Vliegende Hollanders aan den start. |T5EN~*«: WITTE fcO iM BLEEKE BET 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 October 1934 Vierde Blad No. 22871 FINANCIEN. VRAGENRUBRIEK. O NEDERLAND HEEFT EEN KANS OP SUCCES. DE „UIVER". n. De vliegwedstrijd tusschen Londen en Melbourne, die op Zaterdag 20 October, een aanvang nemen zal, is van een onge twijfeld grootschen opzet. Hij doet denken aan de nu al jaren achtereen gehouden internationale auto- en motor-wedstrijden en zal naast het prikkelen van persoon lijke eerzucht der piloten ln de voor naamste plaats leiden tot een verscherpte concurrentie tusschen de fabrieken, die bij deze wedstrijden (welke stellig in de naaste toekomst opnieuw zullen worden ge houden) hun laatste vindingen in het geding zullen brengen. Want terwijl onze groote Nederlandsche vliegtuigbouwer, Fokker, deze race als nutteloos en waar deloos voor het vliegwezen heeft meenen te moeten schetsen, wordt van zeer vele andere zijden door deskundigen,aller lan den de enorme beteekenis er van erkend. Een race als deze, op geregelde tijden ge organiseerd, zal proefondervindelijk, ten aanschouwe der gansche wereld, de waarde kunnen bewijzen van systemen en uitvindingen (in een bepaalde machine vereenigd). En zooals het gegaan is bij de auto- en motor-wedstrijden, zóó zal het ook gaan bij den luchtwedstrijd. De win naar zal gelegenheid hebben voor een grootscheepsche, overal de aandacht trek kende, reclame voor z ij n fabrikaat, en be langhebbenden zullen vertrouwen en inte resse krijgen in een machine, die met, succes een zoo zware proef heeft door staan! De „cost gaet voor de baet uit"! En waar met de eer der overwinning groote finan- cieele voordeelen gepaard kunnen gaan, daar zal er, naar wij meenen, stellig een middel gevonden worden om deze race ook voor volgende jaren te handhaven, ook al mocht een Mac Robertson-prijs dan niet meer beschikbaar zijn! Voor den snelheidswedstrijd Londen Melbourne dan (de handicap-wedstrijd is van betrekkelijk ondergeschikt belang) DE GELE KRUISTOCHT. Een trans-Aziatische wetenschappelijke expeditie over 12.000 K.M. van de Mid- dellandsche Zee tot den Stillen Oceaan ziedaar de „stof" voor deze film, die in een gala-voorstelling in de groote opera te Parijs voor een schare uitgelezen toeschou wers, w.o. de president van Frankrijk, voor het eerst getoond werd. Dit is geen film om derwille van de be wegende uitbeelding van een vooraf ont worpen serie handelingen, bij kunstlicht gefotografeerd in de schijnwereld van een „studio", achteraf voorzien van ontbre kende geluidseffecten. Een bergketen is hier niet van papier-maché, maar de Himalaya zelf, de rupsbandtractor, die zich vastklauwt aan een uitstekend rotsblok, wordt bestuurd door een man, die inder daad vecht tegen een echten honderden- meters diepen afgrond: het is de realiteit zelf zooals zij zich voor lens en microfoon Voorgedaan heeft. De Gele Kruistocht als naam is een va riant op die van de bekende Centraal- Afrika expeditie („de Zwarte Kruistocht"), die eenige jaren geleden door André Citroen georganiseerd werd. Ook van dezen tocht zijn filmdocumenten medegebracht, welke in Nederland reeds vele toeschou wers getrokken hebben. In dien tijd stond evenwel de filmtechniek en met name de geluidopname nog niet op het heden- daagsche peil. De „Gele Kruistocht" is gemonteerd door Leon Poirier naar het fotografisch en ac- coustlsch materiaal, dat onder leiding van André Sauvage door de expeditieleden Mo- rizet, Specht en Sivel opgenomen Is. De première, die in tegenwoordigheid van alle expeditie-leden plaats had, oogstte een zeer groot succes. De film draalt nu voor geruimen tijd te Parijs in de Cinéma des Champs Elysée's en in de Cinéma des Voyages, Boulevard des Batig- nolles (Citroen tentoonstellingshal). Binnenkort zal de N.V. Automobiles Ci troen te Amsterdam voor vertooning in Nederland een copie ter beschikking heb ben. London Film Prod, zal binnenkort een aanvang maken met de werkzaamheden aan„Hundred Years to Come" een toe komstbeeld naar den nieuwen roman „The Shape of Things to Come" van H. G. Wells, pe regie zal worden gevoerd door Lewis Milestone, die o.a. „Im Westen nichts Neues" regisseerde. Anna Sten zal ook de hoofdrol vertolken m „Barbary Coast", naar een scenario van Herbert Asbury. Als tegenspeler is Carry cooper gecontracteerd. Onmiddellijk na net beeindigen van deze film zal een aan vang worden gemaakt met „Resurrection" gebaseerd op Tolstoi's „Opstanding". De hoofdrollen van deze film zullen in han- ,zlJh van Anna Sten en Frederic SS?» regle zal worden gevoerd door i re®'sseur Rouben Mamoulian, die o.a. Darbofilm „Koningin Christina" IpI ii ,e' Beide films worden door Uni ted Artists uitgebracht. MICKEY MOUSE LEEFT NOG! Wij vernemen, in tegenstelling met ver schillende beweringen, als zou Walt Disney de schepper der „Scilly Symphonies", een serie gekleurde teekenfilms, die ook hier te lande met zeer veel bijval worden ver toond, na het succes van deze filmpjes, zijn eerste creatie Mickey Mouse voor goed in het vergeetboek hebben doen verdwijnen, dat de productie van Mickey Mouse-films geenszins is verflauwd. Integendeel, het komende seizoen brengt United Artists, de maatschappij, die al de Disney-producten distribueert, een belangrijk aantal nieuwe „Mickey's", die eveneens gekleurd zullen zijn met het nieuwe Technicolor procédé. o FIENTJE DE LA MAR OVER DE NEDERLANDSCHE FILM. Thans draait in onze stad weer de tweede Nederlandsche film. Dit keer „Bleeke Bet", eveneens een stuk van Herman Bouber. Zoowel „de Jantjes" als „Bleeke Bet" zijn typisch-Amsterdamsche stukken, waarin het volksleven is neergelegd In beide films treedt met groot succes op onze Neder landsche actrice en cabaretière Fientje de la Mar, die hiermede wel bewezen heeft hoe haar spel. zoowel als haar stem ge schikt zijn voor de film Tot nu toe zagen wij haar als een „volksmeid"; veelzijdige actrice als Fientje de la Mar nu eenmaal is, zal zij ongetwijfeld ook in rolprenten, die haar onderwerp niet speciaal in het volksche vinden, een uitstekend figuur slaan. Fientje de la Mar heeft bovendien nog een eigenschap, die haar bij uitstek voor de film, zooals deze thans door het publiek gevTaagd wordt: met zangnum mers, geschapen heeft: zij zingt voortref felijk, haar stem weet zij van tijd tot tijd 'n sonore duisterheid te geven, die de zaal tot ontroering brengt Zij is dan ook een geliefde ster op de planken van het caba ret; haar liedjes zijn van een wonderlijke bekoring en haar imitaties die van Mariene Dietrich vooral vallen buiten gewoon op Het is naar aanleiding van haar op treden in „Bleeke Bet" dat wij onze po pulaire Amsterdamsche actrice naar haar toekomstplannen zijn gaan vragen. Zooals dit bij de meeste actrices het ge bruik is. ontving zij ons buitengewoon charmant op haar flat in de Beethoven- straat Een handje, een uitnoodigend ge baar om te gaan zitten, thee, sigaretten en alles zoo'n beetje waar de interviewer op rekent en wat hij met een huichelachtig gezicht, waarachter de gedachte leeft: als zij nu maar wat vertelt, langs zich heen laat gaan. Zij vertelt gezellig, springend van den hak op den tak. het den bezoeker overla tend er uit te peuren wat wel en wat niet voor publicatie geschikt is, en wat hij dan maar op goed geluk doet. Haar stem. Is moeten alle deelnemers landingen maken te Bagdad, Allahabad, Singapore, Port Darwin en Charleville, en men verwacht dat het ongeveer vijf a zes dagen duren zal voordat de winnaar aan het einddoel zal arriveeren. Naast de kwaliteiten van het toestel zullen vooral kennis van route en weers omstandigheden bij de piloten een enorm groote rol vervullen. En het is daarom dat menig ter zake kundige meent, dat de Hollandsche vertegenwoordigers wel dege lijk een kans op succes hebben, ook al zijn hun machines niet de snelsten. Allerwegen is gestreefd naar een minimum gewicht en weerstand cn naar maximum snelheid, ge paard met de grootst mogelijke bergings capaciteit voor benzine en olie En volgens de officieele opgaven is daarbij de Kruis snelheid van verschillende toestellen, soms zelfs aanzienlijk, hooger dan die van Uiver er. Panderjager. De nauwgezetheid en zorgvuldige voorbereiding onzer landge- nooten gepaard met hun kennis van het traject geven echter naar Hollandsche zijde (ten opzichte van vele buitenland- sche mededingers) een zoo groote winst, dat het snelheidsverschll er door geneu traliseerd schijnt te worden. Want er is een merkwaardig verschil tusschen de wijze, waarop hier te lande de zaken wor den aangepakt, en tusschen die buiten onze grenzen! Terwijl Uiver en Pander jager met hun bemanningen reeds tal van vluchten maakten om volkomen inge vlogen en tot in de kleinste details voor bereid te zijn, bouwde men deze week elders nog aan motoren, die eveneens in de race zullen uitkomen! Op het moment, dat een man van ervaring als Smirnoff een hoogst vereerend aanbod uit Engeland, om in een Havilland Comet-toestel (dat juist gereed gekomen was) toch zijn capa citeiten met anderen te meten, afsloeg, omdat hij t aantal proef-vlieguren. welke hem nog restten, ontoereikend vond op datzelfde moment moest het nog min stens eenige dagen duren voordat aan een zelfde machine (voor het echtpaar Mol- lisoni de laatste hand kon worden gelegd. Doch de Mollisons nemen eenvoudig dat risico en „wagen het er op" Zóó is het met hen, zoo is het met meer dere anderen. En de uitspraak is niet te boud, wanneer wij reeds nu constateeren dat van het aantal gestarte deelnemers slechts een betrekkelijk klein percentage de gouden medaille veroveren zal door binnen den vastgestelden tijd van zest'en dagen aan de finish te arriveeren! Te meer omdat de motoren onderweg niet verwisseld mogen worden. Deze. zoowel als het vliegtuig, worden voor den wedstrijd verzegeld en moeten, op straf van diskwa lificatie, onverbroken blijven gedurende den geheelen wedstrijd. Pech zal zonder twijfel in dezen kamp een groote rol vervullen! -o- van een heerlijke muzikaliteit, haar.groo te, dwepende oogen charmeeren en haar gebaren, die soms het gesprokene accen- tueeren zijn eenigszins flegmatisch. Dat haar gebaren en bewegingen niet altijd zoo koel en afgemeten zijn, bewijst zij wel wanneer zij op het tooneel of in de film het liedje „In den Jordaan, In den Jor- daan" zingt en waar zij hem, wat men in goed Amsterdamsch noemt „van katoen geeft". Wij krijgen niet den indruk, dat zij ac teert, maar wanneer komt een man er achter wanneer een vrouw, laat staan een actrice, ja dan neen komedie speelt? Al spoedig blijkt dat Fientje de la Mar het spelen voor de camera bijzonder pret tig vindt. „Wanneer men op het tooneel een goede rol geeft", zegt zij, „en het stuk heeft suc ces, dan moet men dikwijls avonden ach tereen telkens weer hetzelfde spelen. Een acteur of actrice doet natuurlijk haar uiterste best om het iederen avond nog beter te doen dan den vorigen. maar het valt toch niet te ontkennen, dat er een beetje sleur bij komt. Voor de film daar entegen is het, tijdens de opname, iederen dag iets anders. Dan eens hier heen trek ken. dan eens daarheen, den eenen keer dit gedeelte, de volgende maal weer ge heel andere opnamen. Er zit variatie in. Neen, zelfs het telkens moeten overdoen, en soms tot tienmaal toe, heeft mij niet gehinderd..werkelijk ook niet tureluursch gemaakt... ook al zet u nog zoo'n onge- loovig gezicht, de vrouwen zijn niet zoo als u ze op dit oogenblik in uw gedach ten hebt Wij verzekeren, dat wij daarover niet denken, doch zü lacht. Feitelijk behoorden wij nu te schrijven: „Zij lachte schalks", maar als eerlijk mensch moeten wij be kennen: dat zij hoonend en minachtend lachte Laten wij zoo lang als dit mogelijk is eerlijk verslag trachten te geven. „U hebt nu met veel succes in ,De Jantjes'-' en in „Bleeke Bet' gefilmd, gaat u ln deze richting door?" „Voorioopig vind ik twee Jordaan-films genoeg Ik zou nu graag eens wat anders laten zien en ik ben dan ook al doende. Cor Hermus en Jan van Ees bewerken nJ. op dit oogenblik voor mij een draai boek van „Madame Sans Gêne". Een film van Madame Sans Gêne met mij in den titelrol zal ongetwijfeld trekken. Ik wil dit niet direct beweren, maar men heeft het mij van verscheidene kanten verze kerd, toen ik dit plan in intiemen kring ontvouwde. Ik zal van die rol maken wat er van te maken is. Niet alleen het intel- lectueele publiek zal zich voor Madame Sans Gêne interesseeren. doch ook het ge wone. mijn Jantjes en Bleeke Bet-liefheb bers zullen genieten van het doorluchtige koppel: „Madame Sans Gêne-Napoleon". „Dat zijn plannen, waarvan wij de ver wezenlijking met groote belangstelling tegemoet zien, maar om op uw eerste films terug te komen: zijn er nog bijzondere moeilijkheden te overwinnen om op de film en op de microfoon goed-over-te- komen?" „Ik voor mij geloof, dat je eenvoudig jezelf moet zijn. of liever gezegd: te spe len voor de lens op dezelfde wijze als op het tooneel. Met de geluidsmenschen ben ik de beste vrienden ik blijk een goe de mlcrofoonstem te hebben, dus ook hierin blijf lk gewoon, wat misschien al erg genoeg is". Dan vragen wij haar: NIEUWE LEENINGEN VOOR NED.-INDIË. Een bedrag van ten hoogste 250 millioen dient te worden geconsolideerd. Ingediend is een wetsontwerp, houdende machtiging tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van Ned. Indië en tot wijziging van de Nederlandsch Indische Conversie-leeningwet 1934. In Februari 1933 heeft Nederlandsch- Indië bij het Rijk een leening ten bedrage van f. 115.000.000 aangegaan, op gelijke voorwaarden als de door het Moederland uitgegeven Nederlandsche staatsleening 1933 I. Sindsdien is de vlottende schuld van het land. welke op 1 April 1933 rond f. 174 millioen bedroeg, weder gestaag oploopen tot rond f. 300 millioen. Deze schuld be staat voor ongeveer f. 280 millioen uit bij 's Rijks schatkist opgenomen voorschotten. De regeering acht thans het oogenblik gekomen de consolidatie van een belang rijk deel dezer vlottende schuld met mede werking van het Rijk te bevorderen, door uitgifte van leeningen met langdurigen looptijd, onder garantie van het Moeder land. Aangezien de financieele toestand van Nederlandsch-Indië, dank zij de met kracht doorgevoerde en verder voorgeno men bezuinigingen op de uitgaven en het tot staan komen van de daling in de in komsten, de verwachting wettigt, dat de vlottende schuld niet belangrijk meer zal stijgen, acht de Minister van Koloniën het verantwoord, het bedrag, dat dient te wor den geconsolideerd, te bepalen op ten hoogste f. 250 millioen. De uitgifte van dat bedrag zal nochtans bij gedeelten geschie den, al naar gelang de toestand op de kapi taalmarkt dit gedoogt. Aangezien het gewenscht voorkomt de mogelijkheid te openen om aan de uit gifte van leeningen krachtens deze wet de conversie van een of meer der thans nog uitstaande 41;' o Nederlandsch-Indische leeningen 1923 E, 1930 en 1931 te verbin den, wordt bij het gelijktijdig aangeboden wetsontwerp een daartoe strekkende aan vulling van artikel I der Nederlandsch- Indische Conversie-leening wet 1934 voor gesteld. Voorts wordt de verjaringstermijn van aflosbaargestelde schuldbewijzen der krachtens deze wet uit te geven leeningen bepaald op 10 jaar. De ervaring heeft na melijk geleerd, dat na dien termijn geen uitgelote of op andere wijze aflosbaar ge stelde obligaties meer ter verzilvering wor den aangeboden. Onder die omstandig heden schijnt het gewenscht de belang hebbenden, wier stukken verloren zijn ge raakt, den overlast te besparen van het stellen van een gedurende dertig volle jaren loopende garantie; welke thans ge- De Nederlandsche film staat op het oogenblik in het middelpunt van veler belangstelling. Wat jarenlang als een on mogelijkheid werd beschouwd, n.l. het met succes in circulatie brengen van films met Hollandsche artisten. sprekend in onze eigen taal, terwijl daarbij veel aandacht wordt gewijd aan het karakteristieke va- derlandsche volksleven, schijnt met veel meer bijval bekroond te worden, dan men aanvankelijk had gedacht. Of echter het niveau, dat met films als „De Jantjes" en „Bleeke Bet" bereikt wordt én het genre daarvan op den duur de vol ledige aandacht zal blijven trekken, mee nen wij te moeten betwijfelen. Hoe het zij: ook ieder Leidenaar zal graag de film „Bleeke Bet" willen zien, het bekende stuk van humor en van tragiek, van menschen „Na „De Jantjes" werd u zeker onmid dellijk voor „Bleeke Bet" in den arm ge nomen?" „Integendeel. Ik was er nauwelijks, of liever gezegd heelemaal niet bij, doch de regisseur Richard Oswald meende, dat de film „Bleeke Bet" onvolledig zou zijn. wan neer ik er in ontbrak Het is dan ook zijn doorzettingsvermogen en inzicht geweest, dat mijn rol in dit stuk die tenslotte mij was toebedeeld, veel grooter is geworden, dan in de bedoeling lag. Ik kan natuurlijk het inzicht van dezen regisseur niet an ders dan prijzen Wij zijn het met dien regisseur eens. „Is het waar, dat u naar Hollywood gaat?" RECLAME. «16» DV.1» 0 H. W. B. J. Een verbodsbepaling als door u bedoeld, bestaat er, voorzoover be kend, nog niet. N. L. v. d. L., te L. U zoudt inlichtin gen kunnen inwinnen bij het Heraldtsch- genealogisch Bureau in den Haag, Prins Hendrikstraat 20, Het adres van den schil der is ons niet bekend. B. C. te N. Wij weten u geen ander# middelen aan de hand te doen om resul taten te bereiken. eischt moet worden voor de uitbetaling op bedoelde stukken. Een overeenkomstig artikel wordt toe gevoegd aan de Nederlandsch-Indische Conversie-leeningwet 1934 met betrekking tot na 1 October 1934 krachtens die wet uit te geven leeningen. In verband met het spoedeischend ka rakter van deze wetsontwerpen bestond geen gelegenheid den Volksraad daarom trent te hooren. uit het volk, dat ook op het tooneel zoo veel opgang heeft gemaakt. Onder regie van Richard Oswald en A. Benno is „Bleeke Bet" tot stand gekomen: Herman Bouber's schepping wordt door bekende acteurs en actrices als Aaf Bou ber, Joh. Elsensohn, Jopie Koopmans, Joh. Heesters, Fientje de la Mar. Jan van Ees, Cor Hermus, Jan Lemalre, Sylvain Poons, Lou Ezerman, Clara Fischer en Corrie Vonk op het witte doek gebracht. Een kans, om zich ook een filmnaam te ma ken, werd hun hier geboden. Op onze foto ziet men een der scènes uit „Bleeke Bet", in de omgeving van „De Vink" opgeno men: Joh. Heesters, Jan van Ees en Fientje de la Mar tijdens een boottocht in gezel lig samenzijn vereend! .Ach, dat is weer een van die dwaze geruchtenNauwelijks sta je met één been op de film, of er wordt al gefluis terd. dat je in Hollywood zit. Wel ga ik misschien ln Engeland filmen. Voor den u zoo juist genoemden regisseur Oswald gaf ik een kort filmpje met een liedje en een stukje inleiding. Hij was er erg over in de wolken en het heeft in Engeland, in de kringen waarvoor het gemaakt is, veel succes.... En daarheen zal ikneen, heusch, daar moet u later maar eens op terugkomenGoed ja?" Dat zullen wij ter gelegener tijd dus doen Voorioopig namen wij alvast af scheid.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13