de afslachting, gepaard met teeltregeling, op den voor grond en werd getracht daardoor de vleesch- en zuivelpositie te sauveeren. Ik ga nu aldus de minister van een ander standpunt uit. Mijn overtuiging is, dat alleen dan een afdoende oplossing te bereiken is, wanneer wij komen tot een verminderde melkproductiie door middel van het geven van slechts een gedeelte lijken melksteun." Mijn drie middelen zijn: gedeeltelijke melksteun, verdere teeltbeperking en af slachting vormen een onverbreekbaar ge heel, het eene is zonder het andere niet denkbaar, zou geen resultaat opleveren. Mijn redeneering is aldus: met verdere teeltbeperking alleen kom ik er niet. Ik kan daardoor wel voor een aantal jaren tot een geringe melkproductie komen, maar het ergste is, dat voor de eerstvolgende Jaren daarmede aan de toeneming van den melkstroom, die door het opgroeien van 't jonge vee nu zal optreden, geen beperking wordt aangelegd. Alleen afslachten is even min voldoende. De zooveel ernstiger ge worden toestand maakt een uiterst dras tisch middel noodzakelijk, terwijl voorts 't afslachten een te grof apparaat is om tel kens de zuivelproductie te kunnen regelen. Daarom staat in mijn systeem voorop het steunen van slechts een gedeelte van de melk. Dit heeft dan nog dit voordeel, dat door het percentage, waarmede de steun wordt verminderd, te verhoogen of te ver lagen, het mij mogelijk zal zijn de prijs van den zuivel op de markt beter in de hand te houden." De Uitvoering. „Heeft Uwe Excellentie reeds bepaald omlijnde plannen omtrent de uitvoering?" „Natuurlijk is dit breedvoerig doorge dacht en wordt reeds aan de uitvoering der details gewerkt. Wat de hoofdzaken be treft, denk ik mij de uitvoering als volgt: Door vanaf het volgend voorjaar slechts een deel van de melk te steunen, zal bij de boeren een sterke drang ontstaan om hun productie in te krimpen. De ongesteunde melk toch zal hun zeer weinig opleveren. Wanneer het percentage, waarmede de melksteun verminderd zal worden eenmaal definitief bekend is, hetgeen zeer bin nenkort het geval zal zijn kan de boer berekenen, dat en hoeveel vee hij zal moeten wegdoen. Zou de Regeering nu dit proces den vrijen loop laten, dan zal door het groote aanbod de vleeschmarkt ineen storten en het vee vrijwel waardeloos wor den. Daarom moet de Regeering wel vee gaan overnemen en afslachten." Het percentage, waarmede de melksteun verminderd zal worden zal waarschijnlijk voorloopig tenminste 10 zijn. De Regeering zal uitsluitend jonge drach tige pinken en vaarzen overnemen. Laat men de boeren vrij dan leveren zij het vee, dat zij het liefste kwijt willen en dan wordt het doel niet bereikt. Mocht een aantal boeren de aankondi ging, dat b.v. 10% van de melk niet meer zal worden gesteund, eens rustig naast zich neerleggen en niet inleveren, dan zal het gevolg zijn, dat minder vee aan de Regee ring wordt aangeboden. Voor de Regeering blijven dan de kosten der afslachting be spaard. Natuurlijk kunnen de boeren even zeer het bijvoeren met krachtvoer beper ken. Dit staat hun volkomen vrij en heeft allerlei voordeelen. Maar de boeren, die noch het een noch het ander doen, zullen het uitsluitend aan zichzelf te wijten hebben, wanneer zij het volgend jaar, als de verminderde melk steun ingaat, niet meer zonder groot ver- i lies van hun vee kunnen afkomen. Heeft u eenig denkbeeld hoeveel vee in geleverd zal worden?" „Ik neem aan dat deze maatregel een vermindering van 150.000 stuks vee zal brengen. Hiermede ben ik er echter nog niet, want ik moet minstens met 200.000 stuks de veestapel beperken. Daarom heb ik ook het besluit genomen voor 1935 slechts 300.000 kalveren in plaats van 350.000 als in 1934, toe te wijzen. Mocht blijken, dat er boeren zijn, die ondanks den gedeeltelijken melksteun hun jong vee én in dezen winter bij de gele genheid tot afslachting én in het volgend voorjaar als de gedeeltelijke melksteun in gaat geheel behouden, dan overweeg ik nog de verplichting op te leggen, dat zij, hetzij één of meer kalveren met schets kaart 1934 inleveren, hetzij dat van hen een of meer schetskaarten 1935 worden ingehouden." Blikvleesch of vcrsch vleesch- „En nu Ecellentie: het blikvleesch!?" Het gezicht van den Minister werd plot seling strakker. „Ik behoef u wel niet te zeggen, dat dit vraagstuk mij wel heel veel zorg heeft veroorzaakt. Het spreekt van zelf, dat ook ik niets liever gewild had dan het vleesch in verschen toestand beschik baar te stellen. Maar het kon eenvoudig niet. Ieder plan bleek onuitvoerbaar. Daar het Regeeringsvleesch niet te onderschei den ls van 't gewone vleesch, zal zoo licht het streven ontstaan het Regeerings vleesch frauduleus voor den prijs van het gewone vleesch te verkoopen. Het bleek verder practisch onuitvoerbaar- een rege ling te treffen, waardoor in iedere ge meente van Nederland telkens de benoo- digde hoeveelheid versch vleesch beschik baar is. Telkens zal men zitten óf met een tekort, óf met een teveel, dat bederft. Men kan geen eenheidsproduct leveren, zoodat iedere kooper biefstuk zal willen hebben. Duurder verkoopen van de fij nere deelen, maakt de distributie ingewik kelder en de aankoop van den werklooze niet meer bereikbaar. Een ontzettend con trole-apparaat zou noodig zijn en groote kosten meebrengen. Ik heb mij, alvorens mijn beslissing te nemen, ook nog laten voorlichten door de wethouders van de 5 groote gemeenten, hun technische advi seurs en een vertegenwoordiger van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, en getracht het vleesch via de Ge meentebesturen te verkoopen. Ook dat kon niet. Eenstemmig werd mij de versche vleeschdistributie met groote nadruk ont raden". „U besloot dus tot opnieuw inblikken." „Ja, maar toch met eenige wijzigingen. Getracht zal worden aan rechtmatige klachten tegemoet te komen. Zoo wordt overwogen eenige variatie aan te bren gen, en zal vermoedelijk gehakt beschik baar worden gesteld." De prijs en het aantal blikken. „Zal de prijs hetzelfde blijven." „Dat staat nog niet vast. Uiteraard zal mijn streven steeds blijven om voor de koopers, die immers behooren tot de per sonen met de geringste koopkracht, de prijs zoo la_ag mogelijk te stellen. „Vreest u dan niet dat er een te groot aantal blikken zal komen en dat er be derf zal optreden"? „Ook die moeilijkheid heb ik natuurlijk onder de oogen gezien. Afgescheiden van enkele maatregelen, die nog in overweging zijn en waaromtrent ik mij nog niet kan uitlaten, zal ik vermoedelijk een ruimere beschikbaarstelling bevorderen. Ik denk bijv. aan de groote gezinnen, waarvoor ik gaarne iets meer zou willen doen, door de mogelijkheid te openen dat ik voor deze een grooter aantal blikken beschikbaar stel, dan thans het geval is. Voor bederf behoeft niet te worden gevreesd, aange zien in de contracten met de fabrieken een veel langere garantie dan nu het ge val is, gevraagd zal worden. Op zijn minst zal deze garantie 2 of 21/. jaar, wellicht nog langer moeten zijn Men kan er voorts van overtuigd zijn, dat ik steeds een zeer strenge controle zooveel mogelijk zal be vorderen." „Gaat de afname thans snel genoeg naar uw zin." „Wat zal ik u zeggen, we gaan den win ter weer in en juist voor den winter leent zich het blikvleesch bijzonder. Helaas wordt er in sommige gemeenten nogal actie tegen gevoerd, ik behoef u wel niet te zeggen: ten onrechte. Ik ben over de afname geenszins ontevreden; intusschen, zooals ik u reeds zeide, er zijn nog maat regelen in voorbereiding, die een grootere afname zouden kunnen bevorderen. Wat men toch vooral niet moet vergeten is, dat wanneer we niet opnieuw tot in blikken overgaan wij over ongeveer 'n jaar geen blikken vleesch meer voor onze werkloozen en anderen zullen hebben, iets wat ik buitengewoon zou betreuren, ter wijl wij met het nieuwe plan deze cate- goriën personen nog voor langeren tijd zullen kunnen helpen". De Kosten. „Denkt u dat er belangrijke nieuwe kos ten aan de uitvoering van het plan ver bonden zullen zijn?" „In zooverre niet, dat nog een aanzien lijk bedrag, dat voor de vroegere afslach ting beschikbaar was gesteld, maar nog niet werd verbruikt, thans nog aanwezig is. De meerdere kosten zullen ten hoogste f. 4.000.000 bedragen .vermoedelijk zelfs niet onaanzienlijk minder. Ik hoop dit be drag met groote moeite nog in de begroo ting van 1934 te kunnen vinden." Kosten bij niet-doorvoermg. „Als uw plan niet zou worden doorge voerd, zouden er dan geen kosten zijn?" „Wel zeker, daar wordt maar al te wei nig aan gedacht. Denkt u eens aan de ontzaglijke groote hoeveelheden melk die toch gesteund zouden moeten worden. Denkt u eens aan de gevolgen, wanneer de rundveeprijzen aanzienlijk zouden da len en de varkensprijzen deze zouden volgen. Hoe zou dit laatste weer de politiek van de Veehouderij-centrale ontwrichten! De kosten om de vleeschmarkt te redden en de melk te steunen zouden veel hooger zijn dan het door mij gekozen plan. Een globale berekening, leerde mij dat bij niet doorvoering van mijn plan de consument van bote-- kaas enz. in twee jaar bijna f. 13.000.000 aan heffing zou moeten op brengen en daarna nog drie Jaar in totaal f. 11.000.009 En dan daarbij nog te beden- Ken. dat dan geen enkel resultaat zou worden bereikt." Het resultaat. AALSMEER SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. f. 2500 voor garantiefonds bloemen-export Duitschland. In de spoedeischende vergadering is be sloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten dezer provincie, op verzoek van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond, van ge meentewege tot een bedrag van f. 2500 deel te nemen in een te stichten garantiefonds ter bevordering van den bloemen-export naar Duitschland. De uitgaven te putten uit de buitengewone inkomsten der ge meente. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebestuur, meenende in den geest van den raad te handelen, aan de bemanning van de „Uiver", waarvan een der piloten, de heer Moll, in Aalsmeer woont, in verband met hun welgeslaagde Melbournevlucht, een telegraflschen ge- lukwensch heeft gezonden. Aan Gedeputeerde Staten der provincie zal worden geïnformeerd of tegen het doen van de met de huldiging der Uiver-beman- ning gepaard gaande uitgaven bezwaren bestaan. Huldigingscomité voor de Uiverbemanning Gisteravond heeft in hotel „Het Wapen van Aalsmeer" een druk bezochte samen komst plaats gehad naar aanleiding van de voorgenomen plannen van 't gemeen tebestuur, om de bemanning der „Uiver", na haar aankomst in het vaderland, hier te huldigen. De burgemeester sprak een openings woord, hierbij herinnerende aan de gewel dige prestaties van hen, die de „Uiver" zoo snel en veilig in Melbourne brachten. Vele pioniers aldus spreker zijn uit de his torie van ons volk bekend en zeker kunnen nu met eere in de rij der voortrekkers plaats nemen de kranige mannen der „Uiver". Het stemde wel in het bijzonder tot verheuging, dat een dier mannen, n.L de heer Moll, een plaatsgenoot is Spr. herinnerde aan de door het gemeentebe stuur gezonden telegrammen van geluk- wensch, zoowel aan Moll als aan den di recteur der K. L. M. en de persoonlijke hulde aan mevrouw Moll. Als zeer voor loopig plan van huldiging hier wilde het gemeentebestuur voorstellen een eere comité en werkcomité te benoemen. Vooral op een werkcomité kwam het aan. Dit plan vond algemeen instemming en velen gaven zich op om zitting in het werkcomité te nemen, dat nadere plannen zal uitwerken. Hierna volgde sluiting der vergadering, welke behalve door veel par ticulieren ook door talrijke afgevaardigden van vereenigingen werd bijgewoond. De bloemenhandel. Voor een belangrijk deel wel tengevolge van het uitblijven der contanten van de naar Duitschland gezonden bloemen, ver- keeren de veilingen hier reeds gedurende een maand in een zeer lusteloozen toe stand- Volgens voorzichtige raming hebben de exporteurs nu al voor een bedrag van ruim f. 300.000.— te vorderen van onze Oostelijke buren. De exporteurs hebben thans besloten, om op 1 November a.s. de verzending van bloemen naar Duitschland stop te zetten, wanneer vóór dien datum geen zekerheid zal verkregen zijn, dat het betalingsverkeer over de claeringsovereen- komst zal vlotten. Wat de aanvoer van verschillende producten betreft, het aan bod van rozen is nog steeds van veel be- teekenis, terwijl de seringen dagelijks ver meerderen. De rozenmarkt lijdt ernstig onder de handelsmoeilijkheden met Duitschland, terwijl de seringen in het al gemeen weinig opbrengen. De massa chry santhen gaat ook tegen lage prijzen van de hand. Beter was het gedurende de laatste week gesteld met producten van beperkt aanbod, zooals Am. anjelieren, Jap. lelies, calla's, orchideeën, plumasus siiijgroen, welke wat hooger noteerden- Potplanten van de betere kwaliteit, o.m. cyclamen, be gonia's e.d., werden eveneens wat hooger betaald. Terrein Chr. Geref. Kerk. Door den Raad der Chr. Geref. Kerk al hier is aangekocht een terrein van den heer J. van Zijverden Kz., liggende aan de Lijnbaan in de nabijheid van het dorp- Het ligt in de bedoeling op dit terrein een nieuwe kerk met kosterswoning te stichten Duurder krachtvoer? „Men heeft wel eens als middel aange prezen het duurder maken van het kracht voer." „Ook die mogelijkheid is onder de oogen gezien, maar dit is alleen te verwe zenlijken door een aanzienlijke verhoo ging van de heffing op alle granen en veekoeken. En ik behoef u wel r.iet te zeg gen dat ik in het algemeen daarvoor niets gevoel. Als regel heeft zooiets bovendien niet tot gevolg, dat belangrijk minder verbruikt wordt, maar alleen tallooze re- questen en beroepen op mij, waarbij op vermindering der heffing of verhooging van steun wordt aangedrongen.Daar komt nog bij, dat men voorts nog de risico loopt, dat men surrogaten zal gaan ge bruiken, die mogelijk tot eenige vermin dering in productie zullen leiden, maar niet minder de gezondheid van den vee stapel zullen schaden. Rantsoeneering van krachtvoer is ook al niet te verwezenlij ken. Dit zou een enorme administratie vragen, diep ingrijpen in het bedrijfsle ven van den boer en groote bedragen vorderen voor controle. En dan ten slotte, wat zou men kunnen doen tegen den ver bouw van krachtvoer op de eigen boer derij? Verminderde heffing op vleesch. „Uw besluit tot vermindering der hef fing zal wel bevrediging schenken." „Ja, dat vertrouw ik ook. Het doet mij althans genoegen, dat ik hierdoor in de eerste plaats de kosten van het levens onderhoud kan verlagen Ik verwacht daarvan een toenemend gebruik van vleesch en kom daarmede tegemoet aan mij reeds herhaaldelijk van slagerszijde kenbaar gemaakte verlangens. Wel zal ik natuurlijk de heffing langer moeten laten voortbestaan, omdat ten slotte de kosten toch ergens vandaan moeten komen, maar bovenmatig drukkend is deze heffing thans toch zeker niet meer." Teraardebestelling van den D. de Grauw. Alhier is op de algemeene begraafplaat» onder groote belangstelling teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer D. de Grauw. O.m. waren aanwezig wethou der Berghoef, de heeren G. Oud en C. J. Augustijn voor Tuinbouw en Plantkunde, leden der familie Erven W. C. Keessen, bij wie de overledene 50 jaar in dienst is ge weest, e.a- Een krans dezer familie werd op het graf gelegd, als laaste stille hulde aan den trouwen knecht. In de aula is gespro ken door den heer Jb. Alderden Dz„ zoo wel voor de Doopsgezinde Kerk als de fa milie Erven W. C. Keessen. Een schoon zoon van den overledene, de heer A. Kalf, dankte voor de laatste eer aan echtgenoot en vader bewezen. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. v. Cornells van den Dool en Dina Laban. Ondertrouwd: Cornells Bregmqn 22 en Cornelia Slootweg 20 jaar. HAARLEMMERMEER. MiddenstandsvereenigingWinkelweek en Etalagewedstrijd. In de Beurs te Hoofddorp werd een ver gadering gehouden van de Middenstands vereeniging Haarlemmermeer, onder lei ding van den heer H. Borsje, die allen een hartelijk welkom toeriep. In verband met de besprekingen over te houden cursussen, werd mededeeling gedaan van een ingeko men schrijven van het gemeentebestuur van Haarlemmermeer, waarin werd toege zegd dat alsnog getracht zal worden van Ged. Staten de goedkeuring te verkrijgen op het toekennen van subsidie voor de cursussen 1933-1934. In bespreking kwam een voorstel om aan het gemeentebestuur te verzoeken de steungelden aan werkloozen inplaats van op Woensdag op Zaterdag uit te betalen. Na toelichting van het voorstel door den heer D. Leen, deelde wethouder Koning mede dat het niet te verwachten is, dat dit verzoek aan 't betrokken Departement in den Haag een gunstig onthaal zal vin den, omdat een vroeger ter zake voor den Zaterdag geldende regeling door dit De partement niet langer kon worden besten digd- Het voorstel werd hierop door het bestuur ingetrokken. Hierna kwam in behandeling een voor stel om aan het gemeentebestuur te ver zoeken om voor kolentoeslag in plaats van geld een bon te verstrekken. Na eenige bespreking en een toelichting van wet houder Koning, die om verschillende re denen aanneming van het voorstel ont raadde, werd ook dit voorstel ingetrokken. Gesproken werd nog over een te houden winkelweek en etalagewedstrijd. Besloten werd het Federatiebestuur te verzoeken deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk te willen behandelen en in de e.v. verga dering met een voorstel te komen. Zilveren jubileum van den heer J- Buis. De heer J. Buis heeft onder veel blijken van belangstelling den dag mogen herden ken, waarop hij 25 jaren geleden als brug wachter aan de brug over de Ringvaart nabij Halfweg alhier, in dienst van den Haarlemmermeerpolder in functie trad. Er had zich o.a. ook een comité uit de bur gerij gevormd, teneinde den jubilaris te huldigen en een stoffelijk blijk van waar deering aan te bieden. De jubilaris en zijne echtgenoote werden hartelijk toegespro- ken en ieder een fauteuil aangeboden. Been gebroken. Te Nieuwvennep waren eenige kinderen met elkaar aan 't stoeien. Een hunner, het zoontje van den heer S„ gaf plotseling een schreeuw en klaagde over hevige pijn. De hulp van een dokter werd ingeroepen, die beenbreuk constateerde. Aangenomen. De heer D. L .Aangeenbrug, voorganger bij de Chr. Geref. Gem. te Nieuw-Vennep heeft het beroep naar Leerdam aange nomen. In Haarlemmermeer zijn gevonden: een cape; een aktetasch; een waterpas; een bos sleutels en eenige belastingplaatje3 Ten raadhuize te Hoofddorp werd hiervan aangife gedaan. De 65-j. wed. V., wonende aan den Kruisweg nabij Vijfhuizen alhier, had op het erf bij haar woning het ongeluk uit te glijden en zoodanig te vallen; dat zij een ernstige beenbreuk bekwam. De ont boden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. HILLEGOM. De Werkloosheid, Bij de Arbeidsbeurs staan ingeschreven: 2 fabrieksarbeiders, 2 boekdrukkers. 1 snel persdrukker, 2 letterzetters, 4 grondwer kers, 13 metselaars 15 opperlieden, 2 mach, houtbewerkers, 22 timmerlieden, 1 lood gieter. 1 stucadoor, 1 schilder, 1 kisten maker 4 mandenmakers, 1 vloerenlegger, 2 electrlciens, 1 scheepsmaker, 1 horloge maker, 1 stoker 1 monteur 1 carrosserie bouwer 2 waschknechten. 4 bakkers, 215 landarbeiders. 16 bloemistarbeiders, 2 boe enarbeiders. 5 tuinarbeiders, 1 plantsoen arbeider. 7 jeugd, landarbeiders, 2 handels reizigers, 3 schippers 1 halfwas-schipper, 2 chauffeurs 1 wegwerker. 1 expeditie - knecht. 1 dekknecht 1 verzekeringsagent, 6 kantoorbedienden 2 id ben. 18 jaar. 4 id. vr. 1 id. boven de 18 jaar, l winkel bediende. 23 losse arbeiders. 1 controleur. Totaal 380. Aanvragen 3: teruggetrokken 2; plaatsingen 2; vervallen 4. Weer een paal stuk gereden. Een lichtpaal van de vluchtheuvel nabij het Postkantoor heeft een dezer dagen zijn kop verloren. Dit is de zooveelste van de série stuk gereden lichtoalen Oo Weere- stein is de vernielde Daal no? niet ver vangen dooi een nieuwe. Er staan reeds een roode vlag en bij duisternis drie lantaarns.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13