LEIPSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 11 October 1934 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. DE ALGEMEENE TOESTAND. De komende vlootbesprekingen. Norman Davis, de bijzondere vertegen woordiger der Vereenigde Staten, heeft zich gisteren met admiraal William Stand- ley, chef van den marinestaf. Ingescheept naar Europa, waar zij te Londen de be sprekingen over vlootkwesties zullen bij wonen. Schout-bij-nacht Yamamotto, de Ja- pansche gedelegeerde naar de te Londen te houden vlootbesprekingen heeft voor rijn vertrek, verklaard van meening tc zijn, dat Japan het vlootverdrag van Was hington zal opzeggen. Hij voegde hieraan toe. dat deze opzegging een maatregel is, welke zijn regeering moet nemen. De voor bereidende besprekingen zijn een kwestie, welke omgaat buiten het verdrag van Washington. Wij vragen een vlootsterkte, welke voldoende is om onze nationale vei ligheid te garandeeren. Wij verwachten, dat dezelfde rechten aan alle belangheb bende landen worden toegestan. DUITSCHLAND. De Winterhulp. De Rijksdagfractie van de N.S.D.A.P. heeft op voorstel van minister Flick een eerste storting gedaan van 10.000 mark voor de winterhulp. Nadat Hitier de winterhulpcampagne had geopend kwamen de eerste offers bin nen van de groote industrieele ondernemin gen, tot een bedrag van 621 millioen mark. De I. G. Farben-industrie gaf een millioen mark, het personeel van de rijksspoor wegen 500.000 mark, het Siemens-concern 100 000, C. en A. Brenninkmeyer 100 000 mark, de groote automobielfabrieken ge zamenlijk 500.000 mark; eenige sigaretten- fabrieken hebben ook tezamen bijna een millioen mark geschonken. SPANJE. De rust keert terug. De toestand in Spanje wordt steeds rus tiger, ofschoon hier en daar nog schermut selingen voorvallen, vooral in Madrid en Sevilla. Ook in Asturië is de opstand nog niet geheel gedempt. Hoewel de algemeene staking nog niet afgeloopen is. kan de toestand veel gun stiger beoordeeld worden. Terwijl de Mar xistische arbeiders probeeren de staking tot eiken prijs voort te zetten, heeft zich een commissie van anti-marxlstlsche ar beidersorganisaties gevormd, waarin voor al de vakvereenigingen der katholieke volkspartij en de eerst in den laatsten tijd inh et leven geroepen fascistische vakver eenigingen vertegenwoordigd zijn. De com missie stelt zich voor. de arbeiders, die door de raar het buitenland gevluchte marxisti sche vereenlgingsbestuurders hun leiders hebben verloren, bijeen te brengen. Voorts wil zij de particuliere en militaire vrij willigers, die thans den dienst der open bare bedrijven onderhouden, vervangen door technisch geschoolde leden der ge noemde katholieke en fastlsche organi saties. In Madrid zijn gisteren in den loop van den dag verscheiden personen gearresteerd en bij huiszoekingen werden groote voor raden wapens, waaronder automatische pistolen, in beslag genomen. Te Cordoba en Bilbao hebben schermut selingen plaats gehad tusschen politie en opstandelingen, waarbij in enkele gevallen van de daken der huizen af op de politie werd geschoten. Verscheidene personen zijn bii deze gevechten gedood of gewond. Te Alicante is de socialistische burge meester gearresteerd, terwijl in Valencia eenige socialistische gemeenteraadsleden ln hechtenis werden genomen. Naar thans blijkt, zijn te zamen met den gewezen Spaanschen premier Azana ook nog een vakvereenigingslelder. Angel Pes- tana genaamd en een officier uit het leger gearresteerd. De opstandeling Garcia Martin, die zich heeft schuldig gemaakt aan een aanslag op de leden van den openbaren veiligheids dienst, is veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf, Aan de Catalaansche regee ring is opdracht gegeven. Azana onmiddel lijk naar Madrid over te brengen, waar hij" door den krijgsraad zal worden gehoord. Hij is aan boord gebracht van den kruiser „Uruguay". Leden der nationale garde hebben tach tig Catalanen gearesteerd, die bezig waren met het vervoer van wapens en 300 Kg. dynamiet. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat de grens om twaalf uur 's middags weer voor het vreemdelingenverkeer is opengesteld. o AUSTRALIË. De regeering gereorganiseerd. De Australische minister-president Lyons heeft zijn regeering gereorganiseerd. De meeste oude ministers zijn aangebleven maar er zijn twee verrassingen. De eerste ls de opneming van oud-premier Hughes als vice-voorzitter van den ministerraad en de tweede de benoeming van den jongen advocaat Means uit Victoria tot procureur-generaal. Hughes' politieke loop- traan dateert reeds van 1894 en hij was premier in de oorlogsjaren tot 1923, toen hij door Bruce werd opgevolgd die thans hooge-commissaris te Londen is. Parkhill is de derde nieuwe minister en heeft de portefeuille van landsverdediging aan vaard. Hij geldt ais de eenige niet-protec- tionist in de regeering en moet bij tarief kwesties de bemiddelaar worden tusschen Lyons en Page. De ministers worden mor gen te Canberre beëedigd. o ARGENTINIË. Het 32ste Eucharistische congres. Gisteren is met groote praal te Buenos Ayres het 32ste Eucaristische congres ge opend in tegenwoordigheid van kardinaal Pacelli en andere kerkvorsten en hoog- waardigheidsbekleeders der R K. kerk, den president der republiek, hooge regeerings- autoriteiten en meer dan 350.000 geloo- vigen. Hedenavond zal de president der repu bliek ter eere van de hooge gasten een banket aanbieden. AALSMEER. Ernstige aanrijding. In het Oosteinde alhier is de 17-jaiige zoon van den kweeker C. T„ toen hij zich aldaar per rijwiel bevond, door een auto aangereden T. werd tegen den grond ge worpen en kreeg verschillende verwondin gen aan hals en borst. Vooral aan zijn hals bleek hij ernstig verwond te zijn. T. werd bij een bewoner binnengebracht, waar een dokter hem verbond. Per auto ls hij naar het ouderlijke huis vervoerd. Zijn rijwiel werd verniejjl. De bouw van 4 woningen onder één dak aan de Sportlaan in Plan Zuid, voor rekening van den heer J. J. Neefjes alhier (bouwkundige H. Prins) ls aan de vol gende aannemers ter uitvoering opgedra gen: Gebrs. J. en J. van der Laarse (tim merwerk); J. W Kok (metselwerk); C. v. d. Lagemaat loodgleterswerk) en C. Pannekoek (schilderwerk). Door het van kracht worden der ge wijzigde politie-verordening mogen thans alle café's ln deze gemeente tot 11 uur des avonds geopend zijn. Voor den Zater dagavond ls het sluitingsuur op 11.30 be paald. o BENTHUIZEN. De sulkerbletenoogst ls begonnen. Met schepen en vrachtauto's worden de bieten vervoerd. De bleten zijn over 't algemeen kloek van stuk en de opbrengst zeer goed. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat bij den landbouwer P. V. zware suiker bleten worden gerooid, waaronder voor- loopig een werd gevonden van ruim 14 pond. o HAARLEMMERMEER. Middcnstandsvereeniging. De Chr. Middenstandsvereeniglng „Haar lemmermeer" hield een druk bezochte vergadering In het Boaz-lokaal te Hoofd dorp. De agenda vermeldde o.m. de vol gende punten: Bespreking voorstellen en financiën voor de $.s. bondsvergadering; bespreking van het urgentie-program: toelichting van den heer C. Doeleman uit Nieuwvennep; diverse maatregelen: crisis- politiek: invoering vestigingseischen; taak van den Middenstand. Een en ander leidde tot een opgewekte gedachtenwisseling en maakte het geheel tot een voor den Mid denstand belangrijke vergadering. Verbetering van de Concourslaan. Te Hoofddorp is een begin gemaakt met de herbestrating van de Concourslaan die aansluiting geeft op het gemeentelijk sportterrein en waarin na de totstand gekomen 'rioleerlngs- en bestratingswerken weder eenige verzakkingen waren ontstaan Over eenige dagen zal ook deze weg in uitstekende conditie verkeeren. o HILLEGOM. Banketbakkers zijn ontevreden. Onder de banketbakkers alhier ls men teleurgesteld over het advies van B. en W. aan den raad om op Zondag geen verrui ming van verkoopgelegenheid toe te staan. De banketbakkers meenen, dat dit advies op onjuiste gronden berust. De wet biedt de gelegenheid en de meerderheid der belanghebbenden was er vóór: daarom meenen zij recht er op te hebben, dat hun winkels in plaats van 4. 6 uur geopend zijn. Er circuleert een adres, waarin dit ge vraagd wordt. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Verkeersongeval. Een personen-auto. bestuurd door mr. de V. v. S. uit Noordwijk is tegen de leu ning van de Rooversbrug gebotst. Hierdoor werden een dertiental ijzeren bogen ver nield of beschadigd, terwijl van de auto het rechter voorwiel werd vernield en de vooras zoodanig verbogen, dat de auto door een kraanwagen weggesleept moest wor den. De oorzaak is onbekend. Door dit ongeval op het smalle gedeelte der brug was het verkeer ongeveer l'/i uur gestremd UIT HET VERRE OOSTEN. Notawisseling tusschen Japan en de sovjets. Officieel ls thans de Russisch-Japansche notawisseling over den toestand aan den Chineeschen Oosterspoorweg gepubliceerd. In de Japansche nota van 4 September wordt er op gewezen, dat de arrestaties der sovjet-onderdanen is geschied op grond van de Mandsjoerijsche wetten en dat de Japansche regeering de souvereine regeering van Mandsjoekoeo geen instruc ties kon geven. Verder wordt het verwijt van een Ja pansche pers-campagne tegen Rusland als in strijd met de feiten afgewezen en ten slotte wordt met het oog op de talrijke spoorweg-overvallen van den laatsten tijd de arrestatie van sovjet-onderdanen rechtvaardig genoemd. In de Russische antwoord-nota van 5 October constateert de sovjet-regeering, dat onder het euvel der rondtrekkende benden de sovjet-onderdanen het meest te lijden hebben. De sovjet-regeering stelt Japan tenslotte verantwoordelijk voor de nieuwe politieke situatie aan den Chineeschen Oosterspoor weg, waardoor alle Russische rechten zijn geschonden en het anti-Russische streven wordt gesanctlonneerd. De nota besluit met de verklaring, dat de Japansche regeering door de arrestaties van de sovjet-onderdanen het internatio nale recht heeft geschonden. Uit Progranitsaja wordt gemeld, dat Ja pansche militairen op willekeurige wijze woningen van sovjet-onderdaden en em- ployé's aan den Chineeschen Oosterspoor weg nabij het station Hsiaochentse hebben bezet De Russische consul te Pagranitsjnaja heeft den leider van de plaatselijke Ja pansche militaire missie medegedeeld, dat hij deze daden als willekeur beschouwt en onmiddellijk stopzetting ervan eischt. Vervoeren van aardappelen. Nu het veilen van aardappelen is be ëindigd, is door de Ned. Akkerbouwcen- trale bepaald, dat alle aardappelen, die naar een consumptiecentrum moeten wor den vervoerd, moeten vervoerd worden ln zakken, die door den ambtenaar der Ned. Akkerbouwcentrale geplombeerd zijn. Aardappelen, te vervoeren van groeiplaats naar bergplaats van den tuinder moeten gedekt zijn door een vrij-yprvoerbon. Gevonden ls een damesrijwiel. In lichtingen worden door de politie ver strekt. o KATWIJK AAN ZEE. Winterlczing van den Ncd. Chr. Vrouwenbond. Bovengenoemde eerste winterlezing werd ln Irene gehouden, waar de heer A. J. Drewes uit Amsterdam een lezing hield over het onderwerp: „Mensch, erger je niet." De presidente mevr, TomSpaan derman, sprak een inleidend woord en ging voor ln gebed. De heer Drewes merk te op, dat wie van plan ls over opvoeding te spreken, niet veel nieuws moet vertel len, maar over oude dingen moet praten en van wat hij ondervonden heeft. Erger nis ls een bekend artikel: Iemand moet nooit zeggen, dat hij er geen kennis mee gemaakt heeft. Zij ontstaat door grootere en kleinere teleurstellngen, meestal door de grootere, die ons als reuzen willen over vallen en ons in de gevangenis stoppen. Er ls reden van ergernis buiten ons, maar ook binnen ons, dit is veel erger. Jezus heeft ln een gelijkenis gesproken over een boozen geest, dit is ook een ergernis. Er zijn menschen, die zich voortdurend over zich zeiven ergeren. Dit zijn dikwijls luie menschen, die niets te doen hebben. Wij ergeren ons in onze kinderen. In de ge breken onzer kinderen, zien wij ons zelf terug. Wij moeten de kinderen in hun strijd steunen. Velen trachten de gevol gen af te schudden en doen dan opnieuw kwaad. Gelukkig zijn wij in de gelegen heid op ons zelve toe te zien. Er is erger nis in huls: er zijn vrouwen, die over haar man klagen en omgekeerd. De ergernis kan drievoudig zijn; deze kan uitgaan van het echtpaar, van de wederzijdsche ouders en van de kinderen. Ligt de ergernis bij het echtpaar zelf, dan zijn de anderen meestal de bliksemafleiders. Spr. gaf tal van voorbeelden uit het huwelijksleven met het recept: „Mensch erger je niet", van eerzucht der ouders, w.o. de ouders, kinderen, onderwijzers en de school lijden. Zijn de kinderen op school beneden het middelmatige, dan moeten de ouders er zich niet over ergeren. Een moeder ergert zich niet zou gauw als een vader; zij schijnt veel lankmoediger te zijn. Hij, die de ergernis overwint, is een goed opvoe der. Er zou nog veel te zeggen zijn over de wederkeerige ergernis tusschen me vrouwen en dienstboden, tusschen hoog- geplaatsten en minderen, tusschen mees ter en leerlingen. Ergernis is een kwaal, waaraan de een meer lijdt dan de ander. Wie de ergernis overwint, ls een goed strijder. Zoodra wij niet meer gelooven aan boos opzet, zijn wij goede strijders. In ons levensboek moet staan geschreven de spreuk: „Mensch, erger je niet." Nadat nog eenige vragen beantwoord waren, dankte mevr. TomSpaanderman den heer Drewes voor het gesprokene, waarna deze de bijeenkomst met gebed sloot. o LEIDSCHENDAM. Jaarvergadering St. Josephsgezellen. De St. Josephsgezellen Vereeniging hield haar jaarvergadering. Na voorlezing der notulen en een Ingekomen stuk, las de se cretaris het jaarverslag voor, waaruit bleek dat de toestand der vereeniging niet slecht is en voor de toekomst goede hoop geeft. Uit de jaarverslagen van de onderafdee- lingen mocht men constateeren, dat, on danks het feit, dat een kleine teruggang van leden was te bespeuren, er een zeer goede geest heerschte. Aan de orde kwam de bespreking win- terwedstrijden. Bepaald werd, dat er wed strijden in kaarten, dammen, biljarten en sjoelbakken, evenals vorige jaren, zullen plaats hebben. Bij voldoende deelneming zal er ook een schaakwedstrijd worden ge houden, terwijl als iets nieuws op het programma staat een Pandoerwedstrijd. Hierna volgde verkiezing van 2 com missarissen in de vacatures A. Berk en A. Belt. De vice-president bracht dank aan de 2 scheidende commissarissen voor hun vele en goede werk voor de vereeniging gedaan. Bij eerste stemming werd met meerderheid van stemmen gekozen C. Bontje en bij de herstemming Th. Meester die beide de benoeming aannemen. Na rondvraag volgde sluiting. Bijeenkomst der K. J. DL V. De K.JJJ.V. hield haar wekelijksche ont wikkelingsavond. Voor een groot audito rium sprak Anton de Gruyter uit den Haag over „De Katholieke Kerk en de Corpora tieve Maatschappij". De voorzitter, de heer Wim Bleijs opende, na belangstelling gevraagd te hebben voor dit sociale werk van dr. J. van Beurden's Beginsel en Werkprogram, dat in een cycles van 3 avonden behandeld zal worden. Na een hartelijk welkom verkreeg Anton de Gruij- ter het woord. Spr. ging de oorzaken na, welke er toe geleid hebben, dat gedu rende vele jaren de aandacht zoozeer op het arbeidersvraagstuk werd samengetrok ken, dat men over het hoofd dreigde te zien, dat de sociale kwestie ook een mid denstandsprobleem omvatte. Hierna stip pelde spr. het sociale program der R. K. Kerk uit, waarvoor ln de Syllabus de theo retische basis werd gelegd, welk program in Rerum Novarum uitdrukkelijk werd op gezet en waarvan in Quadragesimo Anne de dringende uitvoeringsnoodzaak werd aangegeven, de verwezenlijking in de corporatieve maatschappijwaaronder moet worden verstaan een samenwerking tusschen alle beroepsgenooten, tusschen alle standen om alle menschen in staat te stellen op behoorlijke wijze in hun rede lijke behoeften te voorzien. Nu verwart men, aldus sprmaar al te vaak de be grippen corporatieve maatschappij en cor poratieve staat. Noch in Italië, noch in Duitschland, noch in Oostenrijk kan men spreken van een corporatieve maatschap pij in den geest van Quadragesimo Anno. Spreker wees op den hoofdrol, welke het godsdienstig-zedelijk element bij de op komst en het verval van staten en cul turen speelt. Het is dan ook volkomen logisch, dat de middenstand, wil hij zich vormen tot onmisbare schakel in de toe komstige maatschappij, hij zich dan aller eerst moet bezinnen op het godsdienstig- zedelijk vraagstuk. Als middelen om tot liers'el te geraken in de heerschende wantoestanden geeft de Paus aan: de teruggang naar het Christendom, ln prak tijk gebracht door een vernieuwing van het bedrijfsleven en een hervorming van het standenwezen. De wijze, aldus spr., waarop in de huidige maatschappij het op zich zelf juiste begrip van eigendomsrecht wordt toegepast, is in strijd met het Chris tendom, daar geen rekening wordt ge houden met rechtvaardigheid. Het libe ralisme heeft geleld tot de ongebreidelde concurrentie en de marxistische reactie opgeroepen', deze systemen nu hebben het begrip eigendomsrecht vervalscht, zoodat het een eerste vereischte is, dit begrip wederom zuiver te stellen. Ook bij de Katholieken is gToote be gripsverwarring gekomen omtrent het eigendomsrecht en het is dus de taak der vak- en standorganisaties in dezen geest een sterk leekenapostolaat uit te oefenen, waarnaast een gezonde en moreel-ver- antwoorde staatsbemoeiing onmisbaar zal zijn. Óp deze godsdienstig-zedelijke basis moet de Middenstand actief deelnemen aan de tot stand brenging der nieuwe maatschappij; vooral de Jonge Mid denstanders kunnen door middel van hun vakgroepen, de zoo noodlge onderlinge samenwerking tot stand brengen en boven al de samenwerking met de andere stands- groepen en dat zal de groote verlokkende daad zijn, waarmede de K.J.M.V. den weg voor de nieuwe maatschappelijke orde ning zal hebben geëffend. Met een woord van dank van den voor zitter volgde sluiting. O LISSE. Konijnensportvereen. „Lisse en Omstr." Bovengenoemde vereeniging hield ln „De Vereeniging" een ledenvergadering onder presidium van den heer W. F. Dau- deij, die een welkomstwoord sprak. De heer De Wit las de notulen der vorige vergadering, welke werden vastgesteld onder dankzegging voor de accurate notu- leering. 0.a. volgde bespreking van de veiling. Het ligt in de bedoeling om ook dezen winter weer veilingen van groenten, ko nijnen. kippen etc te houden. De veilin gen zullen worden gehouden des Donder dagsavonds in plaats van Maandagavond ln gebouw „De Vereeniging". De velling- commissie bestaat uit de heeren K. J. Smits, Jac. Hoogkamer en D. Hoogkamer. De veilingsvoorwaarden zijn dezelfde als in het vorig seizoen. De eerste veiling zal worden gehouden Donderdag 18 Oct. a.s. Besproken werd tevens de vergadering van den Raad van Beheer. De beschrij vingsbrief werd in behandeling genomen en behandeld. Over het tatoueeren der tentoonstellingsdieren werd gediscussieerd. Men achtte het niet wenschelijk dit abso luut verplichtend te stellen. De heer A. N. Ruigrok werd als afgevaardigde benoemd en kreeg vrij mandaat. Nu was aan de orde de a.s. tentoonstel ling. Men was er voor, om een mooi uit gebreid programma samen te stellen en het inschrijfgeld iets te verhoogen, waar door de kas der tentoonstelling er wat sterker bij wordt. Door het Merken-Bureau werden reeds 40 prijzen van f. 2,50 toege zegd, terwijl ook andere prijzen zijn toe gezegd. De tentoonstelling zal worden ge houden op 28 December (2e Kerstdag) en 27 December. De tentoonstellingscommis sie zal worden gevormd door het bestuur der vereeniging en vervolgens de heeren A. G. Servelle (Haarlem), Chr. v. d. Verk (Lisse), W. P. v. d. Hoeven (Leiden), H. Boonders (Katwijk) en Jac. Hoogkamer (Lisse). Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt en werden de vragen beantwoord door den voorzitter. Hierna volgde sluiting. De nieuwe leges-verordening. Bij de door B. en W. aan den raad voor gestelde Leges-verordening zullen de vol gende rechten worden geheven: voor legalisatie handteekeningen handteekenin- gen voor het ter legalisatie opzenden van een stuk f. 0.25; voor verklaringen van goed gedrag, van gegoedheid van inwoning van oorsprong en alle andere verklaringen f. 0.50; nasporing in den Burg. Stand of bevolkingsregister f.050; duplicaat trouw boekje f.050; uittreksel Burg. Stand an dere gemeente f. 0,25; raadpleging van ka daster met behulp van gemeentewege f. 0.50 per half uur, zonder hulp f. 0.25; gemeenteverslag f.2; gemeentebegrooting f.10; gemeenterekening f.10; andere stuk ken per bladzijde f. 0.10; Bouwvergunning (nieuw- of verbouw) bij bouwkosten van: niet meer dan f.500 f.1, f.500 tot f. 1000 f.150; f.1000 tot f.2000 f. 2.50; f.2000 tot f. 5000 f. 5; f. 5000 tot f. 10.000 f10 boven f. 10.000 f. 15; goedkeuring stratenplan f.10; hinderwetsvergunning met toepas sing veiligheidswet f. 250. zonder toepas sing veiligheidswet f. 1verlenging slui tingsuur café's en dergelijke f.1; jacht- acte f5, logeeracte f2.50. kiene jachtacte f.1; aanvraag buitenlandsch paspoort f. 0.50, bewijs Nederlandschap f. 1; idem aanvragen uit andere gemeente f.050; voor het voltrekken van huwelijken wordt een recht geheven: op Dinsdag f.50; Woensdag en Donderdag f. 10; overige dagen f. 25; (Donderdags van 1112 uur kosteloos) In verband met de gemeente-flnanclën ls herziening der leges-rechten gewenscht. De opbrengst wordt geraamd voor huwe lijken op f.450, bouwvergunningen f.100 en uit andere hoofde f200. Voorgesteld wordt de verordening ln werking te laten treden op 1 Januari 1935. Raadsagenda. De agenda van de Raadsvergadering van morgen, luidt als volgt; 1. Verruiming verkoopgelegenheid op Zondag; 2. Verhuur van grond: 3. Ruiling- van grond: 4 Verkoop van grond; 5. Over name van straten; 6 Verordening op de heffing van leges en andere rechten ter secretarie; 7. Aanbieding Gemeentereke ning 1933; 8. Aanbieding Gemeentebegroo ting 1935: 9. Comptabiliteit; 10, Ingekomen stukken en mededeelingen. HEDEN. Nutsgebouw: Ledenverg. „De Vrijheids bond", afd. Leiden. 8.30 uur nam. Nutszaal: Maranatha - conferentie te 8 uur nam. Rehoboth: Geref. Bond. Spr. ds. Rijns- burger van Oud-Beyerland, 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) Spr. de heer Costerus uit Bodegraven. 8 uur nam. Zondag. Nutsgebouw (zaal 4): Splr. Ver. „Har- monia". Spr. ds. Beversluis, 7 uur nam. Schouwburg: N.V. De Rotterdammers, Buikerfreule", 8'/« uur a.m. Stadszaal: K.R.O.-boys; 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theatcr, Stationsweg, 8 uur nam, „Zonnestraal". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Popje". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Roxy-Thcater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Jenny Llnd". Casino-theater, Hoogewoerd 49.8u. n.m, „Boefjes". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telef. 552 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. 1 i Op den Rijksweg alhier had een auto botsing plaats, die werd veoorzaakt, door dat een der auto's met slechts één lamp reed. Beide auto's bekwamen aanzienlijke materieele schade. Politie maakte proces verbaal op. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Gisteravond werd de eerste ontwik kelingsavond gehouden voor de K.M.J.V. in het Patronaatsgebouw. De opkomst was goed. De Geref. Mannen vereen. „Schrift en Belijdenis" hield haar eerste vergadering onder leiding van den voorzitter ds. A. Ponstein. De heer Abbink gaf in zijn on derwerp „Johannes den Dooper" een mooie levensbeschrijving van dezen heraut van Jezus Christus. Over het onderwerp ont spon zich een drukke discussie. Er was groote opkomst! Naar wij vernemen is ds. G. Tiche laar herstellende en zal hij, als gich geen bijzonderheden voordoen, over eenige we ken weer ln den Dienst des Woords kun nen voorgaan. De konijnensportvereeniglng „Lisse en Omstreken" zal Woensdagavond in „De Vereeniging" een ledenvergadering hou den, waarin o.a. een bespreking zal wor den gehouden over de tentoonstelling. o NOORDWIJK. De Spaarbank „Noordwijk en Omstreken" Door de Commissie van toezicht van de spaarbank voor Noordwijk en Omstreken Is aan den gemeenteraad overgelegd een accountantsrapport met balans en winst en verliesrekening over 1933 van deze spaarbank. Trots de bewogen tijden kon de balans toch nog worden afgesloten met een winst van f. 1728.46. De commissie van toezicht schrijft, dat hoewel de tot heden aan de inleggers betaalde vergoeding van 3.6°/o wel niet gehandhaafd zal kunnen worden, deze spaarbank toch, ook bij een eenigszins lagere rente, steeds de bank blijft, waar men zijn spaargelden veilig kan beleggen. De stilstaande auto's. In verband met de laatste wijziging van het Motor- en Rijwielreglement stellen B. en W. aan den Raad voor de Algemeene Politieverordening dezer gemeente aldus te wijzigen, dat het voor stilstaande motor rijtuigen niet noodlg zal zijn op de open bare wegen binnen de bebouwde kommen der gemeente van een half uur na zons ondergang tot een half uur vóór zonsop gang voorzien te zijn van 2 brandende lantaarns vóór het rijtuig en een rood brandende lantaarn achter het rijtuig, indien die motorrijtuigen zich bevinden binnen een afstand van 20 M. van een brandenden straatlantaarn. Een verzoek om subsidie. Ingekomen is een adres aan den Raad van de Parochiale Patronaatscommissie „St. Jeroen" om een subsidie in de kosten van een door haar te organiseeren twee jarigen algemeenen Tuinbouwcursus in de winterhalfjaren 1934/1935 en 1935/1936. De gevraagde gemeentesubsidie voor 't eerste halfjaar bedraagt f. 43.60, terwijl de sub sidie van het Rijk f. 344.49 is en van de provincie f. 70.20. Vergadering der N. S. B. De afdeeling Noordwijk der N.S.B. open de het seizoen met een druk bezochte openbare vergadering in café Royal, waar als spreker optrad de heer H. C. Nye uit Voorburg. Deze stelde vast dat de N.SB. streeft naar de stichting van een volks gemeenschap waarvan onder het huidige regime gezien de onderlinge strijd, niet te spreken is. Aan den eenen kant de vernietiging van zeer groote voorraden levensmiddelen ter wijl bij een gedeelte der bevolking gebrek geleden wordt, zoodat het noodig geoor deeld wordt een medisch onderzoek in t« stellen onder de kinderen der werkloozen. aangezien men vreest dat deze door onder voeding lijdende zijn aan t.b.c Deze eb andere fouten der regeering moeten vol gens spr geweten worden aan de even- wichtsleer der politieke partijen. Van liberale zijde wordt de politiek be-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6