LcJDfturï DAGbLAD - Tweede Blad Maandag 15 October 1934 automofilisme. athletiek. golf. zwemmen. waterpolo. schermen. handbal. v/andelsport. luchtvaart. dammen. VRAGENRUBRIEK. CORRESPONDENTIE. KUNST EN LETTEREN. HERfSTTOCnT der k. w. A. C. 146 inschrijvingen. Dat het met de belangstelling voor den jaarlijkschen herfsttocht der K.N.A.C. cres cendo gaat, moge blijken uit het feit, dat zich voor den a.s. rit, welke in den nacht van Zaterdag 20 op Zondag 21 October zal •worden gehouden, niet minder dan 146 deelnemers opgaven, een aantal, Sat tot nu toe nimmer is bereikt. De start, zoowel voor de deelnemers in de nieuwelingen-klasse als voor de meer eeroutlneerden, zal Zaterdag 20 dezer van 19 uur af te Zeist plaats vinden bij Hotel de Hermitage. De aankomst is bepaald op Schiphol. De eerste deelnemers worden al daar te 7 uur 's morgens verwacht. hans herkuleyns vestigt een nieuw wereldrecord. Op de 1 K.M. met staanden start. De bekende Nederlandsche coureur Hans Herkuleyns heeft gisteren deelgenomen de kilometerwedstrijd te Parijs. Herku leyns startte met zijn M.G.-racewagen (1 compressor) in de 750 ccm klasse en slaagde erin het wereldrecord over 1 K.M. met staanden start te verbeteren door het te brengen op een gemiddelde uursnelheid van 113.762 K.M. nieuw wereldrecord 200 meter dames. De bekende Poolsche athlete Stella Walsh slaagde er in tijdens internationale athle- tiekwedstrijden te Tokio om het wereld record 200 Meter hardloopen voor dames te verbeteren. Zij liep den afstand in 23.8 s., terwijl het oude wereldrecord met een tijd van 24.1 sec. eveneens op haar naam stond. noordwijksche golfclub Op de banen van de Noordwijksche Golf club werd de eerste wedstrijd om den Dton-beker gespeeld, 18 holes tegen bo gey, De uitslag was: 1. H. R. Wright (28) met 6 down: 2. H. Krell Jr. (28) met 7 down; 3. W. Redelmeyer (18) met 8 down. onze zwemploeg gehuldigd. De Nederlandsche zwemsters en zwem mers die hebben deelgenomen aan de kampioenschappen te Maagdenburg zijn gisteren te Amsterdam door den heer Kel- lenbach namens den Kon, Ned. Zwembopd toegesproken en gehuldigd. Ook de dames Braun en van Wuyckhuysen deelde in die hulde. Souvenirs in den vorm van een fraai bord, speciaal voor dit doel ontworpen en vervaardigd door de firma Goedewaagen te Gouda, werden uitgereikt. Willy den Ouden kreeg nog een gouden medaille in ontvangst te nemen, aangeboden door het bestuur van den k.n.z.b., voor de verbe tering van haar laatste wereldrecord, ter wijl de zwemsters Wllly den Ouden, Rie- Mastenbroek, Annie Timmermans en Jopie Selbach eveneens een medaille ont vingen voor haar prestatie van de ver betering van het wereldrecord 4 x 100 Meter vrije slag. o zweden—hongarije. J. de Vries scheidsrechter. Naa. wij vernemen heeft de bekende Nederlandsche waterpoloscheidsrechter de heer J. de Vries een uitnoodiging ontvangen om den landenwedstrijd ZwedenHon garije, welke Zondag 21 October a.s. .te Stockholm zal worden gespeeld, te leiden. De heer de Vries heeft besloten deze uit noodiging te aanvaarden. dames-kampioenswedstrijd van den k.n.a.s.b. MeJ. de Boer legt beslag op den titel. Onder auspiciën van den Koninklijken Amateurs Schermbond hebben gistermor gen- en middag in een der bovenzalen van het Grand-Theatre te Rotterdam de natio nale floretkamploenschappen voor dames Plaats gevonden, waaraan werd deelge nomen door dames uit Utrecht, Den Haag, Amsterdam, Amersfoort, Zeist en Rotter dam, In totaal waren er 18 deelneemsters, waarvan mej. de Boer nationaal kam pioene van 1933 haar titel te verdedigen had. Nationaal kampioene werd mej. De Boer met 7 gewonnen partijen, 15 ontvangen en 35gegeven treffers. Daarop volgde de dames: Gew. part. .ontv.tr. geg.tr. 2- Van der Klaauw 5 15 31 3. Van der Voodt 5 21 33 4. Gerritsen 4 28 25 Van der Sluis 3 27 23 6 Dekkers 2 27 26 l Michaells 2 31 16 Roelofs 0 35 10 o VERBREIDING VAN HET HANDBALSPEL Instelling van vier districten. riiie vf te.Amsterdam gehouden vergade- RnStJvmi Bondsspelcommissie van het bonri u, Nederlandsch Gymnastiek Ver hef i.ftn,aar ,WU vernemen, besloten om Oost SÜ „vi.er districten te verdeelen, in véi-hl j' en Noord, een en ander oefernr,» de sterk toenemende be- hg van het handbalspel. Besloten werd voorts om voorloopig nog niet tot het instellen van een hoofd klasse over te gaan. De Bondstechnische vergadering van het K.N.G.V., die op 15 en 16 December a.s. te Amsterdam bijeen komt, zal omtrent bovenstaande beslis singen een definitief besluit nemen. In 1935 zal gelagenheid worden geboden voor het verkrijgen van het K.NG.V. scheidsrechtersdiploma en eveneens voor het behalen van het Bondsdiploma spel leider. Op verzoek van de technische leiding 1 van het Bondsfeest K.N.G.V. H.T.O.S.A.) 1936 werd besloten de nationale handbal kampioenschappen voor dames en heeren, zoowel de halve- als de eindstrijden tij dens deze bondsfeesten tc Amsterdam te i houden. Aan de officieele handbalcompetitie, die thans in 17 van de 26 turnkringen van het K.N.G.V. worden gehouden, nemen 100 vereenlgingen met 175 elftallen deel. geslaagde n.u.w.-marschen. Het was Zaterdag weer een gezellige drukte ln tie theetuin, Oud-Mortus-Zicht aan den Witte Singel. Verschillende wan delaars die het weer hadden afgewacht kwamen zich alsnog even opgeven, zoodat toen om 2 uur het vertreksein gegeven werd, er een goede 120 deelnemers zich op weg begeven, teneinde hun 30 K.M. te gaan verslinden. Langs de Vliet en Leidsche Weg, was er een hoofdpeleton gevormd door de groep der Oranje-garde, hetwelk voor de Papen laan niet gepasseerd mocht worden, daarna was het tempo vrij. Langs den Kerkdam ging het parcours door de mooiste gedeelten van Wassenaar, waarna de- wandelaars weer op den Hoofdweg uit kwamen, en spoedig daarna, kwamen de eersten al aan ln het café van den heer W. Bakker, waar een half uur verplichte rust was. De e H B O. verleende hier haar zeer gewaardeerde medewerking, om de traditioneele blaartjes te verzorgen enz. Nadat ieder weer verfrischt was, stelde men zich weer op, teneinde de laatste kilometers af te leggen. De overige groepen niet te na gespro ken. vielen vooral op, De Oranje-garde als grootste en bestgekleede groep, en D O S. uit Alphen a. d. Rijn, voor haar rustig en keurig marscheeren. Reeds om half zeven waren de eerste wandelaars binnen, geleidelijk kwamen ook de groepen aan. Als eerste groep kwam 6e R.V.A, onder leiding van kapt. v. d. Meulen. Voor ver- eenigingsprijzen kwamen in aanmerking. 6e R.V.A,, Oranje-garde, 't Cadetje uit Sassenhelm en D O S. Voor gisteren hadden blijkbaar velen zich bedacht, met het oog op het niet al te mooie weer. Desondanks waren er toch een 80 wandelaars aan den start versche nen. Ook de man van Polygoon „Haarlem" was aanwezig, welke met gejuich begroet werd. zoodat de goede stemming er reeds in zat. De L.W.S.V. vormde nu het hoofd peleton hetwelk haar als van ouds, uitste kend afging. Deze vereeniglng marcheerde toch keurig netjes het geheele parcours, op waardige wijze propaganda makend voor de wandelsport. Het weer hield zich goed, wat regen be treft, zoodat de wandelaars spoedig al weer de rustplaats in 't vizier kregen. Na de rust, nog een rukje en de N.U.W.- marschen behoorden tot het verleden. De L.W.S.V. en de L.W.T. kwamen beide in aanmerking voor een vereenigingsprijs. Na afloop bracht de heer de Jong. consul der N.U.W. te Alphen, een woord van dank aan de organisatie, welke af was. Een woord van dank is hier zeer zeker op z'n plaats aan de E.H.B.O. en de Leid sche en Wassenaarsche politie, welke allen bijgedragen hebben, deze marschen naar wensch te doen verloopen. de uiver naar mildenhall. Het vliegtuig „Uiver" van het type Douglas, dat zal deelnemen aan de Lon- den-Melbourne Race, zal niet, zooals aan vankelijk gemeld is, morgenmiddag om 1215 uit Amsterdam vertrekken, doch den gewonen morgendienst van 8.00 uit Am sterdam, en 8.35 uit Rotterdam uitvoeren. om het wereldkampioenschap. Te Amsterdam wordt een tweekamp KeilerRaichenbach gehouden om het wereldkampioenschap. De Franschman won de le partij, de tweede werd remise. „ZILVEREN DAM"-WEDSTRIJDEN. Nu het winterseizoen weer begonnen is, heeft de Leidsche Dam-Vereenlging een aanvang gemaakt met de bordenwed strijden. Door den heer Johs. Klinkenberg is een „zilveren dam" beschikbaar gesteld, welke tevens met deze wedstrijden verspeeld wordt. De eerste avond had een spannend verloop. De gedetaileerde uitslag was als volgt: Eerste klas: J. KlinkenbergT. D, v. d. Bosch 20; S. v, d. WijngaardJ. C. den Dekker 20; I. TelengM. Optendrees 20; J. A. BernsenE. Sladek 20; H. de WaterP. Marck uitgesteld. Tweede klas: P. Lepelaar—D. A. Eppinga 0—2: J. Dreef—A. Sladek 0—2: G. P. Dil lenJ. Huismam 0—2: J. BeijJ. de Boer 11: C. TeunissenM. Sweris 0—2; C. Klinkenberg—A. v. Heeringen 02; J. Zaalberg was vrij. luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiliiiiiiiiiniiiliiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiliiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BENTHUIZEN Burgerlijke Stand. Getrouwd: Johan van Veen. 33 jaar en Jannetje van Leeuwen. 40 jaar te Zeg- waart, wed. v. Albertus Johannes Luijken. HAARLEMMERMEER. Opening Bazar. In de O. L. school aan den Hoofd weg nabij den Spaarnwouderweg al hier, werd onder veel belangstelling geopend de door de dameskrans „Bidt en werkt" georganiseerde Bazar ten bate van het fonds tot stichting van een nieuw Kerkgebouw nabij de Lijnden. De openings rede werd uitgesproken door ds. J. C. Sal- verda, Ned. Hervormd Predikant te Hoofd dorp, die het doel van den Bazar uiteen zette en de beste wenschen uitte voor het welslagen. De keurige stands en de bijeen gebrachte uitgebreide collectie fraaie en nuttige arti kelen droegen ieders bewondering weg en het bezoek was op den eersten avond reeds zoo groot, dat het succes al verzekerd is. Ziekenhuisfonds. De vereeniging Ziekenhuisfonds te Nieuw vennep, vergaderde in café Nijssen aldaar, onder leiding van den heer Alkemade, die een overzicht gaf van den gang der zaken der vereeniglng. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. v. d. Linden, J. J, van Buijten, L. Vaalburg en L. Goosen, terwijl in de commissie van toezicht werden gekozen de heeren M. Verkuijl en Meijer. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over het afgeloopen jaar is ont vangen f. 7402.60, nJ. aan contributie f. 6492.41: aan giften f.14; achterstallige contributie f. 9.75 en van de Boaz-bank terugbetaald f. 650. Aan verpleeggelden werd uitgegeven f. 4926.55. De balans wees een batig saldo aan van f. 348.91. HILLEGOM Burgerlijke Stand. Getrouwd: H. P. Buckens en J P. van der Linden G. C. Degger en C Zandvliet W. van Zuilen en B. A. Galjaaxd W. A. van der Wal en J. G Vennekool. Overleden: E. Stassen. 68 jaar vr. A. van de Ruit, 33 jaar m. Loop der bevolking. GevestigdJ. Aaij-van de Beid, Wilhel- minalaan 51 H. Hakvoort, Van den En- delaan 30 G. Smits met vr„ Van Tets- straat 23 J. M. Overmeer. Frederikslaan 2 J. Scholt>e-de Rooy, Meerstaat 192 H. Sluijmer, Hoofdstraat 108 C. Smit, Hoofdstraat 214 W. A S. Zonneveld, Frederikslaan 1. Vertrokken: H. C M. Veelenturf-Staal, naar Noordwijk, Sancta-Maria C. Zand vliet; naar Llsse, Wagendwarsstraat 20 J. A. Schelilnger mefT'gez.. naar Amster dam, Adm. de Ruljterweg 404 II A. Meijboom, naar Heemstede. Pieter Aerts- laan 1 H. Peet. naar N.O.I. per s.s. „Sibajak" F. Kops, naar Aires (Fr.), Rue d'Amiens 103, GEMEENTERAAD. Het werkliedenreglement Het parkeer verbod De stilstaande auto's De veror dening der gemeentepolitie De verkoopverruiming op Zondag. De raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Pont. Afwezig de heeren Vermeer, de Wreede, beiden wegens ongesteldheid en Goemans wegens verblijf in het buiten land. De wijziging van het werklieden-regle ment betrof den pensioengerechtigden leeftijd van stokers aan de gasfabriek, ge volg van de reorganisatie van het bedrijf, hetgeen vroeger is goedgekeurd en bereids ln uitvoering. Het voorstel wordt aan genomen. Op 55-jarigen leeftijd worden stokers ge- pensionneerd met bijslag uit de gemeente kas. Gas- en waterfitters, die aan leidingen van de gasfabriek en waterleiding werken, moeten in het vervolg „erkend" zijn als werkman. De Julianaschool had om verhooging van haar voorschot gevraagd wegens vermin dering der schoolgelden. In verband met een vraag van den heer Fijma is dit punt in de vorige vergadering aangehouden ten einde een onderzoek in te stellen. Thans deelde de voorzitter mee, dat aan deze school dezelfde lijn wordt ge volgd als aan de andere bijzondere scholen, als blijkt dat de ouders geen schoolgeld kunnen of behoeven te betalen wegens onvermogen of ontheffing van belasting. Na inlichtingen van den gemeente ontvanger beslissen B. en W. De heer Fijma zeide ook een onderzoek ingesteld te hebben. Hij liet begrijpen, dat getracht wordt kinderen tot de school te trekken onder betoog dat daar geen school geld betaald behoeft te worden. Als gewe zen bestuurslid van „Volksonderwijs" heeft hij in de propaganda voor de openbare school daaromtrent ondervinding opge daan. De voorzitter merkte op, dat deze zaak buiten de orde omgaat, de gemeente staat er buiten en komt er niets op te kort. De w.n. wethouder Jansen vertelde, hoe het schoolgeld aan de Julianaschool geheven wordt; er wordt vrijwillig meer betaald door enkele der ouders Het verzoek is daarom Ingewilligd. Het parkeerverbod op hoeken van stra ten, bij vluchtheuvels, de Hoofdstraat van Postkantoor tot de Hofstraat en in de Mo lenstraat is met alg. st. aangenomen. Op de vraag van den heer Mathot om alle vluchtheuvels op te ruimen als hoogst gevaarlijke opstakels op den weg werd meegedeeld, dat B. en W. trachten gedaan te krijgen, dat één vluchtheuveltje tus- schen de beide banen gemaakt wordt. De wijziging van de alg. politieverorde ning aangaande stilstaande auto's, bij avond en nacht is goedgekeurd. Op 20 meter afstand van nachtbranders is geen verlichting noodig. De verordening der gemeentepolitie, is lang en breed besproken. Uit de meegedeelde raadsstukken is be kend, dat het ging om de kleeding-kosten, en kindertoeslag voor elk kind tot 18 jaar a f.50 per kind en per jaar. Van hooger hand wordt verlangd, dat het algemeen reglement van het rijk wordt overgeno men. De voorzitter beval dit aan, om de verordening goedgekeurd te krijgen. Als de kindertoeslag niet aldus geregeld wordt, kullen de overuren betaald moeten worden. De heer Meskers was tegen 18 jaar als grens voor kindertoeslag, hij stelde voor 16 'aar, welk voorstel met 4 st. voor is ver worpen De voorstemmers waren de heeren Mathot. Paase, Meskers en Klaver. Het ge heele reglement werd daarna met alg. st. aangenomen. De regeling van het schoolgeld van in richtingen voor M. O. te Haarlem is zóó geworden dat maximaal f. 200 wordt be taald door de gemeente, wat ook betaald moet worden als de leerlingen naar Lelden ter school gaan. De heer Meskers maakte de opmerking, dat het volgens hem een schandaal is als voor kinderen een ver goeding van 't schoolgeld gevraagd wordt. Het voorstel is met alg. st. aangenomen. Verkoopveruiming op Zondag. Aangaan de deze zaak is een niet-eensluitend ad vies ontvangen van de Centrale der drie middenstandsvereenigingen. De R.K. en Chr. vereenigingen waren voor bestendiging van den tegenwoordigen toestand, de Vereeniging Middenstand verzocht de mogelijk geworden verlenging aan de betreffende categoriën van winke liers toe te staan. De handteekeningen op lijsten waren gering; daarna zijn twee adressen bij den raad ingekomen om aan banketbakkers en aan sigarenwinkeliers verruiming toe te staan. B en W. blijven bij hun standpunt, dat er geen motieven zijn om verruiming toe te staan. De heer Fijma beval aan tot verruiming der verkoopgelegenheid te besluiten. Be strijders van dit voorstel waren de heeren Mathot en Klaver, die betoogden dat de middenstanders jaren lang gestreden heb ben voor sluiting op Zondag. Weth. Jansen zette zijn principieel standpunt uiteen, waarna de heer Loerakker en ook de heer Spilker met aandrang verzochten het principieele buiten beschouwing te laten. De voorzitter zeide tegen theologische de batten in den raad te zijn. Het standpunt van B. en W„ geen enkele verruiming is aangenomen. De heeren van Lierop, Paase, Spilker en Fijma waren voor de verruiming. Goedgekeurd is een crediet voor een tegeltrottoir in de Meerstraat, voorste ge deelte. De Oudercommissie der O. L, School heeft per adres verzocht om tegen 1 Ja nuari een kweekeling met acte aan te stellen, om te voorkomen dat vijf leer krachten onderwijs moeten geven aan zeven klassen. B. en W. zijn er tegen het verzoek in te willigen; besloten is het adres aan te houden. Inplaats van den heer Paase, die be dankt heeft als lid der commissie voor cre diet aan kleine kweekers, is de heer de Wreede benoemd. Het gewijzigde uitbreidingsplan is nader vastgesteld. Een adres met vele handteekeningen over het snelverkeer op de Weeresteln- straat verzocht de maximum snelheid vast te stellen op 40 in plaats van 50 KM. zoo als thans. De politle-lnspecteur heeft er over ge rapporteerd. Uit vele besprekingen ont staan ten eerste het advies van B. en W. om voor kennisgeving aan te nemen en ten tweede een voorstel van Deursen, om de maximum snelheid op 25 KM. te bren gen. Daartoe is met 8 tegen 4 st. besloten. Nog is gesproken over bloemen ln de perken (plan Paase), verbetering van den overweg bij de Pastoorslaan en bij het Station, overname van den Parallelweg, bouwvergunning voor een cementen pak huis en uitzending van werkloozen naar de rijkswerkverschaffing. Gevraagd is naar de spellingkwestie op school, en afhouding van premie voor een ziekenfonds van het steungeld, welke vragen door den voorzitter zijn beant woord, De zeer langdurige zitting werd be sloten met een klein incident, toen de heer Kerkhof zeide te veronderstellen, dat de voorzitter tegen een belasting ophaal dienst was. KATWIJK. Vergadering van „S.im.A.V.i.". Alhier werd een bijeenkomst gehouden van de afd. Katwijk en Omstreken van de Vereeniging „S.I.M.A.VJ.". In deze bij eenkomst werden tot voorzitter en secre- taresse-penningmeesteresse resp. gekozen dr. De Ruiter Zijlker te Katwijk aan den Rijn en mevr. LotsyLebret te Valken burg (Z.-H.). De overige bestuursleden zijn: Mevrouw Bosschieter te Rijnsburg; ds. Ingwersen te Katwijk/Zee; mr. Wolderingh v. d. Hoop te Katwijk Zee; ds. Warmolts, Katwijk a. d Rijn; ds. Peter te Rijnsburg. Het doel van „Simavi" is: hulpverschaf fing op medisch gebied te verstrekken aan de groote groep inheemschen in onze Ko loniën, die vooral tengevolge van de on gunstige tijdsomstandigheden, niet of niet voldoende kunnen worden geholpen. Uit spoedig te houden voordrachten met lantaarnplaten, zoowel te Valkenburg als te Rijnsburg, Katwijk a. d. Rijn en Kat wijk aan Zee zal den Inwoners der ge noemde gemeenten duidelijk voor oogen worden gebracht, welk een hoog noodig doel men kan nastreven, wanneer men de hooge roeping, waarbij H.K.H. Prinses Ju liana haar beschermvrouwschap verleende, steunt. KATWIJK AAN ZEE. De lezing door Ds. LEEMANS voor de afd. Geref. Bond zal niet plaats hebben op 16 October, doch op 9374 DONDERDAG 18 OCTOBER. RIJNSBURG. De Groentenhandel. Aan de Groentenveiling was de aanvoer in de afgeloopen week weer groot, doch de prijzen bleven laag. De tweede soort bloemkool kon niet geheel geplaatst worden en draaide ten deele door. De volgende prijzen werden besteed: Bloemkool I f. 5,008.00; idem n f. 1,50 4,00' Roode kool f. 4.00—6,00; Gele kool f. 4,00—6,00; Groene kool f. 2.50—3,50. per 100 stuks; Aardappelen f. 0,90 per kist; Peen f. 0,800,90 per kist; Uien f. 0,90 per baal; Selderie f. 0,80 per 100 bos. Jaarvergadering Chr. Mondorgelciub „Advendo". De Chr. Mondorgelclub hield haar eer ste jaarvergadering in het lokaal achter het Weeshuis. De voorzitter, de heer J. Hoogstraten, heette allen hartelijk welkom en dankte den leider der vereeniging, den heer H. F. Roman uit Leiden voor al zijn arbeid en voor de verdienstelijke wijze, waarop hij de club heeft omhooggebracht. Namens „Advendo" bood hij den heer Roman een bloemstuk aan. De secretaris de heer G. van Delft Gz„ bracht daarop het Jaarverslag uit. Dit verslag gewaagde van een opgewekt ver- eenigingsleven. In de plaats van den heer P. van Zuylen, die als bestuurslid heeft be dankt, werd gekozen de heer D. de Mooy Jz. Nadat de voorzitter allen had opge wekt om de vereeniging tot grooteren bloei te brengen en aanspoorde tot het werven van nieuwe leden, sloot hij de ver gadering met een woord van dank. VEUR—LEIDSCHENDAM. Ledenvergadering der u.d.a.p. De afd. van de S.D.A P. alhier hield een ledenvergadering ln hotel „De Zwaan". Goedgekeurd werd, dat de heer Spronkers uit Hillegersberg lijstaanvoerder zal zijn bij de a.s. verkiezing in het district Gouda; aan de lijst werd nog toegevoegd de on derwijzer Engels uit Voorburg, welke be hoort tot de linkervleugel in de S.D.A.P. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der partij, zal op Vrijdag 26 dezer een herdenkingsavond worden belegd in hotel „de Zwaan" met als spreekster mevr. Adri Pamper uit Rotterdam. Verder zullen dien avond medewerken de Gem. Zang- vereeniging „Morgenrood" en mevr. Recourt uit Den Haag, declamatie. Ook werd nog besloten een collecte te houden voor Zon en Vrijheid en om te pogen een afd. van de A. J. C. op te richten. WASSENAAR. Hooiberg uitgebrand. OEGSTGEEST. Loop der bevolking. Vertrokken: C. Bol en gez., van de Kem- penaerstraat 97, naar Eindhoven R. G. A. CH. Weisemann. van Koninginnelaan 2, naar Duitschland (Bochum) M. J. Veld man. van Endegeest, naar Leiden M. A. C. Beulink, van Wilhelminapark 5. naar Leiden M. Botter, van Endegeest, naar Boskoop J H. v d. Geer. van Abtspoel- weg 13, naar Zoeterwoude. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Sara, d. van P. C. Stuifzand en W. Wijsman Derk Willem, z. van D. W Koldewijn en S. A. Waterreus. Ondertrouwd: J. J. de la Rie. wonende te Bandoeng en F. Dziamsky, Dezer dagen werd de brandweer gealar meerd. De hooiberg bij L. aan de Waals- dorperlaan stond in brand. De brand was ontstaan doordat een vijfjarig kind een brandenden lucifer in of bij den hooi berg had gegooid. De brandweer, die spoe dig ter plaatse aankwam, was den brand spoedig meester. De spuit bleef nog lang ter plaatse daar het vuur telkens weer Oplaaide. R, V, vraagt of het juist Is, dat bij groote warmte en verzadigde of oververza digde lucht het lichaam aan een bijzonder sterke atmosferische electrische werking is blootgesteld. Verder of een stalen spring- veeren matras als onderlaag van het bed voor deze electrische werking gevoelig kan zijn en daardoor haar invloed des nachts in sterker mate op het lichaam kan doen gelden en zoo Ja, of het dan niet beter zou zijn deze stalen veeren door iets anders te vervangen. De vraagsteller heeft waarschijnlijk het eigenaardige gevoel van onlust op het oog dat zich bij sommige menschen gedurende de laatste warme dagen in September heeft voorgedaan, toen de lucht tegelijk warm en vochtig was. Of dit bijzondere gevoel het gevolg is van een bijzonderen electri- schen toestand van de atmosfeer, is moei lijk te zeggen. Het warme weer was een soort Föhnweer en het bedoelde gevoel kan hetzelfde geweest zijn, dat sommige z.g. Föhngevoelige menschen bij dit soort weer ondervinden. In hoeverre dit met lucht- electriciteit te maken heeft, weet ik niet. Men moet overigens onderscheid maken tusschen de electrische spanningsverschil len, die tusschen de verschillende lucht lagen heerschen en de electrische geleid baarheid der lucht, welke laatste, voor zooverre ik weet, invloed heeft op ons ge voel van meer of minder welbehagen. Het vraagstuk van den invloed van de lucht- electriciteit op den mensch is nog weinig onderzocht, men weet er dus nog weinig van. De stalen veeren van een sprlngmatras zijn niet q.q. magnetisch, kunnen het wor den en blijven onder de werking van een magnetiseerenden invloed. Misschien zijn zij in bepaalde gevallen door en of andere oorzaak magnetisch geworden maar zelfs dan nog is het niet aan te nemen, dat zij hun magnetisme onder den invloed van de lucht-electrische ladingen veranderen en dat zij de luchtelectrische invloeden op den mensch helpen versterken. Hoe zou de werking dan wel moeten zijn? A. K., te L. Ongeteekend kunnen wij Uw stuk niet opnemen. nieuwe uitgaven. Verschenen is het eerste nummer van het Vrouwen-Zendingsblad, een 3-maande- lijksche uitgave van den Vrouwen Zen- dingsbond. 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7