et einde van de Winkelweek. |75,te Jaargang VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 No. 22883 dagblad voor leiden en omstreken STADSNIEUWS. GELUKWENSCH VAN H. M. DE KONINGIN. HET WEER OP ZONDAG. Het voornaamste Nieuws i van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle aqdere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeendlng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeuickplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ K Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week .WiO.v. (.0.14 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per wëêk 0.W Franco per post 1.2.35 portokosten. Pit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. DE TRAMLICHTSIGNALEN OP DEN RIJKSWEG LEIDEN—HAARLEM. |0p hun verzoek aan de N.ZB.T M. om In voorziening te treffen voor de voor bt wegverkeer verwarrende lichtsignalen tor de tram op de lijn LeidenHeemstede fctvingen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. be- [cht, dat waar de diameter van de tram- fchtseinen slechts 10'/i c.m. bedraagt de fcarop aan te brengen „T", zooals ge haagd, slechts van kleine afmetingen zal tonnen zijn. Daar bedoelde lichtseinen [terdag in het geval dat de zon op de |chten schijnt, voor de trambestuurders, bijzondere omstandigheden slechts ellijk zichtbaar zijn, is het niet uitge- |ot«n, dat de zichtbaarheid van het aan lengen van de T in voornoemde omstan- Igheden onvoldoende zal zijn. In verband hiermede zal vooraf een >ef worden genomen ten einde te kun nen nagaan of aan deze wijziging geen rwaren verbonden zijn. Mocht de proef gen, dan bestaat er bij de Directie van jeze Tramwegmaatschappij geen bezwaar t transparanten aan te brengen. RIJKSHERBARIUM. I De Minister van Onderwijs, K. en W. relt. te rekenen met 1 April 1934 be emd: I tot voorzitter van de commissie van ad- fies voor Curatoren der Rijksuniversiteit hier inzake het Rijksherbarium Prof. Dr. J. Lam. buitengewoon hoogleeraar in de |ystematische plantkunde, tevens directeur het Rijksherbarium aan die Umiversi- |tt; Itot leden van deze oommissie: I prof. dr. L. G. M. Baas Becking, hoog- ar in de plantkunde aan de rijks- li versiteiit alhier. prof. dr. A. A. Pulle, hoogleeraar in de :ondere plantkunde aan de universiteit Utrecht; prof. dr. B. H. Danser, buitengewoon ogleeraar in de plantensystematiek aan rijksuniversiteit te Groningen; prof. dr. Ir. G. van Iterson Jr. hoog waar in de technische botanie aan de hnische Hoogeschool te Delft; prof. dr. J. Jeswiet, hoogleeraar in de ntensystematiek en geografie aan de ndbouwhoogeschool te Wageningen; [prof. dr. Th. J. Stomps, hoogleeraar in 1 plantkunde aan de universiteit van rdam. o DE „LEIHUTENTO." Het bestuur ontving weer toezegging de volgende medailles voor de ten- onstelling: verzilverde medaille aange- cen door den heer M van Zwieten de flom; zilveren en bronzen medaille aan- leboden door den heer N. N. VOOR DE „UIVER"-BEMANN1NG. Gistermiddag te 14 uur 5 heeft de K.L.M. van Het Loo. waar H. M. de Koningin thans verblijft, het volgende telegram ontvangen „Met waardeering vernam ik de bijzondere wijze, waarop de bemanning van de „Uiver" de eer van onze, ons allen zoo dierbare driekleur heeft hoog- gehouden. WILHELMINA." VEILIG VERKEER. Ook het naar rechts gaand verkeer moet stoppen! De Commissaris van Politie maakt nog maals het volgende bekend: Tot enkele dagen geleden werd bij de verkeersposten oogluikend toegelaten, dat wielrijders, behoorend tot het verkeer, dat het stopteeken had ontvangen en zich be vindend aan den kop van de stilstaande file, rechtsaf reden. In de practijk is ge bleken, dat hiervan misbruik werd ge maakt. Men zag wielrijders, de geheele stilstaande file links voorbijrijden, om den kop heenbuigen en naar rechts af slaan. Zij bereden daartoe, alvorens den hoek om te rijden, soms over vrij grooten afstand het linkerweggedeelte, zeer tot last van het uit tegenovergestelde richting ko mend verkeer. Bovendien had dit tot ge volg, dat voetgangers nimmer de zeker heid hadden bij gestremd rijverkeer den rijweg veilig te kunnen oversteken, te meer daar ook vele automobilisten voor aan de stilstaande file zich bevindend, de verleiding niet konden weerstaan weg te rijden en rechtsaf te zwenken. Ten slotte werd ook door de nieuwe teekens der ver keersagenten grootere stiptheid ln het op volgen door het publiek vereischt. Op grond van bovenstaande wordt, na dat het stopteeken is gegeven, het rechts afgaan van het rijverkeer, uit de richting, welke is stopgezet, niet meer toegelaten. Allen zullen zich overeenkomstig de Ver ordening in volgorde van aankomst ach ter elkaar moeten opstellen en de stoplijn niet eer overschrijden dan nadat het doorrijteeken is gegeven. Dit geldt dus ook voor wielrijders, die zich aan den kop bevinden. Wie rechts af wil slaan, zal er goed aan doen zich in de file reeds ter rechterzijde van den weg op te stellen teneinde te voorkomen, dat hij last on dervindt van het verkeer naar links, zoo dra het verkeer wordt vrijgegeven. DE ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 3592 (v. j. 2936) werk zoekenden ingeschreven. Foto Bleuzé. I Sedert eenige dagen heerscht in het ge touw van de Middenstandsbank aan de "urfmarkt 8 een buitengewone drukte. P'steren was de uiterste termijn verstre- waarop nog bonnen van gedurende de P'nkelweek gekochte artikelen konden forden ingeleverd. Duizenden brieven Poesten worden geopend en gesorteerd. Pp bovenstaande foto zien wtj het per- pneel der Middenstandsbank daarmee tot'8, onder toezicht van den secretaris Penningmeester der Winkelweekcom missie. Vandaag is de geheele commissie druk in de weer om de hoogste inschrij vingen op de diverse geschenken uit te zoeken, een omvangrijk werk, waarmee zeker een gedeelte van den nacht zal zijn gemoeid. Vanaf morgenmiddag 2 uur zal het pu bliek overal in de étalages kunnen zien of het tot de gelukkige prijswinnaars be hoort. Dat belooft dus morgenmiddag en -avond op straat weer een gezellige drukte te worden. VERGADERING DER NEUTRALE MIDDENSTANDS VEREENIGING Bespreking van diverse belangen. Gisteravond vond ln de Harmonie de algemeene jaarvergadering plaats van „de Vereeniglng van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken. De voorzitter, de heer Cor Mulder heette allen hartelijk welkom op deze eerste door hem te lelden jaarvergadering. Spr, me moreerde de verschillende gelegenheden, waarbij hij de vereeniglng reeds had ver tegenwoordigd en legde hierop als nieuwe voorzitter een verklaring af naar aanlei ding van aan hem gestelde vragen nj. be treffende zlj-n religieuse richting en even tueele „vroomheid" Spr. zette daaromtrent uitvoerig zijn standpunt uiteen en hoopte dat alle leden in den door geschetsten zin „vroom" zullen zijn. Spr. hoopte voor de vereeniglng te kunnen zijn een ijverig werker en dat men over hem tevreden zal zijn. Moge het mij gegeven wezen, voor de vereeniging alles te doen. wat mij ge geven is. aldus besloot spr. De heer P. J. van der Zanden tot onlangs secretaris der vereeniging las vervolgens de notulen der vorige jaarvergaderingen, die z.hst. werden goedgekeurd. Na ingekomen stukken deelde de voor zitter mede, dat de vereeniging adhaesie heeft betuigd aan de actie van het Sport- fondsenbad en aan de actie voor een soe peler optreden der politie tegenover de taxl-chauf feurs. De heer Susan heeft gewezen op de on eerlijke concurrentie inzake den verkoop van eau de cologne De voorzitter kon mededeelen dat door de politie daartegen opgetreden wordt. Een discussie ontspon zich over het aanvragen van overwerkver- gunningen. waartoe men zich tot de Ar beidsinspectie te Den Haag moet wenden, hetgeen te omslachtig geacht werd. Op een spoediger wijze tot inwilliging werd aange drongen; de voorzitter zal deze kwestie bij de Middenstandscentnale ter sprake bren gen. De heer P. J. van der Zanden, hoewel niet meer als secretaris in functie zijnde, bracht vervolgens bet jaarverslag uit. Spr. wees er op. dat het ledental thans ongeveer 140 bedraagt; de resultaten van den propagandist zijn zeer bevredigend. Tevens bracht hij de diverse door de ver eeniglng in het algeloopen jaar gesteunde acties in herinnering. De verhouding met de twee andere plaatselijke middenstands- vereenlging is uitstekend. Het Incasso bureau deed mooie diensten; de Winkel weekcommissie heeft zich op voortreffelijke wijze van haar taak gekweten. De tijden zijn zeer moeilijk aldus spr.. hetgeen hij nader uiteenzette. Men mag echter niet bij de pakken neer zitten. Organisatie is aller eerst moodig: „gezamenlijk opmarcheeren" zij het parool. De heer W. Brouwer bracht vervolgens als penningmeester het financieel verslag uit, waaruit het volgende bleek: Het vorig jaar gaf een saldo aan van f. 96139, de ontvangsten bedroegen f. 1377.13, totaal f. 2338.52. De uitgaven waren f. 1180.87. Het saldo bedroeg f. 1157.65. Belde verslagen werden onder applaus goedgekeurd. De heer Kors had de bescheiden van de kas nagezien en in orde bevonden. Mr. A. J. Romij.n bracht hierop verslag over het jaar 19331934 van het Incassobureau uit, waarvoor de voorzitter hem dank zegde, waarna dit z.h.st. werd goedgekeurd. De heer J. J. Geytenbeek wees er als bibliothecaris op, dat van de bibliotheek eigenlijk geen gebruik meer gemaakt wordt hetgeen de voorzitter wel betreurde, doch anderzijds begrijpen kon in dezen voor de middenstand zoo drukken en zorgelijken tijd. De voorzitter memoreerde het 125- jarig bestaan der firma de Wilde en wenschte den heer de Wilde nog vele jaren toe! Vervolgens bracht spr. in een aange name causerie verslag uit van het op 4 en 5 September te Amsterdam gehouden congres van den Kon. Ned. Middenstands bond. Spr. adviseerde bestuursleden ge legenheid te geven zich in de interne zaken in te werken zoodat ook de afd. Leiden in den vervolge ter zake kundig bii de moeilijke debatten kan ingTiipen. Na een toelichting van den heer Brou wer besloot men tot het definitief aan gaan van het collectief abonnement op het Alg. Weekblad voor den Middenstand. Volgde bespreking van het secretariaat, dat op het oogenblik ook bij den voorzit ter berust, waarbij tevens ter sprake kwam het toekennen van een zekere ver goeding voor deze functie. Verschillende leden zijn aangezocht, doch zij bedank ten allen. Tenslotte Is door den penning meester het denkbeeld geopperd een ge salarieerde vrouwelijke hulp tegen 'n beloo ning van f. 20 p. m. te benoemen. De voor zitter adviseerde tot een zoodanige benoe ming over te gaan. De heer Geytenbeek wees er op, dat toch allereerst het dage- lijksch bestuur met een secretaris aange vuld dient te worden; daarnaast kan dan altijd een administratice benoemd worden Tevens werd het feit betreurd, dat het niet mogelijk is een secretaris te vinden. Verschillende sprekers sloten zich hierbij aan, waarbij tevens aangedrongen 'verd op de benoeming van een mannelijken kracht als hulp, die in dezen tijd daarvoor toch zeker te vinden zijn zal. Na uitvoerige dicussle's werd goedge keurd dat het bestuur allereerst een man nelijke hulpkracht zal zoeken, die den secretaris in zijn vele werk kan bijstaan. VOORLOOPIG NOG ZACHT WEER MET TOENEMENDE KANS OP REGEN. De algemeene weerkundige omstandig heden in dat deel van Europa, waar de weersgesteldheid grooten invloed heeft op het weer bij ons, zijn in de laatste dagen zeer ongewoon. Het is vooral de abnormaal hooge temperatuur, gepaard aan een hoog vochtgehalte der lucht, die thans van groot belang zijn bij de verdere ontwikke ling van den weerstoestand. Deze beide omstandigheden kunnen de eerstvolgende dagen de oorzaak zijn van verrassende wendingen in het verloop der weersgesteld heid, zoodat het ditmaal bijzonder moei lijk is de meest waarschijnlijk te verwach ten weerstoestand lang te voren te beoor- deelen De abnormaal hooge temperatuur (ver schillende records werden de laatste dagen geslagen) en de hooge relatieve vochtig heid zijn een gevolg van den aanvoer van warme, vochtige lucht uit het Zuidwesten over geheel West-Europa. In dezen warm- vochtigen luchtstroom, die in zijn hoog vochtgehalte een groote hoeveelheid ge bonden arbeidsvermogen bevat, hetwelk gemakkelijk vrij komt en dan een sterke actie in den dampkring ontketenen kan, ontwikkelen zich diepe stormdepressies, die nog voortdurend langs de Westkusten van ons werelddeel trekken. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij op het weer bij ons meer en meer invloed krijgen en wel in dien zin, dat het weer niet zoo mooi zal blijven als het midden dezer week was, maar regenachtig, zeer vochtig en voor den tijd van het jaar nog vrij warm, waar bij toeneming van de windkracht kan wor den verwacht. Voorloopig zal over geheel Noordwest- Europa de dampkring zeer actief blijven. Het is zeer wel mogelijk, hoewel niet met zekerheid te zeggen, dat zich een uitge breid stormveld over de Noordzee zal ont wikkelen, waardoor het weer hier te lande en vooral in het Noordwestelijk gedeelte, minder in het Oosten en Zuiden, eenigs- zins ontstuimig zal zijn- Het gebied van hoogen druk over Centraal- en Oost- Europa is echter nog krachtig tengevolge waarvan de depressies op een afstand ble ven. Hierin ligt nog een kans, hoewel, naar het schijnt, een kleinere, dat het weer een sterke tendens tot spoedige opklaring be houdt. Voorloopig kunnen wij, nog rekenen op zacht weer, hoewel iets koeler dan het l.L Donderdag is geweest. (Nadruk verboden) De daarna te benoemen secretaris zal dan ook optreden als correspondent van het Alg. Weekblad voor den Middenstand. Be sloten werd den heer D. ten Cate Brouwer uit te noodigen zijn lezing over „De wer king van de Kamer van Koophandel" te doen houden op 15 November a.s„ alsmede het 20-jarig bestaan der Vereeniging te herdenken op 2 November. Na een uitgebreide gedachtenwissellng werd goedgekeurd dat het bestuur zich omtrent de wijze van herdenking nader zal beramen. Waarschijnlijk zal een be gaafd spreker uitgenoodigd worden een interessante lezing te houden. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Brouwer o a. hem wederom machtiging te verleenen f. 100 beschikbaar te stellen voor het Crisiscomité, hetgeen goedgekeurd werd. De heer Kors wees op het petitionne ment der Doezastraatwinkeliers inzake ver laging der lichttarieven en vroeg of dit ook zou kunnen geschieden door de ver eeniging voor die der waterleiding. De voorzitter merkte op, geen voorstander te zijn van gelijktijdige actie's en eerst de actie betreffende de lichttarieven tot een goeden afloop te brengen. De heer W. Zwart besprak het insti tuut Winkelweekcommissie: spr. heeft voor de organisatoren groote bewondering doch sprak zich uit tegen het bonnensy steem, dat vele winkeliers op te hooge kosten brengt. Inzake de actie voor ver laging der lichttarieven merkte spr op, dat men hiervoor niet zijn moet bij de directie der Lichtfabrieken, maar bij B. en W. Ook de voorzitter zeide het niet eens te zijn met de wijze waarop de Winkel weekcommissie haar actie meent te moe ten voeren; in de toekomst zal zij een veel breeder taak moeten hebben. Wat betreft de verlaging der Lichtta rieven, merkte spr. op dat deze bespre kingen niet gevoerd worden met- doch via de directie, die er zeer welwillend te genover staat. Mr. Romijn bracht als voorzitter van het Crisiscomité, dank voor het besluit tot wederom toekennen van een gift. Nog be sprak hij het zg. inschakelingsplan en vroeg de aandacht van de vereeniging voor de probleemen die daaromtrent be staan en vervat zijn in een binnenkort verschijnende brochure. Spr. raadde aan met besprekingen over de verlaging der waterletdingtarieven te wachten, totdat definitief een nieuwe di rectie benoemd zal zijn. Na nog diverse discussle's over wlnke- liersbelangen volgde sluiting door den voorzitter te ruim 12 uur. 0 GELUKKIG TERECHT. De 15-jarige Jacoba Brakel, wier opspo ring door den Commissaris van Politie werd verzocht, is ongedeerd in de ouder lijke woning teruggekeerd. BINNENLAND. Inaugureele rede van den Leidschen hoog leeraar, prof. dr. A. E. van Arkel. (2e Blad.), De LondenMelbourne-race; plannen om haar om de twee jaar te organiseeren. (3e en le Blad). Samenwerking tusschen spoorwegen en den bond van autobus-ondernemers? (Binnenland, 3e Blad), Wijziging der wet tot regeling der Staats loterij; memorie van antwoord verschenen (Binnenland, 3e Blad). Tweede slachtoffer van het ongeluk op den onbewaakten overweg bij Rijssen over leden. (Gemengd, 4e Blad). De samenstelling van het Nederlandsch voetbalelftal voor den wedstrijd tegen Zwitserland. (Sport, 3e Blad). Bij een brand te Landsmeer zijn een timmerfabriek, twee woonhuizen en een boerderij in de asch gelegd. (Laatste Be richten, le Blad). Het reisverhaal van de Uiver. (Laatst® Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Londensche vlootbesprekingen. (Bui tenland, 3e Blad). Moeilijkheden over een petroleum-mono polie in Mar.dsjoekwo. (Buitenland, 3e Bl.)| De Nobelprijs voor Geneeskunde aan drie Amerikanen. (Wetenschappen, 4e Blad). Overleden is F. J. Sprague, de „vader der electrisehe tractie". (Wetenschappen, 4e Blad), REM. GEREF. GEMEENTE. Vrijdag 9 November a.s. zal het 250 jaar geleden zijn, dat bovengenoemde gemeente door het Stadsbestuur werd erkend en dat haar vergund werd haar openbare gods dienstoefeningen vrijelijk te houden Die erkenning is niet gemakkelijk ver kregen; integendeel, vele jaren van ver volging, van strijden en lijden zijn er aan voorafgegaan, maar gesterkt door hun on wrikbaar "geloof, hebben onze voorvaderen met moed en volharding gestreden, totdat de groote dag, de dag der vrijheid aanbrak! Dit feit zal op Vrijdag 9 November her dacht worden in een bijzonderen dienst, waarin dr. P. D Tjalsma uit Rotterdam zal voorgaan. SCHOOL 3-OCTOBERS TRA AT. Ouderavond. Dezer dagen is in de school 3-October- straat een ouderavond gehouden. Het hoofd der school de heer C. Huibregtsen opende dezen avond en heette vooral de ouders der nieuw ingeschreven leerlingen hartelijk welkom, waarbij spr. wees op het belang van deze schakel tusschen ouders en school. Vervolgens wijdde spr. woorden van dank aan den heer Broekhuizen, die de school met pensioen verlaten heeft. Nadat de rekening en verantwoording van het schoolfonds was goedgekeurd, hield de heer C. Huibregtsen een Interes sante lezing over taal en spelling en be sprak in verband hiermede de gevolgen van de spelling Marchant. Spr. behandelde achtereenvolgens het ontstaan uit gebaren tot teekens van klanken en het ontstaan van het alphabet. Verder werd aangetoond, dat het onmoge lijk was om alle klanken zuiver in teekens over te brengen Nadat spr, nog de ver dere ontwikkeling der hollandsche spel regels had behandeld werd de spelling Marchant onder de loupe genomen. De lezing werd met aandacht gevolgd en bü monde van den heer N. Nijholdt werd spr. dank gebracht, vooral voor de wijze waarop de stof was behandeld. AANGEHOUDEN. Als verdacht van heling respectievelijk diefstal van een heerenrijwiel zijn op ver zoek van de Delftsche politie in een loge ment hier ter stede aangehouden de 23-jarige H. A. K en de 21-jarlge J. N. v. d. S„ beiden van buitenlandsche natio naliteit. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: P. J. Lugtigheid, Oude Vest 89, Leiden; timmerfabriek. Bovengenoemde handels zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder de naam P. J. Lugtigheid en Zonen. Vennooten P J Lugtigheid, Lei den; P. J. Lugtigheid Jr., Leiden er. J. Lugtigheid. Uitgeoef bedr. electrisehe tim merfabriek, zagerij en schaverij. Opheffing: P. Vlieg, Lindeplein 2, Noordwij k- Birrnen; banketbakkerij.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1