Winter 1934 Na den moord op koning Alexander en Barthou. KEbaOmWM NIVEA 75ïle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 October 1934 Derde Blad No. 22870 Onderzoek naar de identiteit van den dader. GEMENGD NIEUWS. 9i ir Mooie fiü/uLa vool dl (umvUkuv FAILLISSEMENTEN. 's Koniugs stoffelijk overschot op weg naar zijn land. Het stoffelijk overschot van koning Alexander is gistermiddag met groote plechtigheid aan boord gebracht van den kruiser „Dubrovnik", die gemeerd lag aan den Quai des Beiges te Marseille. Servi sche officieren droegen de kist. De be manning van het oorlogsschip bracht een eeresaluut. Op een kort bevel tilden de Servische officieren de kist, die op de kade een oogenbllk was neergezet op, nadat deze bedekt was met de Servische nationale vlag. Nadat de kist aan boord gedragen en daar temidden van ontelbare kransen op een katafalk geplaatst was, ze gende een priester het stoffelijk overschot Daarop trad Koningin Maria, die met moeite haar tranen bedwong, naar voren, gevolgd door de aanwezige leden van de Zuid-Slavische koninklijke familie en pre sident Lebrun. De priester zegende de kist een tweede maal. De Koningin knielde voor de kist en kuste eenige malen het deksel. Vervolgens boog president Lebrun diep voor het stoffelijk overschot waar na de ministers Herriot en Tardieu en andere hooge autoriteiten naar voren tra den voor een laatsten eerbiedigen groet. De troepen presenteerden het geweer, de muziek speelde de treurmarsch van Cho pin. De Koningin keerde vervolgens, on dersteund door haar hofdames naar haar auto terug. Zij begaf zich opnieuw naar het gebouw van de prefectuur. Onder de toeschouwers weerklonk on derdrukt gesnik. Om 16.25 vertrok het oorlogsschip, ge ëscorteerd door twee Fransche kruisers en onderzeeërs. De Italiaansche marine-attaché heeft bij het ministerie van Marine geïnfor meerd naar het tijdstip, waarop de Joego Slavische kruiser „Dubrovnik", geëscor teerd door de Fransche oorlogsschepen, de Straat van Messina zal kunnen passeeren. De Italiaansche marine is voornemens een smaldeel te zenden om het stoffelijk over schot van den koning eerbewijzen te bren gen. De laatste woorden van den Koning. De Zuid-Slavische gezant te Parijs, die meereed in den stoet, snelde naar den Koning toen deze getroffen was. Alexan der zeide: „Laat mij maar", en hij mom pelde: „FrankrijkZuid-Slavië accoord". Daarna Is hij niet meer bij kennis ge weest. Barthou's nationale uilvaart. Om 18 uur is het stoffelijk overschot van Barthou opgebaard in de prefeetuur, ten aanzien van Lebrun, Herriot en Tar dieu. De kist was bedekt met de Fransche vlag. De troepen brachten de laatste eer bewijzen. Een talrijke menigte was aan wezig Het lijk werd vervolgens naar het station gebracht in den trein naar Parijs, waar Herriot en Tardieu mee reisden. Barthou heeft in zijn testament een eenvoudige begrafenis gevraagd. De Fran sche kabinetsraad heeft echter gemeend hiermee geen rekening te moeten houden, omdat hij van meening was, dat de dood van den minister onder bijzonder tragi sche omstandigheden heeft plaats gehad, zoodat een staatsbegrafenis gerechtvaar digd is. De staatsbegrafenis van Barthou is vast gesteld op Zaterdag 13 uur 30. De kist zal worden opgebaard naast het gedenktee- ken van maarschalk Galliéni. Minister president Doumergue zal een lijkrede uit spreken. De inzegening zal plaats vinden in de kapel van de Evangelische Dom, waarna de bijzetting op Père Lachaise zal volgen. Oorspronkelijk wilde de regeering Bar thou naar het Pantheon laten overbren gen, maar zij heeft daarvan afgezien in verband met de laatste wilsbeschikking van den overledene. Doumergue zal niet vóór Zaterdag voor zien in de vacature van het Kabinet, die door den dood van Barthou is ontstaan. Het is niet onmogelijk, dat de aanwijzing van zijn opvolger aanleiding geeft tot een ruimer reoganisatie van het Kabinet. Men weet, dat Sarraut ontslag heeft ge vraagd als minister van binnenl. zaken in verband met den aanslag terwijl immers Chéron's positie als minister van justitie heel zwak is. De verontwaardiging over den aanslag te Marseille heeft gisteren aanleiding ge geven tot demonstraties op de groote bou levards te Parijs tegen de politie en eeni ge politici. Kleine groepen mannen trok ken onder het uitschreeuwen van vijan dige kreten door de straten. Het is echter nergens tot ernstige incidenten gekomen. Wis is de moordenaar? De crimineele politie heeft ontdekt, dat oe moordenaar van koning Alexander en Barthou op 3 October in een Parijs' hotel iifif gelogeerd, waar hij zich had inge schreven onder den naam van Suck De hoteleigenaresse heeft de foto, die de politie haar toonde onmiddellijk herkend, volgens haar verklaringen was de moor- oenaar in gezelschap van twee andere personen in het hotel verschenen. Verder werd vastgesteld, dat de zich noemende Suck in een bekende Parijsche kleeding- kocht6611 Tolledig stel Meeren heeft ge- Of zijn werkelijke naam Suck is, moet nog worden uitgezocht. Van belang ls, dat aeze Suck, wiens metgezel den naam Wla- dislaw Benesj had opgegeven, verschei dene malen bezoek heeft gehad van een Sfl?t€n, man' wier>s naam Nikomir Nails Rlülia gew,e.est- Nu was een uit Zuid- ïïiïIiS afkomstige Nikomir Nalis reeds sedert geruimen tijd b« de politie als ver nacht persoon aangegeven. Kort voor de aankomst van den Zuid-Slavischen koning was bevel gegeven dezen Nalis bizonder in het oog te houden. Hij was verleden jaar reeds te Marseille veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens dief stal en nadat hij deze straf had uitgezeten, uitgeleid. De autoriteiten te Praag stellen een bui tengewoon streng onderzoek in om op heldering te brengen in de vraag hoe de z.g. Tsjecho-Slowaaksche pas van den moordenaar van koning Alexander ver- valscht kan zijn. Het Tsjecho-Slowaaksche consulaat-generaal in Agram heeft reeds vastgesteld, dat er nooit een pas is afge geven op den naam Kalemen, zoodat het zeker geacht wordt, dat de pas, die op den moordenaar is gevonden, vervalscht is. Er had een spoor geleid naar de veron derstelling. dat de pas zou kunnen ge stolen zijn van een Tsjecho-Slowaaksch onderdaan, Vavrinek genaamd, een tuin mansknecht uit Kuttenberg in Bohemen. Deze man is n.l. uit Zuid-Slavië uitgewezen en het consulaat in Agram heeft hem een z.g. imperie-pas gegeven, welke hem op een of andere wijze kon zijn ontstolen, waarna hij zou moeten ziin vervalscht. Deze Vavrinek is te Kuttenberg door de politie verhoord en daarbij bleek, dat zijn pas in orde was zoodat, deze vermoedens onjuist bleken. Toch medeplichtigen? Het bericht, dat de moordenaar van ko ning Alexander nog eenige medeplichtigen heeft gehad, schijnt door de verklaringen van een hoteleigenaar in een plaatsje in de nabijheid van Marseille bevestigd te worden. Bedoelde hotelier heeft gisteren de vol gende verklaringen afgelegd: „Drie perso nen, onder wie de moordenaar van koning Alexander, zijn Zondagavond in mijn hotel afgestapt. De moordenaar, die de hoteleigenaar van de foto's in de pers duidelijk herkende, heeft het inschrijven van zijn naam in het hotel-register telkens weer uitgesteld. Zijn metgezellen hadden zich als Egon Kramer, 24 jaar, geboren in Fiume. Kroa tische nationaliteit en als Silvester Chalny, Tsjecho-Slowaaksch staatsonderdaan, van beroep koopman, in het register inge schreven. Beiden hadden verklaard, dat zij naar Parijs wilden. Kramer zou volgens de ver klaringen van den hotelier het eerst in het hotel aangekomen zijn. Chalny en Ka- lemen zijn in den loop van den nacht van Zondag op Maandag nagekomen en had den zich voor de gebroeders Kramer uit gegeven. Kramer heeft Maandagnamiddag het hotel verlaten, terwijl zijn beide metge zellen den nacht van Maandag op Dinsdag in het hotel doorbrachten en zich Dins dagmorgen vroeg een overvloedig ontbijt lieten geven en bovendien nog een groote hoeveelheid alcohol dronken. De moordenaar zou Dinsdagmorgen de in de hall van het hotel liggende dagbladen, welke berichten gaven over de aankomst van koning Alexander van Joego-Slavië in Marseille, zeer uitvoerig gelezen hebben. Hij en zijn kameraad hadden Dinsdag middag nog in het hotel geluncht en wa ren tegen één uur des middags weggegaan met de verklaring, dat zij voor het diner zouden terug zijn. Kramer evenwel is slechts alleen terug gekomen, heeft de rekening voldaan en is daarop verdwenen. Huiszoeking in Parijs In Parijs zijn in de woningen van tal rijke emigranten huiszoekingen verricht. O.a. is een huiszoeking gedaan bij den vroegeren Zuid-Slavischen minister van binnenlandsche zaken, Pribitsjewitsj, die commandeur in het legioen van eer is. Men heeft bij hem een groot aantal do cumenten in beslag genomen, die den pro cureur ter hand zullen worden gesteld. De politie heeft haar aandacht vonral gericht op het z.g. Zuid-Slavische comité, welks bureaux zijn doorzocht en welks leden aan een langdurig verhoor zijn onderworpen. Verder heeft de politie een bezoek gebracht aan de Zuid-Slavische ambassade en ver der bij den zoon van den bekenden Kroa- tischen afgevaardigde, Raditsj, die drie jaar geleden in het Zuid-Slavische par lement werd doodgeschoten. Toen de po litie voor zijn woning verscheen doken daar twee Zuid-Slavische onderdanen op, die onmiddellijk gearresteerd werden, daar zij in het bezit bleken te zijn van vuur wapenen. Het onderzoek van de politie is nog niet geëindigd. Het zal nog wel eenige dagen duren voor men vernemen zal of het onderzoek in de Parijsche emigrantenkrin gen waardevolle aanwijzingen heeft opge leverd. In Zuid-Slavië. In geheel Zuid-Slavië heerscht opwin ding Te Zagreb en Laibach hebben ma nifestanten vijandige kreten geuit aan de adressen van Italië en Hongarije. De con sulaten van Italië en Hongarije moesten worden beschermd. Er heeft zich echter geen incident voorgedaan. Te Sarajewo hebben tal van personen tegen Italië be toogd, zoomede tegen de Katholieken, waarmede zij de Kroaten bedoelen. Het testament van koning Alexander, dat door Prins Paul aan den minister president werd overhandigd, bevond zich in een gesloten envelop. Het testament, dat op een velletje blauw papier is geschreven, is 5 Januari 1934 ge dateerd. Het bevatte, zooals men weet, de aanwijzingen voor de samenstelling van den raad van regenten, zoo de koning voor de meerderjarigheid van zijn zoon kwam te overlijden. Prins Paul Karageorgewitsj, die thans feitelijk het koninklijke gezag zal uitoefe nen, is in 1913 geboren en gehuwd met prinses Olga van Griekenland. Prins Paul is een neef van den koning en in Joego slavië zeer populair. Radenko Stankowltsj is professor in de geneeskunde aan de Universiteit van Bel grado. Hij stond bekend als vertrouwens man van den Koning. Als partijman be hoorde hij vóór de dictatuur, onder welke hij twee jaar minister van onderwijs was, tot de zelfstandige democraten van Pri bitsjewitsj. Hij is afkomstig uit de Wojwo- dlna. Dr. Perowitsj is van geboorte Kroaat. Hij geniet een reputatie een der kundigste administratieve beambten des lands te zijn Banjamin is publicist uit Zagrab afkom stig en behoorde indertijd tot de demo craten van Davidowitsj. Dr. Zetzj eindelijk is een bekende poli tieke persoonlijkheid uit Kroatië. Ook hij behoorde tot de Pribitsjewitsj partij. In het feit, dat hij niet-Serviërs tot re genten benoemde, ziet men het bewijs, dat Koning Alexander nog in zijn laatste wils beschikking de Zuid-Slavische eenheids gedachte, in tegenstelling met de pan- Servische tot uitdrukking heeft willen brengen. Heden zijn Kamer en Senaat in een gemeenschappelijke zitting bijeengekomen In deze zitting vindt de eed-aflegging van de senatoren, afgevaardigden en leden van den gezantschapsraad plaats. Het vertrek van Koning Peter uit Londen. Koning Peter en zijn grootmoeder zijn gistermiddag om 1 u. 40 uit Londen van Hotel Ritz vertrokken naar het Victoria- Station om zich naar Parijs te begeven waar zij zich bij Koningin Maria zullen voegen. Aan het Victoria station waren buitengewone voorzorgsmaatregelen geno men. Er was een vierdubbele afzetting cn tal van agenten in uniform en in burger- kleeding bewaakten het station. De Koning en de Koningin vertrokken met den trein van twee uur. Een eerbiedig zwijgende me nigte had zich rond het station verzameld. De menigte ontblootte het hoofd, toen zij de Koningin-Moeder en de jonge Ko ning Peter hand in hand langzaam over het perron zagen schrijden te midden van de meest absolute stilte, om zich in den specialen wagon te begeven. Juist even vóór het vertrek van den trein nam de jonge koning den hoed af en verdween met de Koningin-Moeder, die een tuil le lietjes van dalen in de hand had, achter de gordijnen. De vorstelijke personen werden begroet door vertegenwoordigers van den Koning en het Foreign Office, evenals door den gezant van Zuid-Slavië en talrijke leden van het corps diplomatique. De jonge koning scheen zich nog niet geheel rekenschap te geven van de ge beurtenissen, terwijl zijn grootmoeder ten prooi was aan smart en angst. Het is waarschijnlijk, ofschoon er nog niets officieels bekend is. dat de Ko ninklijke familie van Engeland op de be grafenis vertegenwoordigd zal zijn: John Simon zal vermoedelijk de uitvaart van Barthou bijwonen. Men verklaart, dat er nog geen defini tieve plannen zijn gemaakt over de toe komstige reizen van prins Peter, maar het is waarschijnlijk dat hij over een paar dagen naar Zuid-Slavië zal terugkeeren. Roemeensche deelneming. De Roemeensche ministerraad heeft de delegatie samengesteld, die Roemenië ver tegenwoordigen zal bij de ter aardebestel- ling van Barthou. Benoemd werden: de minister van Onderwijs Dr. Angelescu en de voorzitter van de Kamer van Afgevaar digden, die zullen worden vergezeld door vier boeren, een uit elke Roemeensche pro vincie, die gekleed zullen zijn in nationale kleederdracht en die eenige Roemeensche aarde van elke provincie zullen meenemen, welke in een urn op het graf van Barthou zal worden geplaatst. Gistermiddag is de eerste minister naar Sinaya vertrokken, waar hij te zamen met Titulescu door den koning is ontvangen. In overleg met den koning werd hier de dele gatie samengesteld, die Roemenië zal ver tegenwoordigen bij de bijzettingsplechtig- he"den van koning Alexander van Zuid- Slavië De delegatie zal bestaan uit prins Nicolaas, minister Titulescu, generaal Angelescu, den minister van Oorlog en Franasovitsji. Verder zullen bij de ter aar- debestelling van koning Alexander voor Roemenië aanwezig zijn een delegatie van het Roemeensche regiment van koning Alexander en een eskadron van het regi ment cavalerie van koningin Maria, bene vens een detachement vliegers. Namens den Roemeenschen koning en namens de Roemeensche regeering zullen kransen worden geplaatst op het graf. Gisteren waren alle openbare instellin gen en scholen in Roemenië ten teeken van rouw gesloten. HET ONGEVAL TE NOOTDORP. Begrafenis van de slachtoffers. Op de Noorderbegraafplaats te Hilver sum geschiedde gisteren de teraardebestel ling van de twee slachtoffers, die Zondag op den onbewaakten overweg te Nootdorp met hun motor door den trein werden ge grepen en op slag gedood. Het waren de 35-jarige motorrijder J. F. Boogaard en de 28-jarige mej. W. Schipper, zijn ver loofde, beiden te Hilversum woonachtig, die deelnamen aan een puzzlerit, georga niseerd door de motorclub „Leiden en Om streken." Er was zeer groote publieke belangstel ling, zoowel aan het huis in de Bussum- merstraat, waar de kisten in de lijkwagen werden gedragen, als langs den weg naar het kerkhof. Ook op de Noorderbegraaf plaats waren zeer vele toeschouwers, toen de beide kisten in één graf werden neer gelaten. Aan de groeve werden woorden van troost tot de familie gesproken door ds. van Mechelen. De heer S. L. van Riet voerde namens de Gooische Motorclub het woord. Spr. schetste den heer Boogaard als een kalm en zeker rijder, die niet door onvoorzichtigheid is gegrepen Namens de Motorclub Leiden en Omstreken sprak de heer Jac. Janson enkele woorden van deelneming. Een familielid dankte voor de belang stelling. Er waren veel bloemstukken. Msb. RECLAME- mensen, die niet bij ons oet dat anders worden, in Uw eigen belang. Onze modellenmakers bereizen alle modecentra, bezoeken alle buitenlandse fabrieken, om het nieuwste model, de beste afwerking te bestuderen. Het is ons gelukt! Model „Derby' M°nd' Tx e\e<3a<A INBREKERS IN EEN LOTERIJKANTOOR De Utrechtsche politie heeft de daders van den inbraak in een loterijkantoor aan de Lichte Gaard te Utrecht, waarbij en kele honderden guldens werden ontvreemd den 22-jarigen Utrechtschen metselaar B. A. S. en zijn helper, een 28-jarigen tim merman, aangehouden en na verhoor ter beschikking van de Justitie gesteld. In de woning van eerstgenoemde, waarin ook de tweede verdachte werd aangetroffen, wer den verstopt gevonden een groot aantal waardelooze 1000 mark biljetten, afkomstig van het loterijkantoor. DOOR EEN FIETS OVERREDEN EN GEDOOD. Eergisteravond is zekere M. van D. te Dirksland door een wielrijder aangereden, tengevolge waarvan hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. FRUITDIEFSTAL. De politie te Eist heeft een groote partij appelen, van diefstal onder Westervoort afkomstig, in een garage te Arnhem in beslag genomen. Twee der vermoedelijke daders zijn aangehouden. Fruit en daders zijn daarna ter beschikking van den bur gemeester van Westervoort gesteld. Ver moed wordt, dat hiermede de hand is ge legd op een paar leden van een bende, die den laatsten tijd de Betuwe en omgeving onveilig maakt. LANGE MOUWEN INGEVOERD! De politie te Nantsjang had een decreet uitgevaardigd, waarbij het dragen van korte mouwen voor vrouwen verboden was. Toen vele vrouwen zich hieraan niet stoorden, is de politie erop uitgetrokken met een pot verf en heeft de bloote armen van sommige meisjes en vrouwen hiermee bestreken, met het gevolg dat lange mou wen thans de algemeene dracht is in deze stad. o HET MIJNONGELUK BIJ LYON. Het mijnongeluk bij Lyon in de mijn St. Pierre la Palud schijnt nog grooteren om vang aan te nemen dan reeds gevreesd werd. De bladen melden, dat tot nu toe 17 lijken zijn geborgen. Aangezien bij het appèl 32 mijnwerkers ontbraken, rekent men er thans op, dat al deze mannen zijn omgekomen Het schijnt, dat het ongeluk is ontstaan doordat een jonge mijnwerker een mijnlamp liet vallen. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Te Giessen (N.-B.) heeft een 2-jarig kind van den koopman A. Westerlaken een pan met kokend water van de tafel afgetrokken, waardoor het hevige brand wonden opliep. Aan de gevolgen daarvan is de kleine overleden. (N.R.Crt.) AUTO-ONGELUK IN BELGIë. Dr. Bergman, lector aan de Hoogeschool te Batavia, reed gistermiddag,, vergezeld door zijn echtgenoote in zijn auto van Antwerpen naar Gent, waar hij de opening van het nieuwe laboratorium van dr. De Groot zou bijwonen. Nabij Melsele botste de auto door een defect aan het stuur tegen e.en boom. De lector bleef ongedeerd, doch zijn vrouw werd in het gezicht gewond. BUITENLANDSCH GEMENGD. STAKENDE MEDICI. Uit Colima (Mexico! wordt gemeld, dat de bevolking gisternacht is binnengedron gen in de wachtkamers en kabinetten van een aantal artsen en tandartsen, die sedert enkele dagen staken als protest tegen verhooging van belasting. De verbitterde patiënten vernielden alles en konden slechts met moeite met hulp van de. politie weer verdreven worden. De medici hebben een protest ingediend bij den president der republiek. VIJF MIJNWERKERS BEDOLVEN. In de Hildebrandtmijn in Antonienhuette (Silezië) zijn gisteren, naar uit Kattowitz wordt gemeld, vijf mijnwerkers door plot seling neerstortende steenkoolmassa's be dolven. Toen de reddingsbrigade eindelijk was doorgedrongen tot de plaats waar zij lagen, bleek dat een der mijnwerkers reeds dood was en dat de overige vier ernstige verwondingen hadden opgeloopen. COSÏJNS JONGSTE STRATOSFEER TOCHT. De Belgische aeroclub deelt mede, dat Cosijns bij de jongste stratosfeervaart een hoogte van 16.114 meter heeft bereikt. Pi- card blijft dus met een hoogte van 16.201 meter recordhouder. RUSSISCHE OFFICIEREN MOETEN LEEREN DANSEN. Krachtens een bevel van den opperbe velhebber van het roode leger, generaal Worosjilof. moeten de officieren leeren dansen. Vroeger mochten de officieren van het roode leger zelfs niet naar hotels gaan, waar zich een dansvloer bevond. De tijden zijn echter veranderd en dansen wordt nu niet alleen een gezond vermaak geacht, maar ook iets, wat bij het maatschappe lijk leven hoort, aldus de Russische op vatting. 25.000 K.G. KATOEN IN VLAMMEN. In de menglokalen van de katoenspin nerij en -weverij aan de Markgrabenalïee te Bayreuth is een groote brand uitgebro ken. welke zich in den aangrenzenden voorraad enorm snel uitbreidde. De fa- brieksbrandweer werd onmiddellijk ge alarmeerd en het gelukte haar het vuur geheel meester te worden 25.000 K G ka toen is grootendeels vernietigd. Waar schijnlijk is zelfontbranding de oorzaak. RECLAME- 9105 Opgeheven wegens gebrer aan actief: NV Windeknecht Co Inv Bouwmaat schappij Den Haag en kantoor te Was senaar M 'an Tol, Haarlemmermeer. L Straathof, Beekkade 7, Hillegom. A. W. Breurkes, Haarlemmermeer.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9