THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 11 October 1934 KERK- EN SCHOOLNIEUWS BURG. STAND VAN LEIDEN. RECHTZAKEN. Bescherming tegen griep, SPREEKCEL. PREDIKBEURT. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Hedennam. 7 uur, ds. La- maln van Rotterdam. NED HERV. KERK. Beroepen: Te Dinteloord P J. Steenbeek te Oudewater. Te Huizing a J. v. d Toren te Terkapelle. Te Den Hoorn .Texel I G. Moen, cand. te Huisduinen. Te Zoeter- meerZegwkart H. S. van Rijs te Vianen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Nieuwer Amstel (Noordi J. Bavlnck te Gramsbergen en J W. de Jager te Diever. Beroepen: Te Nijmegen (hulppred.) M. v. d. Bosch, cand. te Harderwijk. Aangenomen: Naar Oostwold (Old.) K. Hart, cand. te Zaandam. HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING DOOR DE GEREF. KERKEN. BIJEENKOMST TE UTRECHT. Rede van dr. H. Colijn. Zondag 14 Oct. is het honderd Jaar ge leden dat te Ulrum de Alscheiding een leit werd en de kerken van Geref, con fessie maken zich allerwege ln ons land op om dit eeuwgetij te neren. De Geref. Kerken ln Nederland houden vandaag en morgen onder presidium van den Minister-president, dr. H. Colijn in Tivoll te Utrecht hun herdenkingsbijeen komsten. Grooter gebouw was niet beschik baar en aan de ruim 700 Geref kerken in ons vaderland konden dan ook maar een paar ultnoodlgingen per kerkeraad gezon den worden. Aan de herdenking ging gisteravond in de Westerkerk een bid- en dankstond vooraf waarin voorging dr. K. Dijk. Geref. predikant te Den Haag-West Dr. Dijk hield een toespraak naar aanlei ding var. Joh. 17 22 ..En Et heb hun de heerlijkheid gegeven, die Gij Mij gegeven hebt. opdat zij één zijn. gelijk als Wij één zijn. De voorganger sprak over Jezus die spreekt van heerlijkheid door eenheid waarbij hij achtereenvolgens stilstond bij le de heerlijkheid, die de eenheid teweeg brengt en 2e op de eenheid, die van de heerlijkheid vrucht is. Met het zingen van Ps. 72 11 werd de samenkomst gesloten. Na afloop vond ln het gebouw voor K en W. een begroetingssamenkomst plaats. Hedenmorgen om 10 uur opende dr. Colijn de eerste samenkomst in Tivoll met het doen zingen van Ps. 80 9 en 11 en gebed, waarna hij een kort woord van welkom sprak. Hierna hield prof. dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, een voordracht over.Beginsel recht en beteekenis van de Afscheiding". Vervolgens was het woord aan Z. Exc. dr. H. Colijn. die een referaat hield over: ,X»e Afscheiding en het nationale leven". Wie aldus spr. onbevooroordeeld de fei ten uit onze volkshistorie gedurende 1834 en volgende jaren benadert, ontkomt kwa lijk aan een gevoel van verbazing over de toen door de Overheid aan den dag ge legde onverdraagzaamheid op het gebied der geestelijke levensvragen, zelfs in ver gelijking met den tijd der republiek, toen men een heerschende. althans bevoor rechte kerk kende. Te merkwaardiger om dat de z.g. verlichting van de 2e helft der 19e eeuw en de politieke gebeurtenissen, die er ook in Nederland op volgden het tegenovergestelde zou hebben doen ver wachten. Wie dit verschijnsel wil verkla ren zal daarbij vooral aandacht hebben te besteden aan de geschiedkundige ge beurtenissen in de 20 jaar na 1795 Spr. wees in dit verband op het decreet der Nat. vergadering van 5 Aug. 1796 waarbij aan de bevoorrechte positie der Geref. kerk een einde kwam: op het verband ook met de door de Fransche revolutie gehul digde denkbeelden inzake de verhouding tusschen kerk en staat en het niet ver wezenlijken van Napoleon's plannen Spr. wees op het feit. dat de regeling die van den koning in plaats van de kerk zelf uitging, voor het geslacht van heden waar schijnlijk moeilijkeT is te begrijpen dan voor dat van 1816. Nadrukkelijk wees hij er noe eens op dat de oude verhoudingen in den loop der voorafgaande 20 jaar ten eenenmale verstoord waren. Het bezwaar moet daarin gezocht dat de Overheid voor zichzelf een blijvende bevoegdheid in de regeling der kerkelijke aangelegenheden in het leven riep. Voorts wees spr. ter ver klaring op het telt dat de saamvoeging der beide Nederlanden den invloed der RK in het koninkrijk sterk vergroot had en dat de Koning in een stevig georganiseerd Herv. Kerkgenootschap waarschijnlijk een bolwerk meende te vinden tegen een over- heerschenden Invloed van Rome. Zijn ver wantschap aan het Pruissische koningshuls is hier wellicht ook niet zonder Invloed geweest De juridische vragen liegen latend, stelde spr. de vraag waaraan de felheid moet worden toegeschreven waar mede men zich tegen eenvoudige men- schen. die onderdanige staatsburgers wil den zijn en slechts in hun geestelijk leven knechtschap afwezen, keerde. De oorzaken lagen dieper dan een persoonlijk zich ge kwetst gevoelen van den koning De vrees dat de nationale eenheid schade zou lijden van partijschappen alsook het zitten mid den in de crisis in het maatschappelijk leven door het uiteenvallen van het ver- eenigd koninkrijk spraken mede een •woord. Ook Groen van Prinsterer v/as huiverig voor een verzwakking der eenheid, •waarom hij bij de Ned. Herv, Kerk bleef. Hii oordeelde dat ln zuivering der kerk en niet in het heengaan uit haar. de remedie moeri gezocht De vaderen der Scheiding ■wieroen metterdaad een knupre! in het ru=ti»e hoenderhok Zii waren rrede de ex ponenten «ene- «e'te'iike herlevipe die omtren' dezep tijd in mee- dan één lend tot openbaring kwam als reactie on een koud ratnmU'fn*? of zuiver humaxrs- ticchö Zii foi.i uitstak warpn de fijnen" die den weerzin gaande maak ten On-deeld» zéó de tijdzen"ot hoe rroet j]?t gesis-M van een eeuw later de Af scheiding beoordeelen? In dit verband wees spr. er op dat thans weer actueel ls de vraag naar het karakter der Chr. kerk en de verhouding van kerk en staat. Dat ls een vraag van alle tijden, die vooral aan de orde ls. zoodra de rellgleuse gemeen schap zelfstandig optreedt naast de bur gerlijke dJ. nadat het Christendom in de Romeinsche wereld der cultuur zijn intrede had gedaan. Sindsdien treedt dat probleem in steeds wisselende vorm naar voren. De verheerlijking van de staatsraison dient zich thans weer ln nieuwe vormen aan. Wie daartegen ln verzet komt. komt in den grond der zaak op voor de vrijheid der menschelljke conclentle. Zóó heeft men van algemeen standpunt nu ook de Af scheiding te zien. Wie er alleen een kerke lijk conflict in te ontdekken meent doet aan haar beteekenis tekort ziet de bewe ging te klein, onder schat haar waarde als actie voor de rechten en vrijheden der kerk en voor de persoonlijke concientie- vrijheid van liet Ned. Volk. De mannen der Afscheiding gaven op de vragen om trent de verhouding van kerk en staat het antwoord dat in overeenstemming ls met den elsch van het Woord des Heeren. Maar daarmede verrichten zij tevens een daad die voor het geheele Ned. volk van verstrekkende beteekenis ls geweest. Tweeërlei gevolg valt hier onmiddellijk aan te wijzen Door het verbreken van den band met een door den staat gecon troleerde Kerk, werd het beginsel van een vrije kerk in een vrijen staat, dat anders gevaar van verdwijning liep, weer vierkant voor de volksconcientie geplaatst. Spr. toonde in dit verband nader aan den in vloed van de gebeurtenissen met de Af scheiding samenhangend op de grondwet van 1848. De afscheiding heeft voots een krachtiger stoot gegeven aan de herleving van de Geref levensbeschouwing. Een gezond Geref. leven kan immers alleen op bloeien ln een zuivere kerkformatie. Van een wetenschappelijke beoefening van de theologie, van actie op onderwijsgebied, van zendingsarbeid en diaconaal en barm- hartigheidswerk zou nimmer sprake zijn geweest als de trouwe belijders zich in eigen kringetje hadden teruggetrokken. Ook zou van invloed van eigen levensbe schouwing op staatkundig levensterrein waarschijnlijk weinig terecht zijn geko men. Wel behoorde de overgroote meer derheid der A.R. kiezers ln die dagen tot der Ned Herv. Kerk. maar ook de her leving van de Geref. beginselen in de Herv Kerk is niet omgegaan buiten het feit der Afscheiding. Zijdelings ls de Af scheiding alzoo de oorzaak voor een bloeiende staatkundige actie in A.R. zin. Tenslotte stond dr Colijn stil bij den in vloed die door de geslachten der afgeschei den mannen en vrouwen met hun puri- teinsche levenshouding is uitgeoefend op de algemeene levenshouding van ons volk, die een zoutend zout is geweest. Dit alles overziende ls er zelfs reden van meer al gemeen nationaal standpunt bij dit eeuw getij met dankbaarheid te gedenken wat God ons door en uit de Afscheiding heeft willen doen toekomen. De vaders der Scheiding rekenden alleen met de daad der geloofsgehoorzaamheid. Ook dat heeft ons Iets te zeggen. Het kruis opnemend en toch moedig voorwaarts gaan als de ure der beproeving slaat Zoo klinkt de stem uit Ulrum nu al een eeuw lang. De weer klank daarop zoekt spr. niet in een woord van overmoedig zelfvertrouwen, maar van Godsvertrouwen, waarom spr de schare verzocht aan te heffen den Psalm Dat Isrel op den Heer vertrouw* Zijn hoop op Gods ontferming bouw' Hierna voerden het woord de heeren prof. dr. J. Ridderbos van Kampen, na mens het college van hoogleeraren der Theol. School aldaar; prof. dr. G. Ch. Aal- ders van Hilversum als decaan van de theol. faculteit der Vrije Universiteit; Rev. I. v. Dellen van de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika, waarna de voorzitter voor lezing deed van een ingekomen schrijven van de Geref Kerk in Zuid-Afrlka. Laatste spreker was prof. dT. A. Noordt- zijhoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als een der nazaten van ds. H de Cock van Ulrum Dr. Colijn sprak hierna een slotwoord en dankte den Minister van Binnenl. Zaken van Onderwijs en van Justitie de heeren de Wilde. Marchant en v. Schalk voor hun aanwezigheid. Hedenavond vereenigt men zich aan een gemeenschappelljken maaltijd, waarbij dr. Colijn als tafelpresident tungeeren zal. Morgen worden de bijeenkomsten ln Tivoll voortgezet en zullen referaten wor den geleverd door de heeren prof. dr. F. W, Grosheide van de Vrije Universiteit; dr. C. Bouma. Geref. predikant te 'sGraven- hage; ds. J. G. Feenstra, Idem te Scheve- ningen en dr. G. Keizer. Idem te Rhcdsn- de Steeg. o Ds. C. HENGEVELD. Morgen herdenkt ds. C. Hengeveld, em. predikant te Blaricum, den dag waarop hij voor 55 Jaar 't predikambt aanvaardde. Cornells Hengeveld werd 28 Mei 1852 te Ambt-Doetlnchem geboren en ontving zijn opleiding aan het gymnasium aldaar en studeerde aan de Leldsche Universiteit letteren en theologie. 7 Mei 1879 werd de jubilaris candldaat ln Utrecht en 12 Oct. van dat Jaar aanvaardde hij te Schore (Z.) het predikambt, waar ds. v. d. Weyde van Waarde hem bevestigde en waar de jubi laris intrede preekte met 1 Cor. 3 11. Uit nemend werk heeft de jubilaris in Schore gedaan en aan tal van verkeerde gewoon ten een einde gemaakt. Na 2 jaar vertrok hij naar Rumpt, welke standplaats in 1889 met Aarlanderveen verwisseld werd. waar ds. Hengeveld de eerste predikant na de Doleantie was. Op aanmoediging van zijn vriend, wijlen ds. Chr. v. Oosterzee, die ook zelve in Indië was werkzaam geweest, stelde ds. Hengeveld zich voor Indië be schikbaar en 8 Aug. 1892 werd hij als zoo danig benoemd 28 October d.o.v. werd ds. Hengeveld te Meester Cornells geplaatst. 23 jaar heeft hij ln Indië gewerkt. Hl] ls er tot groote ontplooiing van zijn krach ten gekomen en heeft op meer dan een gebied zegen verspreid In Mr. Cornells bouwde de Jubilaris een kerk en stichtte er de Salembaschool, de eerste Prot. Chr. Kostschool in Indië die tot grooten bloei ls gekomen en waarvan hij secretaris was. In Mr. Cornells kwam een bloeiend kerke lijk leven en vandaar uit werden ook de residenties Krawang en Bantam bewerkt. In Serang, de hoofdplaats der Residentie Bantam bouwde hij eveneens een kerk. ln dien tijd een van de fraaiste bedehulzen in Ned. Indië. 21 Mei 1898 werd ds. Henge veld op zijn verzoek overgeplaatst naar de Residentie van Passenam oereean met standplaats Malang Hier nam hij het ini tiatief tot algeheele restauratie van de kerk. Veel deed ds. Hengeveld hier ook aan pastoraal werk en bewoog zich ook op maatschappelijk gebied. Op de koffie plantages werd meermalen het woord be diend en ln Serang, de hoofdplaats van Bantam, werd eveneens een geheel ver nieuwd Prot. kerkje in gebruik genomen. 5 Mei 1903 ging ds. Hengeveld met verlof naar Nederland, om 27 April 1904 een be noeming als predikant te Makassar te ont vangen. Ook hier werd de kerk gerestau reerd. Ds. Hengeveld stichtte hier een studiefonds voor Makassaarsche jongens van de Indo-Europeesche gemeente te Makassar. In 1905 ontving ds. Hengeveld opdracht van de Indische regeering om als veldprediker mede te gaan naar Boni met de expeditionaire troepen. Op ver zoek der gemeente werd ds. Hengeveld in 1903 overgeplaatst naajf Soerabaja en in 1911 op eigen verzoek, wegens ongesteld heid naar Soerakarta. 3 Febr. 1912 ver trok ds. Hengeveld in verband met zijn gezondheid met een spoed-certificaat, naar Nederland. Ds. Hengeveld ontving 5 Dec. 1911 van den G.G. van Ned. Indië op voor dracht van het legerbestuur het eeretee- ken met gesp (Boni-kruis). Hij vestigde zich metterwoon te Drie bergen, waar de oude gezondheid weder keerde, zoodat ds Hengeveld des Zondags in de prediking kan voorgaan. In 1916 stelde hij zich weder beroepbaar en 6 Aug. van dat jaar bevestigde wijlen ds E. v. d. Berg van Sittard hem te Beek (L.i weer in het ambt. 10 Dec. 1922 vertrok hij naar O. en N. Gastel, waar ds. T. G. Meester van Helenaveen hem tot zijn dienstwerk inleidde. In deze gemeente nam ds. Henge veld het initiatief tot restauratie van het kerkje en hij deed er een consistorie bij bouwen. Onder groote belangstelling vier de hij in 1929 zijn gouden ambtsjubileum en aan zijn huldiging deden de R K. zoo wel als de Prot. van en N. Gastel mede. Ds. Hengeveld ging kort daarna met eme ritaat en vestigde zich metterwoon te Blaricum. waar hij in goede gezondheid tot hoogen ouderdom komen mocht. GEBOREN. Clasina Adrlana Elisabeth, D. van P. J. v. d. Voort en C. A. E. v. d. Berg Marie Antoinette Johanna Gertrud, D. van F M. Th. Böhl en M. A. Strasburger Dorothea Juliana Laurentla. D. van J. C. Seller en A. Helfenstljn Wilhelmus Jan Marie. Z. van W. J. Koster en A Röthger Cornells. Z. van J. Siera en E. Bonte Jan. z. v. H. v. d. Steen en M. Marquenie Petrus Hermanus Jacobus, z. v. P. J. J. Hakkaart en J. H. M. Plasmeljer Maria, d. v. H. Neuteboom en G. Martijn Theo- dorus Johannes Gerardus, z. v. A. J. Koot en G. M. de Jong Joan, z. v. H. v. Ton geren en J. Heneweer Johannes Ber- nardus, z. v. E. Slingerland en G. Hupje Jan, z. v. H. Schalk en E. A. Schalk Erna Wilhelmina. d. v. J. Langedijk en E. Birkhahn Ferdinand, z. v. M. G. F. Ma- letzky en T. J. Rentenaar Jansje Su- zanna. d. v. P. J. A. Voorzaat en J. Krook Adrlana, d. v. B. Eveleens en A. M. Kaars Leonardus Marinus Jacob, z. v. W. C. J. v. Haasteren en P. v. d. Wiel. ONDERTROUWD f. Jansen G. P. A. Cosman jm. 28 J. t. jd. 32 j. o GEHUWD. M. v. Dam jm. en M. Faas jd. J. Era des jm. en M. Schuller jd. R. W. Frank jm. en J. Oosterkerk jd. C. Heman jm. en P. Briejer jd. W. v. d. Holst jm. en A. E. de Wolft jd. JA Libochant jm. en L. Laven jd. C. A. Maas jm. en L. Laterveer jd. H. Nieuwenhuizen jm. en J. Th. v. d. Star Jd J. J. v. d. Reijden jm. en H. P. v. d. Blom jd. D. Sinteur jm. en S. v. Kampen jd. H. v. d. Waals jm. en S. A. Boot jd. P. J. v. d. Wete ring jm. en M. C. Bergman jd. C. le Pair jm. en A. M. L. Wijnnobel jd W. P. Sweris jm. en C. Veerman jd. M. de Mol jm. en S. Neuteboom jd. J. Louw- rier jm. en E. Kawalek jd. M. L. Her- reur jm. en C. A. Hendriks jd. C. V. d. Reijden jm. en E. J. Wijting jd. HAAGSCH GERECHTSHOF. De jeugdige J. van E., te Alphen. die ln den nacht van 21 op 22 Januari j.l. te zamen met zekeren S. en R. Inbraak pleegde ln de Consistoriekamer van de Ger. Kerk te Ter Aar, ls deswege door de Rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf me, aftrek van 3 maanden voorarrest. Het Hof bevestigde dit vonnis, De 28-jarlge veehoudersknecht Th. B„ uit Alkemade. ls door den politierechter wegens mishandeling van zijn a.s. schoonvader en wegens eenvoudige beleediging en mishan deling van een ambtenaar veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde B. tot f. 60.sifbs. 30 d. en tot 2 maanden voorwaardelijk. OVERLEDEN C. L. Wassenburg, M. 56 J. G. V. d. Barselaar, M. 70 j. E. C. Verhoogt, Dr. 9 J. F. E. Wierlnga, Z. 7 mnd. C. Peltenburg, m. 81 j. GEVESTIGD. GEWEZEN GEMEENTE-ARCHITECT VOOR DE RECHTBANK. Valschheid in geschrifte en gebruik making daarvan. Gisteren stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht, de 45-jarige gewezen gemeente-architect van Hulzen, S. M. Hij moest zich verantwoorden wegens valsch heid ln geschrifte en gebruikmaking van het valsche geschrift. Den verdachte wordt in de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij ln Februari 1931 te Hulzen opzettelijk valschelijk heeft doen opmaken (of vervaJschen) door den boek houder der gemeente Huizen G. Molenaar, een geschrift dat als volgt luidt: „De kas sier van Openbare Werken gelieve uit te betalen aan Gebr. Loodsma, wanende te Amsterdam, de somma van een duizend driehonderd vier en zestig gulden wegens levering van 62.000 straatsteenen ad f. 22." De ex-gemeentearchitect heeft volgens de dagvaarding gebruik gemaakt van dit vervalschte geschrift door het ter uitbe taling te doen aanbieden. Verdachte heeft voorts een kwijting valschelijk met den naam van P. Loodsma onderteekend, met de bedoeling dit stuk tot bewijs te doen dienen voor de ontvangst van de' f. 1364. Verdachte ontkende. Na getuigenverhoor werd tegen hem l'/i Jaar zevangenlsstraf geëischt. Uitspraak op 24 October. RECLAME- 910» keelontsteking en verkoudheden C. Ph Abblng, Papengr. 20 M. H. Arend, dienstbode, Oegstgeesterlaan 26 P. M. Bakker, W. Rozenstr. 22 M. H. Beeren, dienstbode. M. Moonsstr. 16 A. H. L. Bellnfante, Rijnsb.weg 107 J. v. d Berg. Fagelstr. 1 G v. Bergen, hulp i. d hulsh.. Oude Singel 248 J Besse'sen, 11. Instr.-maker, Schutterstr. 21a M. v. Beusekom. Rijnsburgerw .20 H. Th. Beij musicus, St. Jorissteeg 16a K, K Bleijnberg, lijstenmaker. Fr. van Mierlsstr. 21a W. Boer, Doezastraat 21a R. de Boer, Oude Vest 169 W. L. de Eooij, Oegstgeesterlaan 27 H. Brander, Hooge Rijndijk 114 J. G. Bruins. Pieterskerkstr. 12 H. J. Bijleveld. Hoogewoerd 84a H. J. M. Cókart, Noordeinde 52 J. du Croo, Rijnsb.weg 10 G. Diepenbach, ver plegen, Sumatrastr. 50a A. J. Dikkers. Wasstraat 39 N E. H. v. Esveld, Gerecht 7 J. Franke. Lijsterstr. 21 A. H. Gen tis. Nieuwe Rijn 3 M. de Graaf, dienst bode. Dillenb.str. 7a Z. M. E. Grubeder, Mariënpoelstr. la Raden Mas Bandoro Hapsoro Wresniwiro, Rijnsb.weg 56 F. J. Haver Droeze. Vreewijkstr. 6 Wed. A. J. Termondv. Helden, Vondellaan 21 P. J. v. Helden. Vondellaan 21 M. A. Huen- der. Pieterskerkhof 30a D. de Jongh, werkmeester grofsmederij Kagerstr. 8 E. Koebrugge, Fagelstraat 26 M. Kole, apoth.. Witte Singel 57a F G. Kool. Rapenburg 75 W. A. Ludewigs. kok Da Costastr. 50 A. Menken, Raamsteeg 7 A. C. Meijs, Leeuwerikstr. 6 J. Nust. J. v. Goyenkade 22 T. Oenstra, chef de iéception, J ,v. Houtkade 16a P. Oomens verpleegster, Rijnsb.weg 10 E. den Os, Oosterdw.str. 24 E. Oudshoorn. Oranje- gracht 62 A. v. Pelt, boekdrukker, Tes- selschadestr. 22a A. Penninga, dienst bode. Zijlsingel 73b J. Th. Polet, Hooge Rijndijk 25 A. Poortman. Rijnsb.weg 10 D. Poppe, verpleegster. Rijnsb.weg 10 A. J. Rijkelijkhuizen, dienstbode, Maredijk 107 M. F. Salomonson, Rijnsb.weg 62b J. H. v. Santen, R.-en Schiekade 127 Jhr. W. L. Schorer, Witte Singel 8 A. H. D. Schouten, Roodborststr. 51 Chr. F. Schwarz, Vondellaan 21 J. Selier. J de Latersh. 2 J. W H. Smite, ordebroeder. Haarlemmerstr. 106 W. F. Stenfert Kroese. Rapenburg 66 M. C. Schraven- dijk, Breestraat 55 Raden Mas Koesoemo Oetoyo Soetodo, Wasstraat 17 Th. L. Steller. Merelstr. 20 M. P. A. Tersmette, dienstbode. Rijnsb.weg 141 M H. Tielen, verpleegster. Rijnsb.weg 10 P. Verloren, Rapenburg 112 P. Versloot, verpleegster, Rijnsb.weg 10 I. M. Versluys. Rijnsb weg 62a A. L. v. d. Vlugt, Rijnsb.weg 18 L. SohnsWeier. Breestr. 26 M Witte- bol, dienstbode, Prinsenstr. 25 F. T. Th. v. Wijk, onderwijzeres, Rijnsb.weg 15. VERTROKKEN: 22. Na een lange tocht zagen zij op zeek're dag, dat eindelijk 't paleis dan in de verte voor hen lag. „Kijk", zei Thijs, „daar ls 't palels maar wij komen er zoo niet binnen. Daar moet lk eerst wat op verzinnen. En denk er om, dat niemand je herkent vertel dus niet dat jij het prinsje bent; men maakt dan daar vast korte metten en laat ons als bedriegers on verwijld de deur uit zetten". „Zeg weet je wat Jij moet doen?" zoo vroeg de vogel toen. „je zegt dat je een dokter bent, die alle ziekten kent en dat je nu de koning komt genezen. Dan zal Je bij mijn vader welkom wezen en oom Kalerad heeft ook op jou geen vat; als hij Je de deur laat wijzen door soldaten, loopt hij zelf erg in de gaten". „Ja", zei Thijs, „maar lk moet op een dokter lijken, anders kan het plan wel niet verstandig blijken daar wringt de schoen". „Oho", sprak Elewijn, „daar is nog wel iets aan te doen". J. O. Baron. Beverwijk, Breestraat 95 A. L. Beeftlnk. Oegstgeest, Deutzstr. 7 J. J. Bekker, Den Haag, Schegelstr. 74 C. A. Belfi. Italië G. B. Belfi, Italië A Th. Belle. Utrecht, Catharijnesingel 93 Th. A. Bilderbeek, Utrecht, Rijnlaan 39bisa W. Blansjaar, Rotterdam. Gr. Hilledijk 129 b n - S. Chr. Boiderdijk. Den Haag. J. Nassaustr. 78 J. Schouten- de Bruijn. Hilversum, Laarderweg M. Buikema. Noortheystr. 33 L. A. Dirkse, Wychen, Klooster Alverna Chr. H. Doll, Utrecht. Biltstr. 125 C. M. Dunnebier, Den Haag, Nassau Zuilensteinstr. 23 J. H. Dijkstra. Amsterdam, Wljttenbachstr. 9 bel-et. U. Dijkstra, Voorschoten. Leld sche weg 187 g G. Fallaux, Noordwijk. H. Geestweg 33 J. Ph. Favier, Den Haag Merkusstr. 32 G. Fllippo, Apeldoorn, Elslaan 552 M. Gertzen. Amsterdam, Nw Prinsengr. 19 hs J. v. Goor. Utrecht, Wittevrouwenstr. 1 L. Gudde, Solingen •- G. E. M. Gundermann, Wassenaar, L, apotheken c DE NOOD DER NIEUWKOOPSCHE SMEDEN. Een der smeden te Nieuwkoop, de ge meente waar gelijk bekend de smeden- industrie een welverdiende reputatie geniet, vestigt onze aandacht op hun tegenwoor dig noodlijdenden toestand. Er zijn smeden, zoo schrijft hij, die in geen maanden een cent hebben verdiend. Nu deze menschen geen steun krijgen, vraagt hij zich met bezorgdheid af. waar het met hen in den komenden winter heen moet. Voorts be klaagt hij zich over het feit, dat in een gemeente, waar de geheele industrie, zoo wel groot als klein plat ligt, overwerkver- gunning werd toegestaan. Hij verzoekt ons de attentie te vestigfa op den heerschenden toestand en middelen aan te wijzen ter verbetering. Officieel werd ons meegedeeld, dat bij de gemeente behoudens een enkel geval nog niet door smeden om steun is aange klopt. Aanvragen om hulp zullen stellig ook door de kerkelijke diaconie onderzocht worden. Wat de verleende overwerkver- gunning, uitgaande van de Arbeidsinspec tie te Den Haag, betreft, dit is juist ge schiedt met het oog op den moeilijken toestand. Kerkdam 4 W. J. Habraken, Leiderdorp, Jaagpad 66 A. K. F. Hendrikse, Meppel, Zuldelnde 75 G. Henriët, Zaandam. Uit komst 20 E. M. Hoogweg, Voorschoten, Bloklaan 7 H. W. Ippel, Katwijk, Tram straat 49 D. K. de Jongh, Enschedé, Brinkstr. 208 J. H. v. Kerckhoff, N.O.- Indië A. M. Keupe, Haarlem, Wester- houtpark 29 Wed. A. P. Hoekmeyer— Klaver, Den Haag, Drebbelstr. 80 W. F. Korenhof, Haarlem, Lijsterstr. 68 M. P. Kroes, Wassenaar, Pr. Frederikln 4 A. M. Kruijne, Oostvoorne, Hotel de Nymph - M. M. de Lange, Voorschoten, Oranjekade 27 Lee Foo, Utrecht, Lichtegaard 8 A. W. S. v. d. Lelie, Den Haag, Boele v. Hensbroekstr. 38 R. B. Lewis, Amster dam, J. Luykenstr. 45 Li Fang, Utrecht, Lichtegaard 8 H. Lina. Den Haag, Dreb- belstraat 8 M. Th. J. Lindenhoff, Wychen, Klooster Alverna J. M. Lou- wers, Hazerswoude, Dorp D 329 T. Luurssen, Oegstgeest, Rhijng. straatweg 126 P. Meijer, Delft, Oude Langedijk 40 E. A. Th. Mioch, Den Haag, Troost- straat 157 J. A. Moock. Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 22 A. Moryson, Wit ten A. A. J Nleuwenhuis, Batavia D. Oosten. Sneek, Kloosterdw.str. 60 J- G. Ouwerkerk, Wychen, Klooster Alverna - A. Plu. Den Haag, Gentschestr. 6 U. Rosa Bian, Den Haag, Reitzstr. 116 G. A. de Ruiter, Vlissingen, Singelweg 60 N. Ruytenbeek, Schiedam, Boerhaavelaan 105a E. W. H. de Ruijter. Den Haag, Schenkstr. 240 M. W. Seheltema, Den Haag, 't Hoenstr. 11 M. Selier, Den Haag. Gr. Hertoginnelaan 100 P. E. Serdijn, Haarlem, Gr. Houtstr. 105 L Slot, Voorschoten, Leldscheweg 187d L. M. M. Smulders, Den Haag, Carnegielaan 5 M. Talamini, Italië S, M. H. Oleff- Teune, Rijswijk. Caan v. Neekin 12 J- Tuurenhout Katwijk, Voorstr. 56 Wed. M. v. d. NatVeijlbrief. Arnhem, Paulstr. 94 J Visser, Amsterdam, Oudezijds Voorburgwal 143 N. J. v. d. Voorst, Den Haag, Pieter Paaltjesslr. 70 J. G. Witte- man. Den Haag. Oudemansstr. 172II G. Th. v. Zijp, Hoorn, Veenenlaan 78. 'i3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10