DE REIS VAN DE UIVER. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 October 1934 VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Aan de 254ste vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van het plaatwerk ..Das Welb lm modernen Ornament", af gestaan door den secretaris, den heer Fred. A. Wempe. die ons dit verslag we derom doet toekomen. De voorzitter, de heer C. Kiljan, opende met een passend woord deze eerste verga dering van het seizoen 1934—'35. De notulen werden goedgekeurd. Als spreker trad wederom voor de ver- eeniging op de heer Herm. Martin, oud directeur van het Frlesch Museum te 's-Gravenhage. die tot onderwerp had ge kozen: „De Kunstwonderen van het oude Vlaanderen". Spreker begon met er op te wijzen, dat hij dezen zomer een fietstocht had ge maakt door Vlaanderen Na eenigen tijd te hebben stilgestaan bij de historie van Antwerpen, ook speciaal bij de vermoede lijke herkomst van den naam van deze wereldhaven, wees hij erop. dat de bloei dateert vanaf 28 Juli 1832, toen koning Leopold I zijn Intrede deed en vooral na dat ln 1863 de Scheldetol was afgekocht. Thans maakt de stad een zeer verarmden Indruk en is de economische crisis daar wel heel erg duidelijk ilchtbaar, nog meer dan hier. Wat echter blijft is de groote rijkdom aan oude monumenten en schil derijen. Daar verrezen zij dan weer op het doek al die prachtige torens en kerken, zoowel uit- als inwendig met alle kunst gewrochten van een Peter Paul. Rubens, Pleter Brueghel. Anton v. Dijck, Jacob Jordaens. David Taniers, de jonge en Quln- ten Matsijs, den smid-schilder Het zou te ver voeren alles te memoreeren wat de heer Martin ons van al dat schoons liet zien. Lang kunnen we niet in Antwerpen ver toeven, want de reis gaat verder. En nu peddelt spreker op het land af van Felix Timmermans, 't land van Pallieter. De weg daarheen is allerverschrikke lijkst. Men bouwt er maar raak en de meeste villa's zijn het afbranden niet waard, 't Is dan ook een opluchting tn Lier zelf aan te komen. Lier. gelegen aan de twee Nethen, is vooral bekend als bede vaartplaats naar de relikwieën van den H. Gommarus. haar schutpatroon in de Qom- maruskerk. Ja. wat is dat Lier ook schoon met zijn mooie oude gevels, de rustige Be gijnhof en de mooie kerk. 't Is de geboor testad van tal van kunstenaars op allerlei gebied. Hier werden de Gommaruskerk. een deel van de Markt, het Stadhuis en het Begijnhof bewonderd, waarna de tocht verder ging naar Mechelen Hier was het vooral de prachtige Bel- foort van St. Rombout. die de aandacht trok: ook de groote Markt met de interes sante gildehulzen en het Stadhuis werden bewonderd. Verder ging de tocht weer, fei telijk in een te snel tempo naar 't mooie Gent. Na ook hiervan eenlge historische wetenswaardigheden te hebben behandeld, werd het prachtige stadsbeeld getoond, staande op de Mlchlelsbiug en uitziende op de St. Nicolaaskerk; Belfort en Hal en de St. Bavo. In die St. Baafskerk maakten de aanwezigen kennis met het wereldbe roemde altaarstuk van de Oebr v. Eyfck ..De aanbidding van het Lam". Hier was spreker in zijn element, waar hij de on gelooflijke teohniek van deze uitverkoren kunstenaars te bewonderen gaf. Doch ook het Stadhuis, de Lakeihal. Het Belfort en 's-Gravensteen werden in al hun schoon heid geprojecteerd. Speciaal van het Klein en Groot Begijnhof gaat een intensieve bekoring uit. Tenslotte kwam het einddoel ln 't zicht, het bij toeristen zoo geliefde Brugge. Men heeft getracht van Brugge 'n haven te maken door het kanaal naar Zeebrugge, doch dat lukte niet. Met dat al ls Brugge voor de toeristen een dorado en het valt vaak moeilijk door het drukke mode-be zoek al de schoonheden uit het grijs ver leden, welke déze stad te zien geven, rustig te aanschouwen Hier waren het de St. Salvatorskerk. de O. L. Vrouwekerk, de Markt met Halle en Beffrol en het eeuwig schoone Begijnhof, die de aandacht vroegen. En toen de reis geëindigd was. waren de aanwezigen overtuigd, dat zij genoten hadden, vooral door het bijzondere ge leide van dezen bekwamen gids op kunst gebied, den heer Herm. Martin. Een luid applaus viel spreker ten deel, wat nog werd onderstreept door een har telijk woord van dank van den voorzitter. o KON NED. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Voortzetting der algemeene vergadering. In de gistermiddag voortgezette alge meene vergadering der Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde kwam een tweede vooTstel van de afdeeling Den Haag inbehandeling, dat tot strek king had om een commissie te benoemen, welke een onderzoek instelt naar de meest geschikte plaats voor het houden van het diploma-examen bloementeelt, aangezien Den Haag Frederlksoord door de afgelegen ligging niet de meest geschikte plaats acht. Ook hier adviseerde het H B. afwijzend. Den Haag handhaafde evenwel zijn voor stel, dat daarop werd verworpen met 131 tegen 42 stemmen. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling Nijkerk-Harder- wijk om gedurende de wintermaanden 'n reeks van tuinbouw-avonden in de afdee- lingen te organiseeren als propaganda voor de Maatschappij. Het H.B. nam dit voorstel over en stelde f. 700 uit 't Tentoonstellingsfonds beschik baar om de uitvoering mogelijk te maken- De heer Mensing verklaarde zich bereid een 20-tal propaganda-avonden met de film der Mij. te bezoeken. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Verscheidene afgevaardig den bepleitten evenwel contributie-ver laging. aangezien de hooge contributie als een der voornaamste oorzaken van den achteruitgang van het ledental der af- deellngen werd beschouwd. De volgende algemeene vergadering zal te Aalsmeer worden gehouden. Het voor nemen bestaat n.l. bij de plaatselijke af deeling aldaar om in October 1935 een chrysantemum-tentoonstelling te organi seeren. De winter-bijeenkomst zal te Rot terdam worden gehouden. Bij de rondvraag werden geen belang rijke aangelegenheden naar voren ge bracht, waarna jhr. Van Tets de verga dering omstreeks kwart over vier sloot met dank aan de scheldende H.B.-leden de heeren 's Jacob en Eveleens en aan de leden voor hun opkomst DE NOOD DER WERKLOOZEN. Petitionnementsactie van het Nederl. Vakverbond. Ter inleiding van de landelijke petition nementsactie van het N.V.V. voor betere voorziening ln den nood der werkloozen, heeft de Leidsche Bestuurdersbond gister avond ln de groote Stadszaal een verga dering belegd, waarop alle bij den L.B.B. aangesloten leden en hun vrouwen recht van toegang hadden. De zaal was nage noeg geheel bezet, toen de voorzitter, de heer A. Sasburg allen welkom heette en de bedoeling Van deze bijeenkomst uiteen zette. Deze avond is bedoeld als een de monstratie van onze ongeschokte geest kracht en onze bereidheid om mee te strijden voor de beginselen der democra tie en onze sympathie te betuigen met de strijdmiddelen der moderne arbeidersbe weging. Spr. wees er vervolgens op hoe de ge houden enquête heeft uitgewezen, dat ln tal van gevallen een veel te hoog percen tage der gezinsinkomsten moet worden be steed aan huishuur. De jongste steunverlaging heeft ln vele gezinnen bittere armoede en zelfs honger snood gebracht Zeker de werkloozenzorg kost handen vol geld, maar wat zou er momenteel van den middenstand zijn overgebleven, wanneer die bedragen eens niet ter beschikking zouden zijn gesteld. In het vertrouwen, dat velen, doordrongen van de noodzakelijkheid eener betere werkloozenzorg, de actie van het N.V.V. zullen steunen en zich aan het einde der bijeenkomst zullen opgeven als medewer ker, verklaarde spr. dezen avond voor ge opend. Alvorens de spreker voor dezen avond, de heer H Oosterhuis het woord verkreeg, was de beurt achtereenvolgens aan een strijkje van Haagscha werklooze musici, de ..Stem des Volks" onder leiding van den heer Otto W. de Nobel, den zanger en declamator mr. Henri Marchand, welke laatste te elfder ure Jo Sternhelm verving en den accordeonist Lorenzo. Vooral laatst genoemde oogstte veel succes en kwam er niet zonder toegiftje af. De heer Oosterhuls herinnerde er aan, hoe slechts enkele Jaren geleden de voor zitter van het Verbond van Werkgevers de arbeidersklasse de meest bevoorrechte klasse van Nederland noemde. Een derge lijke bewering zal thans na 5 jaren crisis wel niemand meer onderschrijven. En de oud-burgemeester van Rotterdam, dr. Zimmerman ging nog een stap verder en weet de schuld van de huidige crisis aan de arbeidersbeweging. Wij leven in een wonderlijken tijd van tegenstellingen. Ëenerzijds overvloed en weelde, anderzijds honger en bittere ar moede. Hoe komen wij daaruit? Mussolini en Hitier hebben hun heil gezocht in de onderdrukking der arbeidersklasse en daardoor niets anders bereikt dan nog grootere economische ontwrichting en werkloosheid. Ook ln ons land werd de roep om den sterkên man vernomen. Colljn, Oud en Slotemaker de Bruine trachten den toestand te saneeren door veiligstelling van den gulden, bezuiniging op het Onderwijs en tenslotte door verla ging van de steunultkeering aan werkloo zen. Roosevelt, hoewel geen socialist, pakte de zaak anders aan en verhoogde de bo nen en steunuitkeerlng in belangrijke mate en werkte door verkorting van den arbeidstijd mede tot verhooging van de koopkracht der massa. Op welk een geheel ander standpunt stelt zich de Nederland- sche regeering! Haar maatregelen tastten rechtstreeks de levensvoorwaarden van een groot deel van ons volk aan, waardoor de crisis wordt vergroot. In haar streven naar bezuiniging en aanpassing aan de tijds omstandigheden, ontziet de regeering zich niet gebruik te maken van anti-Christe lijke middelen als verlaging der toch reeds minimale steunultkeering, waardoor zij de koopkracht vermindert en het pauperisme vergroot. Het N.V.V. heeft bij herhaling gewezen op de noodlottige consequenties van dat systeem en aangedrongen op min der ingrijpende bezuinigingsmaatregelen, bijv. door minder geld te besteden aan de defensie-middelen De Nederlandsche re geering weigert over te gaan tot verkor ting van den werktijd: weigert haar mede werking te verleenen tot de oprichting van een industriebank en weigert om plan matige productie in te voeren. De werkloozenzorg is door de jongste verlaging gedaald beneden het peil van redelijke armenzorg. Voor de Jeugdige werkloozen wordt in het geheel niets ge daan. Gedurende een lange reeks van jaren hebben S.D.A.P en N.V.V. tevergeefs aan het geweten der regeering geappe- leerd. Het welvaartsprogramma van het N.V.V.-congres wil aan die kapitalistische alleen-heerschappij een einde maken. Een grootsch plan van den arbeid is in voor bereiding en zal binnenkort aan de regee ring worden overgelegd teneinde niet alleen den nood der werkloozen te saneeren. maar de geheele Nederlandsche economische structuur. Maar niet met woorden is dat te bereiken: een daad ls noodig om het plan tot een levënde beweging te maken en daarom doet spr. een klemmend beroep op alle socialisten van Lelden om de peti- tfonnementsactie te steunen en haar te maken tot een revolutionaire daad in de democratische beteekenis van het woord. De bekende banketbakkerszaak van den heer J. Hollebeek, Doezastraat 30, heeft een inwendige vernieuwing onder gaan Het interieur, naar ontwerp van den binnenhuisarchitect A. Lucas, uitgevoerd in bl3nk eiken met coromandel door de N V, „Meubelkunst" alhier, maakt een ge- zelligen en prettigen indruk. Door de bestaande étalage ondieper te maken en een kast te laten vervallen, mede door de keuze van het lichte hout, ls de winkel veel ruimer geworden. De verlichtingsornamenten in winkel en etalage zijn kubusvormen, waarboven ge matteerde glazenplaten en geleverd door de firma Bourgeois te Wassenaar. 't Lijkt ons, dat de vernieuwing een stl- muleerende werking zal uitoefenen op den verkoop van banket, etc. Wij wenschen het voor bovengenoemde zaak. Onze stadgenoot, de heer C. F. M. Pieck, oogarts, is benoemd tot lid van het Genootschap ter bevordering van Natuur- Genees- en Heelkunde te Amsterdam. HET PETROLEUM-MONOPOLIE IN MANDSJOEKWO. TOKIO. 26 Oct. (VJJ.l. Naar aanlei ding van persberichten over Engelsche en Amerikaansche stappen bij Japan, waarbij ook Nederland zich zou hebben aangeslo ten. ln verband met het voorgenomen olie monopolie in Mandsjoekwo. verklaart de zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandeohe zaken, dat de Engel sche en Amerikaansche ambassades Infor- meele nota's hebben gezonden, resp. reeds op 2 en op 7 Juli aan het departement van buiteniandsche zaken, waarin zij om inllichtingen verzoeken over d^ plannen van de Mandsjoerljsche Petroleum Com pany en de bedoelingen van het monopolie teneinde hun regeeringen hiervan op de hoogte te kunnen stellen. Het Japansche ministerie van buiten iandsche zaken herinnerde in zijn ant woord van 3 Augustus J.l. eraan, dat de Japansche regeering niets te maken had met de olie-politiek ven Mandsjoekwo. Ter- wille van Engeland en Amerika bevatte het Japansche antwoord echter de inlich tingen. die Japan had verkregen en waarin verklaard wordt, dat de Mandsjoekwo- Petroleum Comp Inc. geen monopolie- rechten heeft. Mandejoekwo overweegt een vorm van controle op de petroleum industrie en de nieuwe olie-wetten hebben strekking deze oontrole te oefenen door het monopoliseeren van den binneniandschen olie-verkoop, doch het is niet de bedoeling de olie-productie en de olie-import en -export eveneens te monopolieeeren. Mandsjoekwo is bereid rekening te hou den met de buiteniandsche olie-belangen en het Japansche antwoord adviseert En geland zoowel als Amerika ln directe onderhandeling met Mandsjoekwo te tre den. Mandsjoekwo acht het de consequen tie van 't beginsel der open deur-politiek, geen exclusieve monopolistische rechten te geven aan eenige buiteniandsche mogendheid. HET HINDOE-CONGRES. BOMBAY. 25 Oct. (Routen. Het nationale Hindoecongres oriënteert zich onder den invloed van Gandhi ln de rich ting van het socialisme. Het heeft o.a. twee moties aangenomen, ingediend door den Mahatma, waarbij den leden van het Congres de verplichtingen worden opgelegd om le handenarbeid te verrichten en 2e kleeren van grove stoffen te dragen. Gandhi verwacht, dat de congresleden er aldus toe zullen worden gebracht recht streeks in contact te treden met de ar beiders. PROCLAMATIE IN ZUID-SLAVIE. BELGRADO. 26 Oct. (Reuter). De Regent schap? raad heeft een proclamatie gerioht tot het volk waarin trouw betuigd wordt aan de herinnering aan wijlen koning Alexander en vertrouwen wordt uitgespro ken in de kracht en eenheid van het Joego-Blavische voik, zijn liefde tot het iand en tot de Dynastie Karagoorgewitsj, DE MOORD TE MARSEILLE. ROME, 26 October tV.-D.) Naar ver luidt zouden de Itallaansche autoriteiten voornemens zijn de uitlevering van den te Turijn gearresteerden Kroatische terro ristenleider, dr. Ante Pavlewltsj en zijn medewerker Kwaternik te weigeren aan gezien naar hun meening het bewijs voor de medeplichtigheid der beide Kroaten aan den moordaanslag te Marseille niet gele verd ls Als zuiver politieke vluchtelingen zou hun uitlevering ln strijd met het geld- dende internationale recht zijn. THONON, 26 Oct. (Reuter). Door de passen controleerende gendarmes is een blonde vrouw met een pas uit Tsjecho- Slowaklje gearresteerd, verdacht van me deplichtigheid aan den moord te Mar seille. o AMERIKA'S VLOOT DOOR HET PANAMAKANAAL. PANAMA. 26 Oct. (Reuter). In 42 uur ls de Amerik. vloot (80 schepen) het Ka naal gepasseerd tegen 100 schepen vorige maal in 47 uur. Het weer was slecht en vooral de vllegtuigmoederschepen onder vonden daarvan veel hinder; een is be schadigd. HONGERSNOOD IN CHINA. SHANGHAI 28 Oct. (Reuter). De bladen publiceeren berichten over den hongers nood ln China tengevolge van den burger oorlog enz. In 14 provincies met meer dan 100.000.000 Inwoners zijn ln de afge- loopen 3 maanden meer dan 2 millloen boeren omgekomen. SPOORWEOBOTSING IN ZWITSERLAND. BAZEL, 36 Oct, (V.D.) Nabij Moetten ln het kanton Bazel bleef een met zinkwit geladen goederenwagen in een wissel ste ken. De sneltrein Genua-Bazel reed op den goederenwagen ln, die geheel vernield werd, terwijl de locomotief en 5 wagons van den D-treln ontspoorden. De mate- rieele schade ls aanzienlijk doch persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. WEER EEN ONTVOERING. NEW-YORK, 26 Oct. (V.D.) Uit Gulf Port in den staat Mississippi wordt ge meld, dat de 26-jarlge onderwijzeres Vir ginia Bwitzer, dochter van dr. R. A. Swlt- zer te Michenry, wordt vermist en naar men vreest in handen van ontvoerders ls gevallen Het meisje had een telefonisch verzoek ontvangen om ergens te komen. Klaarblijkelijk heeft men haar op deze wijze weggelokt, want kort nadat zij het huis had verlaten, vond men ln de brie venbus een brief, waarin 30 duizend dol lar losgeld werd geëlscht. De politie heeft de zaak in onderzoek. EEN BESCHRIJVING VAN DEZEN HISTORISCHEN TOCHT. Aneta meldt uit Batavia: Het Volledig reisverhaal van den tocht van de „Uiverdat wij hieronder geven, vestigt den Indruk alsof de „Uiver" een nieuw begrip van het woord „trekvogel" heeft willen populariseeren. Deze „in horst en zomer uiterst consciën tieus volbrachte transportviucht" doet de bewondering toenemen naarmate meer bijzonderheden omtrent het verloop van de reis bekend worden. De Douglas C 2 was overal gereed, overal ln staat om moeilijk heden te overwinnen en kenmerkte zich, waar het vliegtuig ook kwam, door rustige landing en snelle opstijging. Zoo werden komst en vertrek te Mllden- hall tot een voorbeeld van paraatheid en vlotheid: daardoor nam ook de „Uiver" een goede plaats ln bij de berekeningen van bookmakers. Met de groeten van Minister Colijn. en met de zegenwenschen van alle Nederlanders ving de „Uiver" den hlstori- schen tocht aan. precies landend op de plaatsen, welke ln het vooruit opgemaakte schema waren opgenomen, rustig opstij gend. nergens storing ondervindend, de motoren zooveel mogelijk sparend, zoodat de passagiers zich verbaasd afvroegen of zij nu werkelijk aan een race en niet aan een pleziertocht deelnamen. Zelden werd op een rustiger wijze nan een wedstrijd deelgenomen De werking der motoren wekten verbazing en ver trouwen; de radio functioneerde voorbeel deloos en de samenwerking der piloten leidde tot het best bereikbare resultaat. De vlucht van de „Uiver", in allerlei temperatuurswisselingen volbracht, wekte niet alleen sympathie langs de geheele lijn, doch ook overal elders ter wereld, waar bovenuit het enthousiaste Holland met zijn Oost- en West-Indlë stak en welk enthousiasme bekroond werd door de Ko ninklijke belangstelling, gedemonstreerd in de onderscheidingen aan de bemanning toegekend De commandant Parmentier bleef de be scheiden dienaar, die met zijn partner Moll slechts oog had voor de nimmer fa lende registratie vah het dashbord, terwijl de marconist van Bruggen aller chef op het hoofdkantoor op de hoogte hield, waardoor hl) ook de wereld liet deelen ln de simpele, doch daardoor Juist te treffen der feiten. Deze feiten zijn dat alle voorgenomen stations zijn aangedaan, terwijl Prins de motoren verzorgde, zoodat nauwkeu rig op tijd kon worden gevlogen. Geen stunts behoefden te worden ondernomen, geen luidruchtige interviews werden ge geven, en rustig feilloos koerste men naar Melbourne. „Een gewone Holland-Indlë-vlucht met een verlengstukje", verklaarde Parmen tier. „Een fijne reis", aldus Van Bruggen. „Eine fantastisch gute Fahrt", aldus Thea Raschen. „Een wondermooie ervaring", verklaarde Moll. „Een goed stel motoren voor zoo'n vlucht", zei Prins. Voor de Douglas-bemanning werd de geheele reis gekenmerkt door drie hoogte punten, n.l. het vertrek van Mlldenhall, waar 20 deelnemers gereed stonden van wie toen nog niemand wist hoe en wan neer zij de eindstreep zouden bereiken; de aankomst te Batavia, waar tropisch Hol land Juichte en ontroerd zijn enthousias me in het Wilhelmus uitte, en tenslotte „de vuurproef van Albury", waar, ln het zicht van de haven, koel overleg werd ge vorderd met wegcijfering van alle lndivi- dueele wenschen en dit ten bats van pas sagiers en goederen. Want, ondanks de verkwikkende mede werking van geheel Albury, stond niette min de „Uiver" in drassig terrein waarde bejaarde Lord Mayor van de plaats, ge steund door krukken ln een hondenweer, alles gedaan heeft wat maar eenigszins mogelijk leek. De aanloop bedroeg 200 Meter, zoodat de passagiers en de post niet aan risico mochten worden blootgesteld. In zijn rapport aan directeur Plesman wijst Parmentier er op dat het leege toe stel ook bij dien korten aanloop veilig van den grond kon komen. Zoo bereikte men Melbourne nadat herfst en zomer, zon, storm, en regen over het vliegtuig waren heengegaan en In vier dagen tijds het vliegtuig hadden begun stigd of bedreigd De namen der bemanning zijn op aller lippen, doch Parmentier en Moll bleven de dienaren en rapporteerden rustig aan hun directeur dat nu een volledige inspectie van het vliegtuig aan de orde was, waarbij ook de motoren een flinke buurt zouden krijgen. Zij rapporteerden nog dat de Shell-ser vice uitmuntend was en gewaagden ter loops van hun ontmoeting met den win naar Scott. Zij drukten zich tegenover di recteur Plesman In de meest eenvoudige termen uit en verzochten hun groeten en dank aan de achtergebleven collega's over te brengen. Op den achtergrond van dit alles lag de wetenschap dat de vrouwen en kinderen en andere familie van de leden der be manning met aandaoht hun verrichtin gen hadden gevolgd en dit kwam even naar voren toen Parmentier uit Melbourne sprekend, de hoop uitsprak dat ook die hun zouden kunnen beluisteren. Tijdens de gedenkwaardige vlucht zijn, vrijwel terloops, diverse Nederlandsche re cords geslagen, doch de bemanning lette alleen op de motoren en op de aangevin gen van het dash-bord; men hield alleen Melbourne voor oogen, zooals bleek op TJililitan ln een gedenkwaardige inter view, waaruit bleek dat hij 28 of 52 uur voor den tocht van Mlldenhall naar Ba tavia hetzelfde vond. Dezelfde kalmte en koelbloedigheid bleek uit het gesprek met minister Colljn, waarbij Parmentier op het ministerieele advies om „kalmpjes aan heelhuids ln Hol land te komen" antwoordde. „Ook al doen wij het ln twee dagen, dan gebeurt dit". De ontvangst van Singapore, waar een enthousiaste menigte aanwezig was, werd nog in Batavia overtroffen, alhoewel juist de stemming te Singapore een treffend blijk was van sportiviteit en van waar deering voor de Hollandsche vliegers, die tot dusverre voor verbinding tusschen de Straits Settlements en het Moederland Engeland, zooveel hebben gedaan en ook in de toekomst nog zooveel zullen doen De lichten van Batavia bij het vertrek vandaar, alsmede de lampenschijn van Semarang en Soerabaja, blijven als laatste herinnering aan Java bij de opvarenden van d* „Uiver" in innige gedachte, terwijl het contact met Holland, dat eerst ln de Indische hoofdstad, doch daarna ook te Melbourne werd verkregen, de werkelijk heid van den afstand tot nader besef bracht. Nog altijd heerscht ln Ned.-Indie groote spanning over de vraag hoe de „Uiver" tenslotte zal worden geclassificeerd, doch daarbij bestaat de zekerheid dat geen en kele classificatie afbreuk kan doen aan de wijze waarop de tricolor boven den Oceaan is hooggehouden. Scott verklaarde dan ook toen hij, aan zittend aan een feestmaaltijd te Mel bourne. Parmentier en Moll zag verschij nen: „Jullie zitten me ook altijd op de hielen". (Parmentier verklaarde dus namelijk, dat hij blij was de reis ln 28 uur te hebben gemaakt. Toen men hem lachend atten deerde, dat hij zich vergiste en dat het wel meer dan 48 uur was geweest, zei hij, „dat is toch hetzelfde"). Een ontmoeting met Geyssendorfftr. De gezagvoerder Van de „Oehoe", dg heer Veenendaal, die hedenmorgen om 11.40 op TJililitan landde, deelde aan een vertegenwoordiger van Aneta mede, dat hij een lekke olietank van den Pander- Jager uit Allahabad had meegenomen en naar Calcutta had gebracht. In deze plaats ontmoette hij piloot Oeyssendorl- fer, die den vorlgen dag per trein wai aangekomen met een beschadigde propel ler, Nog denzelfden avond kon Oeyssen- dorffer naar Allahabad terugkeeren njet een gerepareerde propeller door Grosleld de mecanicien van de „Oehoe" ln orde ge maakt, terwijl inmiddels ook zijn olie tank hersteld was. Piloot Veenendaal kenschetste de lan ding van Geyssendorffer, waarbij het lan dingsgestel naar binnen sloeg, als een meesterlijk staaltje van vliegkunst. Landing van Stodart te Batavia, De hevige regens die rondom TJililitan hingen, beletten Stodart hedenmorgen aanvankelijk te Batavia te landen. Een speciale verlichting was voorbereid en lichtsignalen waren gegeven. Van de Ba- taviaasche burgerij ontving men tallooze telefoontjes om een speciaal vliegtuig de lucht in te sturen ter begeleiding validen vlieger, hetgeen nog werd overwogen. Setdart, die zich reeds nabij het vlieg veld bevond, keerde terug daar hl) dit waarschijnlijk niet kon onderschelden. Tenslotte landde hij om 6.07 A.T. Het bleek dat hij inderdaad groote moeilijk heden had ondervonden om TJUlilitan tg vinden, doch het oponthoud daardoor had slechts een kwartier geduurd. Later bleek zoodanig stond aangegeven dat dit bij dat op zijn kaart het vliegveld Tjililitan regenwolken wel moeilijk te vinden moest zijn. Door het geven van lichtseinen vond hij echter nog tijdig de landingsplaats, terwijl reeds zoeklichten in gereedheid waren gebracht om verdere 'hulp te bie den. Na een keurige landing reed Stodart, die zijn 25-jarige neef als gezelschap in het toestel heeft, onmiddellijk naar de han gar. Hierna stond hij een kort onderhoud toe aan een vertegenwoordiger van Aneta waaruit bleek, dat hij reeds vanaf Calcutta steeds zware regens was tegemoetgevlogen HIJ had het vliegveld te Alor Star geheel onder water gevonden, wat hij echter slechts zeer laat had gemerkt, waardoor zijn landing bijna een ongelukklgen afloop had. Gelukkig bracht hl) de landing tot een goed einde. Stodart ontmoette te Alor Star nog den Deenschen vlieger Hansen, die blijkbaar ook moeilijkheden had in verband met het terrein dat 10 centimeter onder water stond. Vervolgens vloog Stodart door naar Singapore, terwijl het nu zijn bedoeling is in den loop van den nacht tusschen twee en drie uur Rambang te bereiken en ver volgens door te vliegen naar Koepang, zoo dat hij over drie dagen Melbourne zal hebben gehaald. Stodart is deelnemer ln de handicap-race, zoodat hij geen over dreven haast heeft. De bijzondere omstandigheden waaron der de landing van Stodart plaats had brachten het op TJililitan aanwezige publiek zeer onder den indruk. De Dragon van Hewitt en Kay. Gistermiddag kwamen Hewitt en Kay in hun bloedkleurigên Dragon op Tjilili tan aan. Er was slechts matige belang stelling. „Wat zonde niet op zulke prachtige plaatsen te kunnen blijven" verklaarde Kay. Gedurende het verder gedeelte van de week verwacht men ln Batavia de ver dere deelnemers en het buiteniandsche schroefrumoer zal er niet van de lucht zijn Wat den tocht van Hewitt en Kay be treft, bij hen bevond zich nog de radio- telegraflst Stewart, die uiterst tevreden is over de werking van de radio, De reis had overigens zonder speciale gebeurtenissen plaats. Hewitt en Kay zijn spoedig weer vertrokken. ZIJ bereikten in den laten avond Rembang, zijn te 3.05 hedennacht weer vandaar vertrokken en kwamen te 8.10 A. T. te Koepang- De omroeper van Albury naar Java? Het te Soerabaja opgerichte comité met het doel de Uiverbemannlng te huldigen stelde aan den vertegenwoordiger van K.N.I.L.M. voor om den omroeper van de Al bury den tocht van de „Uiver" naar Java als „huldigingsrels" te laten meemaken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2