(666 ELTAX LEIDSCH DAGBLAD Eerste Bhd Donderdag 18 October 1934 Koning Alexander's plechtige uitvaart. MODERNE MENSEN g BELLEN OP VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. NED. ROODE KRUIS- COLLECTE. Het bestuur van de afdeeling Lelden Tan het Nederiandsche Roode Kruis Ter- zoekt ons ter kennis te brengen, dat op Zaterdag 20 dezer hier ter stede zal worden gehouden 's ochtends een collecte langs de huizen, terwijl 's middags op straat vlag getjes zullen worden verkocht, teneinde het Roode Kruis in staat te stellen zijn vredestaak naar behooren te vervullen. Wij mogen in herinnering brengen, dat deze taak veelomvattend is. Het Roode Kruis heeft opgericht eenlge belangrijke bloedtransfusiediensten, waarvan hier ter stede een gevestigd is in het Academisch Ziekenhuis, heeft verder geplaatst hulp posten langs de groote wegen, exploiteert parkherstellingsoorden en organiseert cur sussen voor helpsters, rijksveldwachters, enz. Voor dit alles is veel geld aoodig! Wij sporen daaom iedereen aan naar vermogen daaraan bij te dragen. o DOODEL1JK ONGEVAL. Gistermiddag omstreeks taart voor drie is de 43-jarige werklooze koetsier G. J. v. d. Hwonende ln de Lopsenstraat alhier, toen hij zonder omkijken of een teeken te geven met zijn fiets den Haagweg overstak, aan gereden door een auto. bestuurd door den heer P. C. W. S. uit Wassenaar. Van der H werd over een afstand van eenlge meters meegesleurd en bekwam ernstige verwondingen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen Volgens oog getuigen rreft den autobestuurder geen schuld. Bij zijn pogingen om een aanrij ding nog te vermijden, kwam de auto op het rijwielpad terecht en botste tegen een huis waardoor de voorruit brak. Een familielid van den heer S.. die naast hem zat. werd door de scherven vrij ernstig aan het hoofd verwond en moest zich in het Academisch Ziekenhuis laten behan delen. o VRIJZ. CHR. FEDERATIEHCIS. Blijkens het jaarverslag van bovenge noemde stichting sluit de winst- en verlies rekening met een winstsaldo van f. 261.63. Momenteel zijn alle kamers verhuurd, het geen nog niet eerder is voorgekomen. Ge lijk bekend is het doel der stichting het scheppen en in stand houden van een pas sende gelegenheid voor samenkomst van de Vrijzinnig Protestantsche Kerkgenoot schappen. Gemeenten. Vereenigingen en Groepen te Leiden, hetwelk zij zich voor stelt te bereiken door de exploitatie van een gebouw Het gebruik en beheer van het te stich ten „Federatiehuis" zal zoodanig worden gevoerd dat er in dit .Federatiehuis" plaats is voor alle bijeenkomsten, die niet in strijd zijn met het streven der Vrijzinnige Protestantsche Groepen. Dit streven wordt gekenmerkt door den wil om, op grond van oude traditie of onder invloed van nieuwe geestelijke stroomingen ,de vrijheid van de godsdienstige persoonlijkheid in vragen van Kerk en Confessie te handhaven, over tuigd als deze Groepen zijn, dat het Chris tendom slechts, als het door dezen vrijen protestantschen geest wordt gedragen, thans en ln de toekomst zich zal kunnen doen gelden en gemeenschap van gods dienstig leven en godsdienstigen arbeid zal kunnen bevorderen. o De 1ste ploeg der lichting 1934, van het 6e regiment veldartiileie en bestemd voor den dienst als treinsoldaat, bij de treinafdeeling der le artilleriebrigade te 'sGravenhage onder de wapenen, wordt 1 December ln het genot van groot verlof gesteld. Een van de meest bekende figuren van het Leidsche politiecorps, de brigadier P. de Looff zal met ingang van 1 Januari a.s. den gemeentedienst met pensioen verlaten. RECLAME- 8914 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiij IJMUIDEN, 18 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.73—0.36. Griet per kist van 50 K G. f. 3220. Tongen per KG. f. 1.551.05.. Kleine Schol per kist van 50 KG. f.26—5.90, Schar f.14—12 50. Roggen per 20 stuks f. 1811.50, Vleeten per stuk f 1.13, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.820—6.50. Middel Schelvisch i 32.5028, Kleinmiddel Schelvisch f. 27 19.50, Kleine Schelvisch f. 17.508 40. Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 5140, Gullen per kist van 50 KG. f. 177. Len gen per stuk f. 1.801.40. Heilbot per K.G. f.0 70—0.58. Wijting per kist van 50 K.G. f. 7.502.60, Koolvisch per stuk f. 0.85 0.28, Makreel per kist van 50 K.G. f. 53.70 Aangevoerd 459 kisten versche haring. Prijzen f. 4.901.80 peT kist. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: LJM. 418 met f.2285. LJM 196 met f.4943. IJM. 131 met f.1277. IJM. 19 met f.2873, IJM. 45 met f.1782, IJM, 133 met f.1281. IJM. 70 met f.1329; 1 logger: KW 163 met f.525; KW 151 met f.794 SCH 210 met f.357. SCH 284 met f. 624 voor versche haring; KW 151 met 337 kantjes, KW 20 met 383 kantjes pekelharing voor Katwijk. VLAARDINGSCHE MARKT, 18 October - Binnengekomen schepen: VL. 172 met 40 last; VL. 27 met 27 last; SCH. 250 met 20 last; KW. 55 met 24 last Inog niet ver kocht). Vaste volle haring f. 8.208.60; hom- en kuitziek opgehouden, f. 7 908 10; 10 kantjes hom- en kuitziek f. 6.50; ijle haring f. 4.905.10; steurharing f.4.80 5.20. Alles naar kwaliteit. DE ALGEMEENE TOESTAND. Terreur in het Saargebied. Minister-president Doumergue heeft gisteren den Italiaanschen gezant ontvan gen. Voorts verluidt, dat minister Laval een bezoek wil brengen aan Londen, doch olficieel ls dit nog niet. De officieuse „commissie van onderzoek naar de nationaal-sociallstische terreur in het Saargebied bestaande uit den New- Yorkschen rechtsgeleerde Thomson, het Zweedsche parlementslid, Georg Branting. den oud-premier van Hongarije, graaf Michael Karolyi, onder voorzitterschap van Lord Marley. heeft een rapport ge richt tot den Volkenbond. Aangezien de commissie geen officieel karakter droeg, viel het haar moeilijk, getuigen te vinden .daar vele bewoners van het Saargebied vreezen voor repre sailles. Niettemin heeft de commissie 40 getui gen gehoord, die bijna allen verklaren, vorige maand het slachtoffer te zijn ge weest van daden van terreur. De comisie zegt hierdoor het bewijs ver kregen te hebben: 1. Dat deze daden van terreur veelvul dig voorkomen. 2. dat zij opzettelijk georganiseerd zijn. Tot de getuigen behooren mijnwerkers, geestelijken, trampersoneel, zakenlieden, artsen en advocaten uit verschillende dee- len van het Saargebied. In alle gevallen verklaarden de getui gen, dat hun aanvallers later niet voor de speciale rechtbanken werden gedaagd, ter wijl de tegenstanders van het nationaal- socialisme door deze rechtbanken altijd veroordeeld werden. Het rapport merkt op: „Hoewel wij de waarheid van deze klachten niet hebben kunnen vaststellen, hebben wij geen reden om aan hun juistheid te twijfelen". Tot de getuigen behoorde een 37-jarig handelsman, die verklaarde door 15 nazi's met stalen roeden te zijn geslagen, zoodat hij ernstige verwondingen vertoonde. De commissie betoogt, dat de tegenstan ders der nazi's, meer nog dan een licha melijke een moreele terreur ondergaan, en het leven wordt hun vaak onmogelijk ge maakt en zij moeten hun kinderen vaak buiten het Saargebied op school laten gaan. De commissie besluit, dat neutrale per sonen dienen te worden aangesteld bij de politie en de justitie, daar de lichamelijke en moreele terreur door de huidige samen stelling van deze lichamen in de hand wordt gewerkt. ENGELAND. Een rede van Smuts Bemiddelingsraad voor Wales. Generaal Smuts heeft gisteren bij zijn bevestiging als rector van de St. Andrews- universiteit een rede gehouden, die aan het einde door de professoren, studenten en talrijke andere aanwezigen minuten lang werd toegejuicht. Smuts zeide, dat wij leefden in een zwakke wereld, die eerst een in zijn doeleinden mislukten oorlog en daarna een nog veel meer mis lukten vrede had moeten ondervinden. In de laatste jaren was daar dan nog do aanval op de vrijheid bij gekomen, die misschien in zijn gevolgen erger zou blijken dan oorlog en vredesverdrag samen. Wat wij vroeger verstonden onder den naam „de Pruisische geest" heeft in een groot deel van Europa gezegevierd en het besef van individueele verantwoordelijk heid is verdrongen door de massa-men taliteit, die geen vrijheid van geweten, van spreken van de pers, eigenlijk geen enkele soort vrijheid meer kent. De standaard van de persoonlijke vrij heid is in twee derden van Europa be langrijk lager dan in het begin der 19e eeuw en in sommige landen lager dan in de middeleeuwen. En de dictators begrij pen niet, dat zonder vrijheid 't mensche- lijk ras kan bestaan. Ondanks dit alls was spr. diep in zijn hart nog optimist, orndat hij overal ter wereld meer vredeswil had aangetroffen danjproeger, omdat de wetenschap in der tig jaar meer gepresteerd had dan in de driehonderd jaar daarvoor en ten slotte omdat de jeugd in verreweg de meeste landen, zelfs in sommige dictatoriaal ge regeerde, gezond was van opvattingen. Met den wensch dat de jeugd die spr. nu voor zich zag steeds voor de begrippen van vrijheid en eer op de bres zoude staan, sloot spr. zijn rede. Als resultaat van de gevoerde bespre kingen tusschen vertegenwoordigers der mijneigenaars en de mijnwerkers-federa tie van Zuid-Wales, hebben beide partijen zich accoord verklaard met de benoeming van een bemiddelingsraad voor de mijn industrie, bestaande uit burggraaf Brid- geman of Leigh, sir David Shackleton en L. A. P. Warner. Lord Bridgeman was de eerste minister voor de mijnen, toen dit departement in 1920 werd ingesteld. Van 1922 tot 1924 was hij minister van binnenlandsche zaken en van 1924 tot 1929 eerste lord der admira liteit. Sir David Shackleton heeft in dienst van het ministerie van binnenlandsche zaken en later van het ministerie van arbeid herhaaldelijk in arbeidsconflicten bemiddeld. Hij was geruimen tijd bestuur der en voorzitter van den weversbond, was in 1905 voorzitter van de labourpartij en in 1908 en 1909 voorzitter van het „Trade Union Congress". Na 1910 was hij in ver schillende ministeries werkzaam, meestal voor arbeidszaken. Warner is secretaris en algemeen direc teur van de Mersey Docks en Harbour Board. Tijdens den oorlog verrichte hij belangrijk werk als leider van de afdee- ling dokken en havenwerken van het mi nisterie voor de scheepvaart. De drie arbiters zijn niet alleen gekozen, om te beslissen in 't huidige loonconflict. doch vormen voor den duur der nieuwe overeenkomst een permanente arbitrage instantie. o OOSTENRIJK. 250 communisten te Weenen gearresteerd. Bij een razzia, zijn gisteren te Weenen 250 communisten gearresteerd. Een deel hunner ls naar het concentratiekamp JVoellersdorf overgebracht. FRANKRIJK. Het parlement op 6 November bijeen. Minister-president Doumergue heeft een onderhoud gehad met den president der Kamer. Bevestigd wordt, dat het Fransche parlement tegen 6 November zal worden bijeengeroepen. Het verluidt, dat het voornemen bestaat de Nationale Vergade ring bijeen te roepen ter behandeling van een grondwetsherziening. o SPANJE. De doodstraf weer ingevoerd. Het Staatsblad publiceert den tekst van de wet, waarbij in Spanje de doodstraf weer wordt Ingevoerd voor sociale mis daden, waarbij gebruik is gemaakt van bommen, of van gewapende aanvallen, welke den dood of ernstige verwonding tengevolge hebben. De wet treedt heden ln werking. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Maatregelen tegen alle immigranten. Na een nauwkeurig onderzoek te hebben ingesteld naar de politieke emigranten uit de Baikanlanden, gaat de politie te Praag er thans toe over. controle uit te oefenen op de Duitsche en Oostenrijksche emi granten, aldus de „Nocer" het blad van de agrarische partij. Te Praag wonen op het oogenblik 2400 Duitsche emigranten en ongeveer 200 vroe gere Schutzbund-leden. Het is waar, dat aan een groot deel van deze vluchtelingen het asylrecht niet kan worden ontzegd, doch een wijziging van het asylrecht wordt thans overwogen, ten einde de werkzaam heden van zekere emigrantenkringen te controleeren. Men heeft namelijk geconstateerd, dat emigranten zich bezighielden met de ver spreiding en de vervaardiging van com munistische en pomographische lectuur. Nog onlangs is te Kaschau een door emi granten opgerichte Illegale drukkerij ge sloten. Het blad van de partij van den minister president eiseht dat het asylrecht onver wijld wordt hervormd, en meer speciaal in dien zin. dat aan emigranten iedere politieke activiteit wordt verboden, en hun iedere mogelijkheid wordt ontnomen, de openbare orde te verstoren, opdat de goede betrekkingen met de nabuurstaten niet in gevaar worden gebracht o UIT HET VERRE OOSTEN. Japan en Mongolië. De „Central Evening Post" meldt, dat het aan de grens van Tsjalar tot bloedige botsingen is gekomen tusschen Japanners en Mongolen De Japansche troepen hadden tot taak, twee gebieden, die rijk zijn aan zoutvel- den en deel uitmaken van binnen- Mongollë, bij het Mandsjoerijsche gebied te annexeeren. De Mongoolsche boeren en arbeiders der zoutmijnen, in totaal 20.000 man, stelden zich echter te weer tegen de Japansch- Mantsjoerijsohe troepen. Tijdens liét gevecht zouden aan beide zijden vele doo- den zijn gevallen. Vier Japansche vlieg tuigen zijn door de Mongolen naar beneden geschoten. Op het oogenblik hebben de Japansche troepen zich in de provincie Jehol terug getrokken, om in de streek van Kailoe, Toenjo en Tsjifi een nieuw offensief voor te bereiden. o VEREENIGDE STATEN. Een waarschuwing. In een gepubliceerde Verklaring van den minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, en den onder-minister van Buitenlandsche Zaken Phillips wordt tot bepaalde, niet genoemde landen de waarschuwing ge richt, niet juist voor het openen van besprekingen inzake het afsluiten van een nieuwe handelsovereenkomst die een ver laging van de tolmuren beoogt, de invoerrechten te verhoogen, daar hier door alle onderhandelingen met de Vereenlgde Staten in gevaar worden ge bracht. Onmiddellijk nadat deze verklaring was gepubliceerd gaf men in andere officieele kringen te verstaan, dat vele landen zich min of meer hadden aaneengesloten door een reeks handelsverdragen te sluiten waarvan de Vereenigde Staten zeer ten nadeele waren uitgesloten. Huil verklaarde dat de Vereenigde Sta ten goed op de geschetste praktijken acht zullen slaan en zullen trachten slechts te onderhandelen met landen, die van der gelijke handelwijzen eveneens afkeerig zijn. HULDE AAN POINCARÊ. PARIJS, 18 Oct. i Reuter) Hedenochtend 10 uur is het stoffelijk overschot van oud president Poincaré naar het Pantheon overgebracht, waar het is opgebaard, waar na het défilé van een ontelbare menigte begon. De cenotaaf is bedekt met de nationale kleuren, waarop sluiers van zwarte crêpe vallen. Het geheel wordt door schijnwerpers verlicht. Officieren van de republikeinsche garde en oud-strijders betrekken de dooden- wacht. Ook de gevel van het Pantheon is met floers bekleed. o CHEMICUS OVERLEDEN. MADRID, 18 Oct. (Reuter). Santiago Ramon Cajal, de geleerde, die in 1906 de Nobelprijs voor Chemie behaalde, ls over leden. o STAKING IN POLEN GEËINDIGD. WARSCHAU, 18 Oct. (Reuter). Tusschen werkgevers en werknemers in de ijzer- Industrie van Lodz is een nieuwe arbeids overeenkomst tot stand gekomen, welke tot 31 October 1935 van kracht zal blijven. Hierdoor wordt een eind gemaakt aan de staking, welke drie maanden heeft ge duurd. o- BELGRADO, 18 Oct. (Reuter). Meer dan 500.000 personen zullen het overbren gen van het stoffelijk overschot van Koning Alexander van de Kathedraal, waarheen het vannacht is gebracht, naar het station, vanwaar het per speciale trein naar Oplenats zal worden vervoerd, bijwonen. Van Oplenats zal het naar het Mauso leum van de Karsgeorgewitsj te Topola worden gedragen. 150 000 personen hadden geen gelegen heid meer langs de baar met het stoffelijk overschot te defileeren, hoewel twee dagen lang van 's bchtends 6 tot 's avonds 10 ge legenheid bestond te defileeren. 300.000 personen zijn naar Belgrado ge komen om de begrafenisplechtigheden bij te wonen. BELGRADO, 18 October CV.D.) Onder geweldige belangstelling hebben in de Joegoslavische hoofdstad heden de bij zettingsplechtigheden voor koning Alexan der plaats gehad. Naar schatting zijn meer dan 200.000 bezoekers naar de hoofdstad gekomen zoodat de bevolking van Bel grado bijna is verdubbeld. Meer dan 100 extra-treinen en duizen den autobussen voerden de menigte aan. De politie heeft met het oog op deze drukte en vooral in verband met de veiligheid der vele hooge gasten zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Ten be hoeve van de vele vreemdelingen- moesten op polltle-bevel de café's en restaurants den geheelen nacht openblijven; doch tijdens de plechtigheden zullen zij zijn gesloten evenals alle winkels. Allen die de rouwstoet voor de kathedraal, waar de plechtigheid om 8 uur begon, wilden zien, moesten lang voor 7 uur op hun plaatsen staan, terwijl zij na het passeeren moesten blijven staan tot de politie vergunning gaf zich te verwijderen Niemand der toeschouwers mocht eenig voorwerp in de handen hebben en zij die dit bevel op de onschadelijkste wijze over traden werden evenzeer verwijderd. De congierges van alle langs de route gelegen huizen moesten er voor zorgen, dat alle ramen gesloten bleven en mocht slechts bewoners toelaten. De opname wagens de geluidsfilmoperateurs stonden elk afzonderlijk onder toezicht der politie. De dagbladen mochten reeds gisteren geen mededeelingen van bijzonderheden om trent het verblijf der voornaamste buiten landsche gasten doen. De Stampa die gisteren mededeeling had gedaan van de aankomst van koning Boris van Bulgarije, een bericht, dat geheel on juist was. werd in beslag genomen. Tusschen een dichte menigte, die ver scholen ging achter een haag van politie agenten en militairen begaven vanmorgen de talrijke hooge gasten en Joegoslavische autoriteiten zich naar de Kathedraal, waar de kerkelijke plechtigheid plaats had. Reeds den geheelen nacht bevond zich op straat een dichte menigte want lO.OOOeii die gisteren aankwamen hadden geen onderdak meer gevonden. Om 8 uur waren alle genoodigden in den kathedraal waar het stoffelijk overschot omgeven door een eerewacht was opge baard voor het altaar. Op de tegenover den baar opgestelden troon zag men de kinderfiguur van den jeugdigen koning Peter II. gekleed in Sokoll-uniform. Voor den troon staan de zetels van de koningin weduwe Maria, Koningin Moeder Maria van Roemenië, Alexander's broer Prins Paul. zijn oom Prins Arsène en de overige familieleden. Daarachter zitten de hooge vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden, waaronder twee staats hoofden n.m.l. President Lebrun en Koning Carol van Roemenië en verder Prins George van Engeland, de hertog di Spoleto van Italië, Prins Nicolaas van Roemenië, Prins Cyrillus Bulgarije, de speciale missies en delegaties der verschillende landen, de leden van het Corps Diplomatique, regee ring en parlementsleden alsmede vele andere autoriteiten van Joegoslavië en de hooge geestelijkheid. Nadat het klokgelui dat door alle kerken was overgenomen was verstomd hield de patriarch van Belgrado Barnabas de lijk rede waarin hij er aan herinnerde dat Alexander de eenheid van het Rijk tot stand heeft gebracht. Deze eenheid heeft hij achtergelaten als een testament dat de overlevenden moet bewaren en behoeden. De laatste woorden van den Koning wa ren „Werkt en bewaart Joegoslavië". Dit was de plicht van elk goed vaderlander daarnaast was het de vriendschap met andere staten die de koning ter wille van den vrede ter harte ging. In dit verband was het verheugend, dat zich onder de aanwezigen ook bevond de president van Frankrijk. Nadat de kerkelijke plechtigheid was vervuld werd de baar naar buiten ge dragen. Het is ruim half tien als de rouwstoet wordt opgesteld. Van het station wordt het stoffelijk overschot naar Topola ver voerd om in het familiegraf te worden bijgezet. De stoet biedt een schllderach- tigen aanblik en wordt geopend door een machtig kruis, gedragen door priesters. De priesters worden begeleid door on derofficieren van de Garde. Daarop volgt een afdeeling Garde-cavalerie ln hun blauw met rood uniform. Achter hen wor den de vaandels gedragen van alle Joego slavische regimenten die worden gevolgd door een afdeeling Garde-infanterie in donker-blauwe mantels en zwart-roode veldmutsen. Dan volgen de buitenlandsche legerdelegaties ln hun donkere uniformen gevolgd door de verschillende regimenten van het Joegoslavische leger in velduni- form. Achter de militairen schreden de ceremoniemeesters met de ridders van de orde van de ster der Karegeorgewitsj en daarachter de geestelijken van alle rich tingen. Dan komen de auto's met kransen en bloemen, 19 groote vrachtauto's, hoog opgeladen. Het ls een ontroerend schouw spel het gezadelde, onbereden paard van den Koning in den stoet te zien, geleid door twee Garde-officieren, er achter schrijden de hoogwaardigheidsbekleeders van leger en vloot, met fluweelen kussens waarop de onderscheidingsteekens van den Koning liggen; de kroon, de scepter, de rijksappel, zijn standaard en zijn degen. Diepe ontroering gaat door de menigte als het affuit nadert met de lijkkist. Voor zooverre de ruimte het toelaat knielen dd menschen aan den kant van den weg. Het affuit wordt niet door paarden ge trokken, doch door garde-soldaten van verschillende troepenafdeelingen. De grootste kransen liggen niet op de ailto's, doch worden door officieren, die ter weers zijden van het affuit schrijden, gedragen Achter den baar gaan ln diepen rouw de leden van de Koninklijke familie: de zwaar gesluierde koningin-weduwe en de ko ningin-moeder van Roemenië. Naast haar schrijdt de Jeugdige koning Peter II. Prins Paul is in civiel gekleed. Op de Koninklijke familie volgen de buitenland sche staatshoofden en de leiders der 22 speciale missies, die uit het buitenland zijn gekomen. De buitenlandsche delegaties worden gevolgd door de leden der regeering en door de oud-minister-presidenten. Ook een zigeuner-kapel liep ln den stoet mee en bracht treurmuziek ten gehoore. Boven den stoet cirkelden voortdurend eskaders Joegoslavische en buitenlandsche vliegtuigen o.a Fransche. Engelsche en Roemeensche eskaders. In totaal waren ongeveer 150 vliegtuigen in de lucht. Het voorbijtrekken van den stoet duurde langer dan een uur. Voor den ingang van het station hield het affuit stil. Alle Joegoslavische en bui tenlandsche troepenafdeelingen defileer den hier nog eenmaal voor de baar langs, terwijl op het perron reeds de extra-trein gereed stond die het stoffelijk overschot van den Koning naar Topola brengt. Op alle stations die de trein moest pas seeren had de bevolking zich verzameld om den Koning de laatste eer te bewijzen. Alle hooge gasten en autoriteiten maak ten den tocht naar Topola méde, waar de trein om 1 uur hedenmiddag aankwam. Door een delegatie uit de bevolking werd de kist uit den trein gedragen en naar de door Koning Peter I gestichte kerk te Opleantz gebracht, waar 't familiegraf is. Herdenking te Parijs. PARIJS, 18 Oct. (Reuter). Hedenoch tend vond te Parijs een herdenkingsdienst plaats, waarbij Doumergue, Laval en Mar- chandeau tegenwoordig waren. De Parijsche beurs blijft heden geslo ten, evenals alle theaters. Engelsche kabinetszitting. LONDEN, 18 Oct. (Reuter). In den ka binetsraad deed sir John Simon mededee ling van de telegrammen gezonden door de diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland inzake de gevolgen van den aanslag in Marseille. Ofschoon de ministers met voldoening constateerden, dat ln de hoofdsteden der betrokken landen kalmte heerscht, be spraken zij uitvoerig de terroristische agi tatie. Het kabinet nam evenwel geen en kel besluit. Men is van oordeel dat een Servische stap overeenkomstig art. 2 van het pove- nant van den Volkenbond eenige ihcon- veniënten met zich zou kunnen brengen, die niet in het belang zouden zijn van de kalme Europeesche atmosfeer, hetgeen een enquête van den Volkenbond omtrent de terroristische organisaties in het alge meen niet bedoelt uit te sluiten. Hongarije en de moord. LAUSANNE, 18 Oct. (Reuter). De po litie heeft de papieren, welke de samen zweerders, die den aanslag te Marseille pleegden, te Lausanne in hun koffers lie ten, bestudeerd en uit zekere bron wordt vernomen, dat geen Hongaarsche pas tus schen deze papieren is gevonden. BOEDAPEST, 18 Oct. (Reuter). Naar het Hong. Korr. Bureau meldt zullen naar aanleiding van den aanslag te Marseille, medewerkers van de „Paris Solr" en de „Excelsior" naar Hongarije komen. De autoriteiten zullen hen in staat stellen zioh naar Janka Poesta te begeven, waar zij niets te verbergen hebben. Het bezoek zal er toe bijdragen, dat een eind komt Engelbrechta, D van E. v. Fruchten en aan alle tendentieuse lasterpraat. Goering in het parlement. BELGRADO, 17 Oct. (Reuter). Goering bracht een bezoek aan het parlementsge bouw, waar de meeste afgevaardigden aan wezlg waren, die hem hartelijk begroet ten. Goering betuigde in zijn kwaliteit van voorzitter van het Duitsche parlement zijn deelneming met het door Joegoslavië ge leden verlies en wees op de goede betrek kingen tusschen de twee landen, o.a. op het handelsverdrag. Een der afgevaardigden, een boer, hield een rede en riep: „leve 't nieuwe Duitsch- land", „leve Goering". waarmee alle aan wezigen geestdriftig instemden. Vervolgens begaf Goering zich ingevol ge een uitnoodiging van Prins Paul naar het palels, waar hij met den prins een vriendschappelijk onderhoud had, dat een uur duurde. De prins bedankte hem voor de belangstelling der Duitsche regeering. Bij het onderhoud werd er op gewezen, dat aan beide zijden de wensch bestaat de goede betrekkingen tusschen Duitsch- land en Joegoslavië nog uit te breiden. Rouw in Turkije. ISTANBOEL, 18 Oct. (Reuter), Heden is voor Turkije een dag van nationale rouw in verband met de uitvaart te Belgrado. Alle theaters, bioscopen etc. zijn gesloten. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. TREUENBRITZEN, 18 Oct. (D.N.B.). Op een onbewaakten overweg is een autobus met arbeiders en arbeidsters door een trein gegrepen. Vier personen werden ge dood, 7 ernstig en 5 ilchter gekwetst. o KOORD-DANSERES VERONGELUKT. NEW YORK, 18 Oct. (Reuter). In het varlete-nummer van een van de grootste bioscopen van New York trad sedert eeni- gen tijd een koord-danseres op, die o.a. met een fiets over het koord reed. Gister avond is de vrouw van het koord gevallen en om het leven gekomen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2