INAUGUREELE ORATIE VAN PROF. DR. G. O. E. LIGNAC. 75»te Jaargang VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 No. 22371 STADSNIEUWS. ONS KANTOORGEBOUW IN LICHTTOOI Het voornaamste Nieuws j van heden. 2 IN MEMORIAM HET LEIDSCHE STADHUIS. X.J.JZ55L uxr. LIEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT ij Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. de leidsche winkelweek. Ook gisteravond is het weer bijzonder kruk in de binnenstad geweest. De vele Echtreclames en feestelijk verlichte étala ges wekten de algemeene bewondering ip. De grootste drukte concentreerde zich labij het Galgewater, waar velen genoten ran het fantastisch schouwspel van den reriichten waterval en voor ons gebouw, lat den geheelen avond door werd bele erd door amateur-fotografen en lampjes- eUers. I Hiernevens reproduceeren wij de eerste fotografische opname, welke ons bereikte, pij is van den heer A. Bronsgeest, Nic. Beetsstraat 14a alhier, die dus recht heeft Ep een premie van f. 2.50. I Bij onze opsomming der lichtreclames ■erzuimden wij de aardige verlichting te fcgnaleeren, welke de heer J. Petersen op de Oude Vest nabij de Janvossensteeg "fceelt aangebracht en waarin hij zijn fokker-rijwielen aanbeveelt, terwijl ook de gevel der sociëteit „Mlnerva" met na- triumlampen wordt verlicht. VROOLIJK NASPEL VAN HET 3-OCTOBER-FEEST. I Onder het talrijke publiek, dat gister avond het Trianon-Theater tot de laatste plaats vulde, bevonden zich nagenoeg alle leelnemers en deelneemsters aan den pngsten 3-October-optocht, wien door het ■stuur der 3-October-Vereeniging uit er kentelijkheid voor de vele offers en moei- len, welke zij zich hebben getroost, deze jvond werd aangeboden. Er was voor deze gelegenheid een spe- Baal programma vastgesteld, dat behalve Se dol-amusante hoofdfilm „Popje" be- Jond uit de vertooning van een aantal ude 3-October-films. Met groote belang- telüng werd de weergave der feestelijk- eden van de laatste vier jaar op het 4tte doek gevolgd en een hoeraatje steeg p, toen de sympathieke figuur van onzen ijid-burgemeester daarop verscheen. Vele *lnemers en deelneemsters, die al ja- n achtereen hun gewaardeerde mede- .erking aan den optocht verleenen, zagen ch zelf weer terug, hetzij in het bloe- encorso van 1930 of ln de daarna vol- ,nde optochten „Oost en West", en „Nederland en Oranje". Hetgeen begrij- ijkerwijze telkens opnieuw aanleiding l tot vreugde-explosies en uitingen van U herkennen. De voorzitter van onze bij uitstek Leid de vereeniging, de heer W. van der an heeft tusschen de bedrijven door le deelnemers bedankt voor hun mede- rking en een beroep gedaan op allen deze niet alleen te continueeren, maar volgende gelegenheden te streven naar vorming van besloten groepen en, als st eenigszins kan, dan zelf de costuums bekostigen. In dat opzicht geeft het kleine Alkmaar n de Sleutelstad 'n goed voorbeeld, dat, ~r spr. van harte hoopt, hier navolging vinden. ver den avond zelf kunnen wij verder rt zijn en volstaan met te zeggen, dat df stemming op 3-October-peil stond! PROPAGANDA VOOR DEN A.N.W.b. Tentoonstelling in het Leidsche Volkshuis. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, organiseerde gisteren een propa- gandatentoonstelling in het Leidsche Volkshuis, die in elk opzicht de aandacht verdient. Zij maakt deel uit van de inten sieve campagne die de Bond op het oogen- blik door het geheele land voert. Men kent het nuttige werk van den Bond reeds sinds lang, maar een bezoek aan deze expositie overtuigt U er ook van, hoezeer hij met den tijd weet mee te gaan. Dit ziet men niet slechts illustratief weergegeven door middel van de fraaie kaarten, de lezens waardige periodieken, de enorme wegwij zers in blauw-witte uitvoering (het nieuw ste model van 1 Meter!) de doeltreffende verkeersmaquettes voor het onderwijs enz. doch tevens door de nieuwste kaarten voor het luchtttoerisme, zoowel de z.g. „rol- trommel" ten behoeve van den piloot als die voor het passagiersgebruik, alsmede door de handboekjes voor het luchttoe- risme. De uitgebreide serie kaarten voor het watertoerisme, de reisgidsen, de prachtige uitgaven „Ons eigen land", de uitstalling oude insignes en prijzen, uit den tijd vóór 1898 toen hij nog uitsluitend wielrijders- bond was, trekken evenzeer in hooge mate de aandacht Al met al is dit een tentoonstelling, die het algemeen gerenommeerde werk van den Bond in het schoonste licht stelt en die getuigenis aflegt van het veelzijdige, practische en opvoedende nut, dat hij in het bijzonder voor het moderne verkeer beoogt. Zoo is deze tentoonstelling een interes sante demonstratie geworden van de veler lei Bondsuitgaven op verschillend gebied, die door haar smakelijke en overzichtelijke uitstalling de beste reclame beteekent om nieuwe leden te winnen. Is het eigenlijk nog wel noodig een aansporing neer te schrijven om u als lid op te geven? Men zal het met ons eens zijn, dat de arbeid van den Bond den steun verdient van iederen toerist en van elkeen, wien de vei ligheid van het verkeer ter harte gaat. Des avonds sprak de heer H. P. Kanters over het werk en het streven van den A.N.W.B., ook ln verband met het op te richten Bondsmuseum. Wat de Bond be oogt is te zeer bekend, dan dat wij er hier verder over behoeven uit te wijden. De- geen, die het nog niet zou mogen kennen, wordt aangeraden de propagandarede van den heer Kanters, hedenavond ln het Leidsche Volkshuis te beluisteren. In de pauze werd men gisteravond in de gelegenheid gesteld de expositie te bezich tigen, waarna nog de vertooning plaats vond van de pakkende propaganda-film „Als een rots in de branding der tijden". Tevens kon men een gave offeren voor het te stichten Bondsmuseum. DE ACTIE VOOR EEN OVERDEKT ZWEMBAD. Binnenkort een propaganda-vergadering. Naar wij vernemen komen er nog steeds adhaesie-betuigingen binnen in verband met de actie voor een overdekt zwembad hier ter stede. Het comité verzoekt ons thans te melden dat de termijn daarvoor op Maandag 15 October a.s. gesloten zal worden. Tot dien datum kan men dus nog de bekende formulieren zenden aan de volgende adressen: G. Driessen,, Oude Singel 238; W. F. van Ingen Schenau Jr., Aalmarkt 7; Th. J. Valk, Hooge Rijndijk 25 en L. Zuiderveld, Breesiraaj 16. Einde dezer maand zal er een propa ganda-vergadering gehouden worden, waarin mr. Bierenbroodspot, directeur der N.V. ,De Sportfondsen" uit Amsterdam een lezing met lichtbeelden zal houden. Daarna gaat men er op uit om spaarders te krijgen. K| eerste opname, welke ons bereikte, wa Van den heer A. Bronsgeest, Nic. Beets straat 14a al hier. Wie volgt? OVER „BIJZONDERE EN ALGEMEENE ZIEKTEKUNDE" o In tegenwoordigheid van curatoren, hoogleeraren, lectoren, privaat-docenten en studenten heeft hedenmiddag in het groot-auditorium der Universiteit prof. dx. G. O. E. Lignac benoemd tot hoogleeraat in de ziektekundige ontleedkunde, alge meene ziektekunde en gerechtelijke ge neeskunde als opvolger van prof. dr. N. Ph. Tendeloo dit ambt aanvaard met. het uit spreken van een rede getiteld „Bijzondere en algemeene ziektekunde". Ziekte, aldus begon spr., openbaart zich als stoornis der verrichtingen van het or ganisme, die meestal bestaat uit een ver mindering, ook wel vermeerdering, in elk geval uit een verandering der normale verrichtingen. Door grove en verfijnde, stelselmatige waarneming stelt de medicus de kenteekenen of symptomen dezer stoor nissen vast. Zijn streven zal er oi» gericht zijn uit deze symptomen den oorsprong der stoornissen te benaderen. Zij leiden hem ten slotte naar het zieke orgaan of de zieke organen, immers de betrekkingen tusschen de organen van het organisme zijn zoo veelvuldig, dat stoornis in de ver richting van een voor het leven onmisbaar orgaan noodwendig die van andere organen ten gevolge heeft. Deze betrekkingen kun nen op zeer verschillende wijzen tot stand komen: scheikundig b.v. door hormonen, mechanisch en langs zenuwbanen. Door onttrekking van bloed of waterig vocht kan een orgaan ook de verrichtingen van andere organen storen, hetgeen aan en kele voorbeelden nader wordt toegelicht. Vervolgens kam de psyche invloed op het organisme uitoefenen. Vorm en verrichting of functie zijn on verbreekbaar met elkaar verbonden en het levende organisme, ook zijn organen ieder op zichzelf een morphologisch-functioneel begrip. De beteekenis van het morpholo- gische onderzoek na den dood van tuber culeuze patiënten, voor het inzicht van den medicus in deze ziekte wordt nagegaan, vastgesteld hoe de kennis der mogelijke weefselveranderingen bij longtuberoulose den medicus een richtsnoer voor de be handeling kan zijn. De ziektekundige ontleedkunde tracht in de le plaats door macro- en microscopisch onderzoek de vormafwijkingen der orga nen. weefsels en cellen wast te stellen. Na der wordt dit toegelicht, ook de beteekenis van dit onderzoek voor de kennis van den ontwikkelingsgang eener ziekte en voor de beantwoording van de vraag: waardoor ontstaan weefselveranderingen bij een ziekte? Het is gebleken, dat met niet van één eniogenen of exogenen ziekmakenden factor als de oorzaak eener ziekte kan spreken, doch, dat voor het ontstaan eener ziekte een groep, constellatie of samenstel van quali- en quantitatief bepaalde, oor zakelijk factoren of bewerkers werkzaam is. Nader toeegelicht wordt de beteekenis, die de ziektekundige ontleedkunde gehad heeft voor een der zegenrijkste triomfen der geneeskunde, de ontdekking van het hormoon insuline door Banting en Best. Langs den weg van eenvoudige ervaring is eerst de volks-, dan de priester- eindelijk de zelfstandige geneeskunde ontstaan. Aan vankelijk weinig resultaten opleverend, omdat deze weg zonder continuïteit, zonder critiek. zonder methode werd gevolgd, waarbij de geneeskunde meestal door autoriteit of door foutieve beginselen, zoo als teleologie, specificiteit e.d. geleid werd. Alvorens men aan een rationeele genees wijze kan beginnen, dient men de ziekte in haren vollen omvang naar aetiologie, pithogenese en beloop te kennen het Prof. dr. G. O. E. Lignac. doel der bijzondere ziektekunde. De ziekte kundige ontleedkunde ais onderdeel der bijzondere ziektekunde stelt zich tot taak de macroscopische en microscopische ver anderingen van het organisme te leeren kennen, daardoor verklarend de clinisch vastgestelde functioneele stoornissen en meewerkend aan de opheldering van het hoe en waardoor der ziekten. Het verband tusschen bijzondere en al gemeene ziektekunde wordt aan een voor beeld nJ. het ontstaan van hartpijn ver duidelijkt Wanneer het den geneeskundige gelukt, den oorsprong van hartpijn bij een bepaalden patiënt tot een van de opge somde mogelijkheden te herleiden, acht hij dit geval verklaard, daar hij een bijzonder geval heeft kunnen brengen in een groep van gevallen, die wij meenen te begrijpen. De algemeene ziektekunde tracht dus de algemeene beteekenis der verschijnselen vast te stellen De bijzondere ziektekunde werkt vooral door analyse en leidt tot splitsingen, de algemeene ziektekunde is bovenal synthetisch en geraakt daardoor tot groepeeringen en verklaringen. Als ver klarende wetenschap wordt zij daarom her haaldelijk door den geneeskundige geraad pleegd, hier reiken alle beoefenaars van onderdeelen der geneeskunde elkaar de hand. In deze eeuw tracht men overlading van. den geest bij het onderwijs te beperken, niet in het minst m het buitenland. Men mag daarbij echter niet het groote belang uit het oog verliezen, dat geneeskundige en zieke beiden hebben bij een zoo goed mogelijk inzicht van den geneeskundige in ziekten en zieken. Een zoo goed mogelijk begrip kan men echter niet krijgen zonder studie zoowel van bijzondere als van al gemeene ziektekunde Sommigen willen den student uitsluitend africhten voor de practljk. anderen komen hier tegen op. Zoolang men genees kundigen met eigen oordeel wil vormen, is de keuze tusschen deze beide richtingen niet moeilijk, al moge men bij de toepassing op moeilijkheden stuiten. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N.V. Manufacturenhandel „De Witte Ster", (filiaal). Haarlemmerstraat 170, Leiden. Hoofdzetel: Rotterdam. C. J. P. Leening, Nieuwe Rijn 99, Leiden. Kleeding naar maat. Eigenaar: C. J. P. Leening, Leiden. A. Sohns, Breestraat 26, Leiden. Dames- kappersbedrijf. Eigenaar: A. Sohns, Lei den. Wijzigingen: Jung en Blanken, Noordeinde 57, Lei den. Handel in sigaren, tabak en aan- verw. artikelen. Uittredend eigenaar: Wed. I. M. JungSpijker, Leiden, d.d. 1 Juli 1934. Uittr. Gevolm.: P. H. Jung, Lei den. Nieuwe eigenaar: P. H. Jung, Leiden. N.V. Handel in Technische Artikelen (H.I.T.A.I, Apothekersdijk 8, Leiden. Uit tredend gedelegeerd commissaris: Chr. Eeltjes, Voorburg. N.V. Nieuwe Leidsche Courant, Bree straat 123, Leiden. Overleden commissa ris: T. Plantenga, 's-Gravenhage, d.d. 24 Aug. 1934. DE ARBEIDSBEURS. Op den llden October 1934 waren 3496 (v. J. 2965) werkzoekenden ingeschreven. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is tijdelijk benoemd tot conservator bij de pathologische ana tomie aan de Rijksuniversiteit alhier de heer W. van der Berg, thans assistent. Gisteren vond de opening plaats van „Het Luxe Huis". Breestraat 58. fiiiaal der firma Westra uit Haarlem. Een mooie keuze van allerhande verschillende voor werpen. speciaal voor de dames als colliers, clips enz. in velerlei modellen, alsmede fraaie huishoudelijke artikelen (tin-plat- tee!) en lederwaren is hier tegen billijke prijzen voorradig. Een en ander komt voor treffelijk uit in de prachtige etalage en spiegeltoonbank. De moderne winkel-in richting werd verzorgd door de firma Lustigheid, Oude Vest alhier. Men kan hier voor de veelzljdigste smaken tot tevredenheid terecht. BINNENLAND. Inaugrureele rede van prof. dr. G. O. E< Lignac als Leidsch Hoogleeraar. (Stads nieuws, le Blad.) Naar scheuring in de A.-R. Partij: be sloten tot stichting van een organisatie van Geref. Hervormden. (Binnenland, 3e Blad.) Het bedrijf der Ned. Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam wordt vermoedelijk stilgelegd. (Binnenland, 3e Blad.) Nieuwe leeningen voor Ned. In die. (Fi nanciën, 4e Blad.) De herdenking der Afscheiding te Utrecht; Koninklijke onderscheidingen verleend; plotseling overlijden van ds. Reyenga, uit Ureterp. (Kerk- en School, 3e Blad.) BUITENLAND. Een drietal personen is gearresteerd verdacht van medeplichtigheid aan den moord te Marseille. (3e Blad en Tel, le Blad.) De Fransche minister Sarraut is afge treden. (3e Blad.) In Spanje wordt het langzamerhand rustiger. (Buitenland en Tel., le Blad.) Het hoofd der Grieksche-Katholieke Kerk in Letland is vermoord. (Tel., le BI.), EN WAT ER NOG OVERBLEEF.... Onze stadgenoot, de heer H. J. Jesse, architect M02 schrijft ons: Het zal wel in afzienbaren tijd gedaan zijn met het natuuroord binnen de muren van nu wiilen het Stadhuis met zijn ber gen en dalen, ravijnen en grotten, natuur bad en zandsteenformaties en op den achtergrond gedachten aan Heidelberg met overweldigende plantengroei; in het midden de diepe waterput, die bij geen enkel middeleeuwsch gebouw ontbreekt. Een karakteristiek beeld van den voor- maligen Stadhuistoren, gezien vanuit de Stadhuissteeg. Uit bouwkundig oogpunt is 't een leer zaam oord. Men kan aan de inkassingen in het metselwerk zien, dat bij den bouw, éérst de jukken voor de gelijkstraatsche verdieping op zandsteenen platten gesteld werden, voordat met het metselen van de dikke muren begonnen werd, waaraan de eiken muurstijlen op knikpunt veranderd werden. Die muurstijlen droegen dikke balken van ruim elf meter lengte, ge steund door natuurlijk-krom-gegroeide corbeels, tegen sleestukken, om de over spanning te verminderen en schranken te voorkomen. Dan volgde het stellen van de jukken van de eerste verdieping op voor noemde balken wanneer het metselwerk tot die hoogte was gevorderd, en ontston den, die machtige ruimten, twee vierkan ten hoog, waarboven de enorme kap, waar vroeger het geheele archief in eeuwige stof was opgestapeld. De Groote Pers gaf nog een flauwen indruk van vroegere ruimte en de Weeskamer, die tot Raadzaal zou worden vergroot, zou zeker met haar prachtig ongeschonden balkengestel en edele wandbetimmering en schouw een

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1