75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 October 1934 Derde Blad No. 22883 BINNENLAND. BUITENLAND. I SAMENWERKING TUSSCHEN NED. SPOORWEGEN EN AUTOBUSONDERNEMERS? VERKLARING VAN DEN HEER J WORTSMAN. Onze spoorwegmedewerker schrijft: De heer Wortsman, voorzitter van den Bond van Autobusdienstondememers ln Nederland te Utrecht heeft verklaard dat bovengenoemde Bond bereid ls, zoo spoedig mogelijk, met de Nederlandsche Spoor wegen samen te werken. Deze samenwerking zal zoowel de Ned. Spoorwegen als de autobusondernemers ten goede komen daar dan de onderlinge concurrentiestrijd zal vervallen, en de uit voering van het a.s. Verkeersfonds daar door ook makkelijker wordt. ——o STAATSLOTERIJ EN PARTICULIERE LOTERIJEN. DE BEDOELING VAN HET WIJZIGINGSONTWERP. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Versohenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tot wijziging van de wet tot rege ling van de Staatsloterij. Hieraan wordt ontleend, dat de minister van Financiën uit het Voorloopig Verslag den indruk krijgt, dat bij verscheiden le den de meening heeft postgevat, als zou bet ontwerp beoogen, de door particulie ren georganiseerde loterijen te weren. Dit is echter geenszins het geval .Het eenige, dat geschiedt, is, dat verlangd wordt, dat zij, die een particuliere loterij organisee- ren, hun organisatie geheel zelfstandig zul len bewerkstelligen en daarbij geen ge bruik zullen maken van het apparaat, dat de Staat voor zijn loterij ln dienst moet houden. De Staat organiseert zijn loterij te zijnen koste en mag daarom verlangen, dat particuliere loterijen, die met de zijne concurreeren, niet belangrij k op haar exploi tatie kunnen bezuinigen, door van de van Staatswege georganiseerde trekkingen mede te profiteered Dat de voorgestelde maatregel overbodig zou zijn, omdat de collecteurs der Staats- jloterij vrijwel altijd hun loten gemakke lijk verkoopen ,kan de minister allerminst toegeven. Hij moet Integendeel de juist heid bevestigen van het oordeel van ver scheidene andere leden, dat deze collec teurs door de concurrentie der particuliere loterijen vaak de grootste moeite hebben om hun loten te plaatsen. Het bemoeilij ken van de particuliere loterijen door in voeging van zoogenaamde slapende num mers is den laatsten tijd verschillende malen beproefd, maar deze maatregel is allerminst afdoende en brengt voor den Staat vrij aanzienlijke kosten mede. Bo vendien laat het zich aanzien, dat de particuliere loterijen ook maatregelen zul len treffen om deze belemmering van hun bedrijf te ondervangen. Het vraagstuk van de uitbreiding als mede dat van de afschaffing van de Staatsloterij ligt geheel buiten het kader van het ontwerp. Daarom spreekt de mi nister omtrent het initiatiefvoorstel Ter laan geen oordeel uit. Ten opzichte van aantal en omvang der particuliere loterijen zijn geen nauwkeu rige gegevens bekend. Volgens schatting bedraagt het aantal uitgegeven loten on geveer het viervoud van dat der Staats loten, Artikel 19a ls gewijzigd in dien zin, dat ook de uitgifte van spaarbons e.d. met ge bruikmaking van de nummering der Staatsloterij onder de strafbepaling valt. Tevens is het strafmaximum verhoogd (tot f.3000 boete) en zijn inbeslagneming en verbeurdverklaring mogelijk gemaakt. Voorts werd het wensohelijk geacht, den minister van Financiën bevoegd te maken tot ontheffing van het verbod. Er worden n.l. ook loterijen georganiseerd, waarbij een bijzonder belang betrokken is en die de Btaatsloterij weinig of geen concurrentie aandoen. De voorgestelde wijziging van art. 2, 2de lid, beoogt het mogelijk te maken, de ver houding tusschen de aantallen „klassikale" en „doorgefourneerde" loten te wijzigen ten gunste van de „doorgefourneerde" en ten nadeele van de „klassikale", welke het publiek niet (of althans slechts tot een meer beperkt aantal) wenscht. De Memorie gaat vergezeld van een nota Tan wijziging. HET INTERN. BOEKDRUKKERS CONGRES. COMMISSIES VOOR DE VISSCHERU. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld de navolgende commissies: a. een commissie voor de haringdrijf- netvlsscherl) b. een commissie voor de vlsschery op en den handel ln consumptiegarnalen; c. een commissie voor de mosselvis- scherij en den mosselhandel; d. een commissie voor den ansjovishan- del; benoemd: A. in de commissie voor de haringdrijf- netvlsscherijtot lid tevens voorzitter W. Richter Uitdenbogaardt, te 's-Graven- hage; tot leden: C. den Duik te Katwijk, P. Goedknegt te Vlaardlngen, N. Haasnoot te Katwijk, I. J. Hoogendijk te Vlaardin- gen, J. Kataan te Vlaardlngen, mr. J. H. Kiewiet de Jonge te 's-Gravenhage, P. Knoester te Schevenlngen, D. Meerburg te Katwijk, J, J. v. d. Toorn, te Schevenln gen, C. Vrolijk te Schevenlngen. B. in de commissie voor de vlsscherij op en den handel in consumptiegarnalen tot lid tevens voorzitter dr. J. G. Rama ker te Breskens; tot leden A. J. Gambler te Breskens, J. van Dam te Stellendam, M Jansen te Stellendam, M. Keyzer te Stellendam, C. van de Ketterij te Arne- muiden, R. v. d. Lei te Woldendorp, gem. Termunterzijl, W, A. Pelle te Middelburg, J. Stevenson te Den Helder, D. Vlas Wzn. te Oudeschild (Texel). C. in de commissie voor de mosselvis- scherij en den mosselhandel tot lid te vens voorzitter mr. A. J. van der Hoeven te Tholen; tot leden: W. van der Berg te Bruinisse. F. J. L. H. Thooge te Philippine, J. Koren Dzn. te Hypolitushoef, G. G. Rammeloo te Philippine, C. Sinke te ler- D. in de commissie voor den ansjovis- handel tot lid tevens voorzitter mr. A. Hilbringh Prins te Amsterdam, tot leden: J. van der Koog te Rijswijk, L. Kruimer Dzn. te Huizen, T. de Rook te Lemmer, Th, Sterk te Volendam. Een maaltijd in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Gisteravond heeft in de groote dinerzaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een maaltijd plaats gehad van het Inter nationaal Boekdrukkerscongres, voorge zeten door den heer Korthuis. Tijdens het diner, waaraan een groot aantal drukkers uit binnen- en buitenland aanzaten, en waar een zeer genoeglijke stemming beerschte, hebben tal van sprekers het woord gevoerd, ingeleid door den ceremo niemeester, den heer Knuttel. De heer Korthuis heeft allereerst een inleidend Woord gesproken, waarna de Commissaris der Koningin, Jhr. Bosch Ridder van Rosenthal een speech heeft gehouden, die Enooten bijval oogstte. Vervolgens hebben hog het woord gevoerd: de heeren R. A. Austen Leigh, welke de prestatie van den civer herdacht, William Sessions, Alexan der Oldenbourg, Comm. Francesco Graeve, d'e in het Italiaansch begon, verder zijn speech voortzette in het Fransch en Savi j en slotte eindigde in het Ne- neriandsch, Oskar Bettschart, Ch. Stock- mans en A. Stiels Vaillant. De eenige ver- egenwoordiger van Britsch-Indië ten con- 6 esse sprak daarna nog een enkel woord, ri» de heer dr. Th-p A-J- ten Hagen vitto j sPrekers heeft besloten. De Voor heeft t Federatie, de heer Korthuis, Wa ten laatste alle sprekers beantwoord, wiuem t gelegenheid vond er nog op te vri-ïï'haast zijn erkentelijkheid voor de ieaene i woorden van den heer Leigh en Blarvt tt'ver. dat de Engelschen Scott Ook a Jjddd de race hebben gewonnen. 4c de» nargemeester van Utrecht woon- den maaltijd bij, U. D. HET MEUWSENFONDS. Te 's-Gravenhage is onder leiding van den heer Ed G. Schürmann uit Rotter dam de algem. jaarlijksche ledenvergade ring gehouden van het „Meuwsenfonds", stichting van den Koninkl. Nederl, Mid denstandsbond, ten doel hebben de be vordering van middenstandsbelangen. Allereerst werd gememoreerd het over lijden van den heer J F. Boot Azn. te 's-Gravenhage, die gedurende 2 jaren lid van het College van Commissarissen is ge weest. Door den secretaris-penningmeester, den heer A. Ingenool Jr. werd namens den Raad van Beheer verslag uitgebracht over het 16e boekjaar 1933/1934. Hieruit bleek dat het fonds 255 leden telt, te gen 272 het vorige jaar- De opbrengst der contributiën heeft bedragen f, 867.30 (v. j. f. 914.80), die der ontvangen giften, op- brngst collecten, enz. f. 577.42 (v. j. f. 164.72)- Tezamen is dus aan contributiën giften enz. ontvangen een bedrag van f. 1444.72 (v.j. f-, 1079.52.) De gekweekte rente heeft dit jaar opgebracht f. 1319.33 (v. j- f. 1209.04). Het kapitaal bedroeg op het einde van het boekjaar f. 34007.15 (v. j. f. 30772.17), alzoo een vermeerdering van f. 3234.98. De renterekening wees aan een bedrag van f. 6800.51 (v. j- f. 5481.28), welk bedrag onder aftrek van f. 1000.als verstrekt voorschot, voor subsidie-doel einden beschikbaar is. De rekening en verantwoording is nage zien en accoord bevonden door de afd. Accountancy van de Nederl Middenstands- bank, kantoor 's-Gravenhage. Namens den Raad van Beheer deed de secretaris-penningmeester mededeeling van diverse ingekomen aanvragen tot sub- sldie-verleening of borgstelling in den loop van het verstreken boekjaar, welke, naar het zich laat begrijpen, met het oog op de crisisomstandigheden nogal talrijk waren en waaraan gedeeltelijk kon worden vol daan. Eenige groote en kleine bedragen werdén geschonken en het Fonds is voor een aantal bedragen borg gebleven. De periodiek aftredende leden van het College van Commissarissen, de heeren A. Ingenool Jr.. 's-Gravenhage; G- Jager Gzn, Arnhem en L. J. G. v. d. Maesen, Amster dam werden bij acclamatie herkozen. In de 2 vacatures, ontstaan door het overlij den van den heer J, F. Boot Azn. en het bedanken van den heer A. H. Martens werden resp- benoemd de heeren Joh. Nau- mann, voorzitter der Algem. Middenstands vereeniging te Schiedam en E. A. C. Weber secretaris der Permanente Commissie voor Jeugdaangelegenheden van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond te Amsterdam. Daar ook dit boekjaar in zijn uitkom sten onder den druk der tijden te lijden heeft gehad (gezien een kleine achteruit gang van het ledental) werd een langdu rige bespreking gewijd aan propaganda- plannen ter versterking der financiën van het Fonds, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. VERLAGING VAN SALARISSEN TE AMSTERDAM. Door B. en W. van Amsterdam wordt aan den Raad voorgesteld aan de aan maning van het Kon. Besluit gevolg te geven en dus alsnog te aanvaarden de voordracht tot verlaging van de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel. Voorts stellen B. en W. voor, over te gaan tot verlaging van de salarissen van het onderwijzend personeel der openbare scholen, voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen en van de vormschool voor onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs, alsmede van de hoogleeraren der gemeentelijke universiteit, op den zelfden voet, als voor de gemeente amb tenaren is voorgesteld. RECLAME. 9966 fl® BEZOEK AAN DE PHILIPS FABRIEKEN Gisteren hebben ir. Damme, directeur van den Technischen Dienst een bezoek gebracht aan de Philips Fabrieken te Eind hoven In het laboratorium werden nieuwe vindingen in oogenschouw genomen en verschillende proeven op radlogebied bijge woond. Tevens werd in de filmstudio eer demonstratie gehouden met het nieuwf Philios-Miher systeem dat eveneens de bijzondere belangstelling der bezoekers had DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootbesprekingen. Norman Davis en Atherton, van het Amerikaansche gezantschap, hebben gis terochtend een bezoek gebracht aan Mac Donald, bij wien zij drie kwartier vertoefd hebben. Schout-bij-Nacht Standley, heeft Norman Davis niet vergezeld, waaruit men afleidt dat er geen technische kwesties zijn behandeld. Men vermoedt, dat ge sproken is over de verdere wijze van het voeren der besprekingen en misschien ook over politieke vraagstukken. Na zijn bespreking met de Amerikaan sche vertegenwoordigers, heeft MacDonald blijkens een nader bericht, dadelijk den minister van Buitenlandsche Zaken ont boden. Ondanks de in acht genomen terughou ding, laat men doorschemeren, dat de Amerikanen aangedrongen zouden heb ben op de onmogelijkheid om een zoo ra dicale wijziging van het verdrag van Was hington toe te staan als door Japan wordt geëischt. Men gelooft, dat tijdens het onderhoud van Norman Davis en MacDonald dezen ochtend beide partijen het eens waren, om Japan te verzoeken om zoo spoedig mogelijk meer bijzonderheden mede te deelen over de Japansche voorstellen. MacDonald en Norman Davis zouden voornemens zijn de vlootbesprekingen te bespoedigen, hetgeen minder prettig zou kunnen zijn voor de Japanners, die ver antwoordelijk zijn voor het uitstel der on derhandelingen. Het feit, dat Norman Davis en Mac Donald het eens zijn om meer inlichtingen te vragen en aan te dringen op een snel lere ontwikkeling der onderhandelingen, wordt opgevat als het eerste uitgesproken bewijs van Engelsch-Amerikaansche sa menwerking in de tegenwoordige vloot- situatie. o DUITSCHLAND. De verhouding tot Polen. Het Duitsche gezantschap te Warschau en het Poolsche gezantschap te Berlijn zullen verheven worden tot den rang van ambassade, met Ingang van 1 November. De tegenwoordige gezanten zullen tot am bassadeurs worden bevorderd. Een gemeente-ambtenaar en twee ge meente-arbeiders zijn te Saarbrücken ge arresteerd, omdat zij op het dak van het gebouw, waarin het hoogere hof voor het Saarplebisciet ls ondergebracht een op schrift hebben aangebracht, dat een gun- stigen afloop van het plebisciet voor het nationaal-socialistisch Duitschland voor spelde. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is aan J. P. J, van Agt- maal, op zijn verzoek, met ingang van 21 November 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester van Huyb»rgen. met dankbe tuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. TURKIJE. De premier onwel door bedorven voedsel. Nadat de Turksche premier, generaal Ismet Pasja, te Tourhal een suikerfabriek had geopend, keerde hij per trein naar Angora terug. Hij gebruikte in den trein het diner, doch eenigen tijd later werd hij onwel, terwijl andere personen, met wie hij den maaltijd had gebruikt, dezelfde verschijnselen ver toonden. Bij het door doctoren ingestelde onder zoek bleek, dat het gezelschap lijdende was aan voedselvergiftiging De in den trein gebruikte spijzen zullen thans worden geanalyseerd en een onder zoek zal worden gesteld. De premier, noch zijn vrienden, hebben ernstig nadeel van het gebeurde onder vonden, doch niettemin heeft de zaak eenige sensatie verwekt. FRANKRIJK. De radicaal socialistische partijdag te Nantes. De radicaal socialistische partijdag te Nantes is gisteren geopend. Na de begroe tingsrede van den secretaris-generaal wer den onmiddellijk vier commissies gevormd, de commissie inzake de staatshervormin gen, de commissie voor buitenlandsche za ken, de economische commissie en de com missie voor binnenlandsche zaken. Een vijfde speciale commissie zal zich bezig houden met de uitwerking van een partij- verklaring, welke aan het slot van de con ferentie aan de plenaire vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Er werd besloten zich allereerst bezig te houden met de hervormingsplannen van Doumergue. De desbetreffende commissie behandelde onmiddellijk het belangrijkste punt van de agenda, n.l, de ontbinding van de Kamer zonder toestemming van den Senaat. Na uitvoerige debatten werd het rapport van den rapporteur Cornu aan genomen, waarin het behoud van de bij zondere rechten van den Senaat wordt aanbevolen. Een subcommissie kreeg opdracht een desbetreffende resolutie uit te werken welke dan aan de plenaire vergadering zal worden voorgelegd Deze subcommissie zal verder een voorstel indienen, waarbij de Senaat in den vervolge de staatsbegroo- ting automatisch voor 1 December ter be spreking ontvangt, zelfs, wanneer zij in de Kamer nog niet in haar geheel is aan genomen, In de plenaire bijeenkomst braoht Cornu rapport uit namens de commissie voor de staatshervorming, waarin hij zich voor deze hervorming verklaart, doch het hoofdstuk in zake de ontbinding van de Kamer onaangetast zou wenschen te zien. Het komt er op aan de uitvoerende macht te versterken, de parlementaire werkwijzen te vereenvoudigen en den na- I tionalen economischen raad te organisee- ren. Spreker verklaarde zich voor een reorganisatie van het kabinet van den premier, welke evenwel geen bevoegdheden van het ministerie van financiën tot zich I mag trekken. BELGIE. De nieuwe chef van den generalen stat De koning heeft luitenant-generaal Cumont benoemd tot chef van den gene ralen staf als opvolger van generaal Nuyten. De nieuwe chef van den generalen staf ls 61 jaar oud. Tot nu toe was hij inspec teur generaal van de artillerie. OOSTENRIJK. Drukkerij der illegale „Arbeiterzeitung" gevonden. De door de sociaal-democraten uitge geven illegale „Arbeiderzeitung", die den laatsten tijd ln toenemende mate werd verspreid, werd tot nog toe in Bruenn gedrukt en van daaruit naar Oostenrijk gesmokkeld. Thans had de partijleiding te Bruenn besloten, het blad ln Oostenrijk zelf te laten drukken. De Weensche politie heeft dit plan echter verijdeld. Gistermorgen deed de politie een inval in een kleine drukkerij in het veertiende Weensche ge meentedistrict, waar men Inderdaad de reeds vervaardigde matrijzen der „Arbei terzeitung" vond en ook talrijk ander Marxistisch propagandamateriaal ln be slag kon nemen. De drukkerij werd door de politie ge sloten, terwijl twintig sociaal-democraten werden gearresteerd. Uit hun verklaringen bleek, dat de partijleiding in Bruenn het smokkelen van de bladen te duur vond en daarom pogingen had gedaan haar ille gaal blad in Weenen zelf te laten drukken. SPANJE. De doodvonnissen. Nog altijd aarzelt de regeering een be slissing te nemen inzake het verleenen van gratie aan de door de krijgsraden ter dood veroordeelden. Het is nog heel on zeker wat de regeering zal doen. De open bare meening is verdeeld De eene helft pielt voor een gematigde behandeling, de andere helft eischt steeds dringender de volledige naleving van de wetten en waarschuwt voor verkeerde zwakte, die er wel eens toe zou kunnen leiden, dat de gewapende macht de justitie zelf in eigen handen nam. Volgens uit Spanje ontvangen berichten zijn te San Sebastian in den afgeloopen nacht ongeregeldheden voorgekomen. Er zijn verscheidene bommen ontploft, waar door 7 personen om het leven zijn ge komen. De Belgische consul te Santander Stax- lars. die in het begin van October naar Oviedo was gegaan, is daar op 9 October door opstandelingen in zijn hotel dood- gesloten. Volgens El Debate hebben 27 priesters en geestelijken den dood gevonden tijdens de incidenten in Asturië Het aantal ver dwenen geestelifken bedraagt een veertig tal. Het is mogelijk, dat zij allen gedood werden. VEREENIGDE STATEN. Medewerking der bankiers Een textielstaking. Als antwoord op Roosevelts verzoek, om uitbreiding der particulieren credieten, heeft de Amerikaansche bankiersvereenl- glng met algemeene stemmen een resolu tie aangenomen, waarin zij hun medewer king aan de regeering beloven, op voorwaarde echter, dat de begrooting in evenwicht gebracht wordt. Uit Patersen wordt gemeld, dat de voorgenomen staking der zijdearbeiders Woensdag om middernacht is uitgebroken. Men verwacht, dat. in New-Jersey en New-York in totaal 30.000 man bij de sta king betrokken zullen zijn. Het congres van het Amerikaansche legioen te Miami heeft onmiddellijke be taling van de bonus geëischt. UIT HET VERRE OOSTEN. Moeilijkheden over een petroleum- monopolie. Een bericht dat de regeering van Mant- sjoekwo te kennen heeft gegeven, dat zij voornemens is een petroleum-monopolle in te stellen, heeft in Britsche officieele krin gen verontrusting gewekt. Men is van meaning, dat een dergelijk monopolie een inbreuk zou beteekenen op het negen mogendhedenverdrag, dat het beginsel van de open deur bevat en dat het ln strijd zou zijn met de herhaalde verzekeringen van Japan, dat het den buitenlandschen handel met Mantsjoekwo geen moeilijk heden in den weg zou leggen. In Whitehall werd voorts verklaard, dat er geen voorstel is gedaan tot vernieuwing van het Engelsch-Japansch verbond en verder werd opgemerkt dat de Britsche Industrieele missie, hoewel zij het volste recht heeft haar eieen opvattingen bekend te maken, geen officieel karakter heeft en de Britsche regeering niet vertegen woordigt. De Amerikaansche regeering heeft reeds stappen gedaan te Tokio in verband met het voornemen van de regeering van Mantsjoekwo om een petroleum-monopolie in te stellen. Volgens dit bericht zou ook de Neder landsche regeering reeds stappen gedaan hebben. Het persbureau Vaz Dias teekent hierbij aan: Wij hebben de juistheid van boven staand bericht dat Nederland zich zou hebben aangesloten bii Amerika en Enge land onderzocht en men deelde ons van gezaghebbende ziide mede dat oo de meest normale wüze de Nederlandsche gezant te Tokio opdracht ontvangen heeft vriend- 'chaoDellike staooen te doen teneinde bezwaren te ondervangen, welke uit de nieuwe Janan*che wetgeving zouden kun nen voortvloeien voor de oliebedrijven der Koninklijke.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9