i&ujen jongensjas PEEK&CLOMPENBIIRC LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 15 October 1934 BINNENLAND. 4 RECLAME is een lieve boy, maar onze jas maakt hem tot uw schattebout Komt moeders! Er is maar één goed passende jongensjas met hoogste kwaliteiten hooglng ln bijzondere gevallen bot 75. even als thans tot 100); d 10 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. door verlaging van het maximum, tot 40. Daarentegen komt aan de gemeente ben goede: a een uitkeering uit het subsidiefonds ®d f 0.50 per aangeslagene ln de gemeente- fondsbelasting (wegens indeeling van de gemeente ln de 2e klasse) b: een hoogere subsidie ln de Werkloos-, heldsultgaven. Het flnancleele voordeel van het geheele wetsontwerp wordt voor de gemeente-be grooting I935 geraamd op f. 97.000 en voor 1936 op f. 58.300. Overeenkomstig de bedoeling der Regee ring is met dit wetsontwerp bij de samen stelling van de begrooting rekening ge houden; de consequentie bracht mede dit ook te doen ten aanzien van het wets ontwerp A. ïntusschen ls een en ander in dien vorm geschied, dat de desbetreffende posten der begrootlng zijn uitgetrokken naar den bestaanden toestand (buiten be schouwing gelaten dus de belde wetsont werpen) en dat op hoofdstuk XV één post is gebracht, bevattende het flnancleele resultaat van de wetsontwerpen. Dekking van het tekort. In mindering van het bedrag van 1325.601 komt derhalve het netto finan cieel voordeel der wetsontwerpen ad rond 1.64.750. Er blijft dan nog te voorzien in een som van f. 260.851. Als dekkingsmiddelen kunnen worden aangewezen le tol veering van de storting ln het Vernieuwingsfonds der Stedelijke fabrie ken van Gas en Electriclteit. Ingevolge de bedrljfsverordening wordt de rekening van belde fabrieken belast met 2 'U van de som der door de gemeente oorspronkelijk verstrekte en nog niet af geloste aanleg- en uitbreidingskapitalen. De storting ad 2 °/o zou over 1935 moeten belragen voor de gasfabriek f. 37.072 en voor de electriciteltsfabriek f. 167.470, zoo dat een vermindering tot 1 een bedrag van f-102.271 oplevert. De volgende ge gevens per 1 Januari 1934 mogen hier een plaats vinden Gasfabriek Elec.fabriek Boekwaarde vaste bezittingen f. 983.005.97 f. 6.220.171.56 Vernieuwings fonds „479.190.61 „1.160.619.98 f. 503.815.35 f. 5.059.551.58 In overeenstemming met de meening van Commissarissen achten B. en W. on der de huidige omstandigheden, mede ge let op den stand der technische inrichting van de bedrijven (waaronder de distribu tienetten) en dien van het Vernieuwings fonds, deze tijdelijke vermindering van de storting gewettigd. 2e. beschikking over de helft van een Indertijd bij de Gasfabriek voor een inmid dels vervallen doel gevormde reserve van f. 80.000; restitutie van een gedeelte van deze vroeger ingehouden winst aan den gewonen dienst, is eveneens verantwoord. 3e. winst van het Radio-distributie bedrijf ad f. 18.580. In de ingediende begrooting wordt aan het exploitatie-overschot van f. 18.580 de bestemimng van extra-afschrijving ge geven. In den loop van den tijd werden uit de exploitatie verschillende bedragen aange wend voor ombouw van het (afgeschreven) bovengrondsche net tot ondergrondsch net. Nu dus reeds belangrijke extra-afschrijvin gen hebben plaats gehad, als gevolg waar van nog nimmer een bate uit het Radio- bedrijf aan de gemeente ten goede kwam, kan naar meening van B. en W. de ge raamde extra-afschrijving in 1935 gevoeg lijk achterwege blijven. De bedrijfsbegroo- ting sluit dan met een winst van f. 18.580. Thans ontbreekt nog een som van f. 100.000, welk bedrag B. en W. voorstellen el te schrijven van de Algemeene Reserve der gemeente, groot f. 500.000. Het ls echter niet hun bedoeling, dat dit bedrag ook In derdaad geheel wordt gebruikt; door nog nader te nemen maatregelen tot verlaging van de uitgaven en zoo mogelijk verster king van de inkomsten, dient te worden getracht het werkelijk benoodlgde bedrag zooveel mogelijk te reduceeren. De bezuiniging en versobering moeten daarom krachtig worden voortgezet, niet alleen om de begrootingspositie van 1935 te verbeteren, maar ook om aan de stij gende moeilijkheden in de toekomst het hoofd te kunnen bieden, B. en W. hebben zich voor dezen bezulnigings- en recon structie-arbeid de voorlichting verschaft van een ter zake kundigen adviseur en Biet diens hulp hopen wii goede resultaten te bereiken. Zij rekenen daarbij in de eerste plaats op de onmisbare medewerking van den Raad. Allereerst zullen nu door het College de algemeene begrooting en de bedrijfsbegroo- tingen aan een grondige revisie worden onderworpen waarvan B. en W. het resul taat bij de Memorie van Antwoord zoo mogelijk nog eerder bij afzonderlijke nota van wijziging zullen mededeelen. Het is Ïntusschen niet te verwachten, dat reeds voor het jaar 1935 het bedrag van f. 100.000 geheel zal kunnen worden overbrugd, zoo dat er wellicht rekening mede moet wor den gehouden, dat althans een gedeelte van dta bedrag daadwerkelijk uit de Al gemeene Reserve moet worden geput. B. en W. achten dit in oasu volkomen verantwoord en geheel tn overeenstemming met de steeds gevolgde gedragslijn, dat de Algemeene Reserve alleen in uiterste nood zaak mag worden aangesproken. Dank zij deze gedragslijn kon de Reserve, hoewel de crisis reeds eenige jaren voortduurt nog steeds intact worden gelaten doch thans is de noodzaak tot een gedeeltelijke be schikking aanwezig, aangezien anders de toevlucht zou moeten worden gezocht tot een veel funester middel, tw belasting- verhooging. Belastingverhooglng te voorkomen ls toch in dezen tijd primaire eisch; te min der dient de gemeente daartoe thans over Je gaan, nu door de hiervoor genoemde van het tarief der gemeente- ondsbelasting de belastingdruk der bur gen] m zlln geheel toch reeds eenieszins zal worden verzwaard. ',,en w mogen hierbli Ïntusschen op- •Lm i at TO0 de 30/150 opcenten op de «emeentefondsbelasting en de 30 opcenten NIEUW HOOFDKWARTIER DER PADVINDERS. OPENING DOOR PRINSES JULIANA. Zaterdagmiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana onder groote belangstelling' het nieuwe gebouw van het Nationale Hoofd kwartier van De Nederlandsche Padvin ders aan de Alexanderstraat te 's-Graven- hage geopend. Op het Plein 1813 en ln de Alexander straat stonden groote groepen van pad- Vinders; welpen, verkenners en voortrek kers in lange rijen geschaard, als een eerewacht voor de Prinses. Het standbeeld op het plein was geheel omgeven met vlaggen van de verschillende groepen, terwijl ln verschillende formaties de pad vinders, zeeverkenners en leden van het meisjesgilde er omheen stonden. Deze groepen werden afgewisseld door muziek korpsen, tamboers en hoornblazers, welke door tromgeroffel en hoorngeschal de plechtigheid opluisterden. Reeds vroeg ln den middag kwamen van alle kanten de groepen aangemar- cheerd, met muziek en vaandels en allen vonden een plaats hetzij op het Plein 1813, in de Alexanderstraat of ln de Sophialaan, waar de begroeting van de Prinses zou plaats hebben. Daar stond ook het muziekkorps van de Huzaren opge steld. Precies om halfvier arriveerde de auto met de Prinses, vergezeld van freule De Brauw en baron Baud. Op den hoek van de Zeestraat en Sophialaan verliet Zij de auto en werd hier begroet door den hoofd verkenner vice-admiraal Rambonnet. Ter wijl de Huzarenmuziek het „Wilhelmus" speelde schreed de Prinses met den hoofd verkenner langs de haag van padvinders naar het Plein 1813, waar de welpen opge steld stonden. Hier was een raadsrots gemaakt, om geven door verschillende totempalen der horden. De hoofdverkenner verzocht de Prinses deze te beklimmen en den horde- roep van de welpen in ontvangst te nemen. De Prinses voldeed hieraan en het was een aardig moment, toen alle welpen luid hun horde-roep deden hooren. De Prinses toonde zich met dit eerbewijs zeer Inge nomen en wuifde naar alle kanten om vriendelijk voor de hulde te danken. Een der welpen bood nog een fraaie bouquet orchideeën aan de Prinses aan. Onder de vele belangstellenden, die de openingsplechtigheid bijwoonden, waren de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr Marchant, de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. Van Karnebeek, de gezanten van Enge land en van België, de commandant van het veldleger, generaal Röell en de chef van den marinestaf, vice-admiraal De Graaff, oud-gouverneur-generaal Pock, Jhr. mr. Feith, vice-president en mr Don- ner, raadsheer ln den Hoogen Raad, prof. Van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs, mr, Zuyderhoff. jhr. H. Loudon en voorts vele anderen, alsmede de hoofd figuren uit de Padvindersbeweging. Toen Prinses Juliana had plaats geno men, sprak hoofdverkenner Rambonnet een rede uit, waarin hij eraan herinnerde, dat achttien jaar geleden de vereeniglng voor de eerste maal in het bezit van een hoofdkwartier kwam in de 2de Constan- tijn Huygensstraat te Amsterdam, maar vijf jaar later werd het uit financieele overwegingen weer verkort en het secre tariaat der vereeniglng gevestigd ten huize van den secretaris, mr. A. Fens te Eind hoven en tijdelijk ten huize van den secretaris-penninmeester, dr. T. F. Egidius te Utrecht. De oorzaak van deze ongunstige wen ding moet gezocht worden in het. op rui men voet, helpen van nieuwe afdeelingen en troepen, waardoor deze geen offers behoefden te brengen om de beweging te doen slagen en veelal geen voldoende zorg aan het onderhoud van hun eigendom men besteedden. De padvindersbeweging is toegankelijk voor iedereen, zonder onderscheid van rang of stand. Alle twistpunten op gods dienstig of politiek gebied, misplaatst ais op de vermogensbelasting inderdaad afge schaft waren, zooals immers aanvankelijk mocht worden verwacht, dit de positie der gemeente zeer zou hebben vergemak kelijkt. omdat op de basis van gelijkblij- venden belastingdruk de begrooting alsdan sluitend had kunnen worden gemaakt, zonder dat gelden aan de Algemeene Reresve behoefden te worden onttrokken. Aanvankelijk was dan ook op deze wijze een sluitende begrooting verkregen, totdat door de indiening op 18 September 1934 van het wetsontwerp tot handhaving van de crlsisopcenten ten bate van het rijks- budget, het evenwicht der gemeentebegroo- tlng plotseling werd verbroken en alsnog een beroep op de Algemeene Reserve moest worden gedaan. In dit verband merken B. en W. verder nog op, dat over de uitkomsten van den dienst 1934 op het oogenblik niets met zekerheid valt te zeggen; het laat zich echter wel aanzien, dat de dienst zich zal bedruipen en dat daarvoor dus geen be roep op de Algemeene Reserve behoeft te worden gedaan. Ten slotte deelen B. en W. nog mede, dat in behandeling ls een herziening van de algemeene salarisregeling, welke o_m. omvat omzetting van de tijdelijke korting in een definitieve salarisverlaging, verlen ging van de periodiéke verhoogingen wij ziging van de diploma-regeling in den geest van conclusie 9 van het rapport der Commissie-Schouten, terwijl verder de salarissen in het algemeen dienen te wor den getoetst, aan het rijkssalarispeil. Voor- loopig is in de begirooting alleen opge nomen de bate, voortvloeiende uit. vermin dering van pensloenslasten tengevolge van den eerstvermelden maatregel. 1.) Eerst uit de op 18 September verschenen mlllloenen-nota ls gebleken, dnt deze opcenten zullen worden omgezt ln een heffing ten be hoeve van de algemeene rljksbegrootlng van resp. 60 opcenten op do Inkomstenbelasting en 30 opcenten op de vermogensbelasting; deze wijzi ging zal biykens de toelichting der Regeering geen noemenswaardige verschuiving ln den be lastingdruk teweegbrengen. ze zijn in een jeugdbeweging en schadelijk voor positieve karakterontwikkeling, be- hooren te worden vermeden. De Belofte, zooals B. P. die als algemeene richtlijn aangegeven heeft en die door het Internationale Bureau voor de toetreding van nieuwe leden wordt verelscht, is de band die allen samenbindt tot een groote wereldbroederschap. Het bovenhuis in de Billitonstraat No. 26, bleek weldra te klein. Aan het gevoel voor orde moest daardoor hoe langer hoe meer geweld worden gedaan. Dit was de reden, dat de huur, die in Juli van dit jaar afliep, niet kon worden verlengd. Het oog is toen gevallen op dit gebouw, welks ligging in de onmiddellijke nabij heid van het Plein 1813 een bijzonder symbolische beteekenis en die aan een grooten verkeersweg een groote aantrek king voor ons had. Er moest veel aan ge daan worden en er ls veel aan gedaan, maar de architect Van Leeuwen heeft ge heel belangloos zijn hulp verleend, ten einde beneden de oorspronkelijke ramin gen te blijven. Na de rede van den hoofdverkenner nam de Prinses het woord. H. K. H. zeide dat het Haar een groot voorrecht was deze openingsplechtigheid te mogen verrichten, in het bijzonder om dat ZÜ zich de dochter gevoelde van den- gene, die zeer zeker met zooveel genoegen op deze plaats gestaan zou hebben. Toen het verzoek om vanmiddag hier tegen woordig te zijn tot Haar kwam, was de Prinses er dan ook zeer verheugd mede terwille van de nagedachtenis van Haar vader, doch ook persoonlijk heeft Zij dit zeer gewaardeerd. De Prinses hoopte, dat dit nieuwe ge bouw zou bijdragen tot den bloei van de Nederlandsche Padvindersbeweging Daarna bezichtigde de Prinses het ge bouw. o MUTATIES BIJ DE LANDMACHT MET INGANG VAN 1 NOVEMBER. Ingang 1 November zijn in hun rang en ouderdom van rang overgeplaatst: a. bij den generalen staf: de majoors H. H. Thoden van Velzen en J. Dwars, onder scheidenlijk van het 15e en van het 21e reg. inf.; b. bij den plaatselijken staf: de eerste- luit. G. A. Adriaansen van 't lie reg. inf.; c. bij het wapen der inf.: de kap. A. Q. H. Dijxhoorn van den generalen staf; d. bij het wapen der cavalerie: de luit.- kol. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst van den generalen staf, chef van den staf van het Hoofdkwartier van het Veldleger. Ingang 1 November benoemd en aan gesteld: a. bij den generalen staf: tot kolonel: de luit.-kolonels J. Harberts en J. J. van Santen, beiden van den generalen staf, onderscheidenlijk chef van den staf der IVe divisie en chef vaq den staf der Ie divisie; tot majoor: de kapitein T. J. Ree- ser van den generalen staf, sous-chef van den staf van het Hoofdkwartier van het Veldleger; tot kapitein: de eerste-luite- nants C. D. Kamerling, J. H. Jager en A. T, C. Opsomer, onderscheidenlijk van den staf der inf., van het 15e reg. inf. en van het 2e reg. veldart.; b. bij het wapen der inf.: le. tot commandant van het reg. grena diers de luit.-kol. W. M. F. E. P. de Jager van den staf der inf., toegevoegd aan den Inspecteur der inf. 2e. tot luit.-kol. onderscheidenlijk com mandant van het 3e regiment inf., van het 22e reg, inf., van het 12e reg. inf., van het 10e reg. inf., van het le reg. inf. en van het reg. jagers de majoors J. H. Sonne, F. B. A J. Jansen, P. W. Leverland, W. M, C. J. Hafkemeijer, H. J. van Limbeek en K. J. Adams, resp. van den staf der vne infanteriebrigade, het 22e reg. inf., het 20e reg. inf., het reg. grenadiers, het 8e reg. inf. en het reg. jagers: 3e. met tijdelijke afwijking van de be staande organisatie, tot luit.-kol. bij den staf der IVe infanterie-brigade de majoor mr. dr. J. S. Barbas van het 19e reg. inf.; 4e. tot majoor, onderscheidenlijk bij het 8e reg. Inf., het 16e reg. inf., het reg. grenadiers, den staf der VIHe infanterie brigade, het 18e reg. inf., het 22e reg. inf., den staf der inf., het 21e reg. inf., het 15e reg. inf. en het 20e reg. inf.: de kapiteins H. A. Ribbius, H. D. Buurman, H. D. Scher- penhuijzen, A. Govers, L. K. van Loon, J. F. de Ridder, W. A. de Groot, H, Polis, P. N, Spruijt en T. H. Schol, resp. adjudant van den staf der Hle infanterie-brigade; adj. van het 4e reg. inf.; het 4e reg. inf.; van den staf der inf., toegevoegd aan den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht; adj. van het 2e reg. inf.; adj. van het 12e reg. inf., van den staf der Inf., toegevoegd aan den inspecteur der inf.; van de schoolcompagnie van den mo- tordienst; van het lie reg. inf. van den generalen staf, adj.-chef van den staf der me divisie; c. Mj het wapen der cavalerie: tot com mandant van het reg. wielrijders de luit.- kol. H. F, M. baron van Voorst tot Voorst voornoemd d. bij het wapen der art.: le. tot kolonel, commandant van de He artilleriebrigade de luit.-kol. jhr. K. F, Quarles van Ufford, commandant van het 3e reg. veldart.; 2e. tot commandant van het reg. motor- art. de luit.-kol. J. M. Ridder van Rappard, comm. van het reg. kustartillerie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegen woordig commando; 3e. tot luit.-kol., onderscheidenlijk com mandant van het reg. kustart. en van het 3e reg. veldart. de majoors J. H. C. Bentz van den Berg en L. J. de Decker, resp. van het reg. kustart.. en van 't 7e reg. veldart.; 4e. tot comm. van het korps rijdende art. de majoor R. P. J. van den Berg van Sapa- roea, van den staf der Ille art.-brlgade: e. bij het wapen der genie le. tot commandant van het reg. genie troepen de kolonel W. N. Becking van den staf der genie, comm in het 2e genie- commandement, zulks onder eervolle ont heffing uit zijn tegenwoordig commando; 2e. bij den staf van het wapen: tot kolonel, comm. in het 2e genie-comm. de luit.-kol. P. J. Stuitje van dien staf; 3e. bij het reg. genietroepen tot luit.-kol. de majoor D. van den Berg van dat reg.; bij het dienstvak der mil. adm.: tot ma joor bij het 6e reg. inf., de kap. w. Weis- felt van dat dienstvak; bij het res.-pers. der landmacht: bij den generalen staf, a. tot res.-kol. de res.- lult. L. C. Preij, van den gen. staf. ROUWDIENST VOOR KONING ALEXANDER. Gistermiddag te Den Haag. Gistermiddag heeft in de Roomsche Kerk aan de Sweelinckstraat 54 te Den Haag een rouwdienst plaats gehad voor den vermoorden koning van Yoego-Slavië. Er bestond groote belangstelling voor den dienst. Aanwezig waren o.m. de heeren H. H. van Dam, consul-generaal, F. Pierrot, vice-consul en N. Zlosilo, secretaris van het consulaat van Yoego Slavië te Rot terdam, mr. H. W. C. J. de Jong, adviseur van het voormalig Yoeeo Slavisch gezant schap te Den Haag. leden der Yoego-Sla- vische kolonies te Rotterdam. Den Haag en in andere plaatsen, de Engelsche ge zant. Sir Hubert Montgommery, de heer Boustokhkine, belast met de liquidatie van de voormalige Russische legatie te Den Haag en de president van het Per manente Hof van Internationale Justitie, Sir Cecil Hurst. De Aartspriester, de heer A. Rosanoff, leidde den dienst en hield een kleine toe spraak, waarin hij verklaarde, dat de Rus sische emigranten, wier kerk deze dienst had georganiseerd. Koning Alexander dankbaar waren voor de groote vriend schap. welke deze voor hun land had ge koesterd, en dat zij zijn heengaan als dat van een goed mensch bewenen. o MINISTER COLIJN BEZOCHT „BRONBEEK". Zaterdagmiddag heeft de minister-pre sident Z.Exc. H. Colijn ln zijn functie van minister van koloniën een bezoek ge bracht aan het Kon. Koloniaal Militaire Invalledenhuis „Bronbeek" te Arnhem. De minister werd rondgeleid ioer den com mandant. o FUSIECONGRES KATHOLIEKE PARTIJEN. Rede van den heer Veraart. In September 1933 is de fusie tot stand gekomen tusschen de R.K. Volkspartij (Mr. P. Arts) en de Kath. Dem. Bond (prof. ir. J. A. Veraart) en door deze samensmelting ontstond de Katholiek Democratische Partij (K.D.P.). Op 4 Juli 1934 hebben de K D.P. en de Kath. Dem. Arb. Partij (K.D.A.P.) in bun resp. congres principieel tot een tweede fusie besloten. Deze fusie is sindsdien organisatorisch voorbereid en is nu prac- tisch ook een feit geworden in een ge meenschappelijk congres, dat gisteren te Utrecht werd gehouden in het gebouw Casino. De nieuwe partij zal blijven hee- ten K.D.P. waarvan prof. Veraart de lei der is. Om twee uur werd het Congres door prof. Veraart geopend. De groote zaal was geheel gevuld met deputaties uit alle deelen van het land en verdere belang stellenden. Nadat de fusie onder grcot enthousiasme een feit was geworden, heeft prof. Veraart een rede gehouden getiteld; „De najaars campagne der Democraten". Spr. beperkte zich niet tot de katholieke democraten, hoe verblijdend hun groei en eenheid z.i. ook moge zijn. Andere demo cratische groepeeringen moeten meedoen in dit najaar, waarin toch bewerkt moet worden langs de zuivere wegen der par lementaire democratie de val van het Ministerie Colijn. Het is voor spreker volslagen onbegrij pelijk. dat het wanhopig economisch be leid want daar komt het toch vrijwel uitsluitend op aan van dit kabinet in ons vaderland zoo lang is geduld. Te ver klaren is dit alleen door de eindelooze goedmoedigheid van ons volk en door de perfecte organisatie van de machtige kapitalistische groepen. Maar dat alles neemt niet weg, dat het ten eeuwigen 9348 dage ais een zwarte vlek op het Nederland sche volk zal blijven, dat het nauwe lijks geschokt door den wereldoorlog, een werkloosheidsbeleid heeft gevoerd, dat ver ten achter staat bij dat van volken, die krimpen onder de oorlogslasten. Tot onze slechtste tradities zijn wij teruggekeerd: massale liefdadigheid met verspilling van eindelooze millioenen, in plaats van de grootste conjunctuurpolitiek, waartoe wij meer dan eenig ander volk de gelegenheid hadden. Men leze eens het pover verslag van het Werkfonds 1934 een jaartal, dat een en al een blamage is om te weten, hoe weinig en peuterig het is, wat een vol komen credietwaardig volk doet om zijn werkloozen uit hün diepste leed het niet-werken te verlossen. Verzamelen voor alle democraten moet geblazen worden tot constructieve wel- vaartspolitlek Gelukkig aldus spr. begint er deining te komen in de R.K. Staatspartij, zij het ook onbegrijpelijk laat. Het baat niet, of de Maasbode in verband met de rede van Pater Henricus, de on- noozele speelt en om „plannen" vraagt Het weet zoo goed als ieder ander ontwik kelde, dat die plannen al vijf jaar lang overal worden meegedeeld, maar dat er niets van komt, omdat men het eenig middel: democratisch program-ministerie niet wilde. Er schijnt nu werkelijk een kans te zijn, dat de R.K. Staatspartij zich losmaakt uit den greep der kapitalistische en militaristische elementen en dat zij ein delijk begint te doen, wat a! zoo lang van haar werd gehoopt. BEZOEK VAN KAMERLEDEN AAN „DE HOOGE VELUWE". Een groot aantal leden der Eerste en Tweede Kamer heeft Zaterdagmiddag ge volg gegeven aan de uitnoodlging van de provinciale Geldersche vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer om een bezoek te brengen aan het landgoed De Hooge Ve- luwe. Omstreeks half een kwamen de ge- noodigden in Musis Sacrum te Arnhem bijeen, waar men zich vereenigde aan een Geldersche koffietafel, welkom geheeten door den voorzitter der Geldersche ver eeniglng voor Vreemdelingenverkeer, mr. A. 7. A. A. baron van Heemstra, die de Kamerleden dankte voor de belangstelling die zij door hun komst betoonden. Spr. hoopte dat mede door dit bezoek tenslotte toch nog dit schoone natuur-reservaat voor het Nederlandsche volk zal kunnen behouden worden. Hierna heeft de heer Memelink, rent meester van het landgoed, nog een en an der daaromtrent medegedeeld. Omstreeks 2 uur begaf men zich in autobussen via Deelen naar het landgoed. Gedurende de vrij lange rijtoer was er voldoende gele genheid om van de schoonheid van De Hooge Veluwe te genieten. Eenige keeren werden do autobussen verlaten om een korte wandeling te maken of om te genie ten var. het schitterend uitzicht over dtze nog vrijwel ongeschcnden natuur, o a. op hét hoogste punt van de Fransche berg. De tocht eindigde bij het jachthuis St. Hubertushof. waar de thee werd aange boden. Hier heeft de voorzitter mr. baron Van Heemstra nogmaals het wooid ge voerd, waarop de nestor mr. Harm Sineen- ge heeft geantwoord, uiting gevend aan zijn opgetogenheid over dit schoone stukje natuur, waarvan zeker nooit te veel lof gezegd zal worden. Wanneer de Kamer voor een beslissing zal worden gesteld, al- ous sor. zal natuurlijk 's lands belang den doorslag moéten geven Spr. hoopte echter dat deze dan zal overeenkomen met de wenscher. van V.V.V. Omstreeks 5 uur keerde het gezelschap te Arnhem terug. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Sociale Zaken zal Woensdag 17 October niet doorgaan, die van den mi nister van Economische Zaken zal Don derdag niet doorgaan. 8—8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11