StUtiujAt %Mp ju>jtuAaikste zMp thakcitc stukfom sdcMs ZS cis. 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 October 1934 Derde Blad No. 22871 BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. NAAR SCHEURING IN DE A.R. PARTIJ. VERGADERING TE UTRECHT. Besloten tot stichting van een organisatie ran Gerei. Hervormden. Naar het U. D. meldt werd In het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering gehouden van een groep Hervormde Antirevolutionnairen waartoe afgevaardigden uit diverse deelen des lands, o.a Huizen. Hilversum, de Zuld- Hollandsche eilanden, de Veluwe enz. wa ren uitgenoodigd. De leiding berustte bij den heer M. No- teboom van Hilversum, die na opening der bijeenkomst verzocht, dat degenen, die geen instemming met het doel der verga dering hadden betuigd, de zaal zouden verlaten. Voorts verklaarde hij, dat aan deze bijeenkomst, uit hoofde van tactische overwegingen geen of weinig ruchtbaar heid was gegeven, maar dat het doel der vergadering was de vaststelling van de positie der Herv. A.R. in de politiek, nu met hunne wenschen door de A.A.-partlj- leiding geen rekening wordt gehouden. Op 't oogenblik aldus spr. verleenen al lerlei partijen den Herv. Geref. plaats, maar nergens voelen zij zich thuis, zoomin in de AR. als in de C.H. Unie of in de St Geref. Partij. Daarom is nu het oogen blik gekomen van het stichten van een eigen Geref. Herv. organisatie. Deze ver gadering zou zich uit te spreken hebben over de wijze, waarop dat zou geschieden. Het woord werd daarna gegeven aan den heer A. van Eek van Stellendam, die de bezwaren van de Herv. Geref. tegen de A.R.-partU uiteenzette. De Geref. aldus spr. vormen ln de Red Herv. Kerk een groep, die weinig in vloed heeft, doch die in elk geval een 250.000 kiezers in het vuur zou kunnen brengen. Als oorzaken van deze geringen invloed noemde spr. de verdeeldheid en het individualisme, die onder deze groep heer- schen. Daarom is allereerst noodig leiding en organisatie. Echter is er verschil over de wijze, waarop deze organisatie moet geschieden. Vooral de voormannen zweren bij de A.R.-partij, hetgeen verklaarbaar is uit hun houding tegenover de partijleiding. Het volk evenwel verwijdert zich in een iangzamen exodus van deze partij, waar tegen het steeds ernstiger bezwaren krijgt Voor specifiek Hervormde belangen als het kerkelijk vraagstuk interesseert de partij zich niet. Opheffing van de rechtskracht der Synodale Organisatie, losmaking van de „zilveren koorde", oplossing van het vraagstuk der theologische faculteit dient ter hand te worden genomen. Ook op schoolgebied zijn de belangen der Herv. bij de partij niet veilig. Spr. wijdt dan in den breede uit over de eenzijdige benoemingen, vooral van burgemeesters en demonstreert die met een serie cijfers. Hij schat voorts, dat 60.000 Hervormden stemmen op de St. Ger. Partij 160 000 op de A.R. en wellicht 30.000 op de C.H. Op de A.R. echter steeds minder Daarom zal de politieke organisatie niet moeten geschieden in de A.R. Kiesvereeni- gingen, maar in een eigen Hervormde partij. Reeds jarenlang is men bekend met onze grieven, aldus spr. en meermalen is de organisatorische wee bewandeld, maar resultaat is immer uitgebleven. Daarom dringt thans de noodzakelijkheid van aparte organisatie. Het bezwaar van scheu ring wil spr. voor rekening van de A.-R. partij laten komen, die steeds in gebreke bleef over te gaan tot principieele en orga nisatorische saneering van de partij. Bo vendien kan isoleering op het beginsel plicht zijn. Spr. stelt tenslotte dan ook voor de stichting van Herv. A. R. Kies- vereenigingen met kracht ter hand te nemen en een centrale organisatie te vor men, indien mogelijk in federatief verband met de AR. partij. Nadat ook nog een tweede spreker, de heer P. Smits, uit Alphen a. d Rijn op de noodzakelijkheid van deze maatregelen den nadruk had gelegd, werden deze voor stellen in bespreking gegeven. Na breedvoerige gedachtenwisseling werd tenslotte een motie van den volgen den inhoud aangenomen: „De vergadering van Herv. A.R. te Utrecht bijeen ter bespreking van hun - politieke positie, van oordeel, dat zij in een moeilijke situatie ver- keeren door hun verdeeldheid over ver schillende partijen, waardoor hun kracht gebroken wordt, dat deze politieke verdeeldheid na- - deelige gevolgen met zich brengt voor een gezond kerkelijk samenleven, dat er ernstige principieele en prac- tlsche bezwaren zijn tegen de politiek der A. R.-partij, met name t. a. v. het vraagstuk van den Chr. Staat, dat in het bijzonder het kerkelijk vraagstuk op den achtergrond is gekomen, welks op lossing voor hen zeer urgent is, dat hun rechten in de AR.-partij niet genoegzaam zijn gewaarborgd, dat de practijk de onmogelijkheid uit wast, om. met behoud van de huidige organisatie alle Geref, Herv. in de A.R. partij te organiseeren, dat de politieke organisatie van alle Geref. Herv. evenwel dringend nood zakelijk is, besluit: de stichting van Herv. A.R. Kiesver- eemgmgen met kracht ter hand te nemen, een centrale organisatie dezer kies verenigingen te vormen en een voor lopige commissie te benoemen, om de nol-i nemen houding tegenover de A.R. Partij nader te overwegen, welke com- °P de eerstvolgende vergadering van de Herv. A.R. met nadere voorstellen zal komen. vJ.°lled,en.dezer cotumissie werden aan- snm- a heeren M. Noteboom, Hilver- Alnh'p>fi, VAarl, Eck' stel'endam; P. Smits, Ds R w ti Th- Klefkens, Vreeswijk; Lekkerirp'-iT' B°uth°orn, Huizen en ds. J. ^ekkerkerker, Oldenbroek. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Amendementen van den heer Kortcnhorst. De heer Kortenhorst heeft een aantal amendementen ingediend op het wetsont werp tot wijziging der Ziektewet. In de eerste plaats stelt de heer Korten horst voor in het gewijzigde artikel 43 der wet een wijziging te brengen, in verband met de omslachtige procedure. Steeds is de medewerking van den verzekerde zelf noodig om beroep te kunnen instellen. Het beteekent een vereenvoudiging indien het orgaan der Ziektewet ten deze rechtstreeks optreedt, te meer. daar de verzekerde zelf inmiddels zijn uitkeering toch geniet en dus weinig belang heeft bij het instellen van een beroep. Voorts stelt hij voor aan het nieuwe artikel 47 der Ziektewet een derde lid toe te voegen, bepalende, dat indien een ver zekerde gedurende zijn arbeidsongeschikt heid wegens ziekte vol loon krijgt doorbe taald, voor de toepasing van dit artikel 80 pet. van dit loon als ziektegeld wordt beschouwd. Indien deze bepaling niet werd opgeno men. aldus de toelichting, zou dit tot on billijkheden aanleiding geven, ten opzichte van dengene, voor wiens rekening een ver zekerde is opgenomen. In de practijk be talen vele zg. eigen-risico-dragers bij ziekte vol loon door. Met betrekking tot art. 50 stelt de heer Kortenhorst voor aan dit artikel sub f. toe te voegen: „of wordt bemoeilijkt". In de practijk is het meestal onmogelijk om te bewijzen, dat door toedoen van den verzekerde controle niet kon plaats heb ben. Toedoen veronderstelt een opzettelijke handelswijze', deze aanvulling wordt der halve noodzakelijk geacht, omdat de ver zekerde het uitoefenen van controle daad werkelijk onmogelijk kan maken, zonder dat zijn opzet op dit onmogelijk maken behoeft, gericht te zijn geweest. Met betrekking tot hetzelfde artikel wenscht de heer Kortenhorst na de zevende alinea als punt i toegevoegd te zien: Indien de ziekte klaarblijkelijk door grove schuld van den verzekerde is ver oorzaakt. Aan artikel 75 wenscht de heer Korten horst een tweede lid toe te voegen, bepa lende, dat gelijke bevoegdheid als in het eerste lid bedoeld, aan het bestuur eener erkende bedrijfsvereeniging toekomt De voorsteller merkt op, dat het niet billijk is. den voorzitter van den Raad van Arbeid wel het bedoelde voorrecht toe te kennen en het bestuur der bedrijfsvereenigingen niet. Ook wenscht de heer Kortenhorst artikel 105 lid 2 te lezen als volgt: De in het vorig lid bedoelde kennisge ving moet door den werkgever respect, het bestuur der bedriifsvereeniging worden ingezonden binnen 2 maanden, nadat de opvolging is ingegaan. Dit amendement bedoelt administratieve moeilijkheden te voorkomen. Voorts wenscht de voorsteller nog aan artikel 106 een derde lid toe te voegen, bepalende, dat de voorzitter van 't scheids gerecht bevoegd is voor het in behande ling nemen van een beroep, Indien dit klaarblijkelijk niet gemotiveerd is Inge diend, aan dengene, die dit beroep in stelde, mede te deelen, dat het beroep niet Ontvankelijk zal worden verklaard. Deze bepaling dient ter voorkoming van het lichtvaardig in beroep gaan. hetgeen in de practijk meer voorkomt, dan wellicht wordt vermoed. Ten slotte wenscht de heer Kortenhorst het eerste lid van artikel 114 te wijzigen, omdat het uit administratief oogpunt aan beveling verdient als jaaarlijksch minimum te reserveeren bedrag te nemen 5 pCt. van het gezamenlijk bedrac der premiën en niet van de gezamenlijke uitkeeringen. Ook wenscht hii bij dit artikel het 7de lid te schrappen. De mogelijkheid om een deel der reserve aan uittredende leden mede te geven, zal de fluctuatie onder de leden der bedrijfsvereenigingen nog doen toenemen, hetgeen voor een goede con stante uitvoering der Ziektewet weinig bevorderlijk is. AFSCHEIDSRECEPTIE MR. P. CORT VAN DER LINDEN. Huldiging door het Verbond van Ned. Werkgevers. Gistermiddag hield de nieuwbenoemde burgemeester van Groningen, mr. P. Cort van der Linden, oud-secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers een af scheidsreceptie in hotel „De Twee Stede" te Den Haag. Er was zeer veel belang stelling. De heer Gelderman, algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsclie Werkgevers, hield een toespraak en zei o.m. het volgende: Het zou mij te ver voeren, op alle bijzon derheden in te gaan gedurende de vele jaren, dat u thans aan deze werkgevers organisaties verbonden zijt geweest. Maar toch wil ik niet nalaten, enkele belangrijke onderwerpen te noemen, waarmede uw naam vereenzelvigd is. Ik noem dan in de eerste plaats de Ziektewet, die u in de verschillende stadia van samenstelling heeft meegemaakt en waarin u door uw adviezen een groote rol hebt gespeeld. Het rioet zeker als een kroon op uw werk be schouwd worden, dat deze Ziektewet ein delijk tot stand is gekomen met uitvoering van de z g. bedrijfsvereenigingen. waarin inderdaad uw ideaal van samenwerking van werkgever en werknemer verwezen lijkt is. Het is niet alleen de wijze geweest, waarop u de ondernemersbelangen heeft verdedigd, maar vooial de overtuiging, die bij u voorgezeten heeft, dat het z-rif-doen en het eigen initiatief met alleen het on dernemersbelang, maak ook het algemeen belang het beste oienden. Naast de groote positie, die u ongetwij feld beeft ingenomen in tal van jolltges, zooais in den rfoogen Raad va-, Arbeid, zou ik tekort schieten, indien ik riet uw werk "e Genève memoreerde, waar u on getwijfeld een belangrijke rol gespeeld heeft tusschen de industrieele inter nationale ondernemersgedelegeerden. U bent in staat geweest te Genève een positie voor ons land op te bouwen, die ons thans nu de vervulling aan een ander overge dragen moet worden, zeker ten goede zal komen. De heer Gelderman sprak vervolgens mevrouw Cort van der Linden toe en bood mr. Cort van der Linden namens het Ver bond een geschenk aan. Mr. Cort van der Linden merkte op, dat de rol van een secretaris niet zoo Ingrij pend is, als men wel denkt. Een secretaris eener groote centrale organisatie is wat de oude Hollanders een raadpensionaris noemden. Deze was de gehoorzame die naar van de Staten en kon door zijn ad viezen de besluiten der Staten soms bein- fluenceeren. Zoo heeft spr. zijn taak van secretaris ook opgevat. Hij, huldigde voorts de voorzitters, die achtereenvolgens de leiding van het Verbond op zich hebben genomen en dankte voor de hem gebrach te hulde. Ter receptie kwamen o.a. nog het oud Tweede Kamerlid Teenstra, secretaris van het college van toezicht op de Ziektewet; mr. H. Oohen de Boer voor den Onder- nemersraad voor Ned.-Indië; het Eerste Kamerlid mr. Knottenbelt: de heer A. Spanjaard, oud-voorzitter van het Centraal Industrieel Verbond, het Tweede Kamer lid van Kempen, de heer Heringa, raad adviseur van Economische Zaken, dr. Posthuma, president-directeur van Cen traal Beheer met jhr. mr. van Holte tot Echten, secretaris van deze organisatie en het Eerste Kamerlid Heerekens Thijssen, de oud-voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, de heer Ver kade; de hoofdinspecteur van den arbeid Scholte; prof. mr. A. C. Josephus Jitta, voorzitter der Bedrijfsraden commissies; de heer Schürmann. voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, voor welke organisatie tevens de heer Pelletler ver scheen; de heeren Van der Bom, voorzit ter van de Christelijke Werkgeversvereeni- ging en prof. Veraart. De heeren Pelletier en van der Bom vertegenwoordigden tevens de federatie van bedrijfsvereenigingen. MAATREGELEN TEGEN BRANDGEVAAR BIJ FILMVOORSTELLINGEN, ENZ. Een commissie geïnstalleerd. De onlangs door de Kon. Ned. Brand- weer-vereeniging benoemde commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van den filmbrand te Hilversum, is gistermiddag te Amsterdam geïnstal leerd. De commissie zal tevens maatrege len beramen opdat dergelijke rampen in den vervolge niet meer kunnen gebeuren. Het is, aldus de voorzitter der Kon. Ned. Brandweervereeniging, jhr. J. M. van Beyma. de bedoeling, dat het werk van de commissie zal gelden voor geheel Ne derland, zoodat de te stellen eischen over al uitvoerbaar moeten zijn. Naast film voorstellingen zijn er echter ook andere dingen, die voor het publiek groot gevaar op kunnen leveren, zooals decors en ver sieringen op tijdelijke tentoonstellingen, bazars e.d. die dikwijls van zeer brand baar materiaal zijn opgebouwd. Het is de bedoeling, dat de commissie ook derge lijke zaken onder het oog zal zien. Wat de kwestie van de films betreft, is het ge- ■wenscht dat deze met den grootst moge lijken spoed wordt behandeld. De kwestie van de tooneeldecors e.d. gaat veel dieper en zal langer duren. Verschillende van de burgemeesters zijn onkundig op dit gebied zoodat de Commissie een zeer groote voor lichting zou kunnen geven terwijl t. z. t. pen rapport aan de regeering zou kunnen worden aangeboden, dat als leidraad zou kunnen dienen voor het geven van alge- meene bepalingen. Nader vernemen wij, dat de commissie reeds op haar eerste vergadering eenstem mig tot het inzicht is gekomen, dat in afwachting yan het voorloopig en spoedig te verschijnen rapport het gewenscht is filmvertooningen, waarbij nitrocellulose- film wordt gebruikt, alleen toe te laten bij projectie, in daarvoor door de plaatselijke overheid goedgekeurde cabines en welke in het algemeen voldoen aan de eischen, die aan cabines voor bioscooptheaters zijn ge steld. Indien de plaatselijke omstandig heden daartoe gunstig zijn, en geen ge vaar voor de omgeving dreigt, kan bij de projectie voor besloten gezelschappen een voorloopige middenweg worden gevonden, door den eisch, dat het projectie-apparaat met toebehooren geheel buiten de toe schouwersruimte in de buitenlucht is op gesteld en geprojecteerd wordt door een projectie-opening van 15 x 15 c.M. die ge dicht is met spiegelglas van circa 78 m.M. dikte en voor welke opening gebruik gemaakt kan worden b.v. van een aan wezig raam. dat over de geheele opper vlakte afgedicht is met hout en asbest en in welke afdichting de eerder genoemde projectie-opening is aangebracht. SOMBER PERSPECTIEF. Bedrijf der Ned. Scheepsbouw Maatschappij wordt stopgezet. Directie en commissarissen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, de grootste scheepwerf te Amsterdam, welke kort geleden veertig jaar heeft be staan, zien zich. indien niet spoedig nieuwe orders geplaatst kunnen worden, verplicht, het geheele bedrijf in Maart 1935 stop te zetten. Er zijn op het oogenblik een kleine 1000 man in directen dienst van deze maatschappij en aan velen van hen is reeds ontslag aangezegd. Op de hellingen van de werf zijn alleen nog in aanbouw de door de Vereentgde Nederlandsche Stoom vaart Maatschappij bestelde „Jagersfon tein", die nog dit jaar gereed zal komen, en voorts één groot en twee kleine tank schepen van de Anglo-Saxon Petroleum Company. Zoowel in het eigen land als in het buitenland zijn geen nieuwe orders in het zicht; wat het buitenland betreft is het zouden er orders zijn onmoge lijk concurreerend te calculeeren, zulks in verband met den lagen pondenkoers. Mocht het tot sluiting van het bedrijf komen en alle teekenen wijzen daarop dan zal zulks mede voor verschillende nevenbedrijven en vooral voor onderne mingen, die zich bezig houden met den bouw van machine-installaties, van fu- nesten invloed zijn. CONGRES VAN JONGE LIBERALEN. Te Utrecht is gisteren een Internatio naal congres van jonge liberalen begon nen in hotel Pomona. Mr. D. Fock hield dc openingsrede en bepleitte internatio nale samenwerking. Fel waarschuwde hij voor de dictatuur, die ons tegenwoordig van zekere zijde wordt opgedrongen. RECLAME. 816* S 35. B HET 10.000ste SCHIP IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Aanmerkelijk eerder dan verleden jaar. Het gisternacht om 2 u. 20 m. binnenge komen Engelsche stoomschip Farnham, op weg van Bremen naar Schiedam om te bunkeren, is het 10.000ste schip, dat dit jaar den Nieuwen Waterweg binnen is ge- loopen. Verleden jaar is het 10.000ste schip op 7 November den Nieuwen Waterweg binnengekomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Er zijn er thans 2800 in ons land. Onze spoorwegmedewerker schrijft: De onbewaakte overwegen bij de Ned. Spoorwegen breiden zich nog steeds uit zoodat er op heden 2800 onbewaakte over wegen in Nederland zijn. Alleen tusschen de Heuvelsche Steeg en Ede. een afstand van 9 minuten sporens, bevinden zich 21 onbewaakte overwegen! Mr. L. VERMEULEN. Procureur-generaal bij het Haagsch Gerechtshof. In de plaats van mr. E. baron Speyart van Woerden is tot procureur-generaal bij het Haagsch Gerechtshof benoemd mr. L. B. J. Vermeulen, thans substituut-officier van justitie bij de Bossche rechtbank. De nieuwbenoemde was sinds 16 Sept. 1919 substitutit-officier te 's-Hertogen bosch, tevens plaatsvervangend president van den Krijgsraad. Hij vervulde voorts de functies van voorzitter van den Armen raad en van de commissie voor de politie- examens van den R.-K. Politiebond ,.St, Michael", alsmede van onder-voorzitter van het liefdewerk kinderbescherming van de St. Vincentlusvereeniging Van 1931 tot September 1932 was mr. Vermeulen lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, tevens voorzitter van de Katholieke raadsfractie. EERVOL ONTSLAG Mr. TH. MATHON. De „Staatscourant" van gisteren bevat het Kon. besluit, waarbij aan mr. W. F. A. Mathon. in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens, met ingang van 1 Nov. 1934, eervol ontslag wordt verleend uit zijn betrekking van procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, te vens belast met de functiën van directeur van politie in het ressort van dat gerechts hof, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H. M. de Koningin en den lande bewezen. Als bewijs van erkenning van deze ver diensten is mr. Mathon benoemd tot groot- officier in de Orde van Oranje-Nassau. DE MINISTER VAN FINANCIEN HOUDT EEN INSPECTIETOCHT. Z.E. minister P. J. Oud maakte vergezeld door eenige leden van zijn departement w.o. de directeur-generaal van het depar tement van Financiën, gisteren een inspec tietocht door Zeeuwsch Vlaanderen. Z. Exc. ariveerde gistermorgen om kwart voor tien met het recherche vaartuig „Albatros" in Breskens, waarna met een tweetal auto's naar Cadsand werd gereden. Van hier ging de tocht naar Sluis, waar het gezelschap eenigen tijd vertoefde en het Raadhuis werd bezichtigd. Vervolgens reed men naar Ede, Aarden burg, IJzendijke, Isabellasluis, Philippine en Sas van Gent. Op het traject PhilippineSas van Gent passeerde men een tweetal vrachtauto's, welke gepantserd bleken te zijn en die op last van den minister in beslag genomen werden. In Sas van Gent werd de lunch gebruikt, waarna over Koewacht, Sint Jan Steen naar Hulst werd gereden. Hier werd de St. Wlllibrorduskerk bezichtigd, waarna men den terugtocht aanvaardde naar Walsoor den. Het recherchevaartuig „Albatros" was inmiddels aldaar aangekomen en om on geveer half zes gisteravond scheepte het gezelschap zich in voor den terugreis. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Gebrs, v. d. Hoek te Leiden zijn in druk verschenen „Wiskundige en litterairische opgaven van de toelatings examens tot de Universiteiten in 1934". Prijs f. 0.50 o (■Buiten verantwoordelijkheid der Red.); Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE SCHELPENKADE. Geachte Redactie. Mag ik u, als abonné, een plaatsje vra gen in uw blad? Het gaat er hier om, de aandacht van autoriteiten te vestigen op het smalle ge deelte van de Schelpenkade, n.l. vanaf Witte Singel tot Valdezstraat. De laatste jaren was dit gedeelte door 3 palen aan weerszijden afgesloten voor autoverkeer. Den laatsten tijd zijn er enkele van deze palen verdwenen, zoodat auto's er vrij pas- seeren kunnen, wat ook hier soms met razende snelheid gebeurt, zoodat er een onhoudbare en hoogstgevaarlijke toestand geschapen Is. Meermalen ziet men nu, dat twee auto's elkaar hier passeeren; deze week zag ik daar de groote auto van v. Gend en Loos, gelijktijdig met een Eltax, plaats voor wielrijder, mensch of dier, laat staan bak fiets, was er niet, want er was geen 10 cM. ruimte over, 't'ging vlak langs huis en water. Verliet iemand op zoo'n moment zijn huis (een stoep of trottoir is hier niet, dat kan ook niet, 't is te smal), dan is hiji zonder pardon het slachtoffer. Als dit zoo blijft en de autoriteiten niet afdoend ingrijpen, zullen hier ongetwijfeld ongelukken gebeuren! We hopen dus, dat hier van overheids wege zal worden ingegrepen en dat het niet zal zijn: Ais het kalf verdronken is U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend EEN ABONNE. DE NOODTOESTAND IN HET KAPPERSBEDRIJF. Mijnheer de Redacteur! Met groote verwondering las ik in uw blad van Dinsdagavond een bericht, dat de Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriend schap" een adres gestuurd had aan den minister van Sociale Zaken, tot wering van buitenlandsch personeel enz. Den schijn verwekkende of zij het waren die de be langen des Kappers behartigen, terwijl 't juist het tegenovergestelde is. In November 1933 werden er lijsten aan geboden door geheel het land om te tee kenen voor een Petionnement, luidendo als volgt: Petitionnement. a. dat de landsgrenzen worden gesloten voor vreemde arbeidskrachten; b dat er kome een wettelijk verplichte regeling van het vakonderwijs en leerling- regeling; c. dat maatreglen worden getroffen om te beletten, dat door leder, die zich daar voor maar presenteert, onderricht gegeven kan worden in het kappersvak; d. dat het recht, zich te vestigen als kapperspatroon, afhankelijk worde ge steld primo van een Staatsexamen, en secundo van het aantal inwoners van een bepaalde gemeente, waar men zich wenscht te vestigen; e. dat er een Staatscommissie worde be noemd, waarin opgenomen worden verte genwoordigers van den „Nederlandschen Kappersbond". welke commissie tot taak heeft na onderzoek al die maatregelen voor de Regeering te ontwerpen, die noo dig zijn om den kappersstand voor onder gang te behoeden. 3000 bondsleden en ruim 2000 die geen bondslid waren teekenden dit. Dit was geen bondsbelang maar een algemeen be lang. Zelfs de Federatie waar de Leidsche Kappersclub bij aangesloten is, erkende dit op haar congres van 16 October 1933. Maar juist de heeren leden van Hulp en Vriendschap weigerden te teekenen. Sa menwerking die door de Federatie aanbe volen was, wilden zij niet. Het algemeen belang werd over het hoofd gezien, de nood moest nog hooger stijgen. De verar ming in het Kappersvak moest nog groo- ter worden. Nu den Ned. Kappersbond al weer werkt en overal vergaderingen belegt om toch eendrachtelijk, wijl het ons aller belang is. te verzoeken aan Zijne Exc het petitionnement op zijn program te plaatsen, gaat er een adres van een kleine groep kappers, die nu den noodtoestand inzien, en de schijn geven, alsof zij het zijn die voor de belangen der Kappers op komen. Heeren, wil men iets bereiken, dan moet men dat doen eendrachtelijk aan eengesloten, maar niet afzonderlijk. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor plaatsing, L. K. v. d. VLIST Secretaris „Ons Belang" afd. Leiden Ned. Kap.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9