Medeplichtigen van den moord te Marseille gevat? LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 12 October 1934 Drie personen gearresteerd. De Fransche minister Sarraut afgetreden. RECHTZAKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS Probeer Kruschen voor onze rekening o Zooals gemeld was men op grond van verklaringen van getuigen tot het Inzicht gekomen, dat Kalemen, wiens signalement en vingerafdrukken thans naar alle Euro pe esche hoofdsteden gezonden zijn, niet alleen heeft gestaan, maar dat de aanslag het werk ls geweest van een terroristische bende, waarvan ongetwijfeld de reeds ge noemde Tlchomlr Nlalis de spil moet wor den geacht. Deze Macedoniër ls een half jaar geleden uit Frankrijk gezet, na ln Marseille eerst vier maanden in de ge vangenis gezeten te hebben. De Fransche politie heeft natuurlijk zijn foto en vingerafdrukken behouden. Het staat ook vast, dat hy Kalemen diensten als tolk heeft bewezen Waarschijnlijk ls hij achtergebleven in Parijs en heeft hij de andere leden van de bende, die dan in het geheel wel vijf man heeft geteld, naar Marseille gestuurd. Gisteren is echter in het onderzoek naar het schijnt een beslis sende wending gekomen. Het „Hbld." meldt daarover nader: Woensdagavond kwam bericht uit Fon- tainebleau, dat daar een verdacht per soon per auto was aangekomen. Hij had op het station een kaartje naar Evian geno men. in het restaurant een glas bier ge dronken en den kellner een enorme fooi gegeven. Daarop verliet de onbekende het sta tionsgebouw, om ln de buurt op zijn trein te wachten. Toen hij 's avonds laat weer terug kwam. hielden twee gendarmes hem aan en verlangden zijn papieren. De man toonde toen een Tsjechische pas, die op den naam van Chalny stond, geboren in 1902 in Karlovotz. De pas of het falsifi- caat droeg als plaats van uitgifte het Tsjechische consulaat-generaal te Zagreb en zijn bezitter had blijkens het stempel de Fransche grens bij Vallorbes op 28 Sep tember overschreden. De nummers en da andere kenmerken van de pas komen vol komen overeen met die van Chalny, die in een hotel te Aix en Provence had gelo geerd. Toen de belde gendarmes den man wilden arresteeren, duwde hij hen achter uit en nam de vlucht in de naburige bosch- jes. Daarbij verloor hij een aantal patro nen van het merk Walter, dat wil zeggen van hetzelfde merk als een van de revol vers van Kalemen. De gendarmes zonden den vluchteling een aantal schoten ach terna, zonder hem echter te treffen. De bosschen zijn toen door gendarmerie en politie voor zoover die maar beschikbaar waren, omsingeld. Daar de bosschen tame lijk uitgestrekt zijn, heeft het eenlgen tijd geduurd, eer men Chalny ln handen heeft gekregen. Om vier uur tenslotte is hij op het kruis punt Croix de Vitry gepakt. De man be zat een paspoort, afgegeven te Zagreb, dat maar tot 6 Juni van dit jaar geldig was. Hij ls echter toch daarmee, naar het visum blijkt, te Vallorbe op 28 September over de grens gekomen, op denzelfden dag dus en op hetzelfde grensstation als de moorde naar. Uit al deze omstandigheden blijkt, dat men te doen heeft met een goed georga niseerde bende, waarschijnlijk uit Kroaten bestaande, die over een overvloed van val- sche paspoorten beschikte (Immers de man, die eerst Chalny heette, had blijkbaar nog een tweede bij zich) en die gekomen was met de vaste bedoeling, koning Alexan der te dooden. Voorts kwam nog bericht uit Fontaine- bleau dat men daar in den nacht van 9 op 10 October twee verdachte individuen in den nachttrein had zien stappen, die naar Evian reed. Op deze trein had Chalny blijkbaar gewacht. De politie-commissa- riaten ln den omtrek van Evian werden ge alarmeerd, met het resultaat dat beiden ln een hotel te Thonon werden gepakt. Zij waren ln het bezit van passen welke opper vlakkig gezien ln orde schenen. Een stond op naam van Ladislaus Benesj. geboren in Zara ln 1903. Het stempel bewees, dat deze Benesj op 28 September Como ln Italië heeft verlaten en denzelfden dag over Chiasso Zwitserland is binnengekomen. Benesj had frs. 1700 bij zich en een retour- kaartje Fontalnebleau, doch de belangrijk ste vondst, behalve het paspoort waarvan de inhoud alweer klopte met de gegevens die Benesj te Aix opgaf, ls een portemon- naie die in hetzelfde warenhuis op de Place de Cllchy te Parijs ls gekocht als het pak van Kalemen. De pas van den ander stond op naam van Josef Novak, geboren 1900 ln Görz. Deze pas was evenals die van Benesj zoo genaamd afgegeven door het Tsjechische consulaat-generaal te Triest. Novak had frs. 1100 by zich. Ook een retourkaartje en een kompas. De eenige bagage van beiden bestond uit een pakje, waarin een over hemd en een kam. Ondervraagd door de politie hebben de twee mannen bekend, dat ze deel uitmaak ten van dezelfde terroristische organisatie als de moordenaar en dat ze niet de eenige medeplichtigen waren. Zij hebben ver klaard dat zy opdracht hadden, voor het geval de aanslag te Marseille mocht mis lukken, te Parys een nieuwe poging te wagen. Later schijnen zij daarop te zyn terug gekomen. De verhooren worden n.l. be- moeiiykt door het feit, dat de beide arres tanten vrijwel geen Fransch spreken. Hun werden photo's voorgelegd, waarop zy staan afgebeeld in gezelschap van Kale men zy zagen zich toen gedwongen toe te geven, dat zy Kalemen kenden, doch trachtten te loochenen, dat zy ln eenig verband zouden hebben gestaan met de daad. Uit het verdere verhoor sclnjnt echter gebleken te zyn, dat zij het waren, met wie Kalemen de laatste dagen ln Parijs heeft doorgebracht. De locale po- litie-autoriteiten zyn van meening, dat men hier een goede vanest heeft gedaan. De veertien Joegoslaviërs bij wie huis zoeking is gedaan en by wie belastend ma teriaal is gevonden, worden uit het land gezet, behoudens een, die reeds het Fran sche staatsburgerschap heeft verworven. Dat de samenzweerders by voorkeur van Tsjecho-Slowaaksche passen of liever pas- vervalschlngen gebruik hebben gemaakt, moet daarmee worden verklaard, dat deze passen natuuriyk ln het bondgenootschap- peiyke Frankrijk een goeden naam hebben en dus allerminst opvallen. De droeve thuisreis. De torpedoboot jager Dubrovnlk, met het stoffeiyk overschot van Koning Alexander aan boord, heeft in de Tyrrheensche Zee zeer slecht weer, maar desondanks wordt toch verwacht, dat het schip morgenmid dag ln de haven van Split zal aankomen, waarna de kist naar Zagreb, de hoofdstad van Kroatië, wordt vervoerd. Daar zal de eerste rouwdienst gehouden worden en Zondagmiddag wordt de kist dannaar Bel grado overgebracht, waar het stoffelyk overschot Maandag en Dinsdag zal staan opgebaard om de bevolking gelegenheid te geven langs de baar te defileeren. Woens dag volgt dan de plechtige begrafenis te Belgrado, De definitieve byzetting van het stoffelyk overschot zal geschieden op den berg Oplenatsj by Belgrado, waar de dy nastie Kara-Georgewitsj haar mausoleum heeft. Koning Peter II naar Belgrado, Koning Peter II van Joego-Slavië is in gezelschap van Koningin-Weduwe Maria van Joego-Slavië, van zyn grootmoeder, de Koningin-Weduwe Maria van Roemenië, prinses Ileana van Roemenië en Anton von Habsburg, gisteravond naar Belgrado ver trokken. Hy werd aan het station door president Lebrun, den premier Doumergue en ver scheidene ministers uitgeleide gedaan. De eed aan den nieuwen Vorst, De Zuid-Slavische Senaat en de Kamer kwamen gistermiddag tot een gemeen- schappelyke zitting byeen, om de door de grondwet voorgeschreven eedsformule uit te spreken. De zittingszaal, evenals de portière en de wandelgang waren met zwart doek be kleed. Alle senatoren en afgevaardigden, als mede het corps diplomatique, waren aan wezig. De tribunes waren tot op de laatste plaats bezet. De president van den Senaat, Tomasjitz opende de zitting met een korte rouwrede over den vermoorden koning Alexander. By het noemen van den naam van den nieuwen koning klinken huldebetoogingen door de zaal. Daarna las de president de eedsformule voor, die door de aanwezigen staande en met opgeheven rechterarm werd nagezegd. Na de eedsaflegging door de parlements leden werd prins Paul op plechtige wyze de zaal binnengeleid. Hij es de beide an dere regentschapsleden, alsmede de drie plaatsvervangende leden van den regent- schapsraad. legden eveneens in handen van den senaatspresident den eed op de grondwet af. Toen Prins Paul daarop het gebouw ver liet werd hy door de op straat geschaarde menschenmenigte met toejuichingen be groet. Na instelling van den regentschapsraad heeft het kabinet Usunowitsj zyn ontslag aangeboden, dat echter niet aanvaard is. Regent prins Paul heeft het kabinet ver zocht, zich met de leiding der zaken te bUjven belasten. Barthou opgebaard. De kist met Barthou's stoffelyk over schot werd na aankomst te Parijs naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken overgebracht, waar de Salle d"Horloge tot chapelle ardente is ingericht. Voor het station had zich een geweldige menschenmenigte verzameld. De veilig heidsmaatregelen der politie waren zoo streng, dat het geheele Stationsplein vrij wel was afgezet en zelfs de persvertegen woordigers geen toegang hadden. Een onafgebroken rij belangstellenden defileerde sinds gistermiddag reeds langs het opgebaarde stoffelyk overschot van den minister. Sarraut afgetreden. De Fransche minister van binnenland- sche zaken Sarraut, die door de Fran sche bladen verantwoordehjk wordt ge steld voor het feit, dat de aanslag in Mar seille kon gelukken, is afgetreden. Het was ln den loop van een onderhoud met Doumergue. dat Sarraut zyn ontslag indiende. De ontslagbrief zal Maandag na afloop van den ministerraad worden me degedeeld, tegelijk met de sancties tegen de verantwoordeiyke ambtenaren. Ber- thoin, directeur der Süreté, Jouhannaud, prefect van de Monden van de Rhöne, zullen n.l. ontslagen worden. Doumergue heeft op zyn beurt 'n lang durig gesprek gevoerd met Lebrun De ..Liberté" verklaart, dat Sarraut, zelfs wanneer hy zich volkomen onschuldig voelt, zich moet opofferen als verantwoor delijk hoofd der politie. Het blad acht het echter niet uitgesloten, dat Doumergue, om de reorganisatie makkelyker te maken aan den President het ontslag van het geheele Kabinet zal aanbieden. Vast staat echter, dat er geen maatregelen te ver wachten zyn vóór Maandag. Monument voor koning Alexander. Er is een comité opgericht van vrienden van Joego-Slavië, die gelden zullen in zamelen voor de plaatsing te Marseille van een monument ter eere van den door moordenaarshand gevallen koning van Joego-Slavië. Nog een slachtoffer. Te Marseille is nog een slachtoffer over leden, n.l. een der gewonden vrouwen uit het publiek. OPLICHTING TE U8SE. Een gewezen directeur van een Auto- moblelenbedryf te Llsse, die voor de recht bank te Haarlem terecht had gestaan omdat hy in de jaren '31 en "32 zyn zaak voor 1. 17.000 had opgelicht en tegen wlen de officier van justitie 3 maanden onvoor- waardelljke en 5 maanden voorwaardeiyke gevangenisstraf had geëlscht, met een proeftyd van 3 jaar, ls tot 4 maanden voorwaardeUjke en 4 maanden onvoor- waardeiyfce gevangenisstraf veroordeeld. De 56-jarige boekhouder van dezelfde firma, wlen valschheid ln geschrifte ten laste was gelegd, had zyn boeken niet op die Juiste wyze bygehouden, waardoor de knoeleryen van den directeur niet direct aan het licht kwamen. Hy werd veroor deeld tot 1 maand onvoorwaardeUJke ge vangenisstraf. Tegen hem was 2 maanden voorwaardeiyke en 4 maanden onvoor- waardeiyke gevangenisstraf geëlscht. BOLLENKWEEKER OF BLOEMIST! De rechtbank te Haarlem deed uitspraak in de principieele zaak tegen een bewoner van den Haarlemmermeer, die in hooger beroep was gegaan van het vonnis van den kantonrechter, die hem had veroor deeld tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis, om dat hy op zyn land aan den Veldweg bol gewassen zou hebben geteeld, zonder hier voor vergunning te hebben van de Neder- landsche bollenkweekers-centrale. zyn verweer was, dat hy geen bollenkweeker doch bloemist was. De officier eischte be vestiging van het vonnis. De rechtbank ontsloeg den verdachte echter van rechts vervolging. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zyn geveld: G. T„ J. T. V., T. K. en D. P., Haarlen*, overtreding der jachtwet, leder f. 10, 5 d. met verbeurdverkl. van de overtuigings stukken: M. v. d. W„ Woerden, geen ge volg geven aan het bevel van een verkeers agent f. 10. 5 d.: A. B., den Haag, over treding visscherijwet, 2 x f. 2, 2 x 1 d.; N. de H., idem f. 2, 1 d. met verbeurdverkl. vischtulg; P. E. v. D., den Haag, idem, Idem; C. M., Valkenburg Z.-H., overtre ding arbeidswet f. 6, 3 d.; G. H Amster dam, overtreding motor- en rijwielregL f. 6, 3 d.; J. O., Katwyk, overtreding ar beidswet 2 x f. 3, 2 x 2 d.; G. W„ Sassen- heim, overtreding motor- en rijwielregl., f. 6, 3 d.; J. R,, Oostvoome, Idem, idem; M. v. d. P., Llsse, overtreding wet openbare vervoermiddelen f. 5, 3 d.; H. L. K., zwer vende, te Katwyk zonder vergunning ven ten en een valschen naam opgeven f. 2, 1 d. en f. 10, 5 d.; A. M., Noordwyk, over treding arbeidswet f. 3, 2 d.; J, v. R., Kat wyk, een gewond dier op pyniyke en kwel lende wyze arbeid doen verrichten f. 10, 5 d.; J. M., overtreding invaliditeitswet f. 10, 5 d.; P. A. M. v. B„ idem, idem; C. v. L„ zwervende, openbare dronkenschap f, 5, 1 d.; K. B., Rijswyk Z.-H„ idem Idem; P. Ie K, Sassenheim, overtreding spoorwegwet f. 2, 1 d.; A. R„ Wassenaar, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent f. 8, 4 d.; N. B.. idem. f. 5. 3 d.; G. v. L„ Zoeterwoude, idem f. 8, 4 d.; C. J. de B.. den Haag. autorijden met ondeugdeiyke remmen f. 10, 5 d.: J. H. J. v. E,, Doetln- chem, zonder noodzaak links van den weg met een motorrijtuig rijden f. 5, 3 d.; C. de Z„ Naaldwijk, idem idem; C. de B„ idem Idem; J. B Schlebroek, idem, idem; J. N. de Gden Haag, idem, Idem; J. 8. T., idem autorijden zonder spiegel f, 5, 3 d.; F, G. L. J. L„ Zwolle, overtreding motor- en rij wielregl f. 3, 2 d.: W. J. H., Gouda, Idem, idem: H. W„ Katwijk, een auto zonder vol doend toezicht met werkenden motor op een weg laten staan f. 3, 2 d.; R. S., Zaan dam, overtreding motor- en rijwielregl. f. 5, 3 d.; J. v. d. K.. Wassenaar, idem, Idem H. K., idem, f. 2, 1 d.; J. F., wlelrijden zon der licht f. 3, 2 d; G. v. d. JL, Alphen aan den Rijn, Idem, idem; H. Th. v. Z„ Rijp- wetering, wielrijden zonder bel f. 3, 2 d.; J. v. Z.. wielryden zonder reflector f. 3, 2 d.; J. G., overtreding motor- en rijwiel regl. f. 5, 3 d.; A. Th, H. R., den Haag, te Leiden te snel motorrijden f. 6, 3 d.; R, P. te Leiden te snel autorijden f. 6, 3 d.; Chr. v. N., Oegstgeest, wielryden over een ge sloten verklaarden weg f, 2, 1 d.; W H. M.. idem, Idem; H. Z., idem, idem; H. W., Rotterdam, te Leiden met een auto de passage belemmeren f. 3, 2 d.; J. F., den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5, 3 d.; B. V., Nymegen, autorijden zonder licht f. 10, 5 d.; R. H., Oegstgeest, idem, vrijspraak; J. M. W.,Hillegom, motorryden zonder verlicht nummer met letter en zon der rood achterlicht 2 x f. 4, 2 x 2 d.; A. M. C. B., Hoorn, idem, idem; W. G. G., Heemstede, autorijden zonder licht f. 10, 5 d.; P. A. v. P., Katwyk, met een auto in bochten binnen de bebouwde gemeente- kom links van den weg houden f. 6, 3 d.; C. J. de K., den Haag, autoryden over een gesloten verklaarden weg f. 5, 3 d.; L. O., Katwyk, Idem, idem; A. M. P., wielrijden over een gesloten verklaarden weg f. 2, 1 d.; J. A. v. d, W., Zoeterwoude, Idem, Idem; A. v. d, F., Katwyk, wielrijden zonder licht f. 3, 2 d.; J. W. B., Veur, wielryden zonder reflector f 3, 2 d.; J. D., te Katwijk wiel ryden over een voetpad f. 2, 1 d.; A. 3., Sassenheim, overtreding wetboek van strafrecht f, 3, 2 d.; C. de R., den Haag, loopen op verboden grond f. 2, 1 d.; W. J. A. V., Idem, idem idem; A. E. wed J. A. M. idem, idem, Idem; A. C. v. N., Vreeswyk, idem, idem; S. M., den Haag, idem. Idem; W. M. G., Amsterdam, idem, idem; G. V., overtreding invaliditeitswet f. 10, 5 d.; L. v. d. Z., Katwyk, overtreding Landbouw Crisiswet f. 10, 5 d. met verbeurdverkl. aardappelen; J. v. R., overtreding arbeids wet f. 3, 2 d.; A. A. J. v. d. T., Haarlem, overtreding jachtwet f. 10, 5 d, met ver- beeurdverkl. wildstrikken; P. v. d. L., Noordwijk, loopen op verboden grond f. 2, 1 d.; C. v. d. Z.. wielrijden zonder re flector f. 3, 2 d.; H. H., Enkhuizen, over treding motor- en rijwielregl f. 6. 3 d.; W. B„ te Leiden wielryden in een park en een valschen naam opgeven f. 2, 1 d. en f. 10, 5 d.; C. J, B„ Zeist, geen geldig ry- bewys vertoonen f, 5, 3 d.; A. J, V., Was senaar, zonder noodzaak links van den weg autorijden f. 5, 3 d.; L. W., Amster dam, te Leiden met een motorrijtuig te snel rijden f. 6, 3 d.; E. v, M., Nijmegen, overtreding motor- en rijwlelwet f. 25, 10 d.; N. P., den Haag, idem en motor en PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 14 OCTOBER. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Gem,: Voorm. half tien, de heer de Pater van Gouderak; nam, 6 uur, ds. Waardenburg van Hoogmade. Geref. Gem.: Voorm. half tien (H.A.), nam. 2 uur (Bed. H.D.) en nam. 6 uur, ds. Lamain van Rotterdam. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van Beusekom van Aarlanderveen; nam. 6 uur, de heer Muller. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth Kerk: Nam. 7 uur, ds, H. W. Bloemhof. BOSKOOP. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 0 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. -halftien en nam. 0 uur, ds. Bydemast. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Rem Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Mispelblom Beyer. Rem. Kerk: voor Vrijz. Hervormden: Nam. halfzeven, Jeugddienst, ds. Thomsen. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. 'Waardenburg. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam 6 uur, ds, Warmolts. Geref Kerk: Voorm. -halftien en nam. 5 uur, ds. Meyerlng. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A en nam. halfzeven, ds. Streeder. Catechisatie-lokaal: Voorm. halfelf (kinderkerk); de heer P. de Bruin. Geref Kerk: Voorm, halftien en nam, halfzeven, ds. Dyk. LISSE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur (Bed. H. A.), ds. Kalkman van Katwyk aan Zee; nam 5 uur (Dankz.), ds. Rutgers van Katwyk aan Zee. Kinderkerk: Voorm, 10 uur. de heer J. Dekker. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein, Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Llgentenberg. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds, van Wijngaarden, Geref. Kerk; Voorm. 10 uur: leesdienst; nam. halfzeven, ds. Speelman van Nleuw- veen. Remonstr. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Nienhuis. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Bouman; nam. 6 uur, de heer van der Meer van Abbenes. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. 3 uur, de heer Aangeenbrug. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur (HA.), ds. Hennemann. Pauluskerk: Voorm. 10 uur (jeuddienst) prof. dr. J. N. Bakhuyzen van den Brink van Leiden; nam. 5 uur. ds. Jansen Schoonhoven. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam, halfdrie, ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van wyngaarden. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur.' ds. Krijkamp. Geref' Kerk: Voorm. halftien en nam, 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. P. van der Veer. van Amsterdam-. Pinkstergemeente: Heden nam. 8 uur, -pastor van der Woude; Zondag voorm. lO'/i en nam 7V» uur, dienst; Maandag nam. 8 uur, pastor van der Woude van Rotterdam. VALKENBURG Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VEURLEEDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. gedach tenisrede van ds. Vermet; nam. 5 uur, ds. de Wit van Leiden. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. Vroeg- in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smldt Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grlsnigt. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10 uur, ds. ten Kate; nam. halfzes, dr. Honders. KievietskerkVoorm. 10.05 uur. dr. Honders. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. P. L. L, Post, van Ryswyk. RECLAME- Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt by de groote flesch a f. 1.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed, het zal U vcrfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom ln geen geval Kruschen Salts ln buitenlandsche verpakking, doch uitslui tend in ongeschonden Hollandsche ver pakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappy op verpakking en etiket der flacon gedrukt. 9173 WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm-, 10 en nam. 8 uur, ds. de Bel. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm, halftien en halfzeven (Bed. H.A.). ds. Jellema. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Nauta; nam. halfzeven, ds. Wamink, van Ter Aar, Ned. Prot. Bond: Nam. 7 uur, ds. O, Westmyse, van Rotterdam. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eykman. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Besoyen A. Hofman, cand. te Utrecht. Te Krimpen aan den lek J, Enkelaar te Oud-Beyerland. Te Westerbork C. A. Schenk te Dokkum. Te St. Anna ten Muiden M. J. Beukenhorst te Sluis. Bedankt: Voor Heemse Th. A. Vos te Nieuwe Pekela. Voor Drogeham J. C. Loor te Zevenhuizen. rijwielregl., 2 x f. 15, 2 x 10 d.; A. v. d. V., Haarlemmermeer, overtreding motor en rijwielregl. f. 20, 10 d.: C. W. T., Idem f. 10. 5 d.; J, C. M. D., Noordwyk, over treding motor- en rijwielwet f. 10, 5 d.; A. J. K., overtreding Wetboek van straf recht f 3, 2 d.; H. R., wielrijden zonder licht f. 3, 2 d. HERDENKING DER AFSCHEIDING. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Tragisch einde van een feestavond. By de gistermiddag te Utrecht gehou den herdenking der Afscheiding door de Geref. Kerken, heeft ook minister Van Schalk het woord gevoerd. Spr. herinnerde, hoe de Afscheiding veel by droeg tot de vorming van belangrijke groepen in ons land, die ook voor het al gemeen staatsbelang van groote beteeke- nls waren. In dtt verband noemde Z.Exc. het belangryke werk dat minister Colijn voor ons land heeft gedaan. Tenslotte deelde de minister mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, prof. dr. D. Hoekstra, hoogleeraar aan ii Theologische school te Kampen, te be- noemen tot ridder in de orde van de Nederlandschen Leeuw en ds. J. Douma tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op voorstel van den voorzitter werd aan ds. Hoekstra, die ziek te bed ligt, een tele gram van gelukwensch gezonden. Gisteravond vond in Tlvoli een gezel lig samenzyn plaats. De heer Joh. C. Francken, voorzitter van het comité van ontvangst, opende de byeenkomst met de aanwezigen gezamen lijk te doen zingen Psalm 103 vers 1 en ging hierna voor ln gebed. Het koor zong vervolgens eenige lie deren. Dadelijk na den zang verscheen minis ter Coiyn op het podium en deelde mede dat een der aanwezigen, ds. J. E. Reyenga uit Ureterp, plotseling onwel geworden en even later overleden was! In verband met deze tragische gebeurtenis werd de feest avond direct gesloten. Ds. J. E. REIJENGA t Ds. J. E. Reyenga, Geref. predikant te Ureterp, die onder de bezoekers was van de herdenking van het eeuwfeest van de Afscheiding door de Geref. Kerken ln „Tlvoli" te Utrecht georganiseerd, werd op de feestvergadering gisteravond, nadat deze nog maar nauwelijks was aange vangen, plotseling door een ernstige onge steldheid getroffen. Een Inmiddels geroe pen geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Ontroering maakte zich van de vergadering meester toen de voorzitter, dr, H. Coiyn, mededeeling deed van dit plot seling overiyden en ten teeken van rouw de feestvergadering sloot. Oe overledene werd 14 Aug. 1870 ge boren en ontving zyn opleiding aan de Theol. School te Kampen, waar hy ln 189» candidaat werd om 28 Mei 1899 te Zalk m zyn eerste gemeente te worden bevestigd- In 1902 vertrok de overledene naar Leer dam, welke standplaats hij in 1911 met 't Zandt (Gron.) verwisselde. Sedert 31 Oct. 1920 was ds. Reyenga verbonden suf de kerk van Ureterp. Hij was o.m. seer, van de afd. Friesland v.an de vereeniging Schoolhulp, tot steun van on- en minvermogende studenten aan de Theol. School te Kampen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10