DE LEIDSCHE LICHTWEEK De nieuwe Maasbrug te Nuth (L.) 75sle Jaargang VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 No. 22877 De Foto's van ons Gebouw OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. iy I F! T: li I II MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OM PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentsohappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeendlng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspfem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postdtèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. -i-ii PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 3 maanden f. 2:35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd ztyn, per week „0.1# Franco per post f. 2.36 portoisorten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Nu de inzendingstermijn voor onzen foto-wedstrijd gesloten is en de laatste foto's worden afgedrukt in het blad van morgenavond, zullen wij morgen alle gere produceerde foto's en de mooiste der niet voor opname in aanmerking komende in zendingen in onze Tijdingzaal tentoon stellen. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van „La Vesdre", Société Anonyme Beige de Peignage et Filature de Laine te Verviers, om vergunning tot het oprichten van een wolspinnerij in het perceel Zoeterwoud- soheweg No. 3, kad. bekend Sectie O. No. 1312, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 19 October 1934. 9637 Ds. J. VAN DORP. Als een bijzonderheid kunnen wij ver melden, dat Ds. J. van Dorp. predikant bij de aloude Ned. Herv. Gemeente te Londen a.s. Zondag hier zal optreden in het Leidsche Volkshuls in den dienst van de Vereen, van Vrijz. Hervormden. Dr. Boersema zal hem in Austrian Priors Londen, vervangen op 9 December e.k. HERDENKING DER AFSCHEIDING. IN DE PIETERSKERK. Ds. te Winkel. Dr. Kromsigt en Ds. Groot Enzerink aan het woord. Vanwege het Hoofdbestuur der Confes- sioneele Vereenlging was gisteravond in de Pieterskerk, die goed bezet was, een dienèt belegd waarin de afscheiding van 1834 vahuit Hervormd gezichtspunt is her dacht. Medewerking aan deze bijeenkomst, welke door de N.C.R.V. werd uitgezonden, verleende de Chr. Zangvereen. „Halleluja" onder leiding van mej. Tilly Leening en de organist der Kerk de heer Leo Mens. Daar ds. A. B. te Winkel van 's Graven- hage, die als eerste spreker het woord zou voeren door ziekte verhinderd was, las ds. Joh. W. Groot Enzerink de rede van Ds. te Winkel, getiteld „Scheiding en Ver bond" voor, waaraan wij het volgende ontleenen: Naar aanleiding van de woorden „Aan schouw het Verbond" teekende spr. hoe Hizkia de eenheid van Israël voelde om er dan op te wijzen hoe beschamend het voor de Hervormden is, dat zij in de ver- loopen honderd jaar niet getracht hebben de afgescheidenen terug te brengen tot de kerk der hervorming. Maar nu dit niet gebeurd is, nu na honderd jaar willen wij dat wel en zeggen: kom terug tot den eenen avondmaalsdisch. Op velerlei terrein wordt samengewerkt, doch dit beeld zien wij nog niet in de kerk. Achtereenvolgens werd door spr. uiteen gezet waarom de hervormden bij de af scheiding niet konden meegaan, wat door de afgescheidenen werd voorbij gezien en ten slotte wat de pleitgrond en bede voor beiden is. Dr. J. C. Kromsigt van Rinsemageest sprak over: „Scheiding en Eenheid". Aan de hand van Joh. 17 20 en 21 wees spr. erop, dat bij scheidingsherden- ken volgens het Hoogpriesterlij k gebed toch altijd weer de eenheid in het middel punt moet staan. Ook Christus scheidt, terwijl Hij heiligt. Ook aan ds. De Cock is in 1834 wel onrecht aangedaan. Maar v I besluiten wij onze reeks reproducties van ons verlicht kantoorgebouw Hierh e °Pnamen van de heeren.... neen. dat blijft nog een verrassing! - I fraaie foto's, respectievelijk vervaardigd door de heeren J J. mnicel, Rijndijkstraat 15 en A. de Bruin, Boisotkade 2 b, die dus beiden recht hebben op een premie van f. 2.50. alle scheiding heeft geen recht. O. i. is in de scheiding van 1834 veel valsch ge mengd. Noemen wij onrecht aan de man nen der scheiding, ook aan de mannen der eenheid is onrecht aangedaan. Uitvoerig werd voorts door spr. stilge staan bij de valschheid, die zoowel in de scheiding als in de eenheid werd gevon den. Spr. wees er hierbij op, dat wij ds. de Cock hebben te eeren voor zijn strijd te gen de valsche eenheid en offervaardig heid. Maar wat verkeerd was van ds. De Cock, was dat hij het voorbeeld niet volgde van Hem, die als Hij gescholden werd, niet weder schold. Hij ging tucht oefenen en waar de kerk niet deed wat hij van haar eischte, ging hij de gebon den kerk als valsch brandmerken. Te begrijpen was, dat dit alles zich zou wreken. De Cock's kerk werd nu gedron gen in den secte-hoek. Werd op deze wijze de eenheid bij de hervormden vervalscht, ook bij de afgescheidenen openbaarde zich die valschheid, die leidde tot sectarisme. Uit alles blijkt, dat na de scheidings herdenking de eenheid in het middelpunt wordt geplaatst. Opmerkelijk is het hierbij, dat zich een kentering naar de eenheid openbaart. Hoedemaker en Gunning zijn ons hier reeds voorgegaan en ook hen is, evenals ds. de Cock veel onrecht in hun strijd voor de eenheid aangedaan. Wij zullen aan geen schepselvergoding doen, maar willen wij tot eenheid komen, dan moet Jezus Christus als middelpunt staan van de strijdende kerk hier op aarde. Nadat spr. enkele citaten van Hoede- maker, Kuyper en Gunning heeft aange haald, wees hij op de groote zonde van kerkverscheuring en kerkontheiliging. Deze zonde moet ons nood worden. Red den en vereenigen kan echter alleen Jezus Christus. Spr. hoopte, dat geen vervol- gingsnood als in Rusland, voor ons noodig zal zijn om ons den weg naar de eenheid te wijzen. Aan het einde van zijn toespraak wees dr. Kromsigt erop, dat Hervormden en Gereformeerden elkander noodig hebben, om dan den hartgrondigen wensch uit te spreken, dat nog eens de ware eenheid moge terug keeren. Over „Scheiding en Toekomst" voerde ds. Joh. W. Groot Enzerink vervolgens als laatste spreker het woord. Na opgemerkt te hebben, dat de plaats gehad hebbende herdenking der afschei ding de kloof verbreedt, stelde spr. zich de vraag wat of de Herv. Kerk in de toe komst dient te doen. Gelooven blijven wij, dat God nooit zal laten varen de werken Zijner handen. Onze Hervormde Kerk blijft een planting Gods en dat zal zij ook blijven al zal dat gaan door diepe wegen. En dat al, omdat het niet gaat om de i kerk maar om den naam en de eer van onzen God. Spr., die zyn rede met het oog op de radio-uitzending zeer moest bekorten, be sloot. met het treffende beeld, dat het noodig zal zijn, zooals eens een herder het afgedwaalde schaaptrachtte tot de kudde weer te brengen, door de heele kudde nog maals naar buiten te sturen, dit ook nog eens door de kerk te doen plaats vinden. Zoeken wij elkander en verstaan wij, dat het gaat om Gods Koninkrijk. In de toe komst zal er geen scheiding meer zijn en hier blijven wij op bouwen, gedachtig aan de leus, heel het volk en heel de kerk in ééne kudde met één herder. De dienst werd besloten met het door allen staande zingen van een couplet van het Lutherlied. HET RESIDENTIE-ORKEST. Solist Nathan MiJstein. HOOG BEZOEK AAN DE HOLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN. Minister Kaiff komt brugbouw bezichtigen. Heden heeft zijne Excellentie ir. J. A. Kaiff, Minister van Waterstaat, begeleid door dr. Ir. J. A. Ringers, Directeur-Gene raal van den Rijkswaterstaat en ir. Harm- sen, Chef van den Bruggenbouw van den Rijkswaterstaat een bezoek gebracht aan de fabrieken van de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen en de N.V. Neder- landsche Electrolasch Maatschappij alhier, teneinde aldaar te bezichtigen een in aan bouw zijnde wegbrug, die gebouwd moet worden voor de overbrugging van den spoorweg SittardDuitsche Grens te Nuth. Deze brug wordt vervaardigd door ds N.V. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij in samenwerking met de N.V. Hol landsche Constructiewerkplaatsen voor rekening en onder toezicht van de Neder landsche Spoorwegen. De brug wijkt constructief geheel af van de tot nu toe in Nederland gebouwde bruggen. De geheele constructie is n.l. vol gens het nieuwe electrolasch-procédé tot stand gebracht. Behalve op de veie technische voordeelen inhaerent aan deze bouwwijze is vooral de aandacht van den Minister gevestigd op de besparing aan staal, die het procédé met zich medebrengt. Op deze brug lang 56 Meter en breed 13 Meter is n.l. een besparing van 135 Ton constructie-staal bereikt, wat beteekent circa 40°/o van het begroote gewicht voor de geklonken uitvoering. Een dergelijke besparing zal, wanneer het electrolaschprocédé aigeheele ingang heeft gevonden, een gunstigen terugslag vinden op de Nederlandsche Handelsbalans aangezien alle benoodigde constructie- staal in Nederland uit het buitenland moet worden betrokken. Nathan Milstcin. Het Residentie-orkest in de Stadsge hoorzaal! Dat beteekent het begin van het muzikale „winter"-seizoen. de terug komst van trouwe vrienden uit Den Haag, die hier steeds een „veilige haven" vinden. Immers: héél muziekminnend Leiden beseft de groote waarde van dit ensemble voor onze stad. Men komt dan ook ieder seizoen in grooten getale op. Zoo ook nu: slechts een sporadisch plaatsje bleef on bezet. Hoe verblijdend deze groote op komst in fiancieel moeilijke tijden, om niet te spreken van andere tegenwoordig op het concertbezoek remmend werkende factoren. Wéér was er dezen avond die verwach tingsvolle stemming van 'n zich één-voe lend auditorium, daar waar het geldt een intens genieten van hoogstaande muziek. Een hartelijk applaus begroette de entrée van dr. van Anrooy, die met een boeiend programma zijn serie concerten opende. De klassieke grootmeesters Mozart en Bach vóór de pauze, drie Russen Stra- winsky, Glazounow en Tschaikowsky er na. Hoewel wij het blijven betreuren, dat het ongemerkt usance werd werken van oude meesters te sterk te bezetten, waar door de klank topzwaar dreigt te worden en daardoor onherroepelijk aan de licht heid en de élégance van een Mozart af breuk wordt gedaan, heeft dr. v. Anrooy ondanks het bij reeds sterke tempering toch nog voor ons gevoel te groote klank volume, de beroemde z.g. „Linzerssymfo- nie" stijlvol, correct en geacheveerd ten uitvoer gebracht. Na het bij Mozart wei nig voorkomende korte Adagio een Alle gro, dat luchtiger en minder traag had kunnen klinken zonder bovengenoemd euvel, het zangerige poco adagio en een kernachtig geaccentueerd typisch Mozart wondermenuet, tenslotte de geestige, schier Haydensche invallen met de sterk wisse lende contrasten tusschen f en p van het presto met het moeilijke, feilloos gespeel de passagespel der eerste violen. Alles glad, vriendelijk en probleemloos uit den tijd toen geen wereldschokkende gebeurtenis sen dagelijks mensch en maatschappij be roerden. Een sterk contrast na de pauze: Igor Strawinsky's jeugdwerk (opus 3!), zijn Scherzo fantastique. ook als het bal let „Les Abeilles" bekend. Hier nog slechts een enkel spoor van den sindsdien sterk gewijzigden huidigen Strawinsky. Als in een wervelwolk wordt ge als vanzelf meegenomen in 't zoemen de, vibreerende leven der bijen, het gonzen en suizen der bijeenkorf, in pak- kend-rythmische op- en nedergang van toonzwevingen, die toch enorm knap en exact zijn uitgemeten en waarin iedere noot beteekenis heeft, zonder dat 't u als zoodanig opvalt. Het nijvere leven der bijen tourbillonneert in duizelingwek- kend-puntige accenten, die samensmelten tot een breed geheel. Hieruit maakt zich geleidelijk zonsopgang los, die neergeschre ven wordt met een haast Wagneriaansch kleurenpalet, dat uitgroeit tot een warme melodie. Met welk een vaart is de bruid stoet der koningin uitgebeeld en weer valt over ons de dwarreling der bijenzwermen, die als in een roes naar blauwe hoogten BUITENLAND. De Leidsche hoogleeraar, prof. Huizinga, over de nieuwe spelling. (5e Blad.) Wetsontwerp tot bescherming van leer lingen door de Tweede Kamer aangenomen (Pari. Overzicht, 3e en le Blad.) Herclassificatie van gemeenten; voor velen wordt de standplaatsaftrek ver hoogd. (Binnenland, 3e Blad.) Het voorloopig Nederlandsch voetbal elftal samengeteld. (Sport, 4e Blad De voorbereiding voor de LondenMel bourne-race. (Sport, 4e Blad.), BINNENLAND. Nieuwe arrestaties in verband met den moord te Marseille. (6e Blad.) De komende vloot.besprekingen te Londen (Buitenland, le Blad.) Wat geschiedt in Spanje met de dood vonnissen? (Buitenland, le Blad.) opzweeft, om daarna neer te spiralen met peilloos snelle tuimeling, om weer opge nomen te worden en zich te verstillen tot 't ondefinieerbaar-trillend zoemen van het aanvangsmotief. Zoowel het brillant spelende orkest als de voortvarende dirigent alle hulde voor deze intelligente, illustratieve en pétil- lante weergave van dit ragfijne, ondanks invloeden van voorgangers reeds sterk- persoonlijke werkje, dat het auditorium ademloos gevolgd en meebeleefd heeft. Tschaikwosky's ouverture „Romeo et Juliette" met zijn schier oorverdoovende klankexplosie's, waarin het overigens ver maarde koper de zaal deed trillen op haar grondvesten, kwam tot ons uit een totaal andere sfeer, hoewel ook nu weer de effectvolle instrumentatie, de innige, smar- teltjk-tragische momemten en de schok- kend-hartstochtelijke bewogenheid het ge moed beroerden. Nathan Milstein was de solist, die al spoedig volledig het pleit won. Eén mo derne, kloeke opvatting van Bach bracht hij ons: de vertolking van diens viool concert in E gr. t. werd tot een magistraal gebeuren, gedragen door energieke span ning. Volledig viel het accent op het gron dig afwegen van rhytme en klank, waarbij de geniale structuur in het duidelijkste licht werd geplaatst. Solist en orkest groeiden samen tot één monumentaal ge heel, waaruit het beeld van den schep per Bach, die ook voor het heden nog alles heeft te zeggen, omhoog-rees. Waa er in de Allegri nog een enkele maal van eenige gejaagdheid sprake, hoe wonder mooi en sober wisselden woord en weder woord elkander af in het innige Adagio, waarin de geestelijke, verheffende wijding treffend geopenbaard werd. Maar een abso luut religieuse uiting was 't toch niet. Zoo knap en verstandelijk uitgemeten Milstein's spel in Bach ook was, nog meer wist hij ons te overtuigen van zijn artistieke talenten in het vioolconcert van Glazounow in a kl. t. De violist speelde dit met meesleepende virtuositeit, gloed en charme, doch ook nu waren kracht, vitaliteit en rythmische drang allereerst evident. Hoofdzakelijk blijft vaart, weloverwogen diepindringenda klankschoonheid en groote violistische be kwaamheid van dit spel u bij: verheven sentiment en lyrische ontboezemingen zult ge bij hem tevergeefs zoeken. Meesterlijk was de weergave der cadenz, die vlekke loos werd voorgestreken, waarna als op beurende slotapotheose het stralend-mar- kante slot a dur der trompetten inzette. Ook hierin toonde van Anrooy zijn uit gesproken capaciteiten als begeleider: nauwgezet, kundig en munitieus heeft hij dit moeten voorbereiden, om tot zulk soe pel volgen en schitterend resultaat te komen! Zoo werd deze inzet van het Residentie orkest een uiterst succesvolle, waarbij het gehoor zijn toejuichingen gul en hartelijk brengen kon. 't Spreekt welhaast vanzelf, dat de solist zijn begeleiders in het applaus liet deelen: zichtbaar was zijn ingenomen heid over hun prestatie's. Met vreugde zullen allen uitvoerenden zoowel als toehoorders dit luisterrijke begin van het nieuwe seizoen in dank baarheid aanteekenen. Foto Slegtenhorst, Leiden. Geheel electrisch gelaschte wegbrug. bestemd voor Nuth (Limburg), overspanning 56 Meter vervaardigd door de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij en de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen alhier, in opdracht der Ned. Spoorwegen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1