LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 15 October 1934 GEMEENTERAAD V. LEIDEN BURG. STAND VAN LEIDEN. INGEZONDEN. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 748, telegrafisch weerbericht t. h. Kon. Ned. MeteoroL Inst te De Bildt. Hoogste Stand 776.9 te Isafjord. Laagste Stand 732.1 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Matige tot krachtige later afnemende N.W. tot N. wind. Half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog regen- of hagelbuien. Aanvankelijk kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Sinds Zaterdag is de weerstoestand ge heel veranderd. Uit een aanvankelijk zwakke daling ln het Noordwesten ls een diepe en nog steeds groeiende depressie ontstaan die snel naar de Oostzee trok en zich Zuidoostwaarts uitbreidt, en in ver band met een belangrijk hooge druk- gebied, dat over IJsland verscheen ls de luchttoevoer Noordelijk geworden, terwijl de drukverschillen groot werden en op vele plaatsen storm heerscht. Gisteravond woel stormachtige Westelijke en Noordweste lijke wind over de Brltsche Eilanden, op de Noordzee en over Denemarken; heden is de wind het krachtigst over Duitschland, maar ook op de Brltsche Eilanden waalt het nog stormachtig terwijl hagelbuien ge weldige rukwinden medebrengen. In Oost- Duitschland is zeer zware regen gevallen, ln Frankrijk ls 't ook ruw weer, in Skandi- navie loopt de wind naar Noordoost maar is het nog niet bijzonder koud. al is toene men van de vorst in het Noorden te wach ten. In ieder geval is de zachte weer- periode voorloopig ten einde. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (40 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 6 gr. C. (43 gr. F.). 3 uur nam: 6 gr. C. (43 gr. F.) HOOGWATERT1JDÉN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. V.m. te 8 u. 58 min.; n.m. te 9 u. 43 min. LICHT OP VOOR FIETSERS OJL Maandag: 5.37 n.m. tot 5.56 vm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 15 Oct. op: 14 u. 07; onder: 21 u. 55. DE PANDERJAGER. Morgenochtend om half elf zal de Pan derjager, die met Geljssendorffer en Asjes deel ral nemen aan den Londen-Melbour- newedstrijd, van Schiphol vertrekken en naar MUdenhall vliegen, vanwaar 20 October dc start plaats heeft. DE POSTVLUCHTEN. De Pelikaan (uitreis) vloog heden van Djask naar Jodpoer. Ook na herkeuring is het verbod van vertooning van het filmjournaal, betrek king hebbende op den moord tc Marseille, gehandhaafd. UIT NED. OOST-INDIE. DE INDISCHE BEGROOTING 1935. BATAVIA, 15 Oct. (Aneta). Nadat diverse wijzigingen en aanvullingen hierin ver werkt zijn, laat de geheele begrooting 1935 voor Ned.-Indië een tekort van f. 75.000.000.—. o FAMILIE,GESPREKKEN INDIE—HOLLAND BANDOENG, 15 Oct. (Aneta). De P-T-T.-dienst overweegt om de Zaterdag middagen en Zaterdagavonden te bestem men voor het voeren van familie-telefoon gesprekken tot een prijs van f. 15.per drie minuten. De openstelling hiervan kan Binnenkort worden verwacht. RADIOVERBINDING NED.-INDIE—JAPAN r 13ANDOENG15 Oct. (Aneta). De radioverbinding tusschen Ned.-Indie en Japan zal 26 October officieel worden geopend. STADSNIEUWS. VOOR DE HELDEN DER ZEE. ,Zaterdag alhier gehouden verkoop n.",™, en speldjes ten bate van het ^eis-fonds heeft het mooie be et van f. 382.79'/» (bruto) opgebracht. o ACADEMISCHE EXAMENS. reSrti»oigd ,ï°?r het candidaatsexamen (Den^Haag) de h€€r H' A' N' ^er (Zitting van hedenmidag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Bande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Schüller en Tepe Na goedkeuring der notulen doet de VOORZITER mededeellng van eenlge In gekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten. Het college van B. en W. stellen spoed- elschend voor ln beroep te gaan bij de Kroon inzake een besluit van Ged. Staten strekkende tot vergunning aan de N. Z. H. T. M. tot exploitatie van de Stadstram en van de lijnen naar Katwijk en Noordwijk. Speciaal wat betreft de Hoogewoerd. Conform besloten. AGENDA. Voorstel om den heer H. van der Jagt, hoofd van de o. 1. school aan de Paul Kru- gerstraat te stellen aan het hoofd van de opleidingsschool voor u l o. aan den Mare- singel. (228) De heer VOS stelt voor dat punt bene vens de onderwijsbenoemingen niet in be handeling te nemen bij afwezigheid van den wethouder van onderwijs. Critiek wil spr. niet gaarne oefenen bij diens afwezig heid. Wethouder GOSLINGA ontraadt uitstel in het belang van het onderwijs. B. en W. staan bovendien geheel achter wethouder Tepe. Het voorstel-Vos wordt verworpen met 2111 stemmen. Voor de S.D.AP. en de heeren Vos en Van Weizen. De heer VOS vraagt dan gesloten zitting. De VOORZITTER vraagt daarop aanhou ding tot een later uur, daar toch nog een gesloten zitting moet plaats vinden. Aldus wordt besloten. lo. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1933 op dat van 1934 van gel den ln verband met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmede tot overbren ging van verschillende ontvang- en uit gaafposten van den kapitaaldienst. (227) Conform besloten. 2o. Begrooting, dienst 1935, van den Keuringsdienst van Waren. (217) Goedgekeurd. 3o. Voorstel, om, met intrekking van het raadsbesluit van 25 Juli 1927 ln zake het in gebruik geven van een strook van het terrein van het gesticht „Endegeest" aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij te Haarlem, een andere strook grond van dat terrein aan genoem de Maatschappij in gebruik te geven. (34 en 218) Conform besloten. 4o. Voorstel: a. tot verkoop aan het Kerkbestuur van de St. Petrus Parochie, te Lei den, van een gedeelte grond, be oosten den Lammenschansweg, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M nis. 4136 ged. en 4137 ged.; b. tot kostelooze overneming In eigen dom en onderhoud bij de gemeente van strooken voor straat bestemden grond beoosten den Lammenschans weg, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M nis. 1415, 3999, 3998 en 3146 (alles gedeeltelijk) e. tot het aangaan met de N.V. Ge meenschappelijk Eigendom, te Den Haag, van een overeenkomst van ruiling van strookjes grond beoos ten den Lammenschansweg. (219) Conform besloten. Bij de politie alhier heeft zich de 34-jarige G. A. L. uit Hilversum aangemeld, die bekende aldaar een partij manufac turen te hebben ontvreemd. De man is naar Hilversum op transport gesteld. Op last van den Officier van Justitie is alhier aangehouden de 19-jarige J. K., die nog twee maanden gevangenisstraf ondergaan moest. De N.V. De Rotterdammers heeft gisteravond in den Leidschen Schouwburg een z.g. volksvoorstelling gegeven van het bekende blijspel van Henri van Wermes- kerken: „Suikerfreule". De voornaamste rollen worden vervuld door Chris de la Mar en Ellen Durieux. Er was slechts weinig belangstelling. Heden is in bedrijf gesteld de geheel gerestaureerde stoomwasschery „De Arend", Heerensingel 27g alhier, onder directie van de heeren de Goede, die In Augustus j.l. gedeeltelijk door brand ver woest werd. Een geheel nieuwe verdieping werd gebouwd onder leiding van de firma Groenewegen te dezer plaatse, waarin ondergebracht zijn de drooginrichting, de mangel-, strijk- en droogzaal en de expe ditieruimten, waarin de mangel- en strijkmachlnes geplaatst zijn, geleverd door de firma Berge Henegouwen. Een en ander maakt een ruimen en zeer hygienischen indruk. Gelijkvloers is de wasscherij, Ketelhuis enz. intact gebleven, doch ook daar zijn diverse verbeteringen naar de eischen des tijds aangebracht. De geheele inrichting is zoodanig, dat een zorgvuldige en vlotte behandeling der goederen gewaarborgd is. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van morgen. De voordrachten over Byzantijnsche beschaving, welke mej. prof. dr. S. Antoniadis deze en de volgende maand zal houden, worden gegeven op de uren ge noemd ln de advertentie elders in dit blad. De reserve-wachtmeesters-titulair Th. Ch. van den Broek, D E. P. Scholte, H. D. J. van Bargem en W. H C Schuk- klng van het 6e Regiment-Veldartillerie alhier zijn met Ingang van heden bevor derd tot kornet bij het wapen der artil lerie. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 8 October 61 volw. pers. Dinsdag 9 October 60 volw. pers. Woensdag 10 October 63 volw. pers. Donderdag 11 October 61 volw. pers. Vrijdag 12 October 62 volw. pers. Zaterdag 13 October 60 volw, pers. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het maken van een over weg over de trambaan tegenover de Lelie straat. (230) Conform besloten. 5o. Voorstel: a. tot het aangaan van een overeen komst tot wijziging van de op 11 Augustus 1921/27 Juni 1921 met de gemeente Waddlnxveer. gesloten en op 9 Juli 1925 en 27 Augustus 1928 gewijzigde stroomleveringsovereen- komst; b. tot het aan de gemeente Waddinx- veen doen restitueeren van een ge deelte van hetgeen die gemeente krachtens de sub a genoemde over eenkomst over 1933 aan Leiden heeft betaald. (220» Conform besloten. 6o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende de aansluiting van particulieren aan het gemeentelijk Radio- distrlbutlenet. (221) Conform besloten. 7o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen de wed. A. IJse- brands, geb. Van den Berg, te Woerden, strekkende tot betaling van kosten van verpleging in het gesticht „Endegeest" te Oegstgeest. (222) Conform besloten. 8o. Voorstel tot, onderhandsche op dracht van de levering van een gedrukt steno-analytisch verslag van de Hande lingen van den Gemeenteraad en van de Ingekomen Stukken aan de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon. (223) De heer GROENEVELD had gaarne ge zien, dat tevens was onderhandeld over een grootere oplaag, opdat de raadsleden twee exemplaren zouden kunnen krijgen, een wenschelijkheid. waarop hij reeds eerder wees. Dit zou je nu weinig of niets hebben behoeven te kosten. Trouwens, de opgave van B. en W. dat daarmede f. 150 f. 180 zou zijn gemoeid is z.i. onjuist, daar voor f. 2.een abonnement is te verkrij gen. De heer BEEKEHKAMP stelt geen prijs op een extra-exemplaar Laat de heer Groeneveld voor f. 2.zich dan abonnee- ren, als hij daarop prijs stelt. Overigens had spr. liever openbare aanbesteding ge wild. waarop hij reeds eerder aandrong. HIJ zal nu geen voorstel doen, doch vraagt voortaan tot aanbesteding over te gaan. 't Is z.i. goedkooper. De heer MANDERS verlangt evenmin een extra-exemplaar en ziet geen behoefte daartoe. De VOORZITTER, wijst er op, dat de raad destijds het idee Groeneveld niet wilde aanvaarden. Over de kosten heeft spr. thans niet de cijfers beschikbaar. Wat aanbesteding betreft, spr. blijft deze in dit geval bestrijden. Van goedkoo per is spr. ook geenszins overtuigd, be twijfelend of een ander firma het voor dezen prijs zelfs wel precies zoo zou kun nen doen ook gelet op de stenografen. Daarnevens dan nog het bewaren van het geheimt De heer GROENEVELD doet een. voorstel om de begrootingspost met f. 100 te ver- hoogen voor zijn geuiten wensch. De VOORZITTER kan dit voorstel nu niet laten behandelen. Het hoort bij de begrooting. De heer WILBRINK wil de zaak nu af doen, deze kaufmannisch beziende, 't Zou nu goedkooper worden, dunkt spr., nu over het contract wordt beslist. De VOORZITTER zegt. dat bij vergroo ting der oplaag de prijs toch herzien zal moeten worden. Hij blijft behandeling bij de begrooting aanraden. De heer GROENEVELD trekt dan zijn voorstel in om het te vervangen door een ander, B. en W. op te dragen te onderhan delen over vergrooting der oplaag van 150 tot 200 exemplaren. Dit voorstel wordt aangenomen met 17 15 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Van Wei zen. Vos, Coster, v. Eecke, Tobé, Wilbrink, v. Tol en Bergers. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 266 stemmen. Tegen de heeren Wilmer, v. Es, Beeken kamp, Eikerbout, Bergers en Lombert. (De zitting duurt voort). GEBOREN. Lijdia Geertruy, d. v. Ph. P. Stikvoort en L. Vonk. ONDERTROUWD J. Heemskerk jm. 27 J. en M. H. Beeren jd. 21 j. J. H. P. Mulder jm. 25 j. en E.C. Jonk jd. 21 J. - J. Ober Jm. 27 j. en J. du Prie jd. 25 j. A. P. Kool jm. 19 J. en M. Zirkzee jd. 17 j. J. H. Phllippo jm. 22 j. en V. Sinteur jd. 20 J. F. de la Rie jm. 25 j. en S. Bekooij jd. 25 J. A. G. v. d. Berg jm. 23 j. en J. Redel jd. 22 j. J. Neuteboom jm. en H. v. d. Kleut jd. OVERLEDEN. N. C. v. d. Kuij m. 45 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE RIJN- EN SCHIEKADE. Weled. Heer Redacteur! Mag ik eenlge ruimte verzoeken voor het volgende, waarvoor hij voorbaat mijn dank. Het is U bekend, hoe beperkt de ruimte is, die toegang geeft tot de Rijn- en Schiekade, vooral aan de zijde van den Haag-weg, het eischt daar van de chauf feurs een bizondere oplettendheid ter voor koming van ongelukken. Nu wordt reeds maanden achtereen die beperkte ruimte gebruikt voor losplaats van zand en steenen en zijn daar geregeld vrachtauto's aan het laden, waardoor andere auto's niet dan met groote moeite en met gebruikmaking van het trottoir een doorgang moeten zoeken. Is het niet mogelijk, dat die losplaats wordt verlegd naar b.v. Galgewater of Groenhovenstraat. Gaarne vestig ik de aandacht van be voegde autoriteiten op dit euvel. Uw abonné 15—10—'34. D. SASSENHEIM GEMEENTERAAD. Besprekingen over parkeerverbod - Het verbarden van de Lindelaan - Bouw- en toekomstplannen. De Raad kwam ln openbare vergadering bil een. Na opening der vergadering deelde de heer Bisschops mede, dat de heer VerKleij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. HIJ verzocht in het vervolg op een anderen dag te vergaderen. De heer Schrama wenschte nog verder te gaan en alleen des avonds te vergaderen. De voorzitter deelde mede, dat door bij zondere omstandigheden nu vergaderd wordt. Weth. Warnaar zelde, dat er een besluit ls, om ln den winter op den dag te ver gaderen. Na een korte discussie werd met de agenda een aanvang gemaakt. De notulen werden goedgekeurd; alleen wordt aangedrongen op een vlugger toe zenden. Ingekomen stukken. In verband met het aanbrengen van vluchtheuvels heeft de Trammaatschappy gevraagd om een par keerverbod. nabij de vluchtheuvels. Het plaatsen van borden zou f. 72 kosten zoo dat de voorzitter voorstelde de zaak eerst eens aan te zien. De heer v. Zonneveld wees er op. dat de verlichting te laat ontstoken wordt, en dat is zeer gevaarhjk. Hij noemde een speciaal geval. De voorzitter: Hierin is reeds verande ring gebracht. Over deze zaak werd breed voerig van gedachten gewisseld. Besloten werd de zaak nog eens aan te zien, In ieder geval zal de verlichting vroeger ont stoken worden. Ingekomen is een verzoek van v. d. Geest c.s., die nog een bedrag, inzake het verharden van de Lindelaan, hadden te vorderen. Hiervoor was hun door den eigenaar ander werk in uitzicht gesteld. Nu de gemeente de zaak in orde heeft ge bracht, vragen zij van de gemeente beta ling van deze bedragen. De voorzitter zelde dat het niet aan gaat deze bedragen te betalen en stelde vcor het verzoek terzyde te leggen. De heer Bisschops: Adressanten zyn van meening dat, als de gemeente het werk niet had uitgevoerd, zy op een of andere manier hun geld hadden gekregen. De heer Schrama vroeg of het wel de juist manier is, dat de gemeente een werk gaat uitvoeren, waardoor deze menschen gedupeerd werden. De voorzitter: Door de langdurige lijdens geschiedenis met den weg, hebben wy zoo moeten handelen. Met wat er te voren ge schied is, kunnen wy toch geen rekening houden. Het gaat niet aan, dat de ge meente dit bedrag betaalt. De heer v. Breda heeft het verwonderd, dat deze zaak niet ln den raad ls behan deld; zelfs niet in de Commissie voor Open bare Werken. De gemeente is als concur rent van particuliere ondernemers opge treden, dit achtte hy verkeerd. Weth. Warnaar: Het was voor het ge meentebestuur een bron van voortdurende ergernis. Wanneer particulieren het werk hadden uitgevoerd, waren er misschien nog meer slachtoffers gevallen. wy hebben het bedrag vooruit laten betalen. Over dit adres werden eindelooze discussies gevoerd met tot resultaat dat de voorzitter pressie zal uitoefenen om beta ling voor die menschen te krijgen. Alsnu kwam in behandeling een bouw plan van 9 huizen aan de Kerklaan. De voorzitter zelde, dat de toestand daar ter plaatse (hoek HoofdstraatKerklaan) zeer zal verbeteren. Er ls slechts een tekort aan ruimte van enkele vierkante centimeters, waarvoor dispensatie gevraagd is. De heer v, Breda zelde dat dit niet juist is. Trouwens er is meer in strijd met de bouwverordening, zooals hy aantoonde. De toestand wordt nog niet ideaal. Af doende verbetering kost geld, doch slechts eens in ons leven wordt de gelegenheid ge boden, en die moeten wy dan aangrijpen. Laten wü afdoende ingrijpen en de zaak niet voor eeuwen bederven. De voorzitter: Als wy het volmaakte niet kunnen bereiken, moeten w, met iets min der tevreden zijn. Alsnu ontspon zich een levendige dis cussie, waaraan zoo goed als alle leden deelnamen en waarin vele toekomstplan nen naar voren kwamen. Zelfs het verkeer in de lucht werd er bijgehaald. Na einde looze discussies werd dispensatie ver leend. Tegen waren de heeren v. Breda en Van Zonneveld. De wyziging en aanvulling van het Amb tenaren-reglement werd goedgekeurd. De Havengeldverordening werd eveneens goedgekeurd. Verkoopgelegenheid op Zondag. Het af- wUzend praeadvies werd aangenomen. De toestand blijft dus zooals deze was. Verkoop voormalige O. L. School. - De heer v. Breda vond f.7000.een goeden prys, doch hy wees er op, dat het besluit tot verkoop van de Fröbelschool moet wor den Ingetrokken. Het besluit tot verkoop werd goedge keurd. Kooper blykt te zyn het R.K. Arm bestuur. Overname Berkenlaan, Beukenlaan, Iepen laan en Lindelaan. Deze werden overgeno men. Wijziging begrooting 1934. Deze werd goedgekeurd. Verslag Commissi etot nazien Gemeente rekening 1933 en voorloopige vaststelling dier rekening. Met de opmerkingen der commissie zal rekening gehouden worden. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. o OEGSTGEEST. Zaterdag 20 October a.s. komt de vereen. „Zonnestraal" een beroep doen op de offervaardigheid onzer Ingezetenen, voor haar werk in dienst der tuberculose- bestryding. Deze collecte wordt voorafge gaan door een filmavond, welke gegeven wordt in het gebouw „Rehoboth" alhier op Woensdag as. des avonds om 8 uur en dient ter nadere kennismaking met het werk van „Zonnestraal." Personen boven 16 jaar hebben vryen toegang. Aldaar be staat tevens gelegenheid zich voor collec- tricc ''anti op te geven voor de collecte- dag. Wü bevelen een en ander hartelijk aan! HAAGSCH GERECHTSHOF. De 29-jarige propagandist H. Th. R. te Rotterdam is door de rechtbank aldaar ter zake van eenvoudige beleediglng tij dens een openbare vergadering van den vroegeren Minister van Economische Za ken mr. T. J. Verschuur en van het hoofd van het Veeartsenükundig Toezicht prof. dr. Berger en van den directeur van het Slachthuis te Wageningen, den heer van Ginkel veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis met verbetering van gronden bevestigd. AMSTERDAM, 15 October. Flauwe markt. Koersen algemeen lager. Alg. Exploraties gevraagd. Duitsche obliga ties verdeeld. Ned. Staatsfondsen hooger. De Vereenigde Staten zyn op het oogen- blrk weer eens het tooneel van een hefti- gen petroleumoorlog. De prijzen van ben zine zijn de laatste weken voortdurend verlaagd en bewegen zich thans op een niveau, dat vele maatschappyen verliezen doet lijden Dit is in de eerste plaats het geval met die ondernemingen, die voor de productie ruwe olie moeten aankoopen. In de petroleumcoae toch is de verkoopprys van dit product vastgesteld en wel op zoodanig peil, dat met de productie van ruwe olie een flinke winst is te maken. Nu ls weliswaar de grootte der productie vastgesteld, doch de financieele voordee- len zyn zoodanig, dat buiten het vastge stelde quotum nog belangrijke hoeveel heden ruwe olie worden gewonnen. De regeering heeft reeds verschillende maat regelen genomen om het euvel der „hot oil" te beteugelen, doch tot op het oogen- blik tevergeefs. Reeds enkele malen is getracht door vergrooting van den uitvoer de binnen- landsche markt te saneeren. Deze pogingen hebben evenwel schipbreuk geleden, daar ook elders in de wereld de markt ruim schoots van petroleum en petroleumderi- vaten is voorzien. Zelfs moet rekening worden gehouden met een verdere toene ming van het aanbod, nu de velden in Irak in productie komen en de pypleidin- gen voor den afvoer naar de kust gereed zyn. Roemenië zal daardoor gedwongen worden te gaan concurreeren. De voor uitzichten voor de petroleumindustrie zoowel in de Vereenigde Staten als elders zyn dus niet bijster hoopvol en dit weer spiegelt zich duidelijk ln de koersbewe- glng van petroleumwaarden. De noteerin gen van deze papieren zyn de laatste weken langzamerhand afgebrokkeld, hoe wel de algemeene beurstendenz over het aleemeen niet ongunstig was. De stemming op de fondsenmarkt stond onder Invloed van de zwakke houding van Petroleumwaarden. Vooral Kon. Olies wa ren aan aanbod onderhevig. zy openden 2 pet. lager en liepen verder terug. De Amer. soorten werden iets lager dan Zaterdag verhandeld. Het nieuws was weinig opwekkend. De New Yorksche beurs was aan het slot van de vorige week ge drukt; de Internationale politieke situa» wordt ongunstig beoordeeld. yv. Industr. fondsen verkeerden in reactie. Philips daalden ongeveer 3 pet., Unilevers l'/j pet. Aku's waren een fractie zwakker. Rub bers waren gedrukt. A'dam Rubbers rea geerden ongeveer 1 Suikers lagen flauw onder leiding van H.V.A.'s. Naar uit Indië wordt bericht verwacht men dat de N.I.V.A.S. niet zal worden verlengd. Tabakken lagen verdeeld, doch de grondtendenz was gedrukt. Deli Batavla's golden 2lager. Ook Senembah's leden eenig verlies. Alg. Exploraties trokken eenige attentie en lie pen 4°/o op. Amerik. fondsen waren ge drukt. In verband met de regeling voor de beta ling van de coupons op de Dawesleening verwacht men een overeenkomstige rege ling voor de Youngleening. Deze werden daarom in obligaties met en zonder ket ting-verklaring genoteerd. Met-verklaring obligaties waren veilig, doch zonder daalden 1%. De Ned. en Ned. Indische beleggingsmarkt verkeerde Sets in herstel. De handel bleef uiterst gering. Men wacht op verdere mededeellngen om trent de nieuwe Indische leening. WISSELKOERSEN. Engeland 7.— (7.20 1/4). Duitschland 59.39 (59.27 1/2). Frankrijk 9.72 3/4 (9.73 1/4). België 34.45 (34.44). Zwitserland 48.11 (48.10). Denemarken 32.10 (32.15). Zweden 37.05 (37.12 1/2). Noorwegen 36.10 (36.171/2). New-York 1.46 3/8 (1.453/4). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag. ROTTERDAM, 15 Oct, 1934. Veemarkt. Totale aanvoer 2172 stuks. Vette runderen 442 stuks, 422 vette kalveren, 565 schapen en lammeren. 829 varkens, 17 nuchtere kalveren. Pryzen per K.G. Vette koeien 5658, 4650. 35—28; vette ossen 5054, 4547,' 40; vette kalv. 6575. 50—60, 4045 varkens (levend gewicht) 30, 29, 28; scha pen 39. 35, 31; lammeren 40, 36, 30. Prijzen per stuk: schapen 17, 13, 8; lammeren 11, 9. 7. Vette koeien en ossen, aanvoer tame lijk, handel lui, prijzen als 1.1. Dinsdag 2 ct. Vette kalveren, aanvoer flinker, han del flauw, pryzen onveranderd 5 ct. Schapen en lammeren, aanvoer minder, handel willig, prijzen Iets stijver. Varkens, aanvoer korter, handel kalm, prijzen als 1.1. Maandag 1 ct. WESTLAND Middenprijs van de vel lingen van den Bond Westland van 13 Oct. Alicante druiven 1524 ct.; Colmandrui- ven 21—22 ct.; Gros Maroc 25—26 ct.; Champion 18—29 ct.; Muskaatdruiven 14 18 ct per K.G.; tomaten A 35—1.08; B 301.10; C. 25—78 ct. per bak; dubbele boonen 7075 ct. per kist; meloenen 10 12 ct. per stuk. S—I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3