LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 12 October 1934 NAGEKOMEN BERICHTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. BEURSOVERZICHT UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. GIFT VAN H JL DE KONINGIN. Voor het Nationaal Crisiscomité. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin een bedrag van f. 5000 aan het Na tionaal Crisiscomlté doen toekomen. JHR. MR. T. R. J. E. STOOP, t Gisteravond ls te Den Haag plotseling overleden in den ouderdam van 61 jaar jhr. mr. T R. J. E. Stoop, secretaris van het Kabinet der Koningin. De thans ont slapene ving na zijn promotie aan de Uni versiteit zijn ambtelijke loopbaan aan op 1 Juli 1900 als adjunct-commies bij het dep. van Binnenlandsche Zaken. Den len Januari 1901 ging hij als zoodanig over naar het departement van Buitenlandsche Zaken, bij welk ministerie hij vervolgens opklom tot den rang van hoofdcommies. Begin 1906 werd jhr. mr. Stoop vervol gens benoemd tot referendaris bij het Ka binet der Koningin, bij welk hoog college de thans ontslapenen meer dan 25 jaar werkzaam ls geweest. Hij deed zich ken nen als een stil en ijverig werker, wiens verdiensten erkend werden toen hij ln 1921 tot secretaris van het Kabinet werd benoemd. Jhr. Stoop was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en ridder in de Oranje- Nassau-orde en commandeur le kl. ln de orde van Adolf van Nassau van Luxem burg. JAPANSCH SCHIP AANGEHOUDEN. LONDEN. 12 Oct. (Reuter). Omtrent het aanhouden van een Japansoh vaartuig aan de kust van Nieuw Guinea wordt na der gemeld dat dit schip de „Yoclklne Haru" ls .afkomstig uit Formosa; de pa pleren van het schip moeten niet ln orde zijn geweest. De kapitein, Gomi. en de 24 overige opvarenden zijn gearresteerd onder be schuldiging van overtreding van de immigratie-wetten De correspondent van de „Times" meldt, dat de laatste tijden veel Japansehe kust vaartuigen aan de Australische kust ver schijnen. Men meent, dat deze vaartuigen met krachtige machines zijn uitgerust en dus een groote snelheid kunnen ontwikkelen. Men zoekt thans naar de redenen welke deze schepen hebben om ln de Australische wateren te komen. GEVAL VAN ZIEKTE VAN WEIL. In de gemeente Zoeterwoude heeft zich een geval van de ziekte van Weil voorge daan. bij den heer Z. uit de Rijnegommer- straat aldaar Hij ls heden naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. o DE RADIO-PRIJSVRAAG. Uitslag niet voor 22 October bekend. Met betrekking tot de resultaten van de door het Nationaal Crisis-Comité uitge schreven prijsvraag, kunnen wij mededee- len, dat de uitwerking van de oplossingen dit jaar eenlgszins anders zal geschieden, w aardoor de uitslag wel niet voor 22 Oct. bekend zal kunnen worden. De belangstelling, welke voor deze crisis prijsvraag bestond was, hoewel niet zoo overweldigend als het vorige jaar, toch bij zonder bevredigend. Ongeveer 100.000 In zendingen zijn ingekomen en dit beteekent voor de kas van het Comité een bate van ca. f.25 000. Bijzonder aardig ls het, dat men ook ln het buitenland de radio-prijs vraag heeft gevolgd en er aan mede heeft gedaan. Als een bewijs, hoezeer de Neder landers ln den vreemde met het N. C. C. medeleven, moge vermeld worden, dat de commandant en officieren van Hr. Ms. Nautilus, welk schip thans te Esbjerg ver toeft. ook een oplossing hebben ingezon den. vergezeld van een bepaald bedrag aan geld en een toepasselijk gedicht. Ook dit verschillende andere landen mocht het be stuur dergelijke blijken van belangstelling en medeleven ondervinden. De nationale inzameling op zichzelf heeft zeer bevredigende resultaten opge leverd. De resultaten van de hernieuwde activiteit is vooral te merken uit de op brengsten van de collecten van de plaat selijke comité's. Ook het aantal giften, dat rechtstreeks bij het centrale comité bin nenkomt, is in de laatste weken zeer toegenomen Vele fondsen, corporaties en vereenigingen hebben hun bijdragen ver hoogd en vele belangrijke giften van f 10Ö0, f. 500 en van kleinere bedragen zijn ingekomen. Ook de nieuwe giro-actie heeft een bevredigend resultaat. In het algemeen gesproken, kan men zeggen, dat de nationale inzamelingsweek de middelen van het crisis-comité zeer heeft versterkt. Iets, wat ongetwijfeld noo- dig was. want in den aanstaanden winter zullen zeker zware eischen aan de kas van het comié gesteld worden. Want de mid delen mogen nu weer hoopvol stemmen, het aantal aanvragen om steun neemt gestadig toe en een voortdurende offer vaardigheid zal noodig blijken om den ergsten crisisnood te kunnen lenigen. UIT NED. OOST-INDIE. DRAMA TE SOERABAJA SOERABAJA, 12 Oct. (Aneta). Naar aanleiding van een liefdeskwestie schoot A. P. Croes, onder-stationchef der 2e klasse een kind van elf maanden in het achter hoofd. waarna hij zijn echtgenoote met een schot in den schouder vrwonde. Vervolgens richtte hij het wapen oo zich zelf. De dader is bezweken. Het kind en de echtegenoote zijn zwaar gewond. DE CONFERENTIE TE BATAVIA. BATAVIA, 12 Oct. (Aneta). Zoowel de importcommissie als de exportcommissie behoorende tot de Nederlandsche en Ja pansehe delegaties, zetten hun besprekin gen thans voort, zoodat gezegd kan wor den dat de conferentie in vollen gang is. De Nederlandsche gedelegeerde, de heer Van Gelderen, gaf een verklaring van het eigenlijke doel der Bataviasche conferentie Het is bedoeling een aanvullend verdrag met Japan te sluiten daar dit land een vooraanstaande plaats inneemt in onzen invoer, zoodat het verouderde verdrag van 6 Juli 1912 niet als volledig dienstig kon worden beoordeeld. Onze voortdurende vriendschappelijke verhouding met Japan was tevens de aanleiding om met dit land een handelsverdrag af te sluiten waarna onderhandelingen met Amerika en Italië, eveneens over te sluiten handelsverdragen zullen volgen. SAMUEL GEOPEREERD. LONDEN. 12 Oct. iReuter). Herbert Sa muel. de leider van de Samuelistische libe ralen, is gisteravond aan de blindedarm geopereerd. De operatie is goed geslaagd, hedenochtend gevoelde de patiënt zich zeer wel. VERBODEN IN BEIEREN. MUENCHEN, 12 Oct. (Reuter) Het nieuwe boek van professor Einstein „Mijn filosofie" is in Beieren verboden, daar het schadelijk wordt geacht voor het volk en den staat Verder hebben Beiersche auto riteiten de verspreiding verboden van het te St. Gallen verschijnende „Zwitsersche Katholieke Volksblad" tot 30 Nov.; hier voor wordt geerf reden opgegeven. LORD CUSHENDON. t LONDEN, 12 Oct. (Reuter)Lord Cushen- don. de vroegere onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken is hedenochtend overleden Ronald Mc Nelll werd 3 April 1861 ge boren op Ierland, studeerde te Oxford. Hij was van 19111927 lid van het Lagerhuis voor de conservatieven, daarna lid van het Hoogerhuis door zijn benoeming tot pair onder den naam lord Cushendon. Hij was eenige jaren onderstaatssecretaris voor buitenl. zaken en voorts eenige jaren kanselier van Lancaster. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. In hooger beroep heeft voor het Hoog i Militair Gerechtshof, gepresideerd door mr. E. Jellinghaus, terecht gestaan de reserve-eerste-lultenant van het korps wielrijders L. A. J. M van M. die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch ter zake j van opzettelijke ongehoorzaamheid en vol harding daarin, ls gestraft met 14 dagen gevangenisstraf en ontslag uit den mili tairen dienst, zonder ontzegging. Beklaagde bekende, dat hem ln het be gin van dit jaar een drietal legerorders waren toegezonden, waarvoor hij een ont vangstbewijs moest onderteeken en. Dit heeft hij evenwel niet gedaan en tn plaats daarvan stuurde hij een schrijven met kennisgeving dat hij de betreffende leger orders ontvangen had, doch bezwaar maakte de recus te onderteekenen, omdat hij zich z 1 daardoor aan den Inhoud van die orders zou binden ook voor de toe komst hetgeen hij niet wenschte. (De be treffende orders hadden betrekking op de voor militairen verboden vereenigingen). Toen hem daarna op zijn houding was ge wezen en nadat de Overste hem uitdruk kelijk gelast had het ontvangstbewijs on derteekend ln te leveren, heeft hij In zijn weigering volhard De advocaat-fiscaal mr. baron Speyart van Woerden achtte hier een ontslag uit den dienst juist, doch ten aanzien van de opgelegde straf vroeg de adv.-flscaal ver hooging daarvan tot 1 maand. AMSTERDAM, 12 Oct. Ongeanimeerde markt. Industr. fondsen verdeeld. Cultuur- en ollefondsen gedrukt Scheepvaarten lager. Duitsche obligaties prijshoudend. Ned. en Ned. Ind. fondsen gedrukt. Voor ons Europeanen ls het onmogelijk eenig denkbeeld te verkrijgen van de eco nomische politiek, die in de Ver. Staten wordt gevoerd. Trouwens, het is begrijpe lijk, dat ook vele Amerikanen de kluts kwijt raken, want, terwijl Roosevelt aan het begin van de week in een radiorede te kennen heeft gegeven, dat de politiek der prijsopdrijving een mislukking is ge bleken, verklaarde hij eergisteren, dat op nieuw zal worden getracht de producten prijzen op hooger niveau te brengen. Ook Richberg. de leider van de Nira, heeft deze week reeds gezegd, dat van een slui tend maken der begrooting niets zal ko men, omdat het bedrijfsleven den regee- ringssteun niet kan ontberen, hetgeen toch geen conservatieve economische en financieele politiek kan worden genoemd. De verwachting, dat men eindelijk in de Vereenigde Staten een gezonder systeem zou gaan volgen is dus wel de bodem in geslagen. Op monetair gebied moet de periode van experimenten ook nog net als afgesloten worden beschouwd. Senator Bulkley, die een onderhoud met Roosevelt heeft gehad, verklaarde na afloop, dat de mogelijkheid van een nieuwe devalorisatie van den dollar niet moet worden uitge schakeld. Het is dan ook volkomen ln de lijn, dat gisteren ln Wallstreet en op de goederen markten een nieuwe haussebeweging is Ingeluid, die uitsluitend moet worden toe geschreven aan nieuwe inflatievrees. De koersen en prijzen zijn scherp opgeloopen en vooral de zilverprijs ls belangrijk hoo ger gekomen. Deze ontwikkeling is in strijd met de ontwikkeling van den eco- noimischen toestand, want de situatie ln de Industrie, speciaal wat betreft de basis industrieën is niet bijster gunstig. De staalindustrie b.v. heeft slechts ln zeer beperkte mate den Invloed van het sei zoen ondervonden en de bedrijvigheid is op het oogenblik bepaald onbevredigend te noemen. De beurs nam de vaste stemming van Wallstreet niet over, daar men de inflatie- vrees niet voldoende gefundeerd achtte. Een ongunstige invloed ging uit van het dreigement in de directie der Ned. Scheepsbouw Mij. om het bedrijf te sluiten indien de regeering niet tot devaluatie zou overgaan. Het remde de ondernemings lust en het gebrek aan handel deed de koers beneden het vorig peil dalen. Amerik. fondsen waren zelfs iets hooger doch de stijging was minder dan in Wall street. Van Industr. fondsen openden Phi lips iets hooger, doch de noteering reageerde tot onder het vorig slot. Unilevers waren vast en konden zich handhaven boven 't vorig peil. Aku's ble ven op peil. Petroleums waren gedrukt. Kon. Olie's kwamen iets lager, de Ameri kanen waren weinig veranderd De ongun stige ontwikkeling der Amerikaansche petroleum industrie werkte remmend. Rub bers nauwelijks prijshoudend. A'dam Rub bers zette hooger in. maar reageerden later Tabakken flauw onder leiding van Senem- bah's. die 4 pet. daalden. Suikerwaarden hadden een ongeani meerd verloop met meerendeels lagere koersen. Scheepvaarten gedrukt. Duitsche obligaties weinig veranderd. Youngleening bedong de hoogste prijzen van gisteren. Ned. en Ned. Ind obligaties waren ge drukt. 4 pCt. Indië daalde tot 100 7/8 pCt. door de voorstellen om een nieuwe leening aan te gaan. Men verwacht dat rij 4 pCt. rente zal dragen bij een koers van uit gifte van 100 pCt., dus iets goedkooper. o WISSELKOERSEN Engeland 7.20 1/4 7.17 1/4). Duitschland 59.37 1/2 (59.37 1/2). Frankrijk 9.73 1/4 (9.725/8). België 34.44 (34.46). Zwitser land 48.10 48.12 1/2)Denemarken 32.15 (32.07 1/2). Zweden 37.12 1/2 (36.97 1/2). Noorwegen 36.17 1/2 (36.07 1/2). New-York 1.453/4 (1.46 5/8). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. HAAGSCHE POLITIERECHTER. In de verdachtenbank nam plaats de 29-jarige C. P. K. uit Leiden, terzake van mishandeling. Verdachte, die met z'n vrouw ln onmin leeft, heeft haar op 3 Juli te Leiden toen zij met haar schoon zuster mej. Br. en een zekeren C. P. een vriend van verdachtes vrouw, liep te wan delen. opzettelijk met z'n rijwiel aangere den, waardoor zij pijnlijk werd getroffen. De officier van Justitie eischte een geld boete van f. 7.50 subs. 7 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd, tot f7.50 subs. 3 d. hechtenis. Wegens diefstal van benzine moest te recht staan D. Th. uit Leiden. Als getuige werd gehoord dr. De Br. Gr. die verklaar de dat verd. de benzine uit z'n autotank had laten loopen. Verd. Is reeds viermaal veroordeeld. De officier eischte 4 maanden gev.straf. De Politierechter veroordeelde hem tot 2 maanden gev.straf. Terzake van diefstal van f. 10 stond terecht L. v. D. kostganger ten huize van de familie O. te Leiden. Verdachte beken de. Van het gestolen geld kocht verd. bloemen en liet deze bezorgen ten huize waar hij het geld gestolen had. Als ge tuige werd gehoord de benadeelde kost- juffrouw mej E. O. huisvr van B Alvorens requisitoir te nemen zal een reel, rapport worden ingewonnen over verdachte. Wegens beleediging van een agent van Politie uit Leiden moest terecht staan mej. J. v. d. A. uit Leiden. Verdachte was niet verschenen. De officier van Justitie eischte f. 25.— sub. 25 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. Wegens beleediging van een zekeren D., kellner aan de Vink. moest terecht staan J. D. B. St. uit Leiden. Verdachte ont kende. De zaak werd 4 weken uitgesteld om alsnog een getuige te hooren. LISSE. EEN GOEDGESLAAGDE NUTSAVOND. Lezing van den heer Jan. P. Strijbos. Op de bovenzaal van „De Witte Zwaan" werd de eerste Nuts-avond gehouden van het Dep. Lisse van de Mij. tot Nut van het Algemeen. Voor deze eerste Nutsavond was groote belangstelling. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op de burgemeester Baron S. van Wijnbergen. Als spreker hoorden wij den heer Jan P. Strijbos die aan de hand van een serie duidelijke lichtbeelden een lezing hield over „Vogeltrek en Trekvogels." De heer ir. K. Volkersz opende dezen avond met een welkomstwoord, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over de groote op komst en de tegenwoordigheid van den burgemeester. Hij beval het Nut ook in de toekomst in rijn gewaardeerde belangstel ling aan. De heer Strijbos ving zijn lezing aan met op te merken, dat de trekvogelstudie ln ons land nog niet zou oud is. Slechts een 25 jaar heeft men van het trekken der vogels studie gemaakt. In dit verband noemde hij den naam van J. Verwey, zoon van den bekenden dichter Albert Verwey Spr. had het genoegen met den heer J. Verwey een ernstige studie te maken van het steeds weer imponeerende van den vogeltrek zooals ook sommige menschen de gave bezitten om intuïtief, zelfs bij nacht te kunnen aanvoelen waar zich het Noorden bevindt, zoo hebben ook vele vogels het vermogen om het Noorden te bepalen. Eigenaardig is dat de vogels be paalde trek-streken hebben, waarlangs de tochten naar het Zuiden worden onderno men. Veelal trekken de trekvogels langs onze kustenEen gevaar daarbij is dat vele vogels zich doodvliegen tegen vuurtorens. Echter is de laatsten tijd veel gedaan om dit te voorkomen door verlichting aan te brengen Vooral de „Brandaris" op Ter schelling was voorheen een punt van dood vliegen voor de vogels. Een definitie gaf spreker van stamvogels; dit zijn vogels die hun broedplaats blijven bewonen, zoo als b.v. de zwarte kraai en de specht. Klein Jantje, koolmeesje enz. Al deze vogels heb ben zeer weinig treklust Ook werden op het doek vertoond vogels die steeds op vaste tijden weer verschijnen als b.v. de Fitis, die overal kan worden waargenomen, doch bijna bij niemand be kend is. Opmerkelijk is, dat het komen en vertrekken der vogels steeds op nauw gezette wijze plaats vindt. Het gaan en komen der verschillende soorten vogels geschiedt niet maar willekeurig, doch op bepaalde data. Ook werd een bespreking gewijd aan de watervogels en weidevogels; de heer Strijbos teekende op duidelijke wijze de leefwijze onzer plas- en weide vogels. De lering werd met groote aandacht ge volgd. De heer Volkersz was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den spreker dank bracht voor zijn interessante en leerzame lezing. Zekere H. alhier die rich had schul dig gemaakt aan verduistering, ls door de Haarl. Rechtbank veroordeeld tot 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. o NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. De adressen Gooi en Smit - - De winkel sluitingswet - Benoeming commissies - De vergaderingen van het Roode Kruis - Klachten over het gas. Gistermiddag kwam de Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heeren Vink en Van der Wiel. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging der Noordwljksche Sla- gersvereeniglng aan den Raad waarin dank werd gebrach.t voor het ln de vorige vergadering genomen besluit om geen ge volg te geven aan de uitnoodiglng van Ged. Staten om mede te werken aan het stichten Van een centraal slachthuis te Katwijk, welk besluit volgens adressante in hooge mate getuigt van den ruimen blik yan den Raad voor de belangen van gemeente en handeldrijvenden midden stand. Ingekomen zijn voorts weer een schrijven van den oud-commissaris Gooi en den geweien rechercheur Smit, waar van de inhoud niet publiek gemaakt werd en welke B. en W. voorstellen belde voor kennisgeving aan te nemen. De heer Krau vroeg het woord over het adres-Smit en wilde weten, op welke gronden dit ontslag had plaats gehad, temeer waar zulks was toegezegd, zoodra het Ambtenarengerecht uitspraak had gedaan. De voorzitter be loofde er in geheime zitting wat meer van te zullen vertellen. Aangaande het adres- Gooi legde de voorzitter een verklaring af zij opmerken, dat het een goede gewoonte ls van menschen die zich uit het openbare leven terugtrekken, zich nadien niet meer op den voorgrond te stellen; men had zulks van den heer Gooi ook verwacht. Zij meenen dan ook een ernstige waarschu wing aan het adres van den heer Gooi te moeten laten hooren; wanneer de stroom van adressen niet ophoudt, zullen B. en W. niet toelaten, dat de publieke opinie be- influenceerd wordt met verdachtmakin gen en onjuistheden. Zij zullen dan niet zwijgen en volle klaarheid aan het publiek schenken. Eenige punten over het toekennen van weezengeld, herziening reglement gast huizen en belooning van opzichter van het gasthuis, werden zonder discussie af gehamerd. Bij punt 8 der agenda betref fende een adres van den Bond van Lood gieters- en Fltterspatroons ontstond een discussie. Deze Bond vraagt namelijk om invoering van de erkenning als installateur voor het gas- en waterbedrijf, hetgeen hierop neerkomt, dat aanleg van gas- en waterleiding niet anders dan door de Ge meente erkende installateurs plaats heeft. De heer Den Hollander merkte op, dat vele aannemers zelf b.v. binnenleidingen aan brengen, sanitair en werkwater aansluiten, hetgeen dan ln het vervolg onmogelijk zou zijn. Ook de heer Liefferink kan zich hiermede niet vereenigen en raadde tot uiterste voorzichtigheid aan. De heer Van Eeden daarentegen Juichtte het toe, dat B. en W. door dergelijke maatregelen een bedrijf son twrichtlng willen voorkomen. De heer Liefferink was van oordeel, dat het B. en W. koud zou laten wie leidingen legt, zoolang het goed gebeurt. De pachter van de consumptietent aan het strand nabij den Noordwijkerhouterslag ls met zijn pachtsom niet uitgekomen en vraagt pachtvermindering of compensatie, waar voor B. en W. geen voldoende termen aan wezig achten. Tevergeefs trachtte de heer Casper voor den pachter een lans te breken. Punt 10 der agenda behelsde een voor stel over de winkelsluitingswet. Sommige winkels mogen gedurende 4 achtereenvol gende uren op Zondag geopend zijn en B. en W. stellen voor deze uren te stellen op het tijdstip van 12 tot 4 uur. Eenige leden vonden deze uren zeer ongelukkig gekozen en raadden aan van drie tot zeven uur of van twee tot zes. In overleg met belanghebbenden zullen met de geuitte wenschen rekening worden gehouden, waarna het voorstel werd aangenomen. Tegen stemden de C.-H. en A.-R. raads leden. Gekozen werden tot leden der commissie van onderzoek rekening 1933 en onderzoek der nieuwe begrooting de heeren Mcyer, Van der Wiel en Van der Niet. Punt 16 der agenda ging over de ver betering van een gedeelte Voorstraat van Douzastraat tot Lindepleinkosten f 4300. Wethouder Alkemade lichtte dit voorstel nader toe; het blijkt heel wat moeite ge kost te hebben, de juiste steen te vinden en de keuze is gevallen op de steenen, zoo als die in de verbeterde Bronckhorststraat zijn aangebracht, hetgeen bovendien nog een belangrijke besparing oplevert. Het ligt in de bedoeling om het gedeelte Lindenplein-Raadhuis ln 1935 en .het stuk Raadhuis tot Schiestraat in 1936 te verbeteren. Met medewerking van de N.Z.H. zal de tramrails in de Voorstraat verlaagd worden. Het geheel wordt dan bestraat zooals de Breestraat te Leiden. Dringend verbetering behoeven de Abr. v. Royenstraat, Wllhelminastraat en Douza straat, waaraan reeds aandacht besteed wordt. Voorgesteld wordt om de Schlcstr. vanaf Voorstraat tot de N.V. Bloembol lenculturen ln 1935 te verbeteren en daar voor een begrootingspost 1935 uit te trekken. Beide voorstellen werden aange nomen. Door het bestuur van het Roode Kruis is verzocht voor het houden van den cur sus gebruik te mogen maken van het Po litiebureau, tegen vergoeding van f.2.50 per avond. De heer Krau vroeg of het noodig is, aan het Roode Kruis een ge meentelijk cachet te geven; vergaderingen worden in het Raadhuis gehouden; politie wordt door het Roode Kruis gebruikt etc. Hij vroeg of elke vereeniging op het HEDEN. Den Burcht: Verg. van consumptie- melkers. 7'/i uur nam. Zondag. Nutsgebouw (zaal 4): Splr. Ver. „Har- monia". Spr. ds. Beversluis, 7 uur nam. Schouwburg: N.V. De Rotterdammers. „Suikerfreule". S'U uur n.m. Stadszaal: K.R.O.-boys; 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „De dochters van Hare Excellentie." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Bleeke Bet." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „S.O.S. IJsberg." Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Heldenlevens te koop." Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vlsch- markt 8, Telef. 552 en C. van Zijp, Wllhel- minapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. Raadhuis kan vergaderen en vond het op treden van het Roode Kruis vreeselljk kinderachtig. De heer Liefferink vroeg of het noodig ls, dat we naast de verschil lende kruizen in de gemeente ook nog een Rood Kruis krijgen. De voorzitter, hoewel er geen gewoonte van makende op Inge zonden stukken ln een plaatselijk blad te reageeren, wilde uitdrukkelijk verklaren, dat ln dat stuk eenige absolute onjuist heden voorkomen. Het Roode Kruis ls op gericht op persoonlijk verzoek van wijlen Prins Hendrik aan den burgemeester en hij heeft aan dit verzoek volgaarne vol daan. Ook heeft hij gelast, dat alle politie agenten met Inbegrip van den Inspecteur aan den cursus zullen deelnemen, teneinde zich voor ongevallen te bekwamen. B. en W. hebben tevergeefs getracht om een aangename samenwerking met plaat selijke bestaande vereenigingen te verkrij gen, zooals deze vrijwel overal bestaat. Wat de vergaderingen op het Raadhuis betreft, zoo worden deze hier gehouden omdat de Voorziter in zijn kwaliteit van Burgemees ter ook Voorzitter van het Roode Kruis is, evenals dit het geval is met het Crisis- Comité; hij ziet er geen kwaad in. als zoodanig op het Raadhuis te vergaderen. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag meende de heer Krau ernstig te moeten wijzen op de verkeerde bedrijfs- politlek der Gemeente, speciaal wat betreft de Gasfabriek. Dit bedrijf levert een reu- zenwlnst op als gevolg van den hoogen prijs van het gas waarvoor aan de Inwo ners gas van zeer onvoldoende en Infe rieure kwaliteit werd geleverd. Als een melkboer water ln de melk doet, draalt hij de gevangenis in terwijl de gemeente voor gaat met opzet een massa lucht ln de lei dingen te blazen en aldus het gas ver- valscht. De Voorzitter zeide, dat bij de nieuwe begrooting een prijsverlaging wordt voorgesteld maar de heer van Eden vond het ongewenscht tot zoo lang te wachten. De afname van gas gaat onrustbarend achteruit, de techniek laat zich niet te genhouden en er moet terstond worden ingegrepen om te redden wat nog te red den valt. Den Voorzitter bekroop de lust om aandeelen Koninklijke Petroleum te koopen, maar zal niettemin aan dit punt zijn aandacht schenken! De heer de Hol lander informeerde der gewoonte getrouw naar het Uitbreidingsplan: ln de vorige vergadering was beloofd dat het nieuwe herziene plan thans ter tafel zou zijn ge komen. Er blijkt weer stagnatie te zijn in getreden. De heer Soeteman wees op den treurigen toestand van plantsoen en trottoirs ln de Panhuysstraat. en noemt het een schande voor Noordwijk. Juist dezer dagen is ech ter als eqrste der z.g. compensatie objecten deze straat door werkloozen een weinig opgeknapt. De heer Van der Niet vroeg naar de andere 8 compensatie objecten waarvoor blijkens een bericht door den Haag toestemming is verleend. De Voor zitter meende alles hierover al te hebben medegedeeld, hetgeen echter den heer Van der Niet niet bekend is. Het bleek uit de discussie dat in geheimen Raad dit onder werp ter tafel is.geweest. Aan het eind der vergadering deelde de Voorzitter mede dat er op het laatste moment een schrij ven binnen gekomen is van de leden Meyer. Krau, Van der Niet en Caspers aan gaande de wachtgeldregeling in deze ge meente. Elk der onderteekenaren lichtte dit schrijven toe en wijst op het onrecht vaardige der geldende regeling. Een zeer langdurige discussie ontspon zich over dit onderwerp: zoo bepleitte de heer Van der Niet het wederom instellen van een com missie van advies, waarin ook de Vakbe stuurders zitting zouden hebben. Het re sultaat was, dat de Voorzitter beloofde op een volgende vergadering op deze aange legenheid nader terug te zullen komen. Hierop volgde sluiting. SASSENHEIM. Een gevaarlijk Hoofd van Jut! Toen de heer N. S. gistermorgen bij het nazien der vermakelijkheden voor den avond van het crisis-comité bij het „Hoofd van Jut" was, zag hij dat er nog een slag hoedje op zat. Hij bracht dit met een hamer tot explosie en werd daarbij door een wegspringend stukje metaal ln het oog getroffen. Na verbonden te zijn, werd hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, alwaar hij ter observatie werd opgenomen. De tweede avond ten bate van het Crisis-comité is, evenals de eerste, een suc ces geworden! Zooals te begrijpen, was het bezoek niet zóó groot als op den eersten avond. Doch het was toch bevredigend. De mondorgelclub „Excellsor" zorgde nu voor afwisseling. 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6